NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Aio. 82. Zaterdag 1U October 1905 Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bij flit nnmmer Behoort een Biivoeasel. Plaatselijk Nieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk f 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestrant 77. Telephooniio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De beide uitvoeringen van »Jubal", die wij in een onzer vorige nummers aankondigden, hebben deze week plaats gehad. Was het volksconcert op j 1. Woensdagavond slechts matig bezocht, bij het de daarop volgende avond gegeven concert voor donateurs en kunstlievende leden, was de con certzaal »de Arend" geheel gevuld. De voorloopige verhuizing van »Ami- citia" naar «de Arend" bedt dus aan het bezoek geen schade gedaan en heeft »Jubal" daar finantieei voordeel bij, ook voor de toehoorders is de verandering van zaal tot voordeel ge weest door de oneindig betere klank van het ensemble. Waar vroeger het koper altijd sterk domineerde en dik werf de houten instrumenten en het quartet, hoe sterk ook bezet, totaal overstemde, was de klank der hoorns en trompetten bij de jongste uitvoe ringen veel zachter en kwamen de overige instrumenten veel beter tot hun recht. Wat nu de uitvoering der verschil lende nummers betreft, is het opmer kelijk, dat, al valt er hier en daar nog wat te gispen, ondanks de vele mutatiën die in het afgeloopen jaar onder de leden hebben plaats gehad, het orchest beduidend is vooruitge gaan. Dit bleek wel het allerbeste bij de beide nieuwe nummers«Concert- Ouverture" van Franke en »Am Meer" van Frang. v. Schubert. Vooral bij het laatstgenoemde wisten de violen, ofschoon minder sterk bezet dan vroeger een tot nu toe niet be reikten klank te ontwikkelen. Het publiek toonde zich door her haald applaus dankbaar en voldaan; het pizzicato-nummertje lokte storm- achtigen bijval en moest als gewoonlijk herhaald worden. »Jubal" en zijn wakkeren directeur de heer G. Bik kers mogen met voldoening op deze eeiste uitvoeringen in dit seizoen terugzien en het publiek weet nu tevens welk genot het bij volgende concerten wacht. J.l. Dinsdag hield «Handel en Nijverheid" haar gewone maandver gadering. 15 Candidaten hadden zich sedert de vorige vergadering aangemeld, waarvan 5 als lid werden aangenomen terwijl de ballotage der 10 overigen, daar een daartoe strekkend voorstel van den voorzitter den heer van Duinen, niet werd aangenomen in de December-vergadering zal plaats hebbert. Hierop kwam aan de orde de mededeehng betredende de negen- uurs-sluiting. De Voorzitter herrinerde met een enkel woord de resultaten hieromtrent verkregen. Spr. kon zeer kort zijn omdat de meeste die devergaderingen van het sluitings-conrité bijwoonden, tevens lid zijn van «II. en N." In de eerste vergadering, gehouden op 14 September, werd het Reglement vastgesteld en tevens de weg afge bakend, door het Algemeen Bestuur dat van »H. en N." te volgen ingeval de sluiting wordt afgekondigd. In de tweede vergadering, op 6 October gehouden, bleek, dat tot sluiting 's avonds te 0 uur, behalve ep Zaterdag, den dag voor algemeen erkende christelijke feestdagen, kermis- en Sint-Nicolaas-tijd en de 7 weken tusschen Paschen en Pinksteren be reid waren rond 150 magazijnhouders en winkeliers: heeren-confectie allen tapijten, enz. allenmeubelen allen op 1 na; manufacturen allen op 1 na (een depot-houdster); modisten in dameshoeden allenchemicaliën en verfwaren allen op 1 na; fijne vleeschwaren, comestibles, enz. allen op 1 namandenmakers en schoon maak gerei allen; boekhandel óok de twee die nog niet om 9 uur sloten hoeden, petten en heeren-artikelen allen op 1 na; kappers en barbiers allen op 2 na, die in de buitenwijken wonen; rijwielen, naaimachines, enz. allen op 2 na; schoenwinkels allen op 1 na, die eigenlijk meer tot het ledervak behoort; lederhandel en schoenmakersfournituren allen op 1 na; parapluiën, enz. allen. Zij zullen met ingang van 7 December uiterlijk te 9 uur sluiten. Niet bereid te sluiten zijn de hor logemakers en de handelaren in goud en zilverwerken. Geen bepaald resultaat is nog ver kregen bij de handelaren in consump tie-artikelon. Mogelijk zal een splitsing gemaakt tusschen do