Plaatselijk Mieuws. BINNENLAND. lujlTENLANI). van regenten of een Raads-commissie. In Aldegonda is geen plaats om aan deze 2 personen (huismeester en huismeesteresj een onderkomen te verschallen. Toch is het noodig, dat zij ten allen tijde beschikbaar zijn ten dienste van het Ziekenhuis, liet beste lijkt ons derhalve, een bescheiden woning in de onmiddellijke nabijheid van het Ziekenhuis te bouwen (in den geest van de concierge-woning van de Ambachtschool) Overwogen is of volstaan kan worden met 2 ervaren verpleegsters en 2 leer ling-verpleegsters, welke laatsten ieder f 100 minder salaris zouden genieten. Deze regeling is evenwel minder wen schelijk. Ook de leerling-verpleegsters moeten intern zijn, en in de voeding bestaan vooral de groote kosten van het personeel. Tegenover eene bespa ring van f200'sjaars aan tracle- menten zou de veel mindere hulp staan, welke het gevolg van deze rege ling zou zijn. De doctoren achten ook vier ervaren verpleegsters noodig, met het oog op de nachtdienst. Een ander voordeel is, dat, bij gebruik van de barak, een der 4 verpleegsters daar dienst kon doen een leerlingverpleeg ster zou daar niet op haar plaats zijn. Art. 2. Voeding Personeel. Het is beter, de huismeester en de huismeesteres als intern te beschou wen. Men kan hierop rekenen met het salaris, terwijl, zijn zij niet intern, de verleiding om de grens tusschen eigen keuken en die van het Zieken huis niet al te scherp te trekken groot zal zijn. Naar inlichting der doctoren meet in een Gasthuis van dezen omvang gemiddeld fl.— per persoon voor voeding gerekend worden. Art. 7. Voeding zieken (waaronder begrepen verstei kende middelen). Gemiddeld heeft de Gemeente in de laatste 2 jaren aan het Aldegonde Gasthuis moeten betalen ongeveer f2000.zij betaalt f l. per dag en persoon, zoodat hieruit volgt, dat ten laste der Gemeente ongeveer 2000 verpleegden zijn gekomen (betaald voor de ornermoger.deii Exploiteert de Gemeente een Zieken huis, dan zal zij dus moeten rekenen op minstens 2000 verpleegdagen, waarvoor zij geen vergoeding krijgt. Evenwel, neemt de Gemeente het Gasthuis over, dan zal de vraag tot kostelooze opname nog wel grooter worden en niet in ieder geval te keeren zijn. Wij hebben daarom ge rekend op 2200 verpleegdagen, waai- voor geon vergoeding genoten wordt. Per dag en per persoon moeten deze kosten van voeding en verster kende middelen voor zieken, naar in lichtingen van de doctoren gekregen, gerekend woiden op f0.75. Art 8. Verband- en geneesmiddelen. Hieronder zijn begrepen de genees middelen, welke in het Ziekenhuis zelve bereid worden en de verband middelen, welke niet op rekening van bepaalde patiënten gebiachl kunnen worden. Art. 12. Exploitatie barak. Gerekend is, naar aanleiding van mededeelingen der geneesheeren, op 100 verpleegdagen; 2 Zusters zijn altijd hiervoor noodig; een zal door het Ziekenhuis in gewone omstandig heden afgestaan kunnen worden, en een zal uit Utrecht moeten komen. De kosten hiervan zijn f3 per dag voor de verpleegster en f 1 voor hare voeding. Voor Exploitatie van plan A zal dus, afgescheiden van rente en af lossing, jaai lijks een