BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. nabijheid der Russische schepen gaan liggen. De Japansche landing op Sachalin heeft, volgens de Times en de Morning Post, ofschoon zij niet onverwacht kwam, in Petersburg algemeen, doch in olïieieele kringen en bij hen, die gcloofilon aan een naderenden vrede, diepo neerslachtigheid gewekt. Men had Sachalin beschouwd als een landstreek, die den Japanners aangeboden kon worden bij vredes- sluiting. Thans, nu ook dit eiland Japansch zal worden voor het einde van den oorlog, steekt de oorlogs partij in Rusland weer krachtiger het hoofd op, nu zij aantoonen kan dat de vrede gekocht zal moeten worden met zwaardere offers. De Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph, wijst met nadruk op dit verschijnsel. Tevens deelt hij mede dat generaal Linje- witsj. en de overige commandanten den Tsaar letterlijk uiet voorstellingen bombardeeren. waarin betoogd wordt dat een Russische overwinning, die alle geleden nederlagen zal doen ver geten, zeer nabij is. Het verlies van de Oostzee-vloot heeft den algemeene toestand niet erger gemaakt dan zij in de eerste oorlogsdagen was. In werkelijkheid ligt Ruslands macht in zijn landleger, dat nooit beter was dan thans. Leiders, officieren en manschappen hebben van de eerste fouten veel ge leerd, de reservisten zijn thans ge drild, de artillerie en cavalerie zijn voel beter dan de Japansche. De ver- keimingsdienst doet uitsluitende dien sten. Generaal Linjewitsj verlangt er ten zi erste naar, met zijn ondercomman- d.uiten, offensief op te treden. Hij vei zoekt den Tsaar dus eeibiedig en diingend zijn geestdriftvol leger niet aan den vooravond van een overwin ning terug te roepen. Onder den sterken indruk van zulke voorspiegelingen zijn de Rus sische gevolmachtigden ter vredes bespreking benoemd, en op deze voorspiegelingen moet ten zeerste ge let worden bij de onderhandelingen. Reeds nu verklaart men in de meest gezaghebbende kringen dat de vredesonderhandelingen nog niet leiden zullen tot het sluiten van den vrede. H. M. de Koningin-Moeder gaat 18 dezer naar Gotha ter bijwoning der meerderjarig wording en het aanvaarden der Regeering van den Hertog van Coburg, en zal den '20ste te Soestdijk terugkeeren. II. M. wordt vergezel! door Baro nesse van Ittersum en Ridder Pauw van Wieldrecht. Wegens de groote hitte ver- loefden de Koningin met Haar gasten Zondagmorgen en -middag indelom- merijke lanen van het Koninklijk Park's avonds, na vroeg het diner gebruikt te hebben, werd weder een rijtoer gemaakt. Als een staaltje van de harte lijkheid van H. M. de Koningin ver haalt men te Breda het volgende Toen H. M. de practische oefenin gen der cadetten bijwoonde viel aan do overzijde van den Singel een meisje in het water. Dadelijk riep H. M. een hoofdofficier en verzocht hem te informeeren naar den toestand van het meisje. Een cadet in een giek roeide over om te informeeren en bracht op last van zijn chef H. M. persoonlijk de gewenschte inlichtingen. Kamerverkiezing voor Zutpheu. Zaterdagmiddag vergadeide de Cen trale Liberale Kiesvereeniging in het district Zutphen met de Vrijzinnig Democratische Vereeniging teZutphen, t r bespreking van de nieuwe ver kiezing voor de Tsveede Kamer, vaca- ture-Borgesius. Als candidaten werden genoemd de heeren F. Lieftinck, te Haarlem, dr. D. Brocx, te Voorst, Van Loenen Martinet, te Bussum, overste Graalland te Haarlem, generaal Eland, te Arnhem, generaal Rooseboom, te 's-Ilage, jhr. mr. J. G. Ridder van Rappard te, Laren, F. W. J. Baron van Pallandt, te Rosendaal (G.) ,prof. De Louter, te Utrecht, jhr. mr. Smis- saeit, te 's-llage, A. van Raalte, te Dordrecht, en M. C. Schilthuis, te Hoogezand. (N. R. Ct.). Het Deventer Dagblad verneemt uit goede bron, dat er ernstig over gedacht wordi, de portefeulle van oor log in het aanstaande babinet aan den kolonel van het corps mariniers, den lieer J. B. Verhey, Jen