BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. China gaat zich in alles naar Japan lichten. Ziende het wapensucces der gele broedeis, is besloten een com missie van 20 ambtenaren uit te zen den naar Japan ter bestudeering der moderne inrichtingen aldaar. Er is al 10 millioen taels uitzg.n. «vrijwillige" giften bijeengebracht voor ile reorganisatie der Chineesche strijd- ki achten. Als nu de menschen ook maar te hervormen waren, dan zou China nog een Hink leger kunnen krijgen. Chamberlain's protectieplaiineii. Sir Henry Campbell Bannerman heeft in het Engelsche Parlement een motie van afkeuring voorgesteld naar aanleiding van de houding van den heer Lyttleton en andere ministers, ilie zich aansloten bij de Liberal Uni onist Association, welke vereoniging des heeren Chamberlain's fiscale staat kunde steunt. De motie werd met 288 tegen 210 stemmen veworpen. In den loop van het debat ver- li laaide de heer Joseph Chamberlain overtuigd te zijn, dat vroeg of laat het land zich vereenigen zal met zijn denkbeelden Hij meende dat do tijd thans is gekomen, oin zijn staatkunde te onderwerpen aan het oordeel van het land. Hoe eer de algemeen ver kiezingen plaats hebben, des te aan genamer zal het hem zijn. Hij wees op den dringenden aard van het fiscale vraagstuk en noodigde minister Balfour uit, de vertegenwoordigers van de koloniën bijeen te roepen, ten einde zekerheid te verschaffen of hij (Cham berlain) gelijk heeft in wat hij heeft beweerd omtrent der houding der ko loniën ten opzichte van zijn fiscale plannen. Balfour verdedigde de houding van zijn collega Lyttleton en verklaarde, dat zijn nreeriing over het fiscale vraag stuk nog altijd dezelfde is. Hij ging echter niet in op Chamberlain's denk beeld van een koloniaal congres. Er heerscht volgens een telegram nit Johannesburg aan Central News nog steeds een groote malaise in Transvaal. Er gaat bijna niets meer om in den handel en velen loopen zonder werk. De import voor het eerste kwartaal van 1904 was 4 millioen pond bene den dezelfde tijdruimte van 1903 en de belastingen brachten een kwart millioen minder op. Volgens parti culiere berichten, in Nederland ont vangen, komt het tegenwoordig her haaldelijk in Johannesburg voor, dat blanken, Engelsche werkloozen, langs de huizen bedelen om brood. Dat is vroeger nooit voorgekomen. Er is een nieuwe interessante bizonderheid te vermelden van de groote slagers-staking te Chicago. De \leeschprijzen te New-Yoik zijn zóo hoog geworden, dat een groot deel van de New-Yorkers force-majeure vergetariërs zijn geworden Zij eten niets dan groeten en bevinden er zich wèl bij. Het spreekt vanzelf, dat de vegetarische bonden direct zijn be gonnen met voor hun principes te ijveren, en daar de weg naar hel hart bij velen door de maag gaat, leeren zij den menschen, hoe ze kool, wor telen en knolrapen zoo delicieus moge lijk kunnen toebereiden. De bonden rekenen er op, na de staking heel wat menschen, die nu nog gedwongen herbifoor zijn, voor goed tot het vegetarisme bekeerd te hebben. Wij vreezen echter, dat er heel wat onverbeterlijken zullen zijn, die als de biefstuk goedkooper wordt, de mooie principes wel naar de vier windstreken zullen verstrooien. Uit Madrid wordt aan het Berl. Tagebl. geseind, dat koning Alfons tijdens zijn rondreis door Spanje tweemaal aan een aanslag op zijn leven zou zijn ontsnapt. Na zijn bezoek aan de kathedraal te Santiago moet in de kerk een bom gevonden zijn met half-afgebrande lont en bovendien moet een trein, waarin het koninklijke rijtuig was gehaakt, ontspoord zijn, in de tunnel tusschen Broullon en San Calodil. Hierbij werden eenige personen meer of minder zwaar gekwest, maar de koning was niet in den trein. Het telegram wacht echter nog op bevestiging. Een herinnering aan Andrée. Ferdens Gang bericht, dat dekapi- tein van een schip uil Tiomsoë in zee een fiesch heeft gevonden, bevat tende een mededeeling van de expe ditie van Andrée. De