NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. FEUILLETON. Gemeenteraad. BARON MONTEZ No. 70. Woensdag 31 Augustus 1904. ürie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Onder voorzitting van jhr. J. W. A. Barchman Wuy tiers hield onze Raad gisterenmiddag van kwart voor twee tot ruim half drie eene open bare vergadering ten stadhuize. De heeren A. M. Tromp van Holst en H. W. van Esveld waren met kennisgeving afwezig. Wegens de bestaande vacature waren er dus 14 leden aanwezig. De notulen der vergadering van 4 Aug. j.l. werden na lezing door den Secretaris jhr. mr. B W. Th. Sandberg z.d. goedgekeurd. Ingekomen waren Een schrijven van de Min. v. Binn. Z waarbij ZEx. mededeelt te berusten in de benoeming van den tijdelijken leeraar, der H. B. S. den heer Beumer. Voorts een Kon. besluit waarbij aan de gemeente vrijstelling wordt verleend tot 1 Aug. 1907, van de verplichting tot het hebben eener Burgerdagschool. Vervolgens goedkeuring aan Ged. Staten op verschillende raadbesluiten. Van het gemeentebestuur is in de eerste plaats ingekomen de gemeente- begrooting voor 1905, welke naar de afdeelingen werd gezonden. Voorts de mededeeling dat van af 15 Augustus de barak voor lijders aan besmettelijk ziekten (bij het Alde- gondegasthuis) is in dienst gesteld. Vervolgens een voorstel tot bet verleenen van een crediet van f950. voor den bouw eener wagenloods op aMa Retraite" ten behoeven van den gemeentelijken reinigingsdienst. De voorzitter stelt voor deze zaak spoedeischend te verklaren. Op voorstel van den heer Oosterveen zal dit voorstel in behandeling worden genomen bij punt 6, hetwelken ook op den gemeentelijken reinigingsdienst betrekking heeft. Eveneens verzocht de voorzitler spoedeischendverklaring van een ver zoek van den leeraar der H. B S. den heer B. D. Best om privaatlessen te mogen geven. Het getal der privaatlessen blijft met dat der gewone lesuren beneden 31 zoodat B. en W. voorstellen tot 1 Sept. 1905 die vergunning te ver leenen. De Raad vereenigt zich zonder dis cussie of stemming met dat voorstel. Bij de behandeling van dit laatste verzoek zag de heer Plomp zich ge- nootzaakt tot de voorzitter het ver zoek te richten nogmaals het voor stel te willen mededeelen daar den heer Plomp den inhoud niet had kun nen verstaan. Van den heeren J. M. Thiel en I. J. M. Hoog waren gelijke verzoek in gekomen, welke naar B. en W. weiden gezonden om advies. (Deze beide ver zoekschriften waren pas ingekomen). Vervolgens komt in behandeling de Ageuda. 1. Rekening der gemeente over 1903, met ontwerp-besluit tot voor- loopige vaststelling en rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, Burger weeshuis, Schutterij en Kamer van Koophandel, met rapport der com missie tot het nazien daarvan. Met algemeene stemmen werden vastgesteld a. De gemeente-rekening dienst 1903 in ontvangst f 589.339.51s, in uitgaaf f 573 306.37 dus met een batig saldo van f 40 033.17». b. Rekening Burgerweeshuis, in ontvang f 19.271 20, in uitgaaf f 14.480.05, dus met een saldo van f 4.791.39. c. Kamer van koophandel, in ont vangst en uitgaaf op f 200. d. Schutterij, in ontvangst en uit gaaf op 12.392.70. 2. Voorstel met ontwerp-besluit tot het beschikken over een deel van het batig saldo der gemeenterekening over 1903 en tot wijziging der ge- meente-begrooling voor 1904. Bij suppletoire begrooting der Ge meente, dienst 1903, d.d. 26 Januari 1904, is in de begrooting van dat dienstjaar in ontvangst gebracht (op volgnummer 58) de in dat jaar door particulieren voorden aanleg van wegen gestorte som van f6486, terwijl de voor dien aanleg in 1903 uitgegeven gelden, ad f2586, op die begrooting in uitgaaf zijn gebracht (op volgnum mer 99 en 102) en het vermoedelijk batig slot van dat dienstjaar nader is opgeraamd op f3900: Dit laatste bedrag moet worden uitgegeven in het dienstjaar 1904, zoodat daarover moet beschikt worden ten bate van dat dienstjaar. De raad besloot zonder discusie of stemming over de som van f3900, zijnde een gedeelte van het batig saldo der Gemeente-rekening over 1903, ten behoeve van den dienst 1904 te beschikken en de Gemeente- begrooting voor 1904 te wijzigen als volgt: Ontvangsten A. Volgnummer 1, batig slot, oorspronkelijk uitgetrokken