Overeenkomstig het daarin neder- gelegd advies werd besloten, in ver schillende bladen bekend te maken, dat vóór 1 October 1004 aanbiedingen werden ingewacht voor het leveren van een gashouder en dat de voor waarden op aanvrage aan de gasfa briek zouden te bekomen zijn. De hierop bij den Burgemeester ingekomen prijsopgaven, waarvan en kele bij ontvangst geopend zijn wegens gemis van eenige aanwijzing op het adres, dat de inhoud eene prijsopgave bevatte voor de levering van een gas houder, zijn tot Maandag den 3 Octo ber 1094 in bewaring gebleven bij den Gemeente-secretaris, op welken dag zij des voormiddags door den Burgemees ter en den Secretaris, met opening van die welke in gesloten couvert waren, zijn nagezien. Nadat ook de Wethouder Visser in den namiddag van dien zelfden dag inzage der aanbiedingen had genomen, zijn Dinsdag den 4 October 1904 in den voormiddag alle brieven, bevatten de prijsopgave benevens de projecten, in tegenwoordigheid en op verzoek van genoemden Wethouder aan den Direc teur der Gasfabriek ten Stadhuize, tot nader onderzoek van de constructies, ter hand gesteld. Woensdag den 5 October d.a.v. heeft de Voorzitter van de Gas-com- missie den Burgemeester mededeeling gedaan van een nader ingekomen schrijven van de firma Klönne bevat tende eene lagere aanbieding dan die, zich bevindende onder de aanbiedin gen, den vorigen dag den Directeur der Gasfabriek ter hand gesteld. En nu wij aan het oogenblik zijn genaderd, waaraan enkele leden Uwer vergadering zulk een buitengewoon gewicht hechtten ter beoordeeling van de vraag in hoever de firma Klönne kennis zou verkregen hebben van de gedane aanbiedingen, welke aanleiding zouden gegeven hebben tot een lagere prijsopgave, stellen wij er prijs op, nadrukkelijk te verklaren, dat bij de in de vorige zinsnede bedoelde bespreking tusschen den Burge meester en den Voorzitter der Gas- commissie, noch den volgenden dag in de vergadering van B. en W. een enkel woord gesproken is, en zelfs geen oogenblik gedacht is aan de mogelijk heid, dat de firma Klönne door den Directeur der Gasfabriek in kennis zou gesteld zijn met de aanbiedingen van hare concurrenten, waar door toen noch later sprake is geweest van eenige ver denking hoegenaamd van onedele prak tijken in deze zaak, waardoor dan ook in onze vergadering van 6 October d. a v. weinig aandacht isgeschonken aan deze tweede aanbieding van de firma Klönne en dit stuk aan den Wethouder Visser is ter hand gesteld ter behan deling door de Gas-commissie. Uil het bovenstaande in verband niet de gegeven inlichtingen van den Directeur der Gasfabriek zal Uwe ver gadering, naar wij vertrouwen, over tuigend blijken, dat de firma Klönne noch door eene onvooizichtigheid van de zijde van den Directeur, noch door onzaclitzaamheid van onze zijde voor de indiening van zijn tweede prijs opgave (welke de zelfde dagteekening droeg als zijn eerste prijsopgave en blijkbaar geantidateerd is om niet als ongeldig ter zijde gelegd te worden) kennis heeft kunnen nernen van de bedragen, waarvoor de overige fabri kanten de levering van een gashouder hebben aangeboden." Boor den voorzitter werd voorge steld dit rapport voor kennisgeving aan te nemen. De beer Gerritsen wenscht over dit rapport echter nog wel een en ander te zeggen. Vooraf wenscht hij te constateeren, dat in het officieele verslag der Raadszitting van 21 No vember geheele zinnen zijn wegge laten. Wel kwamen zij voor in de correctie. De heer Gerritsen gaf in overweging in het verslag