vindplaats was bij ev-n eilandje ten noorden van Spitsbergen. De datum van het bei icli was 1898. Do inhoud van het stuk zal pas over een maand bekend kunnen worden gemaakt. Afschutting der tienden. Aan de ministeis van justitie, financiën en waterstaat is door het bestuur van den Nedeil Boerenbond een adres gericht, waarin wordt aan gedrongen op een spoedige indiening van een wedsontwerp tot afschaffing der tienden. «Dat deze schuldplichtigheid, wordt in het adres gezed, het platteland bepaaldelijk den kleinen boer diukt, is bekend, eveneens dat de bestaande wet onvoldoende is gebleken om den last geheel op te hellen. Waar nu door zoodanige opheffing het landbouw belang in hooge mate zou worden gebaat en, zooals bekend is, zij op gemakkelijke en voor den staat niet kostbare wijze kan worden verkregen door verwisseling der tienden in grond renten en uitkeering van een schade loosstelling aan de hoffers, daarmeenen ondergeteekenden dat het op den weg der regeering ligt den landbouw zoo spoedig mogelijk van den drukkenden tiendlast te bevrijden." Provinciale landbouwvereenigingen en belanghebbenden worden opge wekt dit adres te steunen. Vegetarisme. Als een bewijs, dat het vegetarisme al maar door veld wint, kan dienen, dat aan den gemeenschappelijken maaltijd van de bezoekers der alge- meene vergadering der «Nederl. Ver- eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken", Maandag te Zwolle gehouden, ongeveer de helft der 150 deelnemers zich vegetarisch eten liet opdienen. 1i De Godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag a.s. worden geleid door Dr 11. L. Oort uit Utrecht. Bij hel j.l. Donderdag te Hil versum gehouden concours-hippique wtjrden o.a. door de navolgende stadgenooten prijzen behaald: In het concours van luxe-rijpaarden een Bestuursprijs door luit. D. J. Couvee met «Darling." In het spring concours de 2en prijs (f G0-) door luit. G. J. Maris met «The Rival". In de laatste ploeg van het eind-examen van de Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie zijn van de 19 candidaten 5 afgewezen, waaronder 2 extraneus. Van de 7 candidaten uit Amersfoort zijn geslaagd de jongedames: Willy J. F. Rost en Elisabetha J. H. A. Wieringa en de heerenAlb. Schimmel Dz., Alitor. Schimmel, A. Schut en W. J. Unger. Van de 102 candidaten werden in 't geheel afgewezen 17; van do 35 uit Amersfoort 5. De heer Chr. Kok, tijdelijk leeraar in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgetschool alhier, heeft thans ook met gunstig gevolg afge legd het examen B. Engelsche taal, Middelbaar onderwijs. Ook op het station der II. IJ. S. M. alhier zal eerstdaags een publieke spreekcel komen voor interlocalen dienst, met automatische inrichting. Wordt nu nog een brievenbus op het eerste perron geplaatst dan is voldaan aan de beide wenschen, in de jongste zitting der Kamer van Koophandel geuit. Het optreden der jeugdige die ven alhier wordt hoe langer zoo brutaler. Voor eenige dagen werden des nachts of in den vroegen ochtend uit tuinen in de Lange Bergstraat en Wilbelminastraat alle perziken en abrikozen gestolen. Donderdag dron gen ze zelfs op klaarlichten dag een tuin aan de Oldenbarneveldlaan bin nen om peren te 'stelen en braakten tegen de dienstbode die hen wilde verjagen de gemeenste verwenschingen uit. Deze veelbelovende jongens waren van 57 jaar oud. Met ingang van 1 Augustus is herbenoemd tot Burgemeester van Leusden en Stoutenburg mr. A. J. de Beaufort, te Leusden. Aan den heer J. Boeschoter, Secretaris van Stoutenburg, is toe stemming verleend orn te Leusden te blijven wonen. Naar wij uit goede bron ver nemen zal door de radicale Kiesver- eeniging «Amersfoort" de heer D. Gerritsen candidaat worden gesteld voor de door het bedanken van den heer II. J. Croockewit ontstane vaca lure in den Gemeenteraad. Donderdag jl. ontstond ander maal een felle brand op «Ie Leusder- heide achter de kogelvangeis der schietbanen aldaar, die echter door do