BINNENLAND. Gemengd Nieuws. De rheumatische aandoeningen van den Prins nemen af in lievigheid. De temperatuursverhooging is gerin ger, zoodat Z. K. II. reeds eenige keeren het bed voor korten tijd heeft kunnen verlaten. De hoofdcommissie tot het bren gen van eene bijzondere hulde aan H. M. de Koningin-Moeder verzoekt mede te deelen dat de trekkingslijs ten der verloting van kunstwerken ten bate van »Oranje-Nassau'soord" en het «Emmafonds» verkrijgbaar zijn gesteld bij den heer H. G. Ter- steeg, Plaats II te 's Gravenhage en dat door diens lusschenkomst door de houders van winnummers over de prijzen kan worden beschikt. Het hoofdbestuur van de V. P. N. (Vereeniging tot bevordering der pluimveehouderij en tamme-konijnen teelt in Nederland) is thans als volgt samengesteldC. G. J. A. van Gen deren Stort (Groningen) voorzitter F. de Haan (Eefde) onder-voorzitterJ Kooiman (Amersfoort), 1 e secretaris P. J. B Lampe (Den Haag) 2e secre taris J. Hendrikx (Milheeze), penning meester. Den le Mei vierde de uitgevers firma G. F. Callenbaoh te Nijkerk haar vijftigjarig jubilee. De stichter dier firma, de lieer G. F. Callenbach Sr., die zich in 1901 uit de zaken te rugtrok en deze aan zijne zonen over droeg, mocht dezen heugelijken dag beleven. Olympia Palace te Zandvoort. Er staat dezen zomer als de meeste publieke vermakelijkheden haar deu ren hebben gesloten, het uitgaand Amsterdam, Haarlem en omstreken, enz. eene attractie van geheel bi zonderen aard te wachtten. Zonder hierover nog geheel in dé tails te treden kunnen wij voorloopig mededeelen dat het Olympia-théater te Zandvoort met den meesten spoed en op waarlijk grootsche wijze wordt gerestaureerd. Om een denkbeeld te geven van de weelde die hierin zal worden tentoongespreid, behoeven wij slechts te zeggen dat de kosten dezer verbouwing en restauratie niet min der dan circa twee ton gouds be dragen. Alles zal dan ook een geest van chic en mondaine voornaamheid ademen. Reeds bij het binnenkomen zal den bezoeker de weeldige entree-hal opvallen met mozaïk-vloer en wanden van spiegelglas. In de zaal gekomen, die schitterend verlicht wordt, (de electrische installatie geleverd dooi de heeren v. d. Poel en Rumpel te Amsterdam kost alleen pl. m. f 40.000) zal men bemerken, dat aan de hoogste oischen, zoowel van comfort als goeden smaak, voldaan is. Zoo zijn de eerste plaatsen verdeeld in loges, stalles met ruime lucieuse klapstoe- len, enz. De foyers zullen door haren rijkdom werkelijk bezienswaardig wordennoch aan de weelderig ingerichte dames foyer, noch aan de rook-foyer zijn kosten of moeite gespaard. Ook foyers voor de mindere rangen zijn aanwezig. Een ruime promonoir met bars, enz alwaar het publiek een oogenblik zal kunnen verpoozen, alsook een zéér bizondere attractie, een roof-garden van waaraf men een prachtig pano rama en een onvergetelijk gezicht zal hebben op zee en duinen. Het tooneel zal aan de hoogste eischen voldoen, de diepte bedraagt 11 Meter, de breedte 10 Meter en de décors worden geschilderd door den Heer Sommer, décorateur to 's-Gra- venhage. Alle onderdeelen van dit moderne Théater-circus worden op de meest practische wijze gerestaureerd. Zoo worden er geheel nieuwe en ruime stallen gemetseld. Ook de kleedkamers voor artisten zijn luim en keurig in gericht, alles geheel naar de eischen des tijds. Ook mogen wij niet vergeten te ver melden dat deze omvangrijke verbou wing en restauratie geschiedt onder leiding van den lieer W. J. Boom en uitgevoerd wordt door den heer Buijs, beiden van 's Hage. Voor den tijd van 5 jaar is het gebouw verpacht aan den heer M. de Hondt, impressario te 's Gravenhage, over wiens groote plannen wij bin nenkort verdere mededeelingen zullen doen. Wanneer de electrische tram dezen zomer de Amsterdammers dus voor- weinig geld van het hartje «Ier stad, uit