NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 71. Zaterdag 3 September 1904. ürie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Help u zelf de wereld in. Courant i— V ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Tclephooiiu». 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte »Hans komt door zijn domheid voort," is een spreekwooord waarvan wel niemand de waarheid kan be- twiston. Die Hans is de verpersoonlijkte domheid en een ieder kent van die Hansen die door of niettegenstaande hun domheid het in de wereld tot iets, soms heel ver gebracht en fortuin gemaakt hebben. Toen generaal van Heutz durfde zeggen, dat sommige Hoogen in het leger omhoog waren gegaan door hun gebrek aan gewicht, dacht hij aan zekere Hansen en bevestigde de waarheid van het spreekwoord »Hans komt door zijn domheid voort." Het spreekt van zelf dat men in alle beroepen en betrekkingen van die Hansen aantreft, en dit feit is overal te constateeren zonder vrees voor protest. Immers alleen Hansen zouden kunnen protesteeren en zoo slim zijn zij nog wel om dat niet te doen. Omdat men ze met den natten vinger kan aanwijzen zou het onbe gonnen en trouwens nutteloos werk zijn bij name te noemen al diegenen die hoog geklommen zijn op den maalschappelijken ladder omdat in vloedrijke oomes een steuntje gaven, of omdat ze in hun wieg een titel, twee namen of een pakje banknoten vonden, kortom diegenen die fortuin maakten door alles, behalve juist door zichzelven, door eigen kennis of arbeid. Daarom is niet alle hanserij te veroordeelenO neen, om zich on aangenaamheden te besparen moet ook een verstandig mensch niet altijd zeggen wat hij denkt of weet, dus nu en dan een Hans zijn. Het vol gende voorbeeld kan ter waarschuwing strekken. Zeker edelman roemde op de lange geslachtslijst zijner voorouders, die wel tien vellen perkument besloeg. Op het vijfde vel stond in een noot opgeteekendBomstreeks dezen tijd werd de wereld geschapen". Een jeugdig geleerde toonde uit oorkonden en letterschrift aan, dat de edelman het mis had; inaar kijk, op eens ziet hij zich aangegrepen, door het open venster geworpen, en in plaats van een voordeelige betrekking, welke hem was toegezegd, kreeg hij een nat pak in den vijver, waaruit hij met moeite zich redden kon. Als men 't nog niet wist is hieruit te leeren, dat het bij wijlen verstandig is zich van den domme te houden. Maar dom te zijn en hopen dat 't u gaat als de bekende Hans? Vertrouwt daarop niet te veel, niet alle [lansen zijn gelukkig, en bovendien zóó vooruit te komen is al weinig eervol en heel niet verdienstelijk. Do zucht om hooger te klimmen en fortuin te maken is nu eenmaal de meeste menschen als ingeschapen, en een goede positie te verwerven is het doel van het streven aller jongeren. Daarbij moet niet gesteund worden op anderen, maarallijd bedacht worden dat de beste hulp is zich zeiven te helpen. Voor velen die thans de school hebben verlaten is de tijd gekomen, dat zij de wereld ingaan en zichzelven moeten helpen. Geld of aanzien zal steeds minder gewicht in de schaal leggen, naarmate het meer gewoonte wordt iemand to waardeeren naar zijn karakter en gaven van hoofd en hart. Zich laten voorstaan op geld of aanzien dat men niet eens zelf verworven heeft, het is dom en be spottelijk. Meer waarde heeft het kapitaal dat men bezit in zijne gaven; hiermede, dus zeer goed zonder geld of aanzien, kan men iets bereiken, daarvan gaven vele groote mannen het bewijs. Hoe de toekomst van een jong- mensch zijn zal, het hangt grooten- deels van hemzelven af. Wil hij een degelijk mensch worden in de maat schappij, hij moet beginnen met flink de handen uit de mouwen te steken en daarbij eerlijk en trouw zijn, voor komend en vriendelijk, en vooral niet vergeten de deugd die jongeren weinig eigen maar toch zoo begeerlijk is, da deugd der nederigheid. Wie zóó aan vangt en volhardt, hij zal niet licht mislukken. Als een jongman niet vordert wordt de oorzaak allicht gezocht in onge- noegzamen aanleg, in ongunstige om standigheden, en er wordt geschreeuwd over te hooge exameneiselien, te veel huiswerk enz. Toch is de eigenlijke oorzaak vaak niets anders dan luiheid, onwil of gemakzucht. Niemand is van gaven ontbloot, elk is wel in het bezit van dat kapitaal, dat goed uitgezet flinke rente kan opbrengen. Ten slotte is een gepast gevoel van eigenwaarde