BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vooral op hoeken van straten, waar dus een groot verkeer heerscht. De wagens zijn vooral bestemd ten be hoeve van de nachtarbeiders, opdat die een goedkoopen maaltijd en wal warm drinken kunnen krijgen Gedurende dezen winter, die zich in Amerika kenmerkt door bijzondere koude, heeft men voor de «kotlie- wagens", zoo noemt de volksmond ze, een nieuw gebruik uitgedacht. Waar een soirée, een bal of oen diner plaats heeft en dus vele equipages moeten wachten, tot hun eigenaars of huurders naar huis terugkeeren, zendt men nu «koffie wagens" heen en schenkt den koetsiers warme dranken en geeft hnn wat te eten. Correspondenten en Japansche bla den hebben de Russische generaals bij hun aankomst te Nagasaki geïnter viewd en weten nu allerlei mede te deelen van den laatsten kiijgsraadin Port-Arthur gehouden. Twaalf gene raals kwamen in Stössel's kamer hijeen. Twee stoelen bleven ledig en toen generaal Slössel naar de reden daarvan gevraagd werd, brak deze in tranen uit en zeide, dat het de zetels waren van hen, die sneuvelden. »Ik stel voor," zoo ging hij veider, «den strijd vol te houden tot het einde." Uren lang sprak men te zanten tot het ten slotte voor allen duidelijk was dat zich overgeven het verstandigste en beste was, wat er kon worden gedaan, Daarop vulde men de glazen met champagne en Siössel bracht een plechtigen dronk uit op den Tsaar. Plotseling hoorde men gebulder van kanonnen en geknal van bommen in de onmiddellijke nabijheid. Generaal Stössel beval, dat men het portret van den Tsaar zou wegnemen, met de woorden «Zijne Majesteit mag hiervan geen getuige zijn. Vervolgens zette elke generaal zijn handteekening onder het proces-verbaal van de over gave. Vetscheidenen snikten het uit. Stössel sprak een gebed uit, trok zijn degen, salueetde en riep uit: «Leve de Tsaar." De andere generaals volg den zijn voorbeeld. De Heer Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, is weder uit Berlijn te 's-Gravenhage terug. 11. M. de Koningin heeft Maandag schaatsen gereden op den vijver van het buitengoed Raaphorst, aan den Leidschett weg. De ijsbaan achter het Huis ten Bosch was dien dag opengesteld voor de dames en heeren der hofhouding. Men schrijft aan de Tel. uit 's-Gravenhage: Meer en meer begint men aan het departement van oorlog te gelooven, dal de provinciale-adjudanten den langsten tijd in de legerorganisatie zijn begrepen geweest. Men zegt, dat de minister, in den laatsten tijd vooral, versterkt is in de meening. dat het aan de hoofdofficieren van dien staf opgedragen lui tele werk evengoed zou kunnen geschieden door reserveplichtige hoofdofficieren, aan wie daarvoor een toelage zou zijn te verstrekken. Liever wordt inlusschen aangenomen, dat de minister zich niet langer vvenscht te verzetten tegen den drang, welke voortdurend op hem wordt uitgeoefend. Hoe dit evenwel zij, naar algemeen gevoelen zal, te dezer zake, te be ginnen rnet 1906, jaarlijks f20 a f25 000 bespaard worden. Naar wij vernemen, heeft de minister van oorlog met het oog op de besparing van uitgaven bepaald, dat in de behoelte aan onderofficieren bij evenlueele mobilisatie van de dit jaar op te richten compagnie admini stratie troepen, zal worden voorzien door onderofficieren, leerlingen van den hoofdcursus, die voor den dienst der militaire administratie worden opgeleid en door de administrateurs van verplegingsinrichtingen, welke in dit geval worden opgeheven. Tweede Kauier. Wanneer de Kamer in de tweede helft van Februari weder zal bijeen gekomen zijn, om, na het afdeelmgs- onderzoek, de voor afdoening gereed zijnde onderwerpen te behandelen, bestaat het plan tot koit vóór Paschen door te werken en dan vóór de al- gerneene verkiezingen althans niet