Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. DUITEN LAND. Gemengd Nieuws. dezer wet stellen B. en W. voor dit punt tot nader orde aan te houden. De Raad vereenigt zich hiermede, (j. Voorstel met ontwerp-verorde ningen betreffende lediging van pi i- vaatpulten en heffing eri inordening van rechten wegens diensten van de gemeentereiniging. Dit voorstel gaat vergezeld van eene toelichting, waaraan wij het volgende ontleenen Nadat in de vergadering van 5 Juli 1904 door verwerping van de eerste alinea van art. 1 der Verordening betreffende de lediging van privaat- putten was beslist, dat tot waarborg van het in waterdichten toestand houden van privaalputten niet als sanitaire eisch werd gevorderd, dal deze putten Van Gemeentewege zou den moeten worden geledigd, hebben B. en \V. zich beijverd, zoo spoedig mogelijk eene nieuwe verordening te ontwerpen o. tot regeling van eene lediging van privaatpullen indien zulks op daartoe gedane aanvrage van Ge meentewege geschiedt (ait. 1—5); b. tot uitoeiening van toezicht op de privaatpuiten in het algemeen (ait. 6 10). In de overgestelde verordening is eene regeling getrollen voor het ge bruik van Gemeentelijko beei wagens, indien men zich den inhoud tol eigen gebruik wil voorbehouden. Daaruit blijkt, dat hierbij hot denk beeld is losgelaten van een van Ge meentewege doen transpoi teeren van de faecaliën naar landerijen van eigenaren of huurders, zooals bij het ingetrokken ontwerp was voorgesteld. Voorts verdient nog opmerking, dat, hoezeer de kosten van twee beer wagens ieder met een inhoud van 1600 Liter, f 300 meer zullen bedra gen, dan twee beerwagens met een inhoud van 1000 Liter, B. en W. toch toegeven aan hot door den Raad te kennen gegeven verlangen tot aan schaffing van deze grootere wagens of karren, vooral omdat, bij veelvul dig gebruikmaking van de gemeente lijke inrichting tot lediging van boer putten, de aanschaffing van een derde beerkar met inhoud van 1000 Liter wellicht toch niet lang achterwege had kunnen blijven. In verband hiermede en met het bepaalde in art. 4 der Verordening, waarbij, onder toezicht, de beschik king wordt gegeven over Gemeente lijke beerkairen, heeft de Verordening, regelende de heffing van rechten, ook eenige wijziging ondergaan. Uit het advies van de Gezondheids commissie blijkt, dat zij blijft vast houden aan den sanitairen eisch: »privaatlediging van Gemeentewege". Zij deelt in haar advies mede dat, tengevolge van de uitlating van de eerste alinea van artikel 1, het ge vaar voor verspreiding van schadelijke bacillen bij de lediging der putten en het vervoer der beersloflen blijft be staan, eveiizoo de gebr.kkige controle op den toestand en het gebruik der putten en dat de nakoming van de hierop betrekking hebbende artikelen 6, 7, 8, 9 en 10 in de nieuw ont worpen verordening nu ook niet ver zekerd is. De Gezondheids-commissie is dan ook van oordeel, dat de bepalingen van de nieuw ontworpen verordening geenszins beantwoorden aan deeischen van de openbare gezondheid. Van haar standpunt beschouwd, eerbiedigen B. en W. deze vasthou dendheid, maar toch vleien zij zich dat het hun in het opnieuw aange boden ontwerp gelukt is, eene voor ziening te treffen, welke in den tegen woordig geldenden toestand eene aanmerkelijke verbetering zal brengen. Zij stellen dan ook voor, de drie ontweip-verordeningen vast testellen en hen te machtigen tot aanschaffing van een pneumatischen ruimer ad f 540, 40 Meter slang ad f 200, en van twee beerkarren, tezamen kos tende f 1150. Met dit voorstel komt tevens in behandeling het voorstel van het Dag. Bestuur tot het toestaan van een crediet van f950 tot het bouwen van een wagenloods op de terreinen van »Ma Retraite." De heer Oosterveen vraagt of de questie van deri bouw eener wagen- loods verband houdt met de materiaal uitbreiding die