niet meer te schrappen, daar men dan juist de meest frappante zinnen gaat missen. En nu het rapport. Een oningewijde zou uit het rapport de conclusie krijgen dat alles en règle is. Spr. zet nog eens uitvoerig de toe dracht der zaak voorzoover hem be kend uiteen, en komt ook nu tot de conclusie dat aan de rechten der gegadigden, buiten de heer Klönne, is te kort gedaan en daardoor een rnoreelen nadeel is veroorzaakt, grooter dan 't kleine financieele voordeel van de gemeente. Er zijn zaken gebeurd waarvoor men in het particuliere leven den neus ophaalt. Wat moet de directeur der gasfabriek nu wel van zijn chef denken. Geducht spijt het spr. in een vorige vergadering het voorstel tot aanhou ding te hebben gesplitst. Spr. hoopt dat dit de laatste onderhandsche gunning is geweest. De lieer Plomp ziet de zaak ge heel anders dan de heer Gerritsen. Volgens spr. moet bier van aanbeste den, onderhandsch of niet onder- handsch geen sprake zijn. Indien de firma Klönne veel hooger had inge schreven zou zij toch waarschijnlijk hebben mogen leveren, daar haar systeem het beste werd geacht. Wat de briefwisseling aangaat ziet de heer Plomp slechts eene onregelmatigheid in onjuiste adresseenng. De heer Pisser was niet van plan zich nog in deze discussie, welke hem reeds de vorige zitting de keel uit hing, te begeven, doch hij meent het te moeten doen daar hij er persoonlijk wordt bijgehaald. De heer Visser licht nog een en ander toe en komt tot de conclusie dat hij niet heeft geaaizeld de tweede aanbieding te accepteeren, om daarmede de gemeente f3000 te bevoordeelen. De heer Jorissen spijt het niet reeds in de vorige zitting te hebben vei- nomen datgene wat de beer Visser nu gezegd heeft, hij was er dan niet toe gekomen te zeggen dat er iets niet in den haak scheen, welk gezegde hij thans herroept. De heer Van Esveld vindt het ook onjuist dat de firma Klönne den tweeden brief aan den Directeur der gasfabriek zond, inplaats van aan B. en W. De heer Gerritsen blijft volhouden dat alle ingekomen biljetten na 1 October als ongeldig ter zijde moesten worden gelegd. Na dien datum mochten geen inschrijvingen meer worden toegelaten. De heer Plomp. Dat is ook niet gebeurd. De heer Gerritsen. Is dat niet gebeurd De heer Plomp: Er was reeds een aanbieding van de firma Klönne. De heer Gerritsen. Mijnh. de Voorz. dat is een moraal die ik niet begiijp. Als er dus iemand met nog lagere aanbieding was gekomen, dan was die aangenomen? De heer Plomp. U verwart alles. De heer Kleber meent dat de heer Gerritsen de zaken verwart en ver dachtmaking pleegt. De zaak is juist. B. en W. hadden echter moeten vragen, zullen we dit biljet der firma Klönne nog aannemen. De heer Gerritsen. Juist. Dus u zegt nu zelf dat er een onregelmatig heid heeft plaats gehad. De heer Kleber, neen u zegt het. De heer Gerritsen zegt dat ver dachtmaking hem koud iaat. Ten slotte komt de heer van Kalken op tegen de wijze waarop hier over deze zaak gediscusseerd is en vooral tegen de verdachtmaking. Ook spr. heeft den indruk gekregen dat alles conform is. Ten slotte wordt het rapport voor kennisgeving aangenomen. Nog zijn ingekomenverzoeken van den heer J. A. Bruins lecraar aan de lloogere Burgerschool, om regeling zijner jaarwedde; van den hoerA.C. H. J. van Weezei Errens, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, om privaat les te mogen geven en van de vrach rijders E. van den Hoek en G. en H. Verschuur om regeling van hel cokes- rijden aan de Gasfabriek alle om pim-advies aan B. en W., en ten slotte een bericht van mevrouw Vos Cartier Van Dissel waarbij zij haar benoeming tot Regentes van het Bur ger-Weeshuis aanneemt, en een dank betuiging van den Directeur der Gemeente-reiniging voor de hem ver leende vrije woning beide voor kennisgeving aangenomen. Eerst to ruim half drie komt aan de orde De Agenda. 