BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dellijk staken van den nutteloozen en vruchteloozen oorlog wordt geëischt en het bijeenroepen der vertegen- woonligers van het volk, ter voorbe- rei ling van de vredesvoorstellen. Zou de ontslagaanvrage van Boe- ligui en ook mot de vredes-quaostie iu veiband staan Volgens te Berlijn ontvangen berichten is de Russische regeering voornemens vier nieuwe legerkorpsen te mobliseeren. De nieuwe koers in Zuid-afrika. Een telegram uit Kaapstad aan de Engelsche bladen maakt melding van een zeer ernstig feit. dat in Transvaal schijnt te zijn voorgevallen. De Britsche autoriteiten in die ko lonie hebben bevolen, dat het voet stuk voor het Kruger monument, 't welk te Pretoria op het Kerkplein zou verrijzen, zal worden verwijderd. Deze ongehoorde daad heeft groote verbittering gewekt onder de oude Boeren-bevolking, en generaal Botha heeft zich met een schriftelijk protest gewend tot de Transvaalsche regee ring. De Boeren beschouwen het be vel als een zeer ernstige beleediging. Aan het geheele Nederlandsche VulkI Nu de a s. verkiezingen weer het algemeen gesprek van den dag vor men is het, dunkt ons, wel aan de orde om het vraagstuk Vrouwenkies recht eens goed onder de oogen te zien. Daar vele menschen een voor oordeel tegen Vrouwenkiesrecht heb ben, zonder zich rekenschap te ge ven waarom zij in deze zoo'n bekrom pen, eenzijdig standpunt innemen, is het, dunkt ons, noodig eens na te gaan in hoe verre hun angst reden van bestaan heeft en kunnen we niet beter doen dan den blik te slaan op een land waar men sints 1892 het Vrouwenkiesrecht ingevoerd heeft. Toen ter gelegenheid van de kroningsplechtigheid de eerste mi nister van Nieuw-Zeeland, Rt. Hon. Richard Seddon in Londen was, werd hij door een deputatie vrouwen, be- hoorende tot het hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht lil Engeland, om een onderhoud ver zocht. Uit zijn antwoorden nemen wij slechts de voornaamste denk beelden: lk was er bang voor en laat mij bekennen, dat, als men regeert met een meerderheid der mannen achter zich, men dan niet gaarne diemeei- derheid, door invoering van een an der kiesrecht, wil vei liezen. Doch de gevolgen waren geheel anders. De partij sterkte was overal toegenomen; de meerderheid was alleen krachti ger geworden en sedert de laatste jaren is die partij, de partij van vooruitgang en hervorming zoo sterk, dat zij niet spoedig overwonnen zal worden. Sedert de vrouwen bij ons het kiesrecht uitoefenen zijn onze wetten veranderd, verbeterd. Reeds de eerste keer traden de vrouwen op met ernstige verkiezingsleuzen, die niet alleen leuzen bleken, maar waar voor zij met volharding, die mannen niet bezitten, zorgden dat zij tot daden werden omgezet. De eerste sociale hervormimg die zij eischten, was, beter zorg voor de kinderen, voor de ouden, voor de zieken. Kinderenbescherming, op en wijze waaraan wij mannen nooit gedacht hadden, werd door hen gevraagd en verkregen. Voor de ouden en zieken werd als voorheen gezoigd. De invloed die de vrouwen uitoefenen op de verkiezingen was voor allen zeer verrassend. Men doet op verkiezings dagen de niet opwekkende ondervin ding op, dat vele personen door ver schillende invloeden die niet altijd prijzenswaardig zijn naar de stem bus worden gedreven. Sedert de vrouwen naar de stembus gaan is niets van dit alles te bespeuren. Op haar wensch zijn de herbergen op verkiezingsdagen gesloten, mogen de kiezers op weg naar de stembus niet aangesproken worden en mag op dien dag geen openlijke aanbeveling van candidaten meer geschieden. Daardoor zijn verkiezingsdagen zeer rustige dagen in onze kolonie. Vrouwen gaan bij ons veilig naar de stembus als naar de kerk. Mannen en vrouwen