NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 47. Zaterdag 11 Juni 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bjj flit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. Amersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ce nieuwe tariefwet en de draagkracht. Het doel, waarmede de nieuwe tariefwet door den minster van finan ciën werd ingediend, is van drieërlei aard. Behalve technische verbetering van het tegenwoprdig geldend tarief van invoerrechten en bevordering van de ontwikkeling onzer nijverheid en van den nationalen arbeid, beoogt hij daarmede in de eerste plaats ver sterking van 's rijks inkomsten. In den aanhef zijner memorie van toelichting zegt de minister, dat hij het optreden van het tegenwoordig Kabinet aanstonds op de behoefte aan versterking van 's tijks inkomsten is gewezen, «waarvoor alleteerst her ziening Van het tarief van invoer- iechten in aanmerking komt Dat deze behoefte aan versterking van 's rijks inkomsten werkelijk be staat, wordt in de morie van toe lichting verder met geen enkel woord aangetoond. In verband met 's minis ters laatste millioenenrede zoude het inderdaad ook zeer moeilijk zijn de noodzakelijkheid van eene vermeer dering van 'siijks inkomsten met luim negen millioen gulden aan nemelijk te maken, tenzij men die wil verdedigen met een beroep op uitgaven voor sociale wetten, die nog niet zijn ingevoerd. Ter dekking van bestaande tekorten is deze som niet noodig. Tocli wordt de behoefte daaraan als vaststaande aangenomen en bepaalt zich de minister verder tot de mededeeling, dat volgens eene raming van de vei moedelijke op brengst van het voorgestelde tarief eene totale opbrengst mag worden verwacht van f20.000 000, zoodat, vergeleken met de opbrengst der invoerrechten over 1003, zijnde f 10.020 000, op eene vermeerdei ing kan worden gerekend van f 9.374 000. Nog geeft de minister aan hen, die misschien mochten schrikken van deze zeer aanmerkelijke vei hoo ging der invoerrechten, bijna gelijk staande met eene verdubbeling, de geruststellende verzekering, dat bij de bepaling van bet invoerrecht zooveel «mogelijk rekening gehouden werd «met de betrekkelijke draagkracht «van degenen voor wier gebruik het «artikel meer bijzonder bestemd is. »ln het algemeen werd het recht laag «gesteld voor artikelen van algemeene «behoefte, hooger voor die, dienende tol nut of gemak, het hoogst voor «die van weelde of genot." Ter verduidelijking van de beteekenis van den druk eener belastingverhoo ging van f9.374.000 diene, dat de hoogste opbrengst van de zoozeer ge smade patentbelasting, afgeschaft bij de wet van 2 Oct 1893 (Stbl. No 149) in 1890191 heeft bedragen f5.012.108, dat de bedrijfsbelasting in 1901/02 heeft opgebracht f 0.778 000, de vermogens belasting in 1902/03 f7.730 000, de personeele belasting in 1902 f 9.740.000. Do verhoogde bijdrage in 's rijks inkomsten, die de minister verwacht van zijne herziening van het tarief van invoerrechten, staat dus onge veer gelijk met eene verdubbeling van de personeele belasting. Zoude men bereid gevonden worden deze laatste goed te keuren, op 's ministeis met geen enkel motief aanneembaar gemaakte verklaring, dat de schat kist aan eene verdubbeling der per soneele belasting behoefte heeft? liet antwoord op die vraag is niet twijfelachtig. Welke reden zoude er dan bestaan minder bezwaar te maken, nu hel geldt eene verhooging van hot tarief van invoerrechten? Omdat de eene belasting is eene directe en de andere eene indirecte, van welke laatste men veelal meent, dat zij gemakkelijker gedragen wordt dan de eerste Maar beide moeten toch betaald worden, het verschil beslaat slechts hierin, dat eene directe be lasting wordt betaald in enkeie ter mijnen, eene indirecte, als de inge diende, voortdurend, eiken dag, van verreweg de meeste levensbehoeften. Eene directe belasting kan bovendien gemakkelijk geregeld worden naar de draagkracht van den belasting betaler, bij eene indirecte is dat veel moeilijker, bij eene heffing van in voerrechten als de voorgestelde is dat onmogelijk. Deze laatste werkt zelfs progressief in de verkeerde richting, niettegenstaande de verze kering van den minister, dat bij de bepaling van het invoeriecht reke ning werd gehouden mot de draag kracht. Wanneer men de ingediende tarief wet van dit standpunt beziet en de artikelen, waai van invoeirechten zullen worden gelieven, met de daarvan geiaamde opbrengst indeelt naar hunne bestemming, vind inen dal in de totale opbrengst van 20 000 000 wordt bijgedragen voor f8.000.000 door de rubriek nijverheid, even eens f8 000 000 door artikelen van algemeene behoefte en slecht voor f 4 