NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. DE SCHIMMELRIJDER. No. 52. Zaterdag 1 Juli 1905. Vier-cn-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Eene Nationale RemMt-Hnl. Rembrandt aan het Volk. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Tclephoouno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekond. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Aan onze Landgenooten! De 15e Juli 1906 zal voor Neder land een feestdag zijn. Dan is het 300 jaar geleden, dat te Leiden de man is geboren, die voorbestemd was Neèr- lands naam voor alle tijden en bij alle volken der beschaafde wereld beroemd te maken. Onder de vele groote kunstenaars der 17e eeuw, die den roem van onze vaderlandsche kunst wijd en zijd heb ben verbreid, schittert als de groot steRembrandt. Trotsch mogen wij er op zijn, dat de kunstenaar, wiens naam ir. geheel de wereld met eerbied en bewonde ring genoemd wordt, wiens arbeid honderdduizenden het hoogste kunst genot heeft geschonken, een der on zen is. Dat legt ons echter een zeer duren plicht op. En wel dezen het geheele Neder- landsche volk werkelijk zijn Rem brandt te doen bezitten. In onze Musea zijn de beste werken zijner kunst voor Nederland bewaard gebleven. Jaarlijks trekken duizenden uit binnen- en buitenland daarhenen, om zich aan die kunst te laven. Daarnaast zijn er echter duizenden, ja tienduizenden onzer landgenooten, die nimmer in de gelegenheid komen, onze Musea te bezoeken. Eene kleine vergoeding voor hen zou het zijn, indien zij tenminste eenige mooie reproducties van Rem- brandts meesterweikon konden be zitten. Maar ook zij, die wel, zij 't ook éénmaal, met eigen oogen »de Nacht wacht", »de Staalmeesters", de Ana tomische les" of een zijner heerlijke portretten hebben aanschouwd, ook zij zullen gaarne een mooie repro ductieals wandversiering hunner huis kamer, of geborgen in portefeuille, om nu en dan voor don dag gehaald te worden, bezitten. Wel zijn er uitmuntende reproduc ties van Rembrandts werk in ver schillende grootte en onderscheidene technische uitvoering te verkrijgen maar duur, zeor duur, en derhalve onbereikbaar voor het overgroote deel van ons volk. En toch, Rembrandt behoort aan het geheele volk; zijne kunst onder het volk te brengen, moet voor de Nederlandsche natie eene eerezaak zijn. Daarmede een aanvang te maken wanneer was de tijd daartoe geschikter dan thans, nu weldra de 300ste te rugkeer van zijn geboortedag zal ge vierd worden? De waardigste hulde, welke Rem brandt in 1906 gebracht kan worden, is ongetwijfeld de meesterwerken zij ner kunst in voortreffelijke reproduc ties in het bezit van zeer velen onzer minder bedeelde medeburgers te bren gen. Dit te verwezenlijken is het doel, waartoe ondergeteekcnde zich gevormd hebben tot een Comité voor de uit reiking eener nationale Rembrandt- gave aan het Nederlandsche volk. De Rembrandt-gave zal bestaan uit zes reproductie's in kleur, (ter grootte van 18 bij 25 c.M.) opgezet op zwart karton (p. m. 28'/i bij 35 c.M.) met vergulde omlijning; daarbij komt een korte tekst en beknopte levensbe schrijving van den meesterhet ge heel verzameld in een eenvoudigen omslag, versierd met eene reproductie naar het bekende geëtste zelfportret. De prijs van het geheele Album zal slechts één gulden bedragen doch uitsluitend voor onze Plaatselijke Comité's. De reproducties worden in de ateliers van de van ouds vermaarde Neder landsche firma Johannes Enschedé Zonen te Haarlem vervaardigd en geven de kleurenschoonheid der schil derijen voortreffelijk weder, terwijl de kunstenaars in ons Comité voort durend de goede uitvoering zullen controleeren. De onderwerpen der platen uit onze Rembrandt-gave zullen zijn 1. De Staalmeester (Rijksmuseum). De Joodsche Bruid (Rijksmuseum). Portret van Elisabeth Bas (Rijks museum). Simeon in den tempel (Maurits- huis). Landschap (Rijksmuseum). Portret van Rembrandt als officier (Mauritshuis). Bij onze keuze hebben wij rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de" platen ingelijst zouden worden, om als wandversiering te dienen. In dat geval zouden zij tenvolle beantwoor den aan het doel, dat wij ons voor stellen Rembrandt dagelijks bij en om ons Zijne kunst, het leven des volks veredelend en hot aansporend tot hooger genieten Dat kan door onze