BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Advertentië n. men ook niets verwonderd en besloot vandaag of morgen wel eens bij nicbt aan te loopen, tot men hedenochtend opeens vernam dat nicht vermoord was geworden. De familie Bom kan zich niet be grijpen wie de moordenaar kan ge weest zijn. De familieleden wisten van haar doen en laten bitter weinig af, ook niet van haar hebben en houden. Dat zij niet onbemiddeld moet geweest zijn, staat vast, doch gelijk gezegd, nicht Toos liet zich nooit uit. Wel wist men dat haar huurders vaak een loopje met haar namen en velen hunner de huurpenningen óf niet voldeden, eerst lang na den vervaldag. Nicht Toos werd dikwerf door goedheid dupe van haar huurders; soms beloofde men haar op een bepaalden dag het achter stallige aan te zuiveren en als zij dan op dien dag kwam, waren de huurders gevlogen. Zulke zaken droegen er niet toe bij om bet humeur van nicht Toos er beter op te doen worden. Voor haar nichtjes was ze niet kwaad, doch niet goedgeefs. Soms echter had zij een goede bui en nam de nichtjes Bom mede naar Artis, waarvan zij zelfs lid was. Als nicht in een goed humeur was, zeide zij tol de nichtjes «meiden". Vrijdagnacht, toen twee nichtjes bij haar waren, was zij goed gehumeurd geweest, want zij had gezegd«Nou, meiden, vanavond kom ik aan, ik moet je vader spreken". Mejuffrouw Kohier liet zich omtrent de weduwe Cerlijn, die zij wel bij den ouden heer Bom ontmoette en die ook haar op de Bloemgracht wel opzocht, in gelijken geest uit. Zij beschreef de vermoorde als een eigenaardige vrouw, die echter geen kwaad karakter had, doch erg eenzelvig leefde en niet te bewegen was iemand bij zich in huis te nemen. Zij kon, zeide juffrouw Kolder inetdienstboden niet overweg: zij had er wel eens gehad, doch die hielden het niet bij haar uit, omdat zij ze te veel afsnauwde. De weduwe Cerlijn moet, zeide jullrouw Kohier, bepaald bemideld geweest zijn zij had behalve haar huizen, ook een menigte juweelen en gouden sieraden en zeer fraaie kleeren die zij echter niet dik wijls droeg, o. a. moet zij een mooien bontmantel bezeten hebben. Maar over een en ander liet zij zich ook maar zelden uit. liet is dan ook moeielijk na te gaan wie de misdaad aan de weduwe gepleegd kan hebben. Vermoedelijk moet liet iemand geweest zijn, die wel hij haar aan huis kwam en met haar huiselijke en finacieele omstan digheden meer of min bekend was. Maar wiede justitie staat hier voor een ondoorgrondelijk raadsel. De commissaris van politie en jus titie waren den geheelen dag in de weer om te trachten licht te brengen in dit ondoorgrondelijk geval, doch tevergeefs. Dat diefstal leden tot den moord was, blijkt wel uit het feit dat op de bovenverdieping een kabi net geopend was en de inhoud op de tafel en cp den grond verspreid lag De moordenaar moet wel een bekende geweest zijn, want de weduwe Cerlijn, achterdochtig als zij was, deed de voordeur nooit wijd open wanneer zich iemand aanmeldde, die zij niet kende. Van de gang, waar de moord plaats had, zijn door de politie photo graphische opnamen gemaakt. De voordeur is, vermoedelijk om do bloed vlekken, die er opzaten, door de jus titie in beslag genomen en de ingang daarna door planken dichtgespijkerd. Met lijk is door dn familie herkend en daarna naar het Wilhelmina-Gast huis gebracht om geschouwd te wor den. De Regeering heeft thans de gevraagde wijziging aangebracht in het ontwerp, waardooi onderwijzers, die uiterlijk binnen een jaar na het verlies hunner betrekking als onder wijzer aan het hoofd komen te staan van eene voor hun eigen rekening beheerde bijzondere school of kweek school, hun recht op pensioen (na, tienjarigen diensttijd) behouden. Dr. Kujper onder voortdurende bewaking. De hoefijzer correspondent van bet JJbld. te 's Gravenhage schrijft: Wij hebben ergeruimen tijd geleden eens op gewezen, dat, lang nog na de spoorwegstaking, dr. Kuyper