NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Woensdag 25 October 1905 Vier-en-dertigsteii jaargang. Sur VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. HET KIND DER PRAIRIE. flo. 85. Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. AD VERTENTlEN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Amersfoort's vroede vaderen kwa men gisterenmiddag onder praesidium van den burgemeester in eene kort stondige openbare en langdurige ge heime vergadering bijeen. De heer Ileyligeis was mèt den heer van Eek zonder kennisgeving afwezig De no tulen van den vorigen vergadering door den secretaris voorgelezen wer den onveranderd goedgekeurd Hierop volgde de gebruikelijke mededeeling door den voorzitter der ingekomen stukken t. w.een schrijven van den Minister van Binnenl Zaken de mede deeling behelzende, dat op de begroo ting van het volgende jaar wedeiom f1500 minder was uitgetiokken voor de bijdrage in de kosten van' het Middelbaar Onderwijs te dezer stede, (aangenomen voor kennisgeving)een Besluit van Gedeput. Staten houdende goedkeuring der voordracht van on voorziene uitgaven en de goedkeuring door hetzelfde college van het cohier der straatbelasting; eene kennisgeving van B. en W. dat zij aan den adjunct commies den heer E van der Zee ais zoodanig op diens verzoek eervol ont slag hadden verleend, wegens zijne benoeming tot gemeentesecretaris en ontvanger der gemeente Breukeien en dat zij in diens plaats de tijdelijke klerk de heer J. Proper tot adjunct commies hadden aangesteld het pro cesverbaal der kasopname bij den gemeenteontvanger; een verzoek van het genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht om subsidie voor de hier bet volgende jaar te houden Landbouwtentoonstel ling; een verzoek der vereenigmg Kindervoeding om evenals het vorig jaar een subsidie te mogen ontvangen van f400 (beiden te behandelen bij de begrooting); een adres der vereeniging van leeraren aan Gymnasia en der vereeniging van leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs adhaesie behelzende met het voorstel tot het oprichten vari een pensioenfonds; een adres van ver schillende ingezetenen der gemeente om de beslissing in zake het ovei nemen van het ziekenhuis «Aldegonde" te willen aanhouden tot een volgende vergaderingeen schrijven van het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente om in afwijking met een vorig raadsbesluit een nieuwe ruiling van grond te willen aangaan Dit laatste op voor-del van den vooi- zitter spoedeischend verklaar. 1 wordt conform het advies van B en W door den secretaris voorgelezen. Z. h. st. aangenomen Aan de orde kwam nu punt I der agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het geven van eervol ontslag aan den heer J.J Vermeulen, tijdelijk buitengewoon leeiaar aan liet Gymnasium. (Z. h. st. verleend). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting 1905. (Z. h. st. goedgekeurd). 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof aan den onderwijzer J W. Ra lersma. (Z h. st. verleend). 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende afwatering Soesterweg en Arnhemschevveg. Het Rijk zal voor de helft in de kosten (700.bijdragen. (Z h. st. goedgekeurd). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende eene ruiling van gronden tusschen den Staat der Nederlanden en de gemeente Amers foort (Z. Ir. st. goedgekeurd). Welke gronden dit zijn vermochten wij niet gewaar te worden. Ter behandeling van pur.t 6. Voor stel van Burgemeester en Wethouders betredende ziekenverpleging, in ver band met de sluiting van het Aldc- gondegasthuis en 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ontbinding der over eenkomst betredende opname van zieken voor rekening der gemeente in bet Aldegondegasthuis ging de Raad over in geheime zitting. Naar aanleiding van het eerste voorstel werd door B. en W. aan de raadsleden de navolgende Kennis geving met advies gezonden: Nadat door ons het bericht was ontvangen van mr. H. J. II. baron Van Boetzelaer van Oosterhout, dat bij tegen 22 Decern her o. k het con tract met rie Gerneeete betreffende de verpleging irt* liet Aldegonde-gast- Iruis voor zieken voor rekening iter Gemeente wenschte te doen ophouden en nadat wij tevens vernomen hadden, dat de tegenwoordige eigenaar van het Gasthuis voornemens was, dit tegen den komenden winter