Brandstoffen woningen Fortran 14etakamp. Eenpérc.^feiland Een perc. Weiland Een perc. Weiland Een perc. Weiland C. A. VAN BLARICUNI BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Advertentiën. LËERLING'E). iRAPHÏE L J.A. van der Vet Jebbink Mappil van «Beien ollen Dekens. ve rkoopejn A. N, J. VOS publiek verkoojieri: staande op de wet nemen uit de ge woonlijk ieege zakken der arbeiders. Men ziet dus dat dit ministerie, dat onder het mom van chi istelijkheid zulke onchristeiijken daden doet, de arbeiders het meest vijandige mini sterie is dat er ooit geweest is, (lang durige toejuichingen.) Als de patroon failliet gaat wat per dag met een zestal gemiddeld gebeurd dan is de vordering der arbeiders niet eens preferent. Er zijn enkele voordeelen, o a. de veiplichting om inwonenden bij ziekte te verplegen of doen verplegen, doch de voordeelen hadden even goed kun nen worden bereikt in het eergisteren ingediende wetsontwerp op de ziekte verzekering. In het tweede deel zijner rede gaf de heer Polak een kijk in de diamant bewerkerswereld om de praciijk der vakorganisatie in het licht te stellen en de gevolgen van het besproken wetsontwerp bij eventueel tot stand koming in het oog te doen vallen Reeds thans is besloten dat de diamantbewerkers nooit het arbeids contract zullen dulden en er zich met allen klem tegen zullen verzetten. De wet zal tot stand komen, dat is bij een ministerie als het huidige en haar volgzame meerderheid te voorzien In Februari 1905 zal het onderwerp aan de orde komen met de Tariefwet, die de levensmiddelen van de arbeiders in prijs zal doen stijgen. Wij zullen dus krijgen dat de wotgeving van dit ministerie het toch reeds ontoereikende loon der arbeiders nog meer onvol doende zal maken. En bij dat alles komt men de arbei ders het eenige middel om hel loon te verbeleren nog ontnemen. Zoo komen de aibeiders van alle kanten dank zij dil christelijk ministerie in het gedrang, eu komt deze perfide wel het weerlooze proletariaat nog meer verpletteren. Weldra kan het zich niet meer keeren of wenden en zal het weerloos gekneveld liggen, zonder een enkel krachtig middel om zich te ver heden. De politieke agitatie zal er weinig meer aan kunnen doen. Het is niet te verwachten dat de Kamer niet bereid wordt gevonden het ontwerp te verwerpen. Doch misschien is er nog kans de meest ellendige, meest lugubere bepalingen er uit te jagen. Hoe komt het dat er slechts weinig aan te doen valt? De arbeiders nemen te weinig deel aan de politieke agitatie, ze zoeken te veel alleen steun in de vakorganisatie, ze laten dwaaslijk de politieke actie links liggen. Hadden we tnaar algemeen kies recht, dan zou er geen kamermeer derheid gevonden worden, die een dergelijk perfide wetsontwerp zou willen aannemen. Nu is er nog slechts één middel. Vei overt het algemeen kiesrecht. Laat u niet verder in bet moeras dringen. Denk er aan de geledeien der strij ders voor het algemeen kiesrecht sterker en krachtiger te maken. De erkiezingen komen. Stemt in 1905 in de goede richting. Maakt dat weldra een eind gemaakt wordt aan de heerschappij dezer reactionnaire meerderheid die onder bet mom van christelijkheid de meest onchristelijke daden doet, onder hel mom der democialie den arbeiders inplaats geestelijke en stoffelijke ver betering te geven inaakt tot willooze knechten, tot slaven en tot lijfeigenen. Daarom bij de komende vei kiezingen ten strijde tegen deze onchristelijke reactie. De rede van den heer Polak had zoo'n diepen indruk op de aanwezigen gemaakt dat, hoewel een deel den vergadering uit anti-revolitonairen, katholieken en liberalen terstond toch rnet algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen «De vergadering gehoord de inlei ding over het Oniwnrp-Arbeidscon- tract, is van oordeel dat èn de inschakeling van dit ontwerp in het burgelijk wetboek, tengevolge waarvan patroons en arbeiders als even sterke partijen worden beschouwd en de berechting van geschillen is opgedragen aan den burgelijhen rech ten. èn de