NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND- DE SCHIMMELRIJDER. flo. 76 Zaterdag 2'6 September 1905. Vier-en-dertigsteu jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLungestraat 77. Telepbooniio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Op 10 October komt zoowel de Zweedsche als de Noorweegsche Ver tegenwoordiging bijeen. Vóór dien tijd zal men dus met de besprekingen over de scheidings-quaestie te Karl stad gereed moeten wezen, opdat beide Parlementen het voorgestelde regelingscontract in behandeling kun nen nemen. De besprekingen heeten langzaam maar op bevredigende wijze te vor deren. Van de candidatuur van Prins Karei van Denemarken voor den Noorweegschen troon hoort men, naarmate het denkbeeld eener Repu bliek veld wint, steeds minder spreken. Het houden eener volksstemming ook hierovor wordt meer en meer wenscbelijk geacht. Het verdrag, dat Engeland en Frankrijk in 1855 met Zweden en Noorwegen gesloten hebben om het te beschermen bij een aanval van Rusland, zal door de ontbinding der Unie komen te vallen. Nu zal onder handeld moeten worden over een nieuw verdrag, maar dan met Zweden en Noorwegen afzonderlijk. Engeland zou dan tevens met Denemarken een nieuw verdrag van handel en vrienschap willen sluiten. Uit den Kaukasus blijven de be richten treurig luiden. Te Batum is, bij een Perziër, een geheim wapen depot ontdekt. Te Chemakka deden de Tartaren een nieuwen inval in de Armenische wijk. TeSchucha heerscht gebrek aan levensmiddelen, daar roo- vers de wegen onveilig en de toevoer onmogelijk maken. Naar Baku zijn weer nieuwe troepen gezonden, onder welke kozakken met geschut. Volgens een pas te St. Petersburg ontvangen telegram uit Baku is de toestand daar nog erger geworden. De drinkwatertoevoer is afgesneden. De leden van het gemeentebestuur, dokters, ingenieurs en vele anderen zijn gevlucht. De werklooze arbeiders hebben be vel ontvangen, de stad te verlaten en zullen desnoods met geweld daar toe worden gedwongen. De Gouverneur, zoo wordt verder bericht, heeft een onderhoud gehad met de afgevaardigden der petroleum- raffinaderijen en er werd eenstemming besloten, dat hervatting van het werk onmogelijk is. Eerst over een maand of tien, rekent men, kan het werk te Baku worden hervat. Volgens officieele opgate heeft de oorlog aan Japan 7-2,000 dooden ge kost, waarvan 46,000 sneuvelden en -26,000 aan wonden of ziekte bezweken. De gewonden, onherstelbare zieken of voor hun leven verminkten, mogen hierbij vooral niet vergeten worden Het gewijzigd ontwerp-Adres van Antwoord der Eerste Kamer op de Troonrede luid als volgt: Mevrouw! 1. Dankbaar waardeert de Eerste Kamer het voorrecht, dat zij Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Konin klijke Hoogheid den Prins der Neder landen wederom te midden van de Volksvertegenwoordiging heeft mogen zien tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. 2. Aangenaam was het ons van Uwe Majesteit te vernomen dat de algemeene toestand van het land en van de kolo niën in menig opzicht reden geeft tot tevredenheid. 3. Met voldoening hoorden wij den lof, die door Uwo Majesteit werd ge bracht aan de wijze, waarop zee- en landmacht en het personeel der overige takken van dienst hnnne taak vervul len. Ook wij waat-deeren met dank baarheid, wat in verschillende deelen van den Indischen Archipel door leger en vloot werd verricht. 4. De verzekering, dat de betiek- kingen van Nederland met de andere mogendheden zich ook dit jaar ken merkten door het gewenschte vriend schappelijk karakter, wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Met Uwe Majesteit verheugen wij ons over de beëindiging van den oorlog in Oost- Azië. 5 Van de mededeelingen ons gedaan aangaande den arbeid, die den Staten- Generaal op wetgevend gebied wacht, werd door ons met belangstelling ken nis genomen. 