NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. VERSTREKT CRFDIET INTWEE DAGEN FEUILLETON. DE SCHIMNIELRMDER. Bij dit nummer Moort een Bijvoegsel. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. flo. 34. Zaterdag 29 April 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag, Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/a Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Terwijl het bericht van de vereeni- ging der beide Russische Oostzee- eskaders nog altijd uitblijft, schijnt men in Japan tamelijk kalm te blijven in het vooruitzicht dezer samen smelting en houdt men zijne eigen plannen zorgvuldig geheim. De af kondiging van den staat van beleg over het in sterken staat van ver dediging gebrachte Formosa schijnt geen bepaald plaatselijke beteekenis te hebben en niemand onder het publiek weet waar Togo is. Tol hand having van het geheim schroomde men niet tot den uiterst radicalen maatregel over te gaan aan officieren en manschappen te verbieden aan hunne familie of vrienden te schrijven. Togo wordt, naar Daly Express meldt, op de hoogte gehouden van alle bewegingen van Rodjestvensky's eskader door een groot aantal spion nen of geheime agenten, die in de Chineesche havens vertoeven of aan boord van koopvaardijschepen of in jonken zich bevinden. Zoodra zij iets bijzonders hebben te melden, seinen zij dit naar Tokio, vanwaar uit Togo van alles op de hoogte wordt ge houden. Volgens een bericht uit Saigon hebben ook de Russische transport schepen en het hospitaalker kschip Orel de Kamranh-baai verlaten en ligt het Russische eskader nu buiten deze baai in een grooten boog, die zich van Kaap Varela tot aan de spits van het Kamrarih-schiereiland uitstrekt. Torpe dobooten manoeuvreeren naar alle richtingen. De schepen schijnen daar de komst van het eskader-Nebogatofi af te wachten roet de schepen, die het zijn tegemoet gegaan. Rodjestvensky blijkt met een deel van zijn eskader wel degelijk naar het Zuiden te zijn gestoomd, om zich te vereenigen met het derde eskader onder Nebogatoff. Beide eskaders hebben elkander misschien reeds ont moet. Uit Penang komt van heden bericht, dat gisteren, 60 mijlen ten Zuiden van die plaats, twee eskaders van 8 en 7 schepen werden gezien, koers zettende naar Singapore. Bij de New-Yorksche firma Schwab heeten door de Russische Admiraliteit slagschepen van 16,000 ton besteld te zijn van een type, «dat door zijn grootte de wereld zal verbazen." Als ze nog maar tijdig kunnen ge reed zijn om goede diensten te doen Te Kroonstad en te Libau heet hard gewerkt te worden aan de uit rusting van het vierde eskader. Te Odessa liggen al kolen- en transport schepen klaar om het op te wachten als het op reis gaat. De Vrijwillige vloot zal bij de uitzending van dit eskader een belangrijke rol spelen tien barer stoomschepen worden uit gerust, maar tengevolge van de sta king onder het zeevolk gaat de aan monstering niet vlot. Uit St.-Petersburg wordt aan Pa- rijsche bladen bericht, dat de Czar die zijn lijfwacht van Kozakken niet meer vertrouwde, thans een lijfwacht van 120 Corsicanen in dienst heeft genomen. De Corsicanen zijn bekend om hunne eerbied voor ontvangen orders en hun scherpzinnigheid voor het ontdekken van onraad. Uit Amerika, Rusland en Duitsch- land kwamen in den laatsten tijd tel kens berichten van de onrustbarende nieuwe ziekte, welke in Amerika «be smettelijke hersenvliesontsteking" en in Duitschland «Genickstarre (nek kramp) wordt genoemd en in 't genees kundig Latijn «meningitis" heet. Er zijn reeds honderden menschon aan die ziekten gestorven. In Duitsch land werd vooral de stad Beuthen er zwaar mee bezocht. Daar kwamen in de laatste maand niet minder dan 600 gevallen voor. Ook te Halle, Gelsenkirohen. Bruns- wijk en elders kwamen gevallen voor en te Berlijn zijn nu ook twee men- schen aan «Genickstarre" overleden. Zuidcrzee-expeditie. Door dr. M. C. Dekhuyzen te Utrecht, wordt, naar het «U. D." meldt, met steun o. avan verschillende ge leerde genootschappen, een Zuiderzee- expeditie in de maanden Juli en Augustus dezes jaars georganiseerd. Deze stelt zich ten doel physiologische onderzoekingen bij de visschen van de Zuiderzee te verrichten en faunis- tisclie studiën te maken, in verband