BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 215 iepen op den Hessenweg, 13 (gedeeltelijk verbrande) iepen bij de Kamppoortsbrug, 74 eiken, iepen esschen en dennen op »de Hooiberg"; een en ander zooals ze ter plaatse zijn gemerkt. Boomen schijnen de tongen steeds te prikkelen en tot «boomen" aan leiding te geven. Tenminste als er in onzen Raad over het lot van boomen moet be slist worden, dan wordt er eerst een flinken «boom" opgezet. Deze keer was het de heer van Beek die over de boomen wenscbte te «boomen.Overwegingen over de verhouding van vraag en aanbod maakten den heer van Beek een tegenstander van het rooijen van zoo veel boomen in eens. De heer van Beek wenschte dan ook in overweging te willen geven de 215 boomen in den Hessenweg (Hoevela- ker- of Nijkerkerstraatweg) in twee keeren te doen vellen, anders zou de markt overvoerd worden en de prijs der boomen dalen. Be Voorzitter wilde dat denkbeeld wel in de vergadering van B en W. ter sprake brengen, maar meende dat daarin moeielijk kon worden voorzien, daar de eigenaars van boomen aan dien weg reeds aanzegging hadden ontvangen ze te rooijen. Na abacadabra van den heer van Beek werd bet voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 7 Voorstel tot toekenning van vrije woning aan den Diiecteur en den stalbaas van den gem. Reinigingsdienst en bepaling van de waarde der vrije woningen. Hoewel het reeds aanvankelijk bij de voorstellen tot de inrichting van »Ma Retraite" voor den Gemeente- reinigingsdienst in de bedoeling heeft gelegen, den Directeur van dien tak van dienst en den stalbaas vrije woning te verleenen, respectievelijk in de Di recteurswoning van »Ma Retraite" en de daarnaast gelegen stalbaaswoning, is hieiloe nog niet officieel besloten. Volgens raadsbesluit van 1 Maart 1904 werd als tuin bij deze woning gevoegd een terrein van 100 M*. terwijl toen een terrein van dezelfde grootte tot gratis gebruik voor den stalbaas weid bestemd. De waarde van het genot van vrije woning behoort ingevolge art. 5 der Pensioen-verorde ning door den Raad te worden bepaald. De Directeur heeft sinds 1 Novem ber 1.1. de woning betrokken de stal baas is met ingang van 15 November 1904 benoemd. B. en W. stellen nu voor, aan de betrokkenen het genot van vrije wo ning te verleenen, voor den Diiecteur te rekenen met ingang van 1 November 1904 en voor den stalbaas niet ingang van 15 November 1904 en het bedrag daarvan, met inbegrip van 100 M'. tuin voor ieder te bepalen op f 150 per jaar voor den Directeur en f52 per jaar voor den stalbaas. Zondei discussie of persoonlijke stemming werd daartoe besloten. 8. Vaststelling van het 2de aan- v ullingskohier der Inkomstenbelasting dienst 1904. Zonder discussie of stemming vast gesteld op f 590.50. 9. Bezwaarschriften tegen aan slagen in de Inkomstenbelasting, met advies der Reclainecommissie. Goedgekeurd. 10. Voorstel tot verhooging van jaarwedden onderwijzend personeel (handwerken). Aan de dames L. E. Oerlemans en H. C. Coensz werd f 100.— verhooging toegestaan. 11. Benoeming van een regentes van het Burger Weeshuis, vacature mevrouw PeerlkampVos. De voordracht bestond uit de dames: 1°. mevr. VosCartier van Dissel. 2°. mevr. de wede. Rolandus Hage- doorn—Schutte. 3°. mevr. GerritsenVoorthuijsen. Eerstgenoemde werd gekozen met 12 stemmen. Laatst genoemde ver wierf 2 stemmen, (1 onthouding). 12. Benoeming van een lid der gascommissie (vacature Croockewit). Benoemd werd de heer Veis Heyn met 11 stemmen. De heeren Van Kalken en Plomp verwierven 1, de heer Gerritsen 2 stemmen. 