BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Mayer, die reeds vóór jaren naar Sacha- lin is getrokken om als liefdezuster haar leven te wijden aan de rampza lige bannelingen. Tot zooverre het artikel in »Eigen Haard", en onder eene verandering van meester zou men zoo opper vlakkig als slotsom daaruit trekken kan het eiland slechts winnen. Het eiland Sachalin heet hij de Japau- ners Karafoeta. Wegens hot koude klimaat is er nagenoeg geen land bouw, maar de borgen bevatten vele minerale schatten, vooral zilver, en langs de kust wordt barnsteen ge vonden. De wateren van bet eiland zijn rijk aan visch, waarom vooral het door Japan wordt begeerd. De Japanners hebben dan ook altijd geprotesteerd tegen het verdrag van 1875, waarbij geheel Sachalin aan Rusland werd afgestaan in ruil tegen den onbeteekenenden Kurile-archipel. De wijze waarop de Koningin dei- Nederlanden de Engelsche Kanaal- vloot ontving", alzoo schrijft de Lon- densche «Standard, »was eon vriende lijke daad van internationale beleefd heid. «Wij hebben menigmaal hardnekkig gestreden met Nederlandsche zee lieden. maar, hetzij wij overwonnen of de nederlaag leden, wij kwamen nooit uit den strijd zonder verhoogde achting voor onze tegenstanders. «Het moot voor Sir Arthur Wilson, die zoo waardiglijk de beste traditiën der Engelsche vloot handhaaft, een groot genoegen zijn geweest, Admi raal Tadema te begroeten als verte genwoordiger van de belangwekkende en geestkrachtige Vorstin, die reeds toen zij op jeugdigen leeflijd den troon beklom, blijk gaf van eenige der hoogste begaafdheden van ervaren souvereinen. «Het was een der ongelukkige ge volgen van den Zuid-Afiikaanschen ooi log, dat onze strijd rnet afstamme lingen van het Hollandsche ras groote ergenis gaf aan een volk, waarmede wij om geen andeie reden eenige twist hadden, terwijl wij er mede verbonden zijn door gemeenschappelij- ken afkomst en geestelijke zoowel als godsdienstige sympathieën. «Onnoodig is het ook te betoogen van hoeveel belang de onafhankelijk heid en de voorspoed van Nederland is voor Groot-Brittannië. «Laat ons hopen, dat do hartelijk heid der begroeting aan boord van het Admii aalsschip kan worden be schouwd als een teeken van hernieuw de en steeds toenemende hai telijke gevoelens tusschen twee volken, wel ker staatkundige ontwikkeling veel punten van overeenkomst aanbiedt." De keizer en de rijkskanselier Von Bülow hebben, zoo verneemt de Daily News, beiden den wensch te kennen gegeven, dat deontvangst der Engelsche vloot overal zoo hartelijk mogelijk zijn zou. De oflicieuse Norddeulsche Allg Zeitung bevat dan ook een oproep in dien geest. Engeland en Duitschland. De Weener Zeil" ziet in het ont wijken door koning Edward van Enge land van zijn bloedverwant, den keizer van Duitschland en daarna zijn bezoek aan Frans Joseph, een opzettelijken slag in het gezicht, aan Duitschland toegebracht. Zooals gemeld, hadden verschillen de bladen in het vooruitzicht gesteld, dat koning Edward zijn keizerlijken neef ontmoeten zou op weg naar zijn badplaats in de Donau-monarchie. Maar daar is niets van gekomen, zoo dat er in de uiterst koele verhouding van de beide groote rijken geenerlei verandering ten goede is gekomen. John Buil ziet in Duitschland van de laatste jaren een geduchten mededin ger. Door de verbazingwekkende ont wikkeling van Duitschland's handel en van zijn handelsvloot, door het toe nemend aantal zijner oorlogsschepen en door zijn koloniale idealen komt het met Engeland, dat vrijwel opper machtig geworden was, in botsing. Door in Marokko ook een woordje te willen meespreken en daar ook voor zijn handelsvloot open deur te eischen, trapte het 'tVereenigd Ko ninkrijk geducht op de teenen en tevens de met Engeland bevriende natie, Frankrijk, dat sedert de Egyp tische allaire zoo'n beetje de vrije had in de kustlanden ten zuiden der Mid- dellandsche Zee. En de handige gezant van het keizerrijk Von Taltenbach, wist juist nog voor de conferentie der mogendheden inzake