Plaatselijk Nieuws. OfRcieele Publicatie. Gemengd Nieuws. Met de overgenomen en aangenomen amendamenten, bedraagt' bet aantal wijzigingen, dat liet reeds gewijzigde ontwerp tijdens de mondelinge be handeling heeft ondergaan, dus on geveer 101! VegctariCrsbond. Het resultaat van liet door den Ned. Vegetariërsbond gehouden refe rendum over de vraag of de Bond een verzoekschrift tot den minister van binncnlandsche zaken zou richten, waarin verzocht werd de uitoefening der geneeskunde volkomen vrij te laten, was, dat er 68 stemmen voor waren, '20 tegen en 1 van onwaarde. Naar aanleiding van deze getinge deelneming heeft het bestuur besloten de uitvoering dezer opdracht uit te stellen tot de a.s, jaarvergadering. Ned. Boerenbond. Den 14 en 15 September a.s. zal te Nijmegen hot nationale congres van den Nederlandschen Boerenbond ge houden worden. Op den eersten dag wordt het con- gies om 11 uur geopend door den voor- ziiter Jhr. L. Ridder De van der Schueren. Voorts worden dien dag 4 sectie vergaderingen gehouden. In de eerste wordt behandeld «De veldaibeiders", inleider de heef F. H. van Wichen, lid der Tweede Kamer -in de- tweede «De jacht", inleider de Heer W. C. Pastoors, lid dei- Tweede Kamer. Daarna worden nog twee sectie vergaderingen gehouden, waarin be handeld ^zullen worden «De pacht", inleider de Heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst; en »De Boter- quaestie", inleider de Heer J. J. C. Ament,' te Tungelroy. Den tweeden dag beginnen de sec tievergaderingen om 11 uur. Daaiin worden behandeld-; »De Tariefwet," inleider de lieer A. Colijn, te Amster dam «Landbouwonderwijs," in leider de Heer J. Molendijk, landbouw- leeraar te= Amsterdamde «Leen banken", inleider de Heer Th., van der Marck, kapelaan te Heelen «Coöperaties," inleider de fleer A. B. Michielsen, te Dreumel. ilet congres wordt om 4 uur ge sloten met eene algemeene vergade ring, f. waarin de Heer W. A. baron Van Wijnbergen, lid derTweede Kamer, zal spreken. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gisteravond bijeen gekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Mecïedeeling werd gedaan van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp welke naar de afdeelingen zijn verzonden ter onderzoek. Besloten werd Vrijdag a.s. om 11 uur in- openbare vergadering te be handelen eenige wetsontwerpen van kleinen omvang en Dinsdag d. a. v. om 11 uur, te behandelen de llooger- onderwijswel. Na alloop daarvan zal gelegenheid zijn om zoo de leden zich in dien tijd in het onderwerp hebben inge werkt de Drankwet in de afdeelingen te onderzoeken. De vergadering is daarna verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Atjeli. Bij, de Regeering is het volgende telegram ontvangen «Eene kleine bende Gajoes, ver moedelijk voor de colonne van overste van, Daalen uitgeweken, overviel te Singkel de Europeesche ingezetenen en wandelende militairen. Gedood wer den: een. kind en een Europeesch fuselier; gewond diio militairen, een ingezetene en drie dames. De bende, waarvan drie werden nedergelegd is verdwenen. De bevolking is goed ge zind, In de gisterenmiddag van 1 uur 45 tot 3 uur 50 gehouden Raadszitting wa ren afwezig de heeren wethouder Vis ser, Van Beek, Tromp van Holst en Croockewit, die alle bericht van ver hindering hadden gezonden. De notulen der vernadering van 31 'Mèi'll. werden na lezing door den waarn.' 