meer bijeen te komen, aangezien vele leden in de maand Mei in hunne of andere verkiezingsdistricten den ver- I jezingstijd hebben mede te maken Jonge Liberale. De in ons land bestaande vereeni- gingen van Jonge Liberalen en Vrij zinnige Propaganda Clubs zijn sinds het begin van 1904 vereenigd tot een Boud. Deze Bond heeft tegen 26 Februari a.s een Algemeene Vergadering uit geschreven te Amsterdam, toeganke lijk voor alle clubs van Jonge Viij- zinnigen. De Heer Mr. J. A. Levy zal dien dag, na afloop van de huishoudelijke vergadering, eene politieke rede uit spreken. Toegang zal verleend worden aan vrijzinnigen, die in het bezit zijn van eene introductie, hun door het be stuur ter hand gesteld. Liberale Commissie van Advies. Naar wij vernemen, bestaan er ernstige plannen om, met het oog op de aanstaande verkiezingen, een aaneensluiting tot stand te brengen van liberalen in het land. die zich tot heden óf niet, öf slechts in en kele plaatselijke kiesvereenigingen heb ben georganiseerd. Do voorbereiding van deze plannen is reeds zoo vei gevorderd, dat een openbare opwek king van wege een Liderale Com missie van Advies binnen korten tijd kan worden verwacht. N. Cl. Onderwijswet. Naar aanleiding van het weisorit- weip tot wijziging van de wet op het lager onderwijs hebben eenige onder wijzers en onderwijzeressen, die te Rotterdam, 's-Graverihage, Zeist en De Bilt onderwijs geven aan achter lijke kinderen, zich per adres tot de Tweede Kamer gewend met het ver zoek, de voorgestelde wijziging van art. 15 der bedoelde wet waarbij deze wet niet toepasselijk wordt ver klaard op scholen voor zwakzinnigen niet te willen aannemen, maar tevens het wetsontwerp zoodanig te willen aanvullen, dat 't niettemin moge lijk worde, voor de scholen en klassen voor zwakzinnige kinderen een grooter Rijksbijdrage uit te keeren, dan thans mogelijk is. In de memorie van toelichting bij dit Adres verklaren zij naar hunne meening de voorgeslagen wijziging van art. 15 aan ernstige bezwaren onderhevig en ineenen, dat met dit voorstel een weg wordt ingeslagen, die voor de ontwikkeling van het onderwijs aan zwakzinnigen een ver keerden kant uitgaat. Bij rle gisteren van 8 uur 's ochtends tot 5 uur 's avonds ge houden herstemming voor een lid van den Baad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het wegens vertrek naar elders be danken van mr. J. C. II. Prikken, waren van de 706 kiezers er 547 opgekomen. Er waren 8 biljetten van onwaarde. De heer S. J. van Duinen, can- didaat der vrijzinnige- en der Katholieke kiesvereeniging verwierf 344 stemmen, de heer II. Koning, eandidaat der antirevolutiounaire kiesvereeniging 195, zoodat geko zen is de heer S. J. VAN DUINEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal a.s. Donderdag, den 26 Januari des avonds te 8 ure ten Raadhuize, een openbare vergadering houden. Onder de uitmuntende leiding van Dr. Rolandus Ilagedoorn is Maan dagavond in «De Arend" eene be spreking gehouden van de commissie- tot voorbereiding eener afdeeling «Het Groene Kruis" en hen die zich voorloopig hadden opgegeven. De minimum contributie werd vast gesteld op f 0.50 per lid. De aan de orde gestelde bestuurs verkiezing bedoelde rneer reeds eene commissie te kunnen aanwijzen tot het ontwerpen der concept-statuten en reglement. Benoemd werden als geneeskundige Dr. Groneman, als rechtsgeleerde Mr. Van Traa en om eveneens de zieleherders vertegen woordigd te doen zijn, Ds. De Meyere. Al deze heeren lieten zich de be noeming welgevallen Voorts werd alzoo besproken wat zal overwogen moeten, worden als de statuten worden samengesteld, en werd door den heer Gerritsen de wijkverpleging ter spiake gebracht Ook werd besloten een comité vari d.imes en met het oog op de werk lieden, eenige in