NI EU Nieuws- en Advertentieblad voor rovincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BUITENLAND. BARON MONTEZ No. 48. Woensdag 15 Juni 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Rureau: Langegtraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Naar de Tel. uit Apeldoorn ver neemt, vertrekt het Koninklijk Echt paar in Juli voor eenigen tijd naar Mecklenburg, ter gelegenheid van het huwelijk van den groothertog. Ooft-oogst. De pluk der kruisbessen is thans in de Betuwo volop in gang; de prijs liep deze week van 5 lot 6 cents. Het gewas is overvloedig, bij zeer lage prijzen. De plublieke veilingen van kersen zijn in vollen gang over het algemeen is er maar een half gewas en er worden reeds liooge prijzen op het hout besteed. De op brengst van pruimen en peren laat zich in deze streken ook nietgunsti Het kamp te Laren. Op gelijken voet als in 1903 heeft plaats gehad, wordt bij voldoende deelneming ook dit jaar de gelegen heid opengesteld tot het betrekken van een kamp in de legerplaats bij Laren voor jongelieden die toegelaten zijn tot do 4e of eene hoogere klasse van een gymnasium of eene H. B. S of die op anderen grond aanspraak hebben op vrijstelling van het toe latingsexamen tot het Reservekader, dan wel aan dit examen reeds hebben voldaan. Dat kamp vangt aan op 1 Augustus e.k. en eindigt op 27 Augus tus d.a.v. De deelneming aan het kamp geschiedt voor eigen rekening. Jongelieden, die de legerplaats wen- schen te betrekken, moeten van hun voornemen schriftelijk doen blijken aan den inspecteur van het wapen der Infanterie vóór 24 Juli e.k. Militaire Loopbaan. Door het invoeren van de wet van den 9den Juni 1902, Stbl. No. 89, Pensioenwet voor de Landmacht 1902, is de gelegenheid geopend om na 15 jaren het leger met voortdurend pen sioen te kunnen verlatendit kan het verloop der onderofficieren van het leger aanzienlijk doen toenemen; ook de oprichting van nieuwe regi menten infanterie zal daartoe bijdragen. Daarmede zal voor hen, die vi ij will ig dienst nomen, nog daargelaten de gelegenheid om den rang van officier te behalen, in liet vervolg eerder ge legenlieid bestaan om tot onderofficier te worden bevorderd, dan tot vóór korten tijd het geval was. Bovendien hebben de vrijwilligers thans zekerheid, dat zij reeds na 15 jaren dienst, te rekenen van hun 16e jaar af, een voortdurend pensioen kunnen ontvangen, dat voor een ser geant, die dien graad 12 jaar bekleedt, minstens f216 per jaar bedraagt. Bezet bij op het tijdstip zijner pensionneering een iioogeren graad, dan stijgt ook liet bedrag van zijn pensioen. Een gevolg van de invoering der bovengenoemd^ wet is, dat de lust tot vrijwillig dienst nemen bij het Instructie-Bataljon grooter wordt. Tal van flinke jongelieden melden zich aan, maar ook komt 't meer malen voor, dat zich jongelieden voor dienstneming bij het Instructie-Batal jon aanmelden, die moeten worden afgewezen, omdat zij niet voldoen aan de gestelde eischen van leeftijd Zij betreuren 't dan, niet eerder be kend te zijn geweest met het bestaan van het Instructie-Bataljon eene in stelling, die reeds langer dan een halve eeuw bestaat en waarbij sedert de oprichting bijna 20.000 jongelieden hunne intrede in de militaire wereld hebben gedaan en waarvan ongeveer 3000 den rang van officier behaalden. Velen van hen klommen op tot de hoogste rangen bij het leger h. t. 1. of bij dat in Ned.-indië. Ook denken vele ouders of voogden, dat de opleiding bij het Instructie- Bataljon geldelijke oilers van hen vraagt, integendeel, de opleiding daar is geheel kosteloos. Ouders of voogden, die nadere inlichtingen wenschen, kunnen deze door den commandant van het In structie-Bataljon te Kampen worden verstrekt. De II. IJ. S. M. en de staking. Zooals te verwachten was, wordt in het jaarverslag der H. IJ. S. M. iels gezegd over de historie der spoorwegstaking maar niet veel »Het jaar 1903 zoo meldt het ver slag kenmerkte zich daardoor, dat daarin een strijd met een gedeelte van de beambten uilbrak. Deze be roering had een zeer nadeeligen in vloed op het vervoer en was mede oorzaak dat de exploitatiekosten zeer zijn toegenomen. Wanneer men ver der in aanmerking neemt, dat het jaar 1903 zicli kenmeikte doorslecht weer en dit èn op het vervoer van reizigers èn op den bouw van groen ten enz. een zeer nadeeligen invloed heeft, dan mogen wij ons nog ge lukkig rekenen, dat de uitkomsten van ons bedrijf hoewel ongunsti ger dan ia het voorafgaande jaar vrij bevredigend mogen genoemd