BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bij den laatsten aanval op Port Arthur vielen de Japannors volgens bericht uit Chifu herhaaldelijk den Hoogen Heuvel aan, die voor de Russen van zeer groot belang is. De Japanners namen die stelling den 22n September; zij klommen tegen de steile hellingen op als mieren Een poging om den heuvel te her nemen werd door Von SlüoSel voor zeer gevaarlijk gehouden, en daarom weigerde hij het bevel er toe uit te vaardigenmaar bij hot oproepen van vrijwilligers bood elkeen, die opgeroepen werd, zich aan. Daarop werden een aantal soldaten en ofii- cieien uitgekozen, en allen met gra naten gewapend. Na een wanhopig gevecht dreven de Russen de Japan ners uit alle stellingen terug. Volgens de Russen verloren de Japanners in de vier dagen van den aanval meer dan -10,000 man. Men vertelt dat de Belgische minister van Waterstaat Francotte bij president Roosevelt op audiëntie is geweest om hem eens eventjes in te lichten over de «leugens," die over het bestuur den Congostaat worden verspreid. De president zal er wel even vriende lijk naar geluisterd hebben, als naar de heeren, die 't tegenovergestelde beweren, en hem met een even be leefde buiging naar huis hebben ge stuurd. Winston Churchill heeft een poli tieke redevoering gehouden in de Liberal Association, natuurlijk tegen de Regeering en Chamberlain Hij vergeleek Balfour en Chamberlain mot een paar goede whistspelers, die elkaar echter steeds in den weg zitten en alleen ieder voor zich de partij konden winnen, 't Werd lijd, vond Churchill, dat daar een eind aan kwam't latid kreeg genoeg van dat kaartspel, en 't werd tijd dat de politie een inval in Downing Streect deed om hen uit het speelhol te gooien. De toestand in Z.-Afrika. Een Boeren-Comité heeft, naar wij leeds meldden, een circulaire verspreid om Boeren op te wekken zich te begeven naar het nationaal congres dat binnenkort te Branilfort gehouden zal worden. In deze circulaire wordt gezegd dat het systeem, volgens welk de terugbetaling der schadeloosstelling plaats vindt, te wenschen laat, dat het land lijdt en de pogingen om de Regeering te overtuigen van de wenschelijkheid om tekening te houden met de grieven, geen resultaat hebben gehad. De Times correspondent voegt er aan toe dal de luitenant-gouverneur de leden van het comité te spreken heeft gevraagd, en dat waarschijnlijk een goede oplossing zal worden ver kregen, zoodat het congres overbodig zal zijn De correspondent betreurt het, dat de schadevergoedings-quaeslie de ontevredenheid der Boeren heeft opgewekt, doch de Boeren schijnen er zich geen rekenschap van te geven dat een som van drie milhoen pond niet voldoende is om aan alle eischen te voldoen, welker bedrag totaal 24 millioen is. Reeds vaak is er gesproken van een verborgen schat in Transvaal Toen de Engelschen tot dicht bij Pretoria waren opgerukt moet President Kruger order hebben gegeven al 't goud van de Robinson- en de Ferreira-mijn uit de Nationale Bank te nemen en in 't Boschveld te begraven. Dit goud, ongeveer een half millioen p. st. werd met een muilwagen, begeleid door zes burgers vervoerd. Een dier burgers, een zekere Swartz heeft later getracht zich van het goud meester te maken. Bij die poging bemerkte hij, dat een ander 't zelfde voornemen had. Hot gevolg was, dat Swartz dien ander vermoordde, waarvoor hij later zelf te Pretoria werd opgehangen. De overige mannen van 't escorte sneuvelden. Hierna werd langen tijd niets van den schat gehoord, tot eenige per sonen o.a. de generaals Kemp, Celiiers en van Zijl zich verbonden om hem op te sporen. Celiiers slaagde hierin, doch na terugkomst zweefde hij lan gen lijd tusschen leven en dood, ten gevolge van