Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kuyper, kan gezegd worden, dat hij te Amsterdam een revolver koopende, in het bijzijn van een derde zei, dit voorwerp noodig te hebben om een aanslag te plegen op den minister. Die derde persoon is door de Amster- datnsche recherche naar Haarlem ge bracht om den man te herkennen, en waar de verdachte eerst werd aangezien voor een landlooper, die aan praatjesmaken leed, en die dan ook als landlooper, zonder middel van bestaan zou terechtstaan, schijnt nu de instructie zich te bewegen op heel ander terrein. De nieuwe drankwet. In het kon. besluit tot het in wer king treden van de Drankwet staat, dat op de voordracht van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie van den tin October is be paald, dat de wet van den 12n October in werking zal treden op 15 October 1904. De N. R. Cl. vraagt, hoe dat kan en of het in otde is: »Hoe konden de Ministers op den 1 In October reeds weten, dat de Drankwet een wet van den 12n October zou worden?" vraagt het blad. Jubileum prof. De Louter. Men meldt uit Utrecht: Prof. mr. J. de Louter herdacht gisteren zijne 25-jarige ambtsvervul ling als hoogleeraar in de faculteit der rechten aan de (Jtrechtsche universiteit. 21 Juni 1809 tot doctor in de beide rechten bevorderd, weid hij, na eenige jaren het hoogleeraarsambt te hebben bekleed aan de universiteit te Amsterdam, 18 October 1879 hoog leeraar aan de Utrechtsche hooge- school voor de vakken: Nederlandsch Staatsrecht, Volkenrecht, Administra tief recht en wijsbegeei te van het publiek recht. Aan prol. De Louter werd inder tijd het onderwijs opgedragen aan H. M. de Koningin in het Neder landsch en Koloniaal Staatsrecht. Hij is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en sinds jaren lid van den Gemeenteraad, lid der Provinciale Stalen en buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. In den huize Ockhuijzen was gister middag receptieverschillende col leges en een groot aantal personen kwamen den hoogleeraar complimen teeren. De heeren mr A. F. graaf van Lynden (.Den Haag), mr. dr. J. Luden (Amsterdam), mr. dr. W. H. J. Royaards (Utrecht), dr. R. F. baron van Heeckeren van Wassenaer (Twickel), jhr mr. dr. J P. Hooft Graafland (Warnsveld), mr. J. G. Brouwer Nyhofl, mr. dr. DAP. N. Kooien, mr. dr. W. A van Zijst (allen te Utrecht), mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg (Neerlang broek), jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek (Den Haag), mr. dr. J. P. van Tienhoven (De Bilt), mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort (Den Haag) en W. P. Vis, J Everts en B. J. Zijlstra, bestuursleden der juridische faculteit van het Ulrechtsch Studentencorps, hadden zich tot een commissie van oud-leerlingen en leeilingen vereenigd. Deze commissie bood gislei middag, bij monde van mr. dr. W. II J. Royaards, den feestvierenden hoog leeraar de leekening aan, naar welke 't voor hem bestemde huldeblijk een boekenkast zal worden ver vaardigd. Deze boekenkast zal van denzelfden stijl zijn als 't cylinder- bureau, hetwelk Z.H.Gel. indertijd van H. M. de Koningin-Moeder ontvangen heeft. Bij de teekening was tevens een album gevoegd met de namen der deelnemers. „Sport." Door den «Amateur Wieier-Polo Bond" worden voor het poloseizoen 1904/5, nationale competitie-wedstrij den uitschreven. Inschrijvingen worden vóór 15 No vember a.s. ingewacht bij den secre taris D. A. Dirkse Jr., Wetering plantsoen 12, Amsterdam, die tevens alle inlichtingen verstrekt op de com petitie-wedstrijden betrekking hebben de. Bij de overige bestuursleden, de heeren A. H. Mohrman, voorzitter, L. J. Zegers Veeckens, vice-voorzitter, beiden te Amsterdam, C. Honig, penningmeester, te Zaandam, en YV. Witsenburg Jr., Den Helder, zijn op aanvrage de speliegels verkrijgbaar en verstrekken zij gaarne alle even- tuëcl gewenschte inlichtingen. Het blijkt nu dat in de verleden week te Utrecht gehouden vergadering waartoe de Pers geen toegang had, besloten is tot oprichting van een Alg. Bond van R.