MIEUWI Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. FEUI LI,ETON. BARON MONTEZ No. 72. Woensdag 7 September 1904 Dne-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSHAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIEN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De Engelsche krijgskundige schrij ver, Dr Miller Maguire, betoogde een maand of vier geleden in Daily News," dat het eenige wat Generaal Kuropatkin kon doen was, voortdurend terug te trekken naar zorgvuldig ge kozen posities, de Japanners zoo lang mogelijk ophouden, maar telkens weder een positie verlaten, als de samentrekkende Japanners zijn flan ken taakten en zijn gemeenschaps wegen bedreigden en dat hij geen slag moest leveren vóór hij zeker kon zijn van de overwinning. Thans heeft Dr. Miller Maguire in een gesprek met een vertegenwoor diger van Daily News" verklaard, dat Kuropatkin te laat die taktiek van terugtrekken is gaan volgen en dat hij nu te vroeg slag heeft ge leverd. Door dit miskennen van de lessen der strategie heeft hij zooveel man schappen verloren en loopt hij gevaar door da vijand te worden omsingeld. Maar zelfs al werd zijn geheele leger gevangen genomen, dan behoeft Rusland zich nog niet voor overwon nen te vorklaren. Hij moet alleen opnieuw beginnen met krijgstoerus tingen. Zelfs al wordt bet geheele leger van Kuropatkin gevangon genomen, dan zal Rusland nog niet half zoo veel manschappen hebben verloren in zes maanden als Frankrijk in drie maanden verloor in den ooi log van 1870. Naar men verzekert, is Generaal Kuropatkin door aandrang van het Hof en de Regeering te St.-Peters- burg er toe gedreven nu reeds den slag te leveren, Hij zelf had voor- loopig nog zonder strijden den terug dacht naar het Noorden willen ver volgen. Bij Port-Arthur. Uit Chifu wordt geseind»Bij den tweeden grooten aanval op Port- Ai tliur, den 27en Augustus aangevan gen, zijn hevige gevechten geleverd, die tot den 31en duurden, toen de Japanners overal terugtiokken, behalve te Pa-toeng sjan. Ook een herhaalde aanval op Itchan, den 30en, is afge slagen. Een heftige aanval op onze linkerflank begon den 2en dezer, om drie uur 's ochtends, en duurde tot 's morgens zes uur, toen trokken de Japanners af. Vervolgens werd het bombardement hervatde Japanners schoten voornamelijk uit Soe-chi-jen en Pa joeng-cban de Russen uit An- tsoe-chan en Er-loeng-chan. De ver liezen der Japanners bedroegen naar de schatting der Russen in vier dagen 8000 man, de Russische verliezen vol gens gerucht 3000 man. De Russische oorlogsschepen namen nu en dan aan het vuurgevecht deel." Het gele gevaar. Het Batainaascti Nieuwsblad bevat een artikel van llenri Borel over het «gele gevaar". De schrijver herinnert aan de verbazing, die zich van de wereld meester maakteoverhet buiten gewone succes van de Japanners in hun oorlog tegen China, nu tien jaar geleden en aan de onbekendheid van de Europeesche diplomatie met de beroeringen in China, die later tot den Bokser-opstand geleid hebben twee omstandigheden, waaruit voldoende blijkt, hoe weinig men op de hoogte is van den weikelijken toestand in het oosten van Azië. De Schr. gelooft niet aan het groote gele govaar, zooals men zich dat in Europa overdreven voorstelt. «Indien er een geel gevaar is, dan dreigt dit voor ons en meer speciaal voor onze koloniën, enkel van Japan en in zooverre is er m.i. ook in China een gevaar, dat de Hollandsche en Hollandsch-Indische industrie er over vleugeld zuilen worden door andere Europeesche of Japansche. In China en niet meer in den Balkan of in Egypte, zal ook onvermijdelijk eens het vuur opvlammen van een Europeeschen wereldoorlog, die onze koloniën in gevaar kan brengen. «Echter niet door de gele Chineezen, maar door de Europeanen en Japan ners veroorzaakt, wier kapitalistische en imperialistische veroveiingsplan- nen ten koste van China er met elkander in botsing zullen komen. «Er bestaat dus voor ons, Hollan ders, in zooverre een geel gevaar, dat Japan een gevaarlijke nabuur is en dat een op ons overslaande ooi log vermoedelijk in bet land der gelen, in China, zijn oorzaak zal vinden." Het zekerste middel om dat gele gevaar, zoo al niet geheel te bezwe ren, dan toch te voorzien, ligt vol gens den schrijver in «een zoodanige diplomatieke en consulaire vertegen woordiging in Japan en in