BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. M? COGNAC FINS BOIS ^®^(TOkandsen. I y het een christelijke boekwinkel en meteen was de illusie van den mooien naam weg. Hoe 's mans eigenlijke naam luidt weet ik niet, ik ken zelfs den heelen man niet en daarom kan ik te beter zeggen, dat die spreuk boven de deur hoe mooi en waar ik die ook vind, op die plaats mij met wrevel deed denken aan pralende vroomheid. Wij leven in een tijd van reclame- makerij. Wat een mooidoenerij, wat een verblinding met klatergoud! Huizen met fraaie gevels, maar vraag niet naar de fundamenten. Onze juffers onberispelijk gekleed naar de laatste mode, maar houd uw oogen uit de linnenkast. Aan die wufte pralerij, die haar spel viert op elk gebied, kan niet meedoen wat gods dienstig en vroom wil heeten. Het waarachtig goede is afkeerig van bluf en praal, en bemint eenvoud en verborgenheid. Als pelgrims bij een tempel ergens in Sijrië het orakel kwamen raad plegen wierpen zij geschenken in een nabij zijnd helder meertje. Deze geschenken, zegt het verhaal, zonken in de diepte als ze aan de godheid welgevallig waren, maar anders bleven ze op het watervlak drijven. Zoo gaat het nog. De betrekking tusschen den winke lier en zijn bovenlicht ken ik niet, ik zeg alleen maar welke gedachten de spreuk op die ongewone plaats bij mij wekte. Wij houden niet van pralende vroomheid die de wanden vol hangt met teksten, het Christendom is een tekst waarvan het leven des christens do aanschouwelijke verklaring moet geven. En wanneer hetgeen als christelijk wordt aangekondigd het nog maar was Maar er schuilt zooveel achter het masker van vroomheid, er wordt met het Christelijke zoo gesold I Er wordt gewaarschuwd tegen over dreven sympathie voor Japan, want »de Japanners zijn geen Christenen in godsdienst noch moraal." Is het oorlogvoeren van de Russen soms wol christelijk? Het is zeer de vraag, aan welke zijde, meer humaniteit te vin den is. Er wordt gezegd, dat aan de Kozakken het wachtwoord «geen ge vangenen" is gegeven, en wij herin neren ons nog het parool voor den oorlog met China: kwartier wordt niet gegevenZeg desnoods dat in oorlog moeilijk te rekenen is met humaniteit en Christelijkheid, want aan een oorlog is nu eenmaal niets christelijks te bekennen, goed maar laat men dan eerlijk zijn en den mond minder vol hebben van Christendom. Als een Japanschschip naar den kelder gaal dan is er gejuig bij de Christenen over hulp uit den hooge, als een Russisch vaartuig stoot op een drijvende mijn dan buigt der Rus sen vader het hoofd voor de duistere wegen der Voorzienigheid. Mijnheer de Czar, zou ik zeggen, de zaak is duidelijk genoeg. Dingen als die blinde torpedo's onderscheiden nu eenmaal geen vrienden van vijanden, en de spreuk dat wie een kuil graaft voor een ander er dikwijls zelf invalt kan u toch niet onbekend zijn. Ook kan het ons niet verwonderen, dal de Japanners niet meer vertrou wen stellen in de Christenen van het westen, en dat in het algemeen het Christendom niet sneller wordt uit gebreid onder de z. g. n. heidenen. Het is me een christendom dat wij ze laten zien! «Gij zijt niet zoogoed als uw boek," schreef een Brahmaan aan een zendeling. «Wanneer uw menschen zoo goed waren als uw boek, zoudt gij Indië binnen vijfjaar veroveren." Dit beschamend oordeel van den heiden vei klaart alles. Politiek onder christelijke vlag maar inderdaad verre van christelijk. Zoo overal, in 't groot en in 't klein. Maar wij hebben dan toch een christelijke regeeiing! Ja, met mooie spreuken in het bovenlicht. Waar blijft echter het zout in de aardap pelen Wij proefden het nog niet. Wie zal miskennen de groote be- teekenis, de kracht van het Christen dom voor maatschappij en staat? Zeker niemand, ook niet de liberaal. Maar stil en zonder aanmatiging werkt die kracht; het verhevene niet zoo zeer in woorden als in den wandel is het kenmerk van Christenen. Er zal