RUITENIAND. zieke koopers trachten mee te lachen, want: »Een verstandig koopman voegt zich naar de nukken, kuren en ge woonten van zijn begunstigers Dat is Imusch geen karakterloosheid, dat is «koopmanschap." Men geve zooveel mogelijk toe eri vermijde iedere quaestie, al meent men nog zoo goed in z.ijn recht te 2ijn." In gemoede kan ik u, geachte nering doenden, dus den raad gevenschip per zooveel mogelijk. Ik meen daar mee volstrekt niet dat men zich alles moot laten "welgevallen meent men verongelijkt to zijn mon tiacht den cliënt door een beleefd briefje van zijn onbillijkheid te overtuigen, in den winkel zelf kraait echter altijd de haan der afnemers koning; zoo behoort het. Men blijve altijd beleefd, ook al kookt het inwendig. Bij lastige dames die alles overhoop laten halen en niets koopen, moogt ge alleen zeggen: zeer wel, dames, ik houd me aanbevolen. Meer niet, en de vuist moogt ge slechts in den zak ballen. Dit alles betreft de burger cliënteele. Ten opzichte der high-life-cliën teele, die helaas slechts sporadisch winkelt, geldt maar één regel, namelijk »op een grooten afstand blijven en de vormen nooit uit het oog verliezen." ».Men late zich niet verleiden om ook maar één stapje verder te gaanten slotte krijgt men toch de pitten naar het hoofd." Valsche bankjes van 10 gulden Te Amsterdam zijn een paar valsche bankbiljetten van f 10 voorgekomen. Zij zijn doormiddel van de pbotogratie nagebootst, waardoor een bruin ge tinte afdruk is verkregen de namaker heeft de blauwe partijen geheel uit de hand met waterverf nageteekend De valschheid springt dadelijk in het oog door de omstandigheid dat de voorzijde een andere serie en nummer vertoont dan de achterzijde (de beide voorgekomene biljetten droegen van voren Serie A. K. 53096 en van achteren Serie A 11. 4197), terwijl het watermerk ontbreekt. Boni. De correspondent van de N. R. Cl. te Batavia seinde Paseempa onbezet. De hoofden van Zuid-Boni liebhen zich te Sindjai onderworpen. Het volk van Noord- Boni volgt. Het blad teekent hierbij aan: Het door onze troepen betreden pad leidt naar de borgstelling Paseempa, die gelegen is op ongeveer 5 K.M. (hemelsbreed) ten Westen van Palakka. De troepen hebben een zwaren marsch achter den rug. Gedeeltelijk wordt het voetpad ten zuiden begrensd door een steilen heuvelrand, terwijl het op den linkeroever van de rivier over 1200 M. door het diepe ravijn loopt; dit ravijn wordt meteen scherpe bocht verlaten, waarna het pad met vele puntige steenen is belegd en vele gaten daarin voorkomen. Dit maakt het marcheeren, niet het minst voor de lastdieren, zeer bezwaarlijk. Om lastdieren over het geheele pad te kunnen gebruiken, is het noodig een steen van 2 M. middellijn op te ruimen. Ook wordt bet pad op vele plaatsen door daarover gevallen boomstammen versperd. Heel snel zal het marsch- tempo dan ook niet geweest zijn. Na het ravijn verlaten te hebben, voert bet pad over flauw gohend terrein door de stelling van Paseempa. Paseempa is een zeer sterke berg- stelling, waartegen de F.ngelschen in 1814 gevoelig het hoofd stootten. Den 9en December 1869 viel die stelling den generaal Van Swieten ook zonder verlies in banden, daar ook toen die stelling niet bezet bleek. De generaal Van Swieten rukte er tegen op met drie compagnieën infanterie en een peleton cavalorie. De stelling van Paseempa ontleent bare defensieve waarde aan de stormvrijheid, die het voorgelegen diepe ravijn verschaft en dat tevens eene omvatting van de stelling onmogelijk maakt. In het jaar 1900 word deze stelling bezocht en veikend door den kapitein van den generalen staf A. E. Piera, die toen geen spoor van kunstmatig aangelegde verdedigingswei ken ontdekte, terwijl latere berichten, zelfs tot Dect mber 1904, luidden, dat de Boniërs niet van plan waren daar versterkingen aan te leggen. Sindjai is de hoofdplaats van de afdeeling Oosterdistricten van het Gouvernement