BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Officieele Publicatie. Gemengd Nieuws. jaarlijks 100£millioen pud opbrengen, zijn op weg van te verdwijnen. Wij vragen bescherming onzer eigendom men". Men verzekert dat er 1000 gewonde Armeniërs zijn in het gasthuis van Balachanzy. Men seint uit St. Petersburg aan «Petit Parisien" De petroleumnijverheid te Bakoe is feitelijk vernietigd. De verliezen bedragen verscheidene honderden millioenen voor de particu lieren en 500 millioen voor den staat. Meer dan 100.00O arbeiders zijn zonder werk en duizenden werklieden zijn gedood. De Fransche en Engelsche kapita listen lijden zware verliezen en 't is nog niet gedaan. De St. Petersburgsche correspondent van den «Lokal Anzeiger" seint: De vreeselijke naphtabranden in Bakoe duren voort. Bijzonderheden ontbreken, omdat de telegralische en telefonische verbin dingen met eenige plaatsen verbroken zijn. De toestand in het naphtagebied is vreeselijk. Menschen, die gisteren nog millionnairs waren, zijn vandaag tot den bedelstaf gebracht. De voortdurende wetteloosheid, die in het zuiden heerscht, draagt de voornaamste schuld: roof en moord zijn daar aan de orde van den dag. De gouverneur generaal is machte loos hij kan op verre na niet voldoen aan alle aanvrage om bescherming, omdat er geen voldoende militaire macht beschikbaar is. Ook de moord- pai lijen tusschen Tartaren en Arme niërs houden aan. Deze verschrikkelijke naphthabran- den brengen nieuwen nood over heel Rusland. De naphtbafabrikunten wil den eenigen tijd geleden uit eigen middelen een wacht vormen: onbe- grijpelijkerwijs weigerde de regeering echter hun daarop verlof te geven. Anders zou de tegenwoordige ramp nooit zulk een grooten omvang heb ben kunnen aannemen. Van uitvoer van petroleum kan nu geen sprake meer zijn. Het voornaamste gevecht beeft niet plaats gehad te Bakoe, maar een ware veldslag werd geleverd tusschen de opstandelingen en de troepen op de terreinen der exploitaties van Bala chanzy. De sterke troepenmacht werd ge steund door artillerie. De wei klieden, die zich in de gebou wen van het hospitaal hadden ver schanst, werden er ten slotte uit ver jaagt. Nadat de troepen eerst talrijke salvo's hadden gelost, staken zij de banjonet op het geweer en namen het gasthuis stormenderhand in. Andere benden vielen het militaire kamp en de stapelhuizen der inten dance aan, doch weiden afgeslagen met verlies van een doode en een gewonde. Men schat het aantal slachtoffers op 8 of 10 duizend. Enkele Engelschen in Bakoe worden in hun huizen belegerd. De consul van Engeland te St. Petersburg dringt onverwijld op het zenden van troepen aan. Onderhandelingen tusechen Noorwegen en Zweden. De onderhandelingen tusschen de afgevaardigden van Zweden en Noor wegen te Karlstadt zijn Donderdag vooi loopig gestaakt. De onder handelaars zijn naar hun respectieve lijke hoofdsteden teruggekeerd, naar het heet om hun regeering te raad plegen. De correspondent van «Poli- tieken" zegt, dat achter die schorsing van de onderhandelingen echter een ernstig verschijnsel zit. Hij vermoedt of meent te weten, dat de Zweden ten opzichte van de grensvestingen van geen toegeven willen weten en hun eisch op dat stuk een ultimatum is. De Noorsche onderhandelaars zul len nu het Storthing laten beslissen, denkt hij. Koninklijk bezoek te Arnhem. H. M. de Koningin-Moeder bracht Maandagmiddag per automobiel een bezoek aan Arnhem. Na den lunch ten huize van den commissaris der Koningin, baron Mollerus van West kei ke, begaf 11. M. met gevolg ver gezeld door den Commissaris en mevrouw Mollerus, zich te voel naai de Groote Kerk waar kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente de hooge gasten ontvingen. Na bezichtiging