NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND. Woensdag 11 October 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET KIND DER PRAIRIE. Wo. 81. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'h Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Door dc Anti-militair isten te Parijs zijn in den laatsten tijd niet alleen opruiende manifesten verspreid, rnaar ook manifestaties beproefd bij het vertrek der lotelingen naar iiunne velschillende garnizoenen, die echter deerlijk mislukten. Niet alleen dat de opruiers weinigen in aantal waren, zoodat de politie hen gemakkelijk verspreiden kon, maar de recruten zeiven en de familie-leden en vrien den, die hen wegbrachten, bleken van de betooging in het geheel niet ge diend en vonden daarin aanleiding tot eene vaderlandslievende tegen- manifestatie. Door den Minister van Oorlog Ber- teaux oud-effecten-makelaaris eene circulaire tot de corps-comman danten gericht over de zedelijke op voeding van den soldaat. School en leger, zegt bij, moeten er toe samen werken om den soldaat te maken tot een element van socialen vooruitgang. Het doel moet worden bereikt door leerrijke voordrachten door officieren en onderofficieren van goeden wil en met zekere gemakkelijkheid des woords. Op den weg van Marseille naar Aix, hij het dorp Saint Antoine, zijn Zondag twee electrische trams in bot sing gekomen. Dertien menschen werden daarbij meer of minder ernstig gewond. Te Falmouth is thans de ijzeren bark Lallah Boosch, uit Australië, aangekomen, welke niet minder dan 200 dagen onderweg is geweest. Men beschouwde het schip als met man en muis vergaan en verleden week was door Lloyd de verzekerings premie uitbetaald. Hel schip bad door stormen zulk een lange reis.-Na zijn vertrek uit Brisbane had het 70 dagen achter een met storm te kampen en het deed 100 dagen in plaats van 30 over de reis naar Kaap Horn. De mannen moesten aan lijnen vastge bonden worden om niet over boord te geraken. Men kreeg gebrek aan levensmid delen, zoodat de bemanning op half rantsoen werd gesteld, gebrek aan steenkolen, zoodat men allerlei hout werk van het schip in d1 machine stookte; men had op 't laatst niets andeis te drinken dan regenwater in kuipen opgevangen en niet te eten dan tarwe van de lading," in koffiemolens fijn gemalen. Maar allen stonden de ontberingen en gevaren goed door en de dood gewaande zeelieden kwamen nu veilig in de Engelsche haven aan. In Italië is aan de ruim 300 ge meenten, die door de jongste aardbe ving werden geteisterd, bij Koninklijk besluit voor het loopende jaar de be lasting kwijtgescholden. Te Monteleone heeft intnssehen an dermaal een aardbevingsschok plaats gehad, die eene ware paniek onder de bevolking heeft teweeggebracht. De Vesuvius werpt weder met kracht lavastroomen uit. Te OJerzo bij Treviso, Venetië is in, hechtenis genomen de Gravin Callalto, beschuldigd van moord op hare moeder en van marteling op haren vader gepleegd. Prof. Von Behring heeft Zaterdag in de slot-zitting van het Tuber- culose-congres te Parijs zijne mede- deeling omtrent het nieuwe middel gedaan, welke met zooveel belang stelling werd tegemoet gezien. Hij kwam op tegen de voorstelling, alsof hij voorloopig een geheim van zijn middel wilde maken. Wat hij gevonden had, deelde hij zijnen collega's mede en dat komt hierop neder. Hij meent een middel tot genezing van tuberculose te hebben gevonden, hetwelk berust op het overbrengen van een zelfstandigheid, voortkomende uit de smetstof van tuberculose, welke zelfstandigheid Piof. Van Behring T. C. noemt, in de collen van het levend organisme, waar het dan een «symbiotische" werking oefent. (Onder symbiose wordt ver staan een samenleven van planten en dieren, hetwelk gewoonlijk tol nut van beide strekt) De toepassing van dat beginsel heeft bij de proefnemingen op run deren, waarmee de lloogleeraar sinds eenige jaren bezig is, goede uitkom sten opgeleverd, en hij gelooft, dat men door die nieuwe methode óók menschen onvatbaar zal kunnen maken voor besmetting van tuberculose. Prof. Von Behring zal, na zijn terugkomst te Marburg, door mannen der wetenschap proeven doen nemen met zijn