NIEVV1 Nieuws- en Advertentieblad vo©r de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Mieuws. BARON MONTEZ flo. 88. Woensdag 2 November 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor kinnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telcphoomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het gebeurde in de Noordzee. De Engelsche visscliers, die het slachtoffer werden van de zenuw achtigheid der Russen, spreken de voorstelling, welke de Russische ad miraal van 't geval geeft, op ver schillende punten tegen. Kapitein Peaker, van de Maggieheeft ver klaard, dat er zich zelfs geen Engel sche torpedoboot tusschen de vis— schersschepen bevond. De Russen be weren, dat de visscliers hun seinen onbeantwoord lieten maar de kapitein merkt op, dat men niet kan eischen. dat visscliers de seinen van vreemde oorlogsschepen kennen. En dan: op de lieele vloot is geen enkel kanon en zelfs geen pistool, zoodat's admi raals verzekering, dat hij hoorde schieten op een vergissing moet be rusten. De Kapitein bevestigt ook. dat er geschoten is zonder eenige voorafgaande waarschuwing. Wat er van dit alles is, zal dus nu de enquête-commissie die vol gens een der berichten haar weik reeds is begonnen, aan boord van een Engelschen kruiser moeten uitmaken; men zal zich dus zijn eindoordeel over 't gebeurde, voor zoover het de bijzonderheden betreft, moeten voorbehouden, tot die com missie haar ropport heeft ingediend. Men stelle zich niet voor, dat de commissie eenige bindende uitspraak heeft te doenzij heeft uitsluitend feiten vast te stellen. Intusschen is de werkkring van dergelijke com missies ten slotte wat uitgebreider uit de beraadslagingen op de Vredes conferentie te voorschijn gekomen dan oorspronkelijk het plan was. Op voorstel van rar. Asser is de bepaling gemaakt, dat de commissie van enquête zich niet behoeft te beperken tot een zuiver plaatselijk onderzoek; daardoor heeft zij natuurlijk meer gelegenheid om haar onderzoek zoo volledig mogelijk te doen zijn. Zoo als wij zeiden: do commissie trekt geen conclusion en heeft geen rech terlijke bevoegdheid. Over de go- volgeri van wat zij vaststelt is dus altijd later nog verschil van opinie mogelijk. De Pclil Parisiën meldt dat dade lijk na het vaststellen der feiten de scheidsrechteis zullen worden be noemd en dat iedere natie dan nauw keurig de door beide* partijen geop perde grieven zal te weten komen. De arbiters zullen waarschijnlijk vreemdelingen zijn, twee voor Rus land en twee voor Engeland. In ge meen overleg zal men het hooger beroep regelen, 't Is moeilijk om wat te voorspellen omtrent den duur der enquête: waarschijnlijk zal zij niet al te spoedig geëindigd zijn. Het es kader zou, meent het blad te weten, Vigo eerst verlaten als de Russische oflieieien alle ophelderingen hebben gegeven. Het Engelsche ministerie van Han del heeft voorbereidende maatregelen getroficn om van zijn kant te Huil een onderzoek te openen. Dit zal waarschijnlijk weldra beginnen, onder leiding van een marine-officier en een bekend rechtsgeleerde. Ook dit zal een bloot feitelijk onderzoek zijn, zoodat de commissie geen oordeel heeft uit te spreken. Te Tanger zijn thans 21 Rus sische schepen, waaronder 10 pantser- schepen en kruisers en 7 torpedo- booten zij staan onder bevel van de admiraals Folkersahrn en Enquist. Gis teravond kozen vijf torpedobooten zee, terwijl de andere nog kolen enz. inna men. De mobilisatie te Gibraltar is geëin digd. Port-Arthur. Het bericht van ernstige schade, aangericht door liet bombardement op Port-Arthur gedurende de laatste week, wordt bevestigd in een «Morning Posl"-telegrarn uit Sjanghai, hetwelk vermeld dat Woensdag een hevige brand in de stad was uitgebroken. Nadere berichten over de lievige ont ploffing in de stad zouden doen ver moeden, dat deze had plaats gehad in het arsenaal; Reuter seinde zelfs, dat daarbij «alle ammunitie en geweren, die er geborgen waren, vernield wer den". De «Telegraph" echter vernam, eveneens over Sjanghai, dat de ont ploffing plaats had in een opslagplaats van het fort Erloengsjan. Uit Denemarken, Noorwegen en Zweden komen berichten over aard schokken. In zuidelijk Noorwegen ontstond een paniek in sommige kerken. Dergelijke tijdingen komen uit de Zweed-che provincies Skoone en Blekinge. Te Hjo is de voorgevel van de