bewaakt werd door een politieagent. En wij hebben toen, de ons bekende motieven van die bewaking natuurlyk eerbie digend, bedenking geopperd tegen het voorlduiend onttrekken van een agent aan ons toch niet zoo talrijk korps gen e iii po! ::r. D i_-!.t is kor! daarna 'cidwenen Maar nu nog, nu nog steeds, twre jaren na de staking, wordt dr. Kuyper bewaakt. Alleen is de vorm van de bewaking wat veranderd. Niet meer dr. Kuypers huis wordt bewaakt door een agent doch <1 r. Kuy per zelf wordt gechaperonneerd door een rechercheur. Gaat dr. Kuyper uit, de rechercheur schiet in zijn kielzog. Kuiert dr Kuyper ter Kamer, de rechercheur bengelt aan zijn jaspanden. Tijgt dr. Kuyper in de pauze ten noenmale in «Royal," de rechercheur tijgt mee (of hij dan ook aan een tafeltje in «Royal" mag zitten, weten we niet.) Komt dr. Kuyper terug.de rechercheurschaduwt hem achterna. En de rechercheur wacht geduldig, tol de Kaïner weer uit is, stelt zich min of meer verdekt op achter 't fonteintje van den Roomsch-Koning, schiet gedienstig te voorschijn, zoodra dr. Kuyper ver schijnt. volgt dr. Kuyper naar Bin- nenlandsche Zaken naar Buiten- landsche Zaken ja naar allerlei zaken. De rechercheur, de rechercheur, de rechercheur! Altijd wandelt er zoo'n lange zwarte man achter der. minister van Binnenlandsche Zaken «Waar ik ga of sta, volgt de recherche mij na" zal dr. Kuyper wel eens zuchten En ook misschien wel eens: «Meine Ruh' ist hin, Mein Herz ist schwei'' want voor zijn pleizier moet hij zich zulk een extra bescher ming door een lagere macht toch niet hebben toegevoegd. Wij meenen goed te doen door 't feit eens publiek te maken. Vooral in het belang van dr. Kuy per zelf. Want als de maatregel iets baten zal dan moet ze preventief werken en dan moet dus iemand die van plan mocht wezen dr. Kuyper pu bliekelijk een dynamietbom aan te bieden, weten, dat hij onvermijdelijk bij zijn kraag gepakt wordt. Maar is het feit, dat een minister twee jaar lang zich onbeschermd niet veilig rekent, eigenlijk niet ernstig en bedenkelijk? Minister Heemskerk heelt, als wij het wel hebben, zich aldus wel eens korten tijd doen beschermen, toen een bepaald persoon hem had be dreigd. Maar er moet toch iets meer zijn, als een minister, een vriend der kleine luyden nog wel, twee jaar lang geen stap alleen op straat gcrustelijk meent te kunnen zetten. Koeropatkine's dekking van den aftocht. Uit nadere belichten over den grooten aftocht van het Russische leger op Tjeling blijkt welke rol de opperbevelhebber daarbij vervuld heeft. De ietwat vreemdsoortige eere- litel «meester in het loiden van terug tochten" blijkt hem niet voor niets geschonken te zijn. Op meer dan één plaats nam hij bij de omvangrijke terugtrekkende operaties zelf het com mando op zich. Negen werst ten noor den van het station van Moekden deed zich de eerste kritieke moeielijkheid vooide terugtrekkende troepen stuitten er op de Japansche artillerie en infan terie. Koeropatkine leidde onmiddellijk een sterke colonne tegen het bedreigde punt en verdreef den vijand van het oosten van den spoorweg, aldus de lijn viijmakend. Hij trachtte de Japan ners verder terug te drijven tot Sin- minting, rnaar geholpen door een zandstorm drongen de Japanners bij de Hoenho in het centrum plotseling tusschen het Russische eerste en vierde legercorps. Koeropatkine kon deze twee gescheiden corpsen niet steunen en gaf bevel den terugtocht op Tjeling te vervolgen. Het zijn deze twee leger corpsen, dat van Kaulbars en Bilder- ling, die het meest te lijden hadden en gedeeltelijk in den pan gehakt of afgesneden zijn. Langs vier wegen gingen de bagage- treinen naar het noorden, doch bij het oversteken der zijarmen van de Liaoho moest menigen wagen en kanon worden achtergelaten. De achterhoede, weer onder persoon lijk bevel van Koeropatkine, hield bij dezen terugtocht en achtervolging den vijand lang genoeg tegen, om de voorop