NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Bij flit nummer Behoort een Bpepl. No. 77. Zaterdag 24 September 1904. Dne-en-dertigste jaargang. VERSCHUIMT WOENSDAG EN ZATERDAG. VAN WEEK TOT WEEK. ZONNESTRALEN. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad. BARON MONTEZ Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar builen tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Nu het koud en kil gaat worden is het een genot en een behoefte zich te koesteren in de warme zonne stralen. Het is anders een heeie kunst een zonnestraal op te vangen. In de Sunbeam Stories van Mackarners vindt gij de geschiedenis van een schoen maker die treurig en somber in een vuile en donkere kamer woont zonder vreugde, totdat Item wordt meegedeeld, dat de zonnestraaltjes gevangen moeten worden door netheid en reinheid, en dat de zon slechts schijnt in de harten die vlijtig en eerlijk, trouw en tevreden, geloovig en hopend zijn. De oude brompot veranderde toen in een vrien delijken grijsaat d zoodat zijn heengaan nog door vele vrienden betreurd werd. Het gaat vele menschen zooals hel dien ouden schoenlapper eerst ging Er zijn voortdurend van allei lei dingen die hun stemming bederven. Zij gaan gebukt onder zorgen van een soms verre toekomst, zij loopen met pruilende lip en hangend hoofd te kijken naar de punten van hun schoenen. Zij hebben een beslagen bril op den neus en zien altijd in mist en nevel. Drukkende zorgen,gemelijkheid, angst, ergernis en droefheid knorrig heid en lichtgeraaktheidzij maken velen het leven tot een last, tot een ondragelijke last. Och wat kunnen het kleinigheden zijn die voor langen tijd een humeur bedervenEen kleine teleurstelling, een minder aangename ontmoeting, een regenbui, het missen van een afspraak, ja wat niet al! Die menschen zijn ongelukkig voor zicbzelven en lastig voor anderen. Maar geen gelukkiger en aangenamer menschen dan zij die onder alle om standigheden een onverstoorbare op gewektheid bewaren. Zijn zij op reis geweest, alles was even mooi, alles hebben zij uitstekend getroffen, de natuur was schoon, het hotel goed, de tafel opperbest, zij hebben in éen woord genoten. Dat zijn van die heerlijke naturen die overal licht en zonneschijn zien en zelfs in de donkerste omstandig heden nog lichtpunten waarnemen om er zich over te verheugen. Zoo iemand kon schrijven: Ik heb jicht, asthma en zeven andere kwalen, maar overigens ben ik heel wel. Er wordt verhaald van een Span jaard, die altijd een bril opzette, als hij kersen ging eten, opdat ze er grooter en meer verleidelijk zouden uitzien. Als wij dat ook deden bij ai onze genietingen, bij al het goede dat wij ontmoeten, en een bril met verkleinende glazen bij liet kwade dat ons treft, bij het onaangename waarmee men ons bejegent! Hoe kunnen wij steeds opgeruimd en blijmoedig zijn? Het geheim dei- ware vreugde werd eens in deze woor den gegeven Zie toe, dat gij steeds aan den zonkant woont, en blijft in het zonlicht. De zen deelt aan alles licht, kleur en leven mee. Gewen u een open oog te hebben voor het goede dat gij geniet, voor alle bloemen die bloeien op uw pad. Let meer op wat gij bezit dan op hetgeen gij mist en strek uw wenschen niet te ver uit. Dan kunt gij in eiken toestand uw opgeruimdheid bewaren. Opgeruimdheid is een best medicijn Zij kan een ziekte helpen overwinnen en een kwaal doen overleven, zij verlicht de pijn en vermeerdert de kracht. Als liet middel wat meer gebruikt werd zouden er minder ge- neeshoeren noodig zijn. Lachen moet even gezond zijn voor onze inwendige organen als het paard rijden. Men meent wel eens, dat lachen en opgeruimdheid een godsdienstig mensch niet betamen. Maar de gods dienst van Christus is niet somber, zijn evangelie is vol blijdschap en opgeruimdheid en God wordt niet geeërd door zuchten en kermen, statigheid, die voortschiijdt met han gend hoofd en uitgestreken gezicht, turend op zwarte plekken en zonde speurend overal, is heusch niet het kenmerk van een Christelijk karakter. Een goed geweten, ware vroomheid gaat gespaard met een opgeruimd en vroolijk gemoed. Terecht is gezegd gij moet vreugde bij uw dragen of gij zult ze niet vinden, zelfs niet in den hemel. Van alle deugden, zegt een schrijver, is vioolijkheid