-K. Kiesvereenigin- gen in Nederland. Een reglement is al vastgesteld. Later volgt de bestuurs verkiezing. De Spoorwegenquêtc. De Staatscommissie, benoemd bij Kon. besluit van 20 April 1903, heeft thans als besluit van hare werkzaam heden, in een lijvig boekdeel vervat, in het licht gegeven de door haar verzamelde en bewerkte statistische gegevens betredende het spoorweg personeel aan sommige sectiën, depóts en stations van de Maatschappij Staats spoor en van de H. IJ. S-M. Het door de commissie in het licht der hierdoor verkregen gegevens aan den minister van Waterstaat, op diens uitnoodiging, uit te brengen nader advies betreft: lo. de bepalingen, welke bestuur ders der spoorwegdiensten, ter vol doening aan ait. 1 !3bis van het Alg. Regl. voor den dienst op de spoor wegen, uiieilijk op 31 Dec. 1903 aan de goedkeuring van genoemden minis ter moesten ondei wei pen 2o. èyentueele wijzigingen, in art. 113 van het Alg Regl. voor den dienst op de spoorwegen aan te brengen ook naar aanleiding van ge motiveerde beoordnelingen van dat art. eu geformuleerde voorstellen tot herziening daarvan met het oog op de onderscheidene categorieën van beambten en bedienden, welke door den minister aan bestuurders der spoorwegdiensten gevraagd en ver volgens ter kennisneming en over weging in handen der commissie ge steld zijn. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens een drietal weken in het buitenland te vei toeven en dan naar Den Haag terug te keeren, na eerst eenige dagen op Het Loo te hebben doorgebracht ten paleize van het inmiddels uit Dobbin teruggekeerde Koninklijke echtpaar. Tot geruststelling kan worden medegedeeld, dat de Minister van Oorlog het voornemen heeft voor oefening onder de wapenen te roepen In 1906 de Landweer-lichtingen 1903, 1904 en 1905; in 1908 die van de jaren 1903, 1906 en 1907, in 1909 die van de jaren 1904, 1905 en 1908; in 1911 die van de jaren 1906, 1909 en 1910; in 1912 die van de jaren 1907, 1908 en 191 l,enz. Als antwoord op een schrijven is bij het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Landbouw-eomité van den Minister van W., H. en N. het bericht ontvangen, «dat de Regeering bereid is tot de afschaffing der tienden mede te werken, en een wetsontwerp betredende deze aangelegenheid in overweging is genomen." In orde'?'? Men schrijft aan de »N. R C." Wij hebben nu heden het Staats blad, waarin de wijzigingsdrankwet is opgenomen, kunnen krijgen. Naar wij vernamen was onze zegsman niet de eenige geweest, die Zaterdag ie vergeefs kwam. Vóór donker van dien dag was nog geen enkel exem plaar gereed. Doch dit tot daar aan toe. Maar wij hebben nu heden ook het Staatsblad no. 231 ons laten over handigen. waarin het besluit tot in werking treden van de nieuwe Drank wet is opgenomen. Daarin treffen ons eenige data: «Op de voordracht" zoo luidt het «van onze Ministers van Justitie van 11 October 1904, no. 8457, afdeelirig Binnenlandsch Bestuur, en van 11 October 1904, no 204, afdeeling 2 A «Gelet op art. XLV der wet van 12 October 1904 (Staatsblad No. 230) enz. «Hebben goedgevonden en verstaan: «te bepalen, dat de wet van 12 October 1904 (Staatsblad no. 230) in wei king zal treden op 15 October 1904". Wij vestigen de aandacht op de voordracht van den elfden, waarbij eene wet van den twaalfden wordt genoemd, met nummer van het Staats blad erbij. Wie kan ons ophelderen, hoe onze tegenwoordige