G. G. PL' Hed< Pa GRAN CREMERS ASINS DE MODES. TER VAN DOOREI iment/rEïiTEUIJEH 1. KAM, :nee$v ©üw H Q mm Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertent iën, Leeraar ii^Piaao Utrechtse ha&k"HeI*W*&traat 16. Methorst Jffl Xlttpltt, VERBOS de za4 GEI w ©3; Oude Gracht 38 geschikt 3© UTRECHT. Tel. II St.N IC O VA AS-C AD EAU Na de huishoudelijke werd een druk bezochte openbare vergadering ge houden met dr. Hooykaas, conrector te Zutphen, en H. van der Waarden, kapelaan te Arnhem, als sprekers. Daarna werd eene afd. Arnhem op gericht. De Minister van Staat, Minister van Oorlog, brengt in de «Stel" ter kennis van belanghebbenden, dat het examen van hen die wenschen te wor den toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de bereden korpsen, dit jaar zal plaats hebben bij de cavelerie en het korps rijdende artillerie op 14 December, en bij de regimenten veld-artdlerie op 19 December; kunnende de hierbe- doelde examens zoo noodig op een of meer volgende dagen worden voort gezet. Aan het examen kan óok worden deelgenomen door hen, die, in 1S87 geboren zijnde, op den examen-dag den leeftijd van 17 jaar nog niet heb ben bereikt. Aanmelding bij den korps comman dant vóór 1 December a. s. Het toelatings-examen wordt gehou den in de plaatsen waar de staven der korpsen cavalerie, die der veld artillerie, en de staf van het korps rijdende artillerie zijn gevestigd Men zie verder, ook voor bijzonderheden omtrent deze exameus, de »Stct"no. 210. Jhr. Mr. B. W. Th Sandberg, secretaris dezer gemeente, is benoemd tot Griflier der Staten van Drente en heeft die benoeming aangenomen. Generaal majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie vertoeft sedert Maandag weder hier ter stede ter inspectie van het 5e regiment infanterie. Het eersle concert in dezen win ter door hel Symphonie-orkest »Jubal" zal worden gegeven op Vrijdag 25 November a.s. om als gewoonlijk op 27 November door een volksconcert te worden gevolgd. Zaterdagavond j.l. had op den straatweg nabij Zeist een ongeval plaats met doodelijken afloop. De vrachter Ilelmers uit Wouden berg had het ongeluk van zijn vracht wagen te vallen, waarbij het wiel hem over het hoofd ging. De bij geroepen geneesheer uit Zeist kon slechts den doo I constatceren, die waarschijnlijk omniddelijk is ingetre den. De vrachtrijder v. Z. uil S. die gelijktijdig huiswaarts reed en even later op de plaats van het ongeval aankwam vond r ee ls hel leven ge weken. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men trachten in te breken in een pakhuis buiten de Kamppoort, doch de drie amateur- inbrekers werden op heeterdaad be trapt. Het comité uit de plaatselijke afdeelingen van het »Ned. Onder wijzers Genootschap" en den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers" dat zal ageeren tegen de voorgestelde wijziging van de Wet op het Lager onderwijs bestaat uit de heerenJ. van der Horst, Voorzitter; F. Faber, Secretaris; A. Veen, Penningmeester; en W. C. Oosterman. „Handel en Nijverheid." Gisterenavond hield de bovenge noemde vereenigirig haar maandver gadering in hotel «de Zwaan," onder voorzitting van de heer S. J. van Duinen. Een 18-tal leden waren aanwezig, en drie bestuursleden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing door den secre taris, den heer M. R. N. Oosterveen, ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens kwam de bestuurs-verkiezing aan de orde. Zooals men weet was een vorig maal de heer P. J. Frederiks ge kozen ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken wegens vertrek naar elders