China, dat wij steeds goed op de hoogte blijven van wat daar voorvalt in het land en in het volk, zoodat wij voorbereid zijn op de aankomende stroomingen. Hiertoe zijn in de allereerste plaats noodig ambtenaren èn in Japan èn in China, die de taal van het land meester zijn, zoodat zij met het volk voeling kunnen houden." De Sehotsche machinefabiikariten hebben hun werklui laten weten, dat van October af bet weekloon met twee shilling verlaagd zal woiden en liet stukwerk met 5 pet minder zal worden betaald. liet Parlementslid Bell opende gis teren te Leeds bet congres der Britsche vakvereenigingen, waar 419 gemach tigden anderhalf millioen werklieden vertegenwoordigden. Het jaarverslag stelt o.a. vast, dat bet bestuur zijn best deed om Chamberlain's streven naar het aanvoeren van Chineezen op den Rand tegen te gaan. Het bestuur spoort do werklieden aan, eigen Parlementsleden af te vaardigen, daar de Engelsche werkman ontoe reikend in het Parlement vertegen woordigd wordt. Officieel wordt de verloving be kend gemaakt van den Duitschen kroonprins met hertogin Cecilie van Mecklenburg Hertogin Cecilie Augusta Marie van Mecklet.burg-Schwerin is de zuster van den regeerenden groothertog; prins Hendrik der Nederlanden is haar oom. Zij wordt den 20en van deze maand 18 jaar. Do kroonpiins is 22 jaar. De keizer deelde aan een feestmaal in het Kaiserhof te Altona de ver loving mee; de tijding werd mot een »HocIi!" begroet. Te Londen heerseht tegenwoor dig eene zonderlinge ziekte, welker aard de geneeskundigen nog niet kon den bepalen. Zij gelijkt naar «influenza" door verkoudheidsverschijnselen, alge- moene loomheid en behoefte aan rusl, maar de patiënten lijden aan slape loosheid in den nacht, terwijl zij overdag in een half slapenden toestand verkeeren. Er lijden op liet oogenblik te Londen ongeveer duizend menschen van aller lei stand en beroep aan die ziekte, welke door sommige geneeskundige wordt beschouwd als een gevolg van debuitengewone en langdurige warmte, welke te Londen heeft geheerscht. Het beste tot dusverre bekende middel is een verblijf aan zee, al is het ook van korten duur. Maar dat middel is ongelukkig niet binnen ieders bereik. H. M. de Koningin zal in liet paleis te Amsterdam audiëntie ver- leenen op Dinsdag 27 September a. s., des voormiddags te 10 uur aan mi litaire autoriteiten en te 1 uur aan de leden van liet consulaire corps; do commissarissen der Koningin; ge westelijke besturen; burgemeesters en gemeentebesturen; op Woensdag 28 September, des voormiddags te 10 uur, aan de commissarissen en het overige gedeelte der civiele autori teiten; op Donderdag 29 September des voormiddags te 10 uur aan parti culieren. Zij. die verlangen tot dien audien- tiën to worden toegelaten, worden uitgenoodigd om zich in te schrijven op een der audientielijsten welke aan genoemd paleis gereod zullen liggen, vanaf heden tot en met 10 September 1901, des avonds te 4 uur, op welken tijd de lijsten worden gesloten Nu wordt weer gemeld, dat 11. M. de Koningin op 10 September in de legerplaats te Millingen het vaandel van bet 9e regiment infanterie wel zal uitreiken. Het centraal bestuur van het Alt]. Ned Werkliedenverbond heeft een adres gezonden aan don minister van Waterstaat, waarin diens mede werking verzocht wordt, opdat een wettelijke regeling van den arbeids duur en de Zondagsrust voor de arbeiders in het visscheisbedrijf zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Te Utrecht had gisteren, onder leiding van den beer jlir. mi'. J. E. Huydecopcr van Maarsseveen en Nigtevecht, de algemeens vergade ring plaats van de Verëeniging Trouw aan Koning en Vaderland, tot het vormen van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen. gerechtigd tot het dragen van liet Metalen Kruis on de Citadel-medaille. Het jaarverslag deed zien, dat hot aantal ondersteunende oud-strijders thans is 07, tegen 86 bet vorig jaar. Het uit te deelen bedrag aan de 07 te oiideisteunen personen is f15.435. Eene Rijkssubsidie werd genoten van f15.000, terwijl de opbrengst der collecte f4905 421/» was. Uit de rekening blijkt, dat de ontvangsten f40.489 62'/, beliepen en de uitgaven f 19.128.10, zoodat er een voordeelig overschot is ad f21.361541/,. Besloten werd dit jaar aan de Regeering geen machtiging te vragen ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 