NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Officieele Publicatie. BINNENLAND. BARON MONTEZ I\o. 92. Woensdag 16 November 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaiigestraat 77. Telephooiuio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advcrtentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Onderzoekingen aan de Rijksserum-iiirichting. De Burgemeester van Amersfoort. Gelet op liet besluit van den heer Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht van 9 November 1904 no. 7 A. Z. (Provinciaal Blad no. 144 van 1904) brengt ter kennis van be langhebbenden 1. dat met ingang van 1 Decem ber 1904 aan de Rijksserutu-inrich- ting ten behoeve van het veeartse- nijkundig staatstoezicht, veeartsen, Rijksland bouw leeraren, zuivelconsu- lenten, landbouwvereenigingen, land bouwers, veehouders, pluimveehoude rijen en konijnenfokkerijen gratis onderzoekingen zullen gedaan worden naar ziekten onder het vee, de buis- vogels en de konijnen, waarvan de oorzaak niet is of de aard niet met zekerheid kan worden vastgesteld; 2. dat de aanvragen om een on derzoek, als boven bedoeld in den rege! schriftelijk Belmoren te geschie den en te richten zijn tot de Rijks- serum-inrichting, Vinkend warsstraat no. 15, te Rotterdam. Door den directeur dier inrichting worden des- verlangd aan de belanghebbenden verschillende formulieren verstrekt, die, behoudens in spoedeischende gevallen, behoorlijk ingevuld, bij de aanvragen moeten worden ingezon den 3. dat wanneer het in te stellen onderzoek betrekking heeft op ziek ten van het vee, de bij de aanvrage over te leggen formulieren in over leg met den geëxamineerden veearts moeten zijn ingevuld, terwijl voorts de aanvrage in alle gevallen, waarin het bestaan van eeno besmettelijke ziekte, genoemd in bel Koninklijk besluit van 10 Juli 1896 (Staatsblad no. 104), niet ten eenen male on denkbaar is, dient te geschieden door den districts-veearts 4. dat wanneer ter nadere be studeering van de betrokken ziekte een plaatselijk onderzoek door den directeur noodig mocht worden ge acht, do aanvrager gehouden zal zijn, aan den met bet onderzoek belasten deskundige alle gewensebte inlichtin gen zooveel mogelijk te verstrekken en, zoo noodig, de verlangdu hulp te verleenen 5. dat na alloop van bet onder zoek den aanvrager de uitkomst schriftelijk wordt medegedeeld. Amersfoort, 12 November 1904. De Burgemeester van Amersfoort, WU1JTIERS. Omtrent een zoogenaamde bij zondere metbode voor genezing van tering lezen wij in 't Maandblad legen Kwakzalverij Dezer dagen enlving ik van een collega uit Groningen een verzoek om inlichtingen aangaande eene bij zondere behandeling van tering die een collega bij mij in de buurt in toepassing bracht en waarvan een zijner patiënten veel goeds bad ge boord. hoewel bij zelf er geen heil in zag. Tegelijkertijd ongeveer vroeg de redactie van dit blad mij betzelfde naar aanleiding van bet onderstaande schrijien; door haar ontvangen. aMaandblad tegen de Kwakzalverij Ti Mijne Heeren, »Een neef van mij is sedert 17 weken onder behandeling van Dr. Kauling Ginnekenwegens Tuber culose. «Alhoewel deze medicus verklaart dat bij steeds in beterschap toeneemt, is er weinig van te zien, ik voor mij vind dat bij minder wordt. «Kunt u mij soms eens mededeelen, wat uw meening omtrent dezen ge neesheer en zijn mei bode is. «Naar ik verneem moeten er wel 50 patiënten onder zijne behandeling zijnHet is een aardige verdienste voor dezen medicusbij ontvangt van elk der patiënten f2.50 daags." Van tijd tot tijd werden er om trent dezen geneesheer en zijne be handeling door sommige bladen be richtjes verspreid, dat zijne methode zulke gunstige resultaten beeft opge leverd, dat zij geheel nieuw en onbe kend is enz. Het laatste nieuws in een der Haagsrhe bladen was, dal de dokter niet ongenegen was zijn geheim aan de Regeering te verkoo- pen, hetgeen ongetwijfeld een zegen zou zijn voor de menschheid zoo werd er bijgevoegd om het aanbod smake lijk te rnaken en bedriegen de ge ruchten niet, dan zal men nu eerst daags lezen, dat bij bezig is een dik boek te schrijven, om zijn behan deling wereldkundig te maken. Niemand behoeft te denken, dat er van het een of het ander ooit iets komen zaltoen dezen zomer de Algerneone Vergadering van de Maat schappij ter bevordering der Genees kunst te Breda een paar honderd medici bad bijeengebrachl, zijn een viertal jonge artsen naar hem in het vlakbij gelegen Ginneken gegaan en hebben gevraagd hem to mogen spre ken, met het doel hem uil