voorgestelde bepalingen om trent het boetestelsel, inhouding van loon en opzeggingstermijn, dermate gevaarlijk zijn voor de ar beidersbeweging, dat het Ontwerp-Arbeidscontract beslist onaannemelijk moet worden verklaard Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt De le luitenant J. G. Sinia zal op 20 November a.s. per stoomschip «Ophir" naar Oost-Indië vertrekken. Wij vernemen, dat de vereeni- ging tot het houden van kunstbe schouwingen op 24 en 25 December de portefeuille zal exposeeren van de vereeniging Pulchri Studio. In de gisterenavond gehouden leden vergadering van hel Nut is besloten lid te worden van de plaatse lijk afdecling der vereeniging van halfverweesde, verwaarloosde en ver laten kinderen. Aan den afdeelingen van den Bond van Ned Onderwijzers werd een subsidie verleend voor de actie tegen de onderwijsnovelle. De penningmeester werd gedechar geerd van het gehouden beheer en zijn rekeningen verantwoording goed- gekeuid. Betere maatregelen zullen bij de Volkslezingen worden genomen om den toegang te regelen. Dr. Busch Keizer spreekt Donder dag in Bavoort met het onderwerp: »de Nederduitsch Hervormde Kerk beschermd door de vrijzinnige begin selen." Vrijdag 25 November a.s. wordt door het Symphonieorkest »Jubal" het eerste winterconcert gegeven. Belanghebbenden maken wij opmerk zaam dat de diploma's als donateur of kunstlievend lid alleen toegang ge ven tot dit concert en niet geldig zijn voor het daaropvolgende volksconcert op Zondagavond. Eene collecte voor de stakende glasblazers Donderdagavond in de ver gadering over het Arbeidscontract ge houden bracht juist f5.op. In de ten stadhuize onder voor zitting v aii den heer A. M. Kollewijn gebuiidcn algemeene vergadering van «Liefdadigheid" herinnerde de voorzit ter er aan dat liet 5 Juli 10 jaren geleden is dat »L." werd opgericht. In zijn openingsrede besprak de voorzitter het doel der vereeniging waaromtrent zeer velen in duister verkeeien. Het doel der vereeniging wordt omschreven in art. 1 der Statuten, welke 3 November 1894 Koninklijk werden goedgekeurd, en welk artikel in zijn geheel luidt: «Het doel der vereeniging is: »4e de armoede te Amersfoort in omvang, aard en oorzaken te leeren kennen door een nauwgezet, herhaald huisbezoek, ten einde zedelijke en stoffe lijke middelen te beramen en toe te passen om het pauperisme te be strijden en te voorkomen »2e samenwerking te verkrijgen met het Burgerlijk armbestuur, de Diako- nieën, vereenigingen van armenzorg en weldadige particulieren, om de giften gelijkmatiger te verdeelen dan zonder samenwerking mogelijk is: »3e nauwkeurige aanteekeningen te houden van den toestand der arme gezinnen en peisonen, om aan wel doende instellingen en particulieren inlichtingen te kunnen geven; »4e waar andere krachten te kort schieten, in den nood van ongelukkigen tijdelijk te voorzien. «In de eeiste plaats komen daarvoor in aanmerking gezinnen en personen, die door lijdelijk hulp tegen verval lol armoede behoed kunnen worden, alsmede zulke, van wie aan de ver eeniging bekend is welken steun zij van Diakonieën en instellingen van liefdadigheid ontvangen." Van de wijze van weiken gaf spr een overzicht toegelicht door tal van voorbeelden die wij kiesheidshalve natuurlijk niet kunnen publiceeren Aan de heeren Putman Cramer en Van der Eist werd dankgebracht voor het huisbezoek, hetwelk ten doel had, personen voor het lidmaatschap te winnen. Het door dr. Groneman uitgebrachte jaarverslag zal worden gepubliceerd. Dank werd gebracht aan den af getreden penningmeester don lieer H. J. Croockewit. De rekening en verantwoording van den huidigen functiorinairis mr. Van Traa werd goedgekeurd; er is een saldo van f8 87'. De heer Kollewijn, periodiek aftre dend, werd herkozen. Het ledental bedraagt thans 234. Het Noordzee-incident. De door bet Engelscbe ministerie van Handel benoemde commissie, die te Hull bet incident niet de visscheisvloot zal onderzoeken, is baar enquête begonnen met het hooren van getuigen. Merkwaardig, dat