90) Aldus vertrekt Montez met den trein naar Colon, na eerst een menigte afscheidsgroeten in ontvangst te hebben genomen. Te Matachim ziet hij langs de Chagres in de richting van Cruses, en zijn oog zegt: Vaarwel voor altijdii Baron Montez begeeft zich eerst naar New- York, waar hij een veertien dagen zal blijven om zich met zijn Amerikaansche beleggingen bezig te houden en zich te overtuigen, dat zij zoo zeker zijn als Amerikaansche fondsen zijn kunnen. Een week nadat hij Panama heeft verlaten, ontstaat er een groote opschudding op het kantoor. Hij heeft eenige met eigen hand ge schreven brieven achtergelaten, die later moes ten worden bezorgd. Bastien Lefort heeft een van deze brieven ontvangen en mompelt met gebroken stem: «Waar is baron MontezMon D i e uIk ben een geruïneerd man Handenwringende hoort hij de mededeeling aan, dat de oudste deelgenoot is vertrokken hij vraagt den jongste te spreken. Na het lezen van den brief verbleekt ook Aguilla; het is alsof zijn wangen zijn ingevallen, wan neer hij zucht: iMon Dieu!" Hij sluit zieh op in zijn afzonderlijk kantoor, tranen rollen hem langs het gelaat bourgeois-tranen over het verlies van zijn geld. «Alles wat die brief mij vertelt, is waar,» peinst hij. «Montez heeft mij ten gronde gericht. Mijn God, mijn kinderen I Hoe kan ik het hem beletten Welke hoop is hier nog?« Een vroolijker gelaat treedt ten tooneele. Stralend als de zon, ofschoon haar gelaat nog de sporen van zorg draagt als een gevolg van het langdurige oppassen, treedt Louise binnen. «Goddankroept zij glimlachend, «hij is gered! De dokter zegt, dat Harry mr. Larchmont zal blijven leven!» Vóór Aguilla kan antwoorden, wordt buiten het geluid eener harde stem gehoord; er wordt vreeselijk op de deur geslagen en de groote neger, met de twee roode litteekens op de wangen en het witte wollige haar, treedt binnen. «Waar is die schurk?» schreeuwt hij heesch, «die Montez? Ik heb mij zijn brief laten voorlezen. Daarin staat, dat mijn goud weg is. Ik, Domingo van Porto Bello, zal hem zijn nek omdraaien!» «Montez is vertrokken naar naar Frankrijkstamelt Aguilla, want het verschij nen van den ex-zeeroover jaagt hem schrik aan. «Naar Frankrijk! Duizenden mijlen weg! Maar gij, zijn deelgenoot, zijt hier in mijn handenhuilt Domingo en grijpt den armen Aguilla bij de keel. «Zeg mij, hond! Zeg mij, waar mijn dividenden zijn, of ik wurg je!» Hoe oud Domingo ook is, toch kan Aguilla zich niet losmaken uit zijn greep. «Gij ver langt stottert hij «Gij verlangt uw maandelijksch dividend?» «Ja! Deze brief zegt, dat ik het niet zal krijgen «Gij zult het wèl krijgen!» «Of anders je leven!» «Zeker de vijftig dollars!» stottert Aguilla, betaalt het bedrag vlug uit en ver geet zelfs de quitantie. «Ah Diablo!» schreeuwt Domingo, terwijl hij met goud en zilver rammelt; «nu naar het paradijs van den zeeroover den rhumwinkel!» De oude man gaat heen, Louise en Aguilla achterlatende, die elkaar verbaasd aanzien. «Goddank, dat geen der klerken dit heeft gehoord,» hijgt Aguilla eindelijk, een blik buiten het kantoor werpende, waar echter alles stil is de bedienden zijn allen aan het lunchen. «Wat beteekent dit?» vraagt Louise. «Dat kan ik u op dit oogenblik niet ver tellen,» is het antwoord. «Kom morgen terug!» Diepe ernst ligt er in zijn stem, wanneer hij vervolgt: «Misschien heb ik dan iets zeer be langrijks voor u te doen, iets van het uiterste gewicht. Kom morgen terug.» «U hebt mij vandaag niet noodig?» «Neen, keer terug naar uw zieken vriend, Mijn dochtertje is ook ziek. Ik moet naar Toboga Gelukkig dat zij den dag verder mag door brengen aan het bed, waar zij den dood heeft bestreden en overwonnen, ijlt Louise weer Daar de kamer van Harry Larchmont; zij vindt een telegram naast zijn bed liggen; zij wil het hem geven, doch de dokter belet dit met de woorden: «Nog niet, hij is nog te zwak.» Den volgenden dag zegent zij weer God, want hij is beter en zijn verstand is helder, doch hij is nog erg zwak; in zijn oog ligt echter iets, dat spreekt van geluk, wanneer haar teedere hand hem bedient de teere hand eener liefhebbende vrouw, die troost brengt, waar ziekte is, en die mannen zich steeds moesten herinneren, doch die wordt vergeten in dagen van kracht. Wordt vervolgd}.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1