Plaatselijk Nieuws. derteekenen moet, thans in het buiten land verblijf houdt. De verkiezing te Markeloo is op 25 Augustus in elk geval afgeloopen, aan gezien de eventueele herstemming op 23 dezer moet plaats vinden. Vrijdagmorgen tegen 12 uur zal H. M. de Koningin-Moeder te Middelburg aankomen om, na het dejeuner gebruikt te hebben bij den commissaris der Koningin, mr. Roest, de tentoonstelling van koperwerk, het gasthuis en het abdijgebouw te be zichtigen. Het gevolg beslaat uit de beide hofdames, den grootmeester jlir. De Ranitz en den kamerheer jhr. Van Tets. Om half zes vertrekt H. M. weer. Op de provinciale openlucht meeting, vanwege het Nederlandsehe Comité voor Algemeen Kiesrecht, op 21 dezer te Utrecht, zullen als spre kers optreden de heeren ds. W. Rax, van Zaandam; J. E. W. Duys, van Amsterdam en H. van Kol, van Prinsen hage. Ook te Middelburg zal Zondag op een weiland aan den Seissingel een openlucht-meeting ten gunste van algemeen kiesrecht worden gehouden. Als sprekers treden op mevr. Rutgers Hoitsema en de heer J. A Bergmeijer. „Handel en Nijverheid." De maandvergadering van «Handel en Nijverheid" Maandagavond van half liegen tot kwart over tien in «De Zwaan", onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden was drukker bezocht dan gewoonlijk, wat niét te verwonderen was bij zoo'n belangrijk agenda. Een vijfenlwintigtal leden waren tegenwoordig. De notulen der vergadering van 12 Juli II. werden na voorlezing on gewijzigd gearresteerd. Als eerste punt werd in behande ling genomen het voorstel van den heer Berns strekkende tot het con- tinueeren van het besluit van 5 Juli 1901, waarbij de bespreking van can- didaten voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor den tijd van drie jaren buiten werking werd gesteld. Reeds in do vorige vergadering is deze cpiestie uitvoerig besproken. De voorzitter lichtte nu nog eens de zaak toe waarna na korte discussie, welke geheel over dezelfde schijven liep als de vorige vergadering, met 10 legen 8 stemmen het voorstel- Ëerns werd verworpen. De statuten staan dus thans be spreking toe, zonder die echter nood zakelijk te maken. Het tweede punt van do agenda behelsde een voorstel hetwelk ver strekkende gevolgen kan hebben. liet geldt den boycot der H. IJ. S. M. Reeds vroeger is de bekende coüpe- ratiequaestie uitvoerig besproken, zoo dat wij haar niet nader behoeven uiteen te zetten. In navolging van andere handels vereenigingen wil ook «Handel en Nijverheid" protesteeren tegen de han delwijze der H. IJ. S. M. In de bestuurs vergadering is deze zaak uitvoerig besproken. Het gevolg daarvan is dat de heer van der Meiden een vlugschiift heeft samengesteld dal de oogen van de nog slapende winkeliers moet wakker drij ven en ook het publiek moet doen zien welk gevaar schuilt in het optreden der H. IJ. 8. M. Bedoeld vlugschrift werd ter vergadering voorgelezen De heer van Duinen critiseerde scherp hetgeen over de H. IJ S. M -coöperatie was geschreven en de onwaardige hou ding tegenover den Middenstand aan genomen. Wij laten hier een uitknipsel volgen door den heer van Duinen medegedeeld. Dc coöperatie der II. IJ. S. M. Door het bestuur van de Almelo- sche Handelsvereeniging is aan de directie der II IJ. S. M. een schrijven gezonden, naar aanleiding van de plannen dezer directie |om het per soneel harer Mij. op coöperatieven grondslag van levensmiddelen enz. te voorzien. Het bestuur der Alm Handelsver eeniging wijst er op, dat het optreden van genoemde directie als comman ditair vennoot in de op te richten Centrale Coöperatieve Verbruiksver- eenigirig in alle aan de lijnen harer maatschappij gelegen plaatsen groote schade berokkent aan de rieringdoen den, die tharis nog het spoorpersoneel onder hunne cliënteele lellen. Zoo worden dus de belangen ge schaad van de kleinhandelaren, ter wijl ook den groothandel ernstige schade dreigt, en daarom piotesteeit de Handelsvereeniging tegen de