MEIKERS. BINNENLAND. Advertent iën. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Jonp meisjes beften ten flap 25 Mtó MflOÊI aan döögene, die de schrijf= sterman aanwijzen van de briftkaaften, die op mijn nadm in deze Gemeente wor= deti verspreid! ongeil VAS EEDÏN, A. N. J^VOS pujjtiek verkopen: ÜWTERREIN COGNAC Fltë BOIS G. BRANDSEN. artikelen betreffende het kiesrecht, in het bijzonder wat aangaat het meervoudig kiesrecht. Namens de Regeering verzette Mi nister Smet de Naeyer zich tegen het voorstel. Hij verklaarde dat het meervoudig kiesrecht het resultaat van gemeen overleg bij de onlusten van 1893 nog niet voldoende aan de practijk getoetst is. Do socialist Vandervelde verklaarde liet te betreuren, dat alle landen, behalve alleen België, in democrati sche richting sturen. Te Washington heeft de formeele overdracht plaats gehad van het Pana makanaal aan de Unie. De nieuwe Republiek heeft terstond 10 millioen ontvangen; het overschot van de koopsom is bij de Bank ge deponeerd. Hofbericht. H. M. de Koningin, die lijdende is aan een ontsteking van de uitwendige gehoorgang, gepaard met tempera- tuursverhefling, kan Hare appartemen ten niet verlaten. Een nieuwe politieke partij in aantocht. Op de vergadering, die de vereeniging tot handhaving van het Christelijk- historisch karakter der natie, onder leiding van dr. P. L. J. Hoedemaker, de vorige week ie Utrecht hield, is eene commissie van 8 leden benoemd, om pogingen in het werk te stellen tot oprichting van een Christelijk- Historische (Nationale) partij, op den bodem van het program van den Frie- schen Christelijk-Ilistorischen Bond, met recht van herziening van statuten en program. Jonge liberalen. Het voorloopig bestuur van de ver eeniging »De Jonge Liboraleu" te s'Gravenhage heeft thans aan een aan tal jongelieden van vrijzinige denk beelden het conceptreglement toege zonden. Dit zal behandeld worden in een voor leden en introducé's toeganke lijke veigadeiing op Zaterdag li Mei e.k. in het gebouw der I.eesinrichting aldaar en waarin het woord zal wor den gevoerd door cnr. H. Goeman Borgesius. in dezelfde vergadering zal een be stuur gekozen worden. Het tiende regiment. Men deelt aan de «Telegr aaf" mede, dat bij het Departement van Oorlog wordt overwogen of het met het oog op het toenemend gebrek aan officieren en het gemis aan voldoende kazerneer ing wel wensclrelijk ge acht rnoet wor den gevolg te geven aan het, bij de behandeling der legerwot- ten aangekondigde voornemen, om reeds in 1905 het laatste regiment infanterie op te richten. Nationaal Concours te Bussuni. Voor het op 15 en 16 Augustus a.s. te Bussum te houden groot Na tionaal Concours van Harmonie- en Fanfare-korpsen hebben de volgende vereenigmgeu ingeschreven Afdeoling B. FanfareStedelijk Muziekkorps te Purmerend, Cres cendo te BaarnHarmonie te Assen delft; Edam's Fanfarekorps te Edam; Sernpre Crescendo te Middelbands Eendracht te Den lip; Appollo te Nieuwe Tonge; Concordia te Krimpen a/d IJselPatierita Vincit Omnia, Soest Harmonie te Joure; Amicitia te Lands meer; Eendracht te Huizen Zuijlen's Fanfaire te Zuilen; Het RijpscheFan fare te De Rijp; Lauwerecht te Utrecht; Koningin Wilhelmina te Deemster; Kunstliefde en Vriendschap te Leer dam; Kunst naar Kracht te Amster dam; Rheden's Fanfaire te Rheden; Amstels Fanfare te Amsterdam Zaandijk's Fanfare te ZaandijkVer eeniging Fanfare te Sloten en de Zaanlandsche Kapel te Koog a/d. Zaan. In de Donderdagavond gehou den bestuursvergadering van de vci- eeniging tot bevordering van hel vreemdelingenverkeer, is tot lesecre- taris gekozen de heer H. Meursirig. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld O. G. H. Heldring, eere-lid.J. van der Horst Bruijn, voorzitter; B. A van Ruijven, onder-voorzitter; H. Meursing, le secretaris; C. B. Kok, 2e secretaris; M. W. F. J. de Jmg, penningmeester; M. L. Celosse, J G de Jager, A M. Tromp van Holst en II. E. tan Sweden, commissarissen. Het carillon van den Lieve Vrouwetoren zal voortaan ten ge- hoore brengen bij halfslag het »Mai- lied" van L. von Beethoven, waarvan de tekst luidt: IVie herrlich leuchtet mir die Natur, Wie glanzt die Sonne, wie lacht die Flur Es dringen Blüthen aus jeden Zweig Und tausend Stimmen aus dem Gestrauch Und Freud' und Wonne aus jederBrust: O Erd', o Sonne, o Gliick, o Lust! En bij heel uur «Andenken" van Mendelssohn Bartholdy, met dezen tekst: Die Baume grünen überall, Die Blumen blühen wieder Und wieder singt die Nachtigall Nun ihre alten Lieder O glücklich wer noch singt und lacht, Dasz auch der Frühling sein gedacht. O liebes Herz und soil ich dich Nun niemals wiedersehen? So musz der Frühling auch für mich Olm' Blüth und Sang vergehen. Was soil der Frühling sonnst für mich? Est ist kein Frühling ohne dich. Donderdagmiddag is op den Arnhemschen weg het 4-jarig zoontje van zekeren v. H. door een vracht wagen overreden. Het venlje, dat hardloopende uit huis kwam, hoorde den wagen niet aankomenhet nood lottig gevolg was dat een der wielen over zijn rechterbeen ging. De Staak Huber heeft een der beide beurzen uit de inkomsten van bet Sjaardema-Leen te Franeker aan gewezen aan I! J. Ter Haar Romeny alhier. De heer G. Vlaanderen te Beu kei veen is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school alhier. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en tot steun van den gewapenden dienst in Nederland woidt hier Maandag 9 Mei gehouden. De Vereeniging «Handel en Nij verheid," (goedgekeurd bij Kon. be sluit van 3 Maart 1902, No. 35.) vergadert op Maandag 9 Mei 1904, in het Hotel «De Zwaan," 's avonds le 8 uur, ter behandeling van: 1. Voorstel lot aansluiting aan den Bond v/d. 11. D. Middenstand. 2. Behan deling van het voorstel-van Goor. 3. Benoeming van een afgevaardigde voor de Bondsvergaderingen. 4. Bal lotage. 5. Ingekomen stukken. 6 Mededeelingen. De zeventig-jarigs weduwe van D. uit Achteveld zakte Vrijdag morgen omstreeks acht uur op de markt plotseling ineen. Binnenge bracht in de apotheek der firma Kok en Zoon, bleek zij reeds overleden, wat nader geconstateerd werd door arts Jorissen. Bij de veld-arlillerie wordt sedert Zondag vermist de fourier v. d. N., men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. De heer W. van Genderen was met f9160 laagste der tien inschrij vers voor liet doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en wei ken te Amersfoort, voor rekening der Genie. De raming bedroeg f9880. Uitvoering der Afd. Amersfoort der M. t. Bevord. d. Toonkunst op Dinsdag 10 Mei ten 7ure in Amicitia. Ten gehoore wordt gebracht ODYSSEUS, oratorium van Max Bruch. Toegangskaarten (f2.te verkrijgen in Amicitia, bij de firma Blankenberg en op den avond der uitvoering aan de zaal. Inlichtingen over het lidmaatschap 4. bij den secretaris, Regentesselaan 9. Uit het Westland schrijft men aan het N. v. d. Dag Zelden heeft men hier een rijker bloeitijd beleefd dan