NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. NA TWINTIG JAREN, No. 7. Woensdag 25 Januari 1905. Vier-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Wat te verwachten was, is Zondag gebeurd. Onder de leiding van den priester Gapon was Vrijdag door de werk lieden besloten om Zondag een tocht te ondernemen naar liet Winterpaleis, en den Tsaar het smoekschrift te overhandigen, waarin de politieke en economische eischen van het volk waren opgesomd. Vreezende voor verstoring der rust en met het oog op de moeilijke tijden die Rusland doorleeft, vaardigde de stad-commandant van Petersburg Zaterdagmorgen een proclamatie uit, waarin samenscholingen en het houden van optochten verboden wer den. Ondanks dit verbod werd toch Zondag de voorgenomen betooging gehouden. Priester Gapon had die den Tsaar aangekondigd, in een schrijten waarin hij zegt; »Het volk vertrouwt U en wil U ker.nis geven van den ellen- digen toestand waarin het vei keert want de Ministers hebben U de volle waarheid over dien toestand niet medegedeeld. Indien Gij, wankelmoe dig, niet voor het volk verschijnt, verbreekt Gij den zedelijken band met Uw volk en zal dit het ver trouwen in U verliezen, daar er on schuldig bloed zal komen tussclien U en Uw volk." De Tsaar bevond zich te Tsarskoje- Selo en besloot in overleg met zijn raadgevers niet naar Petersburg te gaan en de betoogers niet te ont vangen. Toen het bekend werd, dal de arbeiders zich toch naar het Winter paleis zouden begeven, werden uit gebreide militaire maatregelen ge nomen, om de toegangswegen naar bet paleis, de bruggen over de Newa te bezetten. Bij de nadering der werklieden lieten de commandanten der kozakken de gebruikelijke salvo's met los kruit geven, en daarna rnet scherp schieten. Op verschillende plaatsen in Peters burg -werd door de Kozakken en de Ulanen op de betoogers geschoten en dat gaf aanleiding tot verbittering hier en daar. Terwijl de werklieden, die door Gapon aangevoerd werden, zich van tegenstand onthielden, werden daarentegen in andere wijken maat regelen genomen om het optreden der troepen tegen te gaan. In een der stadswijken werden winkels geplun derd. Op het Wassili-eiland werden kettingen over de straat gespannen en telegraafpalen omvergeworpen later begon men daar ook barricades op te werpen. De troepen begaven zich naar dat eiland, om daardesamenscholingen uiteen te drijven. Daar werd des nachts om kwart over een nog geschoten. Hoe groot bet aantal slachtoffers van de botsing is, kan men uit de ontvangen berichten niet opmaken Het aantal dooden in de hospitalen bedraagt 23, het aantal gewonden 123, volgens de Russische berichten. Maar lie zijn natuurlijk niet volledig, te meer daar vele gekwetsten naar particuliere woningen weiden gevoerd. Zal dit optreden der regeering aan de beweging een einde maken Het is maar al te zeer te vreezen van niet. Er wordt beweerd, dat de bevolking der Petersburgsche arbeiderswijken zich wapende, om den strijd te hervatten. Gisteren hebben de werk lieden op sommige plaatsen reeds tegenstand geboden, hoewel het gros van de betoogers zich van elke geweld dadigheid, van elk verzet onthielden Op de knieën zelfs smeekten zij de kozakken hen door te laten, omdat zij den Tsaar hun verzoekschrift wilden overhandigen. Doch de kozakken volg den hunne bevelen. Op het eiland Golodaj, dat door de Smolenskaja van het oiland Wassil- jewsky gescheiden is, liggen de petro- leum-bergplaatsen, die volgens de tele grammen door de arbeiders bezet zijn. Het gerucht loopt zelfs, dat zij de dynamietmagazijnen bezet hebben en dat uit Kolspmo een gewapende troep stakers van dertig tot veertig duizend man naar Petersburg oprukt. De gebeurtenissen van gisteren heb ben den toestand zeer veel verergerd. Wat de gevolgen ervan kunnen zijn is nog niet te overzien; maar met bezorgdheid wordt de ontwikkeling der gebeurtenissen aan de Newa tegemoet gezien. Volgens te Berlijn, uit Petersburg ontvangen particuliere berichten, heeft Maxim Gorki zich aan het hoofd der revolutionnaire beweging geplaatst. Aan den »Lokalanzeigerwordt ge seind, dat in Petersburg een paniek heerscht. De opstandelingen dreigen alle regeeringsgebouwen in de lucht tc lateti vliegen. Een gioot gedeelte der stad ligt in het duister. Het heet dat liet spoorwegverkeer tusschen Petersburg en Moskou is verbroken. Uit de poetilof-fabiiek moeten dui zendtallen granaten gestolen zijn. Het