BIJVOEGSEL NIEUWE VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1904. behoorende bij de Amersfoortsche Courant PLliTSELIJK NIEUWS. De Revolutie van het Kapitaal. Donderdagavond heeft de heer F. van der Goes de laatste cursus voordracht gehouden, met het onder werp: »De revolutie van het kapitaal. Met de beide vorige voordrachten staat deze in nauw verband. In de eerste voordracht, over de oorzaken der armoede, hebben wij gezien welke de krachten zijn, die maken dat een steeds grooter aantal de huidige maatschappelijke organisatie vijandig worden, in de tweede, waarin over de klassenstrijd werd gesproken, leer den wij het middel kennen waardoor de arbeiders trachten die maatschap- pelijko organisatie door eene andere, betere te vervangen. Daarbij bleek dat niet een of andere politieko partij den klassenstrijd heeft gemaakt, maar dat die strijd is het noodzakelijke gevolg van de door het kapitalisme veroorzaakte klassenver- deeldheid, en de door die klassen verdeeling veroorzaakte armoede. Het doel van dien klassenstrijd is zooals toen reeds bleek, niet andeis dan de opheffing der tegenwoordige kapitalistische inrichting, door de afschaffing van het privaat-bezit der productiemiddelen en van den grond, het brengen dier arbeidsmiddelen aan de gemeenschap, opdat daarvan allen en niet een klein gedeelte zullen kunnen profiteeren. Het socialisme is zeker van zijn overwinning. Het ziet de oplossing van den strijd in de gewensclite richting zoo duidelijk, dat het kan spreken van de zekerheid van liet socialisme. Reeds uit het feit, dat door de strijd in de vakvereenigingen, door de coöperatie en door de politieke agitatie het aantal van hen dat zijn positie inziet, dat dus zijn rechten en plichten door die positie opgelegd kent, steeds groote wordt, zou men die zekerheid kunnen bewijzen, maar er is nog duidelijker bewijs n.l. het feit dat de huidige organisatie, dat juist het kapi taal zelf, steeds een grooter aantal individuen drijft naar de haar vijan dige klasse. Statistische gegevens, beroepstellingen, wijzen op een steeds geringer worden van het aantal zelf standige bedrijven, doen zien hoe de meerderheid der arbeiders steeds groeit Een groot deel van den Middenstand velen vroeger behoorende tot de han delskringen zijn nu reeds tot de ar beidersklasse gaan behooren. Wy noemen dat verschijnsel het proleta- riseeeren van het kapitalisme^ De klassebewuste arbeiders, de socialisten zijn snel op weg een meerderheid te gain uitmaken. Doch behalve de kans om door overmacht den strijd te winnen ge beurt er nog iets anders, n.l. het kapitalisme is bezig zich zelf af te schaften. De ondergang van het kapi taal is ook zonder de sociaal-demo cratie mogelijk. Daarvoor behoeft niet op de ar beidersbeweging gewacht te worden. Het kapitalisme zien wij reeds overal bezig den grond onder de eigen voeten weg te graven, zich zelf een graf te dolven. Zonder revolu- tionnaire arbeidersbeweging is het kapitalisme zelf revolutionnair aan het werk. Men heeft hier dus te doen met twee zeer verschillende bewegingen, de arbeidersbeweging aan de eene zijde, het zelfmoorden van het kapi talisme, de revolutie door het kapitaal aan den anderen kant. De revolutie door het kapitaal is in sommige landen reeds zoover ge vorderd dat men zich bijna aan het eind gevoelt. Voordat dit nader wordt toegelicht, is het noodig om er op te wijzen, van hoe groot belang zulk eene beweging is voor de socialistische beweging zelf. Juist de revolutie van het kapitaal bewijst dat de sociaaldemocraten met hunne beweging denzelfden weg op gaan, die der maatschappelijke ont wikkeling. De sociaal democratische actie is niet gericht tegen de maatschappelijke ontwikkeling, maar stemt met haar inrichting volkomen overeen. Daaruit volgt dus dat zij niet reac- tionnair is, de socialisten willen niet terug op den afgelegden weg, wat trouwens eene onmogelijkheid is. De sociaal democratie wil integen deel die vooruitgang zooveel mogelijk bevorderen. Zij wordt drijvend mede gedreven met den grooten stroom. Ook zonder de handen aan de