BUITENLAND. De Oorlog tacta Rusland en Japan. Plaatselijk Nieuws^ Gemengd Nieuws. voor hunne tegenwoordigheid, de ver gadering. De Koningin en de Prins zijn voornemens Dinsdag '11 Juli a.s. het concours-liippiquo in Den Haag bij te wonen. Het bestuur der stichting Oranje Nassau's Oord ontving van Hare Majesteit de Koningin-moedor een gift van I' 500, als bijdrage voor een bij het sanatorium te stichten kapel. Het bestuur hoopt langzamerhand de noodige gelden bijeen te krijgen voor de inrichting eener eenvoudige kapel voor protestantsche en roonisch- katholieke godsdienstoefening. Hel plan is een in het sanatorium be staande localiieit eenigszins te ver- grooten en te verbouwen, zoodra de daarvoor bestemde middelen dit zullen toelaten. Opkomst van miliciens voor de inspectie 1 Eenigo invloedrijke personen heb ben zich er voorgespannen om te be werken, dat het tijdstip waarop de met groot vurlof zijnde miliciens voor den militie-commissaris moeten ver schijnen, veranderd wordt. Bij de bestaande bepalingen is daarvoor de maand Juni aangewezen, wanneer de miliciens uit den boeren stand hoogst moeilijk uit bun werk gehaald kunnen worden. Aan den minister is in overweging gegeven een der wintermaanden voor deze aangelegenheid te bestemmen, hetgeen in overweging is genomen. De vredeskansen en de strijd in Mnntsjoerije. Uit Washington komt het bericht, dat de. Russische en Japansche regee ringen president Roosevelt kennis heb ben gegeven van het bijeenkomen harer gemachtigden in do eerste tien dagen van Augustus. De vredesbemiddelaar moet hierop verzocht hebben den datum liefst op den len van genoemde maand te stellen of een der eerstvolgende dagen, wat een bewijs is, dat Roosevelt nog altijd hart voor de zaak heeft en gaarne zoo spoedig mogelijk een eind aan den onverkwikkelijken strijd wil maken. Uit goede bron wordt intusschen gemeld, dat van Russische zijde als gemachtigden ter conferentie zullen fungeeren Rosen en Nelidolï, tenminste, zoo de gezondheidstoestand aan laatst genoemde toestaat de reis naar Amerika te ondernemen. Als vertegenwoordiger van Japan wordt genoemd Takahira, gezant te Washington, terwijl nummer twee nog niet bekend is. Genoemd wordt maarschalk Yamagata, omdat men niet gelooft, dat markies Ito het baanrje kan aannemen. Intusschen is het nieuws uit Mant- sjoetije schaarsch; tot een slag is het nog niet gekomen, het blijft voorloopig nog bij voorpostengevechten waarin echter de Russen reeds voor het mee- rendeel de nederlaag lijden, al tracht Linevitch de rapporten zoo te draaien, dat het succes grootendeels aan de Moscoviten blijft. Het is daarom merk waardig, de verslagen van beide zijden te lezen over een gevecht op 22 dezer. Generaal Linevitch zond den 24en het volgende telegramDen 22en trachtten de Japanners langs den oostelijken spoorweg onze voorhoede uit het dal van de Kaokhe te ver drijven, doch werden in de nabijheid van Khailoengchen teruggedreven. Onze afdeeling versloeg op den weg naar Nantchantchentsy de Japansche voorposten en rukte op tot in het zuiden van Nantchantchentsy. Op den weg naar Oefangloe trok onze afdee ling terug, daar zij een aanmerkelijke strijdmacht van den vijand opmerkte De Japanners vervolgden haar en be zetten Joelangtsi. Den 21en traden de Japanners offensief op, doch werden van Chi- myaotse en Toeangoe teruggeslagen. In Korea bezetten de Japanners op dienzelfden datum Soescheng. Een tweede telegram van Linevitch meldt: Den 22en viel de vijand inde nabijheid van Khailoengchen een onzer troepenafdeelingen aan, die op weg was naar Chimyaotse. De aanval werd gecombineerd met een omtrekkende beweging op den rechtervleugel en werd zeer krachtig uitgevoerd. De Japansche artillerie beschoot onze stellingen, en een snelle beweging van een colonne van onze rechter flank bracht onzen terugtocht in ge vaar. Hierop zond de commandant oon afdeeling cavalerie op de Japan sche colonne af en beval der afdeeling terug te trekken. De vijand vervolgde ons niet. Volgens een telegram uil Si.