van het gebouw nam II. M. nog het stadhuis van buiten in oogenschouw en wandelde vervolgens naar het huis van den Commissaris terug Ver volgens werd met een omweg over den Velperweg, de terugtocht naar Soestdijk aanvaard. Cholera gevaar I De »N. Arnh. Ct." schrijft «Zooals bekend is heerscht in Rus land en Duitschland de cholera in ernstige mate. Dagelijks nu komen te Zevenaar Duitsche en Russische landverhuizers aan, waarvan velen den nacht aldaar verblijven: nu eens vijf dan twintig, soms dertig en meer. Van geneeskun dig onderzoek is geen sprake. Zij wor den ongehinderd toe- en doorgelaten. Wij meeuen de aandacht der bevoegde autoriteiten hierop te moeten vestigen. Maatregelen aan te geven, welke dienen te worden genomen om het gevaar van besmetting te vooi komen ligt niet op onzen weg: wij bepalen er ons op toe te wijzen op het gevaar, waarvan het bestaan zeker niet zal worden ontkend. De mogelijkheid bestaat voorts dat Amerika weldra zijn grenzen zal sluiten en voor deze emigranten, die dan ten laste van Nederland zouden kunnen komeD. Er schijnt dus alle rede te zijn thans handelend op te treden, om te voorkomen, wat anders allicht spoedig te laat zou kunnen blijken. Doniela N'ieuweuhuis in hechtenis. Reuter seint uit Keulen: Volgens de »Küln. Zeit.', heeft de politie hier ter stede heden namiddag den leider der Nederlandsche revolu tionnaire socialisten, Domela Nieuwen- huis, gevangen genomen, toen hij op het punt stond den trein van 3 uur 23 te nem.-'ii die van Ehrenbreitstein naar het Zuiden vertrekt. Domela Nieuwenhuis beweerde naar Marburg te willen reizen. Hondenkarren voor de post 1 Bij de administratie der Posterijen moet het voornemen bestaan om voor het vervoer van de post te platten lande gebiuik te maken van hondenkairen. Reeds zijn de directeuren aange schreven op te geven, welke bode diensten hiervoor in aanmerking komen. Postzegel voor antwoord. Een zeer toe te juichen maatregel nam het hoofdbestuur der Po-terijen en Telegraphie: het verkrijgbaar stellen van eenige der meest von-komende buitenlandsche postzegels. Over en weer was 't voor menschen die iets aan anderen in het buitenland te vragen hadden, een bezwaar dat men als postzegel voor antwoord meestal geen andere dan de daar waurdelooze inlandsche postzegels bevat. Nu zijn wij althans van die moeielijkheid bevrijd. Vnn ouds het Kapelhuis. Het oude, weinig opvallend gebouwtje op den hoek van Lievevrouwenkerk hof en Krankeledenstraat is thans gerestaureerd en daardoor is onze aan antieke monumenten niet zoo hijzonder rijke stad in het bezit geko men van een typische taveerne, welke zeker voortaan onder de bezienswaar digheden der oude Keistad zal wor den genoemd en geroemd. Ieder Amersfoorlerweet dat in vroe ger tijden naast den slanken Lieve vrouwentoren zicb een trotscb kerk gebouw statig verhief, hetwelk in den Franschen tijd gesloopt werd. De kerk had namelijk sinds een aantal jaren dienst gedaan als artillerie-magazijn. In 1787 sprong er een bom, die aan het kerkgebouw zooveel schade aan richtte dat aan herstellen niet te den ken viel. Gelukkig bleef de toren ge spaard. Tusschen de jaren 1805 en 1800 werd het kerkgebouw gesloopt. Het dak bracht in 1805 f 1286 op, terwijl de afbraak van de Kapel en de kleine kerk, die in 1807 onder den hamer kwamen, voor ruim f2300 werd ver kocht. Het orgel deed in 1809 nog f255 uit. Zooals bij alle groote kerken waren meerdere kleine, in de nabijheid van de kerk gelegen gebouwtjes, welke zich van de profane huizen door hun schoonen bouw onderscheidden, mede bestemd voor den kerkelijken dienst. Zoo'n gebouwtje was ook het zeld zaam mooie kapelhuis, dat nu geres taureerd is. Nadat het kapelhuis zijn vroegere bestemming had