Arts H. II. E &et Plaatselijk Nieuws. Advert BUITENLAND. 25 OCTOBER tol Concertzaal Grand ^pectacl controle bij den woningbouw eischt ▼eel inspanning. Zijn werkzaamheden zijn zeer toegenomen, o. a. is hij sinds de invoering der Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de openbare weg, enz. dd. 18 November 1902, met de invordering dier rechten belast." Ook dit bedrag is bij nota van wijzigingen op f 160 teruggebracht. Zonder discussie of stemming wordt ook dit voorstel aangenomen. 9. Begrooting van het Burg. Arm bestuur voor 1905 met ontwerp-be- sluit tot toekenning van subsidie. Vastgesteld op 1 11807.68. 10. Begrooting van het Burger weeshuis voor 1905. Goedgekeurd. 11. Id. der d.d. Schutterij. Goedgekeurd. 12. Voorstel tot verhooging van subsidie aan de muziekvereening(mei wgziging. B. en W. zeggen in hun advies: «De talrijke uitvoeringen welke de sAmersfoortsche Muziek vereeriiging" in den loop dezes jaars heeft gegeven, zijn zeer in den smaak van het publiek gevallen. In de laatste jaren is dit korps aanmerkelijk verbeterd, zoodat het thans waarlijk in de behoefte voorziet. Vooral de verplaatsing van de tent naar het begin der Koninginne-laan, waardoor deze is verwijderd uit oen omgeving waar al te veel gelegenheid was tot het verkrijgen van sterkedrank, waardoor de orde soms minder groot was, heeft tongevolge gehad, dat het publiek rustig en ongestoord van deze uitvoeringen kan genieten, maar dat de inkomsten der vereeniging zijn verminderd wegens inhouding van jaarlijksche bijdragen van ingezetenen wier belang medebiacht, dat de uit voeringen op den Hof werden gegeven. Wij achten het zeer gewenscht, deze uitvoeringen ook op den duur ie bestendigen, doch meenen dat hij het tegeriwooidige subsidie van f 100 moeilijk van deze vereeniging kan gevergd worden, dat zij meer dan de vier bij Uw besluit van 21 October 1902 geëischte uitvoeringen geeft. Waar de Gemeente overigens weinig of niets uitgeeft voor het verstrekken van gelegenheid tot gepaste ontspan ning voor het publiek en door deze uitvoeringen aan alle ingezetenen inenigen genotvollen avond kan wor den verschaft, stellen wij u voor, te rekenen van 1 Januari 1905 aan de Amersfoortsche Muziek-vereeniging" tot weder-opzegging een jaarlijks sub sidie van 1' 250 toe te kennen, onder voorwaarde, dat per jaar minstens 8 openbare uitvoeringen worden gege ven, (waaronder een op de verjaar dagen van II. M. de Koningin en van 11. M. de Koningin-Moeder) op den tijd door Burgemeester en Wethou ders te bepalen." Na langdurige discussie wordt het voorstel waarvan liet bedrag bij nota van wijziging met 1 50 is vermin derd en tei uggebracht op f200. aangenomen. Tegen stemden de heeren Vels- lleyn, Plomp, Jorissen, Oosterveen en Hamers. 13. ld. tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging tot be vordering van het vieemdelingen verkeer. AjjB. en W. zeggen in hun advies jjl»Wij zijn van oordeel, dat deze Vor- eeniging in het belang der Gemeente werkzaam is en den gevraagden steun ten volle verdient, weshalve wij vrij heid vinden, U voor te siellcn, haar voor het jaar 1905 wederom een subsidie van f100 te verleenen. 