methode, welke, naar hij hoopt, zijne uitkomsten zullen be vestigen. Hij herinnerde, hoe hij in 1800 eene soortgelijke mededeeling als de tegenwoordige deed omtrent zijn serum tegen diphtheritus en hoe na verloop van vier jaren, vooral ook door de krachtige medewerking van Dr. Roux, dat middel door de geneeskundige wereld als doeltreffend werd erkend. Hoeveel tijd er zal verloopen vóór de practische waarde van zijn middel tegen tuherculose is bewezen, waagt Prof. Von Behring niet te zeggen. Maar hij hoopt, dat op het volgend Tuberculose-congres over drie jaren, in Amerika van een aan- merkelijken vooruitgang in den stiijd tegen de longtering kan worden ge tuigd. Prof. Von Behring deelde uitvoerig mede, hoe de stof T C uit de smet stof van tuberculose werd vei kregen. Ook getuigde hij van de blijdschap, waarmede hij de resultaten van zijn langdurige onderzoekingen bespeurde. Ik verzeker u", zeide hij, »dat ik nooit in mijn leven grooter vreugde heb gesmaakt, dan in deze dagen, weken en maanden, toen bet oor onvatbaarheid voor ziekte, steeds duidelijker voor mijn oogen oprees." De mededeeling, door den Marbur ger geleerde op eenvoudige wijze ge daan, eerst in de Duitsche taal, toen in Fransche overzetting werd onder diepe stilte aangehoord en maakte grooten indruk. Het slot werd met levendige toejuichingen ontvangen. Het was schrijft een correspondent een historisch oogenblik, minder omdat bier een afdoend middel werd aan de hand gedaan dan omdat hier volgens de meening van bevoegden, een weg schijnt te zijn geopend waai langs met goede verwachting naar een in afzienbare» tijd te bereiken doel kan worden gestreefd Prof. Von Behring is sterk tegen het brengen van levende en tot ver menigvuldigen bekwame bacillen in een menschelijk lichaam. Daarom wilde hij met het door hem uitgevonden middel tegen runder-tuberculose, zijn «Bovovaccin" geen proeven nemen op menschen Eerst toen hij in »T. C." een zelf standigheid had gevonden, welke geen nieuwe bacillen kan verwekken en een krachtige, beschermende en gene zende werking kan oefenen, begon bij ernstig te denken over bet bestrijden van tuberculose bij menschen. Er zijn echter vele Congresleden, die voorbehoud maken omtrent de waarde van Von Behrings ontdekking Prof. Von Behring, die zich geërgerd heeft aan den ophef, waarmede de eerste berichten omtrent zijn middel in de Fransche bladen werden mede gedeeld, zal de uitkomsten der onder zoekingen, welke op de therapie betrek king hebben, eerst openbaar maken als de onschadelijkheid en de goede werking van zijn middel is bewezen. Wat hij mededeelde, zal meer dan waarschijnlijk menige groote verwach ting, vooral helaas! van ongelukkige lijders, hebben teleurgesteld, daar een eigenlijk middel tegen de vreese- zakelijk verband tusschen inenting en blijkt. lijko ziekte nog altijd niet gevonden verte kunnen zien. Maar eene mededeeling op dit ge bied als deze, en van een zoo groot man als Von Behring, geeft althans hoop voor de toekomst. Koninginnedag in Australië Men meldt uit Melbourne aan het N. v. d. Dag. Zooals gewoonlijk, werd ook dit jaar weder ter eere van den verjaardag van Neerlands Koningin een receptie gehouden ten huize van den Consul- generaal en Mevrouw Bosschart. Ilarer Majesteits portret was omlijst met witte leliën, apple-blossoms, snowflakes, jonquilles en varens. De salon en de ververscbingszaal waren met een keur van bloemen getooid en de couranten hier beschre ven de receptie als goed bezocht en zeer aangenaam te zijn geweest Aanwezig waren de leden van de Nederlandsche kolonie, de Nederland- landscbe Kamer van Koophandel voor Australië, het Koningin Wilheimina Ondersteuningsfonds, alsmede vele dignitarissen en notabelen, waaronder de Pi ime-Minister van den Australi- schen Statenbond, de Consuls der ver schillende mogendheden, de hoofden der rechterlijke macht en van de Bonds- en Staatsparlementen en de hoogste militaire en cifiele autoriteiten met hunne dames Onze Consul generaal telegrafeerde aan Hare Majesteiteit de Koningin de eerbiedige gelukwenschen van de Nederlandsche Consuls en kolonie in Australasia, van het Koningin Wilhel- mina Ondersteuningsfonds en deNeder- landsche Kamer van Koophandel voor Australasia, waarvoor Harer Majesteits dank werd ontvangen. De Londensclie correspondent van het N. v. d. D. schrijft: Tristan de Cunha is, naar men weet, een klein en moeilijk genaakbaar eiland, dat schepen, op weg van St.