NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. Gemeenteraad. FEUILLETON. BARON MONTEZ Woensdag 26 October 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Afo. 86. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laiigestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Gisterenmiddag werden op den tra- ditioneelen kermisdinsdag die raads vergadering gehouden, waarin behalve een paar benoemingen de periodieke subsidieeringen en begrootingen aan de orde kwamen. Behalve de lieer Prikken die van zijne verhindering kennis had gegeven, was de raad voltallig. De notulen der vergadering van 17 October werden na voorlezing door den secretaris Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, ongewijzigd en stilzwijgend goedgekeurd. Ingekomen waren Van den min. v. B. Z. goedkeuring van de benoeming van den heer A. Winter tot Ieeraar aan liet Gymna sium en berusting in zijne benoeming tot tijd. Ieeraar aan de H. B. S. mits bij dezen er voor wordt gezorgd dal na afloop van dezen cursus het on derwijs aan een bevoegd Ieeraar wordt opgedragen. (voor kenn. aangen.) van B. en W. de rapporten der commissie inzake de verordening op de lediging van privaatputten, etc. B. en W. houden deze verordening voorloopig aan maar verkregen toe stemming tot aanschaffing van den pneumatische ruimer met toebehooren, waarvoor een uitgaaf van f1890.— noodig is. Ook is door hen uitgebracht het praeadvies omtrent den bouw van een hooischuur aan de Koningspoort. Daar het verzoek door den belang hebbende is ingetrokken wordt deze quaestie van de orde afgevoerd. Van de Vereeniging «Amersf. In dustrie- en Huishoudschool een ver zoek om subsidie groot f 1750.(in handen gesteld van B. en W. om advies.) Aan den heer L. A. Slot werd wegens ziekte buiten bezwaar der gemeentekas een verlof tot 1 Aug. 1905 verleend. Daarna kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L School, 3e soort (Beek straat). De voordracht luidt No. 1. C. Noorderbos te Haarlem mermeer. No. 2. H. IJderis te Maarsbergen. No. 3. P. A Bos te Beusichem. No. 4. C.J. Zwagermaker te Ermelo. Bij deze voordracht is het volgende schrijven gevoegd: In verband met de herhaaldelijk in Uwe vergadering te kennen ge geven zienswijze, dat het niet wensche- lijk is een onderwijzer met boofdacte te benoemen indien niet alleen ter voldoening aan art. 24 der wet op het Lager onderwijs, de benoeming van een onderwijzer met die bevoegd heid niet gevorderd wordt, maar ook zich een voldoend aantal geschikte onderwijzers zonder hoofdacte hebben aangemeld, moeten wij U opmerk zaam maken, dat C. Noorderbos in het bezit der hoofdacte is en deze op aandrang van den Arrondissements schoolopziener op de voordracht is geplaatst. De heer Gerritsen voert over deze toelichting het woord en verwerpt in het belang van het onderwijs de toe lichting. Spr. meent dit indien men den weg insloeg thans aanbevolen de goede onderwijskrachten oris zullen voorbijgaan. Bovendien kan ieder ander binnenkort de hoofdacte halen zoodat dan toch f 125.meer moet uitbetaald worden. De heer Celosse zegt dat deze toe lichting zoo is verschenen omdat de Raad zich den laatsten tijd meer in dien geest uitsprak. De lieer Noorderbos werd met 9 stemmen tegen 4 op de heer Ydens en 2 op den heer Bos gekozen. 2. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs. Benoemd wordt met algemeenestem- men Luit. van de Ham van Heyst. 3. Voorstel tot verhooging der toe lage v Id. concierge v Ih. Raadhuis voor schoonmaak en schoonmaakbe- hoeften. Bij besluit van 30 October 1901 (Bijlage No. 478) werd de toelage ioor den Concierge van liet Raadhuis voor schoonmaak en schoonmaakbehoeften bepaald op f 150 per jaar. Door de aanmerkelijke uitbreiding van het Raadhuis zullen de werk zaamheden voorschoonmaak toenemen en zal de Concierge meerdere assisten tie behoeven. Na overleg met den Gemeente- architect, die het meeidere op f 100 taxeert, stellen Li. en W. voor, met ingang van I Januari 1905 deze toe lage nader vast te stellen op f250. Z. h st. en z. d. goedgekeurd. 4. Begrooting der gezondheids commissie, goedgekeurd en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f1350. 