weder met een valsche leuze gewerkt worden tegen de aanstaande verkiezingen, en het Nederlandsche volk in twee kampen verdeeld worden het christelijke volksdeel en het heiden dom En de anticleiicalen gaat men weer aan de kaak stellen als bestrijders van godsdienst en Christendom. Alsof aan de linkerzijde geen Chris tenen staan, van de daad want daar komt het op aan! Alsof clericalisme en Christendom hetzelfde zijn 1 Het kan niet missen of dit mono- poliseeren van het christelijke en het uitkrijten van andersdenkenden als heidenen moet meer en meer doorzien worden. Van een partij die zich den Christennaam voorbehoudt mag dit de tactiek niet zijn, dat moet hel volk wel gaan gevoelen. Heeft iemand op zijn deur staan dat hij timmerman of metselaar is of wat ook, dan verwachten wij dat hij bekwaam is in bet vak waarvoor htj zich als meester uitgeeft. Wie aan zijn deur schrijft dat hg christen is. het blijke dan ook uit al zijn leven, anders beteekent het niet veel. Een vuurtoren praat niet, en trommelt niët, en bazuimt niet, maar werpt zijn lichtstralen over de wateren, opdat de schippers zien kunnen waar hij staat en den rechten koers kunnen nemen. Chamberlain's plannen. De heer Chamberlain heeft, na zijn terugkeer in het vaderland, weinig blijk gegeven van lust om de voor enkele weken onderbroken campagne met nieuwen ijver te hervatten. Ver schillende meetings welke dezer dagen gehouden zouden worden, zijn afge zegd. Over het algemeen houdt de oud-minister zich, tegen zijn gewoonte, ietwat op den achtergrond en be speurt men zeer weinig van het mili tante en bedrijvige, waardoor deze jeugdige grijsaard zich onderscheidt. Te verwonderen is het niet, dat deze «kalmte" aanleiding heeft gegeven tot allerlei geruchten. En reeds zijn er velen, die gereed staan met hunne voorspelling: Chamberlain heeft zijne illusiën prijsgegeven. Van het groote protectionistische plan komt niets. De oud-minister heeft ingezien, dat hij de verliezende partij zal wezen, als handig strateeg, geeft hij de voor keur aan een zoo glorieus-mogelijken aftocht boven een nederlaag. Geven deze profeten blijk van groote luciditeit? 'tValt o. i. sterk te be twijfelen. Dat de heer Chamberlain, die de gave bezit van bijzonder scherp te gevoelen, wat onder bepaalde om standigheden «gewild" is, kans op succes heeft en wat niet, dat hij z'n imperalisme momenteel laat rusten, is begrijpelijk. Dat hij, de kampioen, van taaie volharding, nu reeds zou hebben prijsgegeven datgene wat hij jarenlang had voorbereid en hetgeen de kroon moest zetten op zijn car rière als politiek manwie zoo iets grif aannemen, geven toch blijk van schromelijke oppervlakkigheid en van zeer geringe kennis der wenschen, welke een gemoed als dat van een Joseph Chamberlain plegen te beheer- schen. Het groote publiek, dat met on- verzadelijke appetijt, doch zonder eenige kieskeurigheid, alle geruchten «slikt", heeft ook deze aankondiging over Chamberlain's inzichten natuur lijk voor goede munt opgenomen. Men ziet ganschelijk voorbij, dat de oud-minister van Koloniën niet sle«hs een schrander en handig man is, doch bovenal een voorzichtig man. Hij beseft, dat de oneenigheid, welke tusschen imperialisten en conser vatieven is uitgebroken, voor het kabinet-Balfour noodlottig moet wor den en ook, hoe op dit oogenblik de kansen voor de liberalen het best staan, Dat er een liberaal kabinet in Engeland op komst is, daaraan twijfelt niemand in ernst. De «kaart des lands" is thans vol geheimenissen en elke prognose over den politieken toestand, ook wanneer zij door den scherpzinnigste van allen gewaagd wordt, kan slechts zeer betrekkelijke waarde bezitten. Waar 't nu op aan komt, dat is de conser vatieven en de imperialisten weèr tot elkaar te brengen en degoen, die verzoening en het weêr-aan knoopen van oude vriendschapsbanden wil gaan prediken, handelt tactvol indien hij be gint met over datgene, wat