rürL.imiiï tegen SPOÏfBIJIIM mm Gravures, Etsen, Aqu a i;<m I ei\Por t r e t a 1 bums, Schrijf mappen, Zakportefeiptles, PoeMealhinns, Fotografie», Morastanderds, Inkfstellen, Zahpenhouders en Pot lood en enz. enz. enz. ZIE DE ÉTALAGE. Gemengd Nieuws. Advertenties. Firma P. J. ZANDVLIET Lttiaar is lip ti Zan zijnen, zal de verwisseling geleidelijk plaats hebben. Het voornemen bestaat, de officie ren der artillerie reeds in 1905 van een tuniek te voorzien Er is een wetsontwerp ingediend tot bekrachtiging van provinciale be lastingen. Hierdoor wordt o. m. het aantal opcenten voor de provincie Utrecht verminderd, en wel met opcent op de hoofdsom der grondbe lasting en op die der personeele be lasting. Wordt het wetsontwerp bekrachtigd dan zullen de in 1903 te heffen op centen voor beide genoemde belastin gen alhier 9 bedragen. De het O.-I. >4 2c luit. leger J. der artillerie van II. Wesseling zal 24 Dec. a. s. zijn bestemming volgen. Wij vernamen dat de heer van der Zoo de Jong zijn mandaat als l d der Kamer van Koophandel en Fabrieken niet hernieuwd wenscht te zien. «Ons Huis" heeft de kinder bibliotheek voorloopig gesloten, wegens de heerschende mazelen. Niet minder dan 34 personen zijn gedurende de kermis geverbaliseerd wegens dronkenschap, waarvan 17 op de kermisvrijdag. De afJeeling «Amersfoort" van ile S. D. A. P. heelt besloten bij de a. s. tusschentijdsche raadsverkiezing den heer P. Stijnman te candideeren. Naar wij vernemen houdt de heer Henri Polak alhier '17 November een rede over «Vakorganisatie." Donderdagavond 8 uur houdt de heer Frank van der Goes, pi ivaat- docent te Amsterdam in het gebouw «de Toekomst" de eerste der serie cursus-vergaderingen vroeger aange kondigd. In deze eerste bijeenkomst zal de lieer van der Goes inleiden het onder werp «De oorzaken der Armoede." De Utrechtsch-Provinciale Pio- pacanda-Commissie van den Nederl. Ver tot afschaffing van alcoholhouden de dranken heeft haar wintercampagne vastgesteld en hoopt eerstdaags met groole ijver aan het vveik ie gaan. Zij bestaat thans uit de heeren J. Heijnders (afd. Utrecht) voorzitter; B. J. J. Wegkamp (afd. Baarn) secre taris-penningmeester. D. Pauw (afd. Amersfoort) en A. II. Willemse (afd. Utrecht). - Heden, 2 Nov. hei denkt W. Glazenmaker den dag, waai op hij vóór 50 jaar als huisknecht in het O. K. Seminarium alhier in dienst Irad. In de stiptste plichtsbetrachting en met den grootaten ijver heeft hij ge durende een halve eeuiv I zijn taak volbracht. Daarom ze zullen, ze mógen niet uitblijven de blijken van belangstelling die de jubilaris terecht mag verwachten van allen, die hem hebben loeren kennen Hij gaat nu Amersfoort verlaten! Wel zien de huisgenooten hem met leedwezen vertrekken, maar zij mis gunnen hem niet de welverdiende rust, die hij thans in Hilversum hoopt te gaan genieten. Moge die rust een kalme en lang durige zijn. Door de afdeeling «Baarn" der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst, is tot leeraar in den zang benoemd de heer A. A. Verburg, onderwijzer alhier. Aan het postkantoor Amers foort, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand October 1904 in de Rijks postspaarbank ingelegd f3l233.795, terugbetaald f27781.08 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 10963. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn geslaagd de dames R. Stolberg, M. J. D. de Kok, A. C. G. Munnik en W. Munnik. De le luit.-adjudant H. P. van den Ham van lleijst heeft, de be noeming als lid van toezicht op hei middelbaar onderwijs aangenomen Mr. J. C. H. Prikken, benoemd totsubs.