Plaatselijk Nieuws. Op verzoek van den heervan Hasselt, deelden de vertegenwoordigers der Bonds-commissie de ernstige grieven inede, die de Middenstanders tegen deze sooit van lotsverbetering van arbeiders, gesteund door de Maat schappij, hadden In 't kort zijn deze grieven als volgt lo. Het lidmaatschap verkrijgt door het inhouden op het loon van het bedrag van hun verbruik, het karakter van gedwongen winkelnering. 2o. Het leveren aan derden fniet- leden der Verbruiks-Vereeniging, en geen-spoorwegpersoneel. 3o. De bezoldiging der personen belast met rondbrengen, ophalen der bestellingen, afwegen, inpakken, ad ministratie enz. 4o. Geldelijken steun (naar gerucht f20 000). 5e. Het medebestuur der H. IJ. S. M. in do Vcrbruiksinstelling en de nauwe band daardoor tusschen per soneel en Maatschappij Go. Het vrije verroer der goederen van de Verbruiksinstelling 7o. Nadeel dat inzonderheid te Amers foort de Vei bi uiksinstelling zou zijn ontstaan door de verplaatsing van 500 man personeel daarheen. 8o. Waarom overgegaan werd tot de oprichting der Verbruiksinsielling niettegenstaande de vertoogen der mid denstanders (Correspondentie Bond en Rotterdarnsch Congres en actie van verschillende Vereenigingen. Op deze in 'l kort vermelde grieven werd rnet de meeste bereidwilligheid door den heer Van Hasselt geantwoord, trier in bijgestaan door de andere aan wezige heeren voor zoover hun bizon- dere voor lichting omtrent het een en ander noodig bleek. Op den voorgrond stelde de heer Van Hasselt, dat de Verbr uiksinstelling slechts een zeer klein onderdeel vormt ran de veel breedere grondslag, waarop de Coöperatieve Vercenigirig tot be vordering van de stoffelijke belangen van het personeel der H. IJ. S. M. genaamd, «Voor allen der H. IJ. S. M is opgericht. Aan deze Vereeniging toch zijn verschillende instellingen ver bonden, welke op dit oogenblik zijn: Spaar- en Voortschotkas, Onderwijs, Bibliotheken, Uitkeeringen bij over lijden der leden en Vacantie-kolonies en de Verbruikinslelling. Leden. Lid van de Verbruiksinstelling kun nen alleen zij zijn, die in dienst zijn der- H. IJ S M. (dus b. v. zelfs niel bet personeel, dat de Verbruiksinstel ling zelf in dienst heefl), en dan nng alleen zij, die lid zijn van de coöpera tieve Vereeniging, daaraan dus con tributie betalen en daarvoor aandeelen moeten storten. Inhouden op het loon. Betredend1 het inhouden van het bedrag van hun veibruik op het loon, werd medegedeeld, dat onlangs door een verandering in .het reglement dier instelling, de leden volkomen vrij zijn het bedrag van hun verbruik op hun loonlijst te doen inhouden, of dit per postwissel, of op welke andeie wijze ook aan het Bestuur der Instelling te doen toekomen. Do Maatschappij staat echter ge heel buiten deze aangelegenheid omdat dit een aangelegenheid is, die alleen de coöperatieve Vereeniging aangaat. Bijzonderlijk werd er opgewezen Gat dit inhouden op verzoek en uit drukkelijke machtiging der verbruikers zelf geschiedt, en het dus een dienst aan de verbruikers is. Gedwongen Winkelnering. De. leden der Bonds-commissie hoe wel erkennende dat hier van gedwon- g- n winkelnering geen sprake is, bleven niettegenstaande de nadere uiteenzetting, zooals boven in 't kort is aangegeven, volhouden, dat door het inhouden op het lood, een band tusschen H. IJ. S. M. en de Ver bruiksinstelling een feit is, te meer daar hierdoor die instelling het voor deel heeft geen klapjes (slechte be talers) te krijgen en de incasseering buitendien kosteloos voor haar is. Brief Mpij. De heer Van Hasselt verklaarde deze laatste kwestie nader met den Raad van Administratie te zullen be spreken en den uitslag hiervan mede te deelen per brief. (Deze brief is ingekomen den 19den November en volgt hier achter). Het leveren aan derden. Het leveren aan derden is verboden ten einde misbruiken bij de leden hierbij te voorkomen is bepaald, dat de Verbruiksinstelling aan een lid per werk