5. Request van den Havenmeester om verhooging van jaarwedde voor kennisgeving aangenomen. Voorstel met ontworp-besluit tot opheffing der betrekking van opzichter over het lossen buiten de Kleine Koppel enz. B. en W. zeggen in hun advies: »Zooals Uwe vergadering bekend is, geniet de opzichter over het lossen buiten de Kleine Koppel (ambtenaar belast met. liet toezicht op de Ge meente-eigendommen en werken bui ten de Kleine Koppel) L. Kames, ingevolge Uw besluit van 20 October 1874 eene jaarwedde van f50 Blijkens art. 1 zijner Instructie dd. 30 April '1894 is hij belast met het toezicht lo. op de kade, voor zoover zulks niet aan den Havenmeester ten aan zien van het lossen en laden der schepen en schuiten is opgedragen 2o, op het storten van puin op de aldaar aanwezige puinplaats. Aangezien nu deze kade, waarover het toezicht is opgedragen aan voor noemden ambtenaar, een deel uit maakt van de havenwerken, waar over het toezicht is opgedragen aan den Havenmeester, is eene botsing tusschen deze beide ambtenaren ten aanzien van ieders bevoegdheid en verplichtingen op den duur onver mijdelijk en dan ook onlangs voor gekomen. Ter vermijding van dergelijke moei lijkheden komt liet ons voor, dat ge voeglijk tot opheffing van deze thans door Kames vervulde betrekking kan worden besloten. Het beheer over de puinplaats kan dan aan den Directeur van den Gemeente-reinigingsdienst worden overgelaten. Wij hebben geaarzeld hiertoe een voorstel te doen, omdat Kames zeer moeilijk de jaarwedde van f50 kan derven en zeer lange jaren zijn plich ten in deze heeft vervuld. Wij mee- nen daarom, aan dit voorstel te moeten verbinden een voorstel om aan Kames, die thans de woning van de Koppel poort voor f37.50 's jaars tot 31 December 1904 in huur heeft, deze woning gratis in gebruik te geven, onder verplichting tot liet houden van toezicht op de Koppelpoort en tot het waarnemen der funcliën van havenmeester bij diens afwezigheid, ziekte of ontstentenis, hetgeen tot heden ook geschiedde." Besloten wordt I. de betrekking van ambtenaar belast met het toezicht op de Ge meente-eigendommen en wei ken buiten de Kleine Koppel, thans vervuld door L. Kames, op te heffen II. aan L. Kames, voormeld, vrije woning toe te kennen in de woning van de Koppelpoort, onder verplichting tot liet houden van toe zicht op de Koppelpoort, en tot het waarnemen der functiën van haven meester bij diens afwezigheid, ziekte of ontstentenis. III. het beheer over de puinplaats aan de Zandhoopen op te diagen aan den Directeur van den Gemeente reinigingsdienst. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den lsten Gem. Opzichter (met wijziging). B en W. zeggen »De eerste Gemeente-Opzichter P. van den Hooff geniet thans een jaar wedde van f 1000 (vastgesteld bij Uw besluit van 30 October 1901) benevens vrije woning in het gebouw aan de Koestraat, veileend bij Uw besluit van 25 April 1894, onder ver plichting tot het houden van toezicht op en tot het schoonhouden van de lokalen van dat gebouw. Hij is steeds met den meesten ijver werkzaam geweest en mocht in den loop dezes jaars den dag herdenken waarop hij sedert dertig jaren onaf gebroken in deze betrekking is werk zaam geweest. In overleg met de Commissie van Fabricage hebben wij vrijheid gevon den, ook in verband niet toename zijner werkzaamheden, welke een direct gevolg was van de groote uit breiding van het aantal wegen der Gemeente, Uwe vergadering voor te stellen, zijn jaarwedde met f200 te veriioogen en mitsdien nader vast te stellen op f 1200 met ingang van 1 Januari 1905 Na ecnige discussie met alg. stem men op eene (de heer Van Esveld) na aangenomen. Bij nota van wij ziging is dit bedrag teruggebracht op f 100. 8. Id. van den 2den Gem. opzich ter (met wijziging). B. en VV. zeggen »In overleg niet de Commissie van Fabricage hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen, met in gang van 1 Januari 1905 de jaarwedde van den tweede Gemeente-opzichter, bij Lw besluit van 30 October 1901 vastgesteld op f800, te vetboogen met f200 en mitsdien nader vast te stellen op f 1000. Blijkens opgave van genoemde com missie wordt een dergelijke jaarwedde toegekend in Gemeenten met onge veer gelijk zielental als Amersfoort. De titularis, D. van Schoonoveld, neemt zijn betrekking met de meeste nauwgezetheid waar. De voortdurende DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 102. Dit alles spoort hem aan, het huwelijk met miss Severn zoo spoedig mogelijk