BIJVOEGSEL NIEUW X VAN ZATERDAG belioorende bij de Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. Amersfoortsche Graant O-* -cO 4. (Vervolg). 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het afbreken va- gebouwtje naast den O toren en vernie"- Bij de 1 h- -„uten _>vije, waarin .uit Reinigingsdienst ^orgen en op het onooge- an dat gebouwtje in de naaste omgeving van den O L. V.-tor n. Nu de gebouwen voorden Reinigings dienst zijn in gebruik genomen, is dit niet meer noodig en stellen B. en W. voor, dit af te breken, en het vrijko mende terrein een andere bestemming, bijv. door uitbreiding van bet grasveld naast den toren, te geven. Wordt dit gebouwtje afgebroken dan mist de zijmuur van het aangren send huisje zijn steun en zal 't inval len van den muur daarvan het gevolg zijn. Het zou noodig zijn, de eigenaren van bet aangrenzend huisje van den voorgenomen afbraak op legale wijze kennis te geven en, als de noodige voorzorgsmaatregelen niet genomen worden, de noodige voorziening door een rechterlijke uitspraak uit te lok ken. Een daartoo in te stellen vorde ring moet tegen den eigenaar worden ingesteld. Bedoeld buisje nu was vroeger eigendom vau Gerritje Jetten, in leven echtgenoote van Hermanus Willem Valewink. Bij haar testament, den 2 October 1851 ten overstaan van den te Amers foort geresideerd hebbenden notaris J. de Louter verleden en door baar den 2 October 1875 alhier voorge vallen overlijden bekrachtigd, lega teerde zij aan haar echtgenoot het vruchtgebruik harer nalatenschap en benoemde daarbij een aantal per sonen tot haar erfgenamen, die wijd en zijd door het land verspreid zijn. Een vruchtgebruiker is alleen ver plicht, de reparatiën tot onderhoud van de in vruchtgebruik hebbende goederen te doen, waartoe grove reparatiën, als die van muren, niet behooren. Deze komen voor rekening van den eigenaar. Een eventueel in te stellen procedure zou dus tegen de bloote eigenaren moeten worden aangevangen en het komt ons wenschelijk voor, everilueele procedures te vermijden. Naar het oordeel van den Gemeente architect zal de zijmuur van genoemd huisje moeten worden afgebroken en geheel vernieuwd, waarvan de kosten op ongeveer f 100 te berekenen zijn. Op grond van 't bovenstaande stel len wij U voor, te besluiten tot het uitvoeren van voorschreven werk voor rekening van de Gemeente. Nadat de heer Plomp de vrees voor onaangename verwikkelingen geuit, doch daarop een geruststellend antwoord heeft ontvangen, wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 10. Vaststelling Verordening op de heffing van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterkendrank in het klein met Verordening op de invor dering. Nadat op voorstel van de heer Plomp een drietal wijzigingen zijn aangebracht wordt de verordening vastgesteld. Daar zij toch later ge publiceerd wordt bepalen wij ons ter wille der ruimte met de vermel ding van hare vaststelling. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent loonsr»- het personeel bij d» ging, met Me' ...acht een Bm een uniform in te voeren, doch ...ue ongewenschte vertraging te voorkomen werd het door B. en W. ingediende voorstel aangenomen en den heer Van Kalken den raad gegeven zijn voorstel te gelegener tijd in te dienen. Vervolgens werden zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 12—13 Voorstellen tot wijziging jaarwedden en pensioens-grondslag van personeel aan de Burger-Avond school en nadere regeling jaarwedden personeel Lager onderwijs. 