'secretaris Jhr. S. M. Reigers berg Versluys onveranderd goedge keurd. Behalve goedkeuring van Ged. Sta ten van verschillende raadsbesluiten, waren ingekomen: mededeeling van B. ,en W. der benoeming van den heer Ph. A. Willigenburg tot plaats vervangend keurmeester van de viscli een voorstel tot het verzoek aan H. M. de Koningin van de heffing der verplichting tot het hebben eener Burgerdagschool; het reeds door ons gepubliceerd adres der bewoners van Achter Luiaard en Bisschopsweg om verbetering en verlichting dier wegen met nader aanbod tot kosteloozeii afstand dier wegen. Dit laatste werd evenals het verzoek van G. van de Klashorst es. voor eene Zaterdag- avondmarkt om preadvies naar B. en W. verzonden. Van de commissie tot feestelijke viering van den Koninginnedag was een verzoek ingekomen om eene subsidie van f 1000 voor het a.s. feest. Op voorstel van B. en W. werd f 500 verleend. 1. Voorstel met ontwerp-verorde- ning betreflende den Burgerlijken Stand. B. en W. ontvingen door tusschen- komst van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht missive van den Minister van Binuenlandsche Zaken, d.d. 20 Mei 1.1. betreffende de uilvoering van artikel 149, veertiende lid, dei- Gemeentewet zooals deze laatstelijk werd gewijzigd bij de Wet van 1 Februari 1904, (Staatsblad No. 25). Dit lid luidt als volgt: «De Raad bepaalt tevens de uren, waarop elk bureau van den Burger lijken Stand dagelijks voor het publick geopend zal zijn. Daarbij wordt voor den Zondag en de algemeen erkende Christelijke feestdagen eene afzonder lijke regeling getroffen, ten einde de werkzaamheden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand op die dagen zooveel mogelijk te beperken." B. en W. moeten toegeven, dat zoolang het Burgerlijk Wetboek niet gewijzigd is, en dus de mogelijkheid bestaat, dat op een Zon- of Feest dag een aangifte van geboorte of overlijden moet geschieden, de absolute sluiting van het bureau niet gerecht vaardigd is. Zij stellen den Raad daarom voor, in de Verordening be tredende den Burgei lijken Stand te Amersfoort, d.d. 26 April 1.1., de noodige wijziging te brengen door in ait. 4 sub lo als tweede zin te lezen: «Op deze dagen is, indien daar toe door een belanghebbende aan vrage wordt gedaan, het bureau voor het publiek geopend des voormiddags van 8'/i tot 9 uur, uitsluitend tol het doen van aangiften van geboorte of overlijden". Het komt hun gewenscht voor, de verordening opnieuw vast te stellen. Tevens kan dan de drukfout, voor komende in art. 4 sub 2o waar, in plaats van »'s middags 12", staat »'s morgens 12", worden hersteld, terwijl artikel 5 der oude verordening regelende de in werking treding, w elk artikel thans geen actueel belang meer heeft, kan vervallen, en worden vervangen door een bepaling tot in trekking der vigeerende verordening. Z. h. st. werd dienovereenkomstig besloten. De regeling luidt nu dus: Het bureau van den Burgerlijken Stand is voor het publiek geopend, eiken dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur, en des Dins dags bovendien des voormiddags van 8'/i tot 9 uur, een en ander met uitzondering lo van den Zondag, den Nieuw jaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelsvaartsdag, den tweeden Pink sterdag en de beide Kerstdagen. Op deze dagen is, indien daartoe door een belanghebbende aanvrage wordt gedaan, het bureau voor het publiek geopend des voormiddags van 8V» tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden 2°. van den Goeden Vrijdag en den Verjaardag van H. M. de Koningin, op welke dagen het bureau van 's middags 1 uur voor het publiek geopend is uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of over lijden/ 2. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand en aan wijzing van de functiën van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand L. A. baron van Ittersum. Ter vervulling van de vacature van Commies ter Secretarie, ontstaan door het aan den tegenwoordigen titularis J. Boeschoten, met ingang van 1 Juli j.l. verleend eervol ontslag, werd door ons College met ingang van dien datum benoemd Gustaaf Adolf Mun- nikhuizen, te Naaiden. De Commies L. A. baron Van Itter sum, wien als ambtenaar van den Burgerlijken Stand bij Uw besluit van. 26 April 1.1. de