Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zich afspeelt En dat is wel de ver schrikkelijkste oorlog, dien ge maar bedenken kunt, omdat daar nimmer een einde aan komt, en die duizenden en nog eens duizenden slachtoffers vraagt van rijk en arm, van jong en oud. Het is strijd orn het leven met al zijn verschrikkingenOf het dan zoo erg is? Luister even In ons kleine landje steiven ieder jaar circa 00,000 inwoners, waarvan nog geen 7000 den natuurlijken dood door ouderdomszwakte. Van de kin deren sterven er ieder jaar 35 000 nog voor zij hun 4de jaar bereikt hebben, 7000 kindéren worden ieder jaar als levenloos geboren aangegeven, 12,500 mensehen sterven ieder jaar tusschen hun 20ste en 49ste jaar, dat is in den bloei van hun leven! Dit alles wist ge zeker niet? Juist zoo is hetwij bemoeien ons wel met buitenlandsehe oorlogen, maar de vijand is ons eigen land, in ons eigen huis in ons eigen lichaam maakt ons niet bezoigd! De nimmer opdrogende oceaan van menschelijke ellende, lijden en zorgen, die in deze cijfers ligt besloten, is met geen pen te beschrijven. Moeten wij dat maar lijdelijk aanzien. Neen! Zoo roepen wij u toe, dat moogt ge niet, want er is een weg om uil dezen verschrikkelijken toestand te geraken. Wij moeten dien machtigen vijand bestrijden door oen tot den grond der dingen afgaande gezond heidszorg. Wij moeten leeren inzien, dat de ziekte niet als een bliksem slag uit den hemel valt, maar z'n oorzaak vindt in de kleine dagelijksclie zonden tegen de gezondheid. Dien kant moet het op! Wij moeten trachten ziekten te voorkomen, dat is veel beter dan ziekten genezen Laat daarom als een nieuw evangelie overal weerklinken de blijde boodschap «Gezondheid voor allen Om dien strijd trgen ziekte, en voor ons aller gezondheid te voeren is ieders hulp dringend noodzakelijk. Wilt ge ons helpen Onttrekt u niet aan deze heilige taak Helpt ons, zooveel als in uw vermogen is! Dit kunt ge doen door als lid of donateur toe te treden tot de «Natuui bond", een voreeniging zoo als die in Duitscldand reeds 25 jaar be staat en daar meer dan 100.000 aan gesloten voorstanders telt, welke Bond wil medewerken aan de ophefling van deze zoo slechte onnatuurlijke toestan den, waaronder het Nederlandsche Volk gebukt gaat. De «Natuurbond" wil zijn 't middelpunt, waarom allen zich kunnen scharen, zonder onderscheid van stand of lichting! Sluit u daaibij aan! Wij rekenen op u Ge kunt u opgeven hij den voorzitter Dr. Boes nach te Amsteidam of bij den secre taris K. H. Beijlevelt te Zulfen. De contributie is geheel naar verkiezing en kan dus geen bezwaar zijn. Stil uw toetreding niet uit! Uitstel is maar al te dikwijls afstel Allen op ten strijdo voor de goede zaak Het comité ter herdenking van het 500-jarig bestaan van het Huis van Oranjo-Nassati als Hoeren en Baronnen van Bieda krijgt f 1000 subsidie uit de gemeentekas van Breda. Het verblijf op Het Loo van H. M. de Koningin en Prins Hendrik heeft op hunne gezondheid zulk een gunstigen invloed gehad, dat gevolg kan gegeven worden aan hel voor nemen om in de eerste dagen van Juli naar Mecklenburg te gaan om tegenwoordigd te zijn bij den intocht te Schwerin van het Groothertogelijk echtpaar. De Koningin en de Prins zullen vergezeld worden door: mevrouw de barones van Hardenbroek van 's Heei aartsberg en Bergambacht, grootmeesteres van H. M jonkvr. M. A. Snoeck, hofdame van H. M. baron Sirtema van Grovestius, groot meester van het Huis van H. M. jhr. Vegelin van Claeibergen, directeur van het Kabinet der Koningin baron Van Tuyll van Serooskei ken, adjudant van H. M.; jhr. Van der Staal, kamer heer van H. M.; jhr. Van Suchlelen van de Haere, adjudant