13 ld. der Commissie van Fabricage (vacature Croockewit) Benoemd werd de heer Tromp van Holst met 9 stemmen, verder ver wierven de heeren Kleber 2, Gerrit sen. Veis Heyn, Esveld en Van Kalken ieder één stem. 14. Samenstelling van hel Stem bureau ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad i./h. 1°. kies district (vacature mr. Prikken.) Het bureau werd als volgt vastge steld. Voorzitter, wethouder Visser, leden de heeren Van Esveld en Oosterveen, plaatsvervangende leden Van Eek, Tromp van Holst, Veis Heyn en Voorst Vader. 15. Verzoek van L. van den Beig om tot makelaar te worden benoemd, met adviezen. Mbt algemeene stemmen toegelaten 10. Voorstel in zake den bouw van een gashouder. Over dit punt ontspon zich een lang durige discussie, waarvan het vei slag in het volgend nummer. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 17. Aanvrage van Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg om eervol ontslag als gemeente Secretaris en als lid v./h. College van Curatoren v./h. Gymna sium. Dit ontslag werd op de meest eer volle wijze onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten der gemoente bewezen, gegeven. De voorzitter schetste de verdiensten van Jhr. Sandberg. Deze herdacht de drie burgemeesters die hij in het D. B. heeft gekend, de wethouders en ambte naren. In het bijzonder werd door hem hulde gebracht aan den heer Kam. De heer van Beek betuigde namens den Raad instemming met het ge sprokene door den Burgemeester. Daarop werd de zitting gesloten. De candidaatsstelling voor den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van mr. J. C. H. Prikken, is vastge steld op 4 Januari; de stemming op 17 Januari, de herstemming, zoo noodig, op 24 Januari. Bij de gisteren van 10 tot 1 uur gehouden peiiodieke verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn van de 207 kies gerechtigden er 39 opgekomen Herkozen werden de heeren H. C. van Dam (met 36) en H. Meursing (met 34). In de vacature C. van der Zoo de Jong werd voorzien door de verkiezing van den heer S. J. van Duinen, (met 32 stemmen). Bij kon. besluit is aan jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton rechter plaatsvervanger in het kanton Amersfoort, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. In de eerste meer speciaal geneeskundige vergadering der Utrechtsche Studenten club «Veritas" heeft Dr Jorissen van hier een rede gehouden over de beteekenis en het doel van het te Rome gehouden R. K. Artsencongres en naar aanleiding van dat congres de werkkring eener nationale Artsenvereeniging zooals er leeds in Frankrijk en Italië bestaan, uiteengezet. Naar wij vernemen, zal de onderofficiersschermvereeniging E. M. M A. in de eerste helft der volgende maand een uitvoering geven. Descherm- nummers zullen worden afgewisseld door muziek en voordrachten. Wij vernemen, dat als Advocaat en Procureur zich alhier zal vestigen de heer Mr. H. J. M. van den Bergh. Aan de Chr. School alhier is tot onderwijzer benoemd de heer J. II. van der Veen te Bunschoten. De Heer H. A. Ittman is aan de gemeentelijke Universiteit van Am sterdam bevorderd tot arts. Tot agent van politie 3e klasse is benoemd C. W. Hoogerbeets te Leeuwarden. Het Instituut Van der Sluys wordt tegen het volgend jaar Juni naar de Paulus Buyslaan op de Amers- foortschen Berg verplaatst. Donderdagavond houdt de heer Frank van dpr Goes zijn derde (laatste) cursusvergadering in »de Toekomst." De provinciale afdeeling der V. P. N. (pluimveehouder) houdt een algemeene vergadering op Zaterdag 3 December 1904, des voormiddags 12 ure, in een der zalen van het Hölel Bellevue te Utrecht Als punten van behandeling worden vermeldt de benoeming van de Finan- cieele Commissie, de begrooting 1905 en voorts benoeming afgevaardigde Algemeene Vergadering en Commissa ris Hoofdbestuur, 377e STAATSI.OTKRIJ. Eerste klasse. Trekking van 21 en 22 Nov. 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 20788. Prijzen van f 20. 