riemen te slaan, zou men met den stroom meegaan, doch de klassebewuste ar beiders voelen dat het wenschelijk is, zelf ook alle zeilen bij te zetten. De wetenschap der maatschappij heeft uit wat zij heeft zien gebeuren en nog waarneemt, geleerd dat de beweging van het socialisme is, niet een beweging van hoop, maar van zekerheid. Die zekerheid ontstaat nergens an ders door dan dat de verandering van het kapitalisme overal zichtbaar is. Die verandering is niet toevallig, zij moet een oorzaak hebben. De revolutie van hel kapitalisme wordt bewerkt door de opheffing der concurrentie, niet die tussclien de arbeiders, maar tusschen de onder nemers. Het streven der ondernemers is zooveel mogelijk te verkoopen, om het winstcijfer te doen stijgen. Daar nu productie op zoo groot mogelijke schaal de waren goedkoopor maakt, en met de vergrooting van het bedrijf de bedrijfskosten betrekkelijk verminderen, is uitbreiding de drijf veer bij iedere onderneming. De uitbreiding der bedrijven is echter niet anders dan het samen trekken, het concentreeien van de kleinere bedrijven, want de grootere bedrijven drukken door de concur rentie de kleinere Jood en slokken ze op. Dit vei schijnsel, de samen trekking van het kapitaal geheeten, is het verminderen van het aantal bedrijven, en het samentrekken dier overschietende bedrijven is steeds ge ringer aantal handen. Het is nauwelijks een eeuw geleden, toen nog zoowat iedereen een klein beetje van de productiemiddelen be zat. Dat was de tijd van hel klein bedrijf die nooit zal terugkeeren, en in de meest achterlijke landen het langst heeft geduurd Over die concentratie van het kapitaal verder uit te weiden, laat de tijd niet toe, doch iemand die zijn oogen den kost geeft, ziet het om zich heen. Vooral Duitschland en Amerika geven in dat opzioht spre kende voorbeelden. In ons land hebben nog onlangs de warenhuizen, zooals die in de brootste steden van Europa nog be staan, de actie van de Middenstand wakker gemaakt, en noch versch ligt in het geheugen hoe de Amsterdam- sche winkeliers alles op haren en snaren hebben gezet om toch niet het terrein der oude beurs aan een warenhuis ondernemer te doen ver koopen. Doch wat de Middenstand ook doet, zij kan de concurrentie van het kapitaal niet tegen houden. Niet alleen de handel maar ook de industrie voelt die concentratie. De grootindustrieelen kunnen grooten voorraden stapelen, hebben minder bedrijf kosten. Als tien kleine fa brieken tien ingenieurs noodig heb ben. zullen diezelfde fabrieken ge concentreerd tot eene groote er slechts een of twee noodig hebben. Uit dit alles blijkt dat het groot kapitaal den socialisten hulp ver schaft, hen in de kaart speelt en dat de revolutionaire weg mede door het groot kapitaal wordt aangewezen. Men zou kunnen zeggen, men kan het vernietigen van het kapitalistisch stelsel gerust aan het kapitaal zeil overlaten. Immers het kapitalisme is door de concentratie van het kapi taal bezig de concurrentie, die het levensbeginsel is der kapitalistische maatschapaij, af te schaffen, bezig zichzelf te vernietigen. Het is een eigenaardig verschijnsel dat juist het geringer worden van het aantal concurrenten den strijd feller maakt. In het klein zagen wij dat bij de trekschuiten en dergelijke vervoermiddelen. Men verlaagde den prijs zoo, dat men niet alleen graf's vervoer, maar zelfs een kop koffie kreec Wiens kapitaalkracht het sterkst was, die het den lamtsten tijd uit kon zingen, overwon. Wat in het klein plaats grijpt, gebeurt ook in het groot. Groote zaken concurreeren zoo lang totdat zij met zoo weinigen zijn, dat een afspraak kan worden gemaakt, en de prijs wordt geregeld, met andere woorden, de concurrentie wordt afge- scha ft De geschiedenis der laatste jaren heeft ons nu dit merkwaardige ver schijnsel doen zien, dat de groot indu- strieelen zeiden, wij zijn rnal om ten koste van elkander te concurreeren. laten wij afspreken, niet langer elkaar in de wielen rijden, maar onderling den prijs bepalen. In Duitschland, Frankrijk, Engeland. Belme en vooral Amerika ook zelfs in ons