broodbakkers en de brood tevens banketbakkers; het bedrijfs- comité zal daartoe nog vergaderen met hen en het Algemeen bestuur. In het kruideniersvak zijn de 30 grootste firma's bereid tot vervroegde sluiting, doch verbazend velen oefenen hier dat vak uit. Wellicht wordt ook met deze branche nog een vergadering belegd. In de vergadering van 6 October waren de slagers niet tegenwoordig, Joch later bleek dat de ossenslagers allen zullen sluiten; bij de varkens- slagerij stuit de beweging alsnog af op den onwil van één enkele die nog ;:al worden bezocht. Omtr ent de fruithandelaars is eerst later gebleken, dat zij niet bezocht werden. Dit zal alsnog geschieden. De Voorzitter hoopte, dat de be weging nog meer zal toenemen en dat hot gelukken moge, de «voorzich- tigen" alsnog' te overreden om óok vroeger te sluiten. Spr. herinnerde, dat iemand uit Amsterdam meende, over de beweging hier ter stede te moeten schrijven; sp. beantwoordde dit schrijven. De Amsterdammer dupliceerde, doch spr. onthield zich van dupliek om niet in herhalingen te vallen. De heer int Amsterdam ziet alleen heil in wettelijk voorgeschreven sluiting; spr. meent, dat de openbare vergadering van 24 Augustus zich hieromtrent voldoende uitsprak. Spr. concludeerde, dat het comité hier buitengewoon goede resultaten heeft bereikt en vertrouwde ten volle, dat allen, die zich verbonden tol vroeger sluiten, hun woord gestand zullen doen. Spr. las nu het rondschrijven, dat aan alle vereenigingen hier ter stede zal worden verzonden om hun op te wekken, de 9 uursluiting te helpen bevorderen. Een lid stemde volkomen in met die circulaire, doch vond het jammer, dat aan het slot er van wordt veizocht om eenig antwoord voor 15 November. De circulaire wordt stellig ter kennis gebracht van de leden, doch enkele vereenigingen houden eerst in Januari hun jaarvergadering, zoodat het ant woord niet kan inkomen vóór 15 Novem ber. En nu zou spr. niet gaarne de gedachte zien gewekt dat door bet inkomen van weinig antwoorden werd geconcludeerd, dat de beweging niet de sympathie heeft van dergelijke vereenigingen. De Voorzitter antwoordde, dat deze conclusie niet zal worden getrokken en dat de circulaires thans kunnen uitgaan, Eenigszins gewijzigd zal hun inhoud later worden opgenomen in alle hier verschijnende coutanten, zoo dat nagenoeg de geheele bevolking wordt bereikt. Een ander lid verzoekt, lang vóór 7-Deceniber de biljetten te verzenden welke de sluiting uiterlijk te 9 uur vermelden, opdat liet publiek zij voor bereid. De Voorzitter zegde overweging toe, vooral met het oog op de onkosten. Daarop wordt medegedeeld, dat de maandlijst benevens een alphabetische jaarlijst van wanbetalers in het bureau van de Vereeniging, van Asch van Wijckstraat 1, voor de leden ter in zage ligt. Ingekomen zijn voorts: een schrijven van den «Bond van Handelsvereenigingen", die allerwaar schijnlijkst zal worden opgelost in ddi «Bond van den handeldrijvende!) en den industrieelen middenstand", of schoon deze liever wenscht, dat eerst genoemde Bond zelfstandig blijft met het oog op het informatie en incasso wezen. Een vergadering daartoe zal 25 October te Amsterdam worden ge houden, welke zal bijgewoond worden door de heoren Van Duinen en Berns; liet stenographisch verslag ran de jongste Algemeene vergadering van den Middenstandsbond, dezen zomer te Maastricht gehouden exemplaren kunnen besteld bij het Bureau van »H. en N."; een schrijven van kolonel L. Bolle, Voorzitter van de «Vereeniging tot bevordering van het marktwezen" te Wijk-bij-Duurstede, welke vereeniging tegen Sint Nicolaas een étalage wed strijd wenscht te houden en daarvoor inlichtingen verzocht van «11. en N." wier wedstrijd zoo uitnemend slaagde. Uit dat schrijven blijkt o.a. dat te Wijk bij-Duuistede, met zijn 3000 inwoners, de winkelstand zware con currentie ondervindt van Utrecht, waar zeer veel wordt gekocht aan hut verzoek is ten spoedigste voldaan. Bij de gebruikelijke rondvraag kwam zoowat van alles op de proppen. Een lid wenschte te weten of er een middel is om het adres van een met de Noorderzon vertrokkene te weten te komen, waar het Postkantoor dit wel weet, doch beweert dit niet te mogen meedeelen. De Voorzitter antwoordde, dat de Burgerlijke Stand dat adres wel zal meedeelen. Een ander lid is er om lastig ge vallen, dat hij een prijscourant elders heeft laten drukken en wel bij zijn vollen neef. Men verzochtdat «H.en N." eens tusschenbeide zou komen. Do Voorzitter antwoordde, dat «11. en N." steeds gaarne beieid is, voor de belangen barer leden op te komen, doch niet beschouwd moet worden als een soort vuilnisbak, waai in maar alles wordt gedaan. Ook de toon waarin en de trant waarop de klacht werd FRANZ TRELLER. 