van den heer Van Hoogstraten. De heer Fredenks heeft de benoeming echter niet aangenomen. Nadat dit door den voorzitter was medegedeeld, werd tot een nieuwe verkiezing overgegaan. Bij eerste stomming werd gekozen de heer G. C. Veenendaal, die de benoeming aanvaardde. Vervolgens werden de besprekingen ^eopend over de a. s. verkiezing van Ktjen voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken, welke 22 Novem ber zal plaats hebben. Voor het eerst staat men voor de mogelijkheid candidaten te kunnen bespreken. Wel luidde steeds art 1 van het Huish. Reglement: (2e alinea) De vereeniging onthoudt zich echter van elke bespreking van candidaten van politieke lichamen met uitzondering van de Kamer van Koophandel eti Fabrieken," doch ingevolge besluit van de vergadering gehouden op 5 Juli 1901, was de bespreking van candidaten voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor den tijd van drie jaren onmogelijk gemaakt. Daar dit besluit echter niet ge continueerd is kunnen thans candida ten besproken worden. De voorzitter deelde mede dat de heer Van der Zoo de Jong het be richt heeft bevestigd, dat genoemde heer zich niet meer beschikbaar stelde. Daar de heer Van Duinen direct genoemd werd als candidaat voor de vacature Van der Zoo de Jong, droeg de heer Van Duinen de vooizittei- hamer tijdelijk over aan den heer Oosterveen, en verliet een oogenblik de zaal. Daarna verdedigde de heer Ooster veen de candidatuur Van Duinen, welke candidatuur algemeene in stemming vond. Eenige foimeelo vragen werden gesteld en beantwoord. De korte bespreking had tot resul taat, dat algemeen de wenschelijkheid werd erkend om den heer Van der Zoo de Jong door den heer Van Duinen te doen opvolgen, mits daar door de heer Van Duinen voor de vereeniging «Handel en Nijverheid" niet verloren ging. Toen de heer Van Duinen in de vergadering was teruggekeerd werd dien uitslag hem door den heer Oosterveen medegedeeld. De heer Van Duinen aanvaarde gaarne de uit gesproken wenschen. Voor de ver eeniging zou spreker niet verloren gaan, immers: »on revient toujours a ses premiers amours." Daarna kwam aan de orde de naamsverandering van den Midden standsbond. Voorgesteld wordt door het Hoofdbestuur den Bond te noe men Nederl. Bond van Yereenigingen voor den Handeldrijvenden en Indus- trieelen Middenstand. Daarop is een Amendement van den Ned. Bond van Horlogemakers, dat beoogt het woord «Industrieelen' te vervangen door «Nijveren," en op dit amendement een vooistel van het Bondsbestuur om, indien het amendement wordt aangenomen, alsdan te besluiten achter hei woord «Nijveren" tusschen haakjes «industrieelen" te plaatsen. Het bestuur is tegen elke wijziging. Was advies gevraagd dan zou bet be stuur gezegd hebben neem een korte zakelijke aanduiding. Bijv. «Midden standsbond vooi Handel en Nijverheid". De voorzitter wees er op hoe de onder vinding in deze vereeniging geleerd heeft dat onder den naam «Handel en Nijverheid" alle categoriën plaats kunnen vinden. Met 15 tegen 0 stemmen werd den naam N B. v. V. v. d. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand goed gekeurd. De in deze vereeniging geconstitu eerde commissie inzake het onderzoek naar de mogelijkheid en de wijze van inrichting van een informatie- en in cassobureau voor den kleinhandel en werkend over geheel Nederland heeft haar rapport uitgebracht hetwelk zich geheel aansluit bij het rapport der Haarlemsche Ilandelsvereeniging. Onder de ingekomen stukken bevond zich een mededeeling van mr. J. C. H Prikken, dat hij bedankt als lid der vereeniging wegens vertrek naarelders. Voorts maand lijsten der Haarlemsche Ilandelsvereeniging (Augustus 1904) en ten slotte een reeds vroeger ge publiceerde circulaire van den N. B. v. V. v. d. II. M. waarbij het Hoofd bestuur verzocht de agitatie tegen den 11. IJ. S M. te staken. Besloten werd naar aanleiding van dit schrijven zich tot hot Bondsbestuur te wenden. Om het groote belang van deze correspondentie zullen wij haar in een volgend nummer in extenso opnemen. Bij de rondvraag bracht de heer Aug. de Steenhuysen een belangrijke kwestie ter sprake. Spr. stelde de vraag is in Amersfoort een bloeiende nijver heid mogelijk? Aan de band vari eenige voorbeel den betoogde genoemde hpor, dat de loonen in Amersfoort niet hoog zijn, I doch ook de werklieden vaak zoo (weinig presteeren, dat zelfs het lage loon te hoog is. Vooral met de ver standelijke ontwikkeling is het treurig gesteld. Schrikbarend is het hoevele jongelieden van IC jaar en ouder niet kunnen lezen of schrijven, althans niet behoorlijk. De voorzitter wees er op dat er vooruitgang is. Ook de nijverheid gaat vooi uit. Men moet echter niet alles in eens verwachten. Vaak duurt het een geheel geslacht eer er verbetering komt. Spr. gelooft beslist dat in Amersfoort voor nijver heid plaats is. De watervetbinding is er, al laat zij veel te wenschen over. De heer De Sleenhuyzen zou willen dat de onderwijzers in de jeugd meer werklust brachten. De heer Eggink heeft andere be zwaren die den bloei der gemeente in den weg staan. S. a. werden wederom de urinoirs-kwestie en de postbestellingen ter sprake gebracht. Nog werd er op gewezen hoe de patroons die erg jeugdige krachten gebruiken (jongens die voor school tijd brood rondbrengen) vaak voor die jongelui goed onderricht onmogelijk maken. Na langdurige discussie over deze zaken werd de vergadering te ruim 10 uur gesloten. De tweede cursusvergadering onder leiding ran den heer F. van der Goes, wordt Donderdagavond te half negen in «De Toekomst" ge houden. Het onderwerp dezer bijeen komst is: «klassenstrijd". Oplichterij. De firma Coucke te Amsterdam is op zeer brutale wijze door een oplichter beetgenomen. Omstreeks 6 uur kwam een jon gen den winkel binnen met een handkoffertje, die, voorgevende ge zonden te zijn door den heer Nögge- rath, directeur van het Specialiteiten gezelschap Floravroeg of de heer Coucke dezen directeur ook kon helpen aan buitenmodel heerenhoeden. De heer Nöggeralh kon, beweerde de jongen, daarvan 20 of 25 stuks ge bruiken. De heer Coucke, wiens bediende naar huis was om te eten, haalde van het magazijn boven een doos met oud-model hoeden om deze te laten zien en deelde bij zijn terug keer den jongen mede, dal hij, be halve de medegebrachte zwarte hoe den, het gevraagde ook in andere kleuren had, zicli beieid verklarende na te zien welke. Daarop riep de jongen uit: «Wacht u even, ik zie daar juist den heer Nüggerath voorbijgaan, ik zal hem waarschuwen!" Hij verdween en de heer Coucke wacht nog op zijn terug komst. Het bleek dat uit het kan toortje achter den winkel een geld kistje met een klein bedrag aan geld was verdwenen. Door den drank. Te Breda is een man gearresteerd omdat hij in dronkenschap dreigde zijn moeder den hals af te snijden. Hij was al meermalen veroordeeld wegens mishandeling van zijn moeder. Spelende kinderen. Ten huize van den heer G. te Deventer, waar een luitenant der huzaren op kamers woont, had Zon dagmorgen een ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. De oudei- en de officier waren afwezig en ondei toezicht van de dienstbode waren de