NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. BARON MONTEZ I\o. 93. Zaterdag 19 November 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bjj flit nimmer tehoort een Bijvoegsel. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1.Franco per poet door bet geheele Rijk. Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooniio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Voor belanghebbenden bij de Nieuwe Drankwet. Artikel 55. 1. Voor de localiteiten, waarin op 1 Mei 1881 zonder strijd met wet of verordening, sterke drank werd verkocht, kan, zoolang aan die locali teiten de bestemming om voor ver koop van sterken drank in het klein te worden gebruikt niet door eene daad van den eigenaar of gebruiker is ontnomen, de vergunning, tenzij in de gevallen bedoeld bij art 8, eerste lid, nes, 2, 6, 1014, 16enl8 voor zooveel de nos 10—14, betreft, niet geweigerd worden a. aan hem, die op voormeld tijd stip daarin het bedrijf uitoefende, zoolang hij leeft. ft. aan de overlevende echtgenoote of echtgenoot van hem of haar die op 1 Mei 1901 daarin het bedrijf uit oefende, zoolang zij of hij leelt, in dien het huwelijk op 1 Mei 1904 nog bestond en de echtgenooten te zamon woonden. 2. De vergunning voor de boven gemelde localiteiten, waarin een an dere winkelnering wordt uitgeoefend of die met zoodanige localiteit binnens huis gemeenschap hebben, wordt bij tijdige betaling van het vergunnings recht slechts geacht verlengd te zijn onder voorwaarde 1. dat de verkoop van sterken drank geschiede in gesloten llesscben, kannen of kruiken. 2. dat in de voor het publiek toegankelijke localiteiten geen aange broken vaten, flesschen, kannen of kiuiken sterken drank inhoudende aan wezig mogen zijn, en 3. dat het drinken van sterken drank in die localiteiten niet worde toegelaten. Uit het bovenstaande ziet incn dus, dat de vergunning van 1881 als mede het hebben van een gecombineerd bedrijf bij overgangsbepaling is toe gestaan. Art. 58. 1. Het bepaalde in art. 1, tweede lid, geldt in eene gemeente waar het van toepassing is, niet voor eene vergunning, welke vóór 1 Mei 1904 ve; leend is voor eene, voor het publiek toegankelijke localiteit. 2. Die bepaling wordt evenwel van kracht, indien ingevolge art. 25 in de akte van vergunning en in het af schrift daarvan eene localiteit in een ander huis wordt vermeld of de opper vlakte der localiteit, vermeld in die akte in dat afschrift, door verbouwing of herbouw met meer dan twintig ten honderd wordt vergroot. Hiermede zijn, de vergunningheb benden van vóór 1 Mei 1904, wonende in Gemeenten met bebouwde kom men van meer dan 5000 inwoners, vrijgesteld hun bedrijf te splitsen in eene tappers-of slijtersvergnnning. Dit laatste heeft slechts plaats, zoo zij gaan verplaatsen of boven een vastgestelde grens gaan vergrooten. Art. 59. 1. Eene vóór 1 Mei 1904 verleende vergunning voor den verkoop in eene voor het publiek toegankelijke locali teit blijft, behoudens intrekken of ver vallen van kracht tot i Mei 1905 voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. 2. Indien een houder van eene vergunning, als bedoeld in het eerste lid, het bedrijf na 30 April 1905 wenscht voorl te zetten, wordt op een vóór 1 Maart 1905 tot Burgemeester en Wethouders te richten verzoek, waarbij opgave wordt overgelegd van de oppervlakte der localiteiten in de akte van zijne vergunning en in het afschrift daarvan de wijziging aange bracht, dat zij voortaan gelden zal voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan tien liters voor ge bruik ter plaatse van verkoop en elders met vermelding van de opper vlakte der localiteiten. 3. Bij gebreke van een verzoek, als bedoeld in liet tweede lid, vervalt de vergunning met 1 Mei 1905. Het is dus gebiedend voorschrift, zoo men zijne vergunuiiig wil ver lengd zien, om voor 1 Maart 1905 opnieuw aanvraag te doen en mogen de opnieuw te vcrleenen vergun ningen toegepast worden zoowel voor het tappen per glas, als bet slijten per maat. Het verkoopen van den sterken drank in gecapsuleerde fles schen is dus voor hen niet voor geschreven. Art. 63. 1. Hij, die op 1 Januari 1904, handel dreef in sterken drank alleen bij hoeveelheden van ten minste twee liter kan daarmede doorgaan lot 1 Mei 1905. 