geen waren leve.it voor honger h. d ug dan da hrlf' van zijn weolt- lo Bezoldiging der personen in dienst der Verbruiksinstelling. De geheele administratie der Ver bruiksinstelling al de personen, die belast zijn met de rondbrenging, hel ophalen der boeltjes, het afwegen, in pakken, enz. der waren, de financieele administratie en de directie van een en ander, worden betaald door de Verbruiksinstelling. Daarmede heeft de coöperatieve Vereeniging als zoo danig niets te maken, en evenmin de H. IJ. S. M. Geldelijke Steun. Subsidie. De financiën der Verbruiksinstel- lingen zijn volkomen afgescheiden van die der coöperatieve Vereeniging. Krachtens de instructie van den Ge delegeerde der Maatschappij bij het Bestuur der coöperatieve Vereeniging moet deze toezien, dat van de door de Maatschappij vei leende subsidie (voor 1904 en 1905 telkens f 10.000) geen cent worde aangewend ten be hoeve der Verbruiksinstelling, doch dat dit geld uilsluitend worde ge bruikt voor de Hoofd-Administratie der coöperatieve Vereeniging, de uit gave der periodieke «mcdedeelingen", en voor de andere Instellingen der Vereeniging, welke op het oogenblik zijn Spaar- en Voorscholkas, Onder wijs, Bibliotheeken, Uitkeeringen bij overlijden der leden en Vacantie-ko lonies. Medebestuur der H. IJ. S. M. Het is juist met het oog op de voormelde Subsidie, dat de Maatschappij bij de Coöperatieve Vereeniging een Gedelegeerde heeft. Een zoodanige band met eon Vereeniging onder het Personeel is volstrekt niets nieuws, aangezien zij reeds jaren bestaat bij een Ziekenfonds, Vereeniging van werklieden der H. IJ. S. M. te Haar lem, en voorts bij twee Coöperatieve Bouwvereenigingon, welke door H. IJ. S. M. personeel zijn opgericht. Aan al die Vereengingen verleent do Mpij linancieelen steun en heeft zij dientengevolge een soort Gedele geerde. Vrij vervoer der goederen. Het vrij vervoer der goederen, is een gunst, welke reeds GO jaar lang door het personeel genoten wordt. Bovendien is dit niet een gunst voor de Verbruiksinstelling doch voor ieder winkelier, die waren aan personeel van do H. IJ. S. M. levert. (Uit onder vinding weet de Commissie, dat zulks het geval is, de spoorweg-ambtenaar geeft voor die viije verzending een geel gekleurd formulier voorzien met de woorden Dienst".) De leden der Commissie hielden vol, dat vrij vervoer toch bleef een gnnst aan het personeel Op de vraag van de commissie-leden of de goederen van af de plaats van hei komst tot aan het magazijnen der Verbruiksinstelling ook kosteloos ver- voord werd en weid het volgende geantwoord Voor de goederen welke de Ver bruiksinstelling betrekt, betaalt zij aan de Maatschappij dezelfde vracht als ieder ander vervoerder. Bezorging aan huis De thuisbezorging der waren ge schiedt geheel op kusten der Ver bruiksinstelling, deze heeft daarvoor in verschillende steden met vracht rijders overeenkomsten gesloten. Dat het vervoer der kistjes met de be stelde waren van de Verbruiksinstel ling naar de bagagewagen, waarin een man der Verbruiksinstelling heeft plaats genomen, geschiedt alleen ten behoeve van de Maatsehappij, omdat het met het oog op den geregelden dienst op de Stations onmogelijk bleek ieder van die kistjes als een afzonder lijke dienstzending te behandelen Thans geschiedt de behandeling van de kistjes bij het in en uit laden door de man der Verbruiksinstelling het geen voor de Maatschappij dus een vereenvoudiging van de zaak is, ter wijl door deze regeling ook niet noodig is voor ieder kistje een afzonderlijken geleidebrief te schrijven, die dan weer in de boeken der Stations-Admriistra- stie zouden moeten worden geboekt. Eenvoudiger vervoer voor de H IJ. S. M Hieruit blijkt, volgens de Directie der H. IJ. S. M. duidelijk, dat het vervoer met speciale bagagewagens voor de Maatschappij uiterst veel eenvoudiger is, en dat dus hier ten onrechte wordt gedacht aan begun stiging van de Verbruiksinstelling. Belangrijkheid van het vrij vervoer. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat het »vrij vervoer" in den loop des tijds is gestegen tot 150,000 zendingen per jaar; wel een bewijs hoezeer het personeel deze gunst op pi Ij- Stelt. Ook werd nog Opgeun-l kt, dat er te Zaandam jaronlang een kruidenier is geweest, die een groote clientèle had buiten die plaats; deze leverancier zond evenals de Verbruiks instelling de bestelde waren in kistjes verpakt als dienslgoed, n.l. vrij van vracht voor hun clientèle; ditzelfde geldt voor eenige handelaren in Zut- phen en den Achterhoek voor hun clientèle onder het personeel der H. IJ. S. M. in Holland. Kwestie van het bizonder nadeel te Amersfoort. Na deze besprekingen werd door den Voorzitter van den Bond er op gewezen dat hem werd medegedeeld dat naar Amersfoort een 500 man met hun gezinnen, werden overge plaatst, die voor die gemeente dus ook voor de belastingbetalende nering doenden (speciaal Winkeliers) een noodzakelijke vermeerd»ring van uit gaven vorderde voor schoolbouw, politie, gasbuizen-net, enz., enz ter wijl deze menschen wegens de vei- bruiksinstelling aan die neringdoenden geen voordcelen bezorgden. Hierop werd geantwoord, dat slechts 200 personen van Haarlem naar Amersfoort werden overgeplaatst, nl. personen die in II. arbeidden in de Afdeeling goederenwagens, en die, omdat die Afdeeling in een aparte werkplaats in Amersfoort werd over geplaatst, dus eveneens daarheen moesten verhuizen. Bovendien kregen de Commissie leden op hun vraag naar het aantal leden der Vei bruiksinstelling te Amers foort, de officieele mededeeling, dat van de 200 personen er nog geen dertig lid van de Verbruiksinstelling zijn. Redenen waarom de Verbr uiks instelling weid opgericht. Volledigheidshalve vermelden wij hier nog, dat op de vraag van de Commissie-leden, waarom, of welke beweegredenen geleid hadden, dat tefi oprichting der Ver b: uiksinstelling was overgegaan het volgende antwoord werd gegeven Een van die redenen is geweest, dat zeer vele beambten hun kruide nierswaren betrokken uit heel kleine winkeltjes, waar zij slechte waar kregen legen hoogen prijs en waar hun dikwijls maar al to gemakkelijk de gelegenheid werd gegeven, in schulden te komen. Thans ontvangen zij van de Ver bruiksinsielling waar van prima kwa liteit tegen den gewonen winkelprijs, en tegen contante betaling Dat de prijzen van de Verbruiksinstelling niet lager zijn dan de gewone détail—pi ij zen, werd aangetoond. Deze besprekingen, waaraan door alle aanwezigen is deelgenomen, ein digden, nadat nog door de beide afgevaardigden van den Bond er op gewezen werd, dat het voor beide partijen, de II. IJ. S. M. eenerzijds en don gebeelen Handeldrijvenden Mid denstand anderzijds, van het grootste belang was, dat de aangename ver houding zooals die steeds tusschen beide partijen geheerscht had terug keerde, en verzochten daarom de H IJ S. M. met den meesten aan drang alles aan te wenden, wat mo gelijk was om hierin den Middenstand te gemoet te komen. De kwestie van vrjj-veivoer werd nog eens voorop gesteld, doch vond bij deveriegenwoordigersderfl. IJ. S.M. geen ingang, daar zooals reeds hier boven is medegedeeld het geheele per soneel die gunst reeds sedert jaien heeft, en de wijze van verzending, zooals die voor de Verbi uiksinstelling plaats vindt, besparing van kosten en administratie enz. voor de H. IJ S. M medebrengt. Om iederen schijn van band tus schen de H. IJ. S. M. en de Ver bruiksinstelling uit den weg te ruimen verklaarde de heer Van Hasselt zich nogmaals bereid om te onderzoeken in hoeverre hieraan is tegemoet te komen, en werden de beraadslagingen geëindigd. De commissie ontving daarna nog het volgende schrijven van de H.IJ S.M. H. IJ. S. M. Alg. Dienst ILD'nl A/2810 Amsterdam, 19 November 1904. Onderwerp: Coöp. Vereeniging, s Voor allen der H.IJ.S. M Aan Het Bestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden Middenstand p a. den