14. Id met ontwerp besluit tot het verleenen van een subsidie aan de Amersfooitsche Tramweg Mij. Wjj herinneren, dat deze maat schappij, welke zeer zeker in eene behoefte van het verkeer voorziet, oorspronkelijk een subsidie heeft ge vraagd voor den tijd van 5 jaren n.l. het eerste jaar f 1000 en de vol gende jaren telkens f200 minder. Overeenkomstig ons voorstel is toen Uwe vergadering niet geheel op dit verzoek ingegaan, omdat het niet gewenscht werd geacht, voor de latere jaren eene toezegging te doen en het mogelijk werd geacht, dat later, door gewijzigde omstandigheden, oen andere beslissing aanbeveling zoude verdienen. Toen is een subsidie van f1000 voor eens voor het jaar 1903 verleend. Ware toen aan het verzoek der Maatschappij voldaan, dan zoude voor het jaar 1905 een subsidie van 1 600 zijn verstrekt. De teruggang der ontvangsten over het eerste halfjaar 1904 in verband met die over gelijk tijdvak in het vorige jaar, (immers werd in 1904 ontvangen 12987.22s, tegen f3145 025 in 1903) geeft ons aanleiding, U voor te stellen de subsidie voor 1905 niet op f600, doch op f800 te bepalen; te verleenen op de voorwaarden, ver vat in bijgaand ontwerp-besluit en overeenkomende met clie, welke te voren aan de subsidie waren ver bonden. De gevraagde som van f 1000 komt ons, met het oog op de middelen der Gemeente, te hoog voor." Zonder discussie of stemming wordt besloten aan de «Amersfooi tsche Tramweg- Maatschappij" in het jaar 1905 uit de Gemeentekas een subsidie van f800 te verleenen onder voorwaarden lo dat de rekening der maatschappij over het jaar 1904 door Burgemeester en Wethoudeis worde goedgekeurd 2o. dat deze subsidie alleen zal worden uitgekeerd wanneer en voor zoover de ontvangsten der maatschappij over het jaar l904, naar bet oordeel van Burgemeester en Wethouders geen gelegenheid geven, daaruit de in dat jaar voor exploitatie, afschrijving en vei nieuw ing benoodigdo uitgaven te bestrijden en niet mag dienen tot uitbetaling van dividend. 15 ld. metonlwerp-besluiten in zake heffing van vuur-, haven- en tongeld Het advies luidt: Bij de toezending, aan heeren Gede- puteeide Staten van bet Koninklijk Besluit, van 27 November 1903, No. 26, houdende goedkeuring van de heffing van 50 pCt. van het tarief voor vuur-, haven- en tongeld voor het jaar 1904, heeft de Minister met verzoek zulks onder de aandacht van het Gemeentebestuur te brengen het volgende te kennen gegeven »Nu de heffing naar het tiians ge bruikelijke tarief sinds 20 jaren onaf gebroken heelt plaats gehad, en het zich dei halve laat verwachten, dat de Gemeente Ameisfoort zich voors hands aan dat tarief zal willen houden, schijnt het verkieselijk, dat bij de eerstvolgende vernieuwing het bedrag der te betalen rechten niet, zooals tot dusver, voor slechts éen jaar, maar voor den gebruikelijker) driejaarlijk- sclien termijn wordt vastgesteld; «daarbij behoudt de Gemeente de vrijheid, op wenschelijk blijkende wij zigingen tusschentijds de Koninklijke bewilliging te vragen. «Tevens zou dan het tarief in dier voege kunnen worden geformuleerd, dat het zich bepale tot vermelding van de te heffen bedragen en hetgeen daarop van invloed is". Wij merken te dien aanzien op, dat bij Uw besluit van 23 Januari 1883 werd bepaald om voor het jaar 1883 van het bestaande tarief voor het vuur-, haven- en tongeld 50 pCt. te heffen, onder en na Koninklijke goedkeui ing, en in het laatste kwar taal van elk jaar de percentage der helling voor het volgende jaar vast te stellen. Nu reeds ruim 20 jaren de heffing naar 50'pCt. onafgebroken heeft ge golden, hebben wij geen bezwaar tegen de vaststelling van het percen tage voor een tijdvak van driejaren Wij stellen U dan ook voor, hiertoe te besluiten overeenkomstig bijgaand