14. Regeling gymnastiek-onder- wijs voor meisjes aan de Hoogere Burgerschool. Over dit voorstel ontspon zich een langdurige discussie die de splitsing van het voorstel tengevolge had. Met 9 tegen 7 stemmen werd be sloten het onderwijs in gymnastiek aan meisjes afzonderlijk te geven (tegen de heerenHamers, Voorst Vader, Veis Heyn, Jorissen, Van Beek en Ooster veen), en met 13 tegen 3 stemmen dit onderwijs te doen geven door een onderwijzeres (tegen de heeren Van Beek, Jorissen en Oosterveen). 15. Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van vuur-, haven- en tongeld. Stilzwij gend goedgekeurd. 10. Verzoek van den Directeur der Hoogere Burgerschool om hem, ingaande 1 Januari 1905, gedurende drie maanden verlof te willen ver- leenen tot herstel van gezondheid, met adviezen. Dit verzoek word toegestaan. De heer Buys had het verlof ver zocht buiten bezwaar der gemeente kas, maar den gebruikeiijken weg volgend werd het toegestaan met behoud van salaris. Daarna worden benoemd periodiek aftiedend, tenzij anders vermeld. Tot leden van het Burgerlijk Arm bestuur: H. W. van Esveld en B. A. Siddré. Tot loden der Commissie voor de Gemeentereiniging: C. Th. van Beek en H. W. van Esveld. Tot leden der Commissie van Fa bricage: C. Th. van Beek, C. J. D. van Eelt en A. M. Tromp van Holst. Tot leden der Gas-commissie: C. Th. van Beek, J. G. Kleber, A. A Hamers en N. Veis Heyn. Tot Curator van het Gymnasium: Ds. J. G. Kam, terwijl in de vacature na derde stemming werd voorzien door de benoeming van Ds. W. J Meiners met 8 stemmen tegen 7 op Ds. I. Hooykaas. Tot lid commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs: M L. Celosse. Tot leden commissie van Toezicht Lager Onderwijs: J. W. Jorissen en Mevr. Rolandus HagedoornSchutte. Te klokke vijf werd de vergadering gesloten. Zondag 1 Jannuari a. s. is het post- en telegraafkantoor te Amers foort geopend van 7'/i tot8'/>voorm. en 12 tot 2 nam. spoorlijd. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie lichting 1905 bedraagt voor onze gemeente 209. Het opgelegd gedeelte in het pro vinciaal aandeel bedraagt 72, waar- -rge o-'Jd. 0 van 1 Januari zijn ...uemd bij de Landweer: in -z4ste district tot kapitein mr. E J. Korthals Altes van de dd. Schutterij te Amsterdam; in het 19de district tot le luitenants de heeren N. W. Gerlings en W. A. Uylenberg, van de dd. Sehutteaij te Utrecht, en tot 2e luitenants F. W. Mostert, gepas- porteerd sergeant van het 5e regiment infanterie, en J. C. van Aken, reserve- adjudant-onderofiicier van het 5e regi ment infanterie; de laatste met be stemming om te worden belast met het bevel over de 1e compagnie hospi taai-soldaten der Landweer. In het begin der volgende maand worden twee Volksavonden gegeven, op 4 Januari door het »Nut", en den 8 door de Toynbee-veieeniging, beide in »Amicitia". De instructiewagen van decoöpe ratieve vereeniging »Voor allen der H. IJ. S. M.", dienende als ter op leiding voor machinist, is gereed In dezen wagen vindt men modellen teekeningen en verdere leermiddelen De lessen beginnen 1 Januari te Amersfoort. Hoe gunstig ons station gelegen is heeft men bij den feilen wind eer gisteren en gisteren weer eens kun nen ondervinden. Met de grootste moeite kon het bereikt worden. Hoe fel het op den stationsdjjk woei, moge blijken uit het feit dat gistermiddag omstieeks twee uur een spiegelruit van de coöperatieve winkel «Ons Voordeel" werd ingeduwd, hetgeen ook in de étalage groote schade ver oorzaakte. De overige winkelruiten langs dien weg moesten allen door stevig houtwerk worden beveiligd. In de Muurhuizen moest een dak het ontgelden en woei nagenoeg geheel ineen. Met het nieuwjaarsfeest zullen wij weer overstioomd worden met heilwenschen van alleilei aard om een fooitje. Maar mogen wij er even aan herinneren dat er beambten zijn die moeilijk langs den gebruikeiijken weg hun wenschen kunnen kenbaar maken, n.l. de agenten van politie. Zij hebben een zwaar jaar gehad, en het ordelijk verloop der kermis en zoo menige rumoerige dag, zal toch nog niet vergeten zijn. Zij heb ben een gemeenschappelijken kas, die vroeger aardig wat opleverde maar bij de uitbreiding van het corps heeft het groote aantal de spoeling wel wal te dun gemaakt. De moord op Harderwijker Bet. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Woensdag op nieuw behandeld de zaak van C. van der Heiden, oud 42 jaar, zonder vaste woon- en ver blijfplaats, thans gedetineerd. Hij staat terecht wegens verwur ging van E. Coucke, weduwe van G van Geileken (Harderwijker Ret). Op den 8sten April van dit jaar was hij, die «Hooglander Jan" ge noemd wordt, met gezegde vrouw op weg. Naar getuigen later verklaar den, was hun wederzijdsche gezind heid nogal ruzieachtig, 's Avonds is bekl. met die vrouw tegen een hooi berg bij De Bilt gaan liggen slapen en heeft haar daar in den vroegen morgen van 9 April met een touw gewurgd. De Uirechtsche rechtbank sprak bellidie het hem ten laste gelegde ontkende, vrij; de Officier van Justitie ging in hooger beroep en het ge rechtshof veroordeelde bekl., bij vonnis van 22 November IIwegens dood slag tot 10 jaar gevangenisstraf, met lastgeving tot zijn onmiddellijke in hechtenisneming. Op denzelfden dag nog werd C. van der Heiden gearres teerd. Van dit bij verstek tegen hem ge wezen vonnis is bekl. in verzet ge komen. Ook thans ontkende hij hetgeen hem ten laste gelegd was De opnieuw gehoorde getuigen ver klaarden, dal bekl. niet, zooals hij voorgeeft, op genoemden dag zwaar beschonken was. Van den dood van de vrouw kon hij geen oplossing geven. In den mor gen van den 9den April heeft hij haar tegen den hooiberg laten liggen en is heengegaan. Getuige J. van Dijk, een jeugdig timmerman, heeft bekl. den 9den April van den hooiberg zien weggaan. Bekl. maakte toen niet den indruk van dronken te zijn. De vrouw bleef lig gen. Op een opmerking van den president mr. Op ten Nooit, dat hij voor de rechtbank teUtrechtsleedsgezegd heeft «het is best mogelijk, dat ik het ge> daan heb", antwoordt bekl. dat hij »zoo iets (de moord) nooit in zijn gedachten heeft gehad." Ook zegt hij, dat men door getuigen niet kan be wijzen, dat hij het gedaan heeft. Bekl. blijft er ten slotte bij, dat hij niets van de zaak weet, tnaar een oplossing geven, hoe de moord geschied is, kan hij niet. Uit het verdere verhoor van bekl. blijkt nog dat hij, als antwoord op de vraag, door eenige personen aan hem gedaan: «waar is Bet?" geant woord heeft: »die zal je vandaag wel niet zien." De procureur-generaal mr. J. van den Brandeler, requisitor nemend, wees er op, dat de veronderstelling van zelfmoord uitgesloten is. Voorts betoogde spr., dat bekl. door zijn antwoorden tegen verschillende personen op de vraag, waar of Bet was, gegeven, bewees, dat hij wist, waar zij zich bevond. Ook stelde spr. in het licht de prik kelbaarheid van bekl. wanneer hij mzie met Harderwijker Bet had, ge tuige ook de mishandelingen, die hij haar toebracht. Aldus bestond er in zijn hart een wrok tegen haar, die zich ook al eens geuit had in de woorden: ik zal je wurgen. Spr. eindigde met bevestiging van het vonnis van het Amsterdamsche gerechtshof te vragen. De verdediger, mr. W. Schreuder uit Utrecht, wenschte, dat het Hof, bij de overweging tot het nemen van zijn arrest, als grondslag zou nemen niet het verstekvonnis, maar de be handeling der zaak in eerste instantie Geschiedde dat, dan zou, meende pleiter, het Hof