met het zoutgehalte dier wateren, terwijl ook aan het plantaardige leven daar ter plaatse de noodige aandacht zal gewijd worden. Verschillende geleerden, deelnemers aan expedities naar Indië, hebben hun medewerking toegezegd. Daarenboven hebben een aantal jongere waarnemers zich beschikbaar gesteld. Vooral wordt hoog gewicht ge hecht aan een gelijktijdig onderzoek van verschillende plekken op de Zui derzee. Zelfmoorden te Delft. Nog is de herinnering aan den binnen korten tijd, door twee studenten te Delft gepleegden zelfmoord niet uitgewischt, of opnieuw wordt onstelte- nis gewekt door een/fefTiaal over iets dergelijks, dat als je'ts verschrikkelijks van mond tot tpofid gaat> Na een ondei^oek, dat ^eer bemoei lijkt werd door de zucht van de be trokkenen om de zaak niet ruchtbaar te maken, doelt men onder nadrukke lijke reserve het volgende mede: Een jongmensch zag een liefdes aanzoek afgewezen en schoot zich. in zijn ellende daarover, voor het hoofd. Het schot trof echter niet het ge- wenschte, maar vernietigde een oog en beleedigde het andere dermate, dat een ter zake kundig hoogleeraar de hoop op behoud daarvan zeer gering heelt genoemd. Het jongmensch zal derhalve, indien hij van zijn schot wonde geneest, waarop kans is, ver moedelijk zijn gezicht missen. Laud- eu Tuinbouw. De Nederlandscbe Pomologische Vereeniging schreef onlangs een' zeer nuttigen wedstrijd uit, n.l. voor pul- verisateurs, een artikel, dat nog veel te weinig in Nederland wordt ge bruikt en in geen tuin of bij geen landbouwer mag ontbreken. De Jury, bestaande uit Prof. dr. Ritzema Bos, S. Saho, A Inde, J. H. Aberson en AI. Verdonck, kende, zoo wel voor hand- als draa^pulverisiteurs den len prijs toe aan de firma Jan Heijbroek te Baarn, die voor de, wei nig in Nederland gebruikt wordende, lijdbare pulverisateurs den 2en prijs ontving, de le viel hiervoor ten deel aan Carl Ploetz te Ludwigshofen. De bekendmaking geschiedde in tegen woordigheid var. den Vertegenwoor diger der Regeering, mr. Ferf. In verband met bovenstaande laten wij even volgen, wat in het jongste Verslag der Vereeniging «Proeftuin Westland" te lezen staat: «Ter bestrijding van insecten, blad luizen, enz. werd dit jaar dikwijls ge bruik gemaakt van een middel, onder den naam Xlall in ons land in den handel gebracht door den Heer Jan Heijbroek, te Baarn, welk middel zeer goed voldeed en steeds het ongedierte vernietigde zonder de planten eenig nadeel te doen." Zijn deze onderscheidingen voor genoemde firma (handelaar in tuin- en landbouwartikelen een gelukwensch waard, zij maakt zich tevens voor land- en tuinbouw verdienstelijk. Observator. Op Dinsdag 2 Mei a s des na middags ten l'/i ure zal de Raad dezer gemeente vergaderen ter behandeling van de navolgende punten. 1. Verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met adviezen. 2. Benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool, met adviezen. 3. Verkiezing van leden en plaats vervangende leden der stembureaux voor de stemming van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal en van den Gemeenteraad. 4 Vaststelling van het primitief kohier der plaatselijke directe belas tingen naar het inkumen. 5. Verzoek van het Bostuur der vereeniging «Het Groene Kruis" tot steun dier vereeniging, met adviezen. 6. Verzoek van het Bestuur der Industrie- en Huishoudschool tot het mogen gebiuiken van de lokalen in het gemeentegebouw in de Koestraat, bestemd voor kookonderwijs, tot het overnemen van de leermiddelen bij het kookonderwijs en tot het tijdelijk gebruik van eenige schoolmeubelen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende teruggave van gestorte pensioenbijdragen aan den voor maligen adjunct-inspecteur van politie B. J. Stellinga, met adviezen. OEflEDERUmDSCHE HflnDELSBflltK| Koninklijk goedgekeurd flrv>STERDA fv\ P^ConsMAu^e^ss^STTelegKST^ Onder borgstelling Oorspronkelijke novelle van TH. STORM, 8) En als onze kat weer jongen krijgt, mag jij er het grootste van uitzoeken dat zal bij elkaar toch zeker wel een genoegzame schadevergoeding zijn voor je ouden zwakken Ajigorakater I En neem nu dat beest weg en breng het mijnent- halve bij den vilder in de stad, maar houd den mond er van, dat het hier op mijn eerlijke tafel