voor genomen coöperatie in 't veibruik. Aan het slut van het schrijven heet het: «Nog wenscben wij hieraan toe te voegen, dat, mochten uwe plannen tol uitvoering worden gebracht, u ons daardoor noodzaakt tot liet nemen van de in deze omstandigheden alles zins gemotiveerde maatregelen, nl. goederen noch te ontvangen, noch te verzenden per H. IJ. S. M. doch voor zooveel mogelijk per S. S. of per ge legenheid te water. De Almolosche Handelsvereeniging met hare connectien door geheel Twenthe, waaronder vele groothan delaren, die geenerlei belang hebben bij het vervoer hunner goederen per H. IJ. S. M. deed reeds ue noodige slappen om eventueel krachtig en beslist te kunnen optreden, teneinde daardoor het nog al beduidend goe derenvervoer over uwe lijnen tot een minimum te beperken. Wij verzoeken u derhalve een en ander nog eens nader in overweging te nemen en zien wij uwe beslissing met vertrouwen tegemoet." Coöperatieve Vereeniging „Voor allen <ler II. IJ. S. M." In ons Ochtendblad van Vrijdag jl. is een brief opgenomen, welken het Bestuur van de Almelosche Handels vereeniging heeft gericht aan de directie der 11. IJ. S. M. nav aan leiding, zooals er in dien brief staat, «van de plannen dezer Directie om het personeel harer Maatschappij op coöperatieven grondslag van levens middelen enz. te voorzien". Dit bericht droeg tot opschrift: «de Coöperatie der H. IJ. S. M." wat naar het hoofdbestuur dor daar mede bedoelde instelling ons thans te recht opmerkt een onjuist opschrift is. Het geld namelijk de door en uit het personeel opgerichte Coöperatieve Vereeniging «Voor allen dor .11. IJ. S. M.", waaromtrent wij herhaalde malen berichten hebben opgenomen. Wij stellen er piijs op dit te doen uitkomen om geen voet te. geven aan het ontstaan van het dwaalbegiip alsof de opgerichte Coöperatieve Ver eeniging eigenlijk een zaak der direc tie is en niet eene van het personeel zelf. Het hoofdbestuur schrijft ons ver der nog «Om het voortgaan van dit dwaal begrip zooveel mogelijk legen te gaan, zij hier nogrnaals vermeld, dat de opgerichte Coöperatieve Vereeniging, waartoe reeds thans ongeveer 1900 leden van het personeel uit alle ran gen behooren, een veel uitgebreider veld van werkzaamheden heeft dan uitsluitend de Verbruiks-Instelling, waartegen zich de woede van enkele kruideniers heeft gericht. «De Coöperatieve Vereeniging heeft o a. reeds opgericht een spaar- en voorschotbank, waarvan door de leden een ruim gebruik wordt gemaakt. «Zij heeft georganiseerd onderwijs- cursussen voor de opleiding van kler ken, commiezen van den stationsdienst, ladingmeesters, stations-adsistenten van den buitendienst, terwijl in voor bereiding is de oprichting van over het geheele net verspreide cursussen van leerling-machinisten. «Voorts heeft de Coöperatieve Ver eeniging een bibliotheek ten behoeve van haie leden gesticht, waarin on geveer 2500 boekwerken, zoowel van belletristischen aard als studie-boeken aanwezig zijn. Thans is ook in wer king gesteld de verbruiks-instelling, welke zich ten doel stelt aan de leden goede en goedkoope dagelijksche levensbehoeften te leveren. «In voorbereiding is thans een onder ling ondersteuningsfonds voor leden- ambtenaren, ingeval hunne ziekte lan ger duurt dan drie maanden, terwijl op het programma staat om voor het volgende zomer-seizoen tot stand te brengen een herstellingsoord voor leden van het personeel en voor hunne ge zinnen, zoomede vacantie kolonies voor de kinderen der leden. «Ook willen wij er hier nog op wijzen, dat het toch niet aangaat, dal eenige kruideniers ons, personeel der H. IJ. S. M., zouden willen beletten, door coöperatie onze belangen te be vorderen, en dat nog wel terwijl nota bene op de congressen van den Mid denstand door verschillende sprekeis, coöperatie van den Middenstand wordt aanbevolen als een der middelen, tot verbetering van de toestanden in dien stand." liet hoofdbestuur der Coöperatieve Vereeniging «Voor