NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 95. Zaterdag 26 November 1904. l)rie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij dit MMerMoort een Bijvoegsel. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Th Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Bouw van een gashouder. Wij laten hier volgen de discussie over het voorstel in zake den bouw van een gashouder. De heer Gerritsen, herinnerend aan de in de vorige zitting tusschen den wethouder van publieke werken, den heer Visser en hem gehouden polemiek, moest tot zijn spijt verklaren, dat, niet tegenstaande de andere leden van het Dag. bestuur op z'n zachtst genomen den heer Visser er toe hadden uitge- noodigd, geen gevolg had gegeven om de wijze van bestrijding, om in de kwestie der publieke of ondeihand- sche aanbesteding er personen bij te halen, terug te nemen. Daarvoor is gelegenheid te over geweest. De discussiën werden nu erg on aangenaam en spr. durft gerust ver klaren, op die manier komt het niet tot zaken doen. Spr. wenscht vervolgens aan te toonen, dat de wijze van onder hand- sche aanbesteding, zooals die ook nu weer bij de aanbesteding van dezen gashouder heelt plaats gehad, niet is geweest in het belang der gemeente, d. w. z. er is geen zekerheid dat wij niet beter hadden kunnen uitkomen. Voor zoover spr. na kan gaan, is de geschiedenis van den aankoop van dezen gashouder, zóó B. en W. heb ben prijsopgave gekregen van een firma, maar omdat die prijs te hpog was, of B. en W. eene aanbesteding wenschten of wat dan ook spr. hoopt daaromtrent straks door den voor zitter te worden ingelicht er werd een onderhandsche aanbesteding ge houden, waartoe gegadigden in de couranten werden uitgenoodigd. Wat bleek daarbij De eerste inschi ij ver deelde mede toen het er dus op aankwam dat aanbesteding zou plaats hebben zich f3000.te hebben vergist. De heer Gerritsen wil hiermede alleen aantoonen. dal de wijze van onderhandsche aanbesteding hier nu heelt plaats gehad op de meest primi tieve wijze; immers wanneer dergelijke inschrijvingen worden gehouden dan mag toch iedereen, ieder gegadigde aannemen dat de biljetten gelijktijdig worden geopend op een uur na afloop der inschrijving. Dat is hier niet het geval geweest. Spr. wil geen personaliteiten, hij beschouwt alles als geschied volkomen ter goede trouw en noemt het dan ook toeval dat juist dezelfde inschrijver die zich vergist had f 30 beneden den minste der overigen besomde. Spr. wil op deze primitieve wijze van aanbesteden nadrukkelijk wijzen. Dergelijke inschrijvingen brengen het concurreeren in discrediet. Spr. kwalificeere deze manier van doen als een parlevinksche wijze van aanbe steden. Ten slotte spreekt de heer Gerritsen den wensch uil dat dezen weg ver laten worde en men overga tot publieke aanbestedingen. De heer Visser antwoordde voor zoover voor ons verstaanbaar wie is begonnen met onvoorzichtige uit drukkingen, wie heelt gesproken van kwade trouw. Spr. ziet de noodzakelijk heid om zijn woorden in te trekken niet in. Gij hebt het zwaard getrokken, niet ik. »Gij hebt bezwaren opgewor pen, gij hebt hier uitdrukkingen ge bezigd die ik nooit in deze zaal eerder gehoord had, gesproken van oneerlijke handelingen en willekeur, ik weet niet precies uw woorden De heer Kleberoneerlijke ambte naren De heer Visser: wanneer die woor den door mijnheer Gerritsen niet zoo bedoeld zijn, dan wil ik met plezier mijn woorden intrekken. Wat de zaak zelf betreft, hadden wij een openbare aanbesteding gehouden dan hadden wij een ingenieur noodig gehad, die een ontwerp had moeten maken, verder bij den houw toezicht had moeten uitoefenen en die man zou na een paar jaar werkzaam te zijn geweest, veel geld gebeurd hebben en daarna zijn biezen pakken. De heer Gerritsen heeft laten door schemeren, als of bij de aanbesteding heel wat gebeurd is Ik kan hen verzekeren dat ik voor den eersten October geen der inschrijvingen heb gezien. Twee of drie October zijn die stukken geopend, voor dien tijd wist men van prijs of leekening. Elke fabriek heeft een andere manier van wei ken, vandaar dat ook teeke riingen overgelegd moesten worden. Openbare aanbesteding is in dit geval onmogelijk en gebeurd nergens. De heer Gerritsen dankend voor deze inlichtingen, herinnert er aan dat bij de vorige maal herhaaldelijk heeft verzekerd dat er geen moment is geweest dat het in hem opkwam een ambtenaar te beschuldigen. Spr. heeft