heer J S. Meuwsen, Leidschestraat 4, Amsterdam. In antwoord op het schrijven van Uw Bestuur van 10 October j.l. en ru vei volg op het eruit r houd. dat wij met twee Gedelegeerden van Uw Be stuur mochten hebben, meenen wij in de eerste plaats te kunnen constatee- ren, dat wij bij het onderhoud aan die Gedelegeerden de overtuiging hebben kunnen geven, dat de verschillende gunsten, welke onze maatschappij vol gens uw vooraangehaald schrijven aan de Verbroiksinstelling der Coöpera tieve Vereeniging «Foor allen der li. IJ. S. M." zou geven, eensdeels zooals de verleende subsidie uitsluitend strekken voor do overige Instellingen (Onder, Bibliotheken, Spaar-en Voor- schotkas, enz.) dezer Coöperatieve Ver eeniging, anderdeels geen gunsten zijn aan de Verbruiksinstelling gegeven, doch gunsten, welke aan ieder lid van ons personeel persoonlijk, inge volge de bij de Maatschappij reeds sedert meer dan GO jaar bestaande bepalingen, toekomen. Inzonderheid betreffende het vrij- vervoer van de waren, welke het per soneel van do Verbruiksinstelling betrekt, hebben wij U aangetoond, dat dit vrij-vervoer evenzeer bestaat voor diegenen lan ons personeel, die hunne waren van andere le<eranciers betrekken, en dat dus ook in dit opzicht van een aan de Verbrurksin stelling verleende gunst geen sprake is. In de tweede plaats deelden wij U mede, dat het ons niet mogelijk is wijziging te brengen in de eenmaal gegeven toezegging om voor diegenen van ons personeeldie daartoe aan ons het verzoek gedaan hebben, op de loonlijsten in te houden, de bedragen welke zij volgens opgave van de Coöperatieve Vereeniging aan deze schuldig zijn. Daaronder behooren zoowel het bedrag van hun verbruik, als hun contributie, storting op aandeelen, evenlueele lesgelden enz. Deze voor het personeel zeer ge makkelijke wijze van betalen, welke bovendien administratief voor de Maatschappij weinig bezwaar oplevert, wordt door velen en inzonderheid door hen, die op de lijnen of bij de Stations ver van postkantoren wonen, zeer gewaardeerd. Waar ons bij het voormeld onder houd bleek, dal door U, die voor melde inhouding zelve met een inning van gelden door de Maatschappij, ten behoeve der Coöperatieve Vereeniging, werd gelijkgesteld en door U ecne begunstiging van die vereeniging werd geacht, zuo verklaren wij ons gaarne bereid aan dit uw bezwaar tegemoet te komen, en wel te eerder waar het administratief werk verbon den aan het op de loonlijst brengen der voorbedoelde inhouding geheel door de Coöperatieve Vereeniging wordt gedaan en betaald. Wij hebben dientengevolge beslo ten, dat onze Maatschappij, aan de Coöperatieve Vereeniging in den ver volge de gebruikelijke Kassiersprovisie over hel bedrag der ten behoeve van de Verbruiksinstelling gedane inhou dingen in rekening zal brengen. Wij hopen daarmede aan Uw be zwaar te zijn tegemoet gekomen. Wij spreken het vertrouwen uit, dat hierdoor moge worden bijgedra gen om de agitatie, welke van enkele zijden tegen deze door ons personeel gestichte, in ons oog zoo hoogst nut tige Vereeniging is op touw gezet, te doen eindigen De Raad van Administratie, het Gedelegeerd lid, w.g. R. van Hasselt. In de vergadering der Bondscom- rnissie die hierna gehouden werd en plaats vond op Zaterdag 26 Novem ber in »Americain" te Amsterdam, waren de leden, na kennis genomen te hebben van het uitgebrachte rap port van oordeel, dat op bevredigende wijze door de H. IJ. S. M. opheldering gegeven was van de werkelijke ver houding, waarin de Maatschappij te genover' de Verbruiksinstelling stond, en daardoor officieel gebleken was, dat vele der grieven, die men ten opzichte van de H. IJ. S. M. had, gebaseerd waren op verkeerde voor stelling der feiten. De candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad (vacature mr. Prikken), zal plaats hebben op Woensdag 4 Januari 1905, tusschen 9 uur voorm. en 4 uur nam. De stemming heeft plaats op 17 Januari en de herstemming, zoo