kerk beschadigd. Werklieden, die bezigwaren aan het aanleggen van een spoorweg van Dinant naar Philippeville, tiebhen bij liet kerkhof van Fond deFoqeenuit gestrekekte en prachtige grotten ont dekt. Zij zijn op den linkeroever van de Maas gelegen. Men is reeds door gedrongen tot een diepte van 600 M., waar men in een groote zaal kwam. Verscheidene geologen zijn reeds ter plaatse en men zal liet onderzoek nu voortzetten. Keizer Wilhelm en het Vredespaleis. In de N. Gr. Ct. wordt een verhaal opgedischt van een Hollander, die sinds jaren in Oosl-Pruisen leeft en die dezer dagen met keizer Wilhelm op zijn jachtslot een onderhoud had. De Hollander, bracht het gesprek op Den Haag, waarop de keizer zei«En nu krijgt u in dezelfde stad ook uw reclamepaleis voor den vrede", waarop de Hollander antwoordde: «Ja, Ma jesteit daar wordt binnenkort de eerste steen gelegd voor een gebouw, dat eens de heele wereld Maar de keizer viel. hem in de Tede met een «Jawel" en een teekenachtig Berlijnsch woord, dat zooveel be- teekent als «snert". 't Verhaal blijft natuurlijk geheel voor rekening van de N. Gr. Cl. Te Parijs is men bang, dat Duitsch- land. naar aanleiding van de troebelen in Marokko men weet, dat de vreemde lingen te Larache een toevlucht moes ten nemen in het Belgische consulaat) gewapend zal optreden, daar een Duitsch schip door de opstandelingen is beschoten. Tweede Kamer. Naar men verneemt is de Tweede Kamerzitting op 8 November uitsluitend belegd voor de mededeeling van een besluit der centrale sectie orn in de afdeelingen te onderzoeken, onder meer het ontwerp betreffende de oprichting van een teclinicurn, de wijziging der lager onderwijswet, wetswijzigingen betreffende de uiloefening der genees kunst en de toelating tot arts en de regeling van het militair onderwijs bij de landmeht. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de jongste October-vergadering van het hoofdbestuur is tot voorzit ter der Maatschappij benoemd do heer mr J. F. Houwing en tot vice- voorzitter de heer mr. J. Krusernan. liet vertrek van »le Batavier VI. De Batavier VI heeft de reis al aanvaard met haar somberen last. Het zal geen vroolijke reis voor de opvarenden zijn hun denken zal veel in het verleden wijlen, toen de man, wiens lijk zij thans met zich voeren naar zijn land, nog groot was en machtig en slerk. De eenvoudige, aartsvaderlijke Kruger inet zijn on bewegelijk gelaat en zwaar-gewogen woorden, met zijn wonder-helder doorzicht, zijn diepen ernst en on verzettelijk geloof heeft een leven geleefd, zoo historisch-belangwekkend en diep tragisch van einde, dat de eenvoudige na\ertelling er van doet denken aan verdichting Men kan zie!) zoo moeilijk indenken in een leven van altijd-durenden strijd, van altijd moedig braveeren, pooit opgeven in vertwijfeling tot eindelijk liet water aan de lippen kwam en de dioeve druk zijner 75 jaren hem noodzaakte zijn land op het meest kritieke oogonblik te verlaten Sinds dien was hij banneling tot zijn dood, en nu gaat hij huis toe, de oude man. eindelijk tot rust gekomen, rust die hij in zijn leven nooit kendo. De laatste tocht is ondernomen. Kalm wiegelt zijn dood-bed nu op de deining der zee. Vaarwel, Oud-President! Holland brengt u zijn laatsten eerbiedigen groet. De heer H. L. de Beaufort heeft aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het doc toraal examen in de rechtswetenschap. De tram heeft in de afgeloopen maand vervoerd 6177 betalende pas sagiers. tegen 71.11 in October 1903 en 6237 in de zelfde maand van 1902. De passage-opbrengst bedroeg f52 0 875, tegen f61180 in 1903 en cn f514.43 in 1902; de totaal op brengst was f554.33, tegen f630 905 in 1903; de opbrengst per dagkilo meter was f9 935, tenen f 11.31 in 1903 en f 10.29* in 1902. Het fraaie weder is zeker oorzaak van het mindere vervoer. Ook bij het wapen der artillerie zullen de onderofficieren en minderen, evenals bij het wapen der infanterie, een tuniek en een overjas krijgen, terwijl hij de bereden artillerie de talpa en het stalbuis zullen worden vervangen door de képi en tuniek. In verband met den \ooiraad kleedingstukken, opgelegd in de maga- ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 104. »Ja, in mijn zakLouise geeft hem de stuk ken hij leest ze vluchtig door en staat dan plot seling op met de woorden: "Ik moet