alleen beweerd, dat deze wijze van handelen oneerlijke ambtenaren kan kweeken. «Indien spr. werkelijk over zulke feiten als de heer Visser bedoeld, had moeten spreken, zou hij geheel wat anders gezegd hebben. Als de heer Visser de discussie nagaat zal hij zien dat twee driemaal toe door mij her haald dat ik niet de minste kwade trouw bij eenig ambtenaar veronder stellen kon". Wat is de kwestie. Eerst heeft men iemand een prijsopgare gevraagd. Toen is men den weg ingeslagen der onderhandsche aanbesteding, waarom weet spr. niet, of men den prijs mis schien te hoog vond. Toen er con currentie kwam had echter die meneer zich vergist en wilde hij den gas houder f 3000 lager leveren. Daar wou spr. op wijzen. En nu kan wethouder Visser een heelen boom opzetten over kolen, die nu niet aan de orde zijn. De heer Plomp heeft gebruik ge maakt van de gelegenheid den Direc teur om inlichtingen te vragen. Deze heeft hem voorgelicht en er opgewezen dat gashouders een artikel zijn, dat iedere fabriek in eigen model levert. Wil men nu een gashouder publiek doen aanbesteden dan moet eerst de nieuw project ontwoipen worden. Met was daarom in het belang der gemeente, dat de fabrieken een plan konden indienen. De plannen konden dan ook in vei band met den prijs vergeleken worden en door B. en W. of de gas-commissie worden beoor deeld. Daarom kan de heer Plomp zich er hij neerleggen. Doch door de lieer Gerritsen is een geheel andere zaak besproken. Volgens den heer Gerritsen zou oor spronkelijk aan een ander een ver zoek tot prijsopgave gericht zijn. Wanneer eerst aan een particulier persoon, later bij onderhandsche in schrijving prijsopgave is verzocht, dan is er toch iets wat niet volkomen correct is, en wil 'ik daarom aan den voorzitter eenige opheldering verzoeken. De heer Visser zegt dat die prijs opgave gevraagd is wel een halfjaar voor dien tijd, darar waren ook geen teekeningen bij. De heer Plomp, maar waarom deed u dat, uw plan was dus geen publieke aanbesteding te houden. De heer Visser wijst er nogmaals op dat zulks een half jaar te voren geschiedde. Herbesteding heeft toch zoo dikwijls plaats. De heer Gerritsen kan begrijpen dat ook de directeur den heer Plomp ■overtuigd heeft zoo den besten weg te hebben ingeslagen. Maar spr. houdt vol dat al wat men nu ver kregen heeft, ook was te bekomen door openbare inschrijving, ook zon der ingenieur, doch wat nu gebeurd is zou dan ook niet kunnen voor komen. De heer Kleber: «Hot is niet aan mij, doch aan liet D. B. om nu te antwoorden, maar spr. wil er tocli wel wat meer van weten. De wijze waarop hier over de zaak wordt ge sproken, het is wel niet zoo gezegd, moet op buitenstaanders een indruk maken alsof er knoeierij heeft plaats gehad. Vandaar dat do heer Kleber wenscht nu door B. en W. volkomen licht worde verschaft. De heer Jorissen kan uit de zaak niet wijs worden, wat is er dan toch gebeurd. Moe zit het nu? Zijn er bij de inschrijving van één firma twee biljetten ingekomen. De heer Visser. Ja. De heer Jorissen. »Ja ziet u, dat is toch niet in den haak." De heer Gerritsen wenscht, nu hij dit heeft vernomen ovei legging dor datums en zal een voorstel indienen om de zaak aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Kleber wijst er op dat ook bij publieke aanbesteding zoo iels kan gebeuren. De heer Gerritsen: »dat is de zaak niet." De heer Visser meent dat hij op een Maandagavond de brieven heeft ontvangen. Dinsdagmorgen kwam de firma Klönne een nieuwe opgave doen. Mij kon met de inhoud der brieven onmogelijk op de hoogte zijn. Ware er publiek aanbesteed dan tiad men de kans dat de fabiikanlen overleg gepleegd hadden. De voorzitter brengt nog in tiet midden, dat juist omdat B. en W. van oud al waren, dat de firma absoluut niet op de hoogte kon zijn met de andere prijzen, zij iret bilj 't hebben goedgekeurd. De heer Jorissen: «Wanneer zijn die stukken geopend De voorzitter weet zich dat niet te herinneren. De heer Gerritsen. «Toen ze kwamen." De heer Visser verzoekt dat de raad zich uitspreke voor publieke aanbesteding. (Verschillende heeren, dat is de bedoeling nier) De heer Gerritsen. «Ik wil tocli wel een voorstel doen, laten wij de zaak aanhouden." De heer Visser. «Voor I December ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 111) Jessie huppelt weg; Louise denkt na over Jes sie's woorden, dat zij haar beste beentje vóór zal zetten. Waarom zou zij dat ook niet