BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van snelste marinevaartuig ter werelJ. De Arbalète is in 1903 van stapel gelatenhet vaartuig kon een snel heid ontwikkelen van 27 knoopen in het uur, had een stoomvermogen van 4800 P, K. en droeg een bemanning van 4 officieren en 03 minderen. Men zal het er voor moeten houden, dat het schip een prooi is geworden van den plotselingen, woedendenstorm. die de toch zoo gevaarlijke Golf van Lyon tot één razende, kokende water massa maakte. Slechts de Matin, het blad, op welks instigatie de wedstrijd der motor-booten werd ondernomen, houdt met beslistheid staande, dat de Arbalète en de Quand même zich moeten hebben gered in de havens van Sardinië of de Balearen. Hoe gaarne zou men voor ditmaal het reclameblad willen gelooven. Maar wij vreezen De opvarende ervan mevr. Du Gasts Camille werden gered door den gepan- serden kruiser Kléber. Een der officie ren van genoemde oorlogsbodem geeft het volgende relaas van die redding: Om halfzes 's middags werd het duidelijk, dat de Camille in gevaar verkeerde. Wij zagen dat haar begelei der, de torpedobootvernieler Dard, alle mogelijke moeite deed, haar op sleeptouw te nemen. Twee uur aan één stuk waren de bemanningen van beide vaartuigen in de weer om te pogen de lijn vast te maken, telkens weer knapte die af alsof het een draad geweest ware. De zee ging zoo hoog, dat zelfs wij op het dek van de Kléber de grootste moeite hadden om te voorkomen, dat wij zouden worden weggeslagen. Alras was duidelijk dat, indien de redding van de Dard moest koinen, de Camille verloren was. Toen was hel onze beurt om een poging tegaan wagen. Wij naderden het kleine racebootje, aan welks stuurrad de gezagvoerder, de heer Menier. en mevr. Du Gasts zelf wonderen verrichtten Tot op 30 meter genaderd, wierpen wij lijn op lijn, alles tevergeefs. Met den wind, die op dat oogenblik stond, was het voor ons onmogelijk twee seconden achtereen op dezelfde plek te blijven, en in enkele minuten was de Camille een vierhonderd meter van ons vandaan gedreven. Het was duidelijk dat het bootje zich nog maar een minuut of wat boven water zou kunnen houden Telkens kreeg het stortzeeën over en zijn bemanning gaf teekenen van af matting. Toen waagden wij een laatste, beslissende poging; wij stoomden naar de Camille toe en slaagden erin, haar tot op een paar meter te naderen. Nu vroeg de commandant vrijwilligers om met een boot te water te gaan. Zeven man boden zich aande boot werd neergelaten en daar gingen zij. Nooit heb ik zoo'n ontroerend schouwspel gezien. Het notendopje had een lijn aan boord, welke de mannen probeer den toe te werpen aan den heer Menier, mevrouw Du Gasts en de anderen opvarende van de Camille. Maar zij konden niets uitrichten de boot moest naar het schip terug. Zij werd weer opgehaald De Kléber stoomde achteruit om nog een laatste uiterst gevaarlijke manoeuvre te gaan uitvoeren. Hel was de eenigste kans, die nog kon worden beproefd. Toen de mannen der Camille ons zagen wegstoomen maakten zij wanhoopsgebarende koelbloedigheid van mevr. Du Gast en den heer Menier was bewonderens waardig. Met de uiterste kalmte ble ven zij het stuurrad hanteeren, of schoon ook zij niet anders konden denken dan dat wij hen aan hun lot overlieten. Maar natuurlijk was dat allerminst ons voornemen. Met buiten gewone zeemanskunst liet de gezag voerder de Kléber wenden en toen deed hij recht op de Camille aan houden. Het kleine vaartuig werd totaal overzeild, maar wij hadden te voren touwladders neergelaten en die wer den gegrepen. Mevrouw Du Gast pro beerde naar boven te klimmenmaar zij was te zeer vermoeid, zij kon niet. Twee matrozen klommen on- middelijk naar beneden en een hun ner nam haar in de armen Hij trachtte haar naar boven te dragen; maar dat bleek een onmogelijkheid en, niet meer kunnende, liet hij haar in zee glippen, waar zij onder den romp van de Camille verdween. Wij allen dachten haar verloren