te sluiten, hebber) wij ons onverwijld bezig ge houden met te onderzoeken, op welke wijze de Gemeente de zorg voor ziekenverpleging, voor zoover deze op haar rust, zou kunnen vervullen. Wij hebben de Gemeente heel- en verloskundigen tlr. H. W. Schreuder en li. II. E. Morren gevraagd, om ten opzichte van verschillende tech nische zaken te willen voorlichten, terwijl wij tevens bij verschillende Besturen van Gemeenten, van onge veer gelijk aantal inwoners als Amers foort, inlichtingen ingewonnen hebben; betreflende de regelingen, aldaar be staande. Uit de van elders verkregen mede- deelingen blijkt, dat de verschillende Gemeenten f zelf een Ziekenhuis exploiteeren öf aan bestaande ver- eenigingen of particulieren de zorg voor haar zieken opdragen Voor onze Gemeente hebben wij 3 wijzen van oplossing overwogen t.w. Aankoop en exploiteeren van het Aldegonde gasthuis Stichten en exploiteeren van een nieuw Ziekenhuis; c. Contractueele regeling met derden. A. Allereerst hebben wij de Ge meente-doctoren gevraagd ons te willen mededeelen, of het Ziekenhuis ernstige gebreken heeft, zooals wel eens bij geruchte is vernomen. Ware dit het geval, dan zoude de Gemeente öf waarschijnlijk aanzienlijke offers moeten brengen oin deze fouten te herstellen, 5f een inrichting kooperi en beheeren, welke slechts gebrekkig aan haar doel zal beantwoorden. Wij ontvingen op onze vraag van genoemde heeren een rapport, waaruit blijkt, dat de gehrnken* welke weieens genoemd ztiu ft ijvde lift. zijlicht in Ie operatie-K nner, t. nauwe san: van de operatie-kann-i naar de be neden acnterzaal) öf overdreven öf met weinig kosten te veranderen en te verbeteren zijn. De geneesheeren wijzen verder in bun rapport op de voordeelen, ver bonden aan de overname van liet Gasthuiszij achten den schaduw rijken en practise!) aangelegden tuin. welken men bij een nieuw Zieken huis öf zal missen, öf met vrij aan zienlijke kosten zal moeten aanleggen, van groot belang. Voorts wijzen zij op de moeilijkheid der exploitatie van de barak, wanneer het Ziekenhuis niet wordt overgenomen. ■Steunende op dit advies |der ge neesheeren zijn wij van meening, dat aankoop en exploitatie door de Ge meente wenschelijk is, indien dit niet te veel van de financieele krachten van de Gemeente vordert. Wij hebben daarop eene berekening gemaakt, welke, lasten bij een besluit in bovenstaanden zin op de Gemeente zouden drukken. Aangezien de eigenaar van tiet Gasthuis de som waarvoor hij liet aan de Gemeente aangeboden heelt, slechts onder geheimhouding mede gedeeld wil hebben, kan de aankoop som in dit voorstel niet besproken worden. Bij vertrouwelijk schrijven worden U dienaangaande de noodige mededeelingen gedaan. Voor jaarlijksche lerugkeerende kosten van exploitatie kwamen wij tot deze berekening: Art. 1. Tractementen. i hoofdverpleegster. f 500. 4 gedipt, verpleegsters a fis>6-iooo.— ■1 inwonende knecht - 150. 4 dienstboden 3 a f 100. 1 4 fl00.—- 500.— 1 huismeester en huis meesteres - 300. f 2450. 4380. 1500. 450.- 000.— 1650.— 50. 200.— Art. 2. Voeding personeel, berekend h f i.per dag 12 X 365 X ft-— Art. 3. Brandstoffen en verlichting o 4. Wasch d 5 Onderhoud gebouw li 6. Onderhoud inventaris (waar onder aankoop van instru menten enonderhnud linnen) f 300.- d 7. Voeding van zieken (waar onder versterkende midde len) berekend naar 2200 ver- pleegdagen a f 0.75 8. Verband-engeneesmiddelen 9. Onderhoud tuin 10. BelastingenNihil. vil. Assurantie- 100. v 12. Exploitatie barak (berekend naar 100 verpleegdagen a f 3.voor een Zusier en voeding van den Zuster) - 400. Totaal f 12080. Bij deze koslen moeten nog gevoegd worden de uitgaven voor j.iarlijksche rente en ailossing, welke U bij ver trouwelijk schrijven zijn medegedeeld. Ter toelichting van de verschillen de artikelen diene het volgende Art. 1 Personeel Na gehouden besprekingen met de geneesheeren bleek ons, dat het aan stellen var. een zoogenaamd genees heer-directeur zoowel onnoodig als zeer kostbaar is. Ook het aanstellen van eene directrice achten wij niet wenschelijk Naast deze titularis zou dan nog eene hoofdverpleegster moeten staan, 't geen meerdere kosten met zich meebrengt; bovendien leert de er varing, dat in kleine Ziekenhuizen de bevoegdheid van beide titularissen moeielijk af te bakenen is en twisten hierover niet tot de zeldzaamheden bebooren. Daarom oordeelen wij het 't doelmatigst, eene hoofdverpleegster aan te stellen, welke zich uitsluitend met ziekenzorg zal belasten, Naast deze zal een persoon moeten slaan, welke zorgt voor de huishou ding (keuken, linnen, schoonmaak, enz.) en tevens iemand, welke de admi- nistiatie van hel Ziekenhuis voert onder onmiddellijk toezicht van een College FRANZ TRELLER. 