afgevaar digde uit Rotterdam, aan te bieden, Het blad voegt daaraan toe: «Deze keuze zou nog lang niet slecht zijn. Verhey bohoort tot de Unie libe ralen en dus tot de meerderheid, die thans aan het roer komen moet. Hij heeft als Kamerlid streds getoond een warm hart te hebben voor het leger, en tegen misbruikon en misstanden te willen opkomen. »Bovendien heeft kolonel Verhey oorlogsondervindingen opgedaan, ge tuige zijn Militaire Willemsorde: en daardoor is zijn blik allicht ruimer geworden dan die van een bureau- generaal. Hot zou werkelijk niet kwaad zijn, als er eens iemand aan het hoofd van liet departement van Ooi log kwam, die buiten het Nederlandsche leger staat, (Kolonel Verhey behoort tot de mariniers niet tot de marine), en de zonderlinge begrippen, die men er maar al te vaak hoort verkondigen." Crediet voor den middenstand I De heer H. K. A. Sauter te Oss, heeft voor het congres van den Nederl. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand een schriftelijk praeadvies uitgebracht over »Crediet voor den Middenstand" Resumeerende komt hij tot het volgende dat hel credietwezen voor den han deldrijvenden en industrieelen mid denstand dringend verbetering behoeft; dat de verbetering vooral verkregen wordt door eigen banken door en voor den middenstand opgericht dat de plaatselijke vereenigingen plaatselijke banken behooren op te richten dat deze, tot een of meerdere cen trale banken vereenigd, in nauwere aansluiting grooteren steun vinden; dat de hulp van den Staat in de zen noodzakelijk is. En zijn besluit is dan dat de plaatselijke vereenigingen het credietvfaagstuk op deze wijze zullen trachten op te lossen en dat de Ned. Bond van vereeni gingen voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand bij de regeering op der, gewenschten steun zal aandringen. De uitslag der j I. Maandag ge houden stemming voor leden van den gemeenteraad is als yolgt: District 1.575 uitgebrachte stemmen. H. W. van Esveld 317, J. C. Rolan- dus Hagedoorn '278, J. Ger. Kleber254, H. Koning 2'22. Gekozen de heer H. W. van Esveld. Herstemming tusschen de heeren Rolandus Hagedoorn en Kleber. District II. Uitgebracht345stemmen. A. A. Hamers 200, P. van Achter berg 136. Gekozen de heer A. A. Hamers. District III. Uitgebracht 505 stem men. A. M. Tromp van Holst 350, C. J. Plomp 303, A. Herschel Bzn. '184 Gekozen de heeren Tromp van Holst en Plomp. Des avonds bracht de Amersfoort- sche Muziekvereeniging de herkozen raadsleden eene serenade. Uitslag der Toelatingsexamens aan het Gymnasium alhier Toegelaten tot kl. I: onvoorwaar delijk J. Bakker (Serri.), E. H. Brandligt (Amersfoort), H. G. J. de Bruyn (Amersfoort), H. H. Kievits (Nijkerk), C. W. F. Kyftenbelt (Hoevelaken), H. A. C. Schone (Baarn), H. N. Spit (Sem L. C. Spijkerboer(Harderwijk). Voorwaardelijk: F. W. Drijver (Naarden), Th. H. A. Guntenaar(Sem.) Tot kl. II: onvoorwaardelijk: G. A. Fijnvandraat (Weesp), B. H Spijkèrboer (Harderwijk). Tot kl. IVG. W. J. Neeb (Harder wijk). Uitslag van het overgangsexamen aan het Gymnasium alhier: Bevorderd van kl. I tot kl. II: OnvoorwaardelijkP. N. U. Harting, R. C. de Lange, W. F. C. van Nieuwen- huizen, H. W. Nolting, A. M. E. des Tombe, A. W. Verhoef. VoorwaardelijkF. J. W. Westra. Niet: 1. Van kl. II tot kl. III: OnvoorwaardelijkA. A. M. C. Bolk, W. E. J. Bolk, B. A. van Kleef, J van Nieuwenhuizen, C. W. A. van Pallandt, L. B. N. van der Veer, D. F. van Slooten. Voorwaardelijk; A. Greidanus. Niet: 4. Van kl III tot kl. IV: OnvoorwaaidelijkTh. H. G. Bre mer, G. P. Giskes, J. E. Glim, E Janssen, A Rinkel, W. B. Spijkerboer, G. J. de Wilde en de toehoorder G. W. J. Noeb. Voorwaardelijk Th. J. II. Ste6nbeek. Niet: 2 Van kl. IV tut kl. V: Onvoorwaardelijk: B. D. Cordemans, L. J. Eveleens, S. Goveits, H. W. van Nieuwenhuizen, B. ter Haar Romeny, 11. J. Verhey. Van kl. V tot kl. VI: Onvoorwaardelijk: H. W. van de Sande Bakhuyzen