Rembrandt-repro- ducties uitstekend geschieden. Zoo zal Rembrandt dus inderdaad een der opvoeders van ons volk kunnen wor den. Zes reproducties komen ons vol doende voor. Do bezitter ervan kan b.v. twee laten inlijsten (eene een voudige en toch smaakvolle lijst be hoeft heusch zooveel niet te kosten) en kan dan nog twee maal, na ver loop van een zekeren tijd, in dezelfde lijsten andere platen zetten. Zco blijft Rembrandt immer nieuw, en zal lang zaam maar zeker al 't smakelooze en gevoel verstompende, dat onder den naam van vemenng doorgaat, ver dringen. J^fLfcale "W^ind in de huis kamer ^rkC neerdrukkend. De be woner te bedek ken. Wijl hij in de allermeeste ge vallen geen middelen bezit, dat te doen met werkelijk mooie platen, om dat deze veel geld kosten, grijpt hij naar de bekende leelijke gravures, oleographieën e.d., die hem voor een bagatel voor 't werk nog veel te veel worden aangeboden. Ter eere van Rembrandt's nage dachtenis willen wij trachten de wonin gen onzer minder bedeelde medebur gers te verlevendigen en te versieren met zijno kunst. Wie dus ons Rembrandt-Album moeten ontvangen Natuurlijk in de eerste plaats zij wier middelen hun niet veroorloven één of meer guldens voor enkele platen te besteden en voor wie toch wel degelijk een weinig kunst zoo goed zou zijn, en wien zij zoo goed zal doen. Hen moeten wij trachten te helpen, hun moeten wij de Rembrandt-gave als een nationaal huldeblijk op Rem brandt's 300sle" geboortedag aan bieden Nationaal, wijl wij ons tot de geheele natie wenden, om steun voor de ver wezenlijking van dit doel. Nationaal ook, wijl onze Rembrandt- Albums moeten komen in alle deelen des lands. Daarvoor is -echter veler medewerking noodig. Zooveel mogelijk moet in elke gemeente een Plaatselijk Comité voor de Nationale Rembrandt- Hulde gevormd worden, waartoe wij bij dezeu allen opwekken, die met ons plan sympathiseeren, en het willen helpen uitvoeren. Daar het hier eene volkszaak geldt en ons doel niets te maken heeft met eenige politieke richting of geloofs belijdenis, (daarvan is de samenstelling van ons Comité reeds het beste bewijs) meenen wij, dat in deze plaatselijke Comité's zitting kunnen en moeten nemen gemeentenaren van verschil lende politieke overtuiging en van ver schillend geloof. Nergens behoeft men te denken in onze gemeente kunnen we met zoo iets niet beginnen. Dat achten wij volkomen onjuist. Al kunnen er maar 10 Albums door een Comité besteld worden en 't hiervoor noodige bedrag van f 10.is toch zeker heel gering ook dan heeft 't Comité zijn taak vervuld. Wij roepen dus nog maals allen, die met ons willen mee werken toeSteunt het Plaatselijk Comité in Uwe Gemeente, en zoo er nog geen bestaatricht er gezamenlijk met gelijkgezinden één op on meldt dit aan onzen Secretaris! Deze zendt op aanvrage gaarne een exemplaar van dezen oproep aan hen, die in hunne gemeente het initiatief willen nemen tot 't vormen van een Plaatselijk Comilé. Tevens ontvangen zij daarbij een andere circulaire be treffende twee prachtige reproducties van N. Maes en P. de Hoogh (Rijks museum) geheel op dezelfde wijze uitgevoerd als de Rembrandt-repro- ducties zullen worden, welke door de firma Enschedé uitsluitend voor de leden van Plaatselijke Comité's ver krijgbaar worden gesteld. Elk plaatselijk Comité heeft tot taak in zijne gemeente zooveel mogelijk geld bijeen te brengon, en het daarvoor aan te schaffen aantal Rembrandt- Albums op de best mogelijke wijze te verdeelen, zoë dat ze aan liet doel, hierboven omschreven, beantwoorden. Hoe die verdeeling zal plaats hebben, daarover kunnen wij hier moeielijk uitweiden. Elk Comité zal rekening moeten houden met het beschikbare geld en plaatselijke toestanden. Zelf hebben wij er lang en breed over gesproken, of het Album geheel gratis zal worden weggegeven, of dat het beter zou zijn, van den ontvanger een kleinigheid al was 't maar een kwartje te verlangen, als waarborg, dat hij werkelijk prijs stelt op het bezit van wezenlijke kunst. Wij meenden DE. nEDERLGtlDSCHE HflUDELSBfltlK Koninklijk goedgekeurd Amsterdam. 2^£or\sMluy£ensshr;6^TeIe£Ki572^ Oorspronkelijke novelle van Tn. STORM. 