de dan muffe Kaiverstraat naar het strand zal voeren, zal hen daar ook een bizonder genoegen wachten, ter wijl ook voor Haarlem en omliggende plaatsen, waar de vermakelijkheden zoo schaarsch zijn, deze zóó dichtbij gelegen en op zoo grootsche wijze aangepakte onderneming werkelijk in een behoefte zal voorzien. Atjeh. De correspondent van 't Handelsblad le Batavia seint: De colonne van Daalen heeft het zwaar versterkte kampongcomplex Tjantoe Kontoenggol stormenderhand genomen. De vijand verloor 190dooden Onzerzijds zijn gewond de kapiteins J. J. Stolk, J. de Boer, H. R. T. A de Graaf, de luitenants H. T. Aukes, M. T. Velsing en 38 minderenge sneuveld zijn zeven man. Aan de stemming van 3 Mei voor 12 leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente hebben 426 kiesgerechtigden deelgenomen. Vier stembriefjes waren van on waarde, zoodat de volstrekte meer derheid 212 bedragen heeft. Herkozen zijn de 8 aftredenden, de heeren J. H. Donath (380), A van Eeden (390), 1 W. Fröger (392), J. H. Kleber (363), C. D. van Kuijk (370), E. Lindenhovius (361), C. J. van der Nagel (343) en N. van Veen (349 stemmen). Gekozen de heeren C. Boswinkel (228), A. van Drie (221) en J. Kraan (216 stemmen). Her stemming op Dinsdag 17 Mei tusschen de heeren A. Veen, op wien 194 en A. J. de Wilde, op wien 209 stem men waren uitgebracht. Zaterdagavond 30 April, werd in Amicitia een bal gegeven door den heer J. de Lange, gediplomeerd dansonderwijzer uit Kampen, aan zijne leerlingen, vermeerderd met ver schillende introducés. De avond mag als volmaakt geslaagd beschouwd wor den. De heer de Lange had hel uit stekende denkbeeld gehad, het bal te openen met een polonaise a la giorno. Alleraardigst was het effect, dat de verschillende lampions in de dui stere zaal maakten vooral toen de lange rij der dansenden, zich in ver schillende bochten kromde. De hoofdschotel van den avond was de gavotte die zes jongens en zes meisjes in costuum Style Louis XIV keurig ten uitvoer brachten, wij moeten vooral de heer de Lange bewonderen voor de groote gratie, die hij in de bewegingen der dansende paren heeft weten te brengen, dit viel ook vooral op, in de twee ballets, Swal bullet en Bogen ballet, uitgevoerd door verschillende meisjes. Velen van het publiek zullen zeker met het meeste genoegen de verschillende nieuwe dansen gezien hebben die de heer de Lange voor het eerst hier in Amersfoort heeft ingevoerd; vooral de Csardas viel zeer in den smaak. Een bal met een zoo gevarieerd programma hebben wij tot dusverre hier nog niet gehad. Wanneer de heer de Lange het volgende seizoen terugkomt kan hij zeker op een groote schaar dans- lustige leerlingen rekenen. Gisterenavond gaf de nog wei nig bekende declamator, de Heer Jules van Amerongen, voor een 30 tal personen zijn eerste Reciteer- en Voordrachtenavond alhier. Het programma, samengesteld zoowel uit luchtige en koddige mo nologen als meer ernstige en klas sieke stukken, werd vlug en vrij goed afgespeeld. Bij meer ernstige stukken liet de klimax in sprekers stem wel iets te wenschen over, ze was tenminste niet zoo imponeerend als in de meer lachwekkende nummers, zooals b. v. in een «Bespottelijk misverstand." Misschien lag dit wel aan de slechte opkomst, want teleurstelling doet ook veel, vooral als men eenigszins groote verwachtingen koestert bij een eerste optreden in een plaats. Wij dachten er tenminste meer leerlingen van 't middelbaar en gym nasiaal onderwijs aan te treffen, waar voor zoo'n avond, tevens nuttig kan zijn. Dit bet ons gezonden 15e Jaar verslag van de vereeniging «Reisbe- lasting" lezen wij: dat in 1903 niet minder dan 349 personen voor een wijle in de gelegenheid werden ge steld om op krachten te komen, vooral door verblijf in gezonde om geving, rijk aan licht en lucht. Van deze 349 personen, 61 mannen