manschappen van het bataljon, dat daar aan het schijfschieten was mocht worden gcbluscht. Behalve heide is er ook eenig eiken hakhout door het vuur verteerd. Andermaal kleurde zich de lucht in het Zuidwesten gisterenavond pur perrood en spoedig vei luidde het dat liet stadsbosch nabij «Kampoord" in lichtelaaie stond, en weid politie en stadswerkeis daarheen gezonden.Spoe dig bleek dat men zich in de richting had vergist en dat de brand woedde in langs den Doornschen grintweg liggende jonge bosschen van Mr. W. H de Beaufort. Door het luiden der alarmklok van Oud-Leusden was in korten tijd een menigte volks ter plaatse en was men onder zaakkundige leiding van den boschwachter het vuur betrekkelijk spoedig meester. Nog een enkele maal vlamde het kurkdrooge hout weder op, om door het groot aantal handen echter terstond weder te worden gedoofd. Den geheelen nacht werd dit bosch gedeelte bewaakt. Garnizoens Nieuws. Bij Koninklijk Besluit van 22 Juli jl. zijn bij het 5e Regiment Infanterie benoemd tot 2e luitenantde cadetten Van Bavel en Kous, herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Genoemde officieren zullen den 43 Augustus a.s. worden beëedigd en in functie gesteld. De le luitenant dei schutterij te Kampen P. Wierts, is op zijn ver zoek gedurende eene maand ingedeeld bij het 5o Regiment Infanterie ten einde gedurende dien tijd dienst te doen, om later over te gaan bij de Landweer. Luitenant jlir. M. C. F. J. de Rotte, van het wapen der cavalerie, sedert 14 Juni 1902 op non-activiteit, heeft verzocht, in activiteit hersteld te worden. De gouden medaille voor 36- jarigen dienst is toegekend aan adju dant-onderofficier VV. A Spits, schrij ver op het bureel van den kapitein- kwartiermeester van het 5e regiment infanterie. Het Militaire Tehuis in de Legerplaats bij Soesterberg is Don derdagavond circa half elf binnen een kwartier tijds tot den grond afgebrand. Bij de heerschende droogte vic-l aan blusschen niet te denken, hoewel dadelijk liet gansche kamp pogingen deed om de vlammen te stuiten. Een ongeluk met oen petro leumlamp schijnt de oorzaak. 370e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 35 Aug. 1904. (1100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lelnwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 744 5202 5205 5221 5236 5822 5825 5831 5834 5835 5839 6331 6344 6361 6363 6367 6382 6833 6843 6845 6849 10072 10084 10088 11513 11522 14109 16427 16802 16803 16809 16810 16814 16817 16824 18263 18291 18295 19151 en 19161. Te zamen 40 prijzen. De derde klasse trekt van 1518 Aug. 1904. Onweer. Even over de Limburgsche grens, in het plaatsje Wassenberg (D), wan delden vijf meisjes, van haar werk- zaamheden komende, door het veld naar huis, toen plotseling een hevig onweder losbarstte. Twee meisjes, respectievelijk 19 en 20 jaar oud, werden door den bliksem getroffen en terstond gedoodeen derde werd niet levensgevaarlijk getroffen, terwijl een vierde bewusteloos werd geneer worpen, doch geen letsel bekwam. Iemand, die niet dr. Kuyper's If. O. Wet den draak steekt. De bekende komiek Abr. de Winter is thans te Leeuwarden en heeft een kolossaal succes met zijn nieuw actueel couplet als straatmuzikant dat als volgt luidt: »Een leerschool is het menschel(jlc leven, Zegt meester Kuyper: sda'k weer ondervind, r'k Wil Hooger Onderwijs re geven, >Maar de jongens, die zijn kleurenblind. sik zal die Eerste Klas eens toonen, sfloe men zijn Kapelmeester eert! In plaats van in Abram's schoot te wonen, sZijn ze nu in den aap gelogeerd. De mollen in Kuyper's lied Zijn zes kruisen, en anders niet!" Kapitein Ole Brude uit Aalesund is Zaterdag in een roeiboot naar de wereldtentoonstelling te St. Louis vertrokken. Deze onverschrokken zee man stelt zich voor in dit zeer pri- tnilieve vaaituig, dat 37 voet lang is en alleen met riemen kan worden voortbewogen, den tocht over den Ailanlischen Oceaan in twee maanden te volbrongen. Behalve de kapitein