kinderen spelende Op de kamer van den officier komende, vond de 11-jai ige zoon in de kast een rond metalen voorwerp. Denkende dat h t een meet lint was, trachtte hij liet te openen, waai bij eensklaps een schot afging en het 7-jaiig broertje door een pro jectiel aan hel hoofd werd gewond. Het bleek dat het een geladen mitrail leuse was. De knaap is volgens den geneeskundige niet levensgevaarlijk verwond. Een gevaarlijk politic-ambtenaar. Zondagnacht zijn door I. B. inspec teur van politie-titulair te Leeuwarden, die in opgewonden toestand verkeerde, op den Wirdinnerdijk eenige revolver schoten gelost in de onmiddellijke nabijheid van ren daar passeer end gezelschap. Ongelukken zijn er niet door ontstaan. De L. Cl. waaiaan wij dit be richt ontleenen, deelt verder mede, dat eenige dames uit het bedoelde gezelschap, zonder eenig motief, dooi B. werden gemolesteerd, waarop een woorden wisseling ontstond, die eindigde in een vechtpartij. Eenige leden van het gezelschap gingen, nadat de eerste schoten waren gevallen, in alleiijl naar de stad, waar de politie werd gewaarschuwd. Een detachementagen- ten vertrok terstond naar de aange duide plaats, waar B. werd gearres teerd. Nog denzelfden nacht werd door de justitie een onderzoek inge steld, dat tot's morgers vroeg duurde. Dr Thurston Holland heeft in een wetenschappelijke vereeniging te Londen de goede resultaten meege deeld, verkregen door de behandeling van teringlijders met X-stralen, welke resultaten veel grooter zijn dan die van de behandeling van lupuslijders volgens de lichtmethode van Finsen. Tegen lupus is met X-stralen echter niets te beginnen. Van de Urker visschersvloot heb ben sedert 18G5 dus in een tijds verloop van bijna 40 jaren niet minder dan 210 personen hun graf in de golven gevonden. Toch gaan de jongens, zoodra de schooljaren achter de rug zijn, aan boord derNoordzee- visscherij: een andere weg staat op bet eiland gewoonlijk niet voor hen open. Corpulent. Arnerikaansehe bladen verhalen van ren achttienjarig meisje, Chicha Alva rez, te Mexico, dat de dikste vrouw ter wereld is en 299 kilo weegt. Uit gewichtig personage is in den laatsten tijd elk jaar 25 kilo zwaarder geworden. Chicha Alvarez is volgens verklaring der geneeskundige volkomen gezond. Het Boekweitland. Alhoewel de boekweit nu juist niet tot de belangrijkste landbouwproducten be hoort, is ze toch altijd nog van genoeg gewicht om te verdienen, dat we een enkel woord aan haar wijden. Er werden toch in het jaar 1903 nog 23745 Hectaren bouwland met boekweit bezaaid, hierbij gerekend 2600 Hectaren veenboekweit. Toch schijnt de teelt achteruitgaande. Immers in de jaren 1860—1S70 werden gemiddeld jaarlijks 67063 Hectaren met dit gewas bezaaid. Dit aantal is gaandeweg verminderd. Wanneer we weten, dat in het jaar 1903 een Hectare gemiddeld 21,6 H.L. boekweit (zandboekweit) opleverde en de prijs van 1 H.L. op 6,5 a 7 gulden gesteld kan worden, dan kunnen we toch niet anders zeggen, dan dat de boek weit nog altijd een gqed rendeerend gewas is. Vooral, als we daarbij in aanmerking nemen, dat het land, waarop de boek weit vooral thuis is, niet van het duurste is, dat de groeitijd niet zeer lang is en gewoonlijk niets of zeer weinig wordt uitgegeven aan de bemesting van het land. Het is bij de teelt van dit gewas alleen om het zaad te doen en aangezien de beste vruchten aan de zijtakken van den stengel komen, moeten de planten niet te dicht staan. De plant wortelt vry diep; om deze en ook nog om andere redenen is het noodzakelijk dat het land diep be werkt wordt. „De