een beste schat op reis in de wijde weteld. Een vader, wiens zoon het ouderlijk huis verliet om de wereld in te gaan en zich een positie te veroveren, gaf hem niet een reeks vermaningen mee zooals men misschien vet wachten zou, maar sprak bij T afscheid dit éóne woord: Heb eeibied voor u zelf! Van dien jongen is wat goeds ge worden, zoo hij vaders woorden ge volgd heeft, er is geen twijfel aan. Hij mag niet een der eersten geworden zijn in het land, dan toch een der beste burgeis, want waar is hel versje dat ik ergens vond Het schoonst blazoen der aarde, Al schittre 't niet het allermeest, Is innerlijke waarde, Een edele, wakkre geest. Is de tijd gekomen om de wijde wereld in te gaan, help u zeiven en heb eerbied voor u zeiven, dan is er voor uwe toekomst niet te vreezen. Het ministerie van Finaniëii. De Nieuwe Gorinchemsche Gourant meld: Van veelal goed ingelichte zijde vernemen we, dat binnenkort de minister van Financiën Harte van Teckelenburg zal altreden en vervan gen zal worden door den minister van Wateistaat, Handel en Nijverheid De Marez Oyens, terwijl dan de heer R. P. J. Tutein Nolthenius als hoofd van dit laatste departement zal wor den benoemd. Het kasteel „de Haar". Het welbekende kasteel »de Haar" te Haarzuylens, dat zoowel in-als uitwendig reeds duizenden kijkers tot zich heeft getrokken, en dat telkens weder nieuwe bezienswaardigheden bevat, zal nu eene bijzondere attractie krijgen in zijne uitgestrekte lanen en tuinen. Het plan bestaat namelijk om, aanvankelijk op bescheiden voet,daarin eene verzameling van vreemde dier soorten te organiseeren, waartoe al reeds verschillende afrasteringen en hokken zijn geplaatst. Als eerste exemplaren treft men er aananti lopen, kraanvogels, zeldzame water vogels enz en weldra zullen oliphanten en andere merkwaardige dieren volgen, die worden betrokken van de bekende lirma Hagebeck te Hamburg. Coöperatie bij de II. IJ S. NI. Naar aanleiding van den steun, dien de H. IJ. S. M. verleent aan de coöperatieve vereeniging tol be vordering van de stoffelijke belangen van haar personeel Voor allen der H. IJ. S. M. en van het vrije ver voer van goederen, aan het personeel Mpij. toegestaan, heeft de Ned Brood-, Koek- en Bankelbakkersbond zich met een adres tot de directie der Maat schappij gericht. Het bestuur van den Bond wijst er op, dat door deze coöperatie eene onbillijke concurrentie wordt aange daan aan die neringdoenden, die zaken gevestigd hebben langs of in de na bijheid der lijnen van de Maatschappij en dat niet alleen die neringdoenden verstoken zullen blijven van de orders, tot nu toe van het spoorwegpersoneel ontvangen, maar dat een niet onwaar schijnlijk gevolg van den maatregel ook zal zijn, dal ook anderen dan het personeel zullen gaan genieten van de voordeelen, die de Maatschappij haar personeel aanbiedt. Om al deze redenen verzoekt het bestuur van den Bond der directie beleefd doch dringend, alsnog mid delen te beramen, om den steun in te trekken, waardoor deze coöperatie levensvatbaarheid heeft, en om het vrije vervoer van goederen uit ver- bruiksvereenigingen of winkels te doen ophouden. Van dit schrijven is een afschrift gezonden aan de Regeering en aan den Ned. Bond van vereenigingen van den Handeldrijvenden Midden stand. De strijd tegen de II. IJ. S. M. wordt te Amersfoort verwoed ge voerd, zoo schrijft men aan het N. v. d. D. Vele handelaars, waaronder peisonen met een zeer aanzienlijk vervoer, bobben hunne contracten ver broken en vervoeren thans, niettegen staande vele bezwaren en vaak met financieele offers, per Ned. Centraal- ■spoor of per boot, wat zij gewoon waren por II. IJ. S iff. te vei zenden. Doch ook van do overzijde blijft men niet werkloos. Een aantal amb tenaren der II. IJ. S. M. aldaar nemen het voor de directie op en protesteeren tegen het besluit van Handel en Nijverheid en tegen den inhoud barer circulaire. Zij wijzen er op, dat zij tot dingen in staat zijn, waarmede door H. en N. geen reke ning is gehouden. O. a. zeggen zij: sWij tellen hier thans een 000 man personeel, een getal, dat zeer waar schijnlijk binnenkort zal worden ver meerderd van dit personeel is minstens 'It gedeelte gehuwd en heeft een huisgezin te zijnen laste. Ieder van dit personeel zal, niet te ruim be rekend, toch zeker pl. m. 10 gulden per week in de stad brengen wegens verschillende behoeften, ondanks de