6. Wij stemmen van harte in met den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, ten nutte strekke van het Nederlandsche volk. Z. K. H. Pi ins Hendrik heeft Donderdagvoormiddag in audiëntie ontvangen den gezant van Japan bij ons Hof, den beer Mitsuhasji, die aan Z K. II. heeft overhandigd het groot kruis der Chrysanten-orde, met een daarbij gevoegd eigenhandig schrijven van Z M. den keizer van Japan. De gezant was vergezeld door den secretaris van het Japansche gezant schap en beiden waren voor deze gelegenheid in galatenue. Donderdagochtend halfacht ver trok de vorstelijke familie Von Wal deck van Soestdijk met den D-trein naar Duitschland. H. M. de Koningin-Moeder nam af scheid op 't bordes. De burgemeester van Baarn was aan 't station aanwezig om de vorsten uitgeleide te doen De Goudeu Leeuw van Nassau. Onlangs is tusschen Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid den Groothertog van Luxemburg overeengekomen de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, in het jaar 1858door wijlen Koning Willem III en den Groothertog van Luxem burg, destijds Hertog van Nassau, in gesteld als gemeenschappelijke orde der beide takken van het Nassausche huis, als zoodanige te herstellen, zoo dat voortaan de Gouden Leeuw van Nassau als Huisorde weder door de Hoofden der beide liniën zal kunnen worden uitgereikt. De statuten blijven dezelfde als die, welke in de oor spronkelijke overeenkomst van 1858 waren vastgesteld. De orde bestaat uit één klasse. Prentbriefkaarten. De »S<. Ct." nr. 222. bevat een Kon. Besl. van 15 Sept. 1905, tot aanvulling van artikel 11. 4 a, van het Kon. Besl. van 14 December 1895, tot uitvoering van onderscheidenebepa- lingen der wet van 15 April 1891 tot regeling der brievenposterij Bovenbedoeld K. B. bevat de vol gende bepalingen Ait. 1. Tusschen het eerste en het tweede lid van artikel 11, 4 a, van het Kon. Besl. van 14 December 1895 wordt e.en nieuw lid gevoegd, luidende als volgt; «Indien de voorzijde der briefkaar ten daartoe op zichtbare wijze is inge richt, d. w. z. door een staande lijn in twee helften is verdeeld, is alleen de rechterhelft voor het adres bestemd en mag de linkerhelft door den afzen der gebezigd worden voor mededeelin gen." Ail. 2. Dit besluit treedt in wer king op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad en de Staatscourant, waarin het is geplaatst. Wielrijdcn. De Algemeene Nederlandsche Wiel- rijdersbond heeft weer enkele nieuwe uitgaven in het belang van het toerisme in Nederland het licht doen zien Deze uitgaven bestaan uit een «reis wijzer voor het toerisme te water", waarvan een drietal bladen thans gereed zijnen uit een verzameling van platte gronden der voornaamste plaatsen van Nederland, waardoor het den toerist gemakkelijk gemaakt wordt, zijn weg in de hom onbekende plaatsen te vinden. Met roode lijnen worden de meest geschikto verbindingswegen voor het doorrijden der steden aan gegeven, terwijl tevens de verschillende bondsinstellingen, die men noodig kan hebben, zijn aangeduid. Intrekking van wetsontwerpen! Daartoe gemachtigd door 11. M de Koningin, kondigt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de intrekking aan van de volgende door het vorig Kabinet ingediende wets ontwerpen tot instelling van land bouwraden omtrent bepalingen tot bescherming van den arbeid tot ver plicht stellen van ziekteverzekering; tot wijziging van de Ongevallenwet: tot verplichte ouderdoms-en invalidi teitsverzekering. De Minister van Binnenl. Zaken trekt de wetsontwerpen in tot: wij ziging der wet op besmettelijke ziek ten (vaccine); wijziging van de ge meentewet; verplichte zekerheids stelling door gemeente-ambtenaren; wijziging van de begrooting voor Bin nenl. Zaken (voor de Centrale Mid delbare Technische School); wijziging van de geneeskundige wet en die op de bevoegdheden van arts, tandmeester, apotheker enz. en wijziging van de begrooting voor de landsdrukkerij (bezoldiging van het losse personeel). Men schrijft uit Maas en Waal In deze streken woedt op schrik barende wijze de gevieesde vlekziekte onder de varkens Zoowel oude als jonge, zoowol vette als magere dieren worden door die besmettelijke ziekte, waarop altijd de dood volgt, aangetast. Vele fokkers hebben in de laatste weken, behalve een groot getal kleine 5, 6 en meer groote diet en in den grond moeten stoppen De schade wordt nu te meer gevoeld, omdat de prijzen zoo buitengewoon hoog zijn. De veeartsen stellen zich wel beschik baar om de nog gezonde dieren in te enten als voorbehoedmiddel, doch de meeste boeren willen er niet toe overgaan deze kunstbewerking op Oorspronkelijke novelle van TIL STORM. 