Marokko een Duitsche leening te plaatsen bij den sultan, zonder dat het verwijt hem treffen kon, dat hij als politiek per soon buiten ziju boekje ging. Maar, zooals de «Figaro" deze week opmerkte, ook Engeland ontziet niet overal Duitschlands gevoeligheid, 't Verbond met Japan heeft ten doel zijn koloniaal bezit in Oost-Azië te verzekeren en meer in het bijzonder de Duitschers uit Mantsjoorije, het dal van de Yang-tse en uil China te verdringen. En dat Engeland de Oostzee nu juist ging kiezen als oefeningsplaats voor zijn vloot op het oogenblik van de Duitsche marine- manoevres, werd al even moeielijk aan de Spree verkropt. De manoeuvres der Duitsche marine zijn nu op latei- datum gesteld en als conti a- beleefd heid gaan de Duitsche schepen dan in de Noordzee oefeningen houden Naar wij vernemen is b'nnen enkele dagen het Koninklijk b- sluit te verwachten, waarbij allereerst voor het binnenlandsch verkeer de voorzijde van prentbi iel kaarten voor schrif telijke mededeelingen mag gebezigd worden. Verwacht wordt dat met 1 September deze bepaling voor het buitenlandse!) verkeer van kracht zal worden. Het Duitsche Rijkspostbestuur heeft bekend gemaakt, dat van 1 Septem ber af in liet verkeer met de Euro- peesche landen, bij wijze van proef, dergelijke bepaling van kracht zal zijn. Vad. Niettegenstaande het regenach tige weer maakte H. M. de Koningin Zondagmiddag, vergezeld van Z. K. H Prins Hendrik, Jhr. Van Geen, parti culier secretaris, en movrouw, bene vens de hofdame baronnesse Rengers, een rijtoer in een jachtbrik met vier paarden door de Hoog-Soerensche bosschen. De oorlogsschepen uit ludië. In veiband met de binnenkomst uit Oost-Indië van de thuisvarende divisie onder bevel van den schout- bij-nacln Snethlage, welke divisie heden te Vlissingen wordt verwacht en door H.M. de Koningin op 29 Augustus zal worden bezocht zullen op eerstge- noemden datum zich, onder bevel van den oudsten commandant der reede Vlissingen vereenigen, Hr. Ms. «Piet Hein", «Everlsen", «Reinier Claeszen", «Zeehond" en 2 groepen torpedobooten. Hr. Ms de Koningin zal a/b. van de «Utrecht" de reis tot Hoek van Hol land mede maken, vergezeld van de geheele vloot, die vervolgens koers zal zetten naar Texel. Vacantic gevraagd De afdeeling Utrecht van den Natio- nalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland hoeft zich met een algemeen adres tot patroons in Utrecht gewend ter verkrijging van minstens één week vacantie, met behoud van salaris, voor handels- en kantoorbedienden. Het Algem. Nederl. Werklieden verbond zal begin October een land dag houden te Delft. Aan de orde zullen daar o. a. worden gebracht de arbeiderspensionneering en de onge vallenverzekering voor den landbouw. De Zeister bosschen. Uit Zeist shiijft men Aangaande het dieigend gevaar, dat alom de ronde deed, n. 1. het voor het publiek sluiten van de bekende schoone Zeister bosschen, wordt uit betrouwbare bron medegedeeld, dat de eigenaresse van dit aanvankelijk geno men besluit is teruggekomen, wat door de ingezetenen natuurlijk zeer wordt toegejuicht. Wel zullen door de eigenaresse maatregelen genomen worden, ter voorkoming van baldadigheden en het vernielen van het bosch, wat in den regel door vreemdelingen geschiedt De ansjovis- visscherrij op de Zuiderzee is dezen zomer over het geheel zeer onbevredigend geweest: toch is de totale aanvoer nog aan merkelijk grooter dan in de beide voorgaande jaren; de geheele vangst bedroeg dit jaar 20.000 ankers; in 1904 werden gevangen 4000; in 1903 7000, in 1902 '00.000 en in 1901 90.000 ankers. Uit deze cijfers blijkt hoe wisselvlalig de uitkomsten der ansjovis-visscherij zijn. De haringvisscherij. Met de haringvangst is en blijft het schaarsch.en is tot heden 79 000 ton minder gevangen dan tot denzell- den datum van het vorige jaar. De prijzen houden zich goed en waien deze week zelfs iets hooger dan de vorige week. De kleinere vangst drukt niet zoo zeer op de reeders, wier kosten aan merkelijk lager zijn, dan