allen der II. IJ. S M beslaat uit de heerenW. RuuwenholT, aid. chef te Amsterdam J. A. K a I IT, inspecteur alg. dienst id. J. 11. I ley I Jr., chef de bureau, id.; J. H. Krul Jr., stationchef te Overveen B. van der Kooi, treinsrnid te Amster dam C. Kley, machinist, id. Na de voorlezing van dit artikel volgde een scherpecriiiek. Natuurlijk komen er weer de «enkele kruideniers" bij, alsof niet de geheele Middenstand bedreigd wordt. Nog erger maakte 't, het orgaan van den Bond van Spoorwegpersoneel «Het vliegend Wiel" waar eenvoudig alle winkeliers voor bedriegers worden uitgemaakt. Het uitvoerige verweer van den heer van Duinen en eveneens de interes santé brochure van den heer van der Meiden werden zeer toegejuicht. De bespreking van de wijze waarop men hier in Amersfoort de H. IJ. S. M. zou laten voelen, dat men haar optreden afkeurde gaf tot slechts korte discussie aanleiding. De voorzitter had van den Midden standsbond een ingrijpen verwacht doch de heer Frederiks betoogde dal zulks nu nog niet mocht vei wacht worden, daar voor een algemeene be weging tegen de 11. IJ. S. M. een groote tijd van vooibereiding noodig is. Ten slotte werd de volgende motii inet algemeene stemmen aangenomen: «De veieeniging Handel en Nijver heid te Amersfoort besluit in haar maandvergadering van 15 Aug. 1904 om zoo min mogelijk goederen te ont vangen ofte verzenden per H. IJ S. M doch dit per N. C. S. of andei e gelegen heid te volbrengen, behoudens de ge vallen waarvoor door andere vervoer middelen niet kan worden vooi zien en draagt het bestuur op te trachten de uitvoering van dit besluit zoo algemeen mogelijk te doen zijn." Natuurlijk zal men hiermede, de coöperatie niet uit den weg ruimen, maar 't is mogelijk de directie de oogen te openen en haar te doen inzien, hoe zij door een dergelijke handelwijze haar eigen cliënteele benadeelt. Mogelijk komt het dan lot reglementsherziening waai door ten opzichte van de Midden standers mildere bepalingen worden verkregen. Tijdens de vergadering vernamen wij dat verschillende contractanten hun contract met de 11. IJ. S. M. hebben verbroken. Vervolgens weiden als nieuwe leden toegelaten de heeren N. Förster, F. F. Spiekerman en W. R. Schwemmer. Onder de ingekomen stukken be vonden zich het jaarverslag over 1903 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, benevens de maand- lijsten der Deventer en Haarlemsche Handelsvereeniging. Onder dankbetuiging voor de flinke opkomst werd de veigadering ruim kwart over tien gesloten. De Bouwverordening. Onder voorzitting van den heer J. R. van 't HolT weid gisterenavond in de zaal van «de Arend" een vergadering gehouden waarin het ontwerp bouw verordening werd besproken. Een vijfentwintig belanghebbenden, bouwers en aannemers, hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De heer van 't Hof! lichtte toe hoe deze bouwverordening een uitvloeisel is van de Woningwet, die slechts algemeene voorschi iften maakt, doch de detail regeling aan de gemeente overlaat, welke de verplichting is op gelegd dat zij voor 1 Augustus 1904 eene bouwverordening in gereedheid moet hebben gebracht. Het ontwerp werd door B. en W. gezonden aan de gezondheidscommis sie en de commissie van fabricage, doch het ontwerp leek op niets. Er werden zooveel aanteekeningen op go- maakt dat het geheel gewijzigd is moeten worden. De voorzitter critiseerde scherp de wijze waai op door B. en W. met deze verordening is omgesprongen. Na eerst ergerlijk te hebben geslabakt werd het ontwerp in allerijl bij den Raad ter behandeling gebracht, in een tijd dat er bijna geen vergaderingen zijn te houden omdat zoowat iedereen dan op reis is, o.a. ook de wethouder van publieke werken. Door een samenloop van omstandig heden is hot enkelen gelukt achter de schermen te kijken en te weten te komen wat die verordening omhelst Een der raadsleden was zoo welwillend ze ter inzage te verstrekken. De conclusie van deskundigen is