noodig, op 24 Januari. Vermoedelijk zullen de candidaten een drietal uitmaken n.l. de heeren: S J. van Duinen (van de liberale kiesrereeniging «Amersfoort" en de katholieke «Recht en Orde") P. Stijn- man (S. D. A. P.) en H. Koning (van de Aiuirevolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje." De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie vestigt de aandacht van het publiek op de wenschelijkheid om op de achterzijde van de brieven en andere stukken, welke ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woonplaats des afzenders te ver melden, opdat die stukken, om eenige reden niet uitgereikt zijnde, aan de afzenders kunnen worden terugge geven. «Jongens, jongens die durven," dachten wij onwillekeurig bij de ont vangst der uitnoodigirrg voorde eerste uitvoering van het pas ruim een maand geleden opgerichte tooneelgezelschap «Vondel." Hoogst nieuwsgierig trokken wij dan ook Zondagavond naar «de Keizers kroon" en hebben onzen avond niet beklaagd. Hoewel de vereeniging jong is, hebben de leden het aeteeren zeker reeds meer bij de hand gehad. Hun samenspel was werkelijk goed, de rollen zaten er vast in en de regie bleek in heel goede handen. De beide blijspelen «Het kind van den Huize" door Filrber en «Roode Sander" van Justus van Maurik werden afgewisseld door muziek en deze goed geslaagde avond met een geanimeerd bal be sloten. Hedenavond heeft in de concert zaal «de Arend" het eerste abonne mentsconcert plaats met medewerking van de gebr. Martron, Hollandsche humoristen. liet orchest staat wederom onder leiding van den heer Hendriks. Een bal zal den avond besluiten Zij, die zich herinneren hoeveel moeite de heer Wery zich vorige jaren getroost heelt om ook hier uitstekende soirees, waar heusch geerr overvloed van is, te geven zullen deze gelegenheid om een genot vollen avond te hebben niet laten glippen. Donderdagavond half acht wordt het Evangelisatie-lokaal van de wjjk- vereenigrng «Uw Koninkrijk koine", aan het Monnikenpad, alhier, ingewijd door ds. Meiners en den heer Teehng. Het plaatselijk Nuts-departement houdt Donderdagavond een ledenver gadering in «De vergulde Zwaan." De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zal op Donderdag den 22 December 1904, des namid dags te 8 ure, ten Raadhuize eene openbare vergadering houden. De kinderoperette, welke mor genavond in Amicitia wordt opge voerd. zal, naar men ons mededeelt, zeer waarschijnlijk Vrijdagavond wor den herhaald tegen verminderde toe gangsprijzen. liet goede voorbeeld van het «Nut" en «Jubal" orn van tijd lot tijd ook den minderen man te laten piofiteeren, vindt dus reeds navolging. Wij juichen dit van haite toe! De Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen zal op Zater dag 24 en Zondag 25 December telkens van 10 tot 4 uur in «Amicitia" een portefeuille van «Pulchri Studio" uit Den Haag exposeeren. Wij wenschen «Kunstbeschouwingen" een druk be zoek. In plaats van jhr. mr. B. W. Tb. Sandberg is gekozen lot Secre taris der plaatselijke adeeling van het «Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde" de heer H. Tromp van Holst. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. van der Meer, wordt door B. en W. te Zierikzee voorgedragen voor benoeming tot leeraar in gymnastiek aan de H. B. S. aldaar. De heer A. J. Valewink heeft te Doesburg een strijkorchest opgericht, aanvankelijk met 26 leden. Naar we vernemen, heeft de heer P. van der Sluys Instituteur alhier, de villa «Lisiduna" aan 't eind van de Koninginnelaan, gekocht om aldaar zijn internaat te vestigen. Het externaat zal niet in hetzelfde gebouw worden gehouden. De nieuwe uitgaaf van den Rijkstelefoongids is verschenen en ver krijgbaar aan het Telegraafkantoor voor f0.50 per exemplaar. Als nieuwe abonné's voor het plaatselijk telefoon-net hebben zich aangemeld de heer Claes en de firma Van der Want Co.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2