land kent men die afspraken, de trusts en de kartellen. Het is niets anders dan bet brengen van alle soortgelijke bedrijven aan een enkeling of tot een enkele ver- eeniging. De concurentie is daarbij dus "opgeheven en vervangen door het monopolie. Dat juist die trustvorming de so cialiseering bevordert is zeer duidelijk. Daarbij is de gang van zaken zelfs, zeer eenvoudig. De monopolies zullen weldra on- houdbaar zijn. Daartegen zijn allen uitgezonderd do enkele monopolie houders. een paar kolenbaronnen. petroleum koningen. Doch overigens komt alles onder den diuk. worden allen bevechters der monopoliën. De algemeene eiscli al dan worden ont evening der monopoliën door den Staat. En dan zijn wij er voor de helft. Dan zijn dus door de monopo lies de productiemiddelen aan den Staat. Dan is de maatschappij Sociaal Maar nog niet Democratisch. Dan heeft men het Staatssocialisme In dien toestand gekomen, zal men dus alle bedrijven zien overgaan in handen van den Staat. Evengoed als men nu reeds een gemeente-socialisme heeft, bijv. te Amsterdam waar de gemeente voor de tram, de gas- en watervoorziening reeds het monopolie heeft. Wanneer nu de Staat de monopolies heeft onteigend en het Staatsbesiuui democratisch is, eerst dan heeft men de overwinning der sociaaldeinocratie als voldongen feit. Dat de afschaffing of onteigening der monopolies niet een uitsluitend socialistischen eisch is, blijkt wel hier- uit, dat alle politieke pai tijen haar op hunne programma's hebben. Nu kan men wel zeggen, nu ja, die onteigening zit nog in een wijden zak, als dat gebeurd, maar men vergete niet, dat wij met die onteigening reeds lang doende zijn. De Slaat zal moeten onteigenen, omdat het een algemeene eisch wordt. Dat heeft men oezien bij de onteigening der tram concessies te Amsterdam Daar was ween concurrentie meer. Moest men trammen dan had inen niet de keuze tusschen deze of die lijn. En men bevoelde wat het was geen concur rentie. Het bcteekendt dat men zoo veel moet betalen als de monopolie houders goed dunkt. Doch telkens en telkens werd luider geroepen 0111 naarsting dier vervoermiddelen. En ondanks hel hevig verzet van het orgaan der kapitalisten, het Handels blad, dat schreeuwde van aantasting van het particulier initiatief, is het er eindelijk toe gekomen dat de trams «emeentebedi ijf werden. De concurrentie die de ziel is van het kapitalistische stelsel, maakt ook juist dat stelsel zoo dragelijk mogelijk. Als Blooker te duur is neoint men chocolade van Van Houten en bevalt die niet dan van Nesenberend, en zoo zal de concurrentie er toe mee werken, dat de prijs niet abnormaal duur wordt en de qualiteit zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Doch wan neer de cacaofabrieken de handen ineenslaan en niet meer concurreeren dan is men genoodzaakt te koopen tegen den prijs door die vereenigde fabrikanten vastgesteld. De verbrui kers worden dan afhankelijk. Dat hebben wij ook gezien voor enkele jaren toen de pretroleumprij zen na een tijdelijke daling, als ge- vol" van het doodconcui reeren, zeer gestegen zijn, die stijging tenge volge had dat een zoo noodzakelijk artfkel enorm veel duurder werd. Waar bleef al dat geld? Dat geld kwam uitsluitend in de zak van den Amerikaanschen petroleumkeizer Ro ckefeller. Precies hetzelfde handelen de ko len en metaal monopoliehouders in Duitschland en eldeis. Zoo zal het in eene spanne tijds gaan met alle belangrijke artikelen. En inplaats van te moeten zwoegen voor een kapitalistenklasse, zal hel proletariaat en daarbij de overige klasse moeten ploeteren voor die enkele monopol ihouders. Toen men dr. Kruyper vroeg wat men moest doen met de monopolies, heeft hij gezegd, de slechte monolies moet men afschaffen. Welnu daar alle monopolies slecht zijn, moeten ze ook alle afgeschaft, dat wil zeggen aan de gemeenschap komen. Alle monopolies zijn schadelijk anderszijn het geen monopolies. Een monopolie heeft geen ander levensdoel dan scha delijk te zijn. Onteigening en naarsting door den Staat is het eenige wat tegen een mo nopolie te doen is. Toen in