van Celebes en Onder- hoorigheden en als zoodanig de stand plaats van den adsistent-resident van die afdeeling. De plaats Sindjai ligt dicht bij de Z. O. punt van Boni, iets ten zuiden van onzen post Balang Nipa. Uit het telegram volgt verder, dat de bevolking van Noord-Boni den strijd al moe is, hetgeen weer zou bevestigen het gerucht, dat de be volking niet erg tegen ons gekant is. Tot nu toe lijkt de expeditie tegen Boni veel op een zegetocht, maar over den verderen loop is niet veel te zeggen, daar het aanvankelijk zich niet verzetten zeer goed een list van de Boniërs kan zijn om ons verder het land in te lokken, om dan het afmattende optreden tegen onze trans porten enz. te beginnen. Dit moeten we echter afwachten, liet zal niet lang meer duren of de compagnie maiéchaussee komt aan het woord om den ouden vorst op te sporen en te arresteeren. Toen Koning Leopold, bij de Onaf hankelijkheidsfeestviering te Brussel, den oudste der oudstrijders van 1830 het officierskruis der Leopoldsorde op de borst zou spelden, van welke orde de veteraan reeds het ridderkruis droeg, ging dat niet zonder protest. De oud-strijder wilde niet, op 's Konings bevel, zijn ridderkruis afnemen. »Dat nooit, Sire!' ant woordde hij, eenigszins verontwaar digd. »Ik behoud mijn kruis, daar ben ik te zeer aan gehecht." Of de Koning hem al beduidde, dat bij een ander, een hooger eereteeken zou ontvangen, bij was er niet toe te bewegen, het kruis af te nemen en hij hield het stevig vast. «Maar ik wil u een officierskruis er voor in de plaats op de botst steken," zei de Koning. »Zeer goed, Sire. Dank u wel. Maar speld dan het nieuwe naast het andere. Dan zal ik ze beide dragen." Koning Leopold, die veel schik had in het geval, voldeed aan het verzoek en zoo blonken op de borst van den oud-strijder de twee kruizen van de Leopolds-orde naast elkaar. Ecu gletscher neergestort. In het bovendal van den Scheiok- stroom, in centraal Kaschmir, is, naar uit Simla gemeld wordt, een gletscher naar beneden gekomen. Hij ligt dicht bij de uitmonding van de Scheiok, in den Indus. De stroom is hierdoor volkomen gestremd en tot een lang meer aangezwollen. Die reusachtige natuurlijke afdamming loopt gevaar te wijken zoodra het ijs smelt. Breekt de dam, dan zal de watermassa on weerstaanbaar het dal van den Indus, in Kaschmir, overstroomen. En er schijnt geen middel te zijn om het vreeselijk gevaar af te wenden men heeft enkel maatregelen kunnen nemen om de inwonois tijdig te waarschu wen. De mogelijkheid eener andere hulp bestaat niet. Bijna alle fabrieksarbeiders te Riga staken; het zijn er nu 21,000. Spoorwegwerkers hebben zich bij hen aangesloten en de verzending is ge staakt. De electrische tram staat ge heel stil. Ook staken alle koetsiers. Geen schip kan laden noch lossen Ook de doodgravers stakenin de kapellen liggen 41 lijken, die niet be graven kunnen worden. Op de meeste fabrieken is de roode vlag geheschen Er is een vrijwillige burgerwacht gevormd om den eigendom te be schermen. Op straat patrouilleeren overal de Kozakken. Men vreest vooi ernstige onlusten. PI.A4TSEI.IJH NIEUWS. Gisterenochtend passeerde H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg in twee auto's onze ge meente ten einde een bezoek te brengen aan de gasten van H. M. de Koningin- Moeder (de eifgraaf van Erbach en familie) op Soestdijk. Des namiddags te 5 uur precies op ile terug!eis werden de vorstelijke per sonen hier en daar met gejuich begroet. De chaulleurs der drie auto's van de firma Verwey Lugard, waarmede H. M. de Koningin gisteren een uit stapje maakte, zijn bij de terugkeer van liet I.oo, wegens door de gemeente l ijden met te groote snelheid, bekeurd. Het college van Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeeute te Amers foort heelt aanbesteed het sloopen der beslaande en het bouwen eener nieuwe kosterswoning aan de Sint Joiiskerk. Ingekomen waren elf