3. De knaap ontroerde bij die vraag maar antwoordde op een toon; waaruit de innigste overtuiging sprak: «o ja, ik geloof aan Hem." »En dat Hij het gebed der onschuldigen hoort en ver hoort?" "Ook dat, Hij is de eeuwige en albarmhartige." De Cowboy antwoordde niets, blies nog een poos rook wolken uit zijn pijpje, klopte het daarna uit en sprak eindelijkt is goed Paul," waarna hij zich ook tot slapen nederlegde. Nog een tijdlang zat de knaap zoo met de handen op zijn knieën gevouwen. Eindelijk werd hij ook door vermoeidheid en slaperig heid overweldigd, wikkelde zich in ziin wollen deken en toen ging zijn geest uit de hem omringende droeve werkelijk heid in het laDd der droomen over, die hem zijn woon plaats, zijn ouderhuis en al het rustige geluk waaraan hij zoo wreed ontrukt was, voortooverden. 't Was even na middernacht dat Ben heel stil opstond en zijn paard zadelde. Daarop nam hij zijn makker het zadel onder het hoofd weg en legde dat ook op diens paard, waarna hij Jim wakker schudde. Deze was snel opgestaan en zijn metgezel maande hem fluisterend aan weg te rijden. Deze wierp een blik op den rustig slapenden kuaap, knikte eu besteeg zijn ros nadat hij het dek waarop hij gelegen had op diens rug had gelegd. Ben deed eveneens en liet daarbij onbemerkt door den ander, een stuk rundvleesch vallen. Jim nam het paard van den knaap bij den teugel en toen reden zij stapvoets, weg in de richting vanwaar ze gekomen waren. De slapende knaap bleef alleen in die eenzame wildernis achter. Toen zij een eind weg waren lieten de Cowboys hun paarden draven en verwijderden zich nu snel van de een zame legerplaats van Paul. Een dof, knorrend geluid deed hen opkijken en toen bemerkten zij in het prairiegras, onduidelijk waarneembare heen en weer springende gestalten. "Alle duivels, de coijotesriep Ben uit terwijl hij zijn paard inhield. "Ja," riep de ander vroolijk lachend uit, "de cojotes. Denkt ge dan dat ik dat melkgezicht levend zou hebben achter gelaten als ik niet geweten had dat de coijotes hem spoedig zouden opruimen "Aan die beesten had ik niet gedacht." »Maar ik wel. Je hebt toch gezien wat ze met den buffel gedaan hebben." Ben maakte een beweging alsof hij zijn paard wilde wen- De j akhals der Am. prairiën, een middelwezen tusschen vos wolf en hond. den, maar Jim stiet een godlasterlijken vloek uit en zei daarop: «ben jij gek genoeg terug te rijden, dan mag de duivel je halen. Overigens zult ge weinig meer van hem terugvinden." Daarop gaf hij zijn paard de sporen en reed voort. Na kort nadenken jaagden de lange hem na, bij zich zelf mompelend "God moge 't mij vergeven, ik meende het goed te maken," en beiden verdwenen in den nacht. De vast slapende knaap was niet wakker geworden door het vertrek zijner geleiders, hij sluimerde rustig voort. Het glanzend sterrelicht viel neer op het eenzame kind, alleen gezien door het oog Desgenen, die over ons allen waakt. Zoo was misschien een uur voorbij gegaan toen schel geblaf en gehuil tot hem doordrong van de plaats waar het overschot van den buffel lag. Daarop sloop een dier dieren langs den slapende heen, en zijn luid gehuil werd van verre gillend beantwoord. Of het de nachtelijke koude of die grimmige geluiden waren die hem wekten, de knaap ontwaakte en keek rond. Duisternis omringde hem. Hij luisterde, maar alles was nu stil. Toen richtte hij zich halfop, waarop die schuwe woestijnroovers die hem voorzichtig genaderd waren rondom hem, huilend uit elkaar stoven. De knaap keek om naar zijn reisgenooten, maar die waren verdwenenook zijn paard was weg en van uit de duisternis staarden- hem de groenachtig glanzende oogen der steppenwolven aan. Wordt vervolgt.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1