1. Nadere vaststelling van de Ge meente-begrooting voor 1905. De Voorzitter deelde mede dat Gedeputeerde Staten den wensch hebben te kennen gegeven om de Begrooting vast te stellen in een onbetwistbaar wettige vergadering. Daarom stelt de Voorzitter voor de vgl. 133—201 der uitgaven in alle vgls. der ontvangsten nogmaals in stemming te brengen. Daarop worden alle besluiten in de tweede vergadering van 25 October genomen nogmaals in stemming ge bracht. Vooreerst het voorstel-Hamers tot royeering van den memoriepost voor de Industrie- en Huishoudschool. Over dat voorstel staken opnieuw de stemmen (vóór de heeren Jorissen, Van Kalken, Plomp, Van Beek, Kleber, Veis Heyn, Visser en Hamers), zoodat de post blijit gehandhaafd. Niettegenstaande de Minister reeds in de benoeming van den heer Fled- derus heeft berust wordt deze opnieuw benoemd en zijn jaarwedde opnieuw vastgesteld. 2. Wijziging Gemeente-iekening over 1903. Daar er eene vergissing van f0 20 heeft plaats gehad moet de rekening opnieuw worden vastgesteld, hetgeen met algemeene stemmen (de wethou ders onthouden zich) geschiedt. De tekening werd alzoo vastgesteld iu ontvangst f589.339 515 en in uit gaaf f543 306.14 alzoo een batig slot van f 46 033 37*. 3. Vei zoek J. C. Snouck in zake bruikleen van een lokaal in een der openbare Lagere scholen voor het geven van Gyrnnastiek-oiidei wijs, met adviezen. Na langdurige discussie wordt op vooistel van den heer Plomp dit ver zoek geren voyoerd naar B. en W. zoodat deze zaak dus in een volgende vergadering wederom aan de orde komt. 4. Adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Smeden patroons in Nederland. In opdracht der vergadering van 21 September 1904 heeft het be stuur dier afdeeling zich met een adres tot den raad gericht waarin «adressanten zich eerbiedig tot den Raad wenden, met het beleefd ver zoek, bij B. en W. er op aan te dringen, dat in het vervolg de ver schillende werkzaamheden, betrek king hebbende op het smeden-be drijf, ten behoeve van de Gemeente, uitsluitend in deze Gemeente worden uitgevoerd." Adressanten wijzen er in hun adres op «dat in deze vergadering duidelijk is gebleken, dat de leden der afdee ling, de een meer, de ander minder zich benadeeld gevoelen, doordat: Zij hebben moeten ondervinden, dat de levering der ijzeren urinoirs, welke zeer goed in onze Gemeente hadden kunnen worden vervaardigd, werd opgedragen aan de firma Ensink Co., te Hilversum; dat de sproei wagens, thans vervaardigd door de firma Mulder, te Utrecht, evengoed in onze Gemeente kunnen worden vervaardigd dat zij zelfs geen van allen zijn uitgenoodigd om mee te dingen naar de levering van boven genoemde werken dat in deze Gemeente woonachtige smeden tegenwoordig sterk moeten concurreeren met hen die in deze Gemeente niet bijdragen iu de Ge meentebelasting en dat, indien het mocht blijken, dat buiten de Gemeente een opdracht goedkooper wordt uit gevoerd, de behaalde winst geheel onttrokken wordt aan de baten der Gemeente." Door den gemeente-architect is op dit adres aan B. en W. het volgende bericht: «Gebogen of schelpvormige ijzeren urinoir-schei men zijn voorzien van daarbij passende gegoten