479 500 1799 1801 6366 6389 6868 7494 7529 7648 7657 11344 13077 16973 16976 18331 18335 18340 18353 18533 18534 18536 en 18554. Te zamen 24 prijzen. Port-Arthur. Men moet zich vandaag weer met meest oudbakken berichten en be schouwingen over den oorlog tevre den stellen. Over Poit-Aithur is wel het belangrijkst bet overzicht, dat de Daily Tel. van den toestand krijgt. De verovering van den Wolfsberg, den Groenen Heuvel, het fort Takoe- rhan e. a. bracht de Japanners voor de hoofdlinie. Daarop is slechts één groote aanval gedaan (tusschen 21 en 24 Aug.) waarbij «le Japanners zich slechts meester konden maken van twee kleine verschansingen. De aan voerders wilden toen nog tot eiken prijs de aanvallen voortzetten, maar het hoofdkwartier deed met het oog op het groote verlies aan menschen- levens den aanval eindigen. Sinds werd de meeste aandacht gewijd aan de O.lijke forten, die den weg naar Dalny beheerschen. Werden deze veroverd, dan konden de forten van den zeekant onder vernielend vuur worden genomen. Vele krachtige aanvallen werden gericht tegen het fort Ilchan, welks verovering als ook Laotichan en het Tijgerstaart- schiereiland tot zwijgen waren ge bracht, de kans zou geven, de Russische vloot tot het verlaten der haven te dwingen. Het Nowoje Wremia meldt, dat het weer in Z Mkndschoei ije in October neg nooit zoo slecht als dit jaar is geweest. Gewoonlijk is de herfst de beste tijdmaar ditmaal is het of de natuurwetten zijn omgekeerd, en er is in plaats van zonneschijn slechts wind, regen, sneeuw en voist. De soldaten zinken tot aan de knieën in het taaie slijk. De 's daag door nat geregende zaken kunnen 's nachts niet gedroogd, de voorraden langs de doorweekte wegen niet nagestuurd worden, zoodat de soldaten niet slechts kou maar ook hongerlijden. »De man schappen zijn moede, men ziel hun aan, dat zij 20 werst op de door weekte wegen hebben afgelegd", zegt de correspondent, die een colonne op marsch vergezelde. «De broodzak, waarin zoowel beschuit als kleeren zitten, hangt zwaar over den rechter schouder en drukt op de borst. Ook de linkerschouder veroorzaakt hevige pijn, daar hij bij de voortdurende kromming van den elleboog bijna verlamd is. De mannen nemen het geweer rechts, bewegen don arm heen en weer, wat hun verlichting geeft, maar reeds na 200 pas weigert ook de rechterarm dienst. Nog drie werst, en dan zijn wij in het bivak. Eindelijk is het be reikt en wordt het geweer afgelegd. Na een uur gaat het weer verder; als een centenaarslast ligt do bepak king nog even op den grond. Daar klinkt luid de woedende stem van een korporaal8e compagnie schou der geweer! Voorwaarts, marsch!" In het bivak is het verboden, tenten op te slaan, daar de nabijheid van den vijand dit gevaarlijk maakt. Geen stroo is wijd in den omtrek te vin den wij moeten op den grond slapen. Eerst slaapt men, ovei vermoeid, in. Na middernacht krijgt men last van de kou, rnen trekt de beenen naar zich toe om zich te verwarmen, maar het geeft niets; sidderend en klapper tandend ligt men in een halve sluime ring, de voeten geheel verkleumd." De Russische vloot iu de Noordzee. «De «Telegraaf" bevat een brief, door een landgenoot, «electrisch-in- genieur bij de Maatschappij voor draadlooze telegraphie" den heer Ar nold Kooy Jr., die aan boord van het stoomschip »Kamschatka" den tocht van de Russische vloot over de Noord zee heeft bijgewoond, aan zijn vader alhier gericht. De heer Kooy schrijft over den torpedoaanval in de Noord zee: jadat er vier door Japan aange kochte torpedobooten de fjorden van Deneraarken verlieteu om het eskader schade te berokken". Hij vertelt dan: «Den tweeden nacht was het iets helderder, en kort na acht uur kwam het bevel aan de kanonnen te gaan, daar wij vier kleine booten met groot snelheidsvermogen in onze