tot andere inzichten komen. Na een kort overzicht van de be handeling der zaak voor de Utrecbt- sche rechtbank, betoogde pl. bekl.'s onschuld en vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht. (Vrijspraak). Na repliek en dupliek werd de uitspraak in deze bepaald op Woens dag 4 Januari 1905. M. v. O. dd. 17 December jl. is de le luitenant-adjudant J. VV. K. de Bas aangewezen om op te treden als leeraar aan den cursu3 bij het 5e Regiment Infanterie. Door den kolonel, commandant van het 5e Regiment Infanterie zijn bevorderd tot sergeant majoor de sergeant-majoor titulair Van Dijk en tot sergeant-majoor-titulair de fourier Akkermans. De soldaat Alberts van het 5e Regiment Infanterie is door den korps commandant geplaatst in de 2e klasse van het Algemeen Depot van Dis cipline, om wegens ernstige overtre dingen aan een strengere krijgstucht te worden onderworpen. De officier van gezondheid le klasse J. A. Smits, aan wion drie maanden verlof werd verleend naar Berlijn, is, naar wij vernemen, in het garnizoen teruggekeerd en heeft zijn dienst hervat. «AKMZOENSNIEUWS. Bij beslissing van den J. d. J. dd 16 December is de 2e luitenant de Wolf aangewezen om van 16 Januari—16 Februari 1905 eene cur sus te volgen aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen ter opleiding voor officier van wapening. Bij beslissing van M. v. S,, In Rusland duren de opstootjes, de rustverstoringen maar voort. Het blijft daarbij niet bij ernstige be loogingen tegen de regeerin gen aan vallen op ambtenaren en beambten, maar de door revolutionnairen aange voerde menigto vergrijpt zich ook aan het eigendom van particuliere werk gevers en gaat over tot moorden. Gister maakte een telegram melding van den moord op den politie-com- missaris Sacharow te Schuscha in de Kaukasus en volgens een bericht uit Kielce in Polen, zijn de spoorweg bruggen tusschen de stations Jedlnie en Radom sterk beschadigd door op roei lingen. Iets naders daaromtrent deelt ue particuliere correspondent van den «Berliner Lokal Anzoiger" uit Breslau mee. Naar uit Kielce wordt bericht, zoo vertelt hij, ont stonden Maandag daar en te Konsk onlusten. Op het bericht van het gebeurde te Radom trok een troep arbeiders er reservisten door Kielce en schoot op de politieagenten, die hen wilden tegenhouden, met revol vers. liet gelukte do politie echter de menigte te verstrooien. Talrijke arrestaties hadden plaats. Te Konsk werd een machinefabriek vernield. Onder de spoorwegbrug bij Potianice werden mijnen gelegd. Een daarvan ontplofte zonder echter schade te ver oorzaken, een tweede werd door een spoor weg wachter ontdekt en onscha delijk gemaakt. Thans wordt de ge- lieele spoorweg in de nabijheid door soldaten bewaakt. Te Lodz ontplofte bij een kerk een bom, een andere werd in de nabijheid gevonden. Uit Salzburg wordt gemeld, dat de gewezen kroonprinses van Saksen gravin Montignoso, aan hare ouders het groothertogelijk paar van Toscane, hare, behouden aankomst te Florence heeft medegedeeld en tevens hare moeder verzocht heeft haar te willen bezoeken. De groothertogin was bereid aan dit verzoek te voldoen, doch zij heeft haar bezoek uitgesteld met het oog op den lijdenden toestand van haar gemaal. In tegenspraak met de berichten, dat de gravin naar hare ouders te Salzburg wilde reizen, wordt gemeld dat de ouders der gravin er bij haar op aangedrongen hebben zulk een stap toch vooral niet te doen, daar zulks, in verband met het keizerlijk verbod om den Oostenrijkschen grond te be treden, tot zeer onaangename gevolgen zou kunnen leiden. Het grensstation

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 5