wei kliedenkriiigen bekende personen te vormen tot het verrichten van huisbezoek. Wij wenschen nu maar dat het aantal leden flink toeneemt zoodat binnen een paar maanden deze zoo hoogst nuttige vereeniging met een ledental van minstens 2 li 3600 zal kunnen weikzaam zijn. De Bioscoop van Gebr. Alberts, waai mede toten met Donderdagavond in «Amicitia" vooi stellingen worden gegeven mag zich in een steeds toe nemend succes verheugen. Dat is ook niet te verwonderen. Het pro gramma is uiterst zorgvuldig samen gesteld en wij dui ven er geen ooi deel o>er uil te spreken welk der talrijke nummers het schoonst is. Vooral de op den Japaiisch-Russischen ooi log betiekkiug hebbende lafereelen zijn bijzonder mooi en geven eenig denk beeld van de vreeselijke gevechten van den zeeoorlog. «Le Règne de Louis XIV" wordt u zoo natuuilijk voorgesteld dat ge zondt tnpenen onder de toeschouwois bij het paleis van Versailles te belmoren. Alles is ook decoratief zoo bijzonder fraai, dat wij er geen woorden voor kunnen vinden. Ook echt leuke seènes, als van «Bokkie, bokkie hè", hetwelk de toe schouwers tranen doet lachen, en het «Wat men ziet van de zesde ver dieping «Een reis naar het onmoge lijke" munt weer uit doorzijn kleur effecten, doch het overtreft het «In de diepte der zeeën" niet. Wij wenschen Gebr. Alberts op hun tournée steeds meer succes en hopen vooral dat van avond en morgenavond de zaal van «Amicitia" te klein zal blijken. Gisterenavond half negen trokken de leden der liberale kiesvereeniging en der vrijzinnige prop. club vooraf gegaan door de Auiersfooi tschemuziek- vereeniging van uit hel hótel «de Vergulde Zwaan" naar de woning van den heer S. J van Duinen orn den pas verkozene te complimonteeren. Aan zijn woning werd het woord gevoerd door den heer van Veen, voorzitter der kiesvereeniging, die den heer van Duinen feliciteerde met zijne verkiezing en de overwinning dezen dag behaald. De heer van Duinen antwoordde dat de onverwacht schitterende uit slag hem zijn verpachtingen nog zwaar der maakte. Doch hij zou zijn beste krachten wijden tot heil en bloei van Amersfoort. Deze woorden werden met gejuich en fanfares ontvangen. Vervolgens trok men, voorafgegaan door de muziek langs den Singel naar «de Zwaan" waar nog menige speech werd afgestoken Bij de 19de Intei nationale ten toonstelling van «Avicultura", van Vrijdag tot Zondag in den Dierentuin te 's Gi avenhage gehouden werden door stadgenooten o.a. de volgende prijzen behaald Fokstation der onderafdeeling Amersfoort van de «V. R N." 3de piijs en Z. E. V. voor Leghorns en Minorca's Luitenant J. Kooiman: de Iste spe ciale prijs, zijnde Gioote Bronzen Medaille geschonken door Z K. H. den Pi ins der Nederlanden voor de schoon ste collectie Kuifhoenders (Padua's en witkuiven) toebehoorend aan eer. Ne dei lander; Extra prijs f5 voor de meeste punten behaald in kl. 5762 voor toornen Nederlandsche rassen 3de prijs en Z E. V. Hollandsche witkuiven, zwart hennen (oud), 3de prijs en Z. E. V. idem, hanen 1904, 2de. 3de prijs en Z. E V. idem hennen, 190'r, Z E. V. idem hanen blauw 3de prijs idem hennen andere kleuren Kunstvoorwerp voor de beste hen in klasse 8, Kunstvoorwerp voor de beste haan in klasse 7 en Zilveren Medaille voor de beste haan in klasse 7, Twee 3de prijzen in klasse 7 en 8, haan en hen; Twee 1ste prijzen. Toornen Holl. witkuiven (oud en 1904) tevens de zilveren Wisselbeker voor de meeste punten in klasse 5760, vijf gulden voor den beste toom zwarte witkuiven, Zilveren Medaille voor de beste toom in klasse 58. 