gerucht loopt, dat de Tsaar Petersburg heden in staat van beleg zal verklaren. De correspondent van hot »Ber- liner Tageblatt" seint: »De stemming in de hoogere klassen is uiterst op gewonden en zenuwachtig. Ieder vreest voor zijn have en leven en gelooft dat de revolutie zal uitbreken. Deze vrees is voorloopig overdreven, ofschoon het begin der revolutie er is. Echter laten zich de gevolgen der vreeselijke dagen nog niet over zien." De Tsaar naar Kopenhagen? De Standard verneemt uit Libau, dat het keizei lijk jacht Standart daar wordt verwacht om het keizerlijk paar naar Kopenhagen over te brengen. Een gewecrinagazijn geplunderd. De Daily Mail meldt uit Petersburg, dat volgens berichten uit Sestroyesk (aan de Finsche kunst) gisterenmorgen 1800 arbeiders liet regeeriugsmagazijn hebben geplunderd. Zij slaagden er in een groot aantal geweren mede te nemen, waarvoor zij echter geen mu nitie hebben. De arbeiders vernielden eveneens den spoorweg naar de stad. De brand te Scbastopol is een gevolg van een georganiseerde revolutionaire beweging onder het marinepersoneel. De troepen weiger den vuur te geven, men kan dus spreken van een militair oproer. Prins Kropotkine de bekende anar chist, ligt te Londen zeer ernstig ziek. Hij kon een journalist, die zijn meening wilde hooien over de gebeurtenissen te St.-Pelersburg, niet ontvangen; maar hij zond hem als antwoord een telegram, met de enkele woorden »Weg met de Romanoffs!" De Russische (revolutionairen te Londen zij zijn daar zoo talrijk, dat men hel raadzaam vond het Russische Gezantschap extra te laten bewaken spreken van den Czar als van uNicolaas den laatste". De Engelsche schrijver en Russen vriend Arnold White zegt, dat men de huidige beweging te St.-Petersburg niet met de Fransche Omwenteling moet vergelijken. »De ongewapende menigte", zegt hij, »is niet zoo machtig meer als honderd jaren geleden. Had Lodewijk XVI over eenige batterijen Maxim- kanonnen beschikt, dan zou er geen Fransche Revolutie zijn geweest." De staking in het Ruhrgebieil. Het aantal stakers bedroeg Zondag in het Oberbergambt Dortmund 195.071 man tegen 193.438 Zaterdag, een ermeerdering dus van 1033 man. Hel totaal der mijnwerkers in dat district bedraagt 240 976. Van velschillende zijden om liet stakingsgebied komen berichten, dal op fabrieken het bedrijf is stilgezet of belangrijk ingekrompen, ten ge volge van gebrek aan kolen. Om enkele voorbeelden te noemeneen glas blazerij in Kruckel, een staalpletterij in Barop, en machinefabrieken in bet district Glad bach. liet bestuur van de Belgische mijn- wei kers te Charleroi heeft besloten, met algemcene stemmen, af te zien van elke gedachte om zelf door sta king de Duitsche collega's te helpen. Wel zullen de Belgon vei klaren geen overwerk te zullen doen, omdat liet hun plicht is de Duitschers in den strijd te steunen. Het internationale mijn wei kers comité zal bijeengeroepen worden om loonsverhooging te vragen in België, aldus gebruik makend van den tegen- woordigen toestand. Een in dezen geest opgesteld schrijven zal gezonden worden aan alle mijn-directies. De liberale arbeiders-vereeniging te Mannheim besloot do stakers te steunen door met lijsten te collec teer en, zelf het vooi beeld gevende door per hoofd drie mark te storten. Zeshonderd afstammelingen van Nederlanders hebben Vrijdag te New- York op hun jaarlijksch feestmaal Generaal Piet Cronjé genood. Cronjé werd met veel geestdrift ontvangen. In zijn Afrikaansch, dat door een tolk werd overgebracht, zeide hij verheugd te zijn zooveel stam verwanten te ontmoeten. Het zou liern echter meer verheugd hebben, indien zij de Boeren in den oorlog geholpen hadden, welke woorden gelach heeten te hebben verwekt inaar dan zeker wel van bel verlegen soort. De weldadigheid van Amerika vindt telkens nieuwe middelen om zich te uiten. Reeds lang heeft een vereenigiug te New-York een aantal oeetwagens" uitgerust, dat zijn groole, als meubelwagens uitziende rijtuigen, waarin koffie, theeeneenvoudigespijzen tot zeer billijken prijs worden ver kocht. Deze wagens worden op be paalde punten des nachts opgesteld, door AUGUSTE CRONER. 