van den Prins, en den heer Pot, geneesheer van de Hofhouding. H. M. de Koningin-Moeder wordt Maandag 27 Juni des avonds te 914 uur uit Duitschland op Soestdijk ver wacht. Ten postkantore te Hilversnm is iets voorgevallen, wat, vreemd ge noeg, maar zelden gebeui teen post wissel werd daar wederrechtelijk geïnd. De politie onderzoekt het geval Groot Nationaal Kegclconcours. liet eerste Groot Nationaal Kegel- concours is een enorm succes geweest. Alles werkte mede om het feest zoo schitterend mogelijk te doen zijn, en niet 't minst 't fraaie weer. Tal van vreemdelingen hebben onze gemeente bezocht, en er ongetwijfdd een gunstige indruk van medegenomen Het concours werd Zaterdagmiddag precies half twee in de Sociëteit «Amicitia" door den Burgemeester de eerevoorzitter van hel concours, geopend Het geschiedde in tegen woordigheid van het eereeomiié, de Jury, de technische commissie, de regelingscommissie, baancommissaris sen, een aantal uitgenoodigde burger lijke en militaire autoriteiten en een groot aantal kegelaars Bij Je opening sprak de Burge meester den wensch uil dat hel con cours schitterend moge slagen en dat de vreemdelingen, die hier in Amers foort elk naar hun gading van natuur schoon kunnen genieten, van deze gemeente met de beste indrukken en de prettigste herinneringen huiswaarts zouden keeren. De heer A. H. van Kalken beant woordde den Burgemeester. Spr. wees op 't aanvankelijk succes en bracht warme hulde op do trouwe mede- we: king van allerlei zijden verleend Het eere-lidmaatschap werd zonder aarzelen aanvaard door hen vvien zulks werd verzocht, de stroom van medailles en prijzen was bijzonder groot, ollicieele lichamen en pai ticu- lieren, sociëteiten en clubs en ook de Pers hebben gedaan wat ged,,an kon worden om het feest te doen slagen. Daarvoor bracht spr. zijn harl- grondigen dank. Spr. hoopte dat wan neer de sporlbroeders niet naast de baan zijn, zij tijd en gelegenheid zullen hebben om vooral het natuur schoon, waarmee Amersfoort zoo over vloedig is toebedeeld te genieten en ook om een bezoek te brengen aun al wat van de stad bezienswaardig is. Na het schenken van den eerewijn werden de banen bezocht en ont zegeld. Vijf minuten voor tweeën rolde de eerste bal over de baan. Onvermoeid is er gekegeld alle dagen van 's morgens 10 tot 's avonds 12 uur en Dinsdagmiddag precies 5 uur werd de laatste bal geworpen een prachtige negen (geworpen dooi den prins der kegelaars den heer Beokering) De uitslag der verschillende wed strijden is Korpswedstrijd namen deel 87 clubs, uit alle provin ciën behalve Zeeland, Limburg, Gro ningen, Friesland en Drente; uit Amsterdam waren er 21, van welke 14 een medaille mochten meenemen, uit Nijmegen 13, uit Amersfoort zelve 3. De uitslag van den korpswedstrijd, die Zondag te middernacht eindigde, is als volgt lo prijs groote gouden medaille, aangeboden door de Gemeente Amers foort; daaraan toegevoegd vijf ver guld-zilveren draag medailles: Vriend schap, Amsterdam, 174 p.; 2e pi ijs groote zilveren lauwerkrans, aangeboden door «Vreemdelingenver keer": Thor, Apeldoorn, 108 p.; 3e prijs gouden medaille, aange boden door de Sociëteit «Amicilia' te Amersfoort: Eendracht, Nijmegen, 157 p.; 4e prijs gouden medaille, aange boden door de Sociëteit «Vereeniging": Zou er kans zijn, Amsterdam, 156; 5e prijs gouden medaille, aange boden door de kegelclub «Acht om den Koning," sociëteit «Vereeniging": Kegellust I Amsterdam, 155; 6e prijs mat zilveren fantaisie medaille met vijfdraagmedailles, aan geboden door de kegelclub «Houd Plank," sociëteit «Vereeniging": Recht vooiuit, Hilversum, 155; 7e prijs Verguld-zilveren medaille, aangeboden door de