maar twee andere matrozen werden aan touwen in het water afgelaten en wisten haar te grijpeneen der touwen w^rd haar om het middel bevestigd en zoo werd zij naar boven gelroschen. Op hei dek kreeg zij een oögenblik van z akte, maar bijna oogenblikkelijk herstelde zij zich, en haar eerste vraag was naar de Fial X. De heer Menier en de overige op varende van de Camille bereikten langs touwladders het dek, en het wrak van de motor-boot werd den woedenden golven overgelaten. De redding van do bemaning der Heracles II moet zich, naar een der officieren van do üesaix vertelde op tamelijk wel dezelfde wijze hebben afgespeeld. De delinitieve redding vond omstreeks middernacht plaats. Van al de moior-booten, welke van Algiers waren vertrokken, is enkel de Fiat X gerod. Mon zal zich herin neren, «lat dit vaartuig van Italiaansche makelij en met Italiaan sche bemanning, neet betrekkelijk ge mak de eerste helft van den wed strijd had gewonnen. De gezonken vaartuigen zijn de Mercedes-C. P., de Mercédes Mercèdès, de Quand-Méme, de Camille, de Malgré Toul en de Heracles II. Al deze vaartuigen hebben schatten gekost en waren toonbeelden van een buitengewoon ontwikkelde scheeps bouw en motoren-techniek. Als prijs voor den wedstrijd was dooi' den lieer Charly een vaas uitgeloofd van'10 000 frs. Daar mag worden tegenover gesteld, dat de vergane booten en de verschillende onkosten welke de wed strijd heeft medegebracht, te zamen bijna een millioen francs hebben be- loopen, Wat de Arbalète den lande heeft gekost kan hier gevoegelijk wor den in het midden gelaten. Hoeenorm hoog dat bedrag ook zal geweest zijn het zinkt in beteekoms in het niet naast het waarschijnlijk verlies van de geheels bemanning van 67 koppen. De Noord-westelijke doorvaart. De New-York American publiceert een bij uitstek belangrijk telegram over den tocht van den Noorschen Poolvaarder en geleerde kapitein Amundsen, die den 17en Juni 1903 met een kleine petroleumboot, de Gjoa, van Christiania vertrok om te beproeven de juiste plaats van de magnetische Pool te bepalen en, als het kon, de noordwestelijke door vaart te forceereu, Reeds was uit brieven van Amund sen, gevonden op Beachey-eiland, ge bleken, dat hij tot daar een goede reis had gehad. En nu blijkt uit bovengenoemd telegram dat Amundsen erin is geslaagd, de juiste plek van de magnetische Pool te bepalen (wat vóór hem ook reeds door Ross was gedaan) en een punt te bereiken aan de zuidkust van King Williamsland Naar het telegram nog verder te verstaan geeft, bestaat zeer groote waarschijnlijkheid, dat het werkelijk aan dezen modernen Noorschen viking zal gelukken, met zijn Gjoa datgene te volbrengen, dat gedurende drie eeuwen door de zeevaarders van vele natiën vruchteloos is beproefd. Wel heet Mc. Clure de ontdekker van de «nooi dwestpassage'" maar hij liet daarbij zijn schip in den steek en van het westen gekomen vluchtte met zijn gezellen over het ijs naar Kellet, die met zijn vaartuig van het oosten was gekomen, en, ook al weer met achterlating van zijn schip, met booten en sleden den terugtocht moest on dernemen. Mc. Clure kreeg voor zijn koenen tocht van de Engelsche natie een geschenk van pdst. 10,000, maar ten slotte zal Amandsen mis schien de eerste zijn die ook zijn schip doorbrengt. Zoo ja, dan mogen Noorwegen en Zweden trotsch zijn. Na Nordenskjold met de Vega en Nansen met de Fram, nu Amundsen met de Cjoa. Maar, zoo ver zijn wij nog niet. H. M. de Koningin-moeder heeft gisterenochtend te 8 uur 35 per D-trein der Staatsspoor, waarin het salonrijtuig der Nederl. Centraal-Spoorwegmaat- schappij was gehaakt, de Residentie verlaten, teneinde in de eerste plaats te Sandenburg den dienst bij te wonen, gewijd aan de nagedachtenis van Haar grootmeesteres, gravin Van Lynden van Sandenburg, en daarna Haar ge woon zomerverblijf op Soestdijk te ves tigen. H. M., die rouwkleeren droeg, was vergezeld van de hofdames freules Van de Poll en van