de scheuring teweegbracht, voorloopig met geen woord te reppen. Is de band een maal hersteld, dan zullen de conser vatieven vanzelf gedwongen zijn om in 't imperialistisch zog mee te varen. Van de reis, welke koning Edward naar Ierland nu onderneemt, stelt de regeering zich veel voor. De Iersche nat onalisten zullen daarna nog meer gewonnen hebben: zij, die hel Kabi net bij de stemming over de «educa- tion-bill" metterdaad hebben gered. Met hulp van imperialisten en Ieren kan het Kabinet-Balfour 't nog een poosje, nog enkele maanden wellicht uithouden. Zoo'n liedje-van-verlangen teekent weinig fierheid en de «Indép." heeft gelijk waar zij opmerkt, dat lord Salisbury schoon deze dan toch niet onder de allereerste sterren aan den politieken hemel mocht ge rekend worden ervoor bedankt zou hebben om zich als 't ware der Kamer op te dringen. De heer Balfour schijnt zeer aan het gezag gohecht to zijn. Misschien beoordeelt men hem ook verkeerd en offert hij zich op ter- wille van fijn-politieke calculatiën Hoe het moge zijn, dat de lieei Cham berlain in ernst zijne groote plannen wil opofferen, is en blijft onwaar Door de ziekte van Z K. H. de Prins der Nederlanden is het jaarlijks bezoek aan Amsterdam van 11. M. de Koningin moeten worden uitgesteld. Z. K. II. lijdt aan rheumatische aan doeningen gepaard gaande met koorts. Hooger Onderwljs-wet. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Eerste Kamer der Hooger Onderwijs-wet moet het wetsontwerp door de linkerzijde vrij algemeen en krachtig zijn bestreden. Slechts twee liberale leden zouden door het aan nemen van een afwachtende gedrags lijn zich hunne stem voor het ont werp hebben voorbehouden. Reuzenarbeid. Eenig denkbeeld van het reuzen werk, dat dagelijks aan de Rijksver- zekeringbank wordt verricht, kan men zich misschien vormen als men weet dat drie ambtenaren den gan- schen dag bezig zijn omde inkomende brieven te openen en op orde te leggen. Een twintigtal amb tenaren is werkzaam aan de agenda, om de inkomende stukken in te schrijven en te nummeren. Het aan tal dier stukken bedraagt gemiddeld over de duizend, een aantal, meer dan twaalf maal grooter, dan bijv. het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie te verwerken heeft. In de Remonstrantsche kerk wordt Zondag a. s.' I Mei, te 9'/> uur eene Godsdienstoefening voor Jon gelieden en te 11. uur voor de Ge meente gehouden. Bij Kon. Besl. is de heer J. Groebe, commissaris van politio al hier, als zoodanig benoemd te Leiden. De Amersfoortsche Bestuurders- bond houdt op Zondag 1 Moi aanst., 's avonds acht uur, in 't Gebouw «De Toekomst" Havik 20 eene openbare Feestavond. Spreken zalB. Reyndorp, van Utrecht. Verder zal de avond opgeluisterd worden door voordrachten, muziek en zang, terwijl er een tombola zal worden gehouden; bovendien na af loop een dansje. Op de tentoonstelling van Voe dingsmiddelen en Hygiène, dezer da gen te Parijs gehouden, is de bekende firma P. Molenaar Co., fabrikanten van Kindermeel te Westzaan, voor de 8e maal bekroond geworden, deze keer met de Diplome d'Honneur, wel een bewijs dat het artikel levensvat baarheid bezit. Daar genoemde tentoonstelling spe ciaal was uitgegaan van H.H. Doctoren, krijgt het artikel zooveel te meer waarde; toch heeft de firma de prijs zoo laag mogelijk gesteld, opdat het onder ieders bereik kan komen. De heer L. A. baron van Itter- sum is met ingang van 1 Mei a.s. bevorderd tot commies ter gemeente secretarie. Tot adjunct commies ter ge meente-secretarie is benoemd de heei E. van der Zee, thans ambtenaar ter gemeente-secretarie te Stad-Almelo. Alsnog slaagden voor de acte Lager Onderwijs de dames L. A. Maassen, C. H.. van der Post en M. P. B. Figgers. Aan O. Stichter, concierge der Chr. School alhier, is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Barneveld heeft den heer A. M. Kollewijn Nzn., die 15 Sept. jl. de feestrede hield bij de onthulling van het standbeeld voor Jan van Schaffe- laar, tot eerelid benoemd. Onder politietoezicht werd gis terenavond, een varken, hetwelk voor de consumptie was afgekeurd, ver brand. 