die, waarvan wij het meeste voordeel trekken. Terwijl andere deugden den dag der be taling uitstellen, betaalt vroolijkheid contant. Ze is een schoonheid be vorderend middel, dat een leelijk ge laat bevallig en innemend maakt. Zij bevordert de gezondheid en maakt den geest helder en krachtig; zij is het schoone weder des haiten, in tegenstelling met de wolken en somber heid der melancholie. Wij moeten de dingen van de vroolijkste zijde beschouwen en op zoeken niet het wanstaltige en dis harmonie maar schoonheid en har monie. Tracht anderen niet te betrekken in eigen treurigheid maar verkwik hen met uw vriendelijkheid, met een blijden lach. Wie licht verspieidt, vindt licht, maar wie uit het donker voortkomt, treft slechts donkerheid aan. Vreugde die men anderen be reidt is de edelste. Rusteloosheid en ontevredenheid zijn kenmerken van onzen tijd. Met zenuwachtigen haast spoeden allen zich voort, er is geen tijd om te lachen. Drukkende zorg is de zweep die tot snelheid aanspoort, en onvoldane eerzucht, teleurgestelde hoop is te lezen op liet aangezicht der voortgejaagde menigte. Te meer reden om aan te kweken die heerlijke opgeruimdheid welke van zooveel kwalen liet voor behoed- en geneesmiddel is, die be minnelijke opgeruimdheid welke over alles een heerlijke zonneglans ver spreidt. Een wijs schrijver zegtVroolijkheid is Gods medicijn.iedereen moedterzicb in baden. Alle roest des levens moet worden gladgeschuurd door de olie der vroolijkheid. Zonder haar is de mensch gelijk een wagen zonder veeren, waarin men op onzachte wijze wordt dooreengeschud door iederen steen waarover hij heengaat. Een mensch die opgeruimd is heeft veel van een wagen met veeren, waarin men over de ruwste wegen kan rijden en geen andere gewaarwording ondervindt dan een onaangename schommeling. Woensdagmiddag van kwart over twee tot drie uur hield de Raad onzer gemeente een spoedvergadering, ge presideerd door Jhr. J. W. A Barchman Wuy tiers. Rehalven de vacature waren de plaatsen van de heeren Van Esveld, Van Voorst Vader en Veis Heyn on bezet. De notulen der vergadering van 7 September werden na voorlezing door den Secretaris Jhr. mr. B. W. Th. Sandberg zonder discussie of stemming goedgekeurd. Ingekomen waren Van den Minister van Binnenlandsche Zaken goedkeuring der benoeming van de heerendr. Nierstrasz en G J. Vermeulen tot tijd. leeraar aan het gymnasium Van Ged. Staten goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Aug. 1.1. inzake eene beschikking over liet saldo van den dienst 1903 en een wijziging der gemeentebegrooting dienst 1904; Voorts afwijzende beschikkingen op reclames betreffende aanslagen in de inkomstenbelasting (ter visie gelegd); Van B. en W. mededeeling van de benoeming tot tijdelijk onderkeur- meester van J. J. Vermey Mededeeling dat de kast met in- landsche vogels aan de gemeente ge schonken des Vrijdags tusschen 2 en 4 uur wordt ter bezichting gesteld Van Regenten van het Burger-Wees- huis de begrooting voor het dienstjaar 1905 (wordt bohandeld bij de gemeente begrooting); Tenzij anders vei meld, werden deze stukken voor kennisgeving aange nomen. Daarna werd in behandeling genomen De Agenda. 1. Voorstel tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen van personeel van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Z h. st. goedgekeurd. 2. Verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Hoogezand- Sappemeer iri zake wijziging van art. 245 der gemeentewet, met advies. Daar wij onbekend zijn gebleven met het door B. en W. uitgebracht advies kunnen wij alleen mededeelen dat de Raad zich zonder discussie of stemming met het advies van B. en W. vereenigde. 3. Voorstel tot het doen eener voordracht op het fonds onvoorziene uitgaven der gemeente, dienst 1904. Waarvoor? Z. h. st. of discussie goedgekeurd. 4. Verzoek van de leeraren Hoog en Tliiel om vergunning lot liet geven van privaatlessen, met adviezen. Zonder stemming of discussie toe gestaan. 