Ittersum, van den grootmeester, jhr. De Itanitz en jhr. Van Tets, kamerheer. Men meldt uit Baarn H. M. de Koningin-moeder kwam gistt-rnamiddag te I uur 55 aan de balie Soe-idijk aan, opgewacht dom de burgemeesters van Baarn en Soest, benevens graaf Schimmelpenninck, van Baarn. Te Wageningen zal op Hemel vaartsdag een zer.dingsleest worden gehoudenals sprekers treden op dr. Slotemaker de Bruine uit Nijmegen, Van der Roest, ou I-zendeling op Halmaheira en ds. v. Aalst, Amers foort. De opening geschiedt door dr. Kromsigt, de sluiting door ds. Ten Cate te Wageningen. Eene commissie van Fiansche Heeren, onder hoofdleiding van den bekenden Senator d'Estournelles de Constant, beeft een vredebond opge richt over de geheele aarde. Doel is, gemeenschappelijk te wei ken voorde handhaving van den wereldvrede. Nederland is in den bond vertegen woordigd door den oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. W. H de Beaufort, als Eere-President, en dooi Staatsraad T. M. C. Asser. Het doel, dat met de oprichting van den bond wordt beoogd is, iu elk land een krachtige groep vader landers te vormen, die steeds bij de Regeering aandringt op bevordering van de welvaart binnenslands, dooi te zorgen voor een vredelievende ver houding tot het buitenland. Ofschoon de stichtingen voor krankzinnigen «Dennenoord" (Zuid laren), en «Bloemendaal" reeds be volkt zijn, houdt do aanvraag om plaatsing van patiënten nog steeds aan. Verdere uitbreiding van deze stich tingen acht het algemeen bestuurder «Vereeniging tot Christelijke Verzor ging van Krankzinnigen in Nedeiland" ongewenscht. Daarom heeft het be stuur besloten een vierde stichting te doen bouwen, in het midden des lands. Op dat voorstel wordt de goed keuring der algemeene vergadering gevraagd. Eveneens op het voorstel om eene leèning van 1 825 0U0 aan te gaan een bedrag, zoo groot, als nog nooit te voren door deze Vereeniging werd aangegaan. Een goed vruchtenjaar. Men schrijft uit de Bornmerlerwaard aan de N. Arnh. Cl. De heeilijke bloei der kersenboomen belooft veel. Als reusachtige ruikers prijken ze met teederblanke bloesems tusschen heldergroen en laten een sneeuwregen van donzen blaadjes vallen, waar de vrucht reeds gezet is. Pruime- en pereboomen zijn één en al bloesem, appelaars dragen een schat van rose-witte bloemknoppen. Mogen we bevrijd blijven van ruvven wind en kille regenvlagen, vooral van nachtvorsten, die ai dat jeugdige leven en daardoor veler hoop kunnen vernietigen; dan slaan we voor een rijk vruchtenjaar. Van de Veluwe schrijft men aan het N. v. d. D. Wederom is de tijd aangebroken, dat de boekweit moet worden uitge zaaid en de boonen moeten gepoot. Werkzaamheden op het veld en in de tuinen zijn er volop. Jammer, dat de weersgesteldheid veelal zoo schraal, vaak bepaald guur is. Van strenge nachtvorsten, welke zich bijna telken jare om dezen tijd soms duchtig doen gelden, zijn wij echter verschoond ge bleven. Met het schillen van het eikenhout is ook weder begonnen. Bij den heer- schenden schralen,Noordelijken lucht stroom kunnen de schillers niet vlug geuoeg naar hun zin vorderener is te weinig opstijging der sappen, en vandaar het nog erg vastzitten der schors. Verlangend wordt door velen uitge zien naar een heerlijk Zuidenwindje, medebrengende eene zachte, warme lucht, en tot afwisseling een malsch buitje alles verfrisschenden Meiregen. De tegen 18 Mei aangekondigde openbare veiling van de buitenplaats «Rennenberg", bij Driebergen (prov. Utrecht, zal niet doorgaan, wijl deze inmiddels uit de baud is verkocht. De buitenplaats als zoodanig zal blijven bestaan en alzoo beveiligd zijn tegen de handen van den slooper en tegen de bouwwoede waaraan zoo menig ander landgoed in deze streken in de laatste jaren is opgeollerd. Hedenavond te acht uur zal in »De Arend" een openbare vergadering worden gehouden van christen-demo craten. De heer A P. Siaulmaii lid der Tweede Kamer zal spreken over: Do christendemocraten