functien zijn aangewezen bedoeld sub A van art. 3 der Verordening betreffende den Burgerlijken Stand, is, op zijn verzoek, ter Secretarie belast met de functiën welke thans »an den Commies Boe- schoten zijn opgedragen (voornamelijk Comptabiliteit). In verband hiermede hebben B. en W. den Raad voor te stellen, den Commies G. A. Munnikhuizen te be noemen tot ambtenaar van den Bur gerlijken Stand voor de Categorie bedoeld sub A van art. 3 dier ver ordening en den ambtenaar van den Burgerlijken Stand L. A. baron Van Ittersum te belasten met de functiën bedoeld sub B van dat artikel. B. en W. ontvingen van den Kapi- tein-Eerstaanwezend-Ingenieur be richt, dat zijne Excellentie do Minister van Staat, Minister van Oorlog, mach tiging heeft verleend tot het sluiten van den verkoop van het riool aan den Leusdei weg volgens voorwaarden, welke in enkele opzichten alwyken van die, genoemd in Uw besluit tot aankoop, d.d. 26 Januari 1.1. De wijzigingen zijn van onderge schikt belang en bepalen zich tot de wijze van scheidsrechters en de meer dere omschrijving van de verplich tingen, welke de Gemeente tegenover de Ilollandsche IJzeren Spoorwrg- Maatschappij op zich neemt. Zij stellen den Raad derhalve voor, de bedoelde wijzigingen aan te brengen, met welk voorstel de Raad zich z. h. st. vereenigde. 3. Vooistel met ontweip-besluit tot wijziging van het besluit d.d. 26 Januari 1.1. inzake den aankoop van het riool gelegen in den Leusderweg. Besloten werd het Raadsbesluit van 26 Januari 1904, goedgekeurd door heeren Gedep. Staten van Utrecht den 4 Februari 1904, no. 31 (Bijlage no. 1128) betreflende den aankoop van het Rijksriool gelegen in den Leusderweg en den Arhemschen weg te wijzigen als volgt: Sub 2° van punt A wordt voor «het Rijk" gelezen «de Staat"; Sub 4° van punt A wordt voor «in overleg door beide partijen of bij verschil door de Airondissements Rechtbank te Utrecht te benoemen" gelezen «waarvan twee respectievelijk te benoemen door elk der beide par tijen en de derde door de beide be noemden in onderling overleg, zul lende wanneer dit overleg niet tot overeenstemming mocht leiden, de lusschenkomst worden ingeroepen van den Kantonrechter te Amersfoort." Voorts wordt voor «het Rijk" en «het Rijk" gelezen«de Staat" en «deze". Sub 5o van punt A woidt gelezen «dat voor zoover het riool gelegen is in gronden der Hollandscho IJzeren Spoorweg Maatschappij, de Gemeente zich verbindt tot het onderhouden van het riool in overleg met en ten ge noegen van die Maatschappij en lot het doen uitvoeren door haar en te haren koste op de eerste aanvrage van alle veranderingen, die ten behoeve van de exploitatie van dien spoorweg noodig mochten blijken." 4. Id. met ontwerp-verordeningen betreffende de lediging van privatat- putten en regelende de helling en invordering van rechten wegens dien sten van de gemeente-reiniging met afdeelingsverslagen en antwoord. Na langdurige bespteking en na verwerping van het beginsel der ver plichte lediging werd dit voorstel teruggenomen. 5. Id. met ontwerp-verordening op de Banken van leening enz. met afdeelingsverslagen en antwoord. Na langdurige discussie werd de verordening aangenomen. 6. Request Kuyper inzake levering van Raadsverslagen met advies, afdee lingsverslagen en antwoord. Overeenkomstig het advies van B. en W. van de hand gewezen. 7. Vaststelling van staten van oninbare posten (Inkomstenbelasting) dienst 1900 tot en met 1903. Z. h. st. stemming of discussie voor een niet genoemd bedrag vast gesteld. 8. Ontwerp besluit tot het verlee- nen van afschrijving van aanslagen in de Inkomstenbelasting wegens ver trek. (Als voren 9. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school 2e soort. Voordracht alphabetisch: C. P. van den Broek te Dubbeldam, J. Hooij- kaas te Hilversum, M. Moerdijk te Nunspeet. De heer C. P. van den Broek werd mét 8 stemmen benoemd. 