kegelclub «Acht om den Koning" sociëteit «Amicitia" Onder Ons, Osch, 152 p.; 8e prijs als voren, aangeboden door «De kegelaars te paard": Oranje Kegelclub, Amsterdam, 152; 9e prijs als vorm aangeboden door »U. D. I.: Ewaldi, Den Haag. 151; 10e prijs als voten door «Val om" Kegelclub II, Amsterdam, 151 11e prijs als voren door Wilhel- minaKoekoek, Amsterdam, 148; 12e prijs als voren door de Phoenix Brouweiij: Sirijdlust II, Tilburg, 144; 13e prijs als voren van Stoomtapyt- fabriek (Hamers Co.): Unknown, Rotterdam, 144; 14e prijs als voren van Amersfoort- sche Lunchroom (J G de Jager Zn Men heeft ze niet aan een touwtje. Amsterdam, 140; 15e al- voien van G J. Begeer, Utrecht: Prins Hendrik, Rotterdam 139; 10e als voren van Jurylid J. C Oostermeijer- Op de plank, Amsterdam, 139; 17e als voren van Hotel Reichtnann Hengeloosclie, jongens, Hengeloo, 138; 18e als voren van Hotel Schwemmer: G. G. P Amsterdam, 137; 19e als voren van 2e Voorzitter, kapitein H. 1. von Santen: De Krans, Osch, 135; 20e als voren, van N N Eindhoven vooruil, Eindhoven, 135; 21e als voren van den byoulier A. 'de Vries: Bollenclub, Amsterdam 134; 22e zilveien medaille van de kegel club «Koekoek"Vriendenkring. Arn hem, 133; 23e als voren van «Ned. Hotelhouders- Bond" Ewaldi, Rotterdam, 132; 24e als voren, van «Hotel Schwem mer"A. T. G. V., Amsterdam 132; 25e als voren: De Vliegende Hol lander, Haarlem. 129; 26u als voren K. C. 1900, Nijmegen, 129; 27e als voren: De Krans, Nijmegen, 127; 28o als voien: U. D. IAmers foort, 126 29e als voren Altijd kans, Utrecht, 124 30e als vorens: Houd Plank, Amers- /oort, 124 3le als voien: Oudelust, Tilburg, 124; 32e als voren Vereeniging Utiecht, 122; 33e als vorenKegel vrienden, Amster dam, 122; 34e als voren: Vliegende Hollander II, Haarlem, 122; 35e als voren: Nooit Gedacht, Amsterdam, 121; Extra-prijzen. Verguld zilveren medaille, aange boden door de Gemeente Ameisfoort, voor den kegelaai die ui den korps- wedstrijd de meosto punten werpt: K. G. Mani, Amsterdam, 44 p.; Verguld zilveren medaille aange boden door de vereeniging «Handel en Nijverheid" voor de club, welke in den korpswedstrijd de meeste negens werpt: Eendracht, te Nijmegen, met 6 negens. Eerewedstrijd. waarin mededong de hoogste werper van elk vijftal le prijs verguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Utrecht: Thuririg, Amsterdam,38 p; 2e prijs als voren van den Burge meester van Amersfoort; J. V. P. Boom, Amsterdam, 36 p.; 3e prijs zilveien medaille van de Gemeente Amersfoort: J. A. van den Berg, Haarlem, 35 p. Persoucel. Do wedstrijd ving aan Zaterdag. 18 Juni 's middags half twee en ein digde eergisteren te middernacht. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen en luxe artikelen, aange boden door den kolonel garnizoens commandant, den majoor-commandant der dd. schuttel ij, de Wethouders en particulieien. le prijs M. W. F. J. de Jong, Amersfoort 41 houten met 69989; 2e pr. H. Ferier, Winterswijk, 41 houten 898 9 7; 3e pr. Griedhoven, Leiden,40 88996; 4e pr. G. Roelolls, Nijmegen, 40 9 7 9 9 6; 5e pr Betlmann, Hengeloo,36 9 na; 6e pr. Heerspinck, Winterswijk, 39 888 na; 7e pr. J. C. Eich, Arnhem,39 7 88 na 8e pr. G. Oosterbroek, Apeldoorn, 39 7 8 7 na 9e pr. Beckering, Rotterdam,38 8 na 10e pr. C. Zanders, Amsterdam, 38 6 na; He pr. Nouwens, Rotterdam, 38 5 na 12e pr. J. C. A. Nieman, Amster dam, 37 9 na 13e pr. J L. var. der Moer, Amers foort, 37 9 8 14e pr. L. Hermsen, Arnhem, 37 68; 15e pr. Walraven, Zevenbergen, 37 96; 16c pr. M. Verhoeven, Osch, 37 86; 17e pr. Ceuer, Enschede, 37 5; 18e pr. Versteeg, Enschede, 36 9; 19e pr. Fleiclimant, Watergraafs meer, 36 8 6 7; 20e pr. J. 