beiden voelen op dien dag de verantwoordelijkheid die op hen rust. In dit opzicht ben ik dan ook wel het meest bekeerd ik gevoel thans den weldoenden invloed van de politieke ontvoogding der vrouw. Het kiesrecht der vrou wen heeft een groote verandering gebracht in de alkohol wetten. Deze verandering was voor N. Zeeland een zegen. Het schijnt dat overal vrouwen en kinderen het meest lijden door het misbruik dat gemaakt wordt van bedwelmende dranken en dat zij sterker dan de mannen de plicht voelen dit misbruik te beperken. Ik heb de vrees gekoesterd, dat de vrouwen van het hooge voetstuk zouden tuimelen, zoodra zij zich gin gen bemoeien met politiek. Dat zij haar vrouwelijke bescheidenheid zou den verliezen, als zij zich begaven in de vergaderzalen en zich mengden in den verkiezingsstrijd. Anderen vreesden dat zij baar plaats in de maatschappij zouden prijsgeven, dat zij haar huislijke plichten zouden veronachtzamen, dat zij haar kinde ren zouden verwaarloozen. Niets van dit alles is geschied. De vrouw wordt in N. Zeeland thans hooger gei espec- teerd omdat zij meer gewaardeerd wordtzij heeft een ruimer arbeids veld dan vroeger, hetgeen haar meer ondervinding geeft en giooter gele genheid biedt om zich algemeen te ontwikkelen. Zij heeft thans grooter en dieper vraagstukken te overden ken; haar invloed moet thans ver der strekken dan voorheen. Dit heeft haar niet onvrouwelijk gemaakt, het heeft béter vrouwen van haar gemaakt. En de vrees dat zij haar kinderen daardoor zouden verwaarloozen I Neen, laat iemand de moeders in onze kolonie en onze kinderen verge lijken met welke moeders en kinde ren ook, het resultaat zal niet in ons nadeel zijn. Nadrukkelijk wil ik hier vaststellen, dat ook in dit op zicht vrouwenkiesrecht in zijn geheel en in elk detail de meeste voldoe ning heeft geschonkenzoo zelfs, dat geen man in N. Zeeland thans zou durven of willen voorstellen dit recht der vrouwen in te krimpen of het te ontnemen. Vele vrouwen zijn belasting betalers en grondbezitters, andere betalen gemeentelasten steeds gold voor recht en billijk dat zij die belasting opbrengen vertegen wooidigd moeten worden. Ten slotte constateer ik, na de ervaring in N. Zeeland opge daan, dat geen land behoeft te vreezen het kiesrecht te veileenen aan alle volwassen personen. De vrouwen uit te sluiten is dwaasheid. Waarom zou een man bevreesd zijn voor den in vloed van zijn moeder, de echtgenoot voor den invloed van zijn vrouw, de broeder voor invloed van zijn zuster, de minnaar voor den invloed van zijn meisje? Is dat logisch In N. Zeeland, in Australië, in sommige staten van Amerika heeft men reeds de onder vinding opgedaan dat vrouwenkies recht gunstig op land en volk werkt. We hopen dat, na lezing hiervan, men steeds meer zal gaan inzien dat Vrouwenkiesrecht noodig is voor de geheele maatschappij en men die candidaten zal steunen die daarvan openlijk hebben getuigd. Het kan toch nooit goed werken dat de klein ste helft van ons volk alleen te be slissen heeft over allen en alles ter wijl het toch zeker noodig is dat man én vrouw naast elkaar steids meer aanvullende de wereld trachten vooruit te brengen. Wij hopen dat iedereen die de onrechtvaardigheid der uitsluiting der vrouw inziet, hiervan wil getuigen door ons hun kaartje te zenden als bewijs van instemming. HILDEGONDA FUNKE, Ileerengracht 407. HENRIETTE VERWEIJ MEJAN, Ruijschstraat 1. SOPHIE WICHERS, 2de C. Huijgensstraat 45, Amsterdam. Aan onderstaande adressen zijn voor belangstellenden gratis verschillende brochures over Vr. K. te verkrijgen. De beide Koninginnen woonden Zondagmorgen met gevolg de gods dienstoefening bij in de kerk te Soestdijk onder gehoor van ds. D. P. Brans. In den namiddag dederi de Koningin