10. Request van Mej. van Eijk van Voorthuisen, leerares aan de Hoogere Burgerschool om vergunning tot het geven van lessen aan de Trompschool te Hilversum met adviezen. Na langdurige discussie toegestaan. Het uitvoerig verslag in het vol gend nummer. Bij de toelatings-examens voor de Hoogere Burgerschool, alhier welke 2 Juli begonnen zijn, waren 62 can- didaten opgekomen. Van de 45 can- didaien voor ld. I slaagden de vol gende 35, geplaatst in rangorde naar het behaalde aantal punten: P. M. Harting, Amersfoort; Adriaantje A JappeAlberts,Naarden; J. Adriaanse, HarderwijkJ. Pb. Dorrestein, Wou denberg; O. G. J Gorter, Amersfoort Anna de Vries, Amersfoort; W. van der Valk, Amersfoort; J. Liscaljet, Bussum; II. van Ramshout, Nijkerk; J. Kool, Amersfoort; H. A. E. J. Seeman, Amersfooit; P. Schut, Nunspeet; A. Holland, Amersfoort; D. E. Nolting, Amersfoort; G. F. Bakker, Bussum, J. C. van Dijk, Amersfoort; A. F. Verhoeff, Veenen- daal; J. B. Duitgenius, Harderwijk; Ch. M. Smits, Bussum; J. Ruijs, Bus sum; II B. van Rhijn, Amersfoort; Maria J. C. Prille.vitz, Amersfoort; F. V. J. Westra, NijkerkG. D. Veen- huijzen, Amersfoort; A. A. Bakker, Bussum, II. de Veer, Amersfoort; Mary E. S. Spencer Elce, Veenendaal Th. G II. Belinlante, Hoevelaken; J. Liesker, Bussum; P. A. Roggeveen, BussumG. van Schuppen, Veenen daal; J. W. Bos, Amersfoort; D. Prins, BarneveldK. Laverman, Amersfoort en voorwaardelijk B. G. Groeneveld, Barneveld. Omstreeks vijl uur gisterenmid dag maakte II. M. de Koningin Moeder een rijtoer van Soestdijk naar Amers foort. De Gemeenteraad van Harder wijk voteerde gister f 40.000 als sub sidie voor een stoomtram-verbinding van het station met de stad in aan sluiting met de binnenkort in exploi tatie te brengen stoomtram-aanleg NunspeetHattem. De «Nedeilandsche Buurtspoorweg Maatschappij" heeft daarbij in het ontwerp exploitatie-contract een vol doend aantal verbindingstreinen tus- schen station en stad gewaarborgd. Met algemeene stemmen besloot de Raad aan ingenieur A. J. Krieger onder meer dank te betuigen voor diens bemoeiingen in zake de paardetram van het station naar de stad. De tram vervoerde in Juni dezes jaars 6618 passagiers en had een totaal-opbrengst van f564 47 of per dag-Kilometer f 10.45s, tegen 7638 passagiers met f642.47 ontvangst eri f 11.90 per dag-Kilometer in 1903 en 6018 passagiers met f541 83ontvangst en f 10.03' per dag-Kilometer in 1902. Werden in liet eerste halljaar van 1902 vervoerd 31.653 passagiers en in 1903 38.680, met een totaal-opbrengst \an f3282 18, het fraaie voorjaar en de koele en drooge zomer van 1904 hebben hun invloed doen gelden op de passage; in het eerste halfjaar 1904 werden 36.386 passagiers v ervoerd, met een totaal-opbrengst van f3163 69. Op initiatief der Afd. Amersfoort van den A. N. Typ. B. zal getracht worden alhier een vakavondschool voor typografen op te richten, waar voor een openbare vergadering zal gehouden worden op Maandag den 11 n Juli a.s. des avonds acht uur in het café «De Arend" aan den Arn- hemschen weg. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer D. G. J. van IJoytema, geb. te Amersfoort, op Stellingen. Mr. W. H. de Beaufort is dooi den Raad van beheer van het Per manente Hof van arbitrage benoemd tot Bestuurder der Carnegie-stichting. De heer W. H. Ittmann werd aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam bevorderd tot arts. De heer W. F. G. vanHelsdin- gen heeft aan het Gereformeerde Gym nasium te Zetten met gunstig gevolg het eind-xamen afgelegd; diploma A. Wie voortaan op «het Stort" wil wandelen zal daarvoor bij den tegen woordigen huurder eene kaart moeten halen, tegen betaling van f2.50 geldig voor een jaar. De kaarten indertijd door den eigenaar, den heer Schimmel, afgegeven zijn niet meer