'fuselier, Enschede, 36 567; 21e pr. Steur, Nijmegen, 35 4 9; 22e pr. Huyste,Amsterdam, 39 09; 23.' pr. B Schimmel, Amersfjorl 35 98; 24e pr. B. Wilmink. Hengeloo, 35 5 8; 25e pr W. van de Kooij, Amers foort 35 4 8 Serie-prijzen, le ptijs voor het hoogst aantal punten in 3 kaarten, kunstvoo: werp van f50: J Beckeiing, Rotterdam, 110 p.; 2e prijs kunstvoorweip f30; C. Zanders, Amsterdam, 108 p 3e prijs kunstvoorwei p f 20Bett— man, Hengeloo, 107 p.; De uitslag van den Vrije Baan wedstrijd is. Ie pr. J Beckering Rotterdam 4 X 45 p f300. 2e pr. Sauer Enschedé 45 p. f 200 3e pr Walraven Oudenbosch 44 p. f 100 4e pr Bun'ng Tilburg 44 p. 5e pr. Ferier Winterswijk 44 p 0e pr. Kuyper AmMerdam 43 p. 7e pr. A. Keneman 43 p. 8e pr. Mendelaar Enschede 43 p. 9e pr. Mertens Rotterdam 43 p. 10e pr. Roonink Winterswijk 43 p. l ie pr. Voordouw Amsterdam 42 p. 12e pr. K. Vuyk Rotterdam 42 p. 13e pr. Bianchi Amersfoort 42 p. 14e pr. C. de Jager 42 p. 15e pr Mollee Amsterdam 42 p. 16e pr. J. 11. Keeven Rotteidam 41 p. 17e pr. Gysbers Winterswijk 41 p. 18e pr. Fischer Enschedé 41 p 19e pr. Hot hstenbach Utrecht 41 p 20e pr. Van Hilsl 's Hage 41 p. 21e pr. E. Roolofs Nijmegen 41 p. 22e pr. B. Wilminck Hengeloo 40 p. 23e pr. B. v Loo Amersfoort 40 p. 24e pr. G de Leeuw Apeldoorn 40 p. 25e pr. G. v. d Ven Tilburg 40 p. 26e pr. Th. Brandsen Amersfoort 40 p. 27e pr. P. Ne/kens Amersfoort 40 p. 28e pr. Tibbe Amsterdam 40 p. 29e pr. de Wolff Amersfoort 40 p. 30e pr. A. J. Michiclsen, Amers foort 39 p. 31e pr. v. Leeuwen Amsterdam 39 p. 32e pr. G. Pool Amsterdam 39 p. 33e pr. J Bosch Amsterdam 39 p 34e pr. D. Evers 39 p. 35e pr. Labogne Enschedé 39 p. Reeds Zaterdag spraken wij van de buitengewoon fraaie wijze waarop de versietingen zijn aangebracht. De prij zen waren geëtaleerd in den foyer. Gistei enavond te half negen ving de prijsuitdeeling aan, welke plaats had in de groote zaal van «Amicitia", waar de kegelbanen spoedig werden weggeruimd. De prijzen werden met een toepasse lijk woord uitgereikt door den heer A. H. van Kalken. Bijzondere vermelding verdient de aanbieding eener gedenkpenning aan den heer S. J. van Duinen voor diens belange.loozo medewei king. Voor deze hulde werd door den heer van Duinen in gloedvolle woorden dank gebracht, o.a. zeide genoemde heer dat hij niet hoopte af te wijken van den voor 19 jaren bij zijne komst in Amersfoort afgebakenden weg, om voor den voor uitgang van Amersfoort te doen wal hij kon. Aait het slot der uitreiking werd door den heer van Kalken hulde en dank gebracht aan allen dieop eeniger- lei wijze hebben medegewerkt om het concours te doen slagen. DeheerSin- nige bracht namens alle kegelaars dank aan de regelingscommissie, in 't bij zonder aan den heer var: Kalken Na alloop deed de muziek zich nog geruimen tijd op hel terias hooien. Met genoegen vernemen wij van tal van vreemdelingen dat zij buiten- gewonen lof hadden voor de uitste kende regeling van het concours, voor de fraaie prijzen, de prachtige ver sieringen, de schoone concerten enz: Alleen werd duchtig geklaagd over het ontoereikend personeel dersocieteit «Amicitia" dat vooral Zondagmiddag en -avond aan den dag kwam. Laten we hopen dat het niet bij dit eene feest blijve, doch dat er meerdere feesten georganiseerd wor den om de vreemdelingen naar Amers-. foort te trekken. liet Hoofdbestuur van den «Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldi ijvenden Middelstand", ver zoekt ons nog eens uitdi ukkelijk ter kennis te brengen aan de leden dor aangesloten vereenigingen, dat op hel groote Bonds-congres, 29 en 30 dezer in «Tivoli" te Utrecht te houden alléén toegang zal zijn voor de afge- vaaidigden