verloren, ja zelfs, door het luimige noodlot als pakhuis moest dienst doen, kreeg de tand des tijds er vrij spel mee en die liet er van zijn vernielend geknaag wel ergerlijke sporen achter, zoodat het grauwvuile geveltje, de verweerde ruitjes en de vermolmde kozijnen niets aantrekkelijks meer boden aan de voor bijgangers, maar te eer de aandacht vroegen van schilder en oudheidkenner. Zoo trok het ook de aandacht van den bekenden rijksarchitect Jan Kallf, die verleden jaar op zijn reis ter bestudeering van oud-Hollandsche monumenten in Amersfoort geruimen tijd toefde. Toen eens duidelijk was in bet licht gesteld met welk een fraai specimen van oude kunst merl hier te doen had, ontfermden verschillende kunst kenners en -liefhebbers zich over het gebouw en daar men unaniem van oordeel was, dat het oude monu ment niet verder aan verval mocht worden prijsgegeven, werden ernstige stappen gedaan om de restauratie te verzekeren. Het voornemen van den eigenaar om «het ouwe ding" te sloopen, zette tot spoed aan. Ook de rijkscommissie voor de be schrijving der monumenten van ge schiedenis en kunst achtte het be houd van dit monument van Middel- eeuwsch burgerlijke architectuur hoogst gewenscht. Het gevolg was dat men zich in verbinding stelde met den eigenaar. Door een der architecten van liet departement van BinnenlandscheZaken werd een herstellingsplan ontworpen, hetwelk met behulp eener flinke rijks subsidie en de ingezamelde gelden eener uit oudheidlief hebbers bestaande commissie kon worden uitgevoerd. En thans staat het oude gebouwtje er weer in zijn oorspronkelijken vorm en werkelijk 't is een genot naar dat oude rustige geveltje te kijken. Het vriendelijke trapjes-geveltje is los maar toch rustig, vol figuur en toch eenvoudig De oude baksteenen temperen de kleuren, maar doen de blindbogen en hoekpilasters toch vol doende uitkomen. Natuursteenen dor pels en kantblottken omsluiten de kleine vensters, waarin aan uit de hand gesmeede hengsels kleine eiken luikjes luifelsgewijze openslaan. De zware kloosterdeur draagt onder het spiegat een forschen klepel. De hoekpilasters zijn gedekt door zandsteenen kruisbloemen terwijl een windvaan den top siert. In een hoek ontbreekt ook de console rnet baldakijn niet. Zou daar Bachus kornen troonen? Of een kraaiende liaan die de bezoekers aan den tijd herinnert? Of een wijzen uil, die hen raadt: «maathouden"? Er ontbreekt nog een uithangbord. Welke smid zorgt er nu eens voor dat er een mooi stuk smeedwerk komt te hangen, dat bij het karakter van den gevel past? Het interieur is in overeenstem ming met het uiterlijke. Door de in lood-gevatte, gekleurde ruitjes vloeit een zacht, getemperd licht naar bin nen in het rustige, koele vertrek. Ook hier is alle materiaal in zijn natuur lijke gedaante gehouden. De tapkast is een mooi stuk werk, waaraan de detailleering gothiek is gehouden. Bijzonder mooi en volkomeu in stijl is de schouw, met haar oude pilas ters en antieke mantel waartegen oude borden zeer fraai doen. Alleen dansen eenige weenerstoelen luchtjes over den vloer. Die mochten wel door andere vervangen worden, of door vaatjes desnoods. Overigens is met tal van kleinig heden, zooals lantaarns, blakers, snot neuzen het oude karakter goed be waard gebleven en getuigd de gansche meubileering van nauwgezette smaak volle verzorging. Kortom, «Van ouds 't Kapelhuis" is een rustig zitje geworden, waaronder het blij getingel van ons mooi carillon bij het schuimend Amersloortsch bier kan uitrusten. Aan allen die hebben medegewerkt ons deze bezienswaardigheid te ver schaffen, past dank, doch warme hulde bovendien aan de aannemers Koenen en Hemels, door wie de restantie werd uitgevoerd en aan den kundigen met selaar