50) De dijkgraaf Hauke Haien joeg op zijn schimmel pijlsnel in de richting van den dijk voort. De smalle weg bood nergens een vast steunpunt voor de hoeven aan; want de vorige dagen had het geregend dat het goot, maar niettemin scheen de natte klei de hoeven van het dier vast te houdenhet liep er over alsof het den vasten zomergrond onder zich had. Als een woeste jacht dreven de wolken aan den hemel; beneden lag de uitgestrekte polder als een oneindige, in onrustige schadu wen gehulde woestijn; van het water achter den dijk drong, hoe langer zoo spookachtiger een dof geraas tot hem door, ontzettend, alsof dit geluid al het andere wilde verzwelgen en in zich opnemen. "Vooruit schimmel," riep Hauke, »dat is de ernstigste rit dien wij ooit reden I" Daar klonk iets als een doodskreet onder de hoeven van zijn paard. Hij trok den teugel aan; hij zag om zich heen: langs hem, half vliegende, half door den storm voortgezweept, trok een zwerm witte meeuwen, een hoonend gesnater uitstootend; zij zochten ver van de woedende zee een beschutting. Een van haar de maan scheen vluchtig door de wolken lag vertrapt op den weg en het scheen den ruiter toe, als of een rood lintje aan haar hals fladderde. "Claus!!" riep hij uit. Was dat Wienke's arme Claus Had hij ros en ruiter herkend en bij hen bescherming willen zoeken? Wij weten het niet. "Voorwaarts riep hij weer en reeds hief de schimmel opnieuw zijn hoeven op, om zich in galop te zetten toen de storm plotseling zweeg en door een dood- sche stilte werd vervangen; slechts een se conde duurde het, toen keerde hij met ver nieuwde woede terug: maar het geluid van menschenstemmen en het blaffen van een hond hadden inmiddels het oor van den ruiter ge troffen, en toen hij zich in den zadel omkeerde en het hoofd in de richting van het dorp wende, herkende hij hij het schijnsel van het door brekende maanlicht op de terpen en voor de huizen menschen, die bij zwaarbeladen wagens druk in de weer warenhij zag, in vliegende vaart, nog andere wagens ijlings naar den kant der hei Je rijden; het gebrul van runderen bereikte zijn oor; uit de warme stallen wer den daarheen gedreven. "Goddank zij zijn be zig, zichzelf en hun vee in veiligheid te bren gen klonk het in zijn binnensteen daarop vol angst Mijn kind! Neen, neen, van onzen terp bereikt het water «Mijn vrouw! den top (niet Maar het duurde slechts een oogenblikals een visioen trok dit alles zijn oog voorbij. Een vreeselijke windvlaag kwam brullend uit zee opzetten, en man en paard stormden haar, langs het smalle pad, tegen den dijk op te gemoet. Toen zij boven waren, bracht Hauke met inspanning van al zijn krachten het paard tot staan. Maar Jeverzand Waar bleef de tegenovergelegen oever?Slechts bergen van water zag hij voor zich, die zich dreigend tegen den nachtelijken hemel afteekenden, en in de angstwekkende schemering zich op el kaar trachtten te stapelen en over elkaar heen tegen het vasteland beukten. Met witte krui nen kwamen zij aanwentelen, zoo akelig alsof hun gehuil de stemmen van alle roofdieren der woestijn in zich vereenigde. De schimmel met zijn voorpooten in de lucht, snoof als het ware het geraas met wijd opengesperde neus gaten inmaar van den ruiter maakte zich een gevoel meester, alsof hier alle mensche- lijke macht ophield, alsof nu de nacht, de dood, het niet moest komen. Maar hij ver zamelde zijn gedachtenhet was immers de stormvloed, doch hij zelf had dien nooit ge zien; zijn vrouw, zijn kind, zij zaten veilig op de hooge terp, in het hechte huis; zijn dijk echter en met een gevoel van trots kwam die gedachte bij hem op de Hauke Haien- dijk, zooals de menschen hem noemden, moest nu toonen, hoe men dijken moest maken! Doch wat was dat? Hij liet zijn paard stilstaan op de plaats, waar de beide dijken aan elkaar grensden waar waren de mannen die hij daar geplaatst had, om de wacht te houden Hij keek in noordelijke richting den ouden dijk langs, want ook daar had hij enkelen post doen vatten. Noch hier noch daar was iemand te zienhij reed den dijk een eind op, maar hij bleef alleenslechts het waaien van den storm en het ruischen der zee drong verdoovend tot zijn oor door, Hij wend de den teugelhij kwam weer bij den door zijn arbeiders verlaten hoek en liet zijn oogen langs de lijn van den nieuwen dijk gaanhij bespeurde het duidelijk; langzaam, met veel minder geweld kwamen daar de golven aan rollen; het scheen bijna, alsof 't een geheel andere zee was. «Die zal het wel uithouden!" mompelde hij, en en een nauw merkbare glim lach verhelderde zijn gelaat. Maar het lachen hield spoedig op, toen hij zijn blikken verder langs den dijk liet gaan aan den Noord-West hoek wat zag hij daar? Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1