thans. Peren en pruimen wedijveren in dichtheid en zuivei beid van het bloemenkleed en trekken schitterend witte lijnen dwars door het groen der tuinen, of vormen daarin groote bloemeneilanden, waarop de zonnestralen fonkelen. Tusschen het wit komen bescheiden de teere roode knopjes der appelen uit, lerwijl de gele pracht der volgeladen bessen- boomen wegschuilt onder het schit terend kleed der bovenboomen. De grond is bedekt met het ftissche groen der uilloopende aardappelen, waar tusschen de velden met in bloei schietende aardbeziën en de in vollen tooi pralende tulpen liggen; alles afgewisseld door de kolossale glasrijer: met aardbeziën, komkommers of me loenen, of de kassen met druiven in eiken vorm van ontwikkeling. Alles bloeit slei k en zuiver, en men durft dus hopen op een rijk vruchten- jaar. De Staatsloterij. Men leest in de Duiische bladen «In den Rijksdag beieidt men de indiening voor van een wetsvoorstel betreffende instelling van een Rijks loterij, welke in de plaats/.ou moeten komen van de loteiijen in de ver schillende Bondsstaten". Ginder, een einde gemaakt aan de kleine loterijen met waarschijnlijk kostbare en slecht gecontióleerde ad ministratie. Ginder, oen niemand drukkende, en toch productieve bron van inkom sten aan het Rijk geopend. Hier, de deur opengesteld voorliet welig tieren, voor liet toenemen van allerlei insohede, slecht geadmini streerde, straks clandestiene loterijen. Hier bij een Lelijk tekort in kas een wolkome bron van inkomsten baldadig dicbtgewoipen. En treli ginder vooral niet minder dan bier een land, waar een gods dienstige levensbeschouwing bij de meerderheid der bevolking geldende is. Het bovenstaande is woordelijk overgenomen uit niet een op positieblad, maar De Residentiebode niet slechts een orgaan der meerder heid, doch zelfs partijgenoot van den Minister van Financiën! Zal nu rar. Harte dit ongelukkige wetsonlwerpje, hetwelk de Staats loterij, omdat ze het zedelijke leven der natie bederft, na verloop van twintig jaren opheft, nu waarlijk weer moeten intrekken? AC) Voor vermoeide oogen. Een Fransch schrijver van naam heeft op onverwachte wijze een mid del ondekt om aan vermoeide oogen de zoo rioodige helderheid te hergeven. Het middel wordt als uitstekend ge prezen, is zeer eenvoudig en verdient dus althans een proef. Op een avond, toen de schrijver bezig was aan een artikel, werden zijn oogen zoo vermoeid, dat hij ge noodzaakt was de pen neer te leggen vóór dat liet artikel geëindigd was. Hij stond op en meteen viel zijn blik op een paar snippers gekleurde zijde die zijn vrouw voor een handwerkje gebruikt had. Deze vroolijke en hel dere kleuren hadden een bijzondere aantrekkelijkheid voor zijn dof ge worden oogen. Zijn werk weer voort zettend, nadat hij eenigen tijd op de kleuren gekeken had, bemerkte hij, dat zijn oogen geheel verfrischt wa ren. Na verscheidene malen hetzelfde geprobeerd te hebben, steeds met den gewenschten uitslag, zorgde hij er voor, dat ill den omtrek van zijn inkt koker steeds een paar strookjes schit terend gekleurde zijde lagen, in den vorm van een of ander handwerkje waarop zijn oogen konden rusten telkens wanneer hij zijn pen in den inktkoker doopte. Dit bracht liern blijvende vei betering. Op de paardenmarkt te Haar lem zag Maandag een kooper zijn onlangs gestolen vos terug. Toen hij echter den jongen rnan, die over den verkoop van het paard ondei han delingen voerde, wilde naderen, zette deze het