wel op de kui pers, die duizenden tonnen in voorraad hebben en niets verkoopenop de pakkers, die de haring oppakken en per ton botaald worden, en niet het minst op de visschers, die op de nieu we loonregeling aangemonsterd zijn, 8 cent per ton en voor het oude loon f9 per week of 2 pCt. van de besom ming niet meer wilden varen. Te Baarn is overleden de heer Jac Ankersmit. De overledene was geruimen tijd lid van den gemeenteraad van Amster dam en eenige jaren ook Wethouder van publieke werken. Hij was bovendien oud-directeur der Deli-Batavia Maat schappij. RECLAME. Ten voordeele van Amersfoort. Dit zijn geen woorden van een bewoner van Engeland of Duitschland, doch die van een buurman. De Heer J. tcrWolbeokj~ tfvnende Valkenstraat lt te Amersfoort, meldt onsVanaf het oogen blik dat ik met üjjr kosters llugpijn nieren Pil len begonnen ben, is het rdij mogen gelukken een groote verlichting te - bekomen in mijn nierziekte, dit?" sedert zes -jaren het hoofd ge boden had aair allerlei geneesmiddelen. Wegens nier- en blairsziekte wenLik afgekeurd uit den dienst van fN. Indie. lje dokters daar zeiden mij, dat er niets aan nujn ziekte te doen was en ook inkHolland decfb'ik dezelfde ervaring op. Steeds had ik een ellendige pijn en zijden en in de borst. lipt water-kwafii met een branderig pijn lijk gevóel en elk'oogenblik moest ik hieraan toegeven, het zag er gewoonlijk zeer troebel uit en veelvuldig was er bloed in. Sedert lang had jk alle hoop op herstel opgegeven, doch toen.', ik hoorde omtrent al de genezingen, door Uw .pillen tot stand gebracht, wenschte ik hier mede1 een laatste proef te nemen. Ik nam ze in en hoe groot was mijn verrassing, toen ik recd$ na een paar dagen een groote verlichting bespeurde, ik ging geregeld door en drie weken la tof was ik geheel hersteld. Ik heb thans geen pijn', meer en gevoel -mij een geheel ander mensch, ik flnrf handt zclfvniet aan mijn genezing go- looven erl' al mijn .vroeger lijden komt mij' nu voor als een benauwde droom. Ik ben zeer blij dat ik eindelijk een afdoend geneesmiddel gevonden heb, dat ik met vcifaouwen aan alle nierlijders kan aanbevelen. - Ik ondergeteekemfe verklaar dat bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U;goed dunkt. Hebt gij ooit getfrijfeld dat U nieren de oor zaak Uwer ziekte w^ren Hebt gij pijn in den rug. in het hoofd; of in de lendenr Lijdt gij' aan rbcumatiek, zwjplte van het hart of water zucht? Is Uwe urinaloozing te weinig oCtn veel vuldig en is Uw wat<5: vermengd met st^èn of be zinksel? Gevoelt ge Cf immer verxnprfö, terneer geslagen en prikkelbaar. Denk uefeens over na. Verzeker U dat men I dsuwhtéTosters Rugpijn Kieren Pillen geeft,dezelfde die de lieer terWolbeek gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de -Weg. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. In de afgeloopen week dineerde bij H. M. de Koningin Moeder ten Paleize Soestdijk o. m. de Majoor A. P. Metelerkamp van de Rij- en hoef- smidsschool alhier. liet Koninklijk echtpaar reed Maandagochtend omstreeks 10 uur per automobiel door onze gemeente naar bet paleis Soestdijk om 'smid- dags tegen vier uur op dezelfde wijze naar het Loo terug te keeren. Zondagmorgen werd er in de Hofkapel op 't Loo eon godsdienstoe fening gehouden, waarbij voorganger was ds. Meinders. H. M. de Koningin. Prins Hendrik en 't gevolg waren daarbij tegenwoordig, benevens eenige genoodigden. Tot tekst was gekozen Psalm 73 23 en 24, gezongen wer den Ps. 138 1Gezang 21:4; gezang 3 1 en 3, en Ps. 73 12. Bij het plaatselijk telephoonnet zijn aangesloten met no. 130 de beer E. van Vollenhoven en met no. 141 de heer C. V. Gerritsen. Op de j.l. Maandag alhier gehou den paardenmarkt waren aangevoerd 200 paarden. 