ook nu nog geen der getuigen eene af doende vei klaring voor het gedrag der Russen kon vinden. De directeur der maatschappij, die eigenares der vloot is, zeide, dat de Crane duidelijke letters en nummers had op boeg eri schoorsteen. Tho mas Carr, de onder-gezagvoerder van de visschersvloot, verklaarde dat hij niets hespeurd bad wat op een oorlogsschip of torpedoboot geleek in de Noordzee, voordat de Russen verscbeiion. Hij kon goed waar nemen dat de trawlers hun lichten op hadden, ook hun deklichten Plot seling kwamen de oorlogsschepen in bet gezicht. Vier Russische schepen aan stuurboord richtten hun zoeklich ten op de trawlers. Het volgende oogenblik hoorde men het gekraak van machinekanonnen van het eerste schip, en daarop begonnen zij alle vier te schieten. Nieuwe wetsontwerpen. Naar wij vernemen zijn heden bij de Tweede Kamer ingenomen de wets ontwerpen betreffende ziekteverzeke ring, tot regeling van de rechtspositie der inlandsche christenen en tot aan koop van grond voor het Vredespaleis. Men meldt aan Hel Volk uit Breda dat het Huis ten Bosch tePrin- senhage gelegen vlak bij hel Liesbosch, is aangekocht door Fransche nonnen om het, na een verbouwing die f30,000 kost, als onderwijsinrichting of pension- naat te beheeren. Ook het prachtige buiten Wolflaar, te Ginneken, laatste lijk bewoond door mvr. Baijens en gelegen aan het Ulvenboutsche Bosch, is aangekocht door Fransche paters. Vreemdelingenverkeer te Maastricht. De Vereeniging «Maastricht Vooruit" heeft een grootsch plan opgevat. Zij wil er n.l. voor zorgen dat met de wereldtentoonstelling te Luik ook Maastricht een deel der toestroomende vreemdelingen lot zich zal weten te ti ekken. Om dit doel te bereiken, heeft ze in de eerste plaats besloten tot het bouwen van een monumentalen steenen uitzichttoren op St. Pietersberg, waar voor het benoodigd kapitaal bijna ge heel door de leden volteekend is. Dit monument wordt tevens gewijd aan de nagedachtenis van den Prins- Bisschop Jan van Horn, stichter van het voormalige klooster der Obser vanten (gest. Januari 1505), die in zijn leven op de bijzondere sympathie der Maastrichtenaren kon aanspraak maken. Voorts hoopt de Vereeniging in de maand Augustus een grooten historischen optocht te houden, waarin door verschillende groepen episoden worden voorgesteld met betrekking lot de voornaamste gebouwen en kunstambachten van Maastricht van af baar bestaan tot heden De Ver eeniging hoopt weldra met de voor bereidende werkzaamheden aan te vangen. Den 5en September 1900 ont spoorde tusschen Gouda en Oudewater een locomotief van een personentrein, door welke oorzaak bleef echter onbekend. Dezer dagen luisterde de gemeente veldwachter van Haastrecht een ge sprek tusschen eenige personen af en herinnerde zich dit ongeval waarna hij zich in verbinding stelde met den brigadier-titulair der Rijksveldwacbt te Gouda, onder wiens bewaking de spoorlijn ligt. Samen stelden zij hier omtrent een onderzoek in, met het gevolg, dat zekere Du k U, te Waarder, werd opgespooid, die na een lang durig verhoor volledig bekende op die spoorlijn aldaar, waar hij aan het werk was, een ijzeren bout op de rails te hebben gelegd, waardoor toen die locomotief met de voorwielen is ontspoord. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Rare gewaarwording. Eene jongedochter uit Arcen (L ging met haar nieuwen hoed op, naar de kerk. Nauwelijks was zij daar aan gekomen. of zij voelde op bet hoofd een onaangenaam kriewelen, zóo zelfs, dat zij zich genoodzaakt zag bet kerk gebouw te verlaten, Thuiskomende werd de hoed afgenomen, en plot seling sprong daar een muisje uit. Dicht bij Bolsward zijn Woensdag avond twee trammen, die van tegen- stelde richting kwamen, in volle vaart tegen elkander gereden. Het mag een wonder heeten, dat daarbij geen per soonlijke ongelukken van eenige be- teekenis zijn \oorgevallen, enkele schrammen en builen en den schrik buiten rekening latende, liet mateiiaal nriQet echter geducht beschadigd zijn. Door den drank. In een