marcheerende troepen gelegenheid te geven te redden wat te redden viel. Zoo schijnt al het rollend materiaal uit Moekden te zijn meegenomen, ook alle gewonden, uitgezonderd 150U gevaarlijk gewonden, waaronder 300 Japanners; een voldoend aantal genoesheeren werd ter hunner ver pleging achtergelaten. De tooneelen, die zich tusschen Moekden en Tjeling voordeden, tarten elke beschrijving, en te bewonderens waardiger is het, dat het verslagen leger zich voldoende wist te herstellen om in behoorlijken slaat de gereed zijnde stellingen bij Tjeling te betrek ken. Reuier meldde zelfs uit Peteis- burg, dat het kaïakter van den terug tocht de hoop rechtvaaidigt, dat de Russen in staat zullen zijn, den ver deren voortgang der Japanners tegen te houden. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft, op reis van Londen naar Parijs, het laatste gedeelte van den weg afgelegd als machinist op de locomotief. Te Abbeville verliet de Vorst zijn salon wagen en stapte in een machi- nistenpak met een ingenieur op de locomotief. Zoo reed hij, onder een stortregen, naar Parijs, waar hij aan het Noorder station door de spoorwegautoriteiten werd begroet en gecomplimenteerd. In het iïölel Continental wekte de Vorst eenigszins opzien toen hij daar, nat en zwart van kolenstof, in zijn machinistenpakje afstapte, vergezeld door een paar adjudanten in schitte rende uniformen. „Kamer van Koophandel." In de Zaterdagavond van kwart over acht lot negen uur onder voor zitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 1:21ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, waien alle leden tegenwoordig, uitgenomen den heer J. Sinnige, die met kennisgeving af wezig was. De notulen der 120ste openbare vergadering werden zonder discussie of hoofdelijke omvraag goedgekeurd, zooals zij door den secretaris zijn ontworpen. Ingekomen zijn 1. Missive van Bonduel Hei mandos ter aanbeveling van zijn huis tot het aanknoopen van handels relatiën met Buenos-Aires. Voor kennisgeving aan genomen. 2. Circulaire der commissie tot voorbereiding eener tentoonstelling voor kunstambachten van September tot November a.s. te Bi ussel te houden, om deelneming. (Als boven). 3. «Waarom bescherming onzer Nijverheid," zijnde no. 4 der uitgaven van de Tanef-vereeniging. Deze brochure zal bij de leden circuleeren. 4. Missie van het bostuur uit de gezamenlijke Kamers van Koophandel te Amsterdam gevormd, iiiz«ke de post-aangelegenheden, betrelfenJe het Internationale Postcongres te Rome te houden en waarin wordt mede gedeeld, dat het reeds eenmaal uit gesteld congres, ook dit jaar weder wordt uitgesteld en alzoo zal worden gehouden in 1906. Voor kenn. aang. 5. Em adres van de firma Wijs muller en Co., hetwelk wordt ver daagd tot de behandeling van het adres Schimmelpfeng. 6. Missive van den Binnenschip- persbond ter begeleiding van een reglement, inhoudende algemeene bevrachtingsconditiën te Nijmegen. Dit stuk werd om pre-advies in handen gesteld eener commissie be staande uit de heeren 11. C. van Dain. H. van Haselen en H. Meursing. 7. Missive van de Kamer te Gorre- dijk om steun aan een adres te zenden aan den Min. van W H. er. N. om aan postambtenaren of beambten óf onder zeer beperkende voorwaarden, het handeldrijven toe te staan óf hen dat geheel te verbieden. Daar dit te zeer een plaatselijke zaak schijnt wordt met algemmen besloten het stuk voor kennisgeving aan te nemen. 