Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. tot het houden der gewone jaarlijk- sche collecte. Voorts werd besloten aan de Regeering f 10.000 subsidie te vragen. Bij gelegenheid van de aan staande feesten ter herinnering van het 50-jarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willems oord (Nieuwediep), zullen zee-oflficie- ren-reünisten aan het instituut een eigenaardig geschenk aanbieden. Een commissie uit de reünisten is namelijk op het denkbeeld gekomen om een schilderij te doen vervaardigen, voor stellende een gecombineerde oorlogs landing van zee- en landmacht. Evenals in een der zalen van de Kon. Mil. Academie te Breda twee schilderijen zich bevinden, voorstellende de capi tulatie van Keuven in 1831 en de bestorming van Djaga Raga in 1849, wenschte men ook aan de uitbeelding van een belangrijk historisch feit in een der lokalen van het feestvierend instituut een waardige plaats te zien gegeven. Het schilderij, hoog I M. 65, breed 2 M., is vervaardigd door den schilder Chr. Dommelshuizen en stelt voor »de landing der 2e brigade van de expe- ditioniiaire troepen tegen het rijk van Atjeh bij Kwalla Loé, op 9 December 1873, des voormiddags te 9 uur." Het tafereel vei plaatst den toe schouwer aan dat gedeelte van Atjehs kust, dal tusschen Kwalla Gighen en Kwalla-Loë is gelegen, zich uitstrek kende lot Pediopunt. (N. Ci.J Dc Minister van Financiën. Naar aanleiding van de geruchten omtrent het aanstaand aftreden van den Minister van Financien schiijft de llaagsche correspondent der N. Gron. Cl.: i>De heer Harte van ïecklenburg moet er eigenlijk een beetje tegen opzien, langer den last'van 't beheer der schatkist te dragen, omdat hij een zeer hard hoofd heeft in de mogelijk heid om niet alleen het tekort, waarvoor wij blijken te komen, te dekken, maar vooral om van zijn tarief herziening iets terecht te brengen. Het is zoo goed als zeker, dat er ook in 't nu komend zittingjaar van die tariefher- ziening niets kan plaats vinden; en om de moeilijkheden niet alleen, maar ook den schijn van onmacht op dit gewichtig punt te ontgaan, zou een vervanging van den Minister van Fi nanciën een nog zoo slechte vondst niet zijn. 't Is dan een verontschuldi ging van het Kabinet, dat de zaak nog hangende blijft; een nieuw op tredend Minister heeft eenigen tijd noodig om zich er iu te werken. Ik herhaal 't is niet zoo onaannemelijk, dat de heer Harte zich opoffert om het liguur van het Ministeiie te redden en tegelijk zelf uit een voor hem te beriauwondo positie te geraken." Tot den minister van Binnen- landsche Zaken is een adres gericht, waarin wordt verzocht de post bij de Staatsbegrooting voor 1905 betredende subsidiën voor drankbestrijding te wil len verhoogen tot honderdduizend gulden. In hel adres wordt betoogd, dat deze subsidiën, wel verre van te hebben geleid tot veidauwing der particuliere otlervaardigheid, integen deel deze hebben opgewekt tot krach tiger inspanning, zoodat een tijdperk van verhoogde actie en van toenemend succes mede daarvan 't gevolg is voorts dat deze subsidiën bevorderlijk zijn gebleken aan de verhooging van het veistandelijk en zedelijk peil der bevol king en een aanzienlijke vermeerdering van het bedrag aan de volksgezondheid en volkswelvaart zal ten goede komen. Het adres is onderteekend door de hoofdbesturen van alle drankbestrij- dingsvereenigingen, welke voor een Rijkssubsidie in aanmerking kunnen komen, t. w.van den «Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik", de «Nederl. vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken", de «Nat. Chr. Geh. Onth.-ver.", de Ver. tot bev. van R.-Kath. ver. tot bestrijding van het diankm.", Ned ver «Hoop der Toekomst", Ned. Onderwijz. Propag. club", het «Kruisverbond Aartsbisd Utrecht", den «Ned. Chr. Geh.