Ministers, die zooveel om waarheid geven en om de waar digheid der Kroon, reeds op 11 October wisten, dat de Drankwet eene wet van den twaalfden zou worden Hoe kon op 11 October reeds het nummer van het Staatsblad bekend zijn en in een ontwerp het besluit worden ingevuld, dat eerst op den 15den zou worden uitgegeven? Wij vragen slechts naar deze bijzon derheden, die zeker wel eenige op helderingen behoeven. Gisterenavond werd in «Amicitia" de aangekondigde volksavond, de eer ste die in dit seizoen door het plaatselijk Nutsdepartement werd gegeven, in de eivolle zaal gehouden. Reeds even over half acht moesten de deuren gesloten worden. De lezing van dr. van Schothorst over Japan was zeer interessant, maar kon helaas achter in de zaal niet altijd gevolgd worden evenmin als de ter verduidelijking vei toonde lichtbeelden. Vooral de beide slotnummers waai hij «Spekkie" nog woei eens op de kei gezeten den volke werd vertoond, wa ren pakkend. Het Symphonie orchcst «Jubal"heeft ook zijn best gedaan het genot van den avond te verhoogeu. Meteen vier tal flink uitgevooido nummers (alleen na de pauze kreeg men hel met de temperatuur te kwaad) heeft het de voordracht van dr. van Schothorst afgewisseld. Zooals bleek uit de openingsrede door ds. Busch Keizer uitgesproken, is het Nut van plan nog in don loop van dezen wirter meerdere volks avonden te houden. Dal i z':w iels zeer verbiijdends. Aan nuttige en tevens rrefil pret; ine uitspanning voor het volk. is hier nog immer gebiek Ritmeester II. G. .1 Maas Geesteranus, van het le reg. huzaren, tot voor korti u lijd le luit. Idj hel eskadron ordonnansen alhier herfi aau dal eskadron ten geschenke gi - geven vier bazuinen, znnals di ij- elke Duitsche cavalerie-korpsen in gebruik zijn. De trompetters van het eskadron oefenen er zich reeds duchtig op en welhaast zal het kranige korps uitrukken met de nieuwe instrumenten en het zangkorps, dat, nu allen van de manoeuvres zijn teruggekeerd, weer flink wordt geoefend. Maandag jl. waren op de mat kt aangevoerd 320 paarden, 130 hitten en 100 veulens. Men besteedde voor paarden van f00 tot f 450, hitten van f50 tot 1' 140, veulens van f 65 tot f130, Y'ooral ook door de aanwezigheid van bnitenlandsche kooplieden was de handel vlot en werden tamelijk goede prijzen gemaakt. Door een der bestuursleden der vrijzinnige propaganda-club werd ons verzocht het beiicht uit ons vorig nummer betreffende het als sprekers alhier optreden der heeren Mr. W. H. de Beaufort en de professoien Van der Vlucht en d'Aulnis de Bourouïll te willen tegenspreken. Genoemde heeren komen aldus niet. Zal het aantal nspullen" op de kermis dit jaar al bijzonder klein zijn, het uitgaand publiek behoeft niet bevreesd te zijn met z'n tijd ver legen te zitten. In «Amicitia" treedt de beide eerste avonden der week het Rot terdamsch Tivoli-gezelschap op met een paar echte kermisstukken terwijl de overige avonden de heer Henri ter Hall met zijn gezelschap de lach spieren der bezoekers in onafgebroken beweging zal houden. Ook de heer Wèry heeft voor zijn café «de Arend" een eeisle klas ge zelschap geëngageerd onder directie van den heer G. Stroober uit Rotter dam. Het prettig gezellige zaaltje van zijn café zal dan ook wel avond aan avond overvol zijn. Gisteren, den 18den October, was het tien jaar geleden, dat de Oud-Katholieke Studenten-Vereeni- ging «Batavia" in het Seminarium te Amersfoort werd opgericht. Den 25sten dezer maand zal dat feit feestelijk herdacht worden. Mgr. G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, is voornemens, om op Zon dag 23 October, in de kapel van het O. K. Seminarium alhier, de priester wijding toe te dienen aan den heer E. Lagerwey. diaken van het Haar- lemsche