60 hitten en 30 veulens. Paarden golden van f 80 tot 1 450 Hitten van f 60 tot f150 en veulens van f 80 tot f 160. Er was over 't algemeen vluggen handel, terwijl hooge prijzen besteed werden. Ook buitenlandsche koopers bezochten de markt. Mejuffrouw M. H. F. H. van de Loo slaagde te 's Gravenhage voor de acte Duitsch (L. O.) De generaal-majoor A. D. Petter, commandant van de 4e divisie infan terie, zal, vergezeld van den chef van den staf, den majoor van den generalen staf A. L. Klerk de Reus, van 24 tot 28 Augustus de oefeningen bijwonen van het le regiment infanterie. Bij Kon. besluit is aan den gep. kapt. jhr. P. G. Siberg, plaatselijk adjudant alhier met ingang van 1 September, onder toekenning van pen sioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend Het bedrag van het pensioen is vastgesteld op f 1179 's jaars. De le luitenant R. O. van Manen, van het le regiment huzaren, wordt met ingang van 1 September over geplaatst bij het le depót huzaren te Haarlem. De navolgende onderofficieren en korporaals van het 5e Regiment infan terie zijn met ingang van 2 October toegelaten tot het le Studiejaar van den Cursus, sergeantenWichman, Key- zer, Floor, Harmsen, Nooi dhoek-Hegt, milicien-sergeant Utzman, reserveser geant Eidbrink, de sedert tot sergeant bevorderde korporaals Briët, Yrugt, van 't Sant en den korporaal v. d. Burght. Onderstaande onderofficieren, herkomstig van den curcus van het 5e regiment infanterie, zijn aan den hooldcursus te Kampen geslaagd voor het officiers-examen. a. infanteiie, hier te lande; F. C. Feuerstein, J. L. Hamel. 1'. C. Willod Verspille. b. A in in istratie li. t. I. II. F. Scho- faei ts c. Infanterie O. I. L. G. A. J. Beu- li «is. d. A imini-lratie O. I .L. G. G. P. de Reuver en 11. J. C. Wolft. Bij Kon. Besluit van 10 Augustus j.l. No. 25 is aan den Reserve Eerste Luitenant 1. J. Dermout eervol ontslag uit den dienst verleend. De navolgende onderofficieren herkomstig van het 5e Regiment Infan terie zijn geslaagd voor den rang van 2e Luitenant der Infanterie: Sergeant Beukers, Feuerstein, Hamel de Jong, de Reuver en Wolff. Met het oog op de invallende Israëlitische feesten wordt aan alle militairen van dien godsdienst en wier familiebetrekkingen niet in de garni zoensplaats wonen verlof verleend van 29 September a.s. tot en met 23 Oetqbér a.s. ,<^ij die aan de strengere krijgstucht 'zijn onderworpen worden hiervan uil gesloten. 37Uste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 21 en 22 Aug. 1905. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 2007 2030 2033 2790 5925 10366 11542 15333 15360 17001 1700917013 en 20994. Te zamen 13 prijzen. „DOKTERSMANOEUVRE". Op de Leusderheide werd gisteren de jaarlijksclie practische oefening voor den geneeskundigen dienst der land macht gehouden. De belangstelling was al bijzonder groot, vooral van de zijde van het publiek. Een heuvel bij den ingang der Leusderheide zagen wjj reeds 's ochtends om 10 uur geheel mot toe schouwers bedekt, voor het meerendeel dames, die met hun lichte toilletjes een aardig kiekje leverden. Onder de militaire autoriteiten die de oefening meemaakten merkten wij op generaal-majoor A. D. Petter, com mandant der vierde divisie infanterie, generaal-majoor Binnendijk,inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, aan wien was toegevoegd als adjudant, den dir. off. v. gezondheid 2e kl. A. A. J. Quanjer, voorts kapitein R. Dufour, adjudant van Z. Ex. den Minister van Oorlog. Om aan het personeel van den ge neeskundigen dienst gelegenheid tot practisch werken te geven ging aan de hospitaalmanoeuvre een gewone militaire manoeuvre vooraf, waaraan onder leiding van kolonel de Meester, garnizoenscommandant te Amersfoort, deelnamenhet 5e regiment infanterie (vier bataljons), een half escadron ordonnansen, twee batterijen van het le regiment veldartillerie en een sterk detachement hospitaal-afdeeling. Het geneeskundig personeel stond onder leiding van den dir. off. v. gezondheid 2e kl. A. van der Moer, cbel van het militair hospitaal te Assen. Er was een oprukkende oostpartij onder commando van luitenant-kolonel Weuringh, bestaande uit de geheele straks genoemde sterkte, en een ge maskeerde westpartij onder bevel van kapitein Keetell, gevoimd