-Onth. Bond", «Gereform ver. v. drankbest." en den «Bond v. St. Paulusvereeniging", te zamen tellende meer dan 45000 leden. Gouv.-Gen. Van Ileutsz. Zondagochtend heeft Gouverveur Generaal Van Ileutsz met mevrouw Van Heutsz en verdere familieleden per Hollandsche spoor te 9,45 min. de Residentie verlaten, om zich naar Genua te begeven. Een bieede kring van vrienden en kennissen deed de vertrekkenden uit geleide; w. o. luit.- generaal Kool, oud-gouv-generaal Van der Wijck, dr Kielstra, de heer Elias, secretaris gene raal van het departement van Koloni ën, de adjudant van den minister van Marine, de heer De Meester oud- vice-president van den Raad van Indië eenige hoofdambtenaren van het depar tement van Koloniën, en voorts een groot aantal oud-gasten, oud- en nog dienende Indische opper- en hoofd officieren bestuursleden van koloniale instellingen enz, vergezeld van hunne dames. Van allen namen generaal en mevr. Van Heutsz mevrouw ontving een- nige fraaie bouquetten een harte lijke afscheid. Op het perron was voorts een vrij talrijke menigte aanwezig, die instemde met het hoera toen de trein zich in beweging stelde. Portverinindering. Door de firma Dufour Co., te Amsterdam, is (mede namens 114 uit gevers, vertegenwoordigend ongeveer 200 iedere 14 dagen of maandelijks verschijnende periodiekenjhet volgende adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer: Ondergeteekenden, uitgevers in Ne derland van periodieken, minstens iedere 14 dagen en elke maand ver schijnend, geven u met verschuldigden eerbied te kennen: dat zij versloken zijn van het voor deel, hetwelk ten opzichte der ver zending door de Rijkspost de uitgevers van dag- en weekbladen genieten, en hetwelk bestaat in het frankeeren van dag- en weekbladen van 1 tot en met 40 gram met een Vt cent, boven 40 tot en met 150 gram met 1 cent, en voorts per 50 gram of gedeelte met cent daarboven; immers, dat zij moeten betalen-het gewone drukwerktarief, zijnde 1 cent per 25 gram tot en met 100 gram, van 100 tot 150 gram 5 cents, enz. dat er handelaren (winkeliers) zijn, die één- of tweemaal per jaar voor hun z.g. seizoen, slechts 2 a 3 achtereen volgende weken een prijscourant ver zendende, en deze «Weekblad" of «Wekelijksche Uitgave" noemende, het gunstige tarief voor dag- of weekbladen genieten dat hierin een groote onbillijkheid ligt ten opzichte van uitgevers, die geregeld jaar in, jaar uit, hunne tijd schriften en maandbladen 12, 24 en 26 maal per jaar doen verschijnen en met het enorm hoog porto voor ge woon drukwerk belast worden dat dientengevolge hunne uitgaven, welke in het belang zijn van de Neder- landsche nijverheid, kunst, van volks ontwikkeling en volkswelvaart, niet die hooge vlucht kunnen nemen als wel wenschelijk is, omdat een flinke ver spreiding door het hooge porto, dat natuurlijk invloed heeft gehad bij het vaststellen van den abonnementsprijs, wordt tegengehouden dat eene verlaging van porto, namelijk eene gelijkstelling met dag- en week bladen, de schatkist niet zou benadee- len, integendeel de inkomsten zouden doen stijgen door de verzending der zooveel grootere oplage hunner peri odieken redenen waarom zij uwe Hooge Ver gadering met aandrang verzoeken met bovenstaande rekening te willen hou den, opdat bij de aanstaande herziening der Postwet de tijdschriften en bladen, die althans minstens éénmaal per maand verschijnen, aan hetzelfde post- taiief worden onderworpen als dat der dag- en weekbladen. Hetwelk doende van uwe Hooge Ver gadering de onderdanige dienaren Firrna DUFOUR Co. Amsterdam, Augustus 1904. Namens het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging lot bescher ming van vogels heeft Jonkvrouwe S. van Citters, te 's-Gravenhage, be kend gemaakt, dat het bestuur heeft besloten alle onderwijzers en onder wijzeressen, die haar willen steunen om het denkbeeld van vogelbescher ming reeds hij kinderen ingang te doen vinden, op verzoek te benoemen tot buitengewoon lid der vereeniging. De Staten van Overijsel. Naar het Cenlr. verneemt, is de r.