-officier bij de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage, heeft zijn ontslag genomen als iid van den gemeenteraad. Gisterenmorgen omstreeks elf uur is in de Langestraat ter hoogte der Valkestraat een tieurig ongeluk gebeurd. Terwijl men bezig was het materiaal der stoomcai rousel te vervoeren, een werkje wat niet schijnt te kunnen plaats hebben zonder de tegenwoor digheid van een massa joelende ben gels, had een 8 jarig knaapje het ongeluk onder de wielen te geraken, met het noodlottig gevolg, dat een der wagens hem over den buik reed. In deerniswekkende!! toestand opgeno men, werd hij eerst naar Dr. Morren, die uitstedig was, en daarna naar zijn moeder, de wed. R. gebracht. Dr. Hagedoorn en later Dr. Schreu- der verleenden geneeskundigen hulp. Ongeveer een uur nadat het droevig geval had plaats gehad was de onge lukkige jongen na een smartelijk lijden bezweken. Wel een treurige waarschuwing, die waarschijnlijk niets zal helpen. Nog dezelfden middag werden andere wagens door een even groole inassa kwajongens begeleid. Belanghebbenden worden er aan herinnert, dat op Vrijdag 4 en Zater dag 5 Nov. a.s. alhier in «Amicitia" de loting zal plaats hebben van de Nationale militie «lichting 1903, en wel: op 4 November voor de gemeen ten Leusden en Stouteuburg te half elf voormiddag, voor Hoogland te kwait voor één namiddag en van Amersfoort letter A tol en met F te kwart over één Van de letters G tot en met Z Zaterdag 5 November om half elf Achter een masker. De chiroinnnisten zijn weer aan de orde na het gioote Loudensciie proces tegen de Keiro's; feitelijk is de chiromauie nooit buiten de orde want er is geen stad, waar zij niet, hetzij openlijk, In '.zij heimelijk, bloeit liet is al zoo oud als de wereld, dat de menschheid nu eenmaal bedro geil wil worden In Berlijn oefenen de kaartlegsters haar beroep uil onder de oogen van de politic In het «Bei 1. Tagebl.» lazen wij van een kaartlegster in de Weber- strasse en een in de K.rchbachstrasse, beiden «autoriteiten,» waar men queue moet maken, wil men toegelaten woi- den. Er is nu een deide, die met het masker «weikt", en die, na behooilijk in de wijde wereld te hebben rond gekeken, zich eveneens te Berlijn als chiromaniste heeft gevestigd. De dame in quaestie verwacht haai cliënteele te vmden onder de Berlijn- sche haute finance. Want zij heeft circulaires rongezonden, die als volgt luiden: «Mijnheer! Hierbij neem ik de vrijheid u mede te deelen, dat ik mij, na lang verblijf in Parijs en Londen, te Berlijn als chnoinanisie heb geves tigd. Tot dusver heb ik door mijn profe tische, zonder eeiuge naar oplichterij zweemende hocuspocus, doch eenvou dig uit de kaarten gelezen vooi spellin gen, het grootste opzien verwekt, en werd ik dikwijls door de voornaamste personen op financieel gebied geraad pleegd. Daar ik echter behoor tot de beste Berlijnsche kringen, moet ik gedurende mijn spreektijd gemaskerd zijn om een mogelijke herkenning le voorkomen. In de aangename vei wach ting, u spoedig ten mijnent te ontvan gen, teekent hoogachtend Volgt de naam, dien wij bescheiden- lijk verzwijgen. Dat deze brieven slechts aan ban kiers gezonden worden, geeft te den ken. En men gist dus nieuwsgierig wie er achter dit masker zou zitten Handelsbl. Een oude veldwachter. Barneveld bezit stellig den oudsten nog in actieven dienst zijnden ge meente-veldwachter van ons land 2 November toch hoopt F. Meijer, sinds 1851 gemeente-veldwachter al daar, 90 jaar oud le worden. Zou 't geen tijd worden den man als pensioen zijn vol traktement oe te kennen? Het Erwten- en Boonenland. De erwten en boonen zijn zoogenaamde vlinderbloemige planten. Met lupine, de serradella, de wikken en de klaver beliooien zij tot de zelfde familie. Het zijn dus, zooals we wel eens zeggen: stikstofver weerders". Dat beteekent dat de grond door de teelt dezer planten rijker wordt aan stikstof. Erwten en boonen hebben dus geen stikstofbemesting noodig, in tegendeel zij verrijken den grond zelf