2de en 3de prijs Padua's hanen (oud), 1ste en 3de prijs, idem hennen (oud), 1ste, 2de en 3de prijs, idem hennen (1904), 1ste 2-le prijs hanen (1904), lsfe prijs, idem Chamois, ha nen (oud), 2de", 3de prijs en Z E V idem hennen (oud), iste en 2de prijs idem hennen (1904), 1ste prijs, idem Wit, haan, 1ste en 2de prijs idem hennentevens vijf gulden voor de beste hen, en vijf gulden voor de beste Chamois Padua Hen. En ten slotte nog 1ste pi ijs Zilveren Padua's Naar de N. Cl. verneemt, bestaat bij den commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, baron Schimmel- penninck van der Oye van Nijenbeek en van de Poll, hel voornemen in het einde van dit jaar ontslag uit zijn functie te vragen. Vermoedelijk zal hij zich dan te 's Gravenhage metterwoon vestigen. Wederom is een onzer geachte stadgenooten uit ons midden wegge rukt, thans de heer C. Smitt H.M.zn., oud-directeur van het postkantoor alhier. De heer Smitt stond hoog aange schreven als uitstekend administrateui en als een bereidwillig, kalm man. In 1850 trad hij in den postdienst als surnumerair en werd 13 April 18/2 tot postdirecteur benoemd. Na 46 dienstj uen verliet hij het actief dienend ainbtenaarscorps. Hedenmiddag te één uur heeft de ter aaide bestelling plaat» pp de (oude) algemeene begraafplaats. liet teirein waar vooiheen het hotel Sehwemmer stond is thans als bouwterrein met bestemming voor winkelbouw verkocht. Gisteren werd door de politie een peisoon aangehouden en gevan kelijk naar Arnhem getransporteerd, die aldaar een rijwiel had gehuurd hetwelk door hem hier ten eigen bate was verkocht. Naar wij vernemen zal de uit voering ten behoeve van «Liefdadig heid" op 23 Februari plaats hebben en wordt daarvoor in studie genomen de bekende operette «Marijke van Scheveningen". De politie zag zich Zaterdag ge noodzaakt aan het station twee per sonen te arresteeren, die pas uit de Rijkswei kinrichting te Veenhuizen ont slagen waren. Zij maakten op een wijze die de politie niet erg beviel van hun uilgangskas gebruik. Maandagmiddag zakte het zeven jarig zoontje van zekeren J., wonende aan de Langegracht onder de brug bij den Nieuwen Weg door het ijs De heer R. v. E. trachtte oogenblik- kelijk hulp te verleenen, maar had het ongeluk zelf onder het ijs te schieten. Gelukkig waren weldra meer dere personen nabij de plaats dos on- beils gekomen en mochten deze er in slagen beide drenkelingen door middel van touwen en ladders levend op het droge te brengen. Aits Morren verleende geneeskundige hulp. De 2e luit. J. II. A. L. Strij- bosch van het 5e reg. inf te Amers foort en de 2e luit. J. Grader van de infanleiie O.-I. leger, hebben ge vraagd onderling van betrekking te mogen ruilen en dus in rang en an- cieniteit bij het andere leger over te gaan. De le luit C. C. Schmoulziguer, van het 2e reg. mf. leerling der hoogcre krijgsschool, word I Mei ge detacheerd bij het le reg. veld.-ait. alhier. »77ste frT.iATSLOTKKIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 24 Jan. 1905. (950 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 7612 7617 11352 13075 13081 en 20796. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 482 1794 6374 6878 7527 7622 7626 7642 7669 en 13069. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. St. Joriskerk. Woensdag 25 Januari, 's Avonds 6 uur, Ds. Ter Haar Romeny. Gereformeerde kerk A. Donderdag 26 Januari, 's Avonds 7 uur, Ds. Donner. Gereformeerde kerk B. Woensdag 25 Januari, 's Avonds 7 uur, Ds. Teerink. Een geval van schijndood heeft te Hapton, bij Aserington, in Engeland, groot opzien gewekt. Een jonge vrouw, mevrouw Holden, werd voor eenige dagen ziek, en haar toestand ver ergerde zoo, dat zij den dood nabij scheen, en volgens den dokter ook wei kelijk gestorven was. De man nam reeds een gedeelte der verzeke ringssom op en liet een kistenmaker komen om de maat te nemen van de lijkkist. Toen deze bij hel lijk stond, zao hij ineens een ooglid der ge waande doode bewegen, hij riep dadelijk den