deze: tt'ordt d» verordening aangenomen zoo als zij daar ligl, dan is het vrijwel onmogelijk in Amersfoort nog huizen te. bouwen en nog cenig pro/ijl daar van le hebben. Arbeiderswoningen zullen dan niet andeis gebouwd kunnen worden dan tegen een minimum huurwaarde van f2 50 Niet alleen de belangen der bouwers worden geschaadt, doch van velenering- doenden, voor wie 't nooit een voor deel kan zijn dat de huizen onbewoond blijven. Vervolgens vraagt de heer van 't Hofl wie van de aanwezigen een plan heeft omtrent de wijze waarop de verordening zal worden behandeld. De heer van Schaik wenscht aan het einde der bespreking de bemerkingen ge- formuleert te zien opdat die kunnen kenbaar worden gemaakt aan de raads leden. Vervolgens wordt de verordening artikelsgewijze besproken. Art. 1 en 2, geven reeds dadelijk stof tot discuseeren. Zij luidden «Art. 1. Het is verboden te bouwen of te sloopen zonder schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wet houders of zonder in achtneming van de bepalingen dezer Verordening en der voorschriften tot hare uitvoering gegeven geene vergunning wordt ver- eischt voor herstellingen behoorende tot het gewone onderhoud van een bouwwerk. Art. 2. Onder «bouwen" verstaat deze Veroi(lening het oprichten, het geheel of vooreen gedeelte vernieuwen, het uitbreiden of veranderen van ge bouwen of andere bouwwerken, stoepen of afsluitingen langs de straat, schuttingen, muren of hekken hooger dan 2 Meter boven hel erf, inrich tingen voor afvoer van ftecaliën, huis-, hemel- en bed rij fs water, als mede de inrichtingen tot verschallen van drinkwater." Daar de gecursiveerde woorden in het tweede artikel een vi ijslelling in aitikel 1 gegeven te niet doet, wordt besloten te verzoeken die woorden te doen vervallen. Bij artikel 3 luidend: Art. 3. Ten aanzien van de uit breiding of vernieuwing van een ge deelte van een gebouw zijn alleen die voorschriften van toepassing, die met de uitbreiding of het te vernieuwen gedeelte verband houden. Bij hel geheel of voor een gedeelte vernieuwen van gebouwen kan door Raad van een of meer van de voor schriften dezer Verordening ontheffing worden verleend." wordt de opmer king gemaakt dal in deze verordening veel te veel nacht wordt gegeven aan B. en W. ten opzichte der vrij stellingen, zoo als het er thans in de veroidening mee gesteld is, kun nen B. on W. zooveel vrijstelling verleenen, dat er van de verordening niet veel over blijft. Uit vrees voor «zoete-jongens-kweekerij" en uit bil lijkheidsoogpunt worden al die vrij stellingen uit den booze geacht. Anderen wenschen de vrijstellingen te behouden, daar zij eene milde opvatting der verordening mogelijk maken. Daar deze kwestie meer voorkomt in de verordening, wordt besloten zich later uit te spreken of al of niet aanB. en W. te veel autoriteit wordt verleend. De inschrijvingen van artikel 4 worden toegejuicht. Zij ontbraken aan de Woningwet. Art. 5 geeft tot geen belangrijke opmerkingen aanleiding. Art. 6 luidend: Bouwstoffen en materialen, die door hunnen aard, of door hunne hoedanigheid of samenstelling, of door onvoldoende hechtheid in de ver houding tot het doel waartoe zij ge bezigd worden, gevaar kunnen doen ontstaan voor de veiligheid of de gezondheid der ingezetenen, kunnen door Burgemeester en Wethouders worden afgekeurd. Afgekeurde bouwstoffen en mate rialen mogen niet meer tot hetzelfde doel gebruikt worden, waarvoor zij zijn afgekeurd. De reden der afkeuring worden aan den belanghebbende schriftelijk mede gedeeld, waarna de bouwstoffen en materialen onverwijld van het terrein moeten worden verwijderd, gaf tot heel wat opmerkingen, zelfs protesten aanleiding. Voert de Raad dat artikel in dan zijn er geen architecten en opzichters meer noodig. Een deel der vergadering vindt het aitikei een grove onbillijkheid. Een ander deel wil het artikel behouden, mits B. en W. omschrijven wat goed bouwwerk is. bij eene arbitrale com