-k. kiesvereeniging te Deventer niet van plan een candidaat te stellen voor den opengevallen zetel van den heer G. J. L Ankersmit in de Prov. Staten van Overijsel. Als de ant.-rev. dat voorbeeld vol gen, zou het zonder stemming kunnen afiooperi. Kamer van Koophandel. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier Zaterdag 3 Sept. 's avonds van even voor half negen tot ruim kwart over negen haar 118e openbare vergadering ten stadhuize. Alle leden benevens den secretaris waren aanwezig. De notulen der 117e vergadering werden bij acclamatie vastgesteld, na lezing door den secretaris. Ingekomen waren Van den minister van \V. H. en Nijv. een missive ter begeleiding van het verslag van den hoofdingenieur van den Waterstaat betreflende het stoomwezen. Van den Comm. der Koningin in deze provincie e.d. ter begeleiding van het verslag over den staat der zeevisscherij Van het Centraal Bureau voor de Statistiek alf 8 harer mededeehngen. Deze stukken zullen worden rond gezonden en vervolgens op de ge bruikelijk wijze worden ter lezing gelegd. Vooits zijn nog ingekomen een groot aantal dankbetuigingen van toe gezonden jaarverslagen, welke dank betuigingen voor kennisgeving worden aangenomen en een groot aantal periodieken die ter lezing worden gelegd. De mededeeling van het gemeente bestuur, dat de rekening der Kamer over het afgeloopen dienstjaar is goed gekeurd, wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt als eerste punt dei agenda aan de orde: Het rappoit over het verhandelde in de vergadering van afgevaardigden der verschillende Kamers van Koophandel, betreffende het postwezen gehouden in Am sterdam. Door ontstentenis zoowel van den voorzitter als diens plaatsvervangers werd de heer Sinnige geheel onvoor bereid naar genoemde vergadering afgevaardigd. Spr. had een imperatief mandaat. Wat hij daar gezegd heeft was dus zijne persoonlijke opinie daar de ver gadering toen niet voor de Pers toe gankelijk was en het vertrouwelijk karakter aan die vergadering nog niet is ontnomen meent de heer Sinnige goed te doen, met thans niet nader op die vergadering in te gaan, doet slecht zijn genoegen er over uit te spreken, dat thans reeds aan enkele wenschen daar geuit is gevolg gegeven o.a. het afgeven van een bewijs van aanbieding eener postquitantie en de nieuwe stempeling reeds op eenige plaatsen ingevoerd. De voorzitter bracht den heer Sinnige dank voor de uitstekende wijze waarop deze zich van zijn taak heeft gekweten. Als tweede punt kwam aan de orde verzoek om advies inzake de oprichting eener Zaterdagavondmarkt door het gemeentebestuur tot de Kamer ge richt. Deze aanvrage geschiedt naar aan leiding van het adres van een 22-tal kooplieden. Dit adres reeds vroeger gepubliceerd, wordt door den secretaris voorgelezen. Na korte discussie wordt besloten aan het gemeentebestuur mede te deelen dat de Kamer tegen de instelling eener Zaterdagavondmarkt geen bezwaar heeft, doch ten opzichte der plaats waar deze moet worden gevestigd meent geen advies te moeten uitbrengen, daar dit geheel een politie maatregel is. Als derde punt komt aan de orde een verzoek om adhaesie-betuiging aan haar rapport gericht aan de Tweede Kamer door de Amsterdamsche Kamer inzake der arbeidswet. Daar de bezwaren der Amsterdamsche Kamer volkomen gedeeld werden door de leden dezer Kamer wordt met alg. st. besloten aan dat rapport adhaesie te betuigen. Vervolgens werd met genoegen vernomen dat de plannen voor het station aan den Kleinen Koppel goed vorderen en dat een urinoir en drink watergelegenheid op het stations emplacement bij de kleine losplaats wordt aanbesteedt. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. In de plaats van wijlen, Mevrouw van Blaricum is tot Regentes van het St. Pieters- en BJokl. Gasthuis gekozen Mejuffrouw M. C. Botti, alhier. Bij het Tweede Toelatingsexamen van bet Gymnasium zijn toegelaten: Tot Klasse II: C. W. A. van Pallandt. VH. W. v. d. Sande Bakliuyzen. VinL. J Jellesma. Vf6als toehoorder: F. C. Gerretson. Bij de herexamens aan de hoo- gere burgerschool worden toegelaten tot kl I: II J. W. Sovenhuysen, tot kl. II: C. J van logen, tot kl lil: Melanie Bock, F. Mos en A. W. San ders, tot kl. IV llendrika Kroon en tot kl. V: H. J. van Daal, J. van Oven en L. Thole. Alsnog werd tot kl. I toegelaten Anna S. de Pool, en zonder examen tot kl. II: J. G. A. Smalt. De lessen zijn geopend met 232 leerlingen verdeeld over tien afdee- lingen. De heer H Koopmans, leeraar in Natuur- en Werktuigkunde aan de Burger Avondschool, heeft als zoodanig ontslag gevraagd. De Burgemeester is jl. Zaterdag met verlof vertrokken tot 14 dezer. De heer E. L. Visser neemt als oudste Wethouder diens functiën waar. Bij de voor rekening van den Staat jl Maandag door de H. IJ. S. M. gehouden aanbesteding van het maken van perrons aan de Koppel, een draaischijf, rioleering, afrastering en beplantingen op het gemeenschap pelijk stationsemplacement, raming f30.200, zijn ingekomen 39 biljetten. Minste inschrijver was J. B. de Ble- court, Nijmegen, f27 590. Hedenochtend te 7.33,9.9.4S en des namiddags 2.10 vertrokken van hier de bataljons van het 5e regiment infanterie die in Noord-Brabant aan de manoeuvres zullen deelnemen. De troepen worden per spoor ver voerd tot Boxtel, van waar ze naar St. Oedenrode marcheeren. Het le bataljon betrekt des namiddags te 5 uur ten Oosten van genoemde plaats reeds de voorposten. De le luit. der veld-artillerie D. J. Couvée behaalde op het inter nationaal concours-hippique te 's Gra- venhage een bestuursprijs bij het con cours voor jachtpaarden en een eersten prijs bij het springconcours. In dit laatste nummer verwierf de le luitenant der ordonnansen G. J. Maris een eervolle vermelding. De ritmeester S. J. van Overveldt, van het le reg. huzaren te Zutfen, is bestemd tot ritmeester-instructeur bij het Depót-eskadron alhier. Door dê firma J. Nefkens is aan den Arnhemschenweg tegenover de villa van den heer Ki udop een i ijwiel- zaak geopend met annexe fabriek, cairiage voor auto's etc. die een model-inrichting mag heeten voor wielersport-zaken. Behalve een flinke show-room, bij zonder practisch ingerichte kantoren, uitgebreide reparatieinrichting biedt de inrichting een flinke gelegenheid tot berging van rijwielen, motoren, auto's etc. Wij twijfelen er niet aan of de firma Nefkens zal zich ook aan den Arnhemschenweg beijveren hare cliën- tele op de meest vlugge en soliede manier te bedienen. Zekere B. alhier heeft een 8-jarig kind zoodanig mishandeld dat de politie er aan te pas moest komen, die tegen B. eene strafvervolging heeft ingesteld. Het kind is in het Doorgaanshuis «Zandbergen" van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin opgenomen, waar het liefde rijk wordt verzorgd. Zondagavond omstreeks half zeven geraakte op de Langegracht een knaapje van een jaar of zeven te water. De heer H. de V. had de kleine spoedig op het droge gebracht. De jongen kwam met den schrik en nat pak vrij. Onder voorzitting van den oud sten wethouder, den heer E. L. Visser, werd hedenmiddag te kwart over drie eene openbare zitting van den gemeenteraad gehouden. Afwezig waren de heeren J. Ger. Kleber, A. M. Tromp van Holst, C. Th. van Beek en J. J. Vels-Heyn; één