man er bij en aan hun heiiler bemoeiingen gehikte het om /Ie vrouw in het leven terug te roepen. De dokter ve ontschuldigde zich daarmee, dat hij niet wist dat mevr. Holden voor eenige weken van inbre kers een slag op het hoofd had ge- krpgen. Overigens gebeurde het be weerde sterven precies zoo, als ge woonlijk bij een werkelijken dood het geval is. De vrouw heeft elke herinnering verloren aan haar bewustcloozen toe- >tai d. Zij vertelt, dat de laatste indruk, dien zij onthouden heeft, is, dat haar man haar kuste. Daarna was zij al l- ouder en kouder geworden en ten slotte bewusteloos. I'oging tot moord gevolgd door zelfmoord. Een vreeselijk drama is Vrijdag ochtend te Ginniken afgespeeld op liet buitengoed Luchtenburg. Dat buiten wordt bewoond door drie ver schillende gezinnen, waarvan een is de tuinman Sluyk, vrouw en een lund. Sluyk had in den laatsten tijd ver scheidene boeken en brochures ge lezen over de melaatschheid, welke lectuur zoodanigen indruk op hem had gemaakt, dat hij voortdurend vreesde ook door die ziekte te worden aangetast. Deze auto-suggestie was oorzaak dat de oppassende en ijverige man zwaarmoedig werd, welke toe stand meer en meer verergerde. Omstreeks vier uur in den morgen, zoo meldt de Bied. Cl." ontwaakte zijn vrouw, doordat haar man met zijn linkerhand haar achter in den nek groep en met de rechter haar poogde te worgen. Zij beproefde zich los te maken uit zijn greep, maar Sluyk drukte beide handen steeds vaster dicht, zoodat zij het bewustzijo verloor. Sluyk, meenende zijn vrouw gedood te hebben, begaf zich daarop naar een der benedenvertrekken, nam daar een groot dubbelloops jacht geweer, dat hij met een kogel laadde, plaatste den loop tegen den linker slaap en drukte af. De kogel ver- blijzelde den schedel, drong door de hersenen en verliet het hoofd aan de achterzijde Sluyk was onmiddellijk dood De buren, door het schot gewekt, snelden ter hulp en vonden Sluyk badend in zijn bloed en zijne vrouw bewusteloos. Dokter H. J. Paul werd ijlings gewaarschuwd en dezen mocht er in slagen de levensgeesten hij de vrouw weder op te wekken. Hoewel in zeer overspannen toestand, is deze thans builen gevaar. De justitie stelde een onderzoek in. Nadat dokter Paul het lijk van Sluyk geschouwd had, is toestemming ge geven lot teraardbestelling. Maandagmiddag is er, even vóór het station Wolf hezen, geschoten op den sneltrein, die te 3 40 uur uit Arnhem vertiekt. Een glasruit van een waggon le kl. werd verbrijzeld, de eenige passagier in die afdeeling weid niet gewond IJsoiigelukken. Te Monnikendam zijn zes dames, die te dicht bijeen stonden, eens klaps door liet ijs gezakt. Door spoe dig toegeschoten hulp 'met touwen en ladders wei den allen gelukkig ge red. Te Breukelen is een 9 jarig knaapje door het ijs gezakt en verdronken. Zondag kwam een meisje van A. Nobel te Lekkerkerk op het ijs te vallen, waardoor een hersenschudding ontstond. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen. De toestand is zorgelijk. In de laatste dagen waren er in de Parijsche wijk Saint-Denis vrij wat landloopers, die de openbare veiligheid in gevaar brachten. De commissaris van politie Kien heeft eens weer een klopjacht onder dezen gehouden en een dertiental van hen gevangen genomen. Een daarvan trad ineens naar voren. Hij was gehuld in havelooze kleeren en verklaarde Henri B... te heeten, zesentwintig jaar oud te zijn. Het hoofd buigende, zeide hij verder. Ik ben geen landlooper en ik heb me niets te verwijten. Bezitter van een groot vermogen, kan ik van mijn renten leven naar mijn verkiezing. De commissaris geloofde echter den jongen man niet veel en zei: Zou je nu eens willen ophouden to liegen Je moet weten, dat ik er

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2