a en b, J. A. R. Frederikse a, A. M. Gaasbeek a en b, A. G. H. J. Kievits b. VoorwaardelijkD. II. Recter. Door den Heer Cornelis Bernar- dus Kok overleden te Amersfoort den 5en Juni j I., Penningmeester van de Oudheidkundige Vereeniging Flehite is aan die Vereeniging gelegateerd vrij van successierechten, zijne verzameling antiquiteiten als porcelein, Schilde rijen, meubelen, glaswerk, zilver en boeken. De Vereeniging «Handel en Nij- verheid", goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 3 Maart 1902, No. 35, vergadert op Donderdag 13 Juli 1905, in liet Hotel »de Zwaan" des avonds te 8 ure ter behandeling van: Voor stel van het Bestuur om den Vooizitter onzer Vereeniging als nog af te vaar digen voor de a.s. Algemeene Ver gadering te Maastricht; Ballotage; Ingekomen stukken; Mededeelingen. De heer W. N. Coenen alhier komt voor op de aanbeveling voor de betrekking van leeraar in de kunst geschiedenis aan de hoogere burger school met vijf-jarigen cursus voor meisjes te Utrecht. Omtrent de Poppententoonstel- ling van VrijJag 14 tot Maandag 17 Juli in «Amicitia" te houden, kunnen wij het navolgende mededeelen De tentoonstelling staal onder patro naat van de «Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer". De verzameling poppen is met groote moeite en met veel kosten bijeen gebracht, aanvankelijk geheel als lief hebberij. Naarmate ze vermeerderde, werd de geldelijke waarde natuurlijk steeds grooter, en het is dus zeer begrijpelijk dat de eigenaressen het kapitaal, dat er in zat, niet geheel renteloos wilden laten. Er werden dus op verschillende plaatsen tentoonstel lingen georganiseerd, als te Amster dam, Utrecht, Leiden, Arnhem, Nij megen enz., en overal met het meeste succes. Niet alleen kinderen, maar ook tal van volwassenen kwamen overal de fraaie poppen bewonderen. Omtrent de nauwkeui igheid van de costuums kan men zeker zijn, daar de poppen gemaakt zijn in de plaatsen waarvan ze de kleederdracht voorstellen. De verschillende provincies van ons land zijn vertegenwoordigd, en van de pro vincies nog weer afzonderlijke deelen en plaatsen. De Hollandsche afdeeling omvat verder: doopelingen, wees kinderen, soldaten van het Heilsleger, bruid met strooistertjes, een pleeg zuster met volledigen uitzet, enz. Een heele afdeeling is gewijd aan Fransche drachten. Men zal daar o. m. kunnen zien een Bretonsch bruidspaar, visschers uit Trouville, een vrouw uit Duinkerken die aan een processie deel neemt, Elzasserinnen, enz. Ook Noorwegen, Zweden, Beieren, Italië, Polen, Rusland, Turkije, Japan en China zijn vertegenwoordigd. Zelfs zijn er Zigeunerinnen, Eskimo's en Indianen. Bijzonder interessant moeten de his torische costuums zijn, bijv. een Hol landsche dienstbode uit het jaar 1500, een paartje a Ia Watteau, andere in empire- en rococostijl, kinderen, la keien enz. in stijl Louis XVI, een Florentijnsch edelman, een Russisch vorst uit de 18e eeuw. Verder Napo leon, Jeanne d'Arc, I.odewijk XVI, Marie Antoinette, Madame Pompadour, Maria Stuart, Koningin Elizabeth, Jacoba van Beieren. Ook de leger-uniformen zijn niet vergeten. In het geheel zijn er 200 poppen, welke allen in glazen kasten worden uitgestald. Vooral moet ook zeer bezienswaardig zijn een Hindelooperkamer op van de ware grootte, vervaardigd naar de groote Kamer in het Nederlandsch Museum te Amsterdam, door den zelfden maker, den heer Roosjes, en gestoffeerd met verschillende stukjes echt antiek speelgoed door den heer Van Elserloo, De heer H. C. van der Horst, directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier, is na eene korte doch hevige ongesteldheid te Utrecht in het ziekenhuis overleden. Tijdens het hevige onweder dat zich Zondagavond boven de stad ont lastte, sloeg den bliksem in een der hooge bootnen ondoraan het terras van «Amicitia". Van boven tot onder kon men den door den bliksem genomen weg volgen. De bast is daar, ter breedte van ongeveer 5 cM., afgerukt. Een klein gat in den grond deed zien waar de vuurstraal in de aarde was gegaan. De majoor T. E. M. von Lilaar, van het le reg. huzaren alhier, wordt op 1 Sept. a. s. gedetacheerd te Haar lem en voorloopig belast met het toe zicht op het Depót-escadron aldaar. Moord in de Scheveningsche boscbjes. Voor de Haagsche Rechtbank werd heden behandeld de strafvervolging ingesteld tegen Arnoldus Albertus Marie Brouwers, 18 jaren oud. Aan den beklaagde is ten laste gelegd, dat hij den 9en November 1904 in de Scheveningsche boscbjes, achter de Bataaf, opzettelijk en met voorbe dachte rade Jacoba Cornelia Pot, weduwe Krijsman van het leven heeft beroofd door moedwillig haar met een mes een steek toe to brengen, waar door de beide slagaderen van den hals zijn afgesneden of aangesneden tengevolge waarvan een heftige bloe ding is ontstaan die den dood van bedoelde dame tengevolge heeft gehad. Een vrij talrijk publiek is op de gereserveerde tribunede publieke tribune is geheel bezet De beklaagde is bij het binnentreden, der zaal, voor zoover waai neembaar, zeer kalm. Door den president, jhr. mr, Quintus ondervraagd zegt bekl. dat hij reeds voor den 9en November 1904 bij hem een aandrang bestond om iemand van het leven te berooven. Op den 9en November was die aandrang niet bijzon der sterker dan vroeger. Wandelende in de Scheveningsche boschjes vroeg hem een dame gekleed met een grijzen regenmantel, naar den weg naar de Wittebrugen dadelijk kwam de gedach te in hem op haar te dooden. Hij wees haar den weg sloop haar daarop ach terna, haalde een mes dat hij steeds bij zich droeg uit den zak en bracht de dame twee steken in den hals toe. Hoewel hij niet bepaald wist dat daar slagaders liepen begreep hij toch datde plaats waar hij stak levensgevaar lijk was. Beklaagde' vertelt verder van zijn jeugd, van een doorstane hersenziekte, van zijn vertrek naar Amerika waar hij kennis maakte met een meisje met wie hij gehoopt had te trouwen en van zijn terugkeer hier in het land met een bitter gemoed en een wrok tegen de menschen, tengevolge waar van een aandrang bij hem opkwam om iemand te vermoorden. In October 1904 in de Wagenstraat le 's-Hage loopende deed zich die drang sterk bij hem gevoelen, doch toen kon hij er nog weerstand aan bieden, omdat hij aan God dacht en zijn beter ik boven kwam. Brouwers vertelde verder hoe op 8 November de aandrang om iemand te dooden weer krachtiger werd. Op 9 November ging hij in plaats van les te gaan nemen, naar de Boscbjes en na het plogen van zijn misdaad was hij blij en had hij een gevoel van verlichting. De twee volgende nachten sliep hij rustig, eerst Zater dag, den dag zijner aanhouding, was hij weer angstig geworden. Opdesbetreffende vragen antwoordde hij nog dat het hem vooral op 9 November onmogelijk was langer weer stand te bieden aan den drang om iemand wie dan ook te dooden. Hij stootte daarom met zooveel kracht toe. Duidelijk omschrijven hoe het gevoel telkens bij hem opdoemde, kon beklaagde niet. Hij moest iemand doo den, boe, dat deed er niet toe. Het vreeselijke van zyn daad zag hij niet in en hij kon zelfs de verzekering niet geven dat hij niet nogmaals hetzelfde zou doen. Daarna begon het getuigenverhoor. De deskundigen prof. Jelgersma en dr. Rosenstein, die bij hun rapport blijven volharden dat bekl. lijdt aan ziekelijke storing 2ijner verstandelijke vermogens en gebrekkige ontwikke ling, werden langdurig verhoord. De deskundigen drs. prof. Jelgersma en Rosenstein handhaven hun rapport, waarin zij concludeeren dat bekl. lijdt aan eene ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens en gebrek kige ontwikkeling. Onder een bepaald ziekte-geval kunnen zij hem niet brengen. Hij verkeert in nerveuzen, melancholischen toestand, geneigd tot dwanghandelingen, waartoe de nei ging kan terugkeeren. In den regel tracht een patiënt zich te verzetten tegen eon dwanghandeling door rede neeren, doch houdt het redeneeren op, dan volgt eene handeling, in den regel, een impulsieve waaraan geen weerstand te bieden is. Veelal open baart zich bij een patiënt angst wan neer hij den drang voelt opkomen. Volgens opgave van dr. Rosenstein zijn er bij beklaagde geen lichamelijke afwijkingen, evenmin op sexueel ge bied. Aan epilepsie is bekl niet lijdende. Desgevraagd verklaart prof. Jel gersma nog, dat een dwanghandeling wordt voorafgegaan door een dwang voorstelling en wordt uitgevoerd zoo dra de contramotieven te zwak wor den. De hersenziekte waaraan de bekl., volgens verklaring van zijn ouders geleden heeft, kan mede oorzaak zijn van de gebrekkige ontwikkeling. Dik wijls wordt eene drang- (dwang) han deling geheel doelloos bedreven Op een vraag van den verdediger mr. Francken, antwoordt pi of. Jel gersma, dat het zien liggen van messen in een winkel-étalage (gelijk hier is geschied) den moordlust kan opwek ken bij een patiënt als bekl. Hier deed het zien van messen wellicht den emmer overloopen. Waarom bekl. juist mevr. Krüsman tot zijn slachtoffer heeft gekozen en eene kinderjuffrouw, die hij even te voren was tegengekomen, heeft laten loopen kan de prof. niet verklaren. Welken strijd de bekl. met zich zelf heeft gevoerd is niet uit te maken. Poging tot zelfmoord en neiging om een ander te dooden ontspruiten gelijk bij bekl. dikwijls op dezelfden bodem. Op een vraag van den rechter mr. Feith, herhaalt prof. Jelgersma, dat bekl. is een gedegenereerde en here ditair belast. In zijn requisitoir in de zaak tegen A A. M. Brouwers, wegens den moord op de weduwe Kruseman wees de subst.-ofïicier van justitie bij de Haag sche Rechtbank, mr. Van Geuns, op de twee omstandigheden, die zich hier voordoenhet gruwelijke van het feit en de groote moeilijkheid waarvoor de strafrechter zich geplaatst ziet. Over het eerste slechts een enkel woord. Spr. herinnert aan het tafe reel, dat zich daar aan het oog voor deed op den avond van 9 November in de Scheveningsche Boscbjes, waar justitie en politiebeambten stonden rond het lijk van een vrouw, badende in haar bloed, die men toen nog niet kende. Angst en spanning heerschten in de Residentie gelijk 25 jaren ge leden, toen eene familie in het Wil lemspark aldaar door een moord zoo zwaar getroffen werd. Die angst en spanning verdwenen, toen het den wakkeren veldwachter Vermeulen ge lukte den dader te arresteeren. Deze lijn loslatende, komt spr. tot het juridische gedeelte der zaak. juridisch van weinig belang, zielkundig van zooveel meer beteekenis. De vraag rijstis hier moord of doodslag aanwezig Spr. helt over tot het laatste. Doch ook dit laat spr. rusten. De vraag is: is bekl. toerekenbaar? Dat hebben niet de deskundigen, maar de rechters uit te maken, met voorlichting van de des kundigen. Daarom moest de behan deling van deze zaak' in het openbaar geschieden, dat eischte het rechts- vertrouwen, het vertrouwen dat het publiek in den rechter moet hebben. Daarom kon deze zaak niet in Raad kamer woiden afgedaan. De publieke opinie had recht om het verloop in deze zaak te kennen. Hulde bracht spr. aan de deskun digen prof. Jelgersma en Rosenstein, die hunne waardige voorgangers Tel- legen en Reeling Brouwer, wier nage dachtenis het O. M. huldigde, met zooveel talent hebben vervangen. Alsnu komt spr. tot de toereken baarheid en de maatregelen, die tegen over deze beklaagde moeten genomen worden. De ontoerekenbaarheid neemt het O. M. met de deskundigen aan, maar daarnaast is het van oordeel, dat bekl. voor geruimen tijd uit de maatschappij zal moeten worden ver wijderd. Hierna gaat spr. aan de hand van een wetenschappelijk werk na de overeenkomst van dit bedrijf met dat in bedoeld werk beschreven. Hier ontbrak elk motief om iemand van het leven te berooven; ook hier heerschte gebeele onverschilligheid

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2