000.000 door artikelen bestemd voor weelde of genot. Nu moge het juist zijn, dat de rechten voor deze laatste rubriek het hoogst zijn ge steld, uit hare betrekkelijk kleine bijdrage in de totale opbrengst blijkt, dat de minister, toen hij zocht naar vermeerdering van de opbrengst van het tarief der invoerrechten door uitbreiding van het gebied van hef fing, niet bij vooikeur heeft betreden hot gebied van de artikelen, welke dienen tot weelde of genot, maar wel tot voorziening in de algemeene behoefte. De f 4.000 000 zullen worden ge dragen door hen, die zich de weelde kunnen veroorloven van porselein, wild en gevogelte, oesters, fijne vruchten, fijne eetwaren en specerijen, thee, tabak, ingevoerde dranken en zoetigheden, fijnere meubelen, schilderijlijsten en spiegels. Het dubbele van dat bedrag zal echter worden geheven van eieren, gezouten vleesch, havermout, meel-, en meelfabrikaten, eenvoudige meubelen, klompen en schoenen, maar in hoofdzaak van petroleum en manufacturen, kleèren, hoeden enz. enz. Onder de derde rubriek van de nijverheids-voortbrengselen, die de ont brekende f8 000 000 zullen opbren gen, komen o.a. voorgrof aarde werk, verf en vensterglas, behangsel papier, kramerijen, geschaafd hout en timmerwerk voor huizenbouw, metselsteen en bewerkte steen, goot- steenen, vloer-en muurtegels, dak pannen, goten en afvoei pijpen, welke alle tevens voor een aanzienlijk deel behooren tot de levensbehoeften. Wanneer men zich er rekenschap van geeft, waar de druk van zulke in voerrechten het meest zal worden gevoeld, dan valt het niet te betwij felen, dat men dien zal moeten zoe ken hij hen, die dien druk het minst gemakkelijk kunnen dragen. Bijna alle benoodigdheden voor het bouwen van een huis, voor het inrichten der huishouding, voor de voeding, maar vooral de kleeding van zijne bewoners, zullen na de invoering der ingediende tariefwet onderworpen worden aan verhoogde invoerrechten. Bij het betrekkelijk klein aantal dergenen, wier inkomens van dien aard zijn, dat voor hen de noodza^ kelijke, dagelijks terugkeerende meer dere uilgaven niet van groot belang zullen zijn, spreekt het van zelf, dat de opbrengst van het tarief, voor zoover daarvoor veibruiksaitikelen zullen getroilen worden, in hoofdzaak zal worden betaald door de groote meerderheid dergenen, wier beperkte inkomens zonder eene tariefsverhoo- ging nu r eeds veelal ontoereikend zijn om daarmede te kunnen voldoen aan de eischen, die behooren te worden gesteld aan doelmatige en voldoende voeding, kleeding en woning. Aan dezo bezwaren komt de minister niet te gemoet door zijne verzekering rekening te hebben gehouden met de draagkracht dergenen voor wier gebruik de artikelen bestemd zijn. Daarvan zijn in de ingdiende tarief wet weinig andere bewijzen te vinden, dan dat een invoerrecht word voor gesteld op schapevleesch, meerendeels bestemd voor de tafel der minderge- goeden dat vruchten, welke dienen als consumptieartikel ook voor de mindergegoeden, met slecht 0 pCt. zullen worden belast, terwijl van vruchten voor weeldegebruik bestemd, 10 pCt. zal worden gehevendat fijnere meubelen aan een invoer recht van 12 pCt., eenvoudige van slechts 8 pCt. zullen worden onder worpen. De invoer van meubelen bestaat echter hoofdzakelijk uit een voudige, fabriekmatig gemaakto meu belen. Fijnere worden niet alleen weinig ingevoerd, maar dank zij de zich in ons land meer ontwikkelende kunstnijverheid, neemt de uitvoer van fijnere meubelen voortdurend toe, zelfs naar die landen, die daarvan hoogo invoei rechten hellën en onze koopers met meer bescheiden beurzen voorzien van bun fabrikaat, dal niet beantwoordt aan hooge eischen van smaak, maar voldoet aan de behoefte van hen, voor wie de prijs van grooler belang is dan de sierlijkheid. De grovere meubelen zijn het, die de minister zal treilen door het ver hoogd rnvoerreeht. Let men daar nevens op de invoerrechten, welke geheven zullen worden van eene ge heele reeks levensbehoeften, met name benoodigdheden voor de klee ding, waarvan ook al weder het hoofd contingent wordt geleverd door de goedkoopere soorten, dan blijkt dat aan den eisclr van betaling van liet recht in verhouding tot de draag kracht de ingediende tarielwot aller minst beantwoordt. Middenstand of Middelstand? Het bestuur van den Handeldrijven den Middenstand te Amsterdam heeft zich gewend tot prof. dr. .1 Verdam, te Leiden, met de vraag of het heter DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 64) Al pratende zijn zij aan land gestapt; miss Minturn bemerkt, dat mr. Larchmont reeds vooruit is en zich in gesprek bevindt met twee ambtenaren van de Panama-Spoorweg-Maat