en 288 vrouwen, wier leeftijd afwisselde tusschen 13 en 60 jaar, waren er 5 uit Amersfoort. Het nieuwe jaar vangt aan met een batig saldo van f651, terwijl in 1903 bijna f 10 000 aan uitgaven voorkwamen. Wij meenen daarom een goed woord te moeten doen voor de plaatselijke afdeeling, wier Bestuur bestaat uit de dames D. A. Siddré, J. M. Veder, mevrouw SandbergGeisweit van der- Netten en Mevrouw Knoote. Ook de bussen naast de kaartjes loketten aan het station vergete men niet. Als ieder die op reis gaat er eens één vierduitstuk inwierp, wat zou men geheel ongemerkt een macht zwakken een onberekenbaren dienst kunnen bewijzen. De II. IJ. S. M. heeft het ge deelte van haar lijn tusschen'Utrecht- sche en Leusderweg door een flink staketsel doen afschutten. Waartoe vragen wij. was zulks noodig, daar te gelijkertijd het daar langs loopende voetpad is opgeheven. De heer W. B. Copper zal na zijne wijding als pastoor der Oud- Kath. gemeente te Delft optreden De heer P. Boks, was voor f26.987 minste inschrijver bij de door- de H. IJ. S. M. gehouden aanbeste ding van het wijzigen en uitbreiden der stations emplacementen te Koog- Zaandijk en Krommenie-Assendelft. Maandagochtend had een mole naarsknecht uit Woudenberg het on geluk, bij het alladen van een partij meel, van een der graanzolders van den heer Veis Heyn op straat te vallen en zich daarbij ernstig inwen dig te bezeeren. Na door Dr. Schreuder behandeld te zijn, werd hij per rijtuig huiswaarts gebracht. De Amersfoortsche tramweg maatschappij vervoerde in de afge loopen maand 6226 passagiers tegen 6308 in dezelfde maand van het vorig jaar. Toch is de opbrengst nu f 552.10 tegen f 529.55 in 1903, Dit vloeit daaruit voort dat in April j.l. geen maandkaarten werden ge nomen of van abonnementskaarten gebruik werd gemaakt. In de plaats van don heer J. Bolk, die dit jaar moet aftreden, is door de centrale antirevolutionnaire Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" candidaat gesteld voor de Provinciale Staten de heer K. gemeente-ontvanger Bij de acte-examens L O te Utrecht slaagden o. m. onze stadge- nooten de heeren G. J Reijers, A. J. van Hamersveld, A. Engelhardt en J. B. Templeman. Aari het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren. werd gedurende de maand April 1904 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f29178.66 en terugbetaald 26729.79'. Namens de Biand-Verzekering maatschappij «Holland," gevestigd te Dordrecht (agent de heer J. D. Struve) is aan de politie hier een premie van f10 uitgereikt voor hun spoedige hulp bij den brand ten huize van W. B., aan het Lieve Vrouwe-kerkhof, op 12 April 1.1 De «Amersfoortsche Muziek-ver- eeniging", welke thans 30 man sterk is, zal op Hemelvaartsdag te Vianen deelnemen aan het concours voor harmonie- en fanfare-korpsen. De vereeniging «Wilhelmina", van het eskadron ordonnansen, geeft 14 dezer haar tweede openbare uil voering, wederom ten bate van «Kin dervoeding". Het programma omvat eenige zang nummers, tooneelstukjes en schermen. De inteekenlijst wordt dezer dagen aangeboden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het postkantoor, gedurende de 2e helft der maand April 1904. Brieven. v. Dam Amsterdam. Amst. Levensverz. Mij. Hulshof! Hengelo. Smit Oldenzaal. B. v. Putten Putten. A. v. Barlinger Rotterdam. Cramers Schiedam. W. v. Oite Westbroek. Briefkaarten. H. L. E. G.J.Werner Amersfoort. Vrijdag 's Gravenhage. Uit het Buitenland terug ontvangen. Brieven. E. K. v. Vloten Lausanne. C. Grosse Potsdam. A. van As Pretoria. Zondag 8 Mei, 's avonds 7V» uur, houdt de Amersf. R. K. Volksbond «St. Joris" in het bondsgebouw een openbare vergadering, waarin rector F. X Bult uit Utrecht als spreker zal optreden. 