worden". En dan volgt een heele reeks van cijfers met toelichtingen. Hoe groot nu eigenlijk het directe geldelijk nadeel van de staking voor de Maat schappij is geweestdat lezen we niet in liet verslag. Uit flailsjeng is te Potersburg een beschrijving ontvangen van een ge vecht op 9 Juni. Een sterke Japansche afdeelirig rokte van Feng-wang-tsjeng tegen de Russisctie achterhoede op, toen zij onverwacht stuitte op een Russische afdeeling, die een bergrug bezette, 45 kilometer ten zuiden van Haitsjeng, en daar een uitstekende stelling innam. De Russen lieten de Japansche voorhoede ongemerkt na derden en openden toen het vuur met geweren en kanonnen. Twee Japansche bataljons werden neerge legd en slechts enkele mannen ont kwamen. De hoofdmacht durfde de sterke stelling niet in het front aan tasten en begon een omtrekkende be weging, maar toen zij na een langen omweg in den rug dor Russen waren aangekomen, bleken dezen hun stel ling reeds verlaten te hebben. De Cbineesche koelies in de Transvaalsche mijnen krijgen hot schitterend loon van 1 shilling pet- werkdag van 10 uur. Het iuteriiatioiiaal Vrouwen congres tc Berlijn. Naar het hotel «Pririz Albrecht" in Pruisens hoofdstad, waar Zondag 1.1. liet internationaal Vrouwencongres geopend is, lichten zich thans alle blikken der vooruitstrevende vrouwen, die de rechten en de plichten der vrouw willen vervormen in harmonie met de vervormde maatschappij der twintigste eeuw. Er waren gedelegeerden uit alle landen der Westersche beschaving, maar, zooals natuurlijk is, gaven de Engelschen en vooral de Amerikanen den toon aan, als de oorspronkelijke beginners en nog steeds leiders der beweging. Mrs. Wright Sewall, een witharige, ietwat moede-kijkendo Anierikaansche met turende oogen in een zacht ge zicht, en Lady Isabel Aberdeen, mooi, elegant en met de rustige zekerheid van een groote dame optredend, zijn de president en de vice-president van den Vrouweuwereldbond. De penning- meesteres is eene Duitsche, ilelene Lange, de welbekende strijdster voor beter onderwijs aan meisjes, die in een tijd toen dat idee in Duitschland nog op 't allei hevigsten van alle kanten werd bestreden, gyrnnasiaal-cursussen voor meisjes opende, en ondanks haar leeftijd nog altijd met onvermoeiden ijver en liefde aan 't werk, nu eindelijk de voldoening heeft haar inzicht lot dat van de meerderheid der intelli- genten in Duitschland te zien worden. Verscheidene Nederlandsehe dames nemen aan de beraadslagingen deel. Mejuffrouw Van der Mey refereert over de Nedei landsche vrouwen in fabrieken en werkplaatsenmevr. Wynands FranckenDyserinck over: reglemen teering en sanitair toezicht op de prostitutie in Nederland; gravin Van Hogendorp over: de internationale bestrijding van den handel in blanke slavinnen; mej. mr. van Dorp over: huwelijken in en buiten gemeenschap van goederen mevr. Rutgers—Hoi t- sema over: wettelijke bepalingen Ier bescherming van fabrieksaibeidsters; mevrouw dr. Aletta Jacobs over het kiesrecht der vrouw. Andere Neder landsehe dames als mej. Brondgeest, mej. Goudstikker, enz. hebben zich voor het debat bij verschillende onder werpen laten inschrijven. Met het congres wordt uitsluitend beoogd, &en beeld te geven van bet vrouwenvraagstuk op den huidigen dag. Gedurende de congresdagen zullen er verscheidene speciale tentoonstel lingen worden gehouden. Eene der belangrijkste zal wel zijn de tentoon stelling van het zoogenaamde »Lette- haus", een grootselie inrichting, waar meisjes voor lal van beroepen worden opgeleid, in het zeer practisch inge richte gebouw is gelegenheid om vol komen ingewijd le worden in de ge heimen van de huishouding, de keuken, de wasch, het maken van japonnen, hot hand wei ken, opmaken van hoeden enz. enz., doch gelijktijdig worden cursussen gehouden zoowel voor de opleiding tot liet onderwijs als voor de «kaufmannische Branche." Vooral voor do Dkaufmaniiische Blanche" is de animo in Duitschland onder onbe middelde jonge meisjes van goeden huize zeer groot. Dit gebied ligt iu Holland nog vrijwel braak, waarnaar verhouding tot dusver lang niet zooveel vrouwen op handelskantooren haar brood verdienen als in Duitschland. Aan feesten zonder tal, diners, soupers, recepties, uilstapjes, bezoeken aan ateliers enz. zal het de volgende week niet ontbreken. In de pracli- door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 65) Daar heb ik mijn werk," merkt Silas op, die nu zeer spraakzaam is geworden. «Doch ik heb nu drie dagen verlof. Ziet u dat punt