6. Toen zij door een smallen boschstrook dicht met struikgewas bezet, tot aan het water waren afgedaald, bemerkte Paul in een kleine bocht een Indiaansche kano, waarin eenige buffelhuiden lagen. Zij gingen daarop af en stapten in de boot. De man bad al zijn kracht noodig om bet vaartuig over de breede snelstroomende rivier te brengen, maar na verloop van een kwartier waren zij aan den anderen oever, die ook met riet, struikgewas en bier en daar met dicht bosch bedekt was. De trapper (wild en pelsjager) trok de boot op bet land en bond baar vast aan een boom. Toen nam bij de buffelhuiden op zijn breeden schouders, gaf Paul de riemen te dragen en klom tegen den oever op, waar de knaap weldra een blokhuis zag door struikgewas omgeven en door eenige dennen beschaduwd. «Dat is mijn tehuis," sprak de jager, «nu zal je spoedig de gastvrijheid der wildernis leeren kennen." Hij wierp de buffelhuiden af, opende de niet gesloten deur der hut, waarin Paul met een vluebtigen blik huiden wapenen, vaatjes, kisten, blikken huisraad, een baard en velerlei andere dingen opmerkte. De trappe r wees op een stapel gekloofd bout en sprakgeef daarvan eens wat aan jongen." Deze deed dat en weldra brandde er een lustig vuur, was er water in een ketel gekookt uit eeD nabijzijnde bron. De jager deed thee in een pot en goot er kokend water op. Toen kreeg bij maisbrood en een gebraden bout van een antilope uit een kleine kast, gaf Paul een mes en een tinnen kroes, wees op de theepot en de eetwaren en sprak «tast toe, jongen, bet is je van harte gegund," waarna zij beiden met goeden eetlust bun eenvoudig maal verorberden. Toen ze bun honger gestild hadden en de knaap, die sedert eenige dagen slecht gedroogd vleescb en dat nog karig toe gemeten, bad gehad, en de weelde van een warmen, opwekkenden drank bad gemist, zich recht bebagelijk gevoelde, legde bij bet mes neer. De jager stak zijn pijp aan en rookte rustig voort. Na een oogenblik stil zwijgen richtte bij zich tot den bescheiden wachtenden knaap met de vraag: «boe beetje?" «Paul Osborne, sir!" Toen ging er als een bliksemstraal over bet gebruinde gelaat van den reus en een dof geluid ontwrong zich aan zijn borst. De knaap verschrikte daarvan en vroeg na een oogen blik, terwijl de jager zwaar ademhaalde en zijn gezicht met de band bedekte: «zijt ge niet wel, mijnheer?" Het duurde nog eveD voor de trapper de hand van zijn gezicht wegnam en antwoordde. Intusscben ha,d zijn gelaat weer de gewone uitdrukking toen bij sprak't is niets, kind, oude rheumatiscbe pijn, waaraan ik dikwijls lijd overviel mij plotseling." Hij stak zijn pijp die uitgegaan" was, weer aan en vroeg «boe beet je dan ook?" «Paul Osborne." «Vanwaar?" «Uit Arkansas, van Sheffields County." «En uw vader?" «Ach, mijnheer, mijn Vader, John Osborne, is drie maanden geleden gestorven, antwoordde de gevraagde op droevigen toen. De jager moest weer een aanval zijner kwaal hebben, want op nieuw kromp hij als vaD pijn ineen en bedekte hij weer met de hand zijn oogen. Toen stond hij op en ging snel naar buiten. De knaap bleef radeloos, angstig wachtend zitten. Eindelijk ging de deur weer open en keerde de oude mas terug met den uitroep: «men wordt een oud jammerlijk karkas." Na eenigen tijd verrolgde bij: «vertel mij nu eens hoe gij in de handen der beide bandieten die je bier gebracht bebben, gevallen zijt." «Ik was te Little Rock op school toen ik de schrikkelijke tijding kreeg van den plotselingen dood mijns Vaders. Ik vloog van buis en kon nog slechts zijn dierbaar lichaam mee grafwaarts brengen. Toen stond ik daar alleen, wees, bezitter van een groot vermogen en door mijn Vader voor mij verworven. Ach wat wilde ik graag dat alles missen als bij nog maar leefde." «Zijt gij de eenige erfgenaam?" «Ja, mijnheer, ik was het eenige kind mijns vaders." «De rechtbank moet toch een voogd over je benoemd hebben als die niet in een testament benoemd is." (Wordt vervolgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1