-Peters- burg te Londen ontvangen zouden te Lodz niet minder dan 60000 werklieden opstandig zijn en barricaden hebben opgeworpen. Bij da gisteren gehouden candidaat- stelling voor de periodieke Raadsver- kiezing zijn gesteld In district I de heeren H. W. van Esveld en J. Ger. Kleber (aftredend) voorts de heer J. C. Rolandus llage- doorn. In district II: do heeren A. A. Ha mers (aftredend) en P. van Achter- bergh. In district IIIde heeren A. M. Tromp van Holst, C. J. Plomp (aftredend) en A. Herschel Bzn. De definitieve candidaatstelling ten behoeve der tusschentijdsche verkie zing zal a. s. Donderdag plaats hebben. Kamer van Koophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber haar •122sle openbare vergadering. Afwezig waren de heeren Sinnige, van Haselen en van Duinen. De notulen der 12Isle vergadering werden na lezing door den secretaris, de heer Herm. P. van Haselen goed» gekeurd. Ingekomen waren: kennisgeving van verhindering van den heer van Haselen, Jaarvei slagen van verschillende kamers, voorts tal van pei iodieken (voor kennis geving aangenomen). Voorts adressen uit Schotland (ter lezing bij den secre taris). Verder missive van de Nuts- commissie inzake onderwijs per corres pondentie. (In handen van het bestuur ter afdoening). Verzoek van sUnitas" en eenige anderen om het advies inzake de Naaml. Venn, door deze Kamer uitgebracht Besloten werd het advies te publi- ceeren in het Orgaan der Kamers van Koophandel en de aanvragers daar» heen te verwijzen. In de volgende vergadering zal wor den behandeld een verzoek van de Kamer te Oldenzaal, om steun van een verzoek aan de H. IJ S. M., om den sneltrein van 3 35 uit Amsterdam te doen doorloopen tot Oldenzaal of tot Salzbergen, evenals een missive van de Handelssocieteit te Dtrecht, om een door haar tot de rechtbank gericht verzoek te steunen, waarin er op wordt aangedrongen om, naast den curator, een commissie van crediteuren te benoemen uit het vak waarin de failliete werkzaam was. Een gelijk lot wedervoer de missive van de Vereeniging van Nederlandsche Wijnhandelaren, welker doel is: Wet gevende en uitvoerende machten met haar oordeel over voorden wijnhandel belangrijke onderwerpen in kennis te stellen. Vervolgens wordt het rapport voor gelezen inzake het verzoek van den Binnenschippersbond. Aangezien Amersfoort noch zee havenplaats, noch aan voor het ver keer belangrijke rivieren is gelegen wordt besloten daar de Kamer dus vrijwel incompetent is het adres voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens wordt voor kennisgeving aangenomen een missive van den mi nister van waterstaat, handel en nijver heid van 4 Mei, met een afschrift van 's ministers beschikking, houdende be noeming van een voorzitter, secretaris en leden van de commissie van advies voor de spoorwegdienstregeling. Ten slotte wordt een schrijven van den minister van W., H. en N. be treflende de wettelijke regeling van het beroep van accountant. Z. E. deelt daarin mede, dat bij de Regeering het voornemen bestaat een wettelijke rege ling van genoemd beroep voor te be reiden, in handen gesteld eener com missie van advies bestaande uit de heeren H. C. van Dam en H. Meursing De heer M. S. de Pool, die 1 Augus tus periodiek aftreed als lid der com missie ter beoordeeling van het invoer recht naar de waarde van de goederen, werd met algemeene stemmen her kozen. Te half tien werd de vergadering gesloten. Mejuffrouw G. G. E Kiaanistot telefoniste aan het Centraalbureau der Ned. Bell. Telefoon maatschappij be noemd. 