375e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 27 en 28 April 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 3230 3231 3708 46 L6 10055 15289 15312 15843 17472 en 18663. Te zamen 10 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 9—11, 13, 17—20, 24—27, 30, 31 Mei, 13 Juni 1904, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f ÏOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000,1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar it f3.50 per '/io- Samuel Smiles. De Engelsche schrijver Samuel Smiles is Zaterdag te Kensington in den ouderdom van 91 jaar overleden. Hij werd in 1813 te Hacklington (Schotland) geboren, was korten lijd geneesheer en werd toen redacteur van de «Leeds Times," daarna werkte hij in de bureaux van verschillende spoorweg-maatschappijen en wijdde zich sinds 1806 geheel aan zijne let terkundige studies. Een zijner eerste werken, waardoor hij bekend werd is «Physical edu cation," een paedagogisch genees kundig werk over kinderopvoeding Het meest bekend zijn wel zijne le vensbeschrijvingen over do vier groote Engelsche ingenieurs Stephenson, Mondsley, Faiibairnen Nasmyth Ook heeft hij biographieën over Boulton, Watt, Robert Dick en Moore geschreven. Van zijn verdere geschriften noe men wij het in 18G0 verschenen «Self- help," waarmee hij zeer veel succes had, «Thrift," «Duty," «Life and La- baur" e.a. Uit Fr. Zuidwesthoek schrijft men aan de «Leeuw. Ct.": De volgende erfenisaap' tegenheid heeft hier vrij wat sensatie verwekt Te W. overleed het vorige jaar een bejaard celibatair, die voor gegoed doorging. Zijn erfgenamen verre verwanten en voor het meerendeel behoeftige lieden kwamen over en verbeidden in verklaarbare spanning de dingen, die komen zouden. Bij testamentaire beschikking bleek echter slechts één hunner, die zelf bemiddeld was, tot erfgenaam benoemd te zijn. Deze aanvaardde de nalatenschap, maar werd in zijn verwachtingen teleurge steld. Men dacht toen en de spraak makende gemeente wist er heel wat kleur aan te geven dat er fraude gepleegd was en door den belang hebbende werd de tusschenkomst der justitie verzocht. Deze heeft echter geen onregelmatigheden kunnen ont dekken en thans is gebleken, dat de boedel sluit met een niet onbelangrijk tekort, dat dewijl de eifenis niet onder benefice van inventaris aanvaard Werd door den bevoorrechte aan gezuiverd zal moeten worden. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 21 tot en met 28 April 1904. GeborenGerrit, z. van G. Schepers en W. van de Bijl. Christina, d. van A. van der Wiel en J. Steinmann. Sabina Maria, d. van A. Ederveen en S. Schaaf- sma. Albertus, z. van A. van Barreveld en F. W. Jekel. - Wilhelraina Johanna, d. van D. J. Kuppens en W. van Eijk. Adriana Jacoba, d. van W. van Wijngen en A. Slabbekoorn. Antje, d. van J. Bakker en J. van Dorssen. Alexandrina Hendrika, d. van G. J. ten Hoven en C. M. van Oven. Johanna Adriana, d. van C. van Dorst en C. M. van Oven. - Marinus, z. van J. D. Grevinck en C. M. Stoffels. OndertrouwdH. Hilhorst en H. van den Eshof. - N. van Doorn en W. M. Koch. D. Wolft en J. C. Koch. E. van den Berg en E. M. Huurdeman. H. Zwarteveen en M. H. C. Vierdag. Gehuwd: H. Zwarteveen en M. H. C. Vierdag. D. van Loene en M. Binne- kamp. J. van der Veer en C. L. Ben- sing. Overleden: Harmina van de Poel,52 j. echtg. van C. Heinz. Pieter de Wit, 4 m. Hendrica van de Hoef, 68 j. ongeh. Gerrit Peterse, 74 j. wedr. van J. van der Heul. - Maria van Empelen, 7 j. - Anna Dolstra, 20 j. ongeh. Leendert Christ, 7 m. Gerardus An- tonius Kamp, 67 j. wedr. van J. H Brom. Everardus Stephanus van Bekkum, 79 j. wedr. van W. B. Koenen. Leusden. Geboren25 April. Wouterus Gerardus, z. van Albertus Buddingh en Woutera Geertruida Jekel. Woudenberg. Geboren: 20 April. Louise Antoinette, d. van Francina Maria van der Boom. 21 April. Dirk, z. van Aart van Nieuw- Amerongen en Johanna van Garderen. 