door een klein detachement infanterie en twee veldstukken. Bij het Hertenhuis vereenigde de veldartillerie en de ordonnansen zich met de infanterie. De veronderstelling der oefening was, dat in den ochtend van den 22sten Augustus een detachement van meer genoemde sterkte van Hoevelaken over het Hertenhuis en Oud-Leusden naar Driebergen marcheert. Bij het Hertenhuis ontvangt de com mandant bericht dat een vijandelijke afdeeling van onbekende sterkte, zich bevindt ter hoogte van mijlpaal 7'/» aan den grintweg AmersfoortMaarn, dus ongeveer anderhalf uur ten zuid westen van Amersfoort. De commandant besloot zijn marsch voort te zetten en verdeelde daartoe zijn infanterie in drie gevechtsliniën. In gesloten colonne werd te half negen de Arnhemsche weg verlaten. De artillerie begaf zich noordelijk van Oud-Leusden naar de boschranden ten noordoosten der Leusderheide met de huzaren als spits, vooruit, trokken de infanteristen naar Oud- Leusden. Een paar honderd meter voorbij Oud-Leusden werd de weg Amersfoort—Doorn verlaten en werd een linkerzijweg, een zandpad, dat in het Appelwegje uitloopt, ingeslagen. Omstreeks half tien was de ooste lijke heiderand bereikt. Do heide weid echter niet betreden men hield zich schuil in de boschranden en tusschen het eikenhakhout, hetwelk uitmun tende dekking bood. Met was nog geen tien uur toen een ordonans den leider rapporteerde dat de vijand gesignaleerd was. Spoedig klonk nu een dokterssig naal en trokken talrijke ziekendragers en verplegers met de officieren van gezondheid naar het slagveld om de eerste geneeskundige hulp te verleenen en de noodverbanden te leggen. Wij zullen hen straks volgen. De oefening werd voortgezet tot ongeveer twaalf uur toen in het Holle gat een goede stelling was verkregen. Nadat «verzamelen" was geblazen vereenigde de verschillende compag- niën zich en trokken terug naar het schijvenhuisje waar gerust werd on een cantine was opgeslagen. Omstreeks half twee werd officieren-appel ge houden. Het geneeskundig personeel zette inmiddels de oefening voort. Zooals reeds werd gezegd gaven signaalhorens het sein waarop de ge wonden konden bezocht worden. Dit geschiedde driemaal. De eerste stoot omstreeks halfelf na de eerste salvo's. De tweede na het ontwikkelen van het gevecht en de derde bij het einde der oefening. Met de bekende groene ziekenkar- ren, zware tweewielige wagens, waarin slechts twee ligplaatsen of vier zit plaatsen zich bevinden, of in de rader- baar verbeterd systeem de Mooy, werd nu naar het slagveld getrokken. Van eiken gewonde werd de indentiteit vastgesteld, evenzoo de dragnose en een hulpverband gelegd. Vervolgens de verschillende gegevens op een kaart geschreven en die op een zichtbare plaats op den zieke gelegd. Bij kogelvanger 10 was een hulp- verbandplaats ingericht, waar men de gewonden voorloopig naar toe bracht. Deze velbandplaats was het eenigo plekje, dat eenige beschutting bood tegen de felle zonnestralen, maar miste het zoo noodige water. Dit moest dus aangevoerd worden. Inderdaad, keus was hier in die woeste heide niet (een groot deel is een ware woestenij, door dat alle struiken en heide bij de groote heidebranden van het vorig jaar zijn verbrand.) Van de hulpverbandplaats werden de gewonden in de ziekenwagens, lange vierwielige voertuigen naar de hoofd- verbandplaats vervoerd. Deze hoofd verbandplaats wasopgo- slagen op een boerenerf te Oud-Leus den. De schuur diende voor verband- plaats, de groote huiskamer voor- operatiezaal. Er heerschte in zoo'n verbandplaats enorme orde. Er zijn verschillende afdeelingen. A. de aan komst waar ieder gewonde wordt ingeschreven. S. de afdeeling vervoer, waar de vervoermiddelen gestationeerd worden. C. de verbandplaats en D. de operatiekamer. Verder vindt men er de apotheek en verbandwagen, en andere materiaalwagens. Daar in oorlogstijd gemakkelijk ge brek aun \ervoermiddelen kan ontstaan is het geraden het personeel te oefenen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2