Amerika de nroote alcoholtrust ontstond, wei- den°er 80 fabrieken ingebracht. Na korten tijd waren alleen nog de 10 allerbeste in werking. Zoo was het bedrijf geconcentreerd. Is het geen vooideel der monopolies, dat zij bet bedrijf zoo hoog mogelijk kunnen opvoeren. Steeds blijven slechts de meest doelmatigste, de beste krach ten en arbeidsmiddelen in het ge bruik, maar levens wordt daardoor den pas afgesneden om buiten bet monopolie opnieuw het bedrijf op te zetten. Teruggang is dus onmogelijk men kan klagen en belemmeren, docb verhinderen riiet. Men slaat dus bij de monopolies voor een economischen vooruitgang. Vandaar dan ook dat slechts het eenige redmiddel is bet monopolie te rukken uit de handen, welke het ten nadeele van het alge meen aanwenden. Men ziet uit dit alles dus duidelijk, dat de trustvorming een overgang is. Wel droomen reaclionnairen over ver nietiging der trusts. Doch de Staats bemoeiing wint algemeen veld. Men tracht nu de monopolies te fnuiken, door staatstoezicht, door in stelling van technische bureaux, verder door openbaarmaking en ook door vaststelling van de prijzen door den Staat, bepaling van het maximum winst enz. Al deze middelen verhaasten do socialiseering, daar voorde monopolie houders er liet voordeel afgaat, als zij niet meer zelf de prijzen kunnen vast stellen. Zóó ziet men, dat men veel dichter bij desocialisiischemaatsclnppij is als men oppervlakkig wel denkt. Eigenaardig is het dat het juist de socialisten zijn die reeds een halve eeuw op hun program hebben, datgene wat nu de andere partijen uit noodweer aaan nastreven. Het socialisme is daar door in hetzelfde stadium als de bour- goisie voor een eeuw. Toen kon zij zeggen: wij zijn de Staat. Wij vei- tegenwoordigen het algemeen belang. Doch thans nu algemeen, zij het ook met uiteenloopend willen, allen den strijd tegen den laatsten vorm van het kapitaal, het laatste bolwerk van het kapitalistich stelsel gaan storm- loopen, kan de sociaal democratie zeg gen, wij zijn de vertegenwoordigers van het algemeen belang. Het kapitalisme zal volgens de be redeneering van Marx vallen, omdat het geen ander doel heeft dan winst te maken, daardoor ontstond de over productie, de overvoerde markt, maar ook daardoor de op elk tijdvak van te groote overproductie volgende crisissen. Slechts schijnbaar heeft liet kapi talisme den verbruikers gebaat, door alles goedkooper te miaken. Nimmer was het doel daartoe, te handelen in het welzijn der verbruikers Daar nu na socialiseer mg vvinst maken is uil gesloten zal ook daarom het kapita lisme vallen. In het slot zijner rede zette de heer Van der Goes uiteen, welk ge vaar het socialisme oplevert indien het de staatsmacht wordt zonder het democratische karakter. Slechts de sociaal-democratie geeft den gezonden toekomststaat, want een socialisme zonder democratie, waarbij dus de groote kapitalisten de ambtenaren van den staat zijn, is niets anders dan een naamsverande ring Daarom moeten de arbeiders zorgen, dat vóór het zoo ver komt, zij politiek mochten hebben, opdat zij niet in een nog ondraaglijke toe stand komen dan ooit te voren. »Jubal" hetsyinphathieke Amers- foortsch Symfonie-orkest gaf gisteren avond z\jn eerste concert iu dit seizoen voor donateurs en kunstlievende leden. Jammer dat van hen zoo weinigen waren opgekomen. Het zeer geva rieerde programma, waarop naast moderne musici als Bergen en Sousa ook de klassieke namen van Haydn, Mendelssohn en Handel prijkten werd op hoogst verdienstelijke wijze uitge voerd. De verschillende nummers afzonderlijk te bespreken ligt niet op onzen weg, alleen willen wij vei mol len dat na de «Serenade de Man dolines" het applaus zoo stormachtig en aanhoudend was, dat dit nummer moest woiden herhaald. Morgen-, Zondagavond Volkscon cert, ditmaal tegen 15 cents entree. Te oordeelen naar den verkoop dei- plaatsbewijzen zal de zaal wel weder uitverkocht zijn. Een ieder haakte zich, om zich alsnog een plaatsje te verzekeren. Meer dan 400 plaats- kaarten worden niet uitgegeven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5