26) Nu was het ebbe en de gouden September- zon schitterde op de ongeveer honderd pas hreede slibstrook en op de diepe geul in 't midden, waar de zee ook nu haar wateren doorspoelde. »Dat kan gedempt wordenzeide Hauke bij zich zelf, nadat hij daar een poos naar gekeken- hadvervolgens keek hij op, en van den dijk, waarop hij stond, over de kil heen, trok hij in gedachteD een lijn langs den rand van het afgesloten land, het Zuiden om en langs het Oosten terug over de voortzet ting van de kil en weer naar den dijk. De lijn nu, die hij in zijn verbeelding had getrokken, was een nieuwe dijk, nieuw ook in de con structie van het profil, dat tot dusver enkel in zijn brein had bestaan. "Dat zou een polder van ongeveer duizend pondemaat worden," zeide hij glimlachend tot zich zelf; «wel niet groot, maar En nu verdiepte hij zich in een andere be rekening; het voorland behoorde aan de ge meente, aan elk der leden een aantal aandeelen, al naar gelang van de uitgestrektheid hunner bezittingen binnen de gemeenti of volgens andere wijze verkregen rechtmatme aan hij begon op te tellen, hoeveel aarrdeelen hij van zijn eigen, hoeveel hij er van Elke's vader had gekregen, en hoeveel hij er tijdens zijn huwelijk reeds zelf had gekocht, deels in het onbepaald voorgevoel van toekomstig voordeel, deels omdat hij voor het weiden zijner schapen meer grond noodig had. Dat was een aanzienlijk getal, want ook die, welke aan Ole Peters hadden toebehoord, had hij aangekocht, daar deze er van af wilde zijn, toen bij een overstrooming zijn beste ram ver dronken was. Maar dat was een zelden voor komend ongeluk geweest, want zoover Hauke's geheugen reikte, was er zelfs bij hooge vloeden alleen de uiterste rand van overstroomd. Wat voortreffelijke wei- en bouwland zou dat worden, welk een waarde zou het wel vertegenwoordigen, wanneer dat alles door zijn dijk omringd was! Als een roes steeg het hem naar het hoofd, maar hij drukte de na gels in de palmen zijner handen en dwong zijn zijn oogen, helder en onbevoordeeld te zien, wat daar voor hem lag; een groote oningedijkte vlakte, die, wie zou zeggen, misschien reeds in de eerstvolgende jaren aan allerlei stormen en vloeiden zou worden prijs gegeven eu aau welker uitersten rand nu een troep vuile schapen mgzaam grazende op' %qj»pÉ?*liep voor hem zou het een bron worden van veel werk, strijd en verdrietMaar onlangs alles, was het hem, toen hij den dijk verliet en over het voetpad door de weide naar zijn terp terug keerde, alsof hij een grooten schat met zich mee naar huis nam. In het voorhuis kwam Elke hem tegemoet. «Hoe was het met de sluis vroeg zij. Met een geheimzinnig glimlachje zag hij op haar neer: "Wij zullen spoedig een andere sluis noodig hebben." zeide hij, «en duikers eu een nieuwen dijk." «Ik begrijp je niet," antwoordde Elke, ter wijl zij de kamer binnengingen, «wat bedoel je, Hauke?" »Ik wil," zeide hij langzaam en zweeg toen een oogenblik, "ik wil dat de groote uiterwaard, die tegenover onze hofstede begint en vandaar oost- waarts zich uitstrekt, tot een polder ingedijkt wordt; de hooge vloeden hebben ons bijna sedert een menschenleeftijd met rust gelatenmaar wanneer er eens een terug komt en den aanwas vernielt, dan kan. het opeens met al die heer lijkheid gedaan zijn slechts door de oude sleur is daar tot nu toe niets aan gedaan Zij zag hem vol verbazing aan. "Zoodoende berisp je immers je zelf!'' zeide zij. "Dat doe ik ook Elke maar er was tot nu toe zooveel anders in orde te brmgpii 1" >Ja, Hauke zeker, je hebt genoeg gedaan Hij had in den leunstoel van den ouden dijk graaf plaats genomen en zijn handen omklemden vast de zijleuningen. »Durf je dat wel aan vroeg zijn vrouw hem. "Dat durf ik, Elke!" antwoordde hij haastig. «Overhaast je niet, Hauke het is een werk op leven en dood, en bijna allen zullen je tegen zijnmen zal je voor al je moeite en zorgen geen dank weten 1" Hij knikte; "dat weet ik!" zeide hij. En wanneer het nu eens niet gelukte riep zij weer; »van kindsbeen aan heb ik gehoord, dat de kil onmogelijk gedempt kan worden, en dat men er geen pogingen toe behoeft te doen." Dat was een uitvlucht voor de luienzeide Hauke, "waarom zou men de kil niet kunnen dempen »Dat vernam ik nooit; misschien wel omdat het water er recht door spoeltde stroom is er te sterk." Plotseling kwam er een herinne ring bij haar op en een bijna schalks lachje straalde uit haar ernstige oogen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1