koorts, in 't ongezonde Boschveld opgedaan. In zijn ziekte liet hij zich enk.de woorden van zijn geheim ontvallen, waardoor ook ande ren gingen zoeken. Deze slaagden ei niet in 'tgoud te vinden. Door de ruchtbaarheid, die de zaak langzamer hand gekregen had, kwam zij ook de Regeering ter oore, cn deze knoopto onderhandelingen aan met een der personen, die naar hel geld gezocht hadden. Volgens de laatste berichten heeft een neef van generaal Kemp ten slotte de millioenen gevonden. Gistermiddag is een ernstig spoor wegongeluk gebeurd op den Grooten Westerspoorweg bij Llanelly in Wales. Van twee locomotieven, die een exprestrein voorttrokken, is de voorste met eenige wagens ontspoord. De machinist en de stoker waren op slag dood; het aantal slachtoffers onder- de reizigers wordt verschillend opge geven, van 4 tot 11, het aantal gekwet sten is meer dan 50. Dc nieuwe Drankwet. In de bijeenkomst, waartoe de Eerste Kamer is saamgeroepen, zal volgens het Ilbl. vermoedelijk ter stond, dus op Dinsdag 11 dezer, de Drankwet in openbare behandeling worden genomen. Staatsloterij en opcenten op belastingen Bij de middelenwet woidt de op brengst van 5 opcenten, die de Re geering op de bedrijfsbelasting wil leggen, geraamd op f358 300 en die van de opcenten op de vermogens belasting op f 395.000, samen dus f753 300. Om ruim zeven-en-een-halve-ton aan de Staatsinkomsten te kunnen toevoegen zal men toevlucht moeten nemen tot een zóó bedenkelijk middel uitbreiding van het stelsel van op centen. En tegelijkertijd denkt men er aan om een opbrengst van ruim zes-en-een-halve ton uit een ander middel prijs te geven. Met de eene hand zal men weg gooien wat men met de andere hand neemtroept de Kamper Cl. uit. Wat is dat voor financicèle politiek 1 Ja, als men aantoonen kon, dal de natie bij de ruil gebaat was. Maar wie zal dat beweren? Wat de schatkist uit de Staats loterij haalt komt ook wel uit de zakken van de bevolking maar niet in den vorm eener gedwonge heffing. Ieder is vrij om in de loterij te spelen of niet. Wil men dit middel van inkomst voor de schatkist als eene belasting beschouwen, dan is het in elk geval een belasting, die geheel vrijwillig wordt opgebracht. Maar niemand, die in de loterij speelt, ziet daarin een belasting. Men koopt een loterijbriefje om een kans te hebben op een meevallertje. Maar bij de belastingheffingen van den Staat zijn geen meevallertjes. Daar kent men alleen tegenval- lertjes! bewijze wat nu weer den minister van financiën met ons on gelukkige belaslingbctalenden voor heeft. Blijkens een bij het Depai tement van Koloniën ontvangen telegram is de benoemde gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, de heer J. fi. van ileutsz, 4 October te Batavia aangekomen en heeft hij het bestuur aanvaard. TERUGKEER TOT HET GILDE- WEZEN? Veredeling van het ambacht door proeven der bekwaamheid. De Uitvoerende raad der Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht maakt bekend dat in December 1904 te Gro ningen, den Haag en Arnhem gelegen heid zal worden worden gegeven tot verkrijging van den graad van Gezel of van Meester in het Timmeien, Smeden, Meubel maken, Huisschilderen, Metselen en Steen bouwen, na voldoende daarin afgolegdeproeven van bekwaam heid. Deze proeven, afgenomen door Com- missiën van zaakkundigen, bestaan uit: lo. een of meer practische werk stukken, welke naar den aard van het vak één, twee of drie weken tijd vor deren 2o. mondeling,schriftelijk en teeken- kunstig werk, gedurende één dag voor den Gezel en drie dagen voor den Meester. Aan hen, die voldaan hebben aan de gestelde ei^ehen, wordt een Diploma uitgereikt, worden reis- en verblijf kosten naar een vastgesteld tarief ver goed terwijl