NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. BARON MONTEZ No. 84. Woensdag 19 October 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het gebeele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar builen tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De Randmagnaten vertellen altijd, dat de Chineezen in de Ti ansvaalsche mijnen beter worden behandeld, dan alle andere arbeiders ter wereld. Een bericht aan de Daily News geeft een anderen kijk op (Ie dingen. Onlangs zijn eenige Chineezen op ergerlijke wijze met ijzeren staven en zweepen door de opzichters bewerkt; waarom blijkt niet. De politie stond het kalm aan te zien zonder tusschenbeide te komen. De uitdrukking «slavernij", die de Engelsche liberale bladen op den Chi- neezenarbeid in Transvaal steeds toe passen, schijnt niet al te zeer over dreven. De stam der Witbooi's is sinds 5 Oct. tegen de Duitschers in opstand. Op dienzelfden dag vielen talrijke benden Hottentotten onder Morenga de compagnie van Wehle bij Burneis aan, ten westen van de Karasbergen. Zij werden met verlies teruggeslagen. Majoor Lenger staat met 150 man en 4 -kanonnen bij Warmbad en Zandfonleiri. Te Keetmanshoop zijn 130 man met 2 kanonnen. De ge meenschap met bel Noorden is af gebroken. Zondag ontving koning Peter I van Servië zijn oude studie-genooten van de militaire school te Parijs. De koning en de officieren spraken elkaar met »jij" aan. Een der officieren verklaarde, niet te willen weten of er ook konings moordenaars waren bij de officieren, die hun als eerewacht hebben gediend het bezoek toch bad geen politiek doel. Of de koning die uitlating erg prettig zal vinden? Vier kleinzoons van den Schah van Perzië zijn dezer dagen te Brussel aangekomen, vergezeld van hunnen Franschen gouverneur en een lijfarts. De oudste der Prinsen, Firouze Mirza, die zestien jaren telt, zal stu- deeren aan de militaire academie; de 15-jarige Prins Abbas Mirza gaat in België staathuishoudkunde en inter nationaal recht studeeren en de twee jongste Prinsen, Mohammed Voli Mirza en Hassein Gholi Mirza, zullen een hoogere Burgerschool bezoeken. De Prinsen genoten voorbereidend onderwijs op een Jezuïtenschool te Beyruth De oorlog en Riisland's biniieiilaiidschc toestand. De North American Review bevat een artikel van Karl Blind, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de oorlog, als hij totaal verkeerd uitloopt, den genadeslag aan hel tsarisme zal toe brengen. En vele ontwikkelde Russen Itopen dit eveneens. De nederlaag van Nicolaas 1 bracht voor Rusland 'tenminste eenige verzachting in de harde bepalingen ten opzichte van de drukpers en de provinciale vergade ringen, en ook de lijfeigenschap moest als gevolg van den oorlog afgeschaft worden. Eigenaardig is in dit verband wat het Journal verneemt over de ge ringe geestdrift voor dezen oorlog bij de Russische officieren en soldaten allen zijn gedemoraliseerd en men acht dit een oorlog, die uitsluitend gebiedsverovering ten doel heeft. De Japanners vechten hartstochtelijk, de Russen, omdat zij het hun plicht achten. Vele Russische officieren schromen niet te verklaren, dat deze oorlog onrechtvaardig en stupide is en welingelichte politici hem hadden kunnen vermijden. De Amerikaansche officier van ge zondheid Seaman, die onlangs van het oorlogsterrein terugkeerde, heeft te St.-Louis een voordracht gehouden over zijne indrukken in het Verre Oosten Wat het verzorgen van gewonden betreft kan Japan, naar zijne meening in vele opzichten den anderen landen lot voorbeeld strekken. De ergste vijand is niet de tegen partij, maar de ziekte, en de Japanners schenen hem toe de eersten te zijn die dat goed hebben ingezien. Reeds lang vóór het uitbreken van deri oorlog stelden Japansciie officieren van gezondheid in de streken waar het leger waarschijnlijk zou komen een onderzoek in omtrent de plaatselijke toestanden en hunnen invloed op de gezondheid. De militaire dokters moeten voorts toezicht houden op liet vervaardigen van de kleederen, het inrichten van tenten. Het water van alle bronnen en rivieren werd, vóór bet leger in een district kwam, geneeskundig onder zocht, evenals ook alle fourage. In de kampen houden de officieren van gezondheid