1 Tot kapilein kwartiermeester bij het le regiment huzaren is, in de plaats van den kapilein W. Woudstra, benoemd de le luitenant-kwartier meester N. Feis, van het 3e regiment huzaren, gedetacheerd bij de Kon. Mil. Academie. De opening van de jacht op waterwild het vangen van waterwild met slagnetten en hel vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel, is be paald op 15 Juli a.s. met zonsopgang. In eene Maandagavond in »De Toekomst" gehouden vergadering der S. D. A. P. is besloten nu de heer G. van Wijland zijne candidatuur voor den gemeenteraad nietheeftaangenoinen en de heer K. van 't Veer de stad metter woon verlaten heeft, niet met eigen candidaten bij de a.s. raadsverkiezin gen uit te komen, Omtpent de hou ding aan te nemen tegenover de dooi de kiesvereenigingen te stellen can didaten werd geen definitief besluit genomen. Het rijkstelegraafkantoor en het rijkslelefoonkantoor blijven heden avond tot 10 uur of zooveel later als het verkeer zulks vordert geopend. Dr. W. van Schoon horst, leeraar aan de II, B. S, alhier is tot bestuurs lid van het Centraal Departement van de Vereeniging van leeraren by het Middelbaar Onderwijs gekozen. De heer N. G. Kam Is aan de Polytechnische school te Delft bevor derd tot werktuigkundig ingenieur. Het eindexamen van het gym nasium zal op 28, 29 en 30 Juni a.s. worden afgenomen, Zaterdag a.s. zal het toelatings examen voor de 11. B S. worden ge houden, waarvoor zich 73 candidaten aanmeldden waarvan 53 voor de eerste klasse. Het onderwijzend personeel van de Industrie- en Huishoudschool be staat thans uit de dames H. M. 3. J. de Hol, directrice, H. van Nijmegen Schonegevel, hoofd der Fröbelschool, E. L. van Beek, D. J. van Goor, J. van Goor, S. C. J. Verweij en A. Munnik. Tot concierge is benoemd H v. d. Berg. De Amersfoortscho Muziek- vereeniging zal a s. Vrijdagavond te 8 uur, aan de Koninginnelaan wederom een uitvoering geven. Zaterdag 8 Juli a s. zal het Koninklijk instituut van ingenieurs, Vakafdeeling voor Werktuig-* en Scheepsbouw, des voorrniddags ten 10 uur 15 in de Sociëteit «Amicitia", alhier zijn 21e vergadering houden. Behandeld zullen worden lo. Vaststellen van de Notulen der Vergadering van 11 Maart 1905 (Verslag XX). 2o. Mededeelingen van het Bestuur. 3o Benoeming van eene Commissie van 4 leden tot het nazien der reke ning en Verantwoording van den Penningmeester over het Instiluuts- jaar 19041905. 4o. Vaststelling der Begrooting over het Instituutsjaar 19051906. 5o. Benoeming van een Afdeelings- Redacteur voor het Instituutsjaar 1905—1906. Go. Verkiezing van een President en van een Commissary wegens af treding van de Heeren R. Witte en J. S. van Veen, die ingevolge Artikel 11 van het Reglement niet herkies baar zijn. 7o. Üiscussip over: a. de Mededeeling door de 11II. H. A. Ravenek en J. C. van Dooren in de vergadering op 24 September 1904 gedaan over Zuiggas-installatiën, in het bijzonder die der Electriciterts- fabriek van de Maatschappij «Zeebad scheveningen" b. de Voordracht door den Heer Chr. Eeuwens in de Vergadering op 11 Maart 1905 gehouden over Centri- fugaalpompen, in het bijzonder de hoogdrukpompen. 8o. Mededeeling door het lid C. F. Stork over eene interessante stoom- machine-brekage, de vermoedelijke norzaak daarvan en de uitgevoerde herstelling. 