ginds Nog twintig minuten verder en de Kanaal- Maatschappij heeft niet meer met zand te doen, doch met rotsen. En die rotsen," hier geeft hij Louise een beteekenisvol knipoogje, «zullen wat te doen geven Zij gaan bij Barbacoas een groote brug over, vervolgen den weg op den anderen oever naar Gargona, en van daar naar Culebra, waar de diep ste groeve voor het kanaal is gemaakt. «Wat een diepte!" roept het meisje. «En toch," antwoordt Silas vertrouwelijk, «zul len zij nog wel vijfmaal zoo diep moeten graven." «Maar dat zullen zij nooit kunnen I" Andere gezichten verbannen echter spoedig de gedachten aan de groeve van Culebramen glijdt deu berg af; voor zich heeft men de groote Savannah, die naar Panama leidt, en de heldere wateren van den GrooteD Oceaan. De heuvels worden allengs lager, Rio Grande wordt bereikt door eeuwig groene savanna's stoomende, worden rechts eenige sombere gebouwen zichtbaar. «Dat zijn de hospitalen voor de lijders aan de gele koorts," verklaart Silasdaar hebben de stakkerds Dog een koel windje." De Savanna's worden verlaten; drie mijlen verder rijden zij een klein station binnen, waar rijtuigen met inlansche koetsiers gereed staan om hen langs de vuile straten naar de stad Panama te brei-gen. Dat is nu klein Parijs. Aan het station ziet men slechts Franschen en de taal van Normandië en Bretagne overheerseht de Spaansche, want la belleFranceis naar de landengte geko men om geheel Panama in bezit te nemen. Tweemaal is dit reeds beproefd, en tweemaal met succes I Eens zijn Morgan en zijn onstuimige bende vrijbuiters de Chagres opgevaren en hebben alles meegenonen wat er voor kost baars te vinden was. Daarna vond de Ameri- kaansche onderneming met haar ijzeren rails een weg door de moerassen van de Mindee, langs de vallei der Chagres, en bereikte aldus deze stad om zich meester te maken van den wereldhandel. En nu komt Frankrijk Zal de landengte op nieuw worden veroverd Zal de natunr, de gevaarlijke natuur der tropen, triomfeeren Zal dit land weer worden terugegeven aan de natuur en stil worden als in den tijd, toen de Spaansche Conquestadores er landden en de bewoners tot slaven maakten i' HOOFDSTUK XY. Het museum van Winterbükn. Half in het Engelsch, half in het Spaansch onderhandelt Winterburn met een mulat over een rijtuig, men wordt het eens en het gezel schap rijdt spoedig langs de laan, welke naar de stad geleidt; de oude stad wordt voorbij gereden en de Cal le d el Ca tedr al bereikt. Miss Minturn kan een uitroep van verbazing niet weerhouden, want zij zijn juist uitgeko men op het groote plein, dat in het zonlicht baadt en, in tegenstelling met de donkere straten, een tooneel vol opgewekt, vroolijk leven geeft te aanschouwen. Zij rijden voorbij een klein café, waar stoeltjes en tafeltjes op het trottoir staan, evenals te Parijs; dan be reiken zij het oude Grand-Hotel, waar Montez kennis heeft gemaakt met Lauchmont, en waarin thans de kantoren der Panama-maat schappij zijn gevestigd boven de kantoren, en beneden een billardzaal voor de ambtenaren alles betaald met het geld der aandeel houders. Weer gaan zij een café of restaurant voorbij, veel mooier dan het eerste; een hoek wordt omgeslagen en de jonge dame ziet plot seling de eeuwenoude, verweerde kathedraal van Panama, dan nog door eenige nauwe straten met vooruitstekende veranda's en ein delijk is de woning van notaris Martinez be reikt. Hier wordt mr. Winterburn in het Spaansch ontvangen door een Creoolsehe dame van ongeveer vijf-en-dertig jaar, die echter veel ouder schijnt, en haar kroost, allen doch ters tusschen de twee-en-twintig en veertien jaar en bijgevolg op huwbaren leeftijd. Door haar Spaansch heeft Louise zich spoedig eigen gemaakt; zij vindt weldra een zeer net vertrek voor zich ingericht, dat uitziet op een veranda, over een soort binnenplaats gebouwd. Deze binnenplaats bevat enkele planten en bloemen, wat een groote zeldzaamheid is, want de bewoners van Panama zijn in den regel te lui om iets in den grond te planten. In het benedenhuis wordt een winkel gehouden. Bij verder onderzoek blijkt het miss Min turn, dat het vertrek zeer zindelijk is, witte muren heeft en dat de vloer met matten is bedektverder staat er een zeer helder bed en bevinden er zich nog enkele voorwerpen, voor het gemak der bewoonsters daar geplaatst. De kamer is wel niet weelderig, maar toch zeer geriefelijk ingerichtaan de andere zijde hangt zelfs een hangmat. I Wordt verwijd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1