voor f 33 430.52, te verhoogen met het gedeelte van bet batig slot dienst 1903, ad f 3900, en nader vast te stellen op f37 330.52. B. Het eindcijfer der Ontvangsten, oorspronkelijk groot f 030 190.11», met f3900 te verhoogen nader vast te stellen op f634 090. IIs. Uitgaven A. Volgnummer 104, kosten van aanleg en onderhoud van de straten, wegen, pleinen en bruggen, oorspron kelijk uitgetrokken voor f 18 089, met f3900 te verhoogen en nader vast te stellen op f21 989. B. Het eindcijfer der Uitgaven, oor spronkelijk groot f630 199.11», met f3900 te verhoogen en nader vast te stellen op f634 090. IIs. Zoodat het vermoedelijk batig saldo blijft geraamd op nihil. 3. Voorstel in zake de verdeeling van het kiesdistrict Amersfoort in stemdistricten. De Minister van Binnenlandsche Zaken is voornemens voor de in 1905 le houden verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-üeneraal een algemeene herziening van de indee ling der kiesdistricten in stemdistric ten van de orde te stellen en daarbij wenscht Z Ex. uit te gaan van het begin sel, dat, voorzooveel de plaatselijke om standigheden dat mogelijk maken, voor ieder kiezer gelegenheid moet bestaan, binnen de bij art. 57 der Kieswet aangegeven tijdruimte (zijnde ten minste twee uren) zijn kiezers plicht te vervullen. Daar geen kiezers in onze Gemeente op méér dan éen uur afstands van zijn stembureau woont, oordeelen B. en VV. een wijziging van de bestaande indeeling onnoodig, waarom zij den raad uilnoodigen: le. te besluiten, dat geen wijziging der bestaande verdeeling van het kiesdistrict Amersfoort in stemdistric ten noodig of wenschelijk is; 2e. hen te machtigen aan heeren Gedeputeerde Staten hiervan kennis te geven op de wijze door den Minister verlangt. Zonder discussie of hoofdelijke stemming vereenigt zich de Raad met dit voorstel. 4. Voorstel met ontwerp-besluit tot regeling der jaarwedden van per soneel der Burgeravondschool. Bij Raadsbesluit van 1 September 1903 in zake de reorganisatie der Burgeravondschool werd ten aanzien van de leeraren dier school bepaald sub: C. »datde jaarwedden bedragen lo. voor leeraren, verbonden aan het Gymnasium of de Hoogere Bur gerschool f50.per wekelijks door hen te geven lesuur; 2°. voor de overige leeraren f 40. per wekelijks door hen te geven lesuur 3°. voor den leeraar belast met het Directoraat f 150 Het is B. en W. bij de bespreking dezer aangelegenheid met den Inspec teur van het Middelbaar Onderwijs H. J. de Groot, gebleken, dat deze regeling herziening behoeft. ZEdel- gestrenge gaf B. en W. het dtnkbeeld aan om in het vei volg de onbevoeg den te bezoldigen met f 25.(in plaats van f 40.—) por wekelijks les uur en de bevoegden met f 40. Vooral in verband met de bezoldi ging van liet personeel der Herhalings school, dat f 1.per lesuur, dus ongeveer f 25.per wekelijks lesuur geniet, komt het hen zeer waarschijn lijk voor, een dergelijke wijziging in te voeren. Alleen bestaat er eenige moeielijk- lieid met den eenigen vasten leeraar thans nog aanwezig (Van Weezei Errens) welke thans f150.voor 3 lesuren geniet. B. en W. meenen billijkheidshalve voor hem de bepaling te moeten maken dat de eerste drie wekelijksche les-uren met f 50.per uur worden bezoldigd. De Commissie van Toezicht op het M. O. kan zich met het denkbeeld vereenigen. Zonder discussie of stemming be sluit de Raad Punt C. van voormeld besluit met ingang van 1 October 1904 te lezen als volgt: C de jaarwedden bedragen 1°. Voor leeraren, bevoegd tot het geven van Middelbaar Ondorwijs f40. per wekelijks door hen te geven les uur, met dien verstande dat aan den leeraar Van Weezei Errens voor de eerste drie uren f50.per uur blijft toegekend 2°. Voor de leeraren niet bevoegd tot het geven van Middelbaar Onder wijs f25.per wekelijks door hen te geven lesuur 3". Voor den leeraar belast met het Directoraat bovendien f 150. 