9o. Voordracht door het lid J. de Kuyser over stoomturbines. lOo. Inleiding van den Heer II. Stolp tot het bezoek aan de Wagenwerk plaats der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij Direct na afloop der Vergadering zal een bezoek worden gebracht a«n de sub. lOo bedoelde Wagen werk» plaats. Ten 5V« uur Gemeenschappelijke Maaltijd in het «Hotel Zeiler" tegen over het Station te Baarn, a f2 per couvert. Zij die daaraan wenschen deelte- nemen, worden uitgenoodigd de bij hel convocatie hiljet gevoegde brief kaart onderteekend vóór f> Juli aan den Secretaris toe te zenden. Er zal in den trein van 4 14 Spoor- tijd uit Amersfoort een wagon 1ste en 2de klasse voor de deelnemers ge reserveerd worden. Het fort van den dwaas. Te Leymieux in Fiankrijk heefteen boei m. ii. Melley, die reeds teekenen van gevaarlijke krankzinnigheid ver toonde sinds hij 3 jaar geleden een erfenii-je kreeg, zich in zijn woning opgesloten Deuren en vensters heeft hij dichtgespijkerd en met zijn zuster heeft hij zich aldus vrijwillig inge- kerkerd. Een bevel tot inhechtenis neming is uitgevaardigd gegrond o. a. op de omstandigheid dat Melley op verschillende personen geschoten heeft maar een regelrechte bele gering van het fort Leymieux zal wel noodig zijn, willen de gendarmes den man in handen krijgen. Men schrijft uit Arnhem Eenige officieren uit Nijmegen bega ven zich Vrijdag per auto naar het tuinfeest op het Loo en hadden hun beste spullen, goed verzorgd, boven op de tuftuf gepakt. Zij hadden ech ter hqiten de waard gerekend in dit geval den wind en bemerkten, toen zei een (link eind weegs hadden afgelegd, dat een kepj spoorloos ver dwenen was. IJlings werd teruggereden, n.aar het hoofdtooisel werd niet gevon den. De reis naar Apeldoorn werd weder voortgezet, maar weldra kwam men tot de ontdekking dat de fraaie uniformjas van denzelfden officier den weg van de kepi was gevolgd Er bleef den luitenant niets anders over dan zich ongesteld te melden. Gisteren, tijdens den rijtoer van Z K. H. de Prins en de heeren van de Ileide-Maatschappij, naar den z.g. Hoogon Duivel, brak de as van den Prinselijken jachtwagen. Z-K. H. en de andere inzittende kwamen daardoor te vallen, gelukkig zonder zich te bezeeren. Uit een jonge den werd spoedig een nieuwe as samengesteld, met be hulp waarvan de jachtwagen zyn weg kon vervolgen. De Prins had blijk baar veel ploizior in het vermakelijk ongeval. Vad.J Een hevige warmte heeft in de vorige week de bewoners van New- York het leven ondragelijk gemaakt. De thermometerstand wisselde af tussclien 82en 90graden in de schaduw. Op een dag verlieten 30,000 men- schen de stad om aan het strand wat adem te gaan scheppen en het Centraal Park is bij nacht vol van menschen, die hun woning ontvluch ten en onder den blooten hemel te kampeeren. Een kastelein te Drogeham heeft er iets op gevonden, in zijn huis ver huringen te houden zonder zijn be drijf te staken. De notaris zat in een lokaal dat geen gemeenschap heeft met de «vergunninglocaliteit", de oproeper stond voor het opge schoven raam in hot vertrek van den notaris en de gegadigden stonden b'uiten. Nu en dan werd er pauze gehou den en staan verveelt gauw het publiek ging de herberg in, om te kunnen zitten en iets te gebruiken. De kastelein had succes van zijn uitvinding hij had een goeden dag! Men schrijft uit Barneveld: Bij publieke verpachting heeft het gias der vloeiweidn, enkele jaren aan gelegd voor rekening van den heer W. baron van Nagell alhier, ruim f 100 opgebracht. Als men nu weot dat de eigenaar ongeveer de helft van het gras dezer weide voor zich zelf gehouden heeft, kan men zich voorstellen hoeveel deze grond, die vroeger grootendeels heide was, heeft opgebracht. De moord op de Wed. Cerliju Twee van de zes arrestanten te Am- steidam zijn op vrije voeten gesteld, nl. F. De Haan en diens vrouw, Anna Wagei air. De vier overigen, de gebroe ders Wagenaar, hun moeder en zus ter, zullen vervolgd worden wegens diefstal en heling, met betrekking tot verschillende inbraken, waarvan de bewijzen in handen van de justitie zijn. Vooiloopig zijn de bewijzen van hun schuld aan den moord op de wed. Ceilijn