- Helena naar Kaapstad, soms in de Op dat eiland leven weinige lieden, FRANZ TRELLER. 2. Ik moetje zeggen Ben," sprak met ruwe doch onderdukte stem de als Jim aangesprokene, «dat ik je sentimentaliteit nu moe ben. Wij zijn nu ver genoeg in de woestijn. Dezen avond jaag ik hem een kogel door den kop en de zaak is uit." De andere keek een oogenblik nadenkend voor zich, sloeg toen zijn donkere oogen op zijn metgezel en sprak op gedemp- ten toon«mij gaat het aan 't hart Jim. 't Is een kind, zeg ik je, mijn heele natuur komt er tegen op. Was het een jongeling met een buks in de hand, dan zou ik hem wel helpen maar, een weerloos kind, Jim, dat is schande, dat is laf." «Dan had je 'tniet op je moeten nemen." «Ik heb het mij niet zoo voorgesteld en hoewel honderd dollars een heele som is ik zou 't niet aangenomen hebben als ik toen geweten had hoe zwaar het is, in koelen bloede een kind te vermoorden. Yele hebben mijn mes of mijn kogels gevoeld, maar dat waren mannen en dan was het toorn of uit zelfverdediging, maar ik zeg je, dat is een kind." «Wat moet er dan gebeuren? zullen wij het jongske weer terugbrengen? Nu?" De lange Ben dacht even na en sprak toen: «ik zal je eens wat zeggen, maat, we zijn hier in een woestijn op honderd mijlen alstand geen mensch niet eens een sluipende roodhuid we laten den jongen hier er mag dan van komen wat wil." «Nuttelooze wreedheid, dan is een kogel nog barmhartig heid te noemen." «Dat mag zoo zijn, maar ik kan 'tniet over mijn hart krijgen. Ik heb het kind hooren bidden De ander liet een ruwen lach hooren, maar Ben ging voort, zonder daarop te letten«ik herinnerde mij dat ik als kind ook gebeden heb, ik zeg je, Jim, we zullen hem hier alleeen laten." «Nu, mijnentwege, laat het dan zoo zijn als datje weeke hart gerust stelt. Maar merktet gij aan den buffel niet dat er jagers in den buurt waren?" «Neen, dat beest is van de kudde gescheiden en door de Coijotes dood gejaagd. Hierheen komen noch buffels, noch jagers." «Nu, 't is mij goed, laat den jongen hier-alleen laat ons maken dat we uit deze elendige steppe wegkomen." Hierop reden ze zwijgend terug Daar den stilwachtenden knaap die nu bestraald werd door de laatste stralen der ondergaande zon. «Hier willen wij van nacht blijven, Paul, zoek u maar een goed plaatsje uit, wij kunnen heden den Arkansas niet meer bereiken." De knaap steeg gehoorzaam af en de beide mannen deden eveneens. De paarden werden ontzadeld, vastgezet waarna zij zich neerlegden op wollen dekens, die zij van de zadels hadden genomen. Zij haalden mondkost te voorschijn uit gedroogd vleesch en maïsbrood bestaande, gaven den knaap ook daarvan, die het aannam en langzaam opat, terwijl Jim uit zijn zadelzak een blikken veldflesch te voorschijn haalde en met den sterk riekenden inhoud daarvan zijn maal kruide. De lange deed eveneens. Nadat hij een Hinken slok had genomen, bood hij dien den knaap aan; deze wilde be danken, maar een ruw: «nu gauw wat!" drong hem een slok van dien vurigeD drank te nemen, waarop hij al hoestend de flesch teruggaf. Het eenvoudige maal was spoedig genuttigd. Intusschen was het volslagen donker geworden en Jim nam het zadel als hoofdkussen, waarna hij zich te slapen nederlegde en weldra verkondigde zijn snorken dat hij sliep. Ben zat nog overeind. Na een poosje zei hij tot den knaap: «ga liggen Paul en ga slapen." Met een zachte stem vroeg deze daarop: «waar brengt gij mij heen? Wat hebt ge met mij voor?" Dat zul je wel zieu als wij morgen aan den Arkansas komen; wees maar niet bezorgd niets zal je overkomen alles zal zich ophelderen." Paul zweeg en zag op naar den sterrenhemel, vanwaar die verre werelden hem tegenschitterden. Ben zat nog overeind en staarde voor zich nit. Plotseling verbrak hij de stilte met de vraag: «Paul gelooft gij aan Cod!" (Wordt vervolgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1