14) Ja alleen, want haar zoon kon maar zelden bij haar komen, alle maand maar twee of drie dagen om den onden heer te spelen om zich aan de weinige voorbijgangers in de gedaante van den heer Winkelmann te vevtoönen en om zooveel mogelijk voor zijne zieke moeder te doen. Hans Muller, de karakterkomiek, had door zijn daad voor zich zelf in 't geheel niets gewonnen; had zich behalve zijn angst en gewetenswroeging ook nog een onrustig leven op den hals gehaald, want hij kon er ieder uur op verdacht zijn dat zijne moeder hem naar haar huis riep om haar met raad en daad behulpzaam te zijn, moest daar allerlei werk verrichten waaraan hij niet gewend was en moest, behalve op het tooneel ook nog tegenover zijne vrouw en zijne moeder een rol spelen; tegenover zijne vrouw die van een gelukkig echtgenoot, die door een erfenis eensklaps welgesteld geworden, haar en zijn zoontje nu alles kon geven wat zij noodig hadden en tegenover zijne moeder de rol van den ouden heer, die hen nu zoo bijzonder pijnlijk viel. Met een bitter gevoel moest hij er zich nu over verheugen dat hij slechts een onbeduidend tooneelspeler gebleven was, want, in het tegen overgestelde geval had hij niet zoo ge makkelijk van nit zijne domicilie telkens naar de hoofdstad kunnen reizen. Aan dat alles en aan haar zoon en aan den doode die in den tuin in zijn geheimzinnig graf rustte, terwijl de weinigen die hem kendeD, meenden dat hij nog tot de levenden behoorde, dacht Jozefa Muller nu, terwijl zij langzaam de trap opging. "Zij had om een steuntje te hebben, de hand op de gepolijste leuning gelegd, doch trok die dadelijk terug en verborg ze in de plooien van haar rok. Zij had zich eensklaps herinnerd hoe dikwijls de oude heer ook dien leuning had vastgehouden en het was of het hout onder haar vingers brandde. Dit gebeurde meermalen en zoo doende was het bezit dat zij zich dien nacht verzekerd had, haar een onbeschrijflijke pijniging ge worden. Overal dook de gestalte van den ouden heer voor haar oogen op, telkens zag zij zijne brekende oogen, zijn vertrokken blauwrood gezicht, zijn, met bloed bevlekte kleederen, hoorde zij hem hoesten en kon het akelige gevoel, dat hij altijd in hare nabijheid i was, niet kwijt worden. Misdaden brengen nooit hunne renten op, dat moesten ook deze moeder en zoon ondervinden, die door hun daad wel welgesteld, ja zelfs bijne rijk, maar toch inwendig ontzettend ongelukkig, waren geworden. Zij hadden eigenlijk niets te vreezen. Wie zou hun misdaad ontdekken? Wie stelde belang in den ouden heer?.Sedert verscheidene jaren hadden zich geen vrienden of bekenden bij hem vertoond. Hij had zelf gezegd dat hij geen familie had en met zijne kennissen had hij al lang gebroken. Dr. Kleiber, de eenige bezoeker die ooit over den drempel kwam, zoolang als Winkelmann er gewoond had, was voor altijd uit de stad vertrokken eu boven dien waren alle buren die den ouden heer van aanzien kenden, verhuisd, derhalve was er niemand meer die ook maar eenigszins op de hoogte was van den toestand bij Winkelmann aan huis. De dicht hij gelegen straten werden nu ook ontruimd en de omgeving van het kleine land huis veranderde nu zoozeer dat er volstrekt géén gevaar meer bestond dat deze geheim zinnige misdaad ontdekt zou worden. Later wanneer er geen bekenden meer in de buurt waren kon men huis en tuin verkoopen en ergens anders een nieuw tehuis stichteD. Zoo dachten moeder en zoon en dat zij beiden daarnaar verlangden is gemakkelijk te begrijpen, maar voorloopig moest juffrouw Muller nog de pijniging verduren van daar te blijven wonen. Toen zij nu na het gesprek met den slager zich alleen bevond, werd het haar duidelijk dat zij niettegenstaande alle voorzichtigheid, toch voortdurend nog fouten begaan had, die hare veiligheid in gevaar konden brengen. De kleinigheid met de carbonade was zulk een fout. Hoe had zij zoo dom kunnen wezen om het lievelingsgerecht van haar meester nu nooit meer te bestellen? Zij had steeds evenveel eetwaren ingekocht als vroeger, maar verscheidene artikelen van weelde, die zij vroeger gekocht had, schafte zij nu uit aangeboren zuinigheid niet meer aan, omdat hij die daaraan vroeger behoefte had, ze nu niet meer kon gebruiken. Dat moest van nu af aau weer anders worden, althans zoo lang de beke ide leveranciers nog in de buurt woonden. Pluto, zoo heette de hond, had immers een jpiaag zonder bodem, die verslond alles, wat van, aan bederf onderhevige dingen, in huis was, en van nu af aan zou bij lekkere kost krijgen. En dit gebeurde ook. Pluto werd van nu af aan de meest verwende hond van de geheele stad. Hij at het fijnste wild braad en de lekkerste visch. f Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1