ontstaan kan bij aan neming der voorgestelde reorganisatie van den reinigingsdienst. Spr. kan zich met een overhaaste behandeling niet vereenigen. In verband met het voorgestelde in art. 36 enz. der voor gestelde Bouwverordening komt het genoomd raadslid wenschelijk voor het geheele ontwerp naar de afdeelingon te verzenden. De voorzitter meent dat de zaak der loods in alle geval afgedaan moet worden. Eerstdaags komen de nieuwe wagens, die niet onder den blooten hemel kunnen blijven. De heer Oosterveen verduidelijktzijn vraag en verzoekt den voorzitter te w illen mededeelen of die loods noodig is voor bestaand materiaal of voor wagens die bij eventueele aanneming der reorganisatie moeten worden aan geschaft. De hoeren Jorissen, Plomp, Vels- lleyn en Kleber herhalen die vraag. Uit de antwoorden van den Burge meester werden zij niet veel wijzer, totdat de heer Visser met de mede- deeling aankomt, dat de luiinte in het verbouwde »Ma Retraite is legen- gevallen. Had men niet herbouwd maar nieuw gebouwd dan was men misschien veel verder gekomen. Nu komt men ruimte te kort. De wagens, karren enz. moeten geborgen worden, zoodat het wenschelijk is nat de loods zoo spoedig mogelijk gereed komt. De heer Plomp maakte nog de op merking dat op een desbetreffende vraag van den heer Vels-lleyn in dertijd was medegedeeld dat de ruimte voldoende zou zijn. Nu blijkt dat zulks niet het geval is. Behoeven wij nu niet te vreezen dat binnen een paar maanden weer uitbieiding noodig zal zijn? Iu de mededeeling van den heer Visser ligt ook het antwoord op deze vraag. Ten slotto werd het crediet met algeineene stemmen toegestaan. 7. Voorstel tot benoeming vati een lijdelijk buitengewoon leeraar in ge schiedenis aan het gymnasium (aan bevolen J. J. Vermeulen). Met algerneene stemmen wordt de eenig aanbevolen candidaat benoemd. 8. Voorstel lot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar iu natuurlijke historie aan het gymna sium (aanbevolen dr. 11. F. Nierstrasz). Dr. Nierstrasz wordt eveneens be noemd met algemeene stemmen. 9. Voorstel tot benoeming van een vast leeraar in nat. historie aan de Uoogere Burgerschool (aanbevolen dr. Th. Weevers). Dr. Weevers wedervoer eenzelfde lot. 10. Voorstel tot benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan de inrichtingen voor hooger- en middel baar onderwijs. Daar het advies van de Inspecteur van het Hoogerondeiwijs nog niet is in gekomen wordt deze benoeming uitgesteld. 11. Samenstelling van hel stem bureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het 3e kiesdistrict (vacature Croockewit). Tot voorzitter wordt gekozen de Wethouder E. L Visser, tot leden de lieeren J. G Kleber en G' J. Plomp, tot plaatsvervangende leden de heeren J. W. Jorissen, mr. J. Heyligers, C. A. van Blaricum en L. O. Verkerk. 12. Voorstel tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend perso neel L. O. De jaarwedde van mej. Oerlemans wordt vastgesteld op f 600, terwijl de jaarwedden van de onderwijzer J. II. van Drie wordt verhoogd wegens verkregen hoofdacte. Daar bij de rondvraag geen der leden het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. Hedenochtend klonken ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, van den toren der St. Joris- keik, de volksliederen en koraal- muziek, uitgevoerd door de Amers- foortsche muziekvereeniging, directeur de heer Jochems. Vlaggen wapperen van torens, open bare gebouwen en uit tal van par ticuliere woningen. Door het garnizoen wordt hedenmiddag een parade ge houden op het terrein voor de infan- terie-kazernes, na afloop waarvan voor de onderofficieren en manschappen van het 5e regt. infanterie volksspelen zijn gearrangeerd. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer worden hedenavond in »do Arend" en »de Keizerskroon vertooningen gegeven voor het volk. In «Amicitia" geelt het symphonie- orchest »Jubal" een concert. De Staatscourant van heden bevat de benoemingen van dr. A. H. C. van Driel lot lidder der Oianje Nassau- orde, en van de luit.-koionels W. Bischolï van Heemskerk van het 5e reg inl interie en H. Swaving, coal man lant van het le reg. Veld-Artillerie tot officier in de Oranje-Nassaunrde. De eere-rm daille dier orde in brons is o.a. toegekend aan P. de Bakker, voorman-ai lieider bij de Nederl. Cen- traal.-poor alhier. Ds. E. M. ten Cate, Doopsge zind predikant te Monnikendam, heeft aangenomen het beroep naar de Doops gezinde gemeente te Apeldoorn en zich tevens bereid verklaard, zich voortaan voor goed te blijven belasten met den pastoralen aibeid vuor den Doopsgezinden kling te Amersfoort, terwijl hij voor dien kring een be paald aantal predikbeurten zal ver vullen. De opnieuw vastgestelde Kiezers lijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken telt 206 namen Mej M. E. van Gelder legde met gunstig gevolg af hel examen voor de Lagere acte Fransche taal. De heer J. D. Reiman Jr. is in de jongste Algemeene vergadering van aandeelhouders benoemd tot accoun tant der Commanditaire bank vereeni ging te Amsterdam, Rotterdam en Breda, Plate, Boissevain Sc Co. De heer P. Persant Snoep is be noemd tot tijdelijk leeraar te Gorin- chem. Het Staats-examen tot toelating aan een Rijks-universiteit is o a. met goed gevolg afgelegd door de heeren G. Bolkestein en M. L. Taets van Amerongen. Het Stads-telephoonnet is weder uitgebreid met éen aansluiting en wel voor den heer J Groenhuizen Jr., anthraciet-handelaar op het terrein der 11. IJ. S. M., loods 4, met no. 110. Het aantal paarden voor de Rij school der bereden wapens is thans vastgesteld op 64, waarvan 4 voor hel kader en 10 voor longe- en voltige. Belanghebbenden zij medege deeld, dat het Kegelconcours in de Sociëteit «Vereeniging" morgen (Donderdag) 1 avond te 12 uur wordt gesloten. Houdeis van kaarten zorgen dat deze vóór dien tijd zijn afgegooid. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben Vrijdagavond te half negen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter alge meene kennis, dat de nieuwe barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, verbonden aan het Gasthuis »Alde- gonde" sinds 15 Augustus 1.1. gereed is, dat aldaar gelegenheid bestaat tot vei pleging van 12 lijders aan besmettelijke ziekten en dat het ziekenhuis in de Koningstraat is op geheven. Benoemd met ingang van 1 Sept. tot brievenbesteller aan hetpostkantoor alhier de Sergeant K. Klomp van het 8ste Regiment Infanterie te Arnhem. In de tuin van den Heer K. aan den Arnhetnschen weg is Zondag avond een jeugdige appeldief op heetredaad betrapt. 370e STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 29 en 30 Aug. 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 19170. Prijzen van f 65. 740 5211 6373 6384 10098 11539 14094 14098 16443 16445 16448 16791 16821 18282 18284 18288 en 18296. Te zamen 18 prijzen. Kamerverkiezingen. 't Begint al! Wij zijn nog een klein jaar van de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer verwijderd, en nu reeds worden plannen gemaakt voor die campagne. Zoo is in een bijeen komst van vrijzinnige kiezers in het district Weststellingwerf algemeen ds opinie uitgesproken, dat de ver kiezing van het socialistische Kamer lid Hugenbolïz alleen'mogelijk geweest was door de hulp der vrijzinnige kiezers; de houding van dat Kamer lid bij de spoorwegstaking werd streng afgekeurd. Men oordeelde het wen schelijk, een actie aan te vangen, om door onderlinge samenwerking te komen tot het stellen van een candi daat door do vrijzinnige kiezers. Algemeen achtte men het tevens gewenscht, nu reeds met de voor bei ciding dier verkiezing tc beginnen. Aan de centrale kiesveieeniging in het distiict zal worden verzocht, in