geldig. Bij het door de Kegelclub «de Krans" ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan uitgeschreven Inter nationaal Kegelconcours werd door «Houdt Plank" van hier den 8en Korps- prijs behaald. «Acht om de Koning" en U D. I. mede beiden Kegelclubs hier ter stede behaalden eveneens prijs- medailles. Het Amersfoortsch Kruisverbond ziet zijn werken ook in de omliggende gemeenten niet onbeloond. Zondag had te Hoogland in een der schoollocalen van het gesticht Leo's oord der Zusters van de Congr. J. M. J. de oprichting plaats van een Kruisverbond. Ruim een 20-tal ge meentenaren, meestallen flinke jonge lui die sinds geruimen tijd als lid waren aangesloten bij de afdeeling te Amersfoort, waren vergaderd. De Zeer Eerw. Heer Koster, pastoor der gemeente schetste in gloedvolle taal de noodzakelijkheid en het nut, wat een Kruisverb. op Hoogland kan en zou stichten en beloofde met al de kracht, die in hem is, dat hij de vereeniging zou steunen met raad en daad, waarvan Z.Eerw. direct het bewijs gaf door ook een gift te schen ken lot stijving der kas. Hierna werd als volgt door de leden het Bestuur gekozen, J. Pom- mer Voorz., F. v. Hees Penningm. en H. Eggenkamp Secr. die allen onder applaus hun benoeming aan vaarden. De nieuwe voorzitter sloot met het gebed tot den II. Bernardus de vergadering. Moge de jonge vereeniging groeien en bloeien tot heil der gemeente Hoogland en niet minder tot voor beeld van zoovele gemeenten, waar nog een Kruisverbond ontbreekt. Waterleiding. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter algemeene kennis dat de Utrechtsche Waterleiding te Amers foort zal AFGESLOTEN zijn in den nacht van 7 op 8 Juli a.s. van des avonds 10 ure tot des nachts 4 uren. Amersfoort, 5 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, In een brief die opzien wekt, betoogt de Transvaalsche opperrechter Salo mon, dat alleen door Transvaal onmid dellijk zelfbestuur toe te kennen, de strijd tusschen de nationaliteiten weg gevaagd kan worden. Salomon acht de Boeren in hun recht om een eigen partij te vormen en mede Transvaal te besturen, zonder dat zij behoeven op te houden Engeland trouw te zijn. De Boerenpartij, zegt Salomon, zal steeds de meerderheid vormen. Hij gelooft niet aan vermeerdering der Engelsche bevolking. Integendeel neemt zij af; voortdurend gaan er uit gebrek aan werk heen. Twee kinderen, van omstreeks 11 en 14 jaar, die thuisbehoorden in een woonwagen, kwamen in den kersen boomgaard van den heer G. J. te Vianen, met het doel om wat kersen te zoeken of af te plukken. De 18-jarige M., die daar in den boomgaard liep, gewapend met een geweer om de vogels te verdrijven, loste, nadat hij eerst gewaarschuwd had, een schot, waardoor beide kinderen ge- lioffen werden en een hunner zeer ernstig. Hevig bloedende werden zij naar het ziekenhuis te Utrecht over gebracht. Door de politie is procesverbaal opgemaakt. Over de op den Martinitoren te Groningen te nemen proeven met draadlooze telegraphie meldt de Prov. Gron Crl. «Deze proeven gaan uit van het Ministerie van Marine. Het doel is verschillende systemen te beproeven met het oog op het aanschaffen van toestellen voor draadlooze telegraphie door het Ministerie van Marine. Be halve te Groningen, zijn er vaste stations gevestigd te Amsterdam, te Kampen en te Hoek van Holland. Tegelijkertijd worden er proeven ge nomen met verplaatsbare stations. «Voor dit doel bevindt zich thans een luitenant van de genie met ver plaatsbare stations in de buurt van Nijmegen. De toestellen zullen hier waarschijnlijk in de volgende week in gereedheid zijn gebracht, terwijl de proeven eenige maanden zullen duren; zij worden genomen met een combinatie van de systemen Slaby- Arco en Braun-Siemens. «Te Groningen is de leiding opge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2