nog niet voldoende voor een strafvervolging ook in deze zaak. Op de jongste kermis te Suaineer fTietsjerksteradeel) was een negeiin van 17'/jjaar te zien. Na een der voor stellingen des nachts nam de rijKs- veld wachter Rienkema, die de zaak niet te best vertrouwde, nog eens een kijkje bij den woonwagen van de nege rin, en toen bemeikte hij, dat zij bezig waszich te wasschen. Zij ver bleekte hpelemaal en, wat meer is, zij veranderde in een zuiier Neder- landschon jongen. Natuurlijk dat de spulleinan er nu spoedig van door g"'g- Rijwielen met muziek. Een Amerikaanscho uitvinder heeft hel ingenieuse idee gehad, een instru ment te scheppen, dat aan elk rijwiel en elke automobiel een nieuwe bekoring zal geven Hij wil n I. een samenstel van orgelpijpen in frame of chassis plaatsen en door den luchtstroom zul len die onder het rijden een welluidende muziek maken, Dubbel voordeel, De tourist, in wel luidende acocorden gehuld, zal geen last meer hebben van de eenzaamheid en het krassen zijner machine: hij pedaleert of chaulleert in een wolk van kunstgenot. Aan den anderen kant zullen geen oorverscheurende signalen meer noodig zijn om den peinzenden wandelaar tot de koude werkelijkhoid terug te roepen Geheel in tegenstelling met de sirenen uit de oudheid, wier harmonieusche zang do bekoorde zeelieden in don dood lokte, zullen cyclisten en chaulleurs ons voort aan juist het leven redden door hun medolieusch concert, tenminste als do nieuwe muziek niet de wandelaars in extase doet stilstaan. Een oud man had een groote hangklok waaraan iets niet in orde was. Hij nam het ding op zijn schou ders om het weg te brengen. Hij kwam een van zijn kennissen tegen, die hem aankeek en doorliep. Een honderd meter verder hoorde hij hola De oude man keek om en liep weer op zijn vriend toe, zuchtend onder den zwaren last. Zeg kerel, zoo werd hij toegesproken, zou het niet veel gemakkelijker zijn een hor loge bij je te dragen Aardbeien, In geen tijden is de handel in aard beien in de omstreken van Breda zoo ongunstig geweest als dit jaar. Vorst, koude en hagel hebben den pluk grootendeels doen mislukken, hetgeen voor de hoveniers een erge schade post is, want velen, zoo niet de meesten, rekenen er op met de opbrengst der aardbeien de pachtliuur te betalen. En dat zal men begrijpen, wanneer men weet, dat er hoveniers zijn, die andere jaren dagelijksch 250 a 300 liters ter markt brengen en nu dit jaar slechts 40 k 50. Burgermenschen, dio voor een dubbeltje ook weieens een liter aardbeien koopen, zullen er dit jaar voor dien prijs hun mondje niet vuil aan maken. De prijs was aan de Bredasche markt 19 cent, Welke zonderlinge wegen de blik sem soms volgt, blijkt uit een bericht uit Varseveld, waar de bliksem sloeg in een woonhuis van Vruggink op het Giezeveld. In het dak bij den schoor steen ingeslagen, waaraan veel bescha digd is, schoot de bliksem langs de schoorsteen in de kamer en sloeg de klomp aan den voet van den bewoner aan splinters, terwijl V. zelf nog een brandblaar bekwam vervolgens naar de keuken, waar hij een groot gat in een aldaar staanden roompot met melk sloeg, zoodat de melk door het vertrek stortte, doch zonder dat de pot omviel, van daar naar den kelder, terwijl de stukken steen door de kamer vlogen, tot zelfs op de kast. Na eenige steenen in den kelder losgerukt te heb ben, schijnt de bliksem door den schoor steen weer teruggekeerd te zijn. Een noodige schoonmaak. Te Kollum woont een weduwe, bij wie dezer dagen groote schoonmaak is gehouden door de buren, die dat noodig vonden, en het bleek ook nood zakelijk te zijn. Op het bed van het oudje lagen een partij oude lappen, oud papier, eenige pakjes margarine, een puthaak,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2