gaan!» De verbaasde Jessie en de niet minder ver baasde gouvernante geeft hij een korte uitleg ging dan verlaat Larchmont haar en gaat aan het werk, den ganschen nacht. Voor de morgen voorhij is, heeft Harry het zakboek dkitr gebracht waar hij het veilig acht, nadat hij het eerst zeer nauwkeurig heeft door gebladerd. Den ganschen nacht heeft hij door gewerkt. Den volgenden morgen gaat hij er op uit om vertrekken te huren op den Boulevard Haussmann. Dat is kras genoeg voor iemand, die eerst drie weken gele den van de koorts hersteld is, denkt hij. "Eerst echter nog iets anders, vöbr ik naar bed ga!» Hij begeeft zich naar een bekend Amerikaanseh advocaat, die in Parijs zijn zomer-vacantie door brengt, vertelt hem de gansche geschiedenis vraagt hem inlichtingen, seint daarna onmidde- lijk naar Amerika en gaat dan eerst naar bed, tevreden over hetgeen hij heeft gedaan. Smachtend naar een blik van het gelaat, waaraan hij zich gedurende zijn ziekte te Pana ma zoo gewend heeft, is Harry des namiddags reeds weer in de woning van zijn broeder. Hij verneemt dat de zieke de noodige zorg ontvangt. Een der oppassers vertelt hem echter: »Mr. Larchmont, uw broeder heeft schrijfgereedschap gevraagd." "Zeer goed," antwoordt Harry«geef het hem. Ik geloof niet, dat hem dat zal schaden. Mis schien zal het hem zelfs wel goed doen! Hij denkt verder niet over de zaak na.» Daarna komt de dokter, die den volgenden raad geefs: «Laat hem doen wat hij wilH ir- ry bevalt dezen raad, want daardoor zal Frank misschien zijn gedachten afwenden van onder werpen, die hem zoo opgewonden maken. Vervolgens vraagt hij naar miss Minturn, doch Jessie antwoordt hem, dat zij zich niet wel genoeg bevindt om hem te ontvangen »Zij is totaal op Hij zendt haar een boodschap, doch als ant woordt komt terug, dat mr. Larchmont haar moet excuseeren het is noodzakelijk! Het arme kind heeft een artikel gelezen in een der Parijsche bladen, waarin wordt verteld, dat baron Montez den vorigen avond is bestolen door een avonturiersterDat maakt haar be schaamd. »Om zijnentwille word ik belasterd," zucht zij. »En wat geeft hij daarvoor in ruil?" Had zij dit artikel niet gelezen, misschien zou zij toegestemd hebben in een bezoek van den man, die hunkert naar een blik van haar schoone oogen, en ware deze dag voor haar een der gelukkigste geworden in plaats van de treurigste. Ware het niet nit vrees, gearresteerd te worden zij zou dit huis zijn ontvloden, zij zou hem zijn ontvlucht, hem en het meisje, dat zij zijn bruid waant. Larchmont moet zich derhalve met dit ant woord tevreden stellen; hij is druk bezig en met behulp van zijn advocaat seint hij onop houdelijk naar Amerika en ontvangt steeds be richten van daar. Twee dagen is hij onophoudelijk bezig; wanneer hij eindelijk terugkomt op zijn kamer op den Boulevard Haussman, na een lang onder houd met zijn advocaat, kan hij met een zucht van verlichting zeggen: »Nu kan ik Montez afwachten Slechts denkende aan zijn afgematheid, springt hij in zijn bed en ontwaakt den volgenden morgen met een razende hoofdpijn. Verbaasd ziet hij rond; hij wrijft zich de oogen uit, half wakend, half droomend. »De hoofdpijn van Culebra!" roep hij plotseling uit, «die kwam van hoe krijg ik die in Parijs? Er is toch geen Zijn bediende treed binnen want Harry leeft weer op den ouden voet. »Amadeé!" vraagt hij dezen, »wat is er met mijn kamers gebeurd, sedert ik ze-gisteren verliet?" "Niets, mijnheer. Zij waren toch in orde?" "Hm! Ben je gisterenavond thuis geweest?" »Ja, mijnheer! Ik gevoelde mij onwel: ik had zoo'n hoofdpijn." »Zoo! Wanneer heb je die gekregen?" «Tegen een uur of tien. Ik was te ziek om bij u te komen, ofschoon ik het had willen doen, want er is een pakje voor u een ge schenk, geloof ik dat tegen een uur of vijf is gekomen." »Hoe werd het hier bezorgd?" »Het werd bij den concierge gebracht ik weet niet door wien." »Aha! Het pakje kwam om vijf uur, en jouw hoofdpijn om tien. Welke pijn ge voelde je?" »Hoe kan ik u dat beschrijven, mijnheer? Mijn hoofd was als in vier stukken elk stuk in een hoek van de kamer.' «Dezelfde! Laat mij nu dat geschenk eens zien." Hij neemt het papier, waariu het gewikkeld is, weg en ziet een fraai geëmailleerd doosje vau bijzondereu vorm; er is geen kaartje bij. Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1