zullen nog vijf man de gevaarlijke reis medewerken een hunner is een jong arts, die de dubbele functie van matroos en geneesheer zal vervullen. Er wordt voor alle zekerheid voor zeven maanden proviand medegeno men. Kapitein Brude twijfelt er niet aari, of hij bereikt binnen acht weken de plaats van bestemming. Men schrijft uit Meppel aan het Volk: Een schoenmaker alhier kreeg een beschrijvingsbiljet voor de belasting, waarover hij wel wat verbaasd was, daar hij in een buurt woonde, die het /.onder belastingbetalers moest stellen. Hij nam de zaak echter van den vroolijken kant op en zond het biljet terug mot het navolgende eigenge maakt versje: Zestig centen is mijn huur; Door een schoorsteen stook ik vuur Door éen raam krijg ik licht; Met éen deur sluit ik mijn woning [dicht. Mijn ambacht is lustig van aard; Mijn meubels zijnde taxatie niet waard. Alles is werkelijk zooals de schoen maker het in zij versje beschrijft. De bovenvlakte van den St. Pietersberg, bij Maastricht, is verkocht aan eenige heeren uit Venloo 't Plan bestaat, aldaar 10 a 12 villa's te bouwen, alle omgeven door een tuin. Wegen zullen worden aangelegd en langs drie kanten zal de berg bereik baar zijn langs een zacht glooienden weg. De verbinding van de Pieters poort zal tot stand worden gebracht door een electrische tram (tandrad baan of kabelspoorweg). Als alles naar wensch loopt, zou dezen zomer nog met de uitvoering worden begonnen. Een deserteur vol avontuur. Te Hardei wijk is een man aange komen, die de stof zou kunnen leveren voor een heelen roman, in den trant van Perelaer's «Borneo van Zuid naar Nootd." 't Is een deserteur van het Indische leger, die na vele omzwervingen einde lijk hier te land is gekomen. Oorspronkelijk behoorde hij tol het korps mariniers, ging in Indië bij het leger ovei en werd binnen 15 maanden tot sergeant bevorderd. In dien rang behoorde hij tot de militaire bezetting van Benkajang in de afdeeling Mon- trado van de residentie Westerafdeeling van Borneo. Wal er toen gebeurd is, staat niet precies vast; maar de man, wiens gedrag tot dusver onberispelijk was goweest, werd gedegradeerd Uit baloorigheid hierover is hij toen, nu drie maanden geleden, op den loop gegaan te zatnen met een Belg. Ge durende eenige weken hebben zij ge- zwoi ven in de wildernis. Zij werden door Dajaks aangehouden en voor een Radja gebracht, die er ernstig over dacht om hun hoofden te zetten op de palen bij zijn residentie. Aan deze operatie ontsnapten zij echter en kwamen eindelijk na veel lijden en ontbering in het gebied van Serawak, dus op Er.gelschen grond. Daar kon den de deserteurs hun gescheurde uniformen tegen burgerkleeten om wisselen. Zij verscholen zich toen in het ruim van een kolenschip, kwamen in volle zee aan dek en werden aan het werk gezet, totdat het schip zijn bestemming, Yokohama, bereikte. Hier werden de zwervers aan land gezet. De Belg schijnt in Japan te zijn ge bleven, maar de Nederlander nam dienst op een vrachtboot en bereikte Singapore. Door geldgebrek slaagde hij er niet in een pas te krijgen (in Singapore wordt geregeld handel gedreven in valsche paspoorten) en zoo was hij genoodzaakt weer dienst te nemen op een schip, dat hem naar Genua bracht. Hier heeft hij zich aangemeld bij den Nederlandscben consul, met het ge volg, dat hij met de eerste de beste boot van de «Nederland" naar het vaderland werd opgezonden Zoo kwam hij 27 dezer op de «Prins Hendrik" te Amsterdam aan, werd aan de politie overgeleverd en vervolgens naar Haideiwijk opgezonden. De deserteur is een Zeeuw van geboorte, maar hij zal zijn bakermat vooreerst niet weerzien. Vermoedelijke wordt hij nu won naar Indië teruggestuurd, om du i voor den militairen rechter te word u gebracht. In den Tuin. In de maanden Juli, Augustus en September heeft de tuinier, niettegen staande we nog volop in den zomer zijn, het hoofd reeds vol wintergc- dachten. Late bloemkool wordt uil- geplant, evenals de spruitkool