te noodigen ter vergadering met ben in discussie te treden over zijne behandeling en de resultaten daarvan wetenschappe lijk te toetsen. Hoewel de collega thuis was, zijn zij niet toegelaten«de dokter bad wel wat beters te doen, zeide de meid hnn aan de deur. Nu voor zich zelf zeer zeker, want bet lijdt geen twijfel of bij alle reputatie die hem door enkele leeken rnet zekere hardnekkigheid wordt nagedragen, zou hij het tegenover een ernstig onder zoek jammeilijk hebben afgelegd. De behandeling der patiënten be staat in het inwrijven, onder gelijk tijdige massage door een tweetal vrouwelijke huisgenooten met oleum chelidonii, volkomen onschuldige olie, maar die hoog geel van kleur is, zoodat zij ook op huid en kleeren die kleur achterlaat en daardoor bij leeken den indruk maakt van een bijzonder sterk werkende stof, die door alles heendringt. Verder worden de patiënten tabletten gegeven van chinine, die echter niemand naar huis krijgt maai bij den doKler zelf moeten worden ingenomen, terwijl bovendien nog somwijlen inspuitingen geschieden met serum, eene behandeling, die eenige jaren geleden in het buitenland eenigen opgang heeft gemaakt en ook bij collega's in België nog een enkelen aanhanger vindt, gewoonlijk op een tijdstip als de ongelukkige teringlijders nagenoeg aan het einde zijn van hun leven. Deze behandeling geschiedt geheel en uitsluitend bij den dokter aan huis tegen contante betaling van f2.50 iedere keer; allen worden aangeno men, onverschillig in welk tijdperk der ziekte, soms bijna stervenden. Het is een treurige stoet, dien ik van tijd tot tijd mijn woning zie voorbijgaan; die teringlijders, zich voortsleepende langs de straat tegen bet opgegeven spreekuur en met een heen en weer rijdende vigilante af gehaald uit de woningen, waar zij zijn ingekwartierd, soms zeven bij één burgergezin. De dokter komt namelijk nimmer bij een patiënt aan huis, zelfs al krijgt deze b.v. midden in den nacht een bloedspuwing. Vlak achter mij woont een arbeider, wiens vrouw aan tering lijdende, onder be handeling was van een allezins be kwaam arts uit mijne buurt; hij achtte zich verplicht haar man ein delijk mede te deelen, dat zij nog hoogstens een paar weken kon leven. Het zoo dikwijls geziene gevolg bleef niet uit, als de dokter toch geen kans meer zag, zou men het met den ander probeeren en zond naar den heer Kauwling. Hoewel op nauwelijks vijf minuten afstands wonende, kwam deze zelf echter niet, maar moest de uitgeputte lijderes bij hem aan huis komen. Dit geschiedde; iederen dag betaalde zij 50 ets. voor de vigilante, die haar kwam halen en bracht f2 50 aan den dokter; een dag of tien heeft zij 't nog volgehouden, toen kon zij letterlijk niet meer en bleef weg uit eigen beweging, anders had de man, die hard moest werken voor het brood van zijn gezin nog langer telkens een diie gulden kwijt geweest voor elke visite zijner nagenoeg stei- vende vrouw; een week ongeveer later is zij reeds overleden. In den tegenwoordigen tijd, nu het bij menig teringlijder zoo duidelijk spreekt, welk een heilzame werking kan worden verwacht van veel lucht, licht, rust en gepaste voeding, doet het onaangenaam aan te ontwaren, hoe bij tal van deze ongelukkigen onder behandeling van een bevoegd arts, hoe genaamd geen gewicht wordt gehecht aan al deze hygiënische maatregelen. Wel word een enkel maal eenig dieet voorgeschreven, maar er is niemand die nagaat of er de hand aan wordt gehouden: de omstreken van Ginniken zijn gezond en gezocht om hunne frissche dennebosschen geen van al die tering lijders geniet er van; zij blijven meest den geheelen dag in huis; zij kunnen doen en laten wat zij verkiezen, mits zij zich op het aangegeven uur vertoonen in de kamer van den dokter om met olie te worden gewreven, chinine te slikken en f2,50 te betalen. En nu de resultaten Uit den brief, hierboven afgedrukt, kan men zien, dat lijders, die steeds achteruit gaan, toch zelf soms meenen beter te worden schrijver dezes heeft er van zulk soort verschillenden ontmoet, waaronder, die maanden lang onder behandeling waren om eindelijk lieden te gaan en te ster ven of hier begraven te worden en zelfs dan ook zwijgt de reclame dik wijls nietde tering, zoo wordt ver klaard, was genezen, maar er was iats bijgekomen. Tegen al zulke pr aaljes is eenvoudig niets te doen. alleen de enkele verstandigen, die zich er niet door om den tuin laten leiden, kan men waarschuwen en dit is het doel vooral van dit schrijven en is het ant woord aan mijn collega in Groninger land. De Vereeniging tegen Kwakzalverij ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 108. Montez zou wel willen wegvliegen, doch Harry houdt zijn arm in ijzeren greep vast. En ook de notaris en de andere ambtenaren in de naaste kamer zouden wel willen weg vliegen men hoort hen een kreet van angst uiten. Larchmont weet, dat hij getuigen heeft daarom vervolgt hij triomfankelijk: //Ah veroordeeld door uw eigen lippen //Wees voorzichtig!