ijzeren uri noirs met dito voetroosters. Daar hier geen ijzergieterij bestaat, worden laatst genoemde ook niet door smeden alhier vervaardigd, en nu ligt het ook wel in de reden, dat ik, geroepen alhier de eerste schelpvormige urinoirs te plaatsen, mij tot eene ijzergieterij wendde, le. om oen netten en doel- matigen vorm, en 2e. om de geheele zaak in eens voltooid te kunnen krijgen, wat natuurlijk vlugger en voordeeliger uitkomt." «Dat de sproeiwagen hier evengoed in onze Gemeente zou kunnen ver vaardigd worden als door een specilia- teit, namelijk de firma Mulder Co. te Utrecht, neem ik de vrijheid ernstig te betwijfelen. Aan den sproeiwagen is zooveel gegoten en gedraaid ijzer werk en vrij saamgesleld mechaniek aanwezig, voor welks vervaardiging do smeden alhier niet zijn ingericht." «Waar nu genoemde firma reeds tal van groote en kleinere Gemeenten van dergelijko wagens voorzag en zich steeds toelegt op de volmaking van die toestellen, ligt het toch voor de hand, dat wij ons direct tot zulk eene firma wenden, en ons niet wagen aan proefnemingen." «Dit is de reden, waarom zij voor bovengenoemde werken niet zijn uit- noodigd." «Aangaande hel eerbiedig verzoek, dat in het vervolg de verschillende werkzaamheden, betrekking hebbende op het smidsbedrijf ten behoeve der Gemeente, uitsluitend in deze Gemeente worden uitgevoerd, zij met nadruk opgemerkt, dat de smeden patroons, wat «openbare werken" be treft, waarlijk geen reden tot klagen hebben. Al het reparatiework aan rioolluiken, hekken, pompen, sloten, enz. en aan kachels de Gemeente heeft er 125 stuks wordt hun zooveel mogelijk in gelijke verhouding gegund en opgedragen. Werken, die laarvoor vatbaar zijn, worden publiek aanbesteed." Niet zonder eenige bevreemding i.amen B en W. van den inhoud van bovenbedoeld verzoek, waarin onomwonden wordt verklaard, dat ijzeren urinoirs en sproeiwagens in deze Gemeente evengoed als elders kunnen worden vervaardigd, kennis. Gaarne erkennen zij, dat het hun niet bekend was, dat het smedenbe- drijf alhier tot zoodanige ontwikkeling is gekomen, dat al dergelijke voor den openbaren dienst bcnoodigde matria- len volgens de gestelde eischen in de Gemeente zouden kunnen worden ver vaardigd, omdat in deze Gemeente geen ijzergieloi ijen bestaan. Op het voetspoor van andere Ge meentebesturen, o a. Schiedam, Zaan dam, Enschedó, Rotterdam en Amster dam, waar toch het smedenbedrijf wel niet op een lager peil dan te Amers foort zal staan, hebben zij do benoo- digde matrialen voor den Gemeente- rpiiiigingsdienst betrokken van de firma Mulder, te Utrecht, die voor de constructie van dergelijke werken geheel ingericht is. Nu echter do modellen van sproei-» wagens, tonnenwagens en vuilniskar ren in hun bezit te zijn, zijn zij bereid, indien zich de behoefte aan vermeer dering van dit man iaal doet gevoelen, ingezetenen dezer gemeente in de gele genheid te stellen, naar leveranties van dien aard mede le dingen. De heer Mulder heeft aan B. en W. medegedeeld, dat zijne leveranties aan Gemeentebesturen zich ook gewoonlijk bepalen tot enkele bestelling, aange zien bij meerdere behoefte, met gebruikmaking van zijn modellen, de leverantie meestal aan ingezetenen wordt gegund. Op voorstel van B. en W. woidt dit request voor kennisgeving aange nomen (zonder discussie of hoofdelijke stemming). 