W. G. Klomp, die aan het oude geveltje zijn talent kon dienst baar maken. Morgenavond wordt in «De Zwaan" onder leiding van den alg. voorzitter, den heer S. J. van Duinen, een vergadering gehouden van de verschillende commissiën, welke te samen het «9 uur sluilings-comité" vormen. In de circulaire welke de heer Van Duinen tot de commissieleden gericht heeft, wordt de wenschelijkheid be toogd, dat de commissiën uit de verschillende bedrijven zooveel moge lijk in denzelfden geest werkzaam zijn. Daarom heeft de heer Van Duinen een concept reglement ontworpen van een 14 tal artikelen. Artikel 5 daarvan zegt«Al of niet te sluiten wordt aan de onderteekenaars overgelaten op 1°. de Zaterdagen, 2°. den dag, die een algemeen erkenden ChHste- lijken feestdag onmiddelijk voorafgaat, 3°. de week gedurende welke de ker mis plaats heeft, 4°. twee weken, voorafgaande aan het St. Nicolaasfeest en den dag van dit feest zelf, en 5o. op den Oudejaarsavond. En artikel 6 luidt: «De winkelier is vrij zijn uitstalling ook na 9 uur te verlichten." Nu de kosten door het comité eventueel te maken, zullen worden gedragen door de vereeniging «Han del en Nijverheid" en de actie geheel van deze vereeniging is uitgegaan stelt de heer Van Duinen voor de heeren G. Berns en H. Schimmel Jr. respectievelijk penningmeester en secretaris van «Handel en Nijverheid" tot resp. algemeen penningmeester en alg. secretaris van het comité te be noemen. De verschillende commissiën die alsnog beeren assumeerden, worden verzocht de namen dier heeren spoedig op te geven aan den alg. voorzitter en tevens hem mede te deelen de namen van voorzitter en secretaris van iedere commissie. Veertien dagen na deze vergadeiing wordt er wederom een vergadering gehouden. In die vergadering zal aan de orde komen do. het verslag der bedrijfscomité's inzake den uitslag van de werkzaam heden van hun comité; 2'. opgave van het aantal winkeliers, dat zich heeft verplicht tot negenuur-sluiting, door onderteekening der reglementen, 3'. inlevering dier reglementen, 4«. bespreking van de mogelijkheid, naar aanleiding van de verstrekte gegevens of de afkondiging van de negenuur- sluiting kan plaats hebben, en indien de resultaten van dien aard zijn dat, hoewel voor 't oogenblik nog niet vol doende, er toch wel gegronde hoop bestaat tot verwezenlijking van de sluiting, bespreking der middelen welke daaitoe alsnog kunnen worden aan gewend. Een woord van opwekking tot de comitéleden om de vergadering trouw te bezoeken, is toch zeker wel over bodig. Tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September is benoemd J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Gisterenavond werd in «De Zwaan"' een bijeenkomst van genoo- digden gehouden, waarvan het doel was: oprichting van eon afdeeling van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Er was echter geen animo genoeg om reeds aanstonds tot het constitueeren eener afdeeling, waarvoor 10 personen benoodigd zijn, over te gaan. Over veertien dagen wordt opnieuw ver gaderd. De vereeniging van kruideniers bedienden en pakhuisknechten «Recht en Plicht" geeft Zondagavond aan haar leden een uitvoering gevolgd door bal. Door eenige tooneelisten wordt dan opgevoerd«Olaf de Noorman" een historisch drama en «In de Jonge Jan", tooneelstuk in één bedrijf. Hedennamiddag te half zes zal op het terrein van de sociëteit «De Vereeniging" aan de Valkenstraat de plechtige eerste-steenlegging plaats hebben van de nieuwe recreatiezaal. Op Zondag 24 September a. s. zal vanwege de Instelling «Onderwijs" der Coöperatieve vereeniging «Voor allen der H. IJ. S. M." excursie worden gehouden, ter bezichtiging van de Fabriek van Werktuigen en Spoorweg- materieel te Amsterdam, het empla