aan hen, die geslaagd zijn, naar gelang van omstandigheden, nog een vergoeding kan worden toe gekend voor het door hen tijdens de proefafneming gedorven loon. De aangifte van deelnemers moet geschieden met nauwkeurige opgaat van naam, woonplaats, oudeidom, be roep en legenwoordigeu weikkiing, vóór 15 Uctuber a.s. aan het Algemeen Secretariaat der Veieenigmg, Vis— schersdijk 41, te 's-Graveuhage, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Elke aangifie moet gepaard gaan met toezending van f2'50 per post wissel, wolkespin vei beurd wordt, inge val de opgeroepen kandidaat niet ver schijnt, en teruggegeven wordt na deelneming aan de proefaflegging. De wedstrijd der deelnemers aan de schietoefeningen tol verliooging van 'stands weerkracht op Zaterdag j 1., weid, jammer genoeg, niet dooi liaai wedei begunstigd: integendeel woel er een halve sloim en kletterde de regen bijna voortdurend tegen de tenten, waaronder de schutieis een schuilplaats zochten. Niettemin weid er uiet opgewekt heid gestieden en was hel voor de instrucieuis èen groote voldoening te ZIUI1 dat onder deze zoo ongunstige omstandigheden nog zulke mooie resul taten werden verkregen. Er werd gescholen op 150 M. uit de vrije hand, in staande, knielende of liggende houding naai verkiezing. De volledige uitslag is als volgt: le prijs do 10-jarige J. van Eede met 54 punten (II, 12, 10,11 en 10), zilveren horloge niet inscriptie2e prijs P. Slaverman, insgelijks met 54 punten (10, 12, 12 II, 9), vulpenhouder; 3o en 4e prijs E." Janssen en J. G. Nug- mans, beide met 52 punten, boekwer ken 5e prijs J. J. Otto, rnol 51 punten, kistje sigaren: (ie, 7c en 8e prijs Enklaar, lloltrop en v. d. Roemer, allen met 50 punten 9e, 10e en 1 lo prijs v. d Pant, Heijbroek en Treub, allen met 49 punten: 12e 13e, 14e en 15e prijs Bosch, Michiels, Wassink en Geijssen, allên mot 48 punten; lGe en 17e prijs van Goor en Kareis beiden, met 47 punten. Behalve deze prijzen ontvingen nog de 4 schutters, die in den loop van het schietseizoen aan de voorgeschreven oefeningen met het kleinste getal patro nen hadden .voldaan, een extia-prijs, en wel in deze volgorde: 1. Zilveren medaille J. J. Otto; 2. bronzen medaille L. Th. van Zwol. De 3e en 4e extra-prijzen werden behaald door de jongelieden Bosch eri Enklaar, die, zooals hierboven bleek, ook bij den wedstrijd een prijs wisten le behalen; deze extra pi ijzen beston den uit fraaie prachtwerken. Met een wooid van opwekking aan de deelnemers, om den volgenden zomer weder getiouw op te komen (er waren dit jaar 138deelnemers) sloot kapitein Hogervorst het schietseizoen. Kapitein O. L G. F. Aberson en luitenant-adjudant W. van der Koogh, van het '1e regiment veld artillerie, zullen dezen winter de oefening in den veslingoorlog op de kaart bijwonen, welke gehouden worden bij het le regiment vesting artillerie lo Utrecht. - De ring Amersfoort en omstreken van den «Bond van Jongelings-ver- eenigirgen op Gereformeerden grond slag" houdt hedenavond een feestelijke bijeenkomst in de kerk aan de Lauge- gracht. Ds. S. O. Los, uit Hilversum, hoopt daai in voor te gaan. Het eerste eiltal van «Quick'' sloeg Zondag op eigen terrein «Be Quick" uit Zutphen met 32. De rust ging in met 31 in het voordeel der Amersfoorters. »U. I." dat doof alleilei omstan digheden zeer onvoltallig en met veel invallers naar Utrecht ging, werd daar door het tweede elftal van «Hercules" geslagen met 09. «Hollandia" kreeg te Utrecht even eens klop van »D. O. S met 4—0. Mevrouw Roland Holst, die in «De Toekomst" gisterenavond zou spreken, heeft het publiek weer eens bij den neus gehad, door kort voor de vergadering te doen tclegrafeeren dat zij verhinderd was te komen spreken. De heer