lezingen, om de man schappen op allerlei dingen opmerk zaam te maken Een gevolg daarvan is, dat inge- wandziekten in het Japansche leger schier onbokend zijn, en dat er ver wonderlijk weinig gevallen van koorts voorkomen. Gedurende de eerste zes maanden van den oorlog was in het Japansche leger nog niet eens 1 percent der verliezen van manschappen aan ziek ten te wijten, terwijl in den Spaansch- Amerikaanschen oorlog het aantal door ziekten gestorven manschappen aan Amerikaansche zijde 70 percent bedroeg. Met de Russische maatregelen is deze Amerikaansche geneeskundige alles behalve ingenomen. Hij verhaalt o. a. dat de aan komende troepen-treinen, in plaats van enkel manschappen, ammunitie, mondbehoeften en geneesmiddelen aan te voeren, steeds een aanmerkelijk deel der beschikbare ruimte hadden ingenomen door slechte vrouwsperso nen en wutki (korenbrandewijn, de gewone volksdrank in Rusland). Duizenden van zulke vrouwspersonen en tienduizenden kisten wutki zijn op de Russische spoorwegen vervoerd, en zelfs menschcn, die aan den oorlog gewoon zijn, zegt de fleer Seaman, konden bun afschuw daarover niet onderdrukken. Uil Schwerin. Men meldt uit Schwerin aan de N. R. CL: H. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik hebben van Dobbin uit een bezoek gebracht aan het op twee uur afstands gelegen «klooster" Dobberiin Dobbertin, in een heerlijke omgeving van bosch en meer, is een prachtige bezitting, waar ongetrouwde dames van den Mecklenburgschen adel een thuis kunnen vinden. Nadat de Konin gin en de Prins door den directeur ontvangen en door de inwonende dames begroet waren, bezichtigden zij de mooie kerk, waar bet orgel gespeeld werden een kinderkoor een Hollandsch dankgebed zong. Vervolgens werd het park bezocht. Toen de bezoekers na verloop van twee uur woer vertrokken, werd hun door de bevolking een harte lijke ovatie toegebracht. Men meldt uit Schwerin aan het N. v. d. D. Zaterdagmiddag bracht Koningin Wilhelmina, in gezelschap van eene hofdame, een bezoek aan de stad Krakow en hare omgeving. II. M reed eerst door de lanen rond, en langs de helling van den Joernberg, om vandaar door de slad zich te be geven naar den Bucbenberg, dte be- bekend is om zijn mooie partijen en verrukkelijke vergezichten. Overal berkenden de wandelaars en voorbijgangers de hooge bezoek ster en groetten Haar eerbiedig en hartelijk. Na veel van de mooie natuur en de prachtige herfsttinten genoten te hebben keerde H. M. naar Dobbin terug. De Prins ontving Zaterdag, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Rostock, in het Groothertogelijk Paleis aldaar in audiëntie het bestuur van den «Verein ehemaliger Fuseliere," van welke vereeniging de Prins be schermheer is. Terwijl in Duitscb Zuidwesl-Afrika de toestand voor de Duitschers hoe langer hoe ongunstiger wordt, komen nu ook slechte berichten uit Kame roen. Aan de Köln. Zlg. wordt hier over o. a. geschreven: »De stemming onder de inlanders is op verschillende plaatsen zeer bedenkelijk. De lieden hebben vernomen van de moeilijkheden der regeering in Zuid-West-Afrika. De mare hiervan is tot ver in het binnenland doorgedrongen, daarvoor hebben de zwarte kweekelingen van de zending wel gezorgd. De comman dant van de Schutztiuppe kolonel Müllcr heeft, naar ik van betrouwbare zijde verneem,eenige weken geleden zelf verklaard dat het hem met de geringe te zijnen dienste staande middelen niet mogelijk was den opstand aan de Crossrivier te onderdrukken. Terwijl wij niet in staat zijn in het noorden het vuur te blusschen dat reeds vele Europeesche slachtoffers maakte, begint het ook in het zuiden te smeulen en ook hier zijn reeds vele Europeanen vermoord." Oorzaak van deze onrust acht de schrijver in de Köln. Zlg. de geringe beschikbare troepenmacht, die boven dien in kleine afdeelingen is gesplitst en over het geheele gebied is ver spreid en Dij dringt dus op verster king van deze troepenmacht aan. Versterkingen naar Zuid-West- Afrika, versterkingen naar Kameroen. Duitscliland beleelt «el genoegen van zijn koloniale ondernemingen. Een aanslag op dr. Kuypcr. Omtrent den man, die het voor- kiemen zou hebben gehad een aanslag te doen op het leven van minister DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 