ontwerp-besluit. Het vermelden van de te heffen bedragen eri hetgeen daarop van in vloed is, achten wij minder wenschelijk. Daarbij zouden verscheidene bepalin gen van het tarief, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 1 Mei 1830, No. 3, moeten worden overgenomen, terwijl de verwijzing naar dat tarief zoo niet direct, dan toch op den duur zoude vervallen. Met het oog op de vroeger gevoerde procedure (vonnis van de Arrondissements-Rechthank te Utrecht, dd. 28 Juni 1882, genoemd sub No. 225 in den Inventaris van het archief (waarbij uitdrukkelijk, onder verwijzing naar genoemd Ko ninklijk besluit, het recht der Ge meente tot heffing dezer ritributie (of tol) is erkend, achten wij het beter, dat het Raadsbesluit zich be pale tot verwijzing naar dat tarief. Wij geven Uwe vergadering mits dien in overweging, te besluiten lot heffing van 50 pCt. van dat tarief voor de jaren 1905, 1906 en I9u7. In het vervolg het peicentage van het tarief voor vuur-, haven-en ton geld, goedgekeurd bij Koninklijk I e- sluit van den 1 Mei 1830, No 3, vast te stellen voor een driejaarlijkschen termijn en wel telkens in het kwar taal, aan dezen termijn vooiafgaande De vergadering gaat hiermede ge heel accoord. Vervolgens komt aan de orde de Begrooting. Bij de algemeene beschouwingen voerde de heer Gerritsen het eerst het woord. Met B. en W. was spr. het eens dat de financiën in niet slechteren toestand verkeerden dan de overige grootere steden, en spr. zou het jammer vindon indien men over zou gaan tot verhooging van de inkomstenbelasting. De straatbelasting met 50 pCt. te ver- hoogen en de begrooting sluitend te maken acht spr. hier dan ook eer wenschelijk, doch indien de Raad dat niet wenscht te doen en de Inkomsten belasting wil verhoogen, dan zou spr, er op willen aandringen progressie in te voeren naar de inkomens boven 2500 gulden. Het is billijk van hen die het meeste hebben het meeste te eischen. Voorts dringt de heer Gerritsen aan op een controleur, en geeft als zijn meening te kennen dat een geregeld onderzoek verrassende resultaten zal opleveren. Nu de vei kiezingen achter den rug zijn en men hem niet langer een duur raadslid zal noemen, moet spr. opkomen voor de lage tractemen ten der politiebeambten en de werk lieden der stadsreiniging. Die kleine tractementen beneden f 10.per week kunnen geen uitstel van verhooging leiden. Met B. en W. is de heer Gerritsen het eens dat de post voor de Huis houd- en Industrieschool als memoiie- post op de begrooting thuis hoort Verlaging van den gasprijs zou spr hetreuren. Waar onlangs voor f250 een openb, aanbesteding heeft plaats gehad daar betreurt spr. het dat men voor een bedrag van f 150 000 (filtingsartikelen gasfabriek) geen openb. inschrijving heeft gehouden. Men zou daarmede de deur kunnen openen van willekeur en oneerlijke ambtenaren kweeken. Met genoegen heeft de heer Ger ritsen de invoering van het drie- ploegenstelse! vernomen. Spr. zal zich verzetten tegen elke poging de II. B. S kleiner te maken. Ameisfoort heeft weinig handel, zoo goed als geen industrie, alleen on derwijs, goed onderwijs is het middel om de menschen naar hier te trekken Dit waren tevens de punten waar over het geheele begrootings debat liep en waaraan deelnamen de heeren Jorissen, Visser, Celosse, Plomp, v. Kalken en Kleber. Bij de discussiën werd de toon vaak zeer heftig De heer Visser kon het den heer Gerritsen niet vergeven de levering van kolen