doen? «Mijn voet is toch mooi genoeg, geloof ik Zij lacht, want de handelwijze van mr. Larch- mont en van Jessie doen plotseling een gevoel van twijfel in haar opkomen aan een denkbeeld, dat haar in de heete dagen op de landengte, toen Harry ijlde in de koorts, zoo in het hart heeft gebrand. Moeder Eva treedt weer op in dit schoone schepseltje en met behulp van de modiste is Louise tegen deu tijd van het diner in zulk een fraai kleed gestoken, dat zij met zichzelve is ingenomen. Zij ziet er dan ook uit als een fee. Miss Minturn begeeft zich naar beneden, naar den salon van Eranjois Larchmont, met zijn bric-h-brac, statuettes en schilderijen. Jessie komt haar tegemoet en fluisert: Komen wij nu niet mooi tegen elkaar uit? Doch gij overvleugelt mij, gij hebt meer esprit." Jessie heeft een goed, edelmoedig hart en uit Louise's oogen spreekt een groote, edele ziel. Terwijl zij samen staan te praten, komen er twee heeren, in avond-toilet gekleed, binnen en staren haar bewonderend aan. «Mijn Hemel, Larchmont,fluistert de advo caat Harry toe, «waarom hebt gij mij niet gezegd, dat ik zulk een bekoorlijke cliënte heb? Ik zou nog veel harder gewerkt hebben.» «Ik ik stottert Harry, die slechts oog heeft voor een van de beide meisjes, «ik wist. niet dat zij zoo mooi zou zijn Em oogen blik later is men aan elkaar voor- geste.d en Barlow en Jessie, Louise en Larch mont nemen plaats aan een van die gezellige diners, die des te aangenamer zijn, omdat zij niets op feestmaaltijden gelijken. Onder het dineeren vliegen Louise's gedachten terug naar den tijd, toen zij voor het eerst den jongen man in avond-toilet naast zich zag, des avonds op het diner bij Larchmont-Dela- field, toen zij nog geen gast was, doch steno graaf. Die herinneringen jagen haar een blos op de wangen. Nu bewondert hij haar schou ders en niet die van miss Severn. Jessie stoort haar in haar overpeinzingen. Voogd Harry, hebt ge mij nu geheel en al in uw macht? Zijt ge nu werkelijk mijn voogd?» «Ja," antwoordt Larchmont; belangstellend naar Louise ziende, vervolgt hijIk ben ook de voogd van nog een andere jonge dame. «Een andere pupil? Voogd in het groott Wie is zij?» lacht Jessie. «Miss Minturn!» «Ik vraagt Louise met verbaasden en tevens verschrikten blik. «Zeker!» merkt Barlow op, «U is immers nog maar negentien jaar?« «Ja «Dat is niet oud genoeg voor Parijs, ofschoon het voor Amerika misschien wél zoo zou zijn. In uw eigen belang was het noodzakelijk, dat er een voogd werd benoemd, want op erfge namen moet men goed passen.» «Erfgenamen Ik erfgename stamelt Louise. «Natuurlijk,» valt Harry in: «wanneer ik u echter niet beval, kunt gij morgen iemand anders aanwijzen, mr. Barlow bijvoorbeeld, maar voor van avond,» hij staat op en maakt een diepe buiging, «geloof ik, dat ik de eer mag hebben uw voogd en uw administrateur te zijn.» «Beiden de pupil van Harry,» schatert Jessie. «Heerlijk, Louise, nu kunnen wij samen les nemen en hebben wij dezelfde gouvernante De helft vau de tegenwoordige zal genoeg voor mij zijn!» «Jessieroept Larchmont ernstig, want bij het hooren van de woorden «lessen" en «gou vernante," zien de oogen van miss Louise er zeer oorlogszuchtig uit: «Miss Minturn is een beetje ouder dan jij, deze benoeming geschiedt meer voor den vorm. «O, mij goed ik trek het mij niet erg aan, dat Harry mijn voogd is," lacht miss Severn. «Hij is een goed, toegevend voogdje en laat mij doen wat ik wil. Maar FrankBrr Louise, hij zou ook bevelen, dat gij morgen ochtend nog maar elf of twaalf jaar waart!» «En wanneer je ondeugend was, liet ik je fotografeeren," merkt Harry norsch op. Jessie geeft een gil. «O, goedheid heeft hij een portret van mij?» «Ja, en nog wel een heel aardig. Het is genaamd: 1'Enfant gütée. Je staat pre cies daar op, alsof je op de camara wil los stormen. «Dat wilde ik ook mokt de arme Jessie. «Ik dacht, dat hij niet vlug genoeg was geweest. Dus hij heeft werkelijk een portret?» Tra nen springen haar in de oogen en smeekend zegt zij «Toe, laat het niet zien doe het niet!» «Ik zal het niet doen, wanneer je een lief, gehoorzaam meisje bentin antwoordt Harry plechtig. Louise heeft al dien tijd gezwegen. Het woord «erfgename" heeft haar in een soort van ver- dooving gebracht; het woord «voogd" heeft haar doen opschrikken, en er ligt iets angstigs in haar blik, wanneer zij Harry aanziet. (Wordt vervolgdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1