nen een rijtoer door de gemeente Baarn en langs de Eem. H. M. de Koningin keert a s. Zaterdag van Soestdijk met den Prins naar Het Loo terug, nadat Z K. II. daags te voren uit Berlijn te Soest dijk zal zijn aangekomen. Een bronzen vijfcent-stuk. Door de regeeriug zijn eenige wijzigingen voorgesteld in de Munt wet 1901, ten einde het zilveren 5 centstuk te vervangen door een bronzen, In de Memorie van Toelichting wordt erop gewezen, dat het zilveren 5 centstuk tengevolge van zijn te geringe afmetingen in onbruik is geraakt, terwijl uit het publiek stem men rijzen, die aandringen op in voering van een nieuw stuk van 5 cent. De minister van Financiën heeft daarvoor gekozen een bronzen stuk van 28 millimeter middellijn en wegende 8 gram. Voorts zal in do wet de naam van «stuiver" worden opgenomen, daar deze naam sedert eeuwen in ons land bekend is en de stuiver nog algemeen als rekenmunt gebezigd wordt. De minister geeft aan een bronzen munt de voorkeur boven een nikke len, omdat het groot aantal coupures van zilveren munten in ons munt stelsel het bezwaarlijk maakt daar- tusschen een nieuw muntstuk van witte kleur in te voegen. Het maximum bedrag, dat ieder verplicht is bij betalingen in stuivers aan te nemen, wordt op 50 cents bepaald. De zilveren 5 centstukken zullen worden ingetrokken. De hoeveelheid daarvan bedraagt volgens de raming van het voormalig Muntcollege in 1900, ongerekend de stukken welke veiloren zijn gegaan, f247,13G.30. Ten slotte wordt de meening uit gesproken, dat de aanmunting der bronzen stuiveis niet geheel onbe- langiijke baten zal afwerpen. Men deelt aan de Tel. mede: De, in navolging van andere rijken in ons land genomen proef, om jonge lieden te gebruiken voor het bezorgen van telegrammen, heeft aan de ver wachting beantwoord, en dientenge volge zijn door den directeur-generaal eenige bepalingen vastgesteld, welke in hoofdzaak op het volgende neer komen: De jongelingen worden ter voor ziening in vacatures van besteller door de directeuren, na bekomen machtiging van den directeur-generaal, in dienst genomeD. De aanneming geschiedt op 16-jarigen leeftijd, op een aanvankelijk loon van f 4 per week, hetwelk bjj gebleken ijver en geschiktheid door drie jaar- lijksche verhoogingen van f 1 tot f 7 per week wordt vermeerderd. Aan de jongelingen wordt, ten ge- bruike bij de uitvoering van hun dienst, verstrekt een uniformpet, een pelerine, een stel lederen beenkappen, een tasch, welke zij aan een roodlederen riem over de borst diagen, alsmede een koperen nummerplaat, welke op de borst wordt bevestigd. Bij het bereiken van den 21 jarigen leeftijd volgt ontslag. Zij, die in alle opzichten daarvoor geschiktheid be- toonen, kunnen alsdan, bij behoefte overgaan als hulp-brievenbesteller bij den postdienst en later in aanmerking komen als vaste brievenbesteller. De minister van Binnenlandsche Zaken dr. A. Kuyper bi acht Maandag middag een bezoek aan H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk. Onder leiding van den le-luit. der inf. R. L Schol ten te Naai den zal Maandag, 2en Pinksterdag, de Weerbaarheid wederom een groote oefening houden op de Gooische heide. Deelnemen zullen o m. de afdeelingen Amsterdam, Loenen a/J Vecht, Weesp, Naarden, Bussum, Hilversum, Utrecht. Predikanten in de Tweede Kanier. In het geheel zijn 36 candidaturen van predikanten en oud-predikanten voor de Tweede Kamer gesteld! 