voor de gasfabriek in dis cussie te hebben gebracht en eischte van den heer Gerritsen het bewijs lat hier oneerlijke beambten waren gekweekt. De heer Celosse wist echter de bedoelingen van den heer Gerritsen mede toe te lichten. De heer Gerritsen moest herhaal delijk protesteeren. Hij had niet ge zegd dat de ambtenaren oneerlijk waren doch dat dit stelsel ze kon kweeken. Een oogenblik spande het tusschen de heeren Kleber en Gerritsen, De heer Kleber verzocht den heer Gerritsen de zaak practisch te be kijken en vroeg daartoe of de heer Gerritsen zijn mais en rijst ook na publieke aanbesteding insloeg. De heer Gerritsen achtte deze vraag een personaliteit en daarvan is hij niet gediend. Reeds in de vorige periode van zijn raadslidschap heeft spr. ondervonden dat de heer Kleber er nog al van houdt personaliteiten te tappen. Spr. zal op dergelijke handelingen van den heer Kleber geen acht meer slaan. Bij de artikels waren slechts enkele opmerkingen te maken van onderge schikt belang. Een incident dat heel wat lastige gevolgen kan hebben had echter plaats bij de bespreking van de memoriepost betreffende de Industrieschool. De heer Hamers Ireeft voorgesteld dien post uit de begrooting te lichten over welk voorstel de stemmen staak ten. Nu was goeden raad duur. De begrooting moet afgewerkt wor den, voor November moet zij bij Ged. St. zijn. Een nieuwe stemming mag eerst plaats hebben in de volgende vergadering. De voorzitter meende deze Gordi- aansche knoop te moeten doorhakken Joor de zitting te sluiten en de heeren uit te noodigen over 5 minuten opnieuw te vergaderen. Dit geschiedde doch de wettigheid dezer nieuwe ver- adering werd betwist, vooral door den heer Jorissen, die aan de stemming onder protest deelnam. Het voorstel werd bij de tweede stemming door nieuwe slaking ver worpen, zoodat de post gehandhaafd blijft. Over de verhooging van de straat belasting met 5'J pCt. werd niet veel meer gediscusseerd, het voorstel in stemming gebracht werd aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. Tegen stem den de heeren Jorissen, Vels-Heyn en Plomp. De geheele begrooting werd vervolgens goedgekeurd. 17. Benoeming van een tijdelijk leeraar in teekenen aan de Burger avondschool. Benoemd wordt de heer A. Fled derus. 18. Vaststelling van jaarwedden van personeel der B. A. School. Dit punt werd na eeriige opmer kingen van den heeren Plomp, Ger ritsen en Celosse vooiloopig aange houden. Bij de rondvraag vroeg niemand het woord. Voor de sluiting deelde de vooi- zitter mede dat hij niet voornemens was de maatregel om te sluiten als gewoonte te nemen na staking van stemmen. Doch het was usance dat in een dergelijk geval de voorsteller zijn voorstel introk. Daar echter dit niet was geschiedt zou spr. dezen maat regel wel moeten nemen. Deze mededeeling gaf tot eenige discussie aanleiding. De afd. Amersfoort \an het NOG. heeft besloten samen te werken met de afd. van den Bond tegen de voorgestelde wijzigingen in de onderwijswet. Zaterdag wordt in Utrecht een vergadering gehouden tegen de voor gestelde wijzigingen der onderwijswet van onderwijzers uit de provincie, waarin als spreker zal optreden C. A Zelvelder, schoolopziener in het district Ileerenveen. Bij een huiselijken twist heeft hedenmorgen omstreeks half tien in de Koningstraat een zekere V. esn leelijke verwonding opgeloopen Hij werd door zijn dertienjarige broer met een schaar zoodanig in de zijde ver wond, dat op het