5 Benoeming van een Directeur- leeraar aan de Burgeravondschool aanbevolen; B. van der Worp, Directeur der Ambachtsschool. De heer Jorisson meende dat de heer Worp niet de eenige sollicitant is geweest, liet bevreemdde hem daar om slechts één enkelen candidaat op de aanbeveling te vinden. DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 94) En zij vertelt hem van de geschiedenis van Domingo, den ex-zeerover, en van de zending, waarmee Aguilla haar wil belasten. "NeenNeen!» fluistert hij. «Montez zou ook n dooden, wanneer gij gevaarlijk voor hem werdtDoe het niet, om mijnentwille U Hij grijpt haar hand en kust die. «Beloof mij dat!» Ik moet gaan «Neen, niet voor ik met u mee kan gaan! Beloof mij dat!« Doch zij houdt vol. Van Harry spoedt zij zich naar Aguilla. «Ik neem het aan!» zegt zij. «Ik zal doen wat u verlangt, eerlijk en trouw!» «Dan heb ik hoop,// antwoordt de Fransch- man. «Ik wist wel, dat gij het zoudt doen! Gij zijt een flink meisje! Ik heb al het een en ander gereed gemaaktHier zijn de kaartjes voor Parijs, geheel in orde. Hier is geld, om uwe uitgaven te dekkenEn hij geeft haar meer geld, dan zij ooit van haar leven heeft gezien. «Spaar niets. Deze brief aan de firma zal u alles geven wat gij verlangt, wanneer gij Parijs maar bereikt vóór Montez, dat is de grootste quaestie!» a Waar moet ik te Parijs verblijf houden? is haar vraag. «Voor een jonge dame is het daar nog al lastig, heb ik gehoord.» «Ik zal u een brief meegeven aan een van mijn vrienden,» antwoordt Aguilla. Hij schrijft ook dezen brief, overhandigt hem haar en spoort haar nog eens aan tot spoed. «U moet hedenmiddag nog vertrekken.» "Hedenmiddag?" vraagt Louise verbaasd. /'Binnen twee urenDe stoomboot verlaat Colon morgen ochtend, en de tijd is kostbaar »Laat dan maar een rijtuig komen," zegt het meisje, dat nu eenmaal haar besluit heeft genomen en het nu ook ten einde toe wenscht uit te voeren. Zoodra het rijtuig voor is, spoedt zij zich naar de woning van Martinez, den notaris, en brengt daar allen in ver bazing door de mededeeling, dat zij gaat ver trekken. »De volgende maand?" »Neen, nu onmiddelijk »Nu Sanctus Dominus!" Verbijsterd ziet de familie Martinez, die niet aan zooveel haast gewoon is, haar aan, terwijl zij haar koffer pakt. Gevoelend, dat zij sterk genoeg is om den man vaarwel te zeggen, om den wille van wien zij in werkelijkheid naar Parijs schrijft zij een kort briefje aan Harry Larch- mont. Zij is daarmede nauwelijks gereed, wanneer Aguilla weer met het rijtuig ver schijnt. Met hun beiden rijden zij naar het station, terwijl de Franschman dien tijd nog eens gebruikt om zijn instructies te herhalen. In den trein herstelt Louise zich eenigszins, haar opgewondenheid bedaart. »Wie zou dat van morgen hebben gedacht?" prevelt zij. »Ik ga naar Parijs om te strijden voor Harry, om zijn geliefde voor hem te behouden, om haar fortuin terug te krijgen Tranen verduisteren haar blik. »God helpe mijHoe gelukkiger ik hem maak, hoe onge lukkiger ik zelf wordZou hij het wel ooit te weten komen!" Des avonds ontvangt Harry, in zijn hangmat gelegen, een briefje. "Louise heeft haar belofte gebroken," zucht hij. »Zij heeft mij ver laten Zij is gegaan daar, waar gevaar en dood haar zullen wachten «Kom, wees kalm, Harry," zegt zijn vriend Bovee»zij is maar naar Parijs en Parijs is niet zoo gevaarlijk voor alle schoone vrou wen «Doch gij weet het niet hij kan haar doo den!" «Hij wie" «Baron Montez!" «Zijn vriend ziet hem bij deze woorden onderzoekend aan, denkende, dat hij weer ijlt Harry bemerkt die blik. Mijn hoofd is zoo goed in orde als het uwe, doch God helpe! Zij heeft mij verlaten!" «O, gij betert nu weer gij kunt het nu best zonder zorg reddenlacht Bovee. «Dat kan ik niet, want ik bemin haar met hart en ziel Dan," antwoordt Bovee na een oogenblik van verbazing, «dan kan ik u beter medicijn geven dan eenige dokter, de beste medicijn ter wereld! «En dat is?" «Zij bemint u!" «Mijn God hoe denkt gij dat?" «Zij is vreeselijk jaloersch op dat meisje in Parijs, en, onder ons gezegd, hebt gij haar daarvoor in uw ijlen reden genoeg gegeven." Jaloersch op Jessie Ha! Ha! Ho! Ho! Die lieve jaloersch op de pupil van mijn broe der Die is goeddie is aardigDie is verruk kelijk!" lacht de zieke. «Gij zoudt niet lachen, wanneer gij haar had gezien, toen gij over dat andere meisje laagt te droomen." «Heb ik haar doen weenen?" »Ja!" «Dan, zoo waar er een God boven ons is, dan zullen dat ook haar laatste tranen zijn I Wordt vervolgdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1