bisdom. De Directeur van het Bost- en Telegraafkantoor alhier, verzoekt ons het volgende op te nemen. «Op verzoek van den hei r Direc teur-Generaal wordt het publiek uit- genoodigd geene fooien aan post- en telegraaf beambten op hun veizoek of wegens de aanbieding van het een of ander, uit te reiken. Het is hun onder bedreiging met ontslag ver boden het vragen of het uitlokken tot hel geven van (ooien." Evenals in vorige jaren worden gedurende de aanstaande kermisweek door vereenigingen wederzoogenaamde anti-kermisbijeenkomsten georgani seerd o.a. door het «Leger des Heils", het Militair Tehuis aan de Beekstraat en de Chr. Jongelings-vereeniging »Ps. 119:9". lu de hedenmiddag gehouden spoedvergadei ing van den Raad onzer gemeente waren afwezig de heeren Y'els Heyn, Tromp van Holst, Kleber, Jorissen en van Kalken. Alvorens de notulen werden gelezen werd liet nieuw benoemd raadslid de heer D. Gerritsen geïnstalleerd. Nadat de heer Gerritsen in handen van den voorzitter de bij de Grondwet en de Gemeentewet gevorderde eeden had afgelegd nam de heer Gerritsen zitting op den zetel van zijn voorganger. De voorzitter weuschtc het nieuw benoemde lid geluk met Int hem geschonken vertrouwen en sprak den wensch uit dat de heer Gerritsen van de gelegenheid om aan de be raadslagingen deel te nemen een ruim gebruik zou maken. Na lezing der notulen en mededee- ling der ingekomen stukken werd aan de orde gesteld een voorstel totsluiting van eenige klassen der openbare sche len wegens het heerschen der mazelen. Na langduiige discussie werd dit voorstel goedgekeurd met algemeene stemmen. Daar dit besluit alvorens uitgevoerd te kunnen worden de goedkeuring van Ged. St. moet hebben, werden B. en W. gemachtigd maatregelen te nemen om nu reeds lokalen te ontsmetten. Vermoedelijk zal een gedeelte dor school aan de Koningspoort en in de Beekstraat worden gesloten. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden en vei zonden van het posikantoor te Amersfoort ge durende de le helft der maand October 1904 Mevr. Stribbe, Amsterdam. J. Thien, Amersfoort. Wed. M. C. v. Leeuwen, Amersioort. G. den Toorn, Baarn. Eerw. Keikeraad, Hilversum. v. Zeldert, Lochem. Mrj. R. v. Leeuwen, Nijmegen. Wed Kamsteeg, Rotterdam. J. Vis, Zaandijk. Van het bijkantoor Leusden. II. Keyeheuvel, Dieren. Uit het buitenland terug ontvangen. II. Geijtenbeek, Duisburg. Briefkaarten. P. Ham? R Mac. Leod, Apeldoorn. Mevr. Poortman v. Gelder, Bussum. J R. Kingma, Enschede. O. Loppersum, Haarlem. De Hollanders hebben op de Tuin bouwtentoonstelling te Dusseldorf op nieuw eenige overwinningen behaald. Westlandia heeft den eersten pi ijs van 300 Mark verworven in den wed strijd van groepinzendingen van een product, dat voor een streek van bij zonder gewicht is, en de Nederlandsche Pomologische Vereeniging den tweeden prijs vari 500 mark in de collectieve inzending van een normaal-sorleering appelen en peren van een geheel land. Frankrijk kreeg een eersten prijs van duizend Mark en Hessen een derden prijs. Natuurlijk heerschte er groote vreugde onder de talrijke aldaar aan wezige Hollanders. Zondagmiddag is het huis, schuur en hooiberg van G. J. Stange, klom pen maker en landbouwerteOldenbroek, geheel afgebiand Daar spoedig hulp aanwezig was, kon het vee, eenig beddegoed en kleeren gered worden. Een oude vrouw moest uit het bran dende perceel, dat zij niet wilde ver laten, gesleept worden. De inboedel was grootendeels verzekerd. De fopspeen in eere hersteld. Een bericht, dat onzen jongen moedeis veel belang zal inboezemen, haasten wij ons mede te deelen. De dot, de fopspeen, door de moderne wetenschap verre gebannen van de wiegen onzer babies, wordt weer in eere hersteld. Zoodat hun zin