briefjes, te weten van: W. Hendriksen, f7165; T. van Daal, f6954; E. de Bruin, Hoogland, f6710; B. Elzenaar, f6470; E. Wolfs winkel, f6400; E. J. Ruitenberg, f6394; J. Klaarenbeek Jr., Hilversum, f6392; T. van Hoogevest, f6179; J. van Keulen f5990; E. van Keulen, f5900; J. C. van Ey bergen, f5875. Het werk is den laagsten inschrijver gegund; 1 Januari e.k. moet het ge reed zijn. Werd de Industrie- en Huishoud school de vorige week door de Firma Van Hoogevest Van Nte, Kamper binnenpoort, verblijd met een doel matig wisselbord voor de electiische schelgeleiding, deze week werd haar door de Singel -Maatschappij, vertegen woordiger de heer J. C. Kamp, West singel bij de Varkenstnarki, een trap- naaimachine met bijbehoorende appa raten ten geschenke aangeboden,een en ander is met dank aanvaard. Het jaarverslag der Vereeniging lot opvoeding van half veiweesde, vei waarloosde of vei laten kinderen vermeldt omtrent de plaatselijke af deeling het navolgende: De afdeeling »Ameisfoort" ver pleegde in het afgeloopen jaar 26 pupillen, numl. van de Aldeeling Amsterdam 8, Assen 2, 's-Gravenhage 3, Naarden-Bussum 6, Zeist 2 en voor eigen rekening 5. Amersfoort heeft dit jaar weer eene treurige ervaring opgedaan met een der verpleegden, die het zwervend leven als koopman van zijn vader verkoos boven eene goede en ge regelde verzorging. Maar het kon daarentegen bij andere verpleegden de goede gevolgen van de bewezen zorg coiistaleeren en van hunne dank baarheid in dit verslag melding maken. Het aantal leden, dat in het eerste jaar van het bestaan der afdeeling snel toenam, vermeerderde dit jaar wel, maar in mindere mate. Om de kas der afdeeling to versterken werd eene artistieke soriée gegeven, die een groot succes had. De afdeeling ontving verder van een I.id-Beschermer die onbekend wenschte te blijven eene belangrijke schenking, en gaat dan ook met moed voorwaarts, overtuigd, dat waar krachtig gehandeld wordt, de giften nifcl zullen uitblijven. De ontvangsten dezer afdeelingen bedioegen f870 32', de uitgaven f629.40. Zij heeft voorts een kapitaal van f3380.— nominaal. De afdeeling teil 6 beschermers 110 leden en 33 begunstigers. Gisterenmiddag werd door den Bond tot bescherming van den trek hond in Nederland op de Beestenmarkt alhier wederom eene keuring van trekhonden gehouden. Aangebracht waren 29 honden, meerendeelsin goede conditie. Do prijzen werden toege kend als volgt: Voor reuen Ie prijs Kaats te Hamers- veld, 2e prijs C. Harrenwarren te Amersfoort en Hooft te Hoogland, 3e prijs N. Eijkelenburg en Driënhui- zen te Amersfoort, 4e prijs W. Schaap en J v. Veen te Bunschoten. Voor teeven le prijs J. Koelewijn te Spakenburg, 2e prijs niet toege kend, 3e prijs Loren te Amersfoort, 4e prijs C. Harrenwarren te Amers foort en Zwanenburg te Sloutenburg. Voor enkelspannen le prijs J. Koe lewijn te Spakenburg, 2e prijs W Schaap te Bunschoten, 3e prijs Kaats te Hamersveld en Zwanenburg te Sloutenburg, 4e prijs Schoonebeek en Drieënhuizen te Amersfoort. Voor meerspannen le prijs niet uitgereikt, 2e prijs Binnendijk te Amersfoort, 3e prijs J. v. Veen te Bunschoten en P. van Oven te Amers foort, 4e prijs niet uitgereikt. Een talrijk bolangslellend publiek, waaronder een aantal dames en heeren van elders woonde de keuring bij. De bemei kingen het vorig jaar door den keurmeester omtrent de karren gemaakt waren grootendeels opge volgd. Ter bevordering van het goede doel stelde mevr. S. den keur meester een bedrag van f 10.ter hand. Zaterdag j.l. werd onder voor zitting van dr. Goethard in het café »de Arend "een bijeenkomst gehouden der floriotieke afdeeling vandeNeder- landsche Botanische Vereeniging. De vergadering droeg geheel een tech nisch kaïakter. Verschillende zeldzame en merkwaardige excursies werden besproken en eenigeinterossante exem plaren o. a. Crilhinum Maritinum, op Schouwen door den heer Van Itersum gevonden, getoond. Naar aanleiding