politiebureau hem geneeskundige hulp moest worden ver leend. Nadat het bovenstaande bekend was geworden deden er direct allerlei ge ruchten de ronde, zelfs werd al ver teld dat op den Hof iemand doodelijk gewond was geworden. Het lijkt wel alsof men van steekpartijen een grapje maakt. De kermis. Twee dagen zijn reeds voorbij Duchtig is er feestgevierd Och, we hebben wel weer die staaltjes van bandeloosheid gezien, tengevolge van den drank, maar daar is men een maal aangewoon, die bij elke gelegen heid aan te treilen. Wij hebben heel wat echte pretmakers gezien, die zich kostelijk amuseerden. Zeker niet het minst opgewekt en vroolijk waren de honderden kindergezichten voor wie al het mooie der kermis als uit een tooverland is. En ook honderden die zich de kinderschoenen ternau wernood herinneren wisten op gepaste wijze het er eens flink van te nemen. Ordelijk is tot nog toe alles gegaan. De politie heeft uitstekend bewezen dat zij haar taak meester is. Princelli, het Theather Nationaal, heeft het natuurlijk druk. Gisteren avond is een groote menschenmassa daar teruggezonden, die bij gebrek aan plaats niet konden behooren tot het groote getal uitverkorenen die mochten genieten van al het schoons en joligs dat men daar tezienkiijgt Daar zijn acrobaten die niet zoo halsbrekendwerk verrichten doch een aardigheid en spierkracht te zien geven, in een reeks keurige oefeningen, lie een ieder verbaasd doen staan. Wat mejuffrouw Haay met haar honden weet te doen, geeft te zien hoever dressuur het brengen kan. Doch laten wij niet te zeer uitweiden, het gezelschap van mevr. de wed Princell is te over bekend dan dat wij er iets nieuws nog aan behoeven toe te voegen. In «de Arend" is het 'l gezelschap van den heer Stroober die het publiek avond aan avond veel genoegen vei schaft. Het is een variété dat voor het beste n den lande niet opzij behoeft te gaan. Wij hebben ook daar genoten. In Amicitia, waar van avond Henri ter Hall voorstellingen geeft, was de beide vorigo avonden do zaal niet I eivol doch ook daar haar hadden de thuisblijvers ongelijk. Het Rotter damse!) gezelschap van den heer Mulder heeft en een tweetal uitstekende stuk ken kranig gespeeld Een andere vermakelijkheid waar het publiek bijna te talrijk is, is de Bioscoop. Wij hebben verbaasd gestaan over die schitterende kleureffecten. Telken jare op dat gebied iels nieuws, steeds worden de bioscopen volmaakter, en als nu nog het trillen verdwijnt zouden wij zeggen is het toppunt bereikt. Hippodrome en sloomcaroussel heb ben het overdruk, nu het is in die lichtpaleizen wat gezellig. Van de kramen mogen wij vooral de prachtige «Au Printëmps" en de Nougatkraam met de Eleclrische installatie op het Zand niet vergeten Wij hopen van harte dat er no, een viertal dagen flink kermis wordt gevierd, zonder de walgolijke en gp- vaarlijke tooneelen, waarvoor de politie echter wel waken zal. Heden wordt de tunnel aan het Centraal station te Utiechl in gebruik genomen. TOONEEL. »De Hugenoten". Opera in 5 bedrijven door Meyer beer, opgevoerd door de Noord Ned. Opera. Reeds veel werd over bovenge noemd nieuw Opera-gezelschap ge schreven en dit lang niet altijd ten goede. Op alles kan men echter, als men wil aanmerkingen maken, en zeer gemakkelijk is het alles af te bre ken, doch beter en optimistischer is 't het goede in iets op te zoeken, al ligt dit misschien niet altijd voor de hand dat te vinden. Zoo gaat het ook met bovengo noemde nieuwe