ter deputaten vergadering en de houding der chris ten democraieu bij de a.s. stembus Naar wij van de meest ver trouwbare zijde vernemen, wordt in de morgenavond te houden vergade ring van de antirevolutionaire kies- vereeniging een motie van afkeuring ingediend omtrent het leugenachtig optreden van mr. G. J. Sybrandy in de openbare vergaderingen hier ter stede. Bij de op zaterdag j. I. gehou den veiling in het Valkje te Amersfoort ten overstaan van notaris A. N. J Vos is verkocht als volgt: In de gemeente AmersfoortEen huis met schuur, erf en tuin aan de Kampstraat no 59, groot 4 aren 21 centiaren voor f 2400een huis met schuurtje en erf, aan de Hclliug- straat op den hoek van het Helling- steegje, groot 79 centiaren voor f 1340. Bij de gisteren door den architect W. van Schaïck namens den heer H. Reich mann gehouden aanbesteding van den bouw van een hotel-café restau rant op den hoek van het Stations plein en de Koninginnelaan besomde de hoogste der twaalf inschrijvers voor plan A f 39.900 en voor plan B f 29.700 en de laagste, de firma Coenen Hemels, voor plan A f 29.620 en voor plan B f23.820. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Bij het jongste slipjacht-concours der «Kon. Veluwsche jacht-vereeni ging" werden drie van de vier prijzen behaald door officieren uit Amersfoort, de luitenants Maris, Couvee en baron Rengers. Tot directrice der Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool: is be noemd mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, leerares aan de Huishoudschool, Laan van Meerdervoort te 's-Graven- hage. 378ste M'AATSLOTEKIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 15 en 16 Mei 1905. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebeb te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f70. 2284 2298 7576 7585 8013 8039 8322 8335 8776 13819 20447 20583 en 20606. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1972 2000 2276 2283 2294 2302 7015 7552 7582 8005 8010 8011 8723 8780 13815 13823 1383113839 15510 15533 15538 18107 20431 en 20607. Wenken en Raadgevingen. De ratlenplaag koipt niet het minst voor bij de landbouwers Vele middelen worden daartegen aangegeven, maar weinigen geven afdoende baat Men vertelt, dat een scheepskapitein de ratten uit zijn schip verdreef door het hondskruid of hondslong, de bekende in 't wild voorkomende plant, welke in iedere weide wordt gevonden en in de maand Juni bloeit Het heet, dat de ratten den reuk van dit gewas absoluut niet kunnen verdragen. Daar het niet vergiftig is, kan men 't licht probeeren en het neerleggen op de plaatsen, waar de lastige gasten hun ongewenscht bezoek brengen. 2. Het gebeurt wel, dat de voedsters, de wijfjes-konijnen, heur jongen opeten. Dit komt dan niet, gelijk men meent, voort uit wreedheid, maar doordat zij door de jongen worden lastig gevallen, die haar de tepels stuk bijten. Is de moederborst pijnlijk en wordt de voed ster voortdurend door de jongen ge kweld, dan wordt zij door de pijn zoo opgewonden, dat zij haar kroost ver slindt. Observator. Zaterdagnacht werden twee agenten der Zwolsche politie per rijwiel gezon den om in het op een balf uur afstands gelegen Nieuweweik, onder de ge meente Zwollerkerspel, tegaan surveil- leeren tegen het uitbaten van vogel nesten. Up vijf minuten afstands daarvan ontmoetten zij nabij villa Tusca State een Duitscher, die ver klaarde met den laatsten trein te zijn aangekomen en per trein naar Gronau te willen reizen, van goede papieren voorzien. Toen de agenten hem uitnoodigden mede te gaan naar het politiebureau voldeed hij daaraan goedschiks, waarbij de oudste agent hem alleen zou vergezellen en de ander zijne surveillance zou vervolgen. Na een eindje le zijn doorgeloopen, sprong de vreemdeling eensklaps ter zijde, den hem vergezellenden agent met een revolver bedreigende. Toen de agent den zijnen te voorschijn hialde, verdween de Duitscher door den uit— spauningstuin van