der vereenig'llgen (rose- kaaiten) en de belangstellende leden, die een kaait hebben aangevraagd (witte kaarlen). Zonder kaart zal niemand daar kunnen worden toegelaten; wie der halve de vergadering wil hijwonen, voorzie ziih ten spoedig-te van een toegangsbewijs, dat op aanvrage door den Secretaris van den Bond, den heer W Nieuwcnhuizen, Hezclstraat 112 te Nijmegen, kosteloos wordt toegezonden Die aanvrage moet echter zoo spoedig mogelijk geschieden, met het oog op de beschikbare ruimte Ds. D. J. van Aalst is beroepen te Utrecht. Bij de alhier gehouden aan besteding van het uilbreideu der be staande brandbluschmiddelen bij de lnfanterie-kazernes te Amersfoort (raming f1200) weid ingeschreven door de heerenA. Michels, f1260; D. J Boks, f1260; G. van den Hooff, f1180; Th. M. Verninimen, Utrecht, f1038; en G. Blok, te Amersfoort, f956.28. De alphabetische voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort (Hoofd de heer P. van den Ilooff Az.) bestaat uit de heeren: J. van den Broek, te GiescndamJ. Hooykaas, te Hilversum; en M. Moerdijk, te Nunspeet. In eene op Maandagavond j.l. in het hotel «de Zwaan" alhier gehouden vergadering is opgericht een Vrijzin nige Propaganda-Club, waartoe be reids 19 personen als lid toetraden. Het is de politie gebleken dat de bloemendieven waarvan de bewoners van Bergstraat en Soosterweg in den laatsten lijd zooveel last ondervonden, jongens en meisjes uit defabiiekvan den heer Pleines zijn. Zij werden Maandagmorgen op heeterdaad betrapt. Naar wij vernemen zal Mr. S. A. Vening Meinesz, Oud-burgemeester van Amsterdam zich metterwoon ves tigen op den huize: «Heiligenberg" onder Leusden. Garnizoensiiicuvvs. Bij Kon. Besluit van 16 Juni 1904 No. 28, is met ingang van 16 Juni, op zijn verzoek eervol ontslag uit den dienst verleend aan den Kapitein D. J. lleinsius van het 5e Reg. Inf. onder toekenning van pensioen, en is ge noemden Kapitein met ingang van dien datum benoemd tot Majoor Comman dant van hetXVille Landweerdistrict, standplaats Amersfoort. Bij beslissing van den M. v. S M. v. O. d.d. 10 Juni j.l. is do le Luit. Adj. B. E. Stöver aangewezen om op te treden als leeraar aan den Cursus in de reglementen en dienst voorschriften. De adspiranten mililieofïicièr, de miliciensoldaten J. C. A de Kruylï, H. Bos, A. Mulder en P. van den Boo gaard van het 5e Reg Inf. zijn door den Kolonel Regt.-Commt. bevorderd tot milicien-korporaal. De le luitenant H. P. van den Ham van lleijst, van het 5e regiment infanterie, is door den minister van Ooi log benoemd tot adjudant bij het 2e bataljon van het korps. Luitenant N. J. Singels, van het le regiment veldartillerie alhier, wordt met ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar het 2e regiment veld-artillerie. De gemeenteraad van Wagenin- gen heeft besloten te vei bieden het schrobben, spoelen of op eenige andere wijze met gebruikmaking van water reinigen van wegen, die door middel van klinkets zijn bestraat, omdat dit schadelijk voor de straat wordt geacht In Delft werd indertijd een gelijk verbod uitgevaardigd, omdat de capaci teit der waterleiding anders onvol doende zou wezen. Keizer Wilhelm zond aan presi dent Loubet een vriendelijk telegram naar aanleiding van het succes der Fransche deelnemers aan den Gordon Bennettwedsti ijd, dal door Loubet even hartelijk werd beantwoord. Poli tieke weervoorspellers zien er een bewijs van toenadering in, dat '70 moet doen vergeten. Bij het boren van een put onder Markeloo. (O.) vond men op een diepte van 25 M. een delfstof, die, bij onderzoek door prof. ScliiOder van der Kolk, barnsteen bleek te wezen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2