8 Missive van de vereeniging «Beurs" te Groningen, om steun van haar adres aan de Min. van Binn. Z. inzake de Arbeidswet en strekkende tot wijziging dier wet in dier voege dat ten opzichte van de hoogte van werk plaatsen als graanzolders de bepaling worde opgeheven, dat deze minstens een hoogte van 3 M. moeten hebben en b. de verantwoordelijkheid van den patroon te splitsen, zoodal ook een gedeelte daarvan op den meester knecht komt. Dit stuk zal rondgaan en in een volgende vergadering worden afge daan. 9. Het gemeentebestuur verzoekt toezending van het jaarverslag over 1904. Hieraan zal worden voldaan. Daarna komen in behandeling een tweetal aangehouden stukken. Vooreerst do missive van het in formatiebureau Schimmelpfeng en de missive Wijsmuller en Co. van gelijke strekking. De ontworpen missive als antwoord op deze stukken, wordt met algemeene stemmen zonder nadere discussie goedgekeurd. Ten tweede de missive van den Min. van W. H. en N. inzake de Naaml. vennootschappen. Ook daarop is een missive als antwoord ontwor pen, die wordt goedgekeurd. Door een ingeslopen abuis werd de rekening over 1904 opnieuw vast gesteld waarna de vergadering werd gesloten. „Handel en Nijverheid". In de Maandagavond onder voor zitting van den heer S J van Duinen gehouden maandvergadering van «Han del en Nijverheid" waren een zestiental leden aanwezig. De notulen der vergaderingen van 12 Januari en 13 Februari werden na lezing door den vooizittergoedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester zal worden nage zien door eene commissie bestaande uit de heeren L. Houbaer, J. A. J. Lohman en A. J. van Zalingen. Tot zijn leedwezen heeft de heer Veenendaal zich genoodzaakt gezien, mede om gezondheidsredenen als be stuurslid te bedanken. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot het zenden van adhaesie- betuigingen aan den Minister van Financiën, aan het adres van den Middenstandsbond, om vrijstelling te verzoeken van personeele belasting inplaats van voor productief gebruik, als winkels, kantooi lokalen enz. Ten slotte werd door een der leden het denkbeeld geopperd boeten te hellen ten einde de vergaderingen beter te bevolken. De voorzitter meende dit stelsel zeer te moeten ontraden. Men moet zelf in gaan zien dat men z'n eigen belangen te koit doet door niet ter vergadering te komen Te half tien werd de te half negen geopende vergadering gesloten. De II. IJ. S. M. laat niets onbe proefd de entréo der stad zoo fraai mogelijk te maken. Vóór het station is een perk coniferen door laurieren omgeven, door den bloemist Kortbeek aangelegd en eenzelfde perk komt ook tegenover de brou .verij van de firma Meursing. De keuze der planten werd overgelaten aan den burgemeester. Indien de peikc n gereed zijn, worden zij aan de gemeenteovergediagen. die hen in onderbond neemt Aan de Ie len van de instelling «Onderwijs" der coöpeiatieve ver eeniging «Voor Aden der 11 IJ S. M zal Vrijdag 17 dezer alhier een kunst avond woidun aangeboden doorleden en leerlingen der «Vereeniging tot beoefening van Vocale en Drama tische Kunst," te Amsterdam. Uil- gevoerd worden o.a fragmenten uit «Lucifer," uit: «Julius Caesar," uit «Gysbrecht van Aemstel"; vooits: «De brand in de Mijn," van Ada Negri en het uit het Fransch ver taalde blijspelletje «De Muis". In eene hedenavond te 8 uur te houden vergadering met dames van het plaatselijke departement der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen, zal de heer J. C. van den Berg uit lleereveen, eene voordracht houden over Napoleon I Met ingang van 1 April a. s. wordt de klerk der posterijen en telegrafie le Id. jhr. P. A. van Holthe overgeplaatst van Amersfoort naar Stadskanaal. Maandagavond omstreeks zeven uur werd brand ontdekt in een perceel aan de Koningstraat, als wagenbergplaats in gebruik bij den heer Hontelé. Onmiddelijk waren de leden der Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer met een standpijp op de waterleiding tot blusschen gereed. Op den zolder smeulde een aan zienlijke hoeveelheid hooi en ook het dak was reeds door het vuur aan getast. Daar juist naast het perceel zich een opslagplaats van petroleum bevond, was een zeer krachtig op treden dringend noodig. Het gelukte den vrijwilligers zeer spoedig alle gevaar te doen wijken, maar het duurde geruimen tijd eerde smeulende massa gedoofd was. Spuit 3, die ook in werking werd gesteld moest na genoeg den geheeler. nacht dienst doen. GARKIZOENSNIEUWS. De kapitein der artillerie A. F. Singels, zal op 1 Mei a.s. ter vervan ging van den ritmeester Jhr. von VVrangel auf Lindenbeig optreden als instructeur bij de rij- en hoefsmid- school. Bij Kon. Besluit van 20 Februari 1905 No. 9 is aan den Kapelmeester G. K. G. van Aken. wegens lichaams gebreken een voortdurend pensioen toegekend van f626 'sjaars ingaande I April a s. Bij beslissing van denGen.