// hijgt de baron, want Harry grijpt weer naar de doos. //Och, kom ik ben er niet bang voor Met een krak trekt hij het deksel open, terwijl Montez met een kreet over de vloer rolt en de notaris en de ambtenaren opsprin gen van schrik. //Bah! Baron!" schatert Harry. //Het bevat nu geen nitroglycerine meerUw cad-eau kwam gisterenavond! Gelukkig opende ik het niet. Hedenmorgen ontwaakte ik met zware hoofd pijn een hoofdpijn, die ik herkende een, die niemand eenmaal kan hebben gehad of hij herinnert zich haar de eigenaardige hoofd pijn, veroorzaakt door de dampen der nitro- clycerine. Met de noodige voorzorgen heb ik het doosje geopend en in de plaats van het geen het bevatte, heb ik d i t gelegd.// ïlij haalt verscheidene papieren te voorschijn.//De ze documenten vertegenwoordigen het vermo gen van miss Severn!// Kalm stapt hij op de deur toe en zegt tot de uotaris«U zult zeker wel zoo goed willen zijn, het getuigenis van dezen man te onthouden. Binnen enkele minuten heb ik documenten, die u geldig moet ver klaren Terugkeerende, pakt hij de baron op, die nog altijd jammerend, sidderend en bevend op den grond ligt, en plaats hem zonder veel moei te op een stoel. Een lichte tocht brengt baron Fernando Comez Montez weer bij, want de schrik heeft hem bijna gedood en Harry ver langt zijn dood niet, vóór hij de documenten heeft geteekend. Na eenigen tijd is de baron nagenoeg weer de oudehij wordt woedend, raast, tiert en vloekt, ofschoon zijn handen nog altijd beven. Plotseling doet Larchmont hem de verrassende vraag: »Hebt u wel eens voetbal gespeeld, baron?» »Neensac ré! Diablo! Wat kan mij dat idiote spel schelen!» »Bij het voetbal is èèn belangrijk punt een groot print het vangen van de bal! Welnu baron, ik hen bereid om eens met u een spel letje te spelen: ik heb nu den bal ik heb uw zakboekIk weet' wat er in zit, en ofschoon er geen bankbiljetten of certificaten in zijn, is het u toch meer waard dan uw gansche ver mogen I »Mijn vermogen! Dwaas! Bah! Het is een bagatelGij maakt mij bang en denkt, dat ik daardoor mijn verstand zal verliezen!" »Het zakboek zal u zoo zeker dooden als dynamiet,» fluistert Larchmont, //wanneer ik het in den tegenwoordigen toestand van het Par-ijsche publiek openbaar maak! Ik laat u in de lucht vliegen, u en het Panama-kanaal Gij en uw vriend Wernig zult door het gepeupel in stukken worden gescheurd! Laat het bekend worden, dat gij afgevaardigden hebt omgekocht, en den minister van //Mijn God, neen, neen! Nooit!» schreeuwt Montez. »Goed," vervolgt Harry. //Veronderstel, dat ik de zaak laat loopen dat ik u uw zakboek teruggeef wat wilt gij mij daarvoor terug geven van hetgeen gij mijn broeder hebt ont stolen, en het meisje dat gij bemint, zooals gij zegt het meisje, dat gij heden uw bruid dacht te noemen en ook bestoleD hebt?» »Een millioen francs!» »Ba! En dat, nu ik al uw Amerikaansche papieren heb?" //Onmogelijk! Wat meent gij? Wat weet gij van mijn Amerikaansche papieren?» »Ik weet, dat gii in de handen van uw bankiers te New-York een deugdelijke waarde van drie millioen dollars hadt.» z/Hadt?// »Ja, hadt; want ik heb er te New-York beslag op laten leggen!// //Dat is een leugen!» //Wanneer gij hedenmorgen op nw kantoor waart geweest, mijnheer de bruidegom, in plaats van hier heen te gaan, zoudt gij daar een telegram hebben gevonden van uw bankier te New-York. Gij zijt daar vreemdeling het ging gemakkelijk!» »Het is een leugen!» Luister eens, baron' vervolgt Larchmont. »Ik heb tweemaal een leugen van u aange nomen benevens het dynamiet. Als gij dat nog eens doet, draai ik u uw nek eenvoudig om. Ik heb bewijzen geschreven uit uw boeken dat gij nooit het geld hebt gestort, waarvoor gij voor mijn broeder aandeelen moest koopen. Gij zeidet alleen, dat gij het gedaan hadt. Gij hebt ze eenvoudig in uw boeken ingeschreven, maar uw effectenboek toont, dat gij ze nooit hebt gekocht, noch toen, nöch op eenig ander tijdstip. Gij hebt het geld van mijn broeder en zijn pupil in uw eigen zak gestoken, doch nooit aandeelen gekocht. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1