14 ledige Kamerzetels. Hoe het ook moge loopen bij de aanstaande Juni-verkiezingen, zeker is het, dat 14 van de 100 Kamerzetels door nieuwe mannen zullen worden ingenomen. Van de rechterzijde hebben zich 9 leden niet weder verkiesbaar gesteld de heeren mr. JE baron Mackay, de Voorzitter der Tweede Kamer, II. Seret, A. D. P. V. van Löben Seis, anti revolutionairen E. A. M. van der Kun, W. P. A. Mutsoers, C. A. T. Ray- makers, J. M. M. 11. Merckelbach en W. J M. C. Friesen, katholieken zoomede mr. J. A N. Trgvaglino, die juist dezer dagen overleed. Van de linkerzijde gaven 5 leden, de heeren G. W. Melchers, sociaal-democraat, J. T. Cremer, jhr. mr. C. J. den Tex, Unie-liberalen, dr. R. P. MeesR. Az, oud-liberaal en J. M. Pijnacker Hor dijk, vrijzinnig democraat, het verlan gen te kennen om hun mandaat niet te zien hernieuwd. Maandagavond is in «Amicitia" de heer F. van der Goes, candidaat der S. D. A. P. in dit distiict voor een matig bezette zaal opgetreden en heeft gesproken over: «Dr. Kuyper, de vijand der arbeiders." Spr. be toogde dat Dr. Kuyper in dit verband was de verlegen woordiger der clericale meerderheid. Kuyper is echter geen vijand der arbeiders als clericaal, maar als steun pilaar van het kapitalisme. De arbeiders zijn niet anti-clericaal maar anti kapitalistisch. Men heeft vroeger in Kuyper een democraat gezien, echter ten onrechte, want hij wilde niet de maatschappij hervormen, doch de bestaande toestanden zoo verbeteren, dat wel vele slechte uitwassen aan getast werden, doch niet het kapi talistisch karakter. Daarom was Dr. Kuypei's demo cratie machteloos,daar hel kapitalisme de eischen met kracht stelt. Spr. toont vervolgens met de daden van dit ministerie aan hoe het vol slagen kapitalistisch is. Maar ook iedere liberale regeering is niet anders. Daarom moeten de arbeiders gaan voelen, dat zij één klasse zijn en gezamenlijk optiekken tegen het kapitalisme. Spr. adviseert bij herstemming tus schen Mr. De Beaufort en Jhr. Van Asch van Wijck eenvoudig thuis te blijven. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer D. Gerritsen, die do candidatuur De Beaufort ook aan de arbeiders aan beval, als voor hun dan toch de minst slechte, en vooral om de be scherming van het onderwijs en de tariefwei. Hedenavond te 7 uur vergadert in het hotel «de Zwaan" de Vereeniging «Handel en Nijverheid" ter behande ling van 1. Stemming over de wijziging van art. 7 van het Huishoudelijk Reglement, Voorstel van het Bestuur om de laatste alinea van art. 7 te laten vervallen en daarvoor te lezen Van alle vor deringen aan het Bestuur ter inning aangeboden wordt geheven: a. een vast recht van f0.50 per vordering dadelijk te betalen bij indiening, b. 3% provisie van het bedrag ten kantore der vereeniging of op andere wijze aan crediteuren voldaanuitgezonderd hiervan zijn vorderingen beneden een bedrag van f 10 waarvan een vaste provisie van f 0.30 bij inning wordt geheven. Art. 10; Achter het woord «pretentiën" te voegen; «of gedeelten daarvan". 2. Verkiezing van een afgevaardigde voor de e. k. Algemeene Vergadering van den Bond van den Handeldrijven- den en Industriëelen Middenstand, te houden te Maastricht. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. Maandagavond is hier ter stede iu den ouderdom van 44 jaren over leden de heer C. B. Kok. De overledene was gedurende vele jaren penningmeester van »Flehité"en lid van onderscheidene besturen. De Amersfoorlsche Muziek ver eeniging geeft morgenavond te acht ure wedeiom een concert aan de Koninginnelaan. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Mei 1905, in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3G460,66'/> en terugbetaald f 36677,73'/«. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 11,476. Op de aanbeveling voor directeur van de Handelsschool, te Rotterdam komt o m. voor de heer F. Wesseling, leeraar aan de II. B. S. alhier. De heer W. H. van Haselen is voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen. Lijst van brieven en brief kaarten geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de le helft der maand Mei 1905. Brieven. Wed. Vabolt Amsterdam. Mevr. Zeggeren Amsterdam. Jex de Vries Leeuwarderadeel. J. G. Wolsing Utrecht, v. d. Vlist Utrecht. Briefkaarten. Mej. M. de Bruin Utrecht. Juf. W. v. Ingen Stoel Utrecht. Zwolle. Uit het buitenland teruggezonden brieven. De Multiplex Rijw. handel Berlin Briefkaarten. Mej. M. A. Spereisen Brussel. Tot candidaten van het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten Genei aal in 't kiesdistrict Amersfoort, zijn gisteren gesteld de heeren jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck (3 lijsten.) mr. W. H. de Beaufort G (lijsten.) Frank van der Goes (1 lijst.) A. P. Staalman (I lijst.) Stemming op Vrijdag 16 Juni. De herstemming zoo noodig op Woensdag 28 Juni. Bij de onlangs gehouden etalage wedstrijd, uitgeschreven door de Leverszeepmaatschappij te Rotterdam is de eerste prijs der prov. Utrecht toegekend aan die van den heer M. R. N'. Oosterveen, Langestraat alhier. 379ste .«TAATSLOTEniJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 5 en 6 Juni 1905. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 200 op No. 20588. Prijzen van f 70. 7021 7557 7566 7584 7590 8003 8300 13466 13821 13857 155041550915521 18093 20435 en 20582. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1974 1977 1987 7022 8025 8027 8036 8337 8752 13462 13810 13817 13829 13858 15502 15507 15508 15522 18098 18106 18116 20437 20445 20574 en 20586. Naar het N. v. F. uit goede bron verneemt zal het van ouds beken de Burmaniahuis te Leeuwarden met zijn rijk historisch verleden, na het eindigen van den huurtijd in Mei 19G6, hoogstwaarschijnlijk verdwijnen, en moet reeds besloten zijn, dat op het vrijkomend terrein een kruisstraat zal worden aangelegd, waar tacht'g werkmanswoningen tegen billijken huurprijs zullen verrijzen. Zooals men weet is Burmaniahuis gebouwd op de oudste plek van de stad naast de Oldenhove en hebben daar de eerste ridders gewoond, die aan de Kruis tochten naar het Heilige Land hebben deelgenomen. De meeste menschen, en niet alleen dikke, maar ook broodmagere, kunnen de warmte niet verdragen. Men kan evenwel veel doen om zich zelfs bij zegge 80 graden 't leven draaglijk te maken. 't Is vooreerst van het grootste be lang, dat ons huis koel gehouden wordt De zonnestralen moeten wor den geweerd en daarvoor is het noo dig 's morgens zeer vroeg de ramen door gordijnen en jaloezieën te be dekken. Dat doen de meeste men schen veel te laat. 't Best is om des morgens tusschen vier en zes de ra men open te doen om de frissche ochtendlucht binnen te laten, dan tusschen zeven en acht de ramen weer te sluiten en tegelijk de jaloe zieën neer te laten. Het is natuurlijk niet aangenaam, zoo vroeg te moe ten opstaan om de ramen open te zetten, maar menigeen, die veel van de warmte te lijden heeft, zal 't er misschien toch wel voor over hebben. Verder is de kleeding een gewich tige factor. De dames kunnen het zich in dit opzicht met dunne blous- jes en lage halzen vrij gemakkelijk maken, doch de bovenkleeding is voor het verdragen van hooge tem peratuur minder geschikt: Hierin zal echter niet zoo spoedig verandering komen, tenzij allen moesten besluiten 's zomers lichte kostuums te dragen, de hooge nauwe boorden af te schaffen en evenmin als de dames zonder parasol uit te gaan. Van groote beteekenis is de afkoeling van het lichaam door ba den en wasschen. Daarover zullen allen het wel eens zijn. Vele hygiënische zonden worden in de warme dagen, betreffende de voeding, begaan. Sommige men schen meenen, dat zij, als het heet is, geen roedsel noodig hebben. Dat is verkeerd. Men moet minstens evenveel eten als anders. Wat het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2