J. A. Bruins, leeraar in de Nederlandsche taal en let terkunde en do Geschiedenis aan de Iloogere Burgerschool alhier, is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de Neder landsche letteren. De Amersfoortsche tram vervoerde in September G569 betalende passa giers, tegen 7492 in Herfstmaand 1903 en 57G4 in de zelfde maand van 1902. liet mooi weer doet zich .lus geducht gevoelen, al wordt de tram klaarblijkelijk ook meer en meer populair; bewijze de cijfers van 1902, bet eerste jaar. De passage opbrengst was oudei- schéidelijk 1533 80 en (611.27s; de totaal opbrengst f557 455, fö37.98en 1490 78'; do opbiengst per dag kilo meter f 10.32 in 1904, 1 11.81 in 1903 en f9 09 in 1902. De dames I. Wesselmg en P. H. C. Brandt legden aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg bot theoretisch apotbekeis- examen af. De lieer D. Darting, alhier, slaagde Zaterdag j 1. voor het toe latingsexamen voor de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amstei dam. De loting voor de Nationale militie, lichting 1905, zal bier worden gehouden in «Amicitia" op Vrijdag4 November vooi Leusden met Stoutcn- burg te 10'/i uur voormiddags, Soest 11'/» uur, Hoogland 1'/» uur en de ingeschrevenen der gemeente Amers foort, wier geslachtsnaam begint met de letter A tot en met F te 1'/» uur 's namiddags. Zaterdag 5 November: de ingeschre venen der Gemeente Amersfoort, wier geslachtsnaam begint met de letter G tot en met Z te 107i uur 's voor- nnddags. Gevolg gevende aan eene vrien delijke uitnoodiging brachten wij gisterenochtend een bezoek aan «De Zwerver" liet op 't oogenbhk aan do Koppel ter reede liggende woonschip van den lieer Nieuwenkarnp. Een kleine maar uitgezochte col lectie peiiteekeningen, etsen en radee ringen was in het atelher bijeenge bracht, getuigenis gevend van het willen en kunnen van dezen, wij zou den haast willen zeggen in zijn genre alleenstaanden kunstenaar. Vriendelijk vooi gelicht door de dame des huizes is het beschouwen dezer kunstschat ten eene aangename verpoozing. De heer Nieuwenkarnp die eenigen tijd in onze oude stad denkt te vei blijven om van verschillende pitteresque pun ten schetsen te maken, stelt gedu rende een achttal dagen gaarne ieder in de gelegenheid met zijn werk ken nis te maken. Men verzuime niet van dit giacieuseiijk aanbod drukgebiuik te maken. Ds. Van Aalst komt voor op hel drietal voor de bestaande vacature ds. Geselschap bij de Ned Herv. ge meente te Amsterdam. De heer Frank van der Goes komt eerlang eenige cursusvergade ringen houden, waarin achtereenvol gens zullen worden behandeld: De oorzaken der armoede Klassen strijd Revolutie van liet kapitalisme. De vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" ver gadert op Donderdag den Ge October 19U4, des namiddags le acht uren, in «Ons Huis" (Koitc-graciiO ter be handeling van: 1. Mededeeling v. h. Bestuur, dat het groote plan niet kan doorgaan. 2. Voorstel der meerder heid van het Bestuuroprichting eener Industrie- en Huishoudschool op kleiner schaal. 3. Eventueele aan vulling van het Bestuur. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het postkantoor te Amers foort, over de 2de helft der maand September 1904. Brieven Rooseboom, Amsterdam. C. de Kiewict, Arnhem. G. Veen, Bergum. J. Liefting, Groningen. Wiedenbruggo, Kralingen. C. L. M. Kleyn, Oudshoorn, v. Rossum, Rhenen. Wed. Kamsleeg, Rotterdam. W. Wever, Weesp. Briefkaarten Mej. N. v. Buren, Amsterdam. T. Ardonne, Amsterdam. J. v. d Naaten, Amsterdam. Mej. D. Naber, Arnhem. J. G. Eskens, Haarlem. H. Groot, Haarlem, H. J, do Baas, Rotterdam, v. d. Horst, Utrecht. Uit het Buitenland: Brieven Cornells Linde, Bushausen. Briefkaarten F. Wissing, Gharloltenburg. T. Knottnorus, Freudenstadt. J. Nienhuys, Stalhem. Aan het postkantoor Amersfoort eu de, daaronder ressorteeren de, hulp kantoren werd gedurende' de maand Sept. 1904, in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 22845,49', terugbetaald f 25428,17. Het laatste, dour dat kantoor uit gegeven, boekje draagt bel nummer 10904. 