vooi den winter. Herfst-spinazio, knollen en rapen, en najaais-peen moeten ge zaaid worden. Ook de late koolrapen en de andijvie moeten gezaaid en later verplant worden. Doch ook reeds voor den echten winterkost wordt gezorgd De groene en bruine boerekool tvoWt eveneens uitgeplant Nog andere werk zaamheden zijn er in deze maanden Immers moet men de bedden gereed maken voor het zaaien van verschil lende koolsoorten, die moeten ovei- winteren en voor de nieuwe aardlc- zieplanten, die ook nog van de najaais- zon moeten proliteeren om voor den winter nog een voldoende ontwikke ling te kunnen bereiken. Voor al deze te zaaien of te verplanten tuingewassen moeten de bedden gereed gemaakt worden. Die bedden moeten om ver schillende redenen alle rijkelijk bemest zijn. In den korten tijd, die al deze tuin gewassen gegeven is, otn hun volkomen ontwikkeling te bereiken of om ten minste zoo groot en krachtig te wor den, dat zij den winter kunnen door komen, moet hun de gelegenheid ge geven worden zoo veel en zoo alzijdig mogelijk voedsel op te doen. In de eerste plaats is noodig dat al de bed den eene rijke hoeveelheid humus bevatten. In het algemeen kan de tuingrond niet te zwart en niet te warm zijn. Deze eigenschappen krijgt do bodem het best door een goede hoeveelheid stalmest. Doch, dit is niet genoeg. Het is eerst in den laatsten tijd, dat in de tuinierderij een voor beeld genomen wordt aan den land bouw en dal ook daar een meer intensieve en volledige bemestingswijze wordt toegepast. Men is tot de over tuiging gekomen, dat de tuinplanten evenals de landbouwgewassen, ja som mige nog in hoogere mate den bodetn van groote hoeveelheden stikstof phos- phorzuur en kali berooven. Wanneer we de analyses van de tuinbouwge- wassen bestudeeren, merken we op, dat de verschillende voortbrengselen van den tuin evengoed als die van den akker in de eerste plaats de drie genoemde stollen behooven. Het zijn daarenboven vootal de tuinbouwge- wassen, die vaak met kunstmest het meest gediend zijn met het oog op kleur en smaak. De straks genoemde platen, vooral de kool- en raapsoorten, de prei en andijvie vertoonen in de eerste plaats een groote kalibehoefte. Al de bedden voor deze planten daarom op de volgende manier behandeld wor den. We veronderstellen, dat de grond genoegzaam bewerkt en van stalmest voorzien is. Dan strooie de tuinier op de bedden per M' dertig gram zwavel zure kali-magnesia uit, ook wel patent kali genaamd, die bij alle solide mest- stofhandelaren te verkrijgen is. Even eens strooie men dezelfde hoeveelheid thomasphosphaat op de bedden. Deze beide meststoffen wei ke men met de liaik of de schollel goed onder. Eenige dagen daarna reeds kan men zaaien of planten. Als de planten in de vat zijn of het zaad goed en wel ontkiemd en de jonge planten boven den grond zijn, neme men 10 gram chilisalpeter per M', vermenge deze met lijn, droog zand en strooie dit mengsel over de bedden. Ook kan men het chilisalpeter in een paar liter water oplossen en deze oplossing uitgieten. Als de grond zeer vet of vruchtbaar is, kan men liet ook zonder chilisalpeter probeeren. Ook op die bedden, waar pas erwten of boonen gestaan hebben, kan men het wel zonder chilisalpeter stellen. Doch de zwavelzure kalimagnesia late men even min weg als de phosphorzuurbemes- ting. Wie eenmaal van deze kunst mest in zijn tuin heeft gebruik gemaakt, keert nooit meer lot de vroegere met hode terug, omdat de kosten zeer gering en de meer-opbrengst zeer belangrijk is. Jan van de Mark. IIIMWII fllf» M——WTT— BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 28 Juli tot en met 8 Augustus 1904. GeborenLeenardus Wilhelmus, z. van E. Arler en M. van Ruitenbeek. Hen- drikus Wilhelm, z. van J. Jansen en T. Hefi. Everdina Maria, d. van C. J. van der Veer en W. van de Veen. Elisabeth, d- van W. van de Bunt en J. Holleman. Hendrik, z. van H. Gosewehr en M. Zipp.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2