gelegen heeft Terwijl hij dat zeide, had de vrouw den daalder reeds gegrepen en in een klein zakje geborgen dat zij onder haar rokken droeg; daarop stopte zij den kater weer in de sloop, veegde met haar schoot de bloedvlekken van den tafel en strompelde de deur uit. «Vergeet vooral den jongen kater niet," riep zij nog terug. Een poosje later de oude Haien had mid- derwijl voortdurend het kamertje op en neer geloopen trad Hauke binnen en wierp zijn bont gekleurden vogel op de tafel; maar toen hij op het wit geschuurde blad de noch dui delijk zichtbare bloedvlekken iu 't oog kreeg, vroeg hij, als terloops: "Wat is dat daar?" maar de dijkgraaf heeft zijn jongsten kii^ht weggejaagd: diens werk zou ik wel af kunnei De oude man was al weer bezig op en neer te loopen en spuwde daarbij het bruine tabakssap uit. De dijkgraaf is een domkop, zoo dom als een wilde gans! Hij is alleen dijkgraaf geworden, omdat zijn vader en zijn grootvader het geweest zijn en omdat hij eigenaar is van negen-en-twin- tig kampen land. Maar als St. Maarten in het land komt en de dijk - en sluisrekeningen moe ten ingediend wordeD, dan voert hij den school meester met gebraden gans en mêe en tarwe- koeken en zit er dan bij met het hoofd te knikken, wanneer die met zijn pen langs de rijen getallen gaat, en zegt: "Ja, ja, meester, God zegen je, wat kunt ge toch flink rekenen Maar als de schoolmeester eens niet kan of niet wil, dan moet hij zelf aan het werk en dan zit hij te schrijven en weer door te halen, en zijn groote, domme kop wordt dan vuurrood en zijn oogen puilen als glazen knikkers uit zijn hoofd, alsof zijn beetje verstand daardoor naar buiten wilde. De jongen stond recht overeind voor zijn vader en verwonderde zich over diens welbe spraaktheid zoo iets had hij nog nooit van hem gehoord. «Ja, God zij mij genadig," zeide hij, "dom is hij zeker, maar zijn dochter Elke, die kan rekenen!" vader bleef staanDat is bloed, dat gij ëbt vergoten. Het bloed vloog den jongen nu naar het gezicht. »Is Trijn Jans dan met haar kater hier geweest?» De vader knikte. "Waaromhebt gij het dier doodgeslagen?" Hauke ontblootte zijn bebloeden arm. "Daarom" zeide hij, «hij wilde mij den vogel uit de hand rukken!» De oude antwoordde niets; hij begon weer, een tijd lang op en neer te loopen; dan bleef hij voor den jongen staan en keek hem een poosje aan alsof zijn geest zich met geheel andere zaken bezig hield. «Dat met den kater heb ik in orde gebracht," zeide hij vervolgens, «maar zie' je, Hauke, onze stede is te klein; daar kunnen geen twee meesters op huizen het is nu tijd, dat je Daar een dienst omziet!» »Ja, vader» antwoordde Hauke, «dat heb ik ook al gedacht.» «Waarom?» vroeg de vader. Ja, men wordt ontevreden met zich zelf, wanneer men zijn krachten niet eens aan een flink stuk werk kan beproeven.» »Zoo,« zeide de oude Haien, nen daarom heb je den ouden Angorakater doodgeslagen? Dat zou nog wel eens erger kuuueu worden» «Best mogelijk, dat gij gelijk hebt, vader; De oude keek hem scherp aan, Wel, Hauke, zeide hij, «wat weet jij van Elke Volkerts. De menschen praten zoo raar over haar." «Niets, vader; maar de schoolmeester heeft mij dat verteld." De vader antwoordde niets in gedachten ver diept, schoof hij telkens zijn tabakspruim van den eenen hoek van zijn mond naar den anderen. »En gij denkt.» zeide hij vervolgens, «dat gij daar ook zult kunnen meerekenen. «O ja, vader, dat zou misschien wel gaan," antwoordde de zoon, en er vertoonde zich plot seling een ernstige trek om zijn mond Tede Haien schudde het hoofd»Nu, wat mij betreft is 't goed. beproef je geluk maar eens.» «Dank je, vader I zeide» Hauke en ging naar boven naar zijn slaapstede op zolder; daar ging hij op den kant van zijn bed zitten en dacht er over na waarom zijn vader hem zoo naar Elke Volkerts gevraagd had. Hij kende haar wel dat slanke achtien jarige meisje met het gebruinde, smalle gelaat en de donkere wenk brauwen, die boren de trotsche oogen en het fijne neusje in elkaar liepen; maar toch had hij slechts zeer zelden een woord met haar gewisseld; wanneer hij naar den onden Tede Volkerts ging, zou hij er haar nu toch eens beter op aankijken. W -nlt 'icro-il jtlj.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1