370c STAAlSLOTKltlJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 3 en 4 Oct. 1904. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R,. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 5209. Prijzen van f 70. 741 5219 6859 10094 11507 en 19191. Te zamen 7 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 757 5208 5217 5231 5239 5818 5823 5828 5830 5836 6335 6339 6348 6362 6387 6847 10082 10091 11518 11523 11528 14092 16422 16438 16439 16797 16818 16820 18265 18271 18274 19147 19150 19152 19157 en 19185. Een erfenis van 400 niillioen. In Parijs is op het oogenblik een zaak aan de orde waarbij de allaire Humbert iiog maar een kleinigheid is. Markies van Casa Riera, een Spaansche grande, millioenen rijk, stierf in 1881 kinderloos in Paiijs. In zijn testament benoemde hij tot eenig erfgenaam zijn neef José Mora Y Riera. Rij diens dood zou het ver mogen aan den broer van José, Alexandio Mora komen. José Mora stierf eenige weken na den erflater en het fortuin kwain aan Alexandio, die nu nog als markies de Casa-Riera, schatrijk in Parijs woont en daar in de Spaansche kolonie en in de beste Fransehe kringen een voorname per soonlijkheid is. Eenige tijd geleden kwam er uit Spanje iemand aanzetten Pedro Riera, beweerde dat de ware Alexandio drie jaren voor den ouden markies ge storven is en de tegenwoordige markies de Casa-Riera zich een valschen burge lijken stand had verschaft om zich het vei mogen van den ouden man loe te eigenen en slechts een indrin ger was. In Spanje zelf was reeds lang aan de echtheid van den rnai kies getwijfeld, doch er was nooit eerder werk van de zaak gemaakt. Nn de zaak in behandeling is zijn er velschillende getuigen tegen den markies opge daagd. In Parijs interesseert men zich zeer voor de quaestie wie de uMile markies van Casa-Riera en de bezitter der 4Ü0 millioen zal blijken te zijn. Prentbriefkaarten cn strafport. De prentbriefkaarten staan in het teelten des tijds. Door iedereen, groot en klein, jong en oud, worden ze verzonden. Het ontvangen doet den meesten genoegen, maardikwijls is er een minder aangename zijde, n.l. hel betalen van strafpoi t. Het is daarom niet ondienstig, vooral nu de post- ambtenaien scherper toezicht schijnen te moeten houden en daardoor het aantal overtreders dagelijks grooter wordt, in herinnering te brengen, dat, om voor 1 cent te mogen worden ter- zonden, er op zulk een kaart alleen mag worden vermeld: de naam en de woonplaats van den afzender en de datum van afzending. Verboden zijn verkortingen als m. g., h. g., m. d., p. f., p. r., enz. verder «groeten", «gelukwenschen", «uw toegenegen" en dergelijke meer. Do naam van den afzender mag niet worden uitgedrukt als: pa, moe, je broer of zuster, en ook niet oom, tante, neef of nicht. Als middel om aardappelen lang goed le houden wordt aanbevolen Men maakt bakken geheel van latten; die latten zijn zoover van elkander geplaatst dat de aardappelen er niet uitvallen. Onder iederen bak zijn klampen (stukken hout). Men vult een bak tot bijna aan den rand, in den kelder, zet daarop weer een anderen bak en herbaalt dit voor zooverre 't noodig blijkt te zijn. De lucht heeft dan toegang tot de aldus te bewaren aardappelenhet keeren, waarbij de beste vruchten kneuzen en blauwe plekken bekomen, is on- noodig en de aardappelen loopen niet uit.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2