cement «Rietlanden" en de Verbruiks- instelling der Coöperatie bovenge noemd. Aan deze excursie kunnen deelnemen de leden in de correspon dentschappen Amersfoort, Apeldoorn, Kesteren, Arnhem en Dordrecht. De deelnemers ontvangen extra- vrijbiljetten. Alhier is opgericht de burger- schietvereeniging «Prins Hendrik", waartoe reeds aanstonds 40 leden toe traden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. Bakkenes, A. E. Blok, A J. C. Bosch, A. Mooijen, J J. Otto, B. E. van Ruijven en L. Th. van Zwol. Bij de Zaterdag ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum ge houden verkooping van vaste goederen werd perc. 2, huis aan den Leusder- weg. genaamd «Bellevue", ingezet op f 3800, verkocht aan Van der Pol voor f 4050. Perc. 3, twee woningen boek Appel- en Groenmarkt ingericht voor café, ingezet op 1 2850 verkocht aan Van der Pol voor f 5600. Perc. 4 en 5. negen woningen aan de Flierbeek nos 1625 ingezet op f2800 en f1800 verkocht in massa voor f3760. Perc. 6 woning aan het Bloemen- daal no. 11, ingezet op f1000, ver kocht aan J. C. van der Veer voor f1260. Perc. 7, vier woningen onder éen dak Teutstraat nos. 1624, ingezet op f640. verkocht aan J. van Keulen voor f650. Perceel 1, de bloekerij aan Achter Luiaard, was bevorens uit de band verkocht. Wie een Adler-rijwiel kwijt is, kan daarover inlichtingen bekomen aan het Bureau van politie. Vorige week is er een neergezet bij «Rustoord" aan den Bergweg. Uf de eigenaar dat gedaan heeft en later vergat het weer mee te nemen, dan wel of het hier of daar is ontvreemd en de dief er zich op die wijze van heeft ontdaan, is niet bekend. Ten nadeele van eenymkeraan den Utrechtschen straatweg zijn de vorige week twee bevolkte bijenkorven ontvreemd. Da firma A. Francken Co. te Koog aan de Zaan is voor hare inzen ding cacao en chocolade op de Inter nationalen Tentoonstelling te Luik met de zilveren medaille bekroond. Bij het plaatselijk telephoonnet zijn aangesloten de heeren H. de Jong, Kampstraat met no. 128, mr. S. A. Vennig Meinesz, huize Heiligenberg, met no 140 en P. J. B. Jakobs, Lan- gestraat. met no 148. 370ste STAATSLOTERIJ. De vijfde klasse, welke trekt 18, 20—22, 26—29 Sept., 2—5 en 10—14 Oct. 1905, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitko menden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: I van f lOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van f25.000,1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f 100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar il f 3.50 per '/io- Rijkscursussen in vee en vleeschkeuring. Burgemeester en Wetboudets van Amersfoort; wijzen belanghebbenden op de mededeelingen van den Directeur-Ge neraal van den Landbouw voorko mende in de Nederlandsche Staats courant van 30 Augustus 1905 (no. 203) betreffende de kostelooze Rijks cursussen in vee- en vleeschkeuring ter verkrijging van bet diploma van hulp- keurmeester van vee en vleesch. Burgemeester .en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Eeu zonderlinge jacht. Zondagmiddag gingen 54 verpleeg den van het Rijksopvoedingsgesticht «Veldzicht" aan den haal en zetten hun koers naar Ommen. Al vrij spoe dig werden er 35 weder ingerekend, doch de overige 19 zwommen het Ommerkanaal over en verscholen zich in het Ommerbosch. Door de mare chaussee te paard, den brigade com mandant der Rijksveldwachters en den gemeente-veldwachter van Stad Om men werd toen een drijfjacht gehouden, waarbij het hun gelukken mocht allen in handen te krijgen Om half elf 's avonds werden de laatste vluchtelin gen in 't gesticht teruggebracht. De rijksveldwachter De Jong te Ommer- schans bracht 11 knapen binnen. («Zw. Ct."}

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2