deze de leiding op zich te nemen. Vijf escadrons huzaren uit Deven ter en Zutphen trokken Maandag ochtend voorbij het paleis Hel Loo, waar de Koningin en de Prins, bij den ingang voor het paleis staande, de troepen zagen passeereu. De Koningin en do Pi ins reden met den bevelhebber naar de weide in het Koninklijk Park waar de militairen voor hen defileerden, Nadat alle manschappen van verver- schingen en sigaten waren voorzien, werd te 1 uur de terugmarsch aanvaard Het zwarte boek. De te Walergiaafsmeer bestaande winkelieisvereeniging Onderling De- lang heeft een voorstel aangenomen om een zwaï t boek aan te schallen waarin de slechte betalers zullen ge boekt worden. De rubriek personen telt, volgens gemelde vereeniging, in de gemeente Watergraafsmeer een groot aantal onder hare ingezetenen, en verscheidenen dezer staan reeds iu het Zwarte Boek ingeschreven, die niet anders dan a contant kunnen koopen bij de winkeliers. President Steijn. De Standaard meldt, dat president Steijn in October naar Zuid-Afrika zal terugkeeren na in den Haag bij den Engelscheri gezant den eed van trouw te hebben afgelegd. Het Londensche blad is slecht ingelicht. President Steijn gaat in het najaar naar het Zuiden van Europa en het plan is verder, niet vóór Januaii de reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. Van het afleggen van den eed van trouw is overigens geen sprake. 't Is nog niet mogelijk, zich een beeld te vormen van den juisten toestand bij Liao-jang. Sommige van de gisteren ontvangen telegrammen deden reeds toen voor Koeropatkin het ergste vree zen: zoo b.v. het bericht over hel afsnijden van de verbindingslijn naar het N., door de vernieling van de spoor lijn MoekdenKarbin. Maar dit be richt bleek later niet meer dan een los gerucht, waarover geeuerlei beves tiging was te krijgen. Intusschen, ook zonder die verbre king der verbinding naar het N. is, naar een militair medewerker van het Berl. Tagebl. oordeelt, Koeropatkin's positie zeer moeilijk. Met 180.000 man staat hij op de hoogten ten Z. en Z.-U van Liao-jang tegenover de minstens 240.000 man sterke drie legers van Ojama. Drie volle weken heeft Koero patkin op dezelfde plaats den aanval van Ojarna afgewachtdat was in zekeren zin een winst, daar tij Iwinnen voor hem alles was Intusschen heeft Koeropatkin nog een ander middel te baat genomen, om debestaandesterkte- verschillen op te hellen. Dij heeft zijn toevlucht genomen tot do verschan singskunst en op de hoogten een ver dedigingspositie van buitengewone sterkte ingenomen. Zij wordt door verscheiden reeksen schansen achter elkaar gevormd, die alle belangiijke heuvels kronen, welke voor de vei- dediging in aanmerking komen. De toegangen zijn door mijnen en talrijke uitgebreide draadversperringen afge sloten. Voor de reservetroepen zijn er vele bomvrije plaatsen gemaaktjgedekte wegen moesten het verkeer verge makkelijken. Alle belangrijke verde digingspunten zijn onderling door de veldtelegrafie verbonden. Weken lang, terwijl de oostelijke afdeeling bij de passen en de zuidelijke bij Kaiping en Tachichiao vocht, is aan deze verdedigingsposities gewerkt. Alleen een taliijke zware artillerie, vooral steilvuur, kan er met succes iets tegen ondernemen. Het is twijfel achtig, meent de officier, of de Japan ners juist houwitsers genoeg in voor raad hebben, vooral daar zij het geschut bij Port-Arthur zoo noodig hebben. Misschien is daarom de aan val zoolang uitgesteld. Maar hoe eenvoudig Koeropatkin's gedachte is, om door een sterke ver schansing zijn gebrek aan soldaten goed te maken, toch wekt zij bij nader inzien veel bedenking uit een opera tief oogpunt. Hij legt de heele kracht van het leger op één enkele plaats star vast en laat den vijand volle vrijheid van be weging en aanval. Als de vijand in zulke gevallen zijn plan goed over legt, slaagt