25 April. Lubbertus, z. van Melis van Ravenhorst en Woutertje Vreekamp. 26 April. Emma Willemina, d. van Gerard Hendrik Cramer en Anna Petronella van Selm. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 29 April 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f 5.a f 8. Peren f 0.— a f 00. Nieuwe aardupp. f 0. a f0. Zandaardapp. f2.80 a f 3 25 Hoendereieren f2.75 a f 2.90 per 100 st. Eenden ru.a fO.Boter tO.95 a f 1.10 per kilo. Mar garine f0k f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.90 a f 1.40 Kuikens f 0.00 af 0.00 Piep kuikens f 0 80 a f 1.20 Ganzen f 0.f 0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO af 0.00. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0.80 a fl.40 Duiven fO.CO a f 0.70 paar. Magere varkens f15 a f 49. Varkens voor export f0.a fZeugen f40.f60.Biggen f 8.a f 13.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge; heet. Boekweit: 00 heet, Appelen00 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 150 heet. Zandaardappelen90000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren1400 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslageryen 300 biggen en 15 zeugen. Reclames. Ouders geeft acht. Met hoevele zorgen gaat de opvoeding uwer- kinderen niet gepaard en wat al moeite getroost gij u niet om er flinke jnecschen in de maat schappij van te maken? Men ih$et zelf ziekelijke kinderen gehad hebben om te beseffen hoe geluk kig de ouders zich gevoelen wier kinderen flink opgroeien. Hoevéle ouders zijn er niet die het verlies van een'of meer kinderen betreuren en later bij zich Zelve zeggen, och hadden wy dit of dat nog .eens geprobeerd, maar dan is het gewoonlijk te laat. Wij kunnen u daarom den raad geven het spreekwoord tot waarheid te brengen oh niet uit te stellen tot morgen wat gij hedeir nog verrichten kunt. Vele personen die dit .artikel zullen lezen hebben zeker ook wel kiryieren wier gezondheid veel te wenschen overlaat- en daarom raden wy u ten sterkste aan het voorbeeld te volgen van den Heer Goutbeek te Griendtsveen die ook eene dochter had >yier gezondeid veel te wónschen overliet. Juffrouw Goutbeek volgens portret. •JVIijne dochter, zoo vangt hij aan in een brief duj wij voor ons hebben leggen, had eene zwfre verkoudheid opgeloopen, zij en ik sloegen er', geen acht op en zij werd van dag tot dag zieker, wij waren ten einde raad, zij liep als iemand van tachtig jaar. Ons werd als toen aangeraden onze toevlucht te nemen tot het gebruik der echte Pink Pillen van Dr. Wil liams, wij drukken ,9ps het woord ec/ife, die alleen' te verkrijgen zjjn bij de dépóthouders die onder de attesten /zijn aangegeven. Ik kan u thans' zoogaat hjf voorj met een gelukkig vaderhart verklaqfjn dat fnijne geliefde dochter de goede uitwer$ng er van ondervonden heeft, want thans Js*zy geheel en al hersteld, is opgeruimd'^eh loopt wedjer zoo vlug als voor-^ heen. Wij kunnen den 'bereider dezer Pinfc* Pillen niet genoeg danj&aar zijn, want wj hebben er de redding Onzer dochter aanzie danken, en veroorloven uónijne verklarinsffte publiceeren. Zij zijn onovertreffelijk Hfeegen bloedariwede, bleekzucht, neurasthnie, zenuwziekten^/maag- ziekten, algemeene zwakte, be wijzer^groote diensten bij de vorming per joiyjtf meisjes rheumatiek en heupjicht. Prijs f 1.75 de doos f 9.— pei*6dooxen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amerifoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90,. giljersum. Société Anonym». /SJK 11.40 de IHter in .verzegelde bemande flessn yan 5 Liter, voorzie* va* hal Tm"» attest van Dr. P. F.TJl* HA.1UEL I. ROOfe. Proefflcech a f 1.80. pü&f Uit4lugfetricnK{*riJ?baa» by: - laïWTr AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2