beste mest voor de boekweit ia het zweet van de paarden," is een oud gezegde, dat menige boer wel eens gehoord zal hebben. Toch moet men daaruit niet do gevolgtrekking maken, dat de boekweit geen mest noodig heeft. Ik geloof wel, dat de ervaring de land bouwers er toe gebracht heeft de boekweit op nuchter land te zaaien. Zij zullen waarschijnlijk ondervonden hebben, d it een versclie bemesting de planten teveel op den stengel en de bladeren doet groeien en weinig zaad geeft. En zoo hebben zij maar besloten de boekweit als het stief kind te behandelen. Inderdaad zal een afzonderlijke bemesting met stikstof in de meeste gevallen voor dit gewas on- noodig zijn, vooral, omdat door hetdiep- ploegen en de hooge temperatuur ge durende den groeitijd desalpetervorming in den bodem sterk bevorderd wordt. Doch, er is, sedert de boeren tot de ontdekking kwamen, dat boekweit nuchter gezaaid moest worden, nog andere mest gekomen dan stalmest, nl. kali ca pho3- phorzuurmest. Eu het zijn voornamelijk deze die de boekweit noodig heeft. Van daar, dat zoowel op zand- als op veen grond het boekweitland in den Herfst of den winter met een kalizout moet be mest worden, b.v. 200 K.G. patenlkali per hectare. Ik zeg dit, omdat hot nu de tijd is, waarin het gedaan kan worden. De boekweitpiant haalt met haar korrels en voornamelijk met haar stroo zeer veel kali uit den grond, zooveel, dat wij gerust kunnen zeggen, dat het land, dat dezen zomer een goeden boekweitoogst heeft opgeleverd, op het oogenblik kali- arm is. Wanneer men op zulk een land weer boekweit, zooals soms op het veen, of rogge, of aardappelen of ook wel haver zal brengen, dan is het, voor een eenigs zins goeden oogst te krijgen hoogst nood zakelijk ook dit land een buitengewone kaiibemesting te geven, Er is nog een andere reden, waarom voor de boek weit zelfs een kalibemesting gewenscht is. Geen landbouwgewas lijdt zoo gemak kelijk van de vorst als de boekweit. Hoe meer zouten in het bodemwater zijn op gelost en in het sap der planten dringen, hoe geringer de kans van bevriezen is. Vandaar dat kali het bevriezen eenigs- zins tegengaat. Wie dus goede boekweit wil hebben, ploege zijn land diep en geve het onge veer twee zak patentkali op de hectare en in het voorjaar twee zak super. Wie het vorige jaar boekweit heeft gehad en dit gewas toen geen kali gegeven heeft, denke er aan, dat zulk land op het oogen blik kaiiarm is. Jan van de Hark. L. lil c uuu injji uui) Commissionairs in Effecten. AMSTERDAM, NIJMEGEN, ^MERSFOORTj Mqurkuizen .39, jelasten Vzicli metytlen in- en n-koop van*—fondsen, sluiten jrolongatiën, koopen en ver- fcoopen coupons, buitenlandsche 'wissels, en vreemd bankpapier. Vcrscha ffen gelegenheid tot het in bcwapjig geven van waarden ür dk, safe-kqjfcfjes hunner tyjfiantseihiJe brajid- en inhraakyrije kas*j waarvoor nadej;* condities hunnen iiïViffore verkrijgbaar. Kantoor geopend eiken werk dag 9—3 en 71/,8'/i. Kassiers Couimissionnairs liy' Effecten. ^Safe deposits' EfBfc&n, Coupong', Buiten- lanjêfek geld, ^JProlongatiën, tekuren voi t>r K I >1) I Maandag 2-2 Kosteloos*! van 99J/t. 1 Zij, die uf werke willen weden bijl outü'üjfyltvallen f den z/n tovertrom Haattui/dige, Zou: AnAtqrdam. /an pen, die b*ande\ing wttr ufordt hdfcfofgeg Het Nieuws vai juli 1.1. schreef o.i I Een feit Slier wonpriue p SeeftiMyigetuigen in het bez haardos t Xv* - komen. is een eerste f huid van heU speciaal Het euvelen bijzondej versterk) eigei W.l Alvorens i een bezoek bri Voordeel Alles ondel jA Er-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2