bij er bijna altijd in den ander in te sluiten. En 't is de vraag of Koeropatkin dan wel tijdig zijn tegenmaatregelen kan nemen. De Internal. Vercening voor Zondagrust, le Genève gevestigd, wil te St. Louis een internationaal congres ter bevordering van haar doel houden. Deze vereeniging wenscht de Zon dagsrust vooral uit godsdienstige, niet uit maatschappelijke overwegingen, Prins Obulenski, de nieuwe gouverneur van Finland, schijnt erg bang te zijn voor een aanslag op zijn leven; men beweert tenminste, dat hij op zijn inspectiereizen door het land zooveel mogelijk zijn incog nito bewaart, zoodat niemand weet waar hij op 'n gegeven moment is. Op verschillende plaatsen in Noord-Italië is reeds nu wat sneeuw gevallen, o a op de bergen bij Bellagio in hot N. der provincie Verona. Dronkenschap in Engeland. Niettegenstaande alle pogingen der matigheidsvereenigingen, der wet en der Kerk, is de drankzucht in Enge land, vooral onder de vrouwen, lang niet afgenomen. De statistieken wijzen integendeel op een schrikbarende toename van sterfgevallen, voort spruitend uit overmatig drinken. In 1891 stierven 790 vr. en 1327 mannen aan delirium tremens, en in 1900 1575 vrouwen 2063 mannen, liet aantal der aan delirium gestorven vrouwen is dus in 10 jaren meer dan dubbel geslegen, en nog sterker komt deze stijging uit, als men bedenkt, dat het in 1883 slechts 397 bedroeg. Deze cijfers gelden alleen voor Enge land en Schotland Maar in Ierland zijn zij al evenmin gunstig. In 1891 kwamen er 19 gevallen van delirium tremens met doodelijken afloop voor en in 1900 41. Onder de mannen in Ierland heeft de drankzucht niet zulke vorderingen gemaakt, want in de genoemde 10 jaren stegen de sterf gevallen tengevolge van delirium van 112 op 140. In 't algemeen kiijgt men den in druk, dat vrouwen, die zich eenmaal overgegeven hebben aan dionken- schap, reddeloos verloren zijn. Een schat ontdekt? Kemp, een neef van generaal Kemp. ontdekte een begraven schat, ter waaide van oen kwart millioeu in de buurt van Spelonken. Deze schat was uit Pretoria overgebracht vóór het binnentrekken van deze plaats door lord Roberts' leger. De Regee ring ontvangt de helft van het bedrag. »Is er werkelijk zoo'n schat gevon den," zoo schiijft de N. li. Cl. naar aanleiding van dit bericht »kon 't dan niet de geheimzinnige schat zijn, waarnaar reeds zoovele avonturiers hebben gezocht? Men herinnert zich, dat op een dier on derzoekingstochten een Boer vermoord is en de moordenaar te Pretoria is opgehangen. Men vermoedde toen, dat de schat oorspronkelijk van een Kaffervorst afkomstig was. Van geld van de Regeering der Z.-A. Republiek kan wel geen sprake zijnreeds hierom niet, omdat anders de tegen woordige Regeering het heele bedrag zou opeischen." Een concurent van het Wcstruinite. Naar De Fiets verneemt is door een Amsterdamsche chemische fabriek, directie de heeren Spalteholz en Ame- schot, een nieuw middel uitgevonden, dat dezelfde goede eigenschappen heeft als Westrumite, terwijl het veel goedkooper in prijs is. Onderhande lingen worden reeds gevoerd met het bestuur van het Vondelpark aldaar om vergunning te krijgen proefnemin gen te doen. De rijksveldwachter A. Reinders te Halfweg heeft een zonderlinge vondst gedaan. Toen hij bij de Zwetbrug het spoor van een otter volgde, dat naar een poel leidde, vond hij tusschen de takken van een boom een gevulde wit linnen kussensloop. Bij opening bleek de sloop te bevatten een volledige heeren-garderobe, ui. een sport hemd, een hemd, een onderbroek, kou sen, een pet en een broek deze laatste, van licht pilow, leek die van een verpleegde uit een rijkswerkinrichting. Het goed heeft er nog niet lang gelegen want een dag of tien geleden kampeerden bij de plaats, waar het pak gevonden werd, een troep zigeu-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2