te sluiten. Haar voogd beeft hij onder den duim. Het huwe lijk moet onmiddelijk plaats hebben! Dan zal hij vrij zijn om, wanneer de zaak op zijn slechts loopt, Frankrijk te verlaten als een rijk man. Dientenvolge schrijft Fernando aan Franfois Leroy Larchmont om hem aan te sporen, zoo spoedig mogelijk de toebereidselen tot het huwe lijk te doen eindigen. Ais antwoord ontvangt hij het volgende briefje 238'/, Boulevard Halesherbe, 3 Juni 1S88. Geachte baron! Uw brief heb ik ontvangen. Ik ben verheugd dat gij weer hier zijt. Mijn broeder Henri, die van Panama is teruggekeerd, heeft mij zeer onvriendelijk behandeld. Hij zou wanneer hij dat durfde, miss Severn verbieden met u te trouwen. Doch dat is natuurlijk onmogelijk! Ik heb besloten dat de plechtigheid zal plaats vinden morgenmiddag om één unr. De notaris zal hier zijn, om de civiele acte op te maken. De trousseau is hier al wat nog noo dig is, is de bruidegom. Eenige maanden geleden hield ik niet van n, mio Fernando. Gij waart zoo heerschzuchtig Mijn broeder is het echter nog meer! En ik houdt van u en haat hemMijn broeder is gek, sedert hij is teruggekeerd. Hij meent, dat hij u kan vernietigen door middel van een zwart boekje. Hij is gek! Hoe kan een zwart boekje iemand vernietigen? Net alsof hij een jong meisje is, dat hij twee nachten geleden meebracht ik ging naar bededen zag haar en hoorde dat hij tegen haar zei: »Dat zal Montez een weinig tot kalmte brengenEn het meisje antwoordde: «Vernietigt dien bandiet!" Noch mijn broeder noch het meisje mogen u lijden. Het meisje is hier. Henri heeft kamers op genomen op den Boule v ar d Ha ussman n Vergeet het niet morgen klokslag om een uur, moet do bruidegom hier zijn I Uw trouwe Francois Leroy Larchmont. P. S. Ik heb een prachtige fotografie van de bruid, toen zij elf jsar was. Ik noem kaar 1' enfant g t Montez huivert Het zwarte boek is hier iD Parijs, in handen van zijn vijand! Ernstig denkt hij over de zaak na. Hij weet, dat hij het boek niet zonder hulp van de wet uit de sterke hand van den jongen Amerikaan kan krijgen. Het onderzoek der papieren, dat plaats zal moeten hebben, kan niet geheel en al geheim worden gehouden; zelfs een Eransche rechtbank zou dat nauwelijks kunnen. Een uur later zit hij na te eenken. »lkmoet het doen," zucht hij eindelijk »er blijft mij niets anders over;" knarst op de tanden «hij of ik! hij moet het ziju!» Daarna trekt hij zijn oudste kleeren aan, maakt zich zoo onkenbaar mogelijk, verlaat zijn kamer en wandelt naar een ver afgelegen kwartier van Parijs, waar de anarchisten wonen. Inmiddels is hij bij de woning van een Rus sische nihilist aangekomen die geholpen heeft hij den aanslag op den Czaar. Montez heeft dezen persoon eenmaal een dienst bewezen. De man is werktuigkundige heeft eens een kleine verbetering aan een baggermachine uit gevonden. Deze uitvinding is door toedoen van Fernando door de Panama-Kanaal-maatschappij aangekocht. Hij heeft een kort onderhoud met den werk tuigkundige en keert gerustgesteld terug. «Dat is in orde,» denkt hij, «en nog al vrij makke lijk Sapristi, ik houd van zoo iets anders niet, doch het is het beste wat ik kan doen!" Tamelijk opgeruimd, begeeft hij zich des mid dags naar een juwelier en beveelt, dat men zijn aanstaande bruid een prachtig diamanten col lier brenge. Den volgende morgen vliegt bij de bladen door. »Het staat er nog niet in,» mompelt hij verbaasd; »nog hebben zij niets ontdekt; wat zijn die berichtgevers toch lui!» En toch is er in het vroolijke Parijs, geen opgeruimder schepsel dan baron Montez van Panama, die tegen één uur des middags langs den Boulevard M a 1 e s h e r b e rijdt eu een blik werpt op het ParcMonceau, vol spe lende kinderen, en bonnes. Alles wat Eranfois aan Montez heeft geschre ven, is zoo waar als de brief van eenig geschokt verstand kan '/.ijII Louise heeft nauwelijks de woorden aan de deur van de woning van Harry's broeder ge sproken, of zij vindt zich zelf met het zakboek terug in de Bibliotheek, terwijl Harrij haar met van vreugde stralende oogen aanziet Haar levende lippen, jagende boezem, schit terende oogen maken haar schoon gelijk een Yenus en zij heeft een nieuwe japon gekre gen met welke vrouw in Parijs zou dat niet het geval zijn? {Wordt verwijd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1