vacature, aanwezig dus 12 leden. De heer Visser deelde mede dat de burgemeester voor 14 dagen de ge meente heeft verlaten. De notulen der vorige vergadering gehouden 30 Aug. jl. werd na voor lezing door den secretaris ongewijzigd goedgekeurd, nadat de heer Heyligers met den voorzitter een onverstaan baar discours heeft gehouden, Ingekomen zijn o. a. Van den heer Putman Cramer een verzoek tot verhooging zijner jaar wedde als havenmeoster. Bij de aan de ordestellmg van punt I der agenda: Voorstel tot benoeming van een lijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de inrichtingen voor Hooger- en Midd.lbaar onderwijs, verzocht de heer Jorissen naar aanleiding der adviezen in geheime zitting aan het Dag. Bestuur een vraag te mogen stellen. De deuren werden hierop gesloten. De geheime zitting duuit voort. Hoogland. Bij de Dinsdag 30 Aug. alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, vacature G. Voskuilen, zijn uitgebracht 165 stemmen. Hiervan kreeg de Heer A. Kuyer er 65, de Heer J. Sandbrink 95 en 5 stemmen waren van onwaarde. Gekozen is dus de Heer J. Sandbrink. 376e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Deze klasse, welke trekt van 12—15, 20—23, 26—29 Sept. en 3—7 Oct. 1904, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomen den prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uit getrokken lot, de navolgende prijzen 1 van f IOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore van den collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar A f 3.50 per 'Iu. Onder den keldervloer eener oude boerderij op het gehucht Vos- selaar bij Baarle-Nassau (N. Br.) is eene merkwaardige vondst gedaan, bestaande uit ruim 160, meeiendeels ongeschonden zilverstukken uit de jaren 1638, 1658, 1672 en 1681. De leiding van de restauratie van den gemeentetoren te Soest, waarvoor het Rijk een belangrijke subsidie verstrekt, is opgedragen aan den architect J. Frowein ontwerper van het plan Op zijn advies zal het werk ondershands worden aanbesteed. Het slachtoffer van den moord aanslag tijdens de volksfeesten te Laren (Gooi) is overleden. Men heeft den dader nog niet gevat. Vermoedelijk heeft hij do wijk naar Duitschland genomen. De bende Zigeuners ter steikte van ruim 70 man, die voor eenigen tijd verschillende gemeenten bezocht, passeerde gistermiddag onder polietie- geleidde Hengelo om over de grerizon te worden gezet. UitWageningen meldt men ons: Door de Vereen, lot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier is Maandag, ter gelegenheid van de hervatting der lessen aan de nieuwere en hechtere grondslagen gevestigde^ Rijkslandbouwschool, een groote fak keloptocht gorganiseerd, waaraan ver scheidene vereenigingen hare mede werking verleenden. Alle inrichtingen van onderwijs werden in dezen optocht aangedaan. De stoet werd ontbonden op Junushoffwaar den leeraren en leerlingen een concert werd aangebo den, door een bal besloten. Zaterdagavond half elf is de laatste trein van Stavoren, nadat de passagiers waren uitgestapt, in de machine loods te Sneek op een loco motief geloopen. De deur dier loods werd aan splinters gereden, de buffer- balk vernield en een tender door den achtermuur gedrukt. Wegens de gladheid van de rails, ('t motregende), schijnt de rem ge weigerd te hebben, waardoor de trein met een hevige vaart de loods moet zijn binnen gereden. In den tuin van de lamilie Van Baal, te Dongen (N.-Br.), levert een aardbeienbed nog eiken dag eenschaaltje aardbeien en belooft dit nog verschei dene dagen te zullen blijven doen. Nachtvorsten. Het heeft in het noorden van Friesland en Groningen van Zondag- op Maandagnacht zóo krachtig ge vroren dat alle velden des morgens wit waren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2