op een loopen, doch werd spoedig door een agent gevat. Hij bekende den diefstal. De invloed van de verandering cener cultuur op de bemesting. Niet altijd is de wijziging in het ver bouwen van het een of ander landbouw gewas zoo goed merkbaar als dat b.v. in de provincie Zeeland en omliggende streken was bij het verdwijnen van de meekrap. Gewoonlijk geschiedt dit langza merhand onmerkbaar wordt van het eene gewas minder verbouwd en van het andere meer. Zoo is in den laatsten tijd duidelijk zichtbaar in sommige landbouwstreken een vermindering van het aantal Hectaren, dat met suikerbieten verbouwd wordt. Vooral daar, waar het verbouwen der suikerbiet met eenige grootere inspanning en grootere geldelijke uitgaven gepaard ging, is men, nu de bloeitijd der bieten cultuur vooreerst voorbij is, tot een ander gewas overgegaan. In sommige streken heeft men voornamelijk de bieten ver vangen door aardappelen. Het is duidelijk dat met een verandering van gewas ge paard moet gaan een verandering in de bemesting- Vooral wanneer in de vrucht opvolging geregeld meer gewassen opge nomen worden van een bepaalde soort, moet ook in de bemestingswijze verande ring komen. Nu behoort de aardappel tot die gewassen, welke verbazend veel kali gebruiken. In 't algemeen bevindt zich in de asch der aardappels bij onderzoek twee maal zooveel kali als stokstif en vier maal zooveel kali als phosphorzuur. Behalve door aardappels wordt de suiker biet hier en daar in de vruchtwisseling vervangen door tarwe. Ook de tarwe, vooral het stroo, ontneemt aan den grond, betrekkelijk een groote hoeveelheid kali. De suikerbieten kregen indertijd en krijgen nog slechts bij uitzondering kalibemesting. Wanneer het nu in het algemeen waar is, dat bij verandering van cultuur de bemesting overeenkomsting den aard der gewassen moet gewijzigd worden, dan is dat zeker in dit geval waar. De landbouwers zullen bij meer aardappels en tarwe en minder bieten in elk geval de hoeveelheid kalizouten in de bemesting moeten verhoogen. Nu kan het gebeuren op sommige gronden, dat een versche kalibemesting een minder gunstigen invloed op den smaak der aar dappelen uitoefent. Wanneer de landbouwer tot die er varing komt, moet hij de kali, hetzij in den vorm van kainiet of van een ander kalizout, aan het voorgewas geven. In elk geval is bet een vereischte, dat, wanneer de aardappel een voorname plaats in het verwisselingsstelsel inneemt, de kali in de bemesting de eerste plaats moet in nemen. De aardappelboeren kunnen het zich dus tot plicht stellen, kennis te nemen van alles, wat er op het gebied der be mesting, hun geleerd wordt over het hoe en het hoeveel, over den tijd en den aard der kalibemesting. Jan van du Maek. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heekscher senr. in Hamburg welke ziek in dit nommer van onze courant bevindt. Dit kuis keeft ziek door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der kier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie ackt te geven. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 26 April tot en met 4 Mei 1904. GeborenMarius, z. van J. D. Grevinck en C. M. Stoffels. Bernardus Marinus, z. van M. Pon en A. van Doesburg. Johanna Maria, d- van J. van der La3n en H. W. Beek. Cornelia Aletta, d. van G. Riezebos en C. C. Hoolwerf. Theodoru3 Antonius Johannes, z. van A. Jaspers Focks en W. T. Zijsvelt. Jo hannes Antonius en Willem Hendrik, twee z. van A. C. Buvelot en J. E. Bock- kum. Barbara, d. van H. Brandsen en C. B. van Rouendal. Stoffelina Wilhelmina, d. van W. van Apeldoorn en S. van Veen. Cornelis, z. van C. Langgras en J. Veenendaal. Franciscus Nicolaas, z. van W. E. Kreikamp en R. van Hamers- veld. Geriit Willem, z. van C. A. Stoové en N. de Groot. Ida, d. van J. van Eeden en J. Ouwerkerk. Teunis, z. van T. Brandsen en J. de Bakker. Gerdina Elisabeth, d. van W. van den Bos en M, H. van Gerst. Nicolaas, z. van G, Wallenburg en M. de Graaf. Nicolaas, z. van J. Mater en W. Veer. Gerhar- dus, z. van A. J. Boode en W. van Surksum. Abraham, z. van A. Ver- hoeff en C. Hartogsveld. Hendrika, d. van H. van Zanten en W. Kuijt. OndertrouwdG. van den Brink en H. van Doornik. A. Meijer en S. C. de Haan. - H. Hulst en G. J. van der Hilst. A. H. Staal en H. van Naarden. H. Schipper en A. Juffer. Gehuwd: D. van Loene en M. Binne- kamp. J. van der Veer en C. L. Reu sing. J. de Bruin en W. Koller. G. J. H. de Meij en A. E. van Wandelen. P. Stalenhoef en A M. Boog. H. de Vries en L. Boer. N. van Doorn en W. M. Koch. E. van den Berg en E. M. Huurdeman. Overleden: Gerardus Antonius Kamp, 67 j. wedr. van J. H. Brom en C. T. Kamp. Everardus Stephanus van Bekkum, 79 j. wedr. van W. Kuijer. Carel Christ, 5 j. Albertus van Millin- gen, 7 m. Johanna Wilhelmina Mater, 12 m. Johanna Everdina Brouwer, 8 w. Willem Hendrik Buvelot 3d. Nico laas van de Roemer, 69 j. echtg. van A. A. de Kruijff. Hoogland. Geboren: Maria, dochter van J. van Laar en W. Beyer. Aaltje, dochter van A. Velthuizen en A. Blom. Gehuwd: Jan Kuier en C. Eyberg. T. Vonk en M. van Huik. Leusden. Geboren: 30 April. Evertje, d. van Johannes Vos en Wilhelmina Gierman. Stoutenburg. Geboren: 3 Mei. Remraelt Lunink, z. van Grada Johanna ter Heurne. Woudenberg. Geboren1 Mei. Everarda, d. van Teu nis Veenvliet en Everarda van Ginkel. 4 Mei. Dirk, z. van Melis Hazeleger en Hendrika Jansen. Ondertrouwd5 Mei. Albertus van Beek, 26 j. en WillempjeTer Maaten, 23 j. Overleden: 3 Mei. Maria Klasina van Elven, geh. met Eras Ede Blok, 52 j. Reclames. Waarom de Pink Pillen voor hun noodig zijn. Het jonge meisje van heden is de vrouw van morgen Haar groei, hare vorming nemen haar veel bloed weg. Indien haar bloed niet in staat is aan deze eischen te voldoen, zullen de krachten en levenskracht van het jonge meisje snel uitgeput zijn. Zonder een rijk en zuiver bloed kan het jonge meisje niet zonder gevaar dit gevaarlijke tijdstip haars levens, de vorming, doorkomen Indien gij haar bleek en kwijnend z et, als zij aan hoofdpijn of algeineene zwakte lijdt, als zij geen eetlust heeft en geringste krachtsinspanning haar ver- rnoeidt, de geringste wandeling haar benauwd maakt, dan is haar bloed verarmd Deze achteruit gang, deze eerste verschijnselen van uitputting eind'gen met de tering als het bloed niet ge zuiverd, door de Pink Pillen niet verrijkt wordt, deze pillen geven bloed en genezen de bloedar moede onder alle vormen. Dit wetenschappelijk geneesmiddel heeft Mejuffrouw Anna Bunmg wonende aan de Boerdijk gemeente Slecn te Nieuw Amsterdam ook genezen. Sedert twee jaar zoo schrijft zjj, begon mijne gezondheid ook te wankelen, ik was lusteloos en had hoegenaamd geen eetlust, de spijsvertering was hoogst moeilijk, het geringste voedsel dat ik nam veroorzaakte mij maagkrampen en dikwijls hevige steken in de zijio.' bovendien had ik mij nog te beklagen lover slapeloosheid en "wanneer ik tus- schenbeiden n< <j insliep werd