5. Vei zoek van A. Wéry te Amers foort, om eene vergunning tot ver koop van sterkendrank in het klein in het café en concertzaal «de Arend" als zijnde eene inrichting voor maat schappelijk verkeer, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Gerenvoyeerd naar de afdeelingen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Ver ordening regelende de inrichting der plaatselijke politie. Voor de thans voorgestelde ver hooging van jaarwedden zal slechts benoodigd zijn een bedrag van f645 Bij de opmaking der Gomeente-be- grooting voor 1905 was ook gerekend op eene eventueele verhooging van jaarwedden van de Inspecteurs van Politie, welke nu echter niet in het voorstel zijn begrepen, hetgeen een verschil van f300 uitmaakt. B en W. zeggen in de toelichting tot het voorstel «Wij merken te dien aanzien op, dat uit een aan ons overgelegden ver gelijkenden staat van den toestand der politie op I Januari 1904 in onder scheidene Gemeenten blijkt, dat zoo wel de aanvangs-salarrissen als het maximum der bezoldigingen alhier lager zijn dan in Gemeenten van na genoeg gelijk zielental (o. a. Zwolle. Hilversum, Kampen, Zutfen, Gouda, Vlissiugen, Deventer, Den Helder)." Op zich zelf zou dit nog geen aan leiding behoeven te geven tot verhoo ging der jaarwedden, omdat de leven standaard alhier lager zou kunnen zijn dan elders, maar waar zich bij ons College de overtuiging heeft geves tigd, dat de traktementen alhier niet in overeenstemming zijn met de levensbehoeften van personen, die deel uitmaken van een korps, dat op een on afhankelijk en onomkoopbaar stanpunt moet staan en die hun plicht moeten doen zonder aanzien des persoons, aar zelen wij niet, Uwe vergadering voor te stellen, met wijziging van de betrek kelijke verordening, de bezoldiging van de dienaren van politie te ver- hoogen." Eveneens naar de afdeelingen, vooral op grond dat de inpecteur en de adjunct-inspecteur niet aan de voordeelen dezer verhooging deel hebben. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar ver klaring van perceel no. 39 in de Teutstraat (kadastraal bekend sectie E. no. 4423.) Tot leden der raadscommissie die in deze een onderzoek moet instellen en advies uitbrengen, worden benoemd de heeren: Tromp van Holst, Van Esveld en Hamers. 8. Verzoek van den Directeur der Naamlooze vennootschap Amersfooit- sche Bouwmaatschappij «de Eem" betreffende aanleg eener straat, met adviezen. Zonder hoofdelijke stemming na eenige discussie aangenomen. Vervolg Raadsverslag enz. zie bijvoegsel.) "^IMJRGEIRLIJKE STAIN DEN. Amersfoort. van 21 tot en met 28 December. Geboren: Hendrik, z. van P. Geurtsen en A. van Nijkerk. Geertruida Anna, d. van G. Ph. Ittman en W. L. van As. Willem, z. van J. Overeem en L. van Ingen. Alijda Wilhelmina, z. van A. Meuleman en H. van Grol. Teuntje, d. van T. Lesterhuis en M. M. van Maanen. Johannes, z. van D. Wels en H. van Straten. Gerardus Cornells, z. van Th. E. Hienekamp en C. Heere. Hendrika, d. van A. Gouw en A. Elschot. Wil helmina Frederika, d. van D. van Schoone- veld en H. M. van der Put. - Herman Hendrik, z. van G. W. Beunink en J. van den Ham. Ondertrouwd: Volken Prins en Theo dora de Bakker. Gijsbertus van Zuilen en Maria Wilhelmina van Empelen. Johannes Jacobus van Vulpen en Wille- mijntje Helena Kwart. Wilhelmus Theo- doms Pot en Johanna Dys. Getrouwd: Jacobus AdriaanHaverkorn en Geertruida Petronella Tabernal. Cornelis Seves en Elisabeth Mater. Overleden: Agie Ruijter, 58 j. echtg. van Aart Peeters. Machiel Hamers, 48 j. echtg- van Hendrika Cornelia van Hoei. Adolf de Vries, 73 j. echtg. van Hes- selina van Goor. Annetje Florijn, 7 m. Hendrikus Martinus Schrijvers, 62 j. ongeh- Jacoba Adriana Schippers, 70 j. wed. van Jacob Hoorman. Gerardus Bakker, 6 m. Johanna Engelina Weer- nink, 70 j. ongeh. Hoogland. Ondertrouwd: Willem Schoonderbeek eu Richarda van den Tweel. Gehuwd: Willem Vedder en Maria Malenstein. Stoutcnbiirg. 