Opera. Mocht het ensemble nog niet geheel in orde zijn en aan de opvoering hier en daar iets hapeien, do algemeene in druk die de uitvoering o.a. van de Hugonoten geeft, is goed en het meerendeel van het publiek, dat het theater na afloop verlaat, is ruim tevre den. Zoo bracht o a de niagnifijue bas van den heer J Maas het publiek in verrukking en werd hij verschei dene malen bij open doek toegejuicht De heer D. Pauwels, hoewel licht verkouden voldeed ook zeer goed in de rol van «Raoul de Nanées. Mej. Duj'se was als Valantine goed en ook mej De Bruin als Urbain maakte een oeden indruk. De overige dames en heeren voldeden vrij wel. Ook, wat de kooren belieft, deze kunnen zich gerust laten hooren. Het geheel maakte dan ook, zooals ik hier boven leeds zeide een zeer aangenamen indruk. Indien de jonggeborene op hot ingeslagen pad blijft voortgaan, zoo zal hij weldra met do beste buiten- landsche collega's kunnen wedijveren. Amsterdam 24/10. Vf.ritas. Vrijdagnacht waren een 40 stoom trawlers ten Z.O. van Doggersbai.k aan het vissclien, verspreid over eenige mijlen. Tusschen elf en twaalf had de bevelhebber met vuurpijlen en ge kleurde lichten de richting aangegeven. Plotseling zag men lichten naderen, en vermoedde dadelijk, dat het de Oostzeevloot was; deze begon zon der aanleiding op 20 visschetsschepen te vuren. Eerst dacht men aan losse schoten, maar weldra bleek het raak te zijn. Men was zóo dicht bij elkaar, dat de Russen, als zij hun kijkers en zoeklichten hadden gebruikt, zouden gezien hebben dat zij met visschers- booten te doen hadden. Na een half uur vurens hield men plotseling op en stoomde de vloot haastig naar het Kanaal. Op de Crane was de heele bemanning gewond. Spoedig zonk de boot, op het dek lagen plassen bloed. De dooden en gewonden konden er nog afgehaald worden vóór zij zonk. De Mino kreeg negen scholen boven de waterlijn. Engeland en Tibet. Koning Edward heefteen gedenk penning laten slaan als een belooning oor de troepen der Thibet-expeditie. Het iieet dat de Engelsche Regee ring de Russische heeft medegedeeld, dat zij een algeheele wijziging van het Engelsch-Thibotaansche verdrag wenscht, tengevolge van de vriend schappelijke belooging van Rusland en in overeenstemming met Rusland's verlangen. zacht en durig,*Iijden rj vader j F. J. jpAlj n den ouder3j '86 jargjü* J. cl Amersfoort, 1904. fDe overjge bui djgen Mmèn de KERMIS 1904. Vanaf Mnnnd| tot en niet Zjiteri ELKEN INTERNA! G Directeur G. STROOI Optreden der nieujtvste xjiecialij ■J TABLEAU de Ljps Frèrei dé stoutmoedigs I McjuHVohw p.vjyl .■eerste EfoMancls I soubr< I Japanecsche >i ■/grootste Wondeii d De lieer DEI» ^beroemde Hollai en Coupletzanger, nieuw repertoire. Mad lie AI ïdeder ujnl -tya '™flir. CIlAfl Vermaarde CLOT en Instrument Lacks Eii meerdere m den Eerstq Groot orkest den heer H. HEXfj lederen avond afwissft Bureau geopend 7 uurU Entree eerste rang /'(S Plaatsbespreking vd't extra per plaats. fl KOBÏEGB.j Belast.- zich ml koop .'ren eflei sluit jjProVngatiëa diet-J'ik Refre-mnlfT gel^bn in Deposil Kantoor geopel II. Gcfk L Leeraihji Utrechts^esi hoek Haflinji /36. LAIAISOIU Com missjp AMSTERDAM, Amersi siMuurhuj bejjasten zich verkéop van f(j prolongation, kc kooïen coup wisïels, en vreei] ftersclinireu hef in bcvvai vvifönleii in," dj hunner gcuhntst nii^akvjffje kt nadere couditii kantore verkrijj Kantoor geopel dag 93 en 7'Ir 9.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2