Tbyssen en wist door de duisternis te ontkomen Later werd ontdekt, dat hij een paar auto maten had opengebroken en uit een schuur van Thyssen kleederen van een knecht had ontvreemd. Hij had zich langs den IJseldijk naar Wijhe verwijderd, doch werd 's avonds door een veldwachter uit Zwollerkerspel met behulp van een paar boeren in een bosch gearresteerd. Te Monnikendam is verleden week de aanvoer van haring zóó groot geweest, dat zij bij duizenden voor mest werd van de hand gedaan. Landbouw. Op 3 en 4 Aug. van het vorige jaar werd de groote nationale land bouwtentoonstelling te Tiel gehouden, belegd door do landbouwafdeeling aldaar. Ter keuring van de ingezon den dorschmachines werd door de commissie, bestaande uit de heeren S. Laho, J. Reiders Folmer, H. Schuur man Iman, G. J. v. d. Bosch, een ernstig en langdurig onderzoek inge steld Het resultaat van dat onderzoek is neergelegd in een uitvoerig rapport, waarin de Commissie adviseert: ver deeling van de beide prijzen tusschen de fnma's G. Stout te Tiel en Landré en Glinderman te Amsterdam. Zij concludeerde, dat in beide ingezonden machines goede werktuigen moeten worden gezien, die een bekroning ten volle waard zijn. Observator. Het vermoeden dat de drie verdachten inzake den moord in de Di iekoningenstraal te Amsterdam de gebroeders Wagenaar en hun zwager De Haan op de een of andere wijze lot de vermoorde weduwe Cerlijn in betrokking hebben gestaan, wordt meer en meer bevestigd. Onder de vele goederen, welke in de woning der vermoorde gevonden zijn, was ook de helft van een rol vitrage, waarvan de andere helft in het huis van de gearresteerden is in beslag genomen. Deze twee deelen passen volkomen aan elkander. De justitie vermoedt, dat deze rol vitrage door de verdachten ergens is gestolen en dat zij bet bij de wed. Cerlijn gevonden stuk aan deze hebben verkocht. Dit, gevoegd bij de andere aanwijzingen tegen de verdachten o.a. het in hun bezit zijn van een sleutel, welke paste op de huis deur van de vermoorde, heeft het vermoeden, dat zij den moord heb ben gepleegd, nieuwen stoun gegeven. Tot nog toe is het niet gelukt de herkomst van de rol vitrage op te sporen. fN. v. d. D.J Nog veelvuldig wordt de mee ning verspreid het laatst nog de afgeloopen week in de mailberichten uit Iridië dal de bekende kratok- boonen niet vergiftig zouden zijn, indien zij genuttigd worden na te zijn gekookt. Het tegendeel leert evenwel het onder zoek, dat is ingesteld door de schei- kundigeu dr. A. Robertson en A. J. Wynne le Rotterdam naar aanleiding van het bekende vergiftigingsgeval dat zich aldaar heeft voorgedaan. «Al moge het, zeggen genoemde heeren na uiteenzetting van hun resultaten, soms zijn voorgekomen, dat gekookte boonen ongestraft zijn genuttigd, hetgeen, in aanmerking genomen het zoo uiteenloopend blauw- zuurgehalto, wisselende tusschen 0 pCt. in de door dr. Greshofl onderzochte witte variëteit en 0.21 pCt. in de door ons onderzochte, niet onverklaar baar is, zoo gelooven wij toch dat, in 't algemeen gesproken, het gebruik der boonen aan groot gevaar bloot stelt en voorzichtigheid of onthouding aanbeveling verdient." (Hbl.) De merkwaardige traditie in de democratische Vereenigde Staten, wel ke wil, dat de President voor iedereen toegankelijk zij, die zich de moeite geeft, naar het Witte Huis te komen, heeft zeer ernstige schaduwzijden. Het kan bijna niet uitblijven, of den een of ander dag weet een misdadiger of krankzinnige zich met booze bedoelin gen toegang te verschaflen tot den President, wiens leven dan in gevaar zal zijn. Gelukkig dat niet iedere ge vaarlijke gek in staat is, zijn plan de campagne zoo logisch en natuurlijk te beramen, dat hij geen verdenking wekt. Zoo heeft dezer dagen een krank zinnige Italiaan, zekere Daniel Costa- belo, in het middernachtelijk uur ge poogd het Witte Huis binnen te drin gen. Men betrapte hern, terwijl hij bezig

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2