ik door akelige droomen in mjju nachtrust gestoord. Alle dagen gevoelde ik inij slechter, mijne krachten ver minderden eijT ik werd ook kortademig. Ik nam hiertoe vele 'geneesmiddelen, doch niets mocht mij baten, jbp aanraden van anderen ben ik tot het gebruik/der Pink Pillen overgegaan en ik kan er mij slejchts op beroemen, want van af de eerste dooS gevoelde ik reeds een groote verbe tering vocir al wat den eetlust en het terugkeeren der krachten betrof, ik heb voortgezet en iederen dag gevoeldel ik mij beter. Kortom, na verloop van eenigen .tijd was ik geheel welvarend. Mijne hart kloppingen waren ook geheel en al \erdwenen. De vrouwen, jonge of bejaarde, zijn onderhe vig aaij zwakte, vele worden door de maandelijk- sche storingen uitgeput, zij hebben een her- nieuwer» van hel^bloéd, een versterker der zenuwen noodig ohi de krachten van het lichaamsgestel te onderhouden. Zij zullen nimmer een krachtdadiger vinden dan de Pink Pillen. Deze pillen zijn ong over treffelijk tegen bleekzucht, neurasthénic, alge- meenc zwakte, ma&gpijnen, rheuraatiek, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen. Prijs f 1.75 de cïpos f 9.per 6 doozéhj Ver krijgbaar bij Sna&ilié, Steiger, 27, Jftbtterdam, hoolddepothouder-voor NederlandaAApotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verffijgbaar vo^Amerstoort en omstreken bij VAN Dp^VEG, drogist tn A. DE VRIES, K$kstrag|r90, Hilversum. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Mei 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0 Appelen f 5.a f8. Peren f 0.a f 00. Nieuw aardapp. f O. a f0 Zandaardapp. f2.80 a f 3 2 Uoendereieren f2 80 a f 3.10 per 100 st. Eenden fU.a f U.Boter fl.a f 1.10 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.90 a fl.40 Kuikens f0 00af0 00 Piep kuikens fl.a f 1.30 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 a f 4 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tarnine fÖ.G0 a fl.Duiven f0.50 a f0.70 paar. Magere vaikens f 15 a f19. Varkens voor eiport f 0.a fZeugen f40.f70.Biggen f 8.a f 11.Schrammen t 00.a f 00 Vett# koeien 000.a f000.Guste koeien f 00. a f000.Kalfkoeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a fUO.— Os f000.— a f000.— Pinkstieren f 000.— a f000. Aangevoerd waren'ongeveer heet. Tarwe, heet Rogge; heet. Boekweit: 00 heet, Appelen00 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len: 150 heet. Zandaardappelen111000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneeren; 1400 kilo Hooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere vaikens, vai kens voor exportslagerijen 300 biggen en 15 zeugen. tv. pred. Arnhenischestraat. DE NOTARIS te Amersfoort/-*val op Dinsdag 17 Mei 1904, des middag^ 12 uur, in hej^hótel de »YKKOtri,DE Zwaan" -Üfan de UtrecRfsche straat aglaar Ing de gemeentf^Amersfoort, ter J oppervlakte van 460 vier- kaïae meters gelegen op het bcsie gedeelte dcr^atad aan de Varsensmarkt ter' breedte van 24 niters; uUiuuutend geschikt voor -stieffung vaur winkel huizen enz. in 4 p^rceelen en massa's. Aanvaarding bij te betaling/ op 17 Augustus 1994 of zooij nader wordt overeengekomen Inmiddels uit de h{nd te Jfoop. Nadere inlicbtinj^ji^n aan wijzingen worden mede verstrekt door den makelaar W. VAN SCHAIK aldaar. Société Anönyme. f 1.40ie Liter kin verzegelde Aemnnde liesth au 5 Lil" r.y^oorzion van het fcicst van Dr P. F. van HAMEL f 1.30. Uitsluiten]" AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2