2. Indien hij na 30 April 1905, sterken drank in het klein wenscht te verkoopen, dient hij binnen zes weken na het tijdstip van de inwer king treden van deze wet, overkomstig de bepalingen dezer wet een verzoek in om eene vergunning. Indien in de gemeente art. I, tweede lid (de split sing) van toepassing is, kan hem geene andere vergunning worden ver leend dan die voorden verkoop, bedoeld aldaar hij letter b. 4. Indien die vergunning hem ge weigerd moet worden uitsluitend hetzij op grond, dat het vastgestelde maximum bereikt is, hetzij op grond van art. 8, eerste lid no. 9, wordt hem eene bijzondere vergunning verleend voor den. verkoop bij hoeveelheden van twee tot tien liter, op de wijze om schreven in art. 1, vierde lid. Onder het woord «Vergunning" bo»en of terzijde van de buitendeur, die toegang geeft tot de inrichting worden geplaatst de woorden «Vergunning beneden 2 liter verboden". Zij die dus slijters zijn, kunnen tot uiterlijk 26 November a.s. nog aanvraag doen ter verkrijging van eene bijzondere vergunning men zij evenwel indachtig, dat deze bij zondere vergunning niet kan strek- kcu tot een lokaal, waarin een bier huis wordt uitgeoefend. De verkoop mag voorts slechts geschieden in gesloten van lak of capsule voor ziene flcsschcn, terwijl geen open fust of anderszins tot berging van sterken drank in liet lokaal, waar voor deze bijzondere vergunning is aangev raagd, aanwezig mag zijn. (art. 50, 6.) Art. 65. 2. Een verzoek om verlof voor de voortzetting van den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank, en van alcohol-vrijen drank, na 31 December 1905 wordt ingediend vóór 1 Januari 1905. Voor 1 November 1905 wordt op het ver zoek schriftelijk beschikt. Namens het Drankwet-Comité uit de bonden van Distillateurs en Likeurstokers: M. van Zanten. H. Coebergh. H. Hellebrekers. J. H. M. Lutz. J. Hartevelt Az. II. F. L. De Wit. ONWETTIG?! Ingevolge onze Woensdag gedane belofte laten wij hier het in het Week blad voor Burgerlijke Administratie van de hand van Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn voorkomende artikel omtrent de raadszitting van 25 October j.l. volgen: Op 25 October II. vergaderde de gemeenteraad te Amersfoort tot be handeling van de begrooting. Onder de artikelen was er een «pro memorie" uitgetrokken (een subsidie van de Huishoudschool). Een der leden deed het voorstel dit artikel te schrappen. In stemming gebracht staakten de stemmen (88). De Burgemeester sluit dé vergadering, doch roept de leden na 5 minuten mondeling weer op omdat het hier een spoedeischend geval was. Op nieuw in stemming gebracht staakten de memoriepost verworpen werd geacht. In tweërlei opzicht meen ik dal dit besluit ontwettig is. A. In de eerste plaats is de ver- gadeiing belegd, in strijd met den vorm door de wet voorgeschreven. Art. 42 der gemeentewet luidt «De oproepingsbriefjes worden, spoedeischende gevallen uitgezonderd, ten minste tweemaal vier en twintig uren vóór liet houden der vergadering, aan de leden van den Raad bezorgd". De redactie van het artikel heeft wellicht aanleiding gegeven tot de meening, dat in spoedeischende ge vallen geen oproepingsbrieljes gezon den behoeven te worden, doch dat met een mondelinge oproeping kan worden volstaan. Het zal mij weinig moeite kosten aan te toonen, dat de vergadering waarin opnieuw de stemmen staakten, niet overeenkomstig do eischen der gemeentewet is belegd, en liet daarin genomen besluit dus niet kan worden geacht een wettig besluit van den Gemeenteraad te zijn, en wel om vier redenen Eerstens. De vergadering is niet schri/lelijk belegd, doch mondeling terwijl artikel 44 voorschrijft: «De vergadering wordt belegd door den Burgemeester, die zorgt, dat elk lid schriftelijk daartoo opgeroepen en het beleggen te gelijk ter openbare kennis gebracht worde." Onmiddelijk Iaat de gemeentewet hierop volgen dat de «oproepings briefjes" mintens tweemaal 24 uren tevoren bezorgd worden, uitgezonderd in spoedeischende gevallen. Dat het «spoedeischende gevallen uitgezonderd" niet ziet op 't schriftelijk beleggen, doch op 't twee maal 24 uren te voren bezorgen is duidelijk. Grammatikaal en logisch is ze de eenig juist interpretatie. Grammaticaal: In art. 42 gaat de uitzondering voorop, de regel volgt, welke voim van redactie, hoewel misschien minder fraai, zelfs in de stemmen ten tweede male, zoodat het voorstel