opgerichte coöperatieve vereeniging;dit maakt een totaal van minstens f 5000 door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 89) Hij ijlt, spreekt onsamenhangende woorden, die Louise het hart brekenhij denkt aan het meisje te Parijs. «Zij zal Montez niet trou wen,» monpelt hij. Het meisje blijft echter aan zijn bed zittenzij passen hem nacht en dag op zij vechten met den dood, doch Louise het heftigst heftiger dan zijn vriend, heftiger dan de dokter want van tijd tot tijd hoort zij woorden, die haar hart kwetsen, omdat zij ze verkeerd uitlegt. Eenmaal gevoelt zij een onuitsprekelijke vreugdein zijn ijlen schreeuwt hij»Niet meer! Geen popingen meer om van de lippen dier Fransche vrouw de geheimen van Montez te vernemen!» Hij barst in tranen uit en steunt: »Maar het was om mijns broeders naam te redden, zonder mij zelf te gronde te richten. Om het arme meisje te beschermen tegen dien schurk van een Montez!» Zijn oppasseres verlaat het, vertrek, vouwt de handen en staart over het zonnige water van de Baai van Panama. "Goddank!» prevelt zij. »De man, dien ik liefheb, is die liefde waard! Doch zijn hart behoort een ander! Het gefluister van een stervende is altijd waar! Niet om de glimlachjes van de Franfaise was het te doen, doch om achter de geheimen van Montez te komen, daarom leek Harry slecht!» Tranen komen haar in de oogen en drup pelen haar langs de wangenin wanhoop hare handen wringende, zucht zij»Nu kan ik hem mijn Harry noemen omdat omdat hij ster vende is!» Want de dokter had dien morgen alle hoop opgegeven. HOOFDSTUK XX. Domingo van Porto Bello. De jonge dame heeft persoonlijk de reden voor haar afwezigheid van het kantoor aan Aguilla medegedeeld. »Dat is flink, mijn waarde miss Minturn," had deze gezegd. «Wan neer gij een slachtoffer van de koorts kunt redden, doe het dan. Er zijn zoovelen dieniet gered kunnen worden." Daarna gaf hij haar onbepaald verlof. Ook Montez ontvangt mededeeling van het gebeurde. »Aha," mompelt hij, «de schoone Louise bemint hem dien Harry Larch mont ofschoon hij mijn verloofde te Parijs be mint Toevallig dien dag den dokter van Larchmont ontmoetende, doet hij dezen zeer belangstellende vragen waartoe hij als in tieme vriend van Harry's broeder gerechtigd is en verneemt, dat er weinig hoop op herstel is. «Weer een overwinninglacht hij in zichzelf. «Zie hoe mijn vijanden vallen! Ik verlaat on bekommerd deze plaats! Morgen vertrek ik voor altijd van Panama om te trouwen om te genieten van de schoonheid van Jessie Severn om rijk te zijn als een prins om een der grootsten der aarde te zijn. Iedereen heb ik verslonden; allen heb ik tusschen mijn kaken, ofschoon zij het zelf niet weten Dit laatste is werkelijk het geval; want hij heeft zulke maatregelen genomen, dat niemand ooit eenig goud van Panama zal zien. Domingo's aandeelen zullen verloren zijn; hij zal geen dividenden meer ontvangen. Aguilla, zijn deel genoot, zal geruïneerd zijn of zich spoedig na Montez in Parijs bevinden. Wernig, zijn vriend, zal een harden dobber hebben en Francois Leroy Larchmont behoeft in het geheel niet meer te dobberen. Allen zijn verslonden door dezen Vadalia Cardinalis. Montez heeft met zijn scherpen blik het terrein overzien. Hij weet, dat het kanaal, Loterij-wet of geen Loterij-wet, het geen jaar langer zal uithouden, en het bekend worden van dit feit zal zulk een slag veroorzaken in Europa, dat zelfs Frankrijk zal waggelen. Een onderzoek zal aan licht brengen, hoe groot de afzetterij en de bedriegerij hier i9 geweest. Hij heeft zorg gedragen, zich zoo ver moge lijk buiten het bereik van den storm te houden. Hij heeft groote beleggingen gedaan in Ameri- kaansche fondsen, die nu in handen zijn van een bankiershuis te New-York soliede als een rots een, dat weinig met Frankrijk heeft uit te staan een, dat nooit belang heeft gehad bij Fransche fondsen. «Daarvan kan ik in het ergste geval in de Vijfde Avenue leven als een Amerikaansche nabob,» denkt hij, het zwarte zakboek raad plegende, dat hij steeds bij zich draagt en dat dag en nacht onder zijn eigen hoede staat. In een zeer gelukkige stemming maakt hij zijn toebereidselen tot het vertrek. Bij het afscheidnemen fluistert Aguilla zenuw achtig: »Zijt gij er zeker van, dat de Loterij- wet zal worden aangenomen?» «Zoo zeker als ik hier sta!» [Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1