5 Voorstel tot reorganisatie der vee- en vleeschkeuring met afdeelings- verslagen, antwoord en nota van wijzi gingen. liet is aan B. en W gebleken, dat de Minister voornemens is eene Rijks wet op de keuring van vee en vleescb in 'lieven te roepen. Daarbij wordt aan gemeenten boven de 10.000 inwoners de verplichting opgelegd een slacht plaats op te richten. In afwachting DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 88) «Ja, maar lang vóór u geboren was. U moet eens naar de oude stad gaan zien, die door Morgan is verwoest,» merkt Montez als terloops op, terwijl hij het kantoor verlaat. Louise vindt haar patroon zenuwachtig, niet op zijn gemak, alsof hij trachtte de opgewon denheid te verbergen, welke de komst van Domingo van Porto Bello bij hem heeft te voorschijn geroepen. Zoo spoedig zij kan, stelt zij Silas Winterburn met het gebeurde in kennis. «Zij zijn dus beiden hier,» merkt Silas, op, »en dat is alles. Ik geloof, dat gij beter deedt, wanneer gij de paarlen naamt en het overige maar liet rusten.» «Nooit!» is het antwoord. »Op de eene of andere wijze wil ik achter de waarheid komen.» «Wanneer dat uw doel is, zult gij nog lang kunnen wachten,» bromt Winterburn, «doch ik geloof niet, dat ik u daarin niet meer van dienst kan zijn dan ik reeds gedaan heb, toen ik n mijn oordeel omtrent het kistje gaf. Doch bij den Hemelsehen Vader en Santa Maria,» fluistert hij haar ernstig, plechtig toe, ulaat geen van deze twee ooit vermoeden, wat gij van plan zijt of dat gij een bloedverwante zijt van den vermoorden en beroofden Californiër. Toen waren zij niet hang voor een moord en ik vertrouw, dat zij zich in dat opzicht nog niet veel gebeterd hebben. Beloof mij, dat gij voorzichtig zult zijn.» »Ik zal zeer voorzichtig zijn,» herneemt Louise, «want dat is de eenige weg, langs welken ik kan slagen.» Zij wil zich weer geheel in deze geschiedenis verdiepen, doch Winterburn deelt haar, vóór hij vertrekt, nog iets mede, dat haar eveneens de grootste belangstelling inboezemt. «Ik ben een half uur geleden in de apotheek van Kophcke geweest om wat zalf te koopen, die ik mee wilde nemen naar mijn machine, toen de jonge Caiiforniër Bovee binnenkwam, om eenige medicijnen te halen, en mij over den armen Larchmont sprak.» «Arme Larchmont?» «Ja, die knappe, flinke jongen, die mijn vrouw den aanbevelingsbrief voor u gaf. Hij heeft een dag op mijn machine doorgebracht den dag, vóór ik uw telegram ontving.» «En wat zou dat? Waarom arme Larch mont?» hijgt het meisje, dat plotseling verbleekt. »Zoo erg is het nog niet! Hij is nog niet dood!» »Nog niet? Groote God wat meent gij daarmede?» «Hij is door de koorts aangetast.» »De koorts! De gele koorts?» «Niet de gele koorts!» «Goddank »Doch de Panama-koorts de malariakoorts, die wel is waar soms even doodelijk kan zijn, doch in het algemeen spoediger overgaat.» »Waar is hij?» «Op de kamer van George Bovee, een van de bedienden van de Pacific Mail.» «Weet gij, waar dat huis is?» Ja.» «Breng mij dan bij hem spoedig! En ik zal u zegenen voor deze goedheid!» »Wat wilt gij doen?» «Hem oppassen!» fluistert Louise. «Hem oppassen, zoolang hij leeft, of «Of?» »Tot ik sterf.» En vergezeld van den goedhartigen machinist, gaat zij naar de woning van den jongen Ameri kaan, welke bestaat uit drie flinke kamers, waar de frissche zeewind vrijen toegang heeft. Aan de deur worden zij ontvangen door een heer, die vol bewondering de jonge dame aanziet. «Is u mijnheer Bovee?» vraagt zij. »U is een vriend van mijnheer Larchmont?» «Dat hoop ik. En u »Ik ben mejuffrouw Minturn van New-York. Mijnheer Larchmont heeft mij het leven gered in een storm. Ik kom hem nu oppassen.» De jonge Amerikaan neemt zijn hoed af met de woorden «Goddank wij hebben een oppasseres God zegene n, mejuffrouw Minturu! Wij hadden een oppasseres noodig! Hij is zeer zwak!» Bemerkende, dat Louise bleek wordt, uit vrees, zooals hij denkt, fluistert hijWees niet bang. Zijn ziekte is niet besmettelijk!» «En al was zij dat,» antwoordde het meisje, «dan zou ik hem nog oppassen." Bovee wijst haar den weg naar de kamer, waar, op een klein veldbed, Harry Larchmont ligt, bleek als de lakens, die hem bedekken. «Herkent gij mij fluistert zij hem toe. De geopende oogen schijnen haar toe te lachen, en terwijl de tanden door de koorts op elkaar klapperen, hijgt hij: Louise!» Een hand, gloeiend als het woestijnzand, omklemt de hare, terwijl hij nog fluistert: «God zegene u!« Dan uit hij plotseling een woesteD kreet. «Engelen komen!» schreeuwt hij «Mijn God, te laat, te laat!» fluistert hij daarna. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1