-Maj, Comm. der 2e Div. Inf. d.d. 0 Maart 1905 No. 14E. is de bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst toegekend aan den muzikant P. J. Wijnen. Bij beslissing van den Generaal- Majoor Comm. der 2e Div. Inf. d.d. II Maart 1905 No. 16E. is de zilveren medaille voor 24jaren trouwen dienst toegekend aan den sergeant-scherp schutter J. A. Jansen. De korporaal-tamboer J. A. van der Geld van het 5e Reg. Inf. is door den Corpscomin. bevorderd tot kor poraal. Terwijl de familie afwezig was, is Zondagavond tusschen acht uur en halfelf eene inbraak gepleegd bij den slager C. Ruys, wonende aan de Be- muurde Weerd te Utrecht. De dief of dieven hebben uit een gesloten kast op de slaapkamer een kistje ontvreemd, waarin een waarde was van ruim twee duizend gulden. Toen de dienstbode om halfelf thuis kwam, werd zij leven gewaar. Zij zijn met een valschen sleutel in de voordeur gekomen en hebben daarna het huis door een achterdeur verlaten. De politie stelt een ijverig onderzoek in, doch tot heden nog zond-r gevolg. Goed en Kwaad Een vrouw uit Andijk, Goed genaamd, gaat deze week verhuizen en krijgt dan vrouw Kwaad tot naaste buur vrouw. RECLAME. Iets wat ledereen betreft en speciaal Uzelf. Een bewoner van Maarssen geeft het onder staande bericht ten njtftè yan andoren. Wy beschouwen de bewoners Van Maarssen als onze buren en dit-getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon, zal dus voor ons van belang zij n De Heer G. Jl. Janssen, woöcnde Merwede- kanaal te Maarssen, deelt ons rqede: Gedurende acht jaren he>t» i^-aan een nierkwaal geleden. Deze openbaaV^if zich door eén hevige pijn in de rechterzü" qnder de ribbe^ en bij de rugge- graat in het smalle gedeelte van den rug. Het was een loome, terneerd/ukkende pijn, die iemand droefgeestig stemde. Mijn enkels en polsen waren menigmaal opgezwollen en de urine was hooggeel aAleurd en liet een wit bezinksel; na. Ik~--hïia last van maagzuur en wat ik pok aanwendde, ik kon niet tot beter schap gferaken. Mijn aandacht werd gelrokken door de, goede berichten omtrent Fostor's Rug pijn Nieren Pillen en ik bestelde een doosje. De uildag overtrof alle verwachting want reeds na twee dagen de pillen te hebben gebruikt, voelde vik reeds een groote verlichting. Met den dag nam mijn beterschap toe en na het éérste .ÏÏoosje te hebben geëindigd, gevoelde ik haast geen pijn meer. Gaarne zal ik dit goede geneesmiddel aan eventueele lijders recom manderen. Ik otfdergcteekende verklaar dat het boven staande, waar is en machtig U het publiek te rnaken op elke wijze^dte tJ goed dunkt. De bov^nstaanp-ef' oprechte,. eenvoudige ge tuigenis bewijgf, dat wanneer de nieren aan getast zijn, de rug zwak wordt; de pijn komt voort uit de nieren, die in 'jiet onderste ge deelte van den rug geplaatst zijn. Pleisters en zalven kunnen deze pijn^niet verhelpen, daar ze de nieren welke de sn$ut veroorzaken, niet bereiken. Forster's Rugpiji NierenPHIen bereiken de nieren zelf en z§n eerj^peciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de Heer Janssen gehad heeft. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f10. voor zes doozen. Heden overleed tot mij'ne diejje-droefbpid, na een kortstondig lijden mijn iuirig geliefde echt genoot' .en zorgdragende vadjtf I f- „4lENDfllK 0E KRUfF, i den ouderdomwfn ruim »1 jaar. Zijn&ilcubedroefde vjeduwe, "a. de keuif geb. Van Dijk. I Amersfoort, 8 Maart 1905.1

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2