daarmede. Denken we b.v. aan het gebruik, dat we van de vlinderbloemige maken, als groenbemesting, denken we ook aan het weelderig groeien van het nagewas op klaverstoppel. Zijn de erwten en boonen verrijkers van den grond, wat aangaat de stikstof, op een ander punt verarmen zij den grond. De boonen en de erwten bevatten én in do steugel én in de zaden een buitengewoon grooie hoeveelheid kali. Wij kunnen dit gemakkelijk vrij nauw keurig berekenen. In het jaar 1903 heeft in Nederland een H.A. gemiddeld 27,2 H.L. boonen opgeleverd. Dat is ongeveer een gewiekt van 2448 K.G. boonen 12,9 K.G. kali zit, is door de boonen alleen ongeveer 32 K.G. kali uit den grond ver dwenen. Door de boonen alleen, zeg ik, want men moet in aanmerking nemen, dat het boonenstroo nog meer kali bevat dan de boonen zelf, n.l. ongeveer 19,5 K.G. per 1000 K.G. Met de erwten is het al eveneens gesteld. Het vorige jaar gaf de H.A. gemiddeld 25 mud erwten, wegende ongeveer 2250 K.G. waarin, omdat in erwten ruim 1 pCt. kali zit, dus 22,5 K.G. kali was. Met het erwtenstroo erbij, kunnen we gerust aannemen, dat van de Hectare meer dan 30 K.G. kali is ver wijderd. Dat is zeer veel, als men nagaat, dat in 1000 K.G. gewone versche stalmest slechts 4,5 K.G. kali aanwezig is, en er dus 7000 K.G. stalmest noodig zou zijn, om dat kali verlies te dekken. Ik maak deze berekening om den lezer eens duide lijk te doen zien, hoe èn erwten en boonen den bodem van zijn kali voorraad be- rooven. Een land, dat dezen zomer een goeden voorraad erwten en boonen heeft gehad, is dan ook op het oogenblik bijna zeker arm aan kali. Al i3 de grond, waarop de erwten of boonen gegroeid hebben, zware klei, toch moeten we bedenken, dat een verlies van 30 K G. kali heel wat be teekent. Maar is de grond lichte klei grond, zavelgrond of zandgrond, dan is eeu verlies van 30 K.G. kalie niets minder dan uitputting. Moeten wij op dien bodem het volgende jaar weer een kaligewas zaaien, dan is het bijna zeker, dat zonder bemesting de oogst ver beneden het ge middelde zal blijven, misschien totaal zal mislukken. Maar ook dim, als we een gewas zoeken, dat mindere eischen Stelt aan den kali- voorraad is het nog ongeraden dit ge was, zonder een afzonderlijke kalibemes ting te zaaien. Hoe kunnen we nu het goedkoopst en het eenvoudigst zulk erwten- en boonenland weer in orde brengen? Aannemende, dat zulk land altijd wel eenigszins aan dtn zwaren kant zal zijn, kunnen we als algemeenen regel geven, dat we deze herfst of anders vroeg in het voorjaar 2 zak chloorkali per H. A. moeten uitzaaien. Het chloor uit deze verbinding zakt voor de lente weg (ver verbonden aan Kalk) en de kali zet zich in den grond vast en maakt het land weer normaal. Jan van de Mark. Heden overleed onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder en-Oom, de Wel- JOS, F') predikant tejrlissingen, in i 60jaren.j Uit aller naam J. H^fSOESCHOTEÜ üsdeNj SUOctober 1904. j Eenige en- algeafeene kennitycj/trig. mmm if Ja b/d. Hambupfoerbrug, UTRECHT. ONTVANGEN: Groote qbllectie artikelen ter beschildering in HOUT, MI GLAS, METAAL, PAF' KORTEGRACI1T 20. Belast zich met aan- en ver koop- van -sUecfen, incasso's, sluit Prolongatiën, verleent cre dit 4 Rekening-courant, neemt gelden ig*©eposnp Nswtf 1 d. opvragen Jp-fP/o. 14 a f T 2'/j"/o Kantoor geopend van 93 uur. Utreehis&hjÉaraat hoek; HMui^kfraat 36.il 's-Graveuftage? Aieuilite Uitleg 6. De Bank/ verstreit geld op eerste Hypotheek louder voor- uiteetaling', van .rente en geeft 4 J»ct. Pandbrieven uit in stukken jan f 1000, f500 en f 100. jfJPyb-ecM. l/j. C. \jr VAN GILS. L. M. MASTBOOM. Correspondent voor Amersfoort: de Heeren METHORST VAN LUTTERVELD. Gedurende de maand NOVEMBER OPRUIMING SLOTHOUWERS Boekhandel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2