nabijheid zagen. Wij gaven eenige waarschu wingsschoten oin te verzoeken van koers te vei anderen. Daarop juist kwamen zij op ons aan. Wij open den daarop een razend kanonvuur en stelden aldus eene beschermingslinie van kogels om ons heen. «Desniettegenstaande naderden de booten steeds meer en gelukte het aan twee booten de vuui linie te over schrijden; nu vraag ik uofdatgeene vijandelijke booten waren. «(Dit geval is, zoo ver mij bekend, nog niet in de couranten bekendge maakt, en heeft met de vissehers van Huil niets te maken, daar wij op de hoogte van Blarandshoek, ongeveer 120 mijlen van de kust verwijderd waren «Nadat nu twee booten de vuurlinie overschreden hadden, kon ik ze in het schijnsel van ons zoeklicht duide lijk zien, en het waren torpedobooten, en zekere geen Russische. Toen nu de eene op een bepaalden afstand van ons was, heb ik met eigen oogen ge zien, dat die een torpedo lanceerde. Dat deze geen schade heeft aange richt, komt slechts door eene behen dige beweging van onzen comman dant. «Het scheen alsof onze projectielen haar toch beschadigd hadden, want ze moest plotseling hare vaart ver minderen, en bleef spoedig achter. «Nauwelijks hadden wij dit gevaar doorstaan, (ik maakte alles meê, want ik had de handen vol met dépêches die inkwamen en vei zonden moesten worden naar den admiraal) of hetzelfde ving aan met de tweede torpedobool aan de andeie zijde van het schip; ook deze heeft gelanceerd, doch dat heb ik zelf niet gezien. «Zij werd echter door ons levendig vuur gedwongen spoedig achter te blijven. «De twee overige torpedobooten hebben wij niet meer gezien, en neem ik aan, dal deze twee overgeblevene het eskader van Rodjestvensky aange vallen hebben. Ik heb met eigen oogen gezien, dat het torpedobooten waren, en kan ze ten allen tijde weder her kennen. «Onze verdere reis was in groote opgewondenheid, daar wij in dichten nevel verder voeren, zonder bescher ming. Eindelijk hebben wij op de hoogte van Dover onze twee bege leidende kruisers weder gevonden. «Gedurende de geheele reis van Kaap Skagen tot Dover heb ik niei geslapensteeds zat ik aan het tele graaf-toestel, en geen minuut heb ik de verbinding met onze schepen ver loren." Dit merkwaardige verhaal geeft een denkbeeld van de stemming waai in de opvarenden aan booid der Rus sische schepen de Noordzee zijn over gestoken. Do schrijver heelt «de ge heele reis van kaap Skagen tot Dover niet geslapen", en vei keerde in groote «opgewondenheid"; en daarvan draagt zijn brief nog de sporen. Wij wil len stilzwijgend voorbijgaan zijn be- weiing, dat hij gezien heeft, dat een der torpedobooten een torpedo lan ceerde, en dat slechts «door een be- handige beweging van den comman dant", de «Kamschatka" geen schade beliep, of die, dat hij de torpedo booten «ten allen tijde weer zou her kennen"; wij willen alleen het volgende opmerken Indien dit verhaal juist is, dan zou de Russische vloot in de Noordzee tweemaal zijn aangevallen, eens bij Blarandshoek, en de andere maal bij Doggersbankeerst de «Kamschatka, en de andere maal het deel dat on der bevel van Rodjestwensky slond daarvan zou de Russische Regeering dan toch in elk geval kennis moeten dragen. Waarom heeft zij dan daar van, ook in de dagen van de meest gespannen verhouding tot Engeland, volstrekt geen berichten gepubliceerd De dubbele aanval ware de schitte rendste verdediging van Rodjestwens- ky's optreden geweest I Kruger's nalatenschap. Volgens Land en Volk, een Trans- vaalsch blad, wordt de geheele na latenschap van Paul Kruger geschat op 750 000 pd. st. (9 millioen gulden). Bij zijn overlijden was aan geld in Europeesche banken voor ongeveer 34 377 pd. st. belegd. Vóór zijn ver trek naar Zuid-Afrika was over de onroerende eigendommen beschikt in e$n testament. 