logement te Breda werd gisterochtend dood op zijn bed ge vonden de 41 jarige v. G. die in de jenever geslikt was. Eerst j I. Zondag was bij uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen ontslagen, waar hij wegens herhaalde dronkenschap was opgeno men. De moord in de Boschjes. De justitie is dezer dagen met Marius Brouwers, den verdachte van den moord in de Scheveningsche Boschjes, naar de plek gegaan, waar het drama is afgespeeld. Allereerst is vastgesteld de juiste plaats waar een kindermeisje gezien heeft, dat mevrouw K. hem aansprak om hem naar den weg te vragen. Dat was op een kruispunt van velschillende wegen aan den ingang van liet laantje waar even later de mooid plaats had. De verdachte wees zelf deze plek aan de justitie aan en bevestigde dat het hetzelfde kindermeisje was. Daarna werd hij naar de bewuste plek en het laantje zelf gebracht; hij gaf op de plaats van het misdrijf nog eens het verhaal van den af schuwelijken moord. Thans is door de justitie verlof gegeven tot begraven van het lijk van Bertha Brouwer, te Amsterdam. De lijkschouwing heeft niets opgeleverd datzoukunnen doendenken aangeweld- pleging, vóór het meisje te water geraakte. Het meest waarschijnlijke is derhalve, dat liet kind uit vrees voor mogelijke verdere onaangenaamheden naar aanleiding van bet voorgevallene zich zelf van het leven heeft beroofd. Gebleken is toch, dat Bertha zich beris pingen in den regel zéér sterk aantrok, wat o. a. ook op haar atelier bij her haling was opgemerkt. Een gewezen Afrikaander meldt aan de H. Cl., dat wijlen President Kruger aan verschillende instellingen van liefdadigheid hier te lande schen kingen heelt vermaakt, samen groot ruim 3 ton: in hoofdzaak zijn bedacht die stichtingen, welke verband houden met de geloofsbeginselen van wijlen den President. 35 p bet atelier van ADR. BOER, Van Caiqpenlaan N". 2, alhier, kan ter Opleiding,'in de en, aen nette meisje*«jj^fen gegoe- Benger's fabrikaat rgraerk met het opschrift W. Benger Söhne en onder de hand- teekening Prof. Dr. G. Jaeger. r T5$r Stoomdrukkerij a tG. «SLOTHOUWER, Langesfjgaat worden f 4 alle vo<$rkoiy$ndc druk- S werken ten£deu kortst M ijd keurig net j mogelijke uitgevoer© tegen sterk f concurretfrèiide prijzen. V GROOT- EN KLEINHANDEL IN Magazijneiy- Muurhuizen 20 en Utreehtsche lêeg 53', aJwaSrlje- stelling^n worden aangenomen. stelbusseiu; Kampstraat 15 en Schimmelpenninckstraat 37. Interc. telefoon 88. DE NOTARIS te Amersfoort^ ie voornemens op Zaterdag. 26 NÓVfeniber 1904, des avonds ten 7 lire in het openbahr, te genummerd 9, 11, en 13, flRF en GROND„ jl are 78 4chter voor f 2.50 in de Nadere inlichtingen ten kan tore van voornoemden Notaris DE NOTARIS te Amersfoort zal op Woensdag 7 December 1904 des namiddags 2 uur, in het café, «PAUW" aan den Eemnesser weg te B A A RN In de gemeente BafARN. No. 1J EENE bestaande uit woonhuis met ruim achterhuis, erf, tuin, bouw land en warmoeziersgrond aan den Zandvoorterweg H 110^groot 98 aren. Verhuurd aan C. vandej7uurst. voor f200 's'jaars tot 1 Ahgustus 1908. No. 2 nabij den Zandvoorterweg in de onmiddelijke naoijheid van het vorig pjjrceePachter het eigen dom van J. van der Wardt, sectie B no. 4717, groot 2.75.15 hectaren. Onder'de gemeente BUNSCHOTEN. (In den Bloklanderpolder nabij de Eembrug). No 3. strekkende van het eigendom van F. Q. Kuijper tot dat van A. van iogtenstein c. s. Sectie B no. 374 groot 2.1050 hectaren. No. 4. strekkende' van het eigendom van A. Lagefnaat tot het volgend perceel, 'sectie B no. 410, groot 1.96^0 .(hectare. fto. 5. strekkende van het vorig perceel-* tot het eigekjdom van de wed.' H. van den Bps, c. s. sectie B aó. 275, groot 1.8890 hectare. f Nos. 2 tot Jén 5 zijn all^i in huur bij J. HiBlorst tot 1 Decem ber 1905. vl 4 en afzondg Aanwijzer vairtjjpdT 85 H. VAN MOORSELAAR aan den Eemdijk onder Bunschoten. Aanvaarding bij de betaling der kooppenuingen op 7 MAART 1905. Breeder bij biljetten. Nos. in massa.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 6