375e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Deze klasse, welke trekt van 9—11, 13, 17—20, 24—27, 30, 31 Mei, 13 Juni 1904, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f lOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000,1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore van den A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar h f3.50 per '/io- Gnrnizocüsnieuws. De officier van gezondheid le klasse A. P. G. F. Gieze, van het lsle legiment veldartillerie, is eervol ontheven van zijn detacheering inde Legerplaals bij Millingen en hier in garnizoen teruggekeerd. Overste H. G. J. Swaving is, in verband met zijne benoeming tot com mandant van het le regiment Veld Artillerie, naar Utrecht vertrokken. Zaterdag j.l werd voor het front der troepen door den Kolonel Reg.- Comm. de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst uitgereikt aari den korporaal Eisenburger van het 5e Reg. Inf. Na eene kernachtige toespraak hechtte de Kolonel het eereteeken op den borst van den jubilaris en werd door de troepen voor hem gedefileerd. Van de zijde der officieren, zoowel van de onderofficieren en minderen van het 3e Bataljon ontving de jube- laris stoffelijke blijken van belang stelling. Bij beslissing van den Comman dant der 2e Div. Inf. is de Kapitein A. Hogervorst opgetreden als Kapitein voor speciale diensten, ter vervanging van den Kapitein Storm van Leeuwen die ingevolge beslissing van den I. d. I. eervol is ontheven van de betrekking van Kapitein belast met de leiding van het voorbereidend militair onder richt in de provincie Utrecht, terwijl voorts eerstgenoemde Kapitein voor bedoelde functie is aangewezen. De Kapitein Storm van Leeuwen is belast met het bevel over de le Comp. 3e Bat. Bij beschikking van het D. v. O is de le Luitenant H. W. J. Dutrij van Haeflen, op nonactiviteit, weder in actieven dienst hersteld en zulks le rekenen van 1 Augustus a.s. en is genoemde Luitenant ingedeeld bij het 5e Reg. Infanterie. Bij Koninklijk Besluit van 23 April jl. No. 35 is de le Luitenant Reitsma van het 5e Reg. Infanterie met ingang van 1 Mei jl. benoemden aangesteld tot Kapitein bij het 2e Regiment Infanterie, met bestemming voor het garnizoen Nijmegen, en zal daartoe den 4 Mei zijne bestemming volgen. Bij beslissing van den Hoer Generaal-Majoor Comm. der 2e Div. Inf. is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst toegekend aan den Sergeant-Majoor W. van Goïnga. Bedoeld eereteeken zal den 5e Mei aan den belanghebbende worden uit gereikt. Hij hield z(jn hoed op. Er komen soms rare menschen voor den rechter. Zoo verscheen voor de rechtbank te Zwolle de 25-jarige op perman M. v. E. uit Leusden, die hard nekkig weigerde zijn hoed af te zetten. Dat had hij evenmin gewild toen hij voor den kantonrechter te Harderwijk stond, wegens het vervoeren van een haas op 26 Januari jl. onder Nijkerk. «Mijn hoed zet ik alleen af voor God", zei de man. Hij was daarop uit de zaal verwijderd. De kantonrechter had hem niet toen kenbaar geacht en van alle rechtsvervolging ontslagen. Hier van was het O. M. in beroep gekomen. Beklaagde verklaarde, dat hij wel den haas mocht vervoeren, want dat was het recht Gods. Met menschenrecht had hij niets te maken, want een mensch is niets, een mensch is stof en asch. De subst.-ofGcier meende, dat het vonnis van den kantonrechter zou moeten worden vernietigd daar om trent bekl.'s al of niet ontoerekenbaar heid geen onderzoek was ingesteld. Zijn baas te Amersfooit heeft nooit iets bijzonders aan hem bemerkt. Be klaagde schijnt zich eenvoudig wat aan te stellen. De eiscli was wegens het vervoeren van wild in gesloten jachttijd f5 boete subs. 4 dagen hech tenis. Voorts vroeg Z.E.A. uitlevering van den haas of wel betaling van f 1.50 subs. 3 dagen hechtenis Pres.Waarom houdt je je hoed toch op Bekl.Ik heb dien niet af te zetten, want ik ben niet schuldig. Als u mij kunt bewijzen