100. a O ,ii lacht Fernando, terwijl hij de brandkast, die in dat vertrek staat, ontsluit en daaruit de brieven neemt, die voor hem zijn bewaard, »kom morgen bij mij. Op dit oogenblik ga ik dineeren./z Hij werpt een onderzoekenden blik op zijn papieren daaronder zijn twee met voorzorg verzegelde enveloppen. «Dineeren?» klinkt bet als een eebo uit Wernig's mond, terwijl bij nieuwsgierig de enve loppen gadeslaat. //Ja, dineeren of soupeeren, zooal.s gij bet wilt noemen. Ik ben hongerig na mijn reis per spoor van Havre. Mag ik u uitnoodigen tot een klein souper in bet Café de Paris? Wij kunnen niet genieten van het gezelschap van mademoiselle Bébé. Gij hebt, veronderstel ik het treurig nieuws reeds gehoord, dat zij in Panama gestorven is?" vraagt Montez, met veel beweging zijn oogen afwisschende. Daarna opent bij de beide enveloppen, baalt zijn zwart zakboek te voorschijn en legt daarin den inhoud der enveloppes. //Wat gaat mij uw mademoiselle Bébé aan of uw souper in Parijs antwoordt de Duit- sober. //Niet?" vraagt Montez, de overige brieven weer iu de brandkast leggende'; en bemerkende dat hij bet zakboek beeft laten liggen, grijpt het en steekt bet in den zak. //Mij wel. Wan neer gij niet wilt soupeeren, ga ik alleen.» »Nog niet!" bromt de Duitscher, //Waarom niet?" //Wanneer gij nu been gaat, weetik, dat gij later rekeningen zult laten zien, die bewijzen dat gij al bet geld gebruikt hebt voor jour nalisten en afgevaardigden." Langzaam, maar met klem vervolgt bij»Ik verlang mijn aan deel nu!» »Sta mij toe te gaan soupeeren,» antwoordt Fernando. »Ik heb van avond geen rekeningen bij mij.» »Gij hebt de rekeningen in dat zwarte boek schreeuwt Wernig Louise kan zien, hoe Montez krampachtig de vingers om dat kostbare boek klemt. »Dat bevat alles wat ikwenscb!» snauwt de Duitscher, wiens oogen fonkelen. »Laat mij ze nu zienGeef mij nu een verslag, vóór gij been gaat en een ander vervaardigt.» //Onmogelijk! en vuur bliksemt in Montez' oogen. «Gij zijt een gek, Herr Wernig om mijn uitnoodiging voor een souper te weige ren." W aarom //Omdat" Fernando's hand verdwijnt zacht achter zijn rug //omdat dit alles is wat gij krijgt." Doch snel als de bliksem beeft Wernig een liniaal van den lessenaar gegrepen, geeft daar mee Montez een forscben slag op de band en een pistool valt op den grond. De Duitscher die de sterkste is, grijpt den kleinen man bij den keel en naar bet zakboek; Montez houdt evenwel de band in de hoogte, zoo ver moge lijk buiten bet bereik van den Duitscher. Vech tende, de een als een beer de ander als een tijger worstelen zij en rollen zij over elkaar, steeds dichter bij de deur komende, die leidt naar bet vertrek, waar bet meisje in angst bet gevecht gadeslaat. Onder het worst ïlen houdt Montez de eene band achter zich en de andere steekt hij door de deur van de kamer, waar 't meisje zich bevindt, die nu te voorschijn komt en bet boek grijpt. //Groote God, Wernig bet is weg!» built Montez. »Wat is weg? Geen listen bier!» //Neen, laat mij losIemand beeft bet gegrepen Het zwarte zakboek, dat ons beider veiligheid inhoudt «Het is een list!" schreeuwt echter de ander. Zoo kunt gij Alsatius niet bedriegen.» De baron wringt zich echter los, duwt de deur open en built: «Waar is bet? Er is hier iemand geweest!" en voorzichtig kruipen beiden over den vloer en doorzoeken alle boeken van bet duistere vertrek. Met een kreet springen zij op, hooren deuren dicht slaan, willen naar buiten vlie gen maar de deur van het kantoor is dichtzij duwen er tegen aan geen beweging bet kantoor is van buiten gesloten. Als door den bliksem getroffen, blijven zij elkander aanstaren deze twee samenzweerders; beiden verbleeken. «Mijn God!» zucht Montez, «wanneer de geheimen van dat boek bekend worden, zullen wij door bet Parijscbe gepeupel in stukken wor den gescheurd!» »Wij //Ja! Het is een verslag omtrent bet omkoopen der afgevaardigden! Mijn naam zoo goed als de uwe is er vermeld!/ »Mein Gott!» En de twee opgesloten mannen zien elkander weer aan, zweetdroppels hangen er aan bun baar en wenkbrauwen, als zij elkaar toefluiste ren: «Wat moet en nu gedaan worden?» f Wordt vervolgd}.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1