krijgen de conservatieve moeders, de be houdens-gezinde bakers, die niet af stand hebben willen doen van dit eens meest populaire artikel uit onzen luiermand. Op de jaarvergadering van de Duit sche Natuurvorschers- en Genees- beeren-vergadering werd de fopspeen wetenschappelijk ter sprake gebracht. Een geleerd spreker leidt het onder werp in. Hij gaf een verhandeling over het schreiend kind. Reeds lang was opgevallen zeide hij dat schreeuwende kinderen niet zoo goed aankomen als rustige. Door bet schreien van het kind en de daarmede in verband staande diepe ademhalingen wordt de stofwisseling bespoedigd en gaan gioote hoeveel heden voedende kracht verloren. Het is dus niet juist en daar mee valt een lang onaantastbare formule dat het schreeuwen van de baby, de longengymnastiek voor het kind, zoo gezond zou zijn. Na tuurlijk is hierbij slechts sprake van gezonde kinderen, bij welke het schreien niet door eenige ziekte ver ooi zaakt wordt, doch van z g. ge woonte-schreeuwers. Bij dpze laatste kinderen nu zijn kalmeeringsmiddelen aan te wenden, wanneer men ze tenminste niet in gewicht wil zien achteruitgaan. En zoo kwam de fopspeen ter sprake Proffessor Czerny, de directeur van de Kinderkliniek te Breslau, kwam zelfs vertellen, dat hij den dot al sedert lang weer had ingevoerd. Wanneer de fopspeen zuiver wordt gehouden is hij niet gevaarlijk en mag hij gerust gebruikt worden ver klaarde deze geleerde kinderspeciali teit. Alleen: geen dotjes van linnen met meel, of deeg gevuld, zooals vroeger in zwang vvaien. Een moderne dot dus, septisch en hygiënisch toebereidEn orr/e babies kunnen zich niet anders dan verheugen. Moord. Een vreeselijke moord is, heden morgen ontdekt in de Rue de l'Eclipse te Brussel. Een vrouw is in haar kamer gevonden met afgesneden hals. Tegen acht uur zagen de buren iemand die kamer in alleiijl verlaten; men poogde hem te achterhalen, doch te vergeefs, liet was een goedgekleede jonge man, van ongeveer 25 jaren. Zijn signalement is bekend gemaakt. Oplichting. Uit Milaan wordt gemeld dat Rusland voor een aanzienlijk bedrag is opgelicht, door een firma aldaar aan (velke de levering van 100,000 kogelveilige borstplaten was opge dragen waarvan do troepen in Azië zouden worden voorzien. De directeur der firma heeft zich voor het aanschaften van materialen groote bcdiagen doen ter hand stellen, en is nu met de noorderzon vertrok ken. Zijn handlanger is gearresteerd. Ook Zwitserland en Fi ankrijk moeten slachtotïeis van deze oplichtersfii ma zijn geweest. Luchtscheepvaart. Eene merkwaardige luchtvaart proefneming heeft le Hendon in Engeland de Brazilaan Alvorez ge nomen met eene vliegmachine, die zonder bestuurder werd opgelaten, doch met een gewicht gelijk aan dat van een mensch. Door een uurwerk werd de richting en de daling bewerkstelligd van deze machine, die eene hoogte van 1006 meter bereikte en daarna, na een reis van ongeveer een 1 Eng. mijl zonder de minste stoornis goed en wel in een weide daalde. Binnenkort zal een tweede proefneming volgen met een menschelijke bestuurder. Te Amstenrade (Limburg) wap pert op den boortoren aan het Mare- bosch de vlag, ten teeken dat de eerste steenkolenlaag bereikt is. Men is bezig bij het Watersleijder- bosch, gelegen tusschen Sittard en Doenrade, een boortoren te plaatsen. De tioep Zigeuners, welke met 12 woonwagens Zaterdag te Dinxperlo ons land binnenkwam, heefl zijn tenten bij de Marmelhorst onder Gendringen opgeslagen. Ze mogen niet verder trekken. De landbouwers zien hun spoedig vertrek verlangend tegemoet, want door hun rooflust zijn ze een ware last. Zelfs de dwarsliggers der der wegen vinden ze voor brandstof goed genoeg. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2