tot schrapping van de Grondwet wordt aangetrollen b.v. in ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 109. lk weet zeer goed, dat, wanneer ik daarvan een klacht indien in Amerika en dat zal ik doen de Amerikaansche rechtbanken te te mijnen gunste uitspraak zullen doen. «Doch dat is veel meer dan ik uw broeder en uw pupil heb ontnomen jammert Montez. «Er is ook nog een jong meisje boven dat gij bestolen hebt.» Wie «Miss Minturn.» «Mijn stenograaf? Zij zal haar salaris hebben antwoordt Fernando grimmig. «Zij verlangt meer! Zij is de eenige erfge naam van Georg Merrit Riply en zijn vrouw Alice, die gij op de landengte bebt vermoord en van hun goud beroofd ongeveer zestig duizend dollars «Kunt gij dat bewijzen «Of ik dat kan bewijzen of niet, doet niets ter zake. Wilt gij teekenen, of moet de inhoud van het zakboek aan de avondbladen ter open baarmaking worden gegeven?» «Geen Parijscb blad zou ze openbaar durven maken I «Toch wel. Eén is er!» «Imbécile! Gij raaskaalt! Welk?» «De Parijscbe uitgave van de New-York H er aid I Ja!» mompelt Montez; «gij hebt gelijk Dat vreeselijke Amerikaansche blad zou alles bekend maken «Wilt gij teekenen of niet?» «Neenschreeuwt Montez wanhopig, opstaan de om heen te gaan. «O, gij hoopt uit de stad te komen, voorde Herald verschijnt? Doch dat zult gij niet!» «Wat zal mij dat beletten?» «De inhoud van het doosje, dat gij mij ge zonden hebt! Door uw eigen verklaring heb ik getuigen gekregenBinnen een half uur heb ik u achter slot en grendelNiemand zou zelfs borg voor u willen spreken, wanneer ik den inhoud van uw zakboek aan Parijs bekend maakte. Dan zoudt gij Parijs nooit levend ver laten!» «Neen!» schreeuwt Fernando wanhopig, want hij weet, dat hij geen twee uur langer zal leven, zoodra het gepeupel met den inhoud van bet zakboek bekend is. «Ik zal teekenen!» Hij drukt de hand tegen het hoofd en zucht; «Drie millioenpiasterGeef mij bet zakboek!» «Wanneer gij geteekend hebt! Eerder niet! Ik verlang ook onderteekening van uw over eenkomst met de jonge Amerikaansche dame, miss Minturn!» «O, zeker! Dat is slechts weinig na bet vele, dat gij gevraagd hebt.» Harry geleidt hem naar de kamer, waar de verschrikte notaris en de verbaasde attaché van het Amerikaansche consulaat zitten. Hier brengt Montez de moeielijkste vijf mi nuten van zijn leven doorbij draagt bij authen tieke acte al de effecten, die bij in New-York heeft gedeponeerd, over aan Harry Sturg is Larchmont. Deze overdracht wordt in het bijzijn van den notaris naar behooren geteekend en voorzien van het zegel van het Amerikaansch consulaat. «Het zakboek!» fluistert Montez. «Vlug!» «Dacht gij werkelijk dat ik het bij mij had in bet bijzijn van een man zooals gij zijt!» lacht Larchmont, die, nu hij overwonnen heeft, zich werkelijk verlicht gevoelt. Ik zal u een order geven aan bet Amerikaansche gezantschap goed, om drie uur des namiddags. Tegen dien tijd zijn de Amerikaansche effec ten in mijn bezit, of er moet geen kabel meer liggen.» Montez draait zich om en gaat. Larhmont volgt hem tot in de vestibule, want bij is niet gerust, voor hij dit heerschap buiten de deur heeft. Bovendien beeft bij vrouwenstemmen gehoord en vreest hij, dat sommige nieuwsgie rige dametjes naar beneden zullen komen. Aan de deur wendt Montez zich nog eens om en sist; «Hiervoor bebt ge mij dus laten komen opdat ge met mij kondet spelen en mij overwinnen «O," antwoordt Harry onderdanig, ofschoon de overwinning op zijn gelaat te lezen staat, «ik heb u niet overwonnen die eer komt miss Minturn toe «Die vervloekte stenograaf!» stoot Montez uit. «Zij smeedde een complot met u en trad in mijn dienst om mij ten onder te brengen Zij een medeplichtige uw werktuig uw I» Ik verzoek u beleefd niets te baren nadeele te zeggen i «Ga, als het u belieft!» Hij heeft de deur ge opend. Doch daarboven zit een waanzinnige die lacht; «Hé de bruidegom gaat laat mij naar hem toegaan ik zal baron Montez van Panama «Wat is dat?» vraagt de baron verschrikt. «Dat is de stem van mijn broeder die gij waanzinnig bebt gemaakt!» Om Gods wil maak dat gij wegkomt. Wanneer ik hem weer hoor, sla ik je dood!» Met een sprong is Montez de stoep af en verdwijnt in het rijtuig, terwijl Harry, de deur sluitend, preveltWordt vcrvoU/dJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1