23-30 Dec. 1904. Ondertrouwd: Gijsbertus Tolboom en Hendrika Boersen. Overleden: Wouterus Wijntjes, 69jaren, ongeh. Geertje van den Hengel, 74 j., ongeh. Woudenberg. Geboren: 27 Dec. Willem Evert,z.van Willem van de Lager maat en Évertje Renes. Overleden28 Dec. Cornelis van Ginkel, 14 maanden. RECLAMES. Belasting voor de ongehuwde personen. Men spreekt er weder op nieuw over om in Frankrijk door de ongehuwde mannen eene belasting te laten betalen en in een belangrijk artikel dat dezer dagen in een der Parijsche bladen voorkwam werd. gez«gd dat het plan om de jonge lieden te jfoodzaken in het huwe lijk te treden even zoo oud^was als Mozes, de Grieken en de Romeinen. Het is zeer zeker dat vele ongehuwde mannen op vijf en dertig jarigen leefti/d en daar hoven wel dege lijk eene belasting; konden behalen. Zulks zou altijd een genoegen doen aan -de niet gehuwde mannen en aan de niet gnhuwde vrouwen. Het is ontegenzeggelijk dat;' vele manen het huwelijk met angst te gem'oet zien en men moet bekennen dat de vrouwen er Veel de schuld van zijn; U zult moéten bekennen dat het voor een jong en welvarend man die het plan heeft zich in den e£ht te begeven niet zeer aanlokkend is als tóij er aan denkt dat hij eene vrouw kan ontmoeten zoo als hij er dagelijks in zijne omge/ing ziet, die immer ziek is. Het is te veronderstellen dat men nimmer over eene belalting voor ongehuwde mannen zou gesprokep hebben, dat men er zelfs nimmer aan gedacht zou hebben dezelve in werking te brengen, indien de vrouwen het voorbeeld van juffr/uw Brasser, Clijverstraat O 265 te Vlissingen volgen of gevolgd hadden. Zij schreef 'ons on- langs dat zij sedert l eenige jaren aan hart- kloppingen en zwakte '/j l\| in den rug geleden had. itdQfc Volgens verklaring der gencesheereij was dit M \l te wijten aan bloed- r armoede. Alle mogelijke middelen héb ik er voor aangewend, doch niets mocht ^baten. Bij [1 H- I het geringste werk of/>H f i' j)S^ als ik maar- wat snel liep was ik kortademig Juffrouw Brasser en had stekoi in de zijde. Ik> werd getroffen door de velejgenezingtfn dooiyde Pink Pillen van Br. Wiffiams beKomen.tÉy werden mij bovendien tenieerste aengerad^ji en ik ben tot het gebruik Iver gs^aan. IkV>oet U eerlijk bekennen dat ïk vanuit de twed eerste doozen reeds beterschap gevpelde. Ik z$te met moed de behandeling ^oorg en thans sedert een jaar ben ik zoo wehtyreija als ooit te loren. Ik be treurde slechts 'ètdft ding, en dat^jvas; dat ik de Pink Pillen niet vroeger geï^nd had. Ik zal ze ieder ten zeerste aanbevelei^ Juffrouw Brasser is genezen geworden omit de Pink Pillen een rijk en zuiver bloed ge^en. Het is deswege dat zij ook alle geheime">ongemak- ken der vrouwen genezen en ook de aan doeningen voortspruitende uit de afoite van het bloed, zoo als: zenuwzwakte bijtzucht./ algemeene zwakte, zenuwzwakte, neuras%gni4, hoofdpijnen, zenuwpijnen, heupjicht, hart kloppingen, maagpijnen, d. w: z. al de ziek ten die het leven der gehuwde lieden ondrage lijk maken. Prijs f i.75 de doosi 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27 Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederlanden Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A VAN DE WEG drogist en. A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2