missie worde ingesteld en door de veiliezonde partij de kosten aan tijd verlies etc. worden gedragen Art. 7. De eigenaar van erven en gronden die geen bouw- of wannoe- ziers landen of bouwterreinen zijn, is vei plicht, die, voorzoover zij aan de straat gelegen zijn, daarvan af te sluiten door een muur of hek ter hoogte van ten minste een Meter boven den beganen grond, welke aan de zijde van de straat niet van beeren of andere steunpunten mag worden voorzien. Met vergunning van Burgemeester en Wethouders kan van deze bepaling worden afgeweken. Bij artikel 7 wordt wederom op de vrijstellingen gewezen. Volgens som migen geven B. en W. zich met al die vrijstellingen een brevet van on bekwaamheid. Overigens geeft dit artikel geen aan leiding tot ernstige bemerkingen. Art 8. De eigenaar van een straat of een hofje moet die tusschen zons- onder- en opgang voldoende verlichten, daarin rioleering, bestrating en brarid- kranen doen aanleggen, een en ander overeenkomstig de voorschriften door Burgemeester en Wethouders te geven en binnen den daarbij bepaalden ter mijn, en deze voortdurend in goeden staat, ten genoegen van Burgemeester en Wethouders, onderhouden. Men vindt dit te veel gevorderd, in 't bijzonder voor hen die reeds hofjes bezitten. Er wordt van eene zijde er op gewezen dat men niet uit het oog verlieze, dat deze ver ordening wordt in 't leven geroepen voor liet algemeen belang en niet alleen voor hen wier doel 't is met bouwen geld bij elkaar te zamelen. Dit artikel wordt aangehoudi n. Art 9. De eigenaar van een erf of van een werf welke aan een gracht of aan een ander openbaar water grenst, is verplicht te zorgen, dat de grond niet in het water uitzakke. Hij moet daartoe den kant steeds behoorlijk doen ophalen of afschoeien en lar.gs de stadsgrachten den werf- muur in behoorlijken staat, ten ge noegen van Burgemeester en Wet houders, onderhouden, zonder dat hierdoor het aanbrengen van beplan tingen of eenig werk van welken aard ook, het water vernauwd of het verkeer daarop belemmerd. Art. 9 is een uitvloeisel der Woning wet, aan dit artikel valt dus niets le veranderen. Vervolgens werden nog besproken de 2e en 3e afdeeling. Wij komen daarop terug in 't volgend nummer. Te half elf werd de vergadering ver daagt lot Vrijdagavond a s. 8 uur. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag a.s. worden geleid door Prof. B. D. Eerd- mans uit Leiden. Maandag (MariaFlemelvaartsdag) herdacht de Zeereerw. Heer C. J. Vastert pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart (Elleboog) den dag waarop zijn Eerw. voor 25 jaren als priester werd gewijd. Van de huizen zijner parochianen wapperden vlaggen. Als blijk van sympathie werd den Jubilaris een som gelds geschonken voor verfraaiing der kerk. Van meer dan ééne zijde wordt de heer P. van der Mark, bewaarder der hypotheken, genoemd als candi- daat voor den opengevallen raadszetel. Programma van het concert bij gunstig weder Donderdagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer O. K. G. van Aaken 1. »The Dircctoratie," marsch Sousa. 2. Ouverture sEuryanthe" C. M. von Weber. 3. »Auf Glückes Wogen," WalzerWaldteufel. i. Grosze Fantaisie aus der Oper »Die Zauberflöte" Mozart. 5. Einleitung zum dritten Act und Brautchor aus »Lohengrin"Rich. Wagner. 6. Suite du ballet i>Coppélia" Léo Délibes. I. Introduction et Valse de la poupée; II. Danse de fête et Valse des heures; III. Czardas (danse hongroise); IV. Galop final. 7. a. oLa Sérénata" (Engel lied) Braga. b. »KJange vom Rhein," GavotteLatann. 8. Grande fantaisie de l'opéra »La fille du Régiment"Donizetti. Nu men toch zoo aan liet ver ordeningen fabriceeren is, zou 't wel wenschelijk zijn de politieverordening eens onder handen te nemen, opdat niet langer eiken morgen de postbus aan het postkantoor versperd werd met menagewagens. Ook zou er dan misschien een einde komen aan allerlei

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2