schappij, misschien Amerikanen, die hij in New-York heeft ontmoet. De jonge man schijnt er thans zijn voornaamste werk van te maken, zooveel kennissen op de landengte op te doen als slechts mogelijk is, en hij schijnt daarin vrij goed te slagen. Mr Stuart maakt zijn gezelschap opmerk zaam op het schoone gezicht op de stad, die hoofdzakelijk bestaat uit twee rijen huizen en winkels, over de geheele lengte van het eiland loopende, doorsneden door het kanaal, dat den loop der Chagres moet wijzigen, afgewisseld door elkele palm- en cocosboomen, en met een aantal steigers in het front, die ver vooruit steken in het blauwe water. Een half uur is voldoende, om het voornaamste gade te slaan mr Stuart bezorgt Louise daarna een plaatsje in den trein naast mrs. Winterburn, terwijl de gelukkige Silas en zijn dochtertje naast haar plaats nemen. De rijtuigen zijn opge propt met een zeer heterogene massa vreem delingen. De gesprekken worden echter grooten- deels gevoerd in het Eransch, want dit kanaal met zijn duizenden ambtenaren en myriaden werklieden heeft in 1888 van de landengte tusschen Colon en Panama letterlijk een Fran- sche kolonie gemaakt. Mr. Larchmont zit niet in het rijtuig, waarin Louise plaats heeft genomen. Hem toespreken is dus onmogelijk, hoe gaarne zij het ook had gewild, want zij begint berouw te krijgen over haar overijlde uitdrukkingen, welke niet alleen zijn voorstel hadden gegolden, maar voor een goed deel miss Jessie Severn. "Door zijn brief heb ik bescherming gekregen, ter wijl ik hem zoo hard heb behandeld," denkt zij. »Hij heeft mij zoo veel vriendelijkheden bewezen, ik heb hem deze eene geweigerd! Ik geloof toch niet" peinst zij verder, "dat ik ooit zijn voorstel zou aannemen, ofschoon ik hem vergeef dat hij het gedaan heeft. Gisteren maakte de jaloezie mij zoo wreed. Jaloezie?" prevelt zij. "Jaloezie? Neen, ik ben niet jaloersch! Op wie zou ik jaloersch zijn?" Zij ziet rond, of die persoon ook in den wagen zou zijn te vinden, doch ontmoet al leen den blik van Winterburn. "Wat is er, juffrouw?" vraagt deze gemeen zaam. "Ziet ge rond naar een beau? Die zijn er hier genoeg. Por Dios! Ik vraag ver schooning voor dien vloek. Bijna iedereen is hier ongetrouwd. Bij alle heiligen der cathe- draal, het zijn hier hoofdzakelijk vrijgezellen en weduwnaars." "U schijnt zeer goed bekend te zijn op de landengte, mr. Winterburn," stamelt het meisje, uit haar gepeins opschrikkend »U is een der pioniers, zegt u?" "Ja, ik kreeg de koorts in 1856 en raakte toen aan het klimaat gewend. Sedert dien tijd is het hier zeer gezond voor mij. Anderen worden ziek en sterven ik blijf leven. Toen wij den spoorweg legden, kostte ons elke paal een man. Ik geloof echter, dat het kanaal ons nu nog overtreft." Deze beschrijving van het klimaat jaagt Louise een huivering aanzij geeft een andere wending aan het gesprek door de vraag: "U moet reeds zeer veel hebben gezien?" "Ja, van alles, revoluties en opstanden?" "Revoluties en opstanden?" vraagt het meisje, op het punt hem eenige inlichtingen te vragen, welke haar veel belang inboezemen; toevallig werpt zij echter een blik door het venster en onwillekeurig roept zij uitHoe schoonHoe heerlijk!" Want de trein heeft Colon verlaten en daarmede het eiland en snijdt nu door de moerassen van den Mindee, die eenig zijn wat schoonheid betreft, doch ook eenig in het ver nietigen van menschenlevens. Zoo wordt het vasteland bereikt met zijn weelderigen planten groei, zijn ontelbare boomsoorten, zijn bloemen in duizend schakeeringen, wijnstruiken en vliegerplanten, geen twee op elkaar gelijkende. Monkey Hill (Apenberg) word voorbij ge stoomd, Gatien bereikt, waar men voor het eerst de Chagres ziet, welker vallei wordt doorsneden. De rijtuigen vliegen onder groote lignumvitae-boomen, bedekt met parasieten- palmen van allerlei soort, van den reusachtigen grande, tot die met kleiner stam en gevederde bladeren toe, door. Zoo nu en dan diept een rancho op, met het strooien dak en het onver mijdelijke bananen-plantsoen; dan maken zij plaats voor een bosehje van oranjeboomen, waartusschen zich de Chagres slingert, rustig en helder in dit droge seizoen, haar water hier en daar rimpelend tegen de groote bag germachines van de Amerikaansche maatschap pij, die het vuil van haar bedding halen om aan de oevers hooge dijken op te werpen. "Dat is een collega van de machine, waarop ik als machinist werk," lacht Winterburn. Nu en dan zien zij vluchtig op winkeltjes, ten dienste van de wer klieden aan het kanaal, en meestal gehouden door Chineezeneinde lijk is Bohio Soldado bereikt. Wordt vervolgdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1