14 December 1901 heeft Paul kruger een testament ge maakt, verloden voor notaris W. C. Vuyslingh te Utrecht, waarbij de heeren F. C. Eloff en 11. C. Biedell werden benoemd tot de uitvoerders van zijn laatsten wil, bestuurders zijner begrafenis enz. liet blad geeft verder nog een lange opsomming van de roerende goederen, die de president heeft achtergelaten, als: een groote Bijbel, een aantal kleinere Bijbels, Psalm boeken, twee beurzen met geldstuk ken, ridderkruisen, enveloppen met het haar en baard van den over ledene. enkele foto's, een landkaart, een staatsiekoets met tuigen, een oortube, enz. Land en Volk meldt er niet bij, welke legaten de voormalige president der Zuid-Afnkaansche Republiek heeft vermaakt aan de verschillende fondsen, na den oorlog opgericht tot onder steuning der zoo zwaar getroffen be volking, de weduwen en weezen, en tot wederopbeuring uit de ellende van land en volk. Naar «De Stand." uit Den Haag verneemt laat de gezondheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken nog steeds te wenschen over. De na een kort verblijf elders ingetreden beterschap heeft zich niet bestendigd. Het is nog onzeker of hij aan de aanstaande begrootingsdebatten zal kunnen deelnemen, daar de ongesteld heid met een keelaandoening gepaard gaat, die tot dusver niet wilde wijken. Voor drie vacante zetels in den Raad van Utrecht moet herstemd worden, nl. tusschen de heerenJ. H. Th. O. Kettlitz (lib.) en P. A. Lens (vrij anli-rev H. E. Kol van Ouwerkerk (lib.) en II. J. de Ligt (a-rev); mr. G. F. M. baron van Hugenpoth tot Aerdt (r.-kath.) en mr C. de Wilde Jr. (lib.) Werkstaking der glasblazers. Naar men aan de Schied. Cl mede deelt hebben de stakenden aan de glasfabrieken te Schiedam en in an dere plaatsen, die zich reeds hadden aangemeld om te werken, zich weder teruggetrokken, omdat zij thans ge organiseerd zijn. Goedkoop muziekonderwijs. In het N. v d U. adverteert een arme drommel dat hij voor éen gulden per maand twee lessen per week geeft in piano, viool, orgel, zang en blaasinstrumenten. Dat is nog geen 121/' ct. per uur. Is 't niet bedroevend, zoo'n honger loon Inbraak. Zondagavond tusschen acht en tien uur is er tijdens de afwezigheid der bewoners, ingebroken in het piano magazijn van den heer Z uit Breda, hetwelk gelegen is aan Je Veemarkt in het centrum der stad in een betrek kelijk druk gedeelte. Men heeft een ijzeren brandkist opengebroken en den inhou l, die gelukkig niet heel groot bleek te zijn, gestolen. Na dien lijd zijn de dieven men denkt met een en dezelfde bende te doen te hebben naar de ijzergieterij van den heer C. aan den Tiamsingel gegaan. Toen deze heer te half twaalf naar bed wilde gaan, zag hij toevallig nog even naar buiten kijkende, een per soon over het dak der gieterij klim men. De heer C. begaf zich ijlings naar den bijzijnden politiepost. Met behulp van een drietal agenten en een paar burgers ging men vervolgens op vangst uit en had het geluk de dieven, een viertal, die reeds in het kantoor bezig waren hun slag te slaan, in handen te krijgen. NR Cl.) Ongelukken. Een zesjarig jongentje was met eenige vriendjes aan 't «balkje-loopen" in de Langegracht te Leiden. Het ventje viel te water, een paar kameraad jes hielden hem nog even boven, maar ze konden hem niet meer vast houden zoodat hij weer zonk. Even later met een dreg opgehaald, bleek het kind al dood te zijn. Het 11- jarig zoontje van den heer Van M. te Bloemendaal is bij het varen uit een roeibootje overboord gevallen en verdronken. Het paard van den koetsier R. v. V. te Voorburg sloeg gisteren op holde koetsier werd van den bok geslingerd, tegen een lantaarn paal aan, waardoor hij zulke wonden bekwam, dat hij kort na den val is bezweken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2