uit God's Woord, dat ik mijn hoed af moet zetten zal ik het doen. Pres.'t Kan mij niet schelen, maar je schiet zoodoende tekort in de ge- gewone regelen der beleefdheid. Overi gens kan ik me wel begrijpen, datje je hoed niet wilt afzetten: 't is een mooie hoed De bibliothekeusclienker. De heer Carnegie, de welbekende Amerikaansche milliardair zal binnen kort een zeer eigenaardig jubilé kunnen vieren, nl. de stichting van zijn dui zendste bibliotheek. Men mag aannemen, dat aan nie mand bekend is, dat Carnegie, die ook ons land heeft beschonken met het kapitaal, bonoodigd om een Vre despaleis te stichten, een voornaam deel van zijn reusachtig fortuin be steedt, om de hoogeschoien van zijn land te begiftigen met voldoende bedragen om er weldadige, en vooral onderwijsinstellingen ten algemeenen nutte mee te bekostigen. Wat wellicht minder bekend zal zijn, is dat het totaal der bedragen, die Carnegie tot heden heeft besteed, ruim twee honderd vijf en dertig millioon gulden beloopt! En niettegenstaande deze gewel dige som te hebben geofferd, beweei t hij zijn doel nog niot te hebben be reikt, d. i. gedurende zijn leven zooveel mogelijk geld op nuttige wijze te heb ben uitgegeven." Nu worden de inkomsten van den heer Carnegie geraamd op ongeveer 60 millioeti per jaar, of ongeveer 170,000 gulden per dag. Zoodat in weerwil van zijn schit terend voornemen en de nobele wijze van uitvoering Carnegie wellicht toch gedoemd zal zijn, om te sterven als milliardair. Eenige uitkomsten van proefvelden, (1902-1903.) H. VIII. Op den stijven, armen grond van het proefveld te Culemborg heeft de be mesting met 700 K.G. patent kali-magne sia, 700 K.G. ammoniak-superphosphaat en 2000 K-G. gebluschte kalk per H.A. goed voldaan. IX. Proefveld te Bellingwolde op zand grond, 3de oogstjaar, gewas aardappelen. Hoogste opbrengst bij vol stalmest, dan half om half en vervolgens vol kunstmest zonder kalk. De stalmest ten volle op waarde gerekend, had vol kunstmest finantieel het beste resultaat. Kalk heeft weinig of niets gewerkt, superphosphaat weinig (slakkenmeel hier en daar nog minder) chilisalpeter en kaïniet maakten zich buitengewoon goed betaald. X. Proefveld te Zellingen, 4de oogstjaar. Alleen kaïniet en superphosphaat heb ben gunstig gewerkt, vooral kaïniet, die ruimschoots zich betaald maakte. (Klei- grasland). XI. Proefveld te Tolberk (Gr.) 4de oogstjaar. Kaïniet en superphosphaat heb ben zeer goed gewerkt. Kalk vrij goed. Van chilisalpeter was niets te zeggen. (Klei-grasland) XII. Proefveld te Marum, 7de oogstjaar. Alle meststoffen gebruikt chili voor het eerst. Kalk heeft eer na- dan voordeelig gewerkt, kaïniet- en phosphorzuurmest- stoffen gecombineerd werkten uitstekend, slakkenmeel beter dan superphosphaat, als n.l. geen kalk werd aangewend. Ge beurt dit wel dan werkt superphosphaat beter. (Klei-grasland). Zeer eigenaardig had chilisalpeter alleen met kainiet (en kalk) gebruikt, of alleen met slakkenmeel (en kalk) wel een belang rijke oogstvermeerdering ten gevolge naast een combinatie van kaïniet en slakken meel (en kalk) echter zeer weinig kalige brek gaf het gras (en onkruiden) gewas een lichte kleur, deed koekoeksbloem en zuring optreden (paardenbloem wil er absoluut niet). Phosphorzuurgebrek geeft een donkere kleur, veel paardenbloemen, en veel distels. Ziedaar eenige voorbeelden gekozen van verschillende kalibemestingen op ver schillende gewassen en verschillende grondsoorten, waarbij de uitspraken tel kens gunstig luiden voor de kali. Ik zou hiermede in 't geheel niet willen betoogen, dat men in alle gevallen kali moet ge bruiken, maar wel, dat men het in alle gevallen misschien met voordeel kan ge bruiken en dat proeven nergens en in geen geval h priori zijn uitgesloten. Jan van de Mark,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2