van een ingekomen missive werd het Weerier Nomenclatuurcongres door dr. Goethard met veel waardeering besproken. Vervolgens werden de besprekingen inzake de bescherming der «wilde" flora en het behoud der natuurmonu menten voortgezet. In verband met reeds verkregen resul taten werden mededeelingen gedaan* Ook werden regelingen getroffen omtrent de werkzaamheden der afdee ling, vooral betreffende het inzamelen van materiarl op elk botanisch gebied; het uitschiijven van excursies enz. Hel onlangs te Weert geopende botanisch station maakte ook een onderwerp van bespreking uit. Besloten werd dr. Th. Weevers te Amersfoort als lid toe te laten. De a.s zomervergadering zal te Coe- vorden worden gehouden. De deelnemers der goed bezochte vergadering hebben Zondag een excur sie gemaakt in het Noorden der Gel- dersche valleiterwijl Maandag het veld van onderzoek zich uitstrekte tusschen Amersfoort en Utrecht. By de wedrennen te Woestduin behaalde Miss Bouncez van kapitein Jhr. Rutgers van Rozenburg den eer sten prijs (f550) in een verkoopsren vlakke baan. afstand 1800 meter. Voor f 700 te koop gesteld, ging het paard voor f 1000 aan luitenant baron van Heemstra over. Aan de gemeente-besturen, auto riteiten, Colleges en ambtenaren in de provincie Utrecht is bij Prov. blad de volgende kennisgeving gericht van de aanvaarding der betrekking van com missaris der Koningin in de provincie Utrecht: Op heden aanvaard ik de betrekking van Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, waartoe het H. M. behaagd heeft mij te benoemen bij Hongstderzelver besluit van 27 Juli 1905, no. 37 en heb de eer zulks te brengen tor kennis van alle autori teiten, colleges en ambtenaren in dit gewest. Ik druk daarbij den wensch uit, dat mij bij de vervulling dier betrekking ondersteuning en medewerking mogen te beurt vallen, waardoor onder Hoo- geren Zegen de belangen van dit Gewest bet meest kunnen worden bevorderd. De Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht F. D. SCHIMMELPENNINCK. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het postkantoor Amersfoort gedurende de 2e helft der maand Juli. Brieven. Jan Faber, Amersfoort. G. v. Berg, Amsterdam. A. Berfeloo, Enschede. Bureau Advertentie Courant, Harderwijk. Mevrouw? Hilversum. M. Vermeer, Schiedam. Grimmelt, Winterswijk. B. van Keut, Wedn. Pr uwen, Briefkaarten. Huiskes, Amsterdam. R. de Boer, Mevrouw Pejer, B. Deenokamp, Baarn. Mej. A. Geluk, Haag. Mej. M. Vriesema, Leiden. Mevr. Van Palenstein, Valkenberg (L.) J. Last, Zwolle. Uit het Buitenland terug. Mlle S. Jacob, Bruxelles. Heer en Mevr. Dr. J. Schut, Thale Harz. De le luitenant B. W. baron van Dedem van het le regiment hu zaren, wordt overgeplaatst van hier naar Leiden. De kapitein F. A. Nieuwen'nuis van het 5e regiment infanterie, is aan gewezen om tijdelijk de betrekking van plaatselijk adjudant waar te nemen voor den kapitein Jhr. P. C. Siberg, die wegens ziekte den dienst zal verlaten. Ook die woorden gingen van huis tot huis, (hoe kan dat in eene kleine gemeente ook anders, en ook Hauke kwamen zij ter oore. Hij zeide er geen woord over, ook niet tegen zijn vrouw; maar soms kon hij den arm zoo heftig om haar middel slaan en, haar naar zich toe trekkende, uitstooten "Blijf mij trouw Elke! Blijf mij trouw!" Dan zagen haar oogen hem vol verbazing aan: "U trouw? Wien zou ik dan anders trouw zijn?" Maar het duurde niet lang, of zij begreep zijn woorden: «Ja, Hauke, was het, wij zijn elkander trouw; niet alleen omdat wij elkaar noodig hebben.'' En dan ging ieder weer aan zijn werk. Het zou daarmee goed zijn geweestmaar toch gevoelde hij ondanks al zijne drukke bezigheden, een leegte om zich heen, en in zijn hart nestelde zich trots en geslotenheid tegenover andere menschen; alleen jegens zijn vrouw bleef hij altijd dezelfde, en 's avonds en 's morgens lag hij aan de wieg van zijn kind op de knieën, alsof daar de plaats van zijn eeuwig heil was. Tegen ziju knechts en de arbeiders werd hij echter strenger; de onbekwamen en nalatigen, die hij vroeger op kalmen toon berispt en terecht gewezen had, werden nu door ruwe woorden opgeschrikt en Elke ging soms heen, o:u dit i:r stilte weer goed te maken. Toen de lente naderde, werd het werk aan den dijk hervat; door een zomerdijk werd, tot bescherming van de nieuwe sluis, die nu gemaakt moest worden, de opening in de westelijke dijklinie gesloten, en gelijk de vol- tooing der sluis haar einde naderde, zoo be reikte ook de hoofddijk allengs al sneller de hoogte waarop hij geprojecteerd was. Gemakke lijker werd het werk niet voor den dijkgraaf, die alles regelde; want in plaats van Jewe Manners, die in dien winter gestorven was, werd Ole Peters tot heemraad gekozen. Hauke had geen pogingen willen aanwenden, om dat te verhinderen; maar in plaats van de aan moedigende woorden en de daarbij behoorende vertrouwelijke tikken op zijn linker schouder, die hij zoo dijkwijls van den ouden peet van zijn vrouw had ontvangen, stuitte hij nu bij diens opvolger op heimelijken tegenstand en op onnoodige bezwaren, die hij met nuttelooze redenen moest bestrijdenwant Ole plaatste zich wel op den voorgrond, maar in dijkzaken behoorde hij niet tot de bekwamen; ook was hem van vroeger de «klerk" nog steeds een doorn in het oog. De helderste hemel was op nieuw over zee en veld uitgebreid, en de polder zag weer bont gekleurd van de zware runderen, wier geloei van tijd tot tijd de diepe stille ver brak; vrolijk floten hoog in de lucht de leeuwe riken, maar men luisterde eerst daarnaar, als haar gezang voor een oogenblik verstomde. Het werken werd door geen ruw weer be lemmerd, en de sluis stond reeds met haar nog ongeverfde gebinten in elkaar, zonder dat zij ook slechts gedurende een enkele nacht de beschutting van den voorloopigen dijk had noodig gehad; de Heer scheen het nieuwe werk te zegenen. Ook Juffrouw Elke's oogen lachten haar man toe, wanneer deze op zijn schimmel over den dijk naar huis keerde. «Je bent toch een flink dier geworden zeide zij dan en klopte het paard op den gladden hals. En hij sprong, wanneer zij het kind op den arm had, fluks uit den zadel en liet het nietige diDgetje op zijn armen dansen; wanneer dan de schimmel zijn bruine oogen op het kind gericht hield, zeide hij weieens: «Kom hier, gij zult ook eens de eer hebben!" en dan zette hij de kleine Wienke want zoo was zij gedoopt op zijn zadel en leidde den schimmel aan den teugel de terp rond. Ook de oude esschenboom genoot soms de eer; hij zette het kind op een wiegelenden tak en liet het daarop schommelen. De moeder stond dan met lachende oogen in de deurmaar het kind lachte niet; zijn oogen, waartusschen een fijn neusje stond, staarden eenigszins dof in de verte, en de kleine handjes grepen niet naar het stokje, dat de vader haar voorhield. Hauke lette daar niet op, hij had ook vol strekt geen verstand van kleine kinderen. Maar Elke zeide soms, wanneer zij het helderoogige meisje op den arm van hare werkvrouw zag, dat ongeveer te gelijkertijd geboren was met het hare, op droevigen toon: «Het mijDe is nog niet zoover als het uwe, Stina," waarop de vrouw dan, terwijl zij den dikken jongen, dien zij aan de hand had, met ruwe teederheid heen en weer schudde, antwoordde«Ja vrouw, kinderen zijn verschillend, die dirar stal mij de appels uit de kamer, eer hij nog twee jaar oud was!" En Elke streek den dikken jongen de krullen uit de oogen en drukte heimelijk haar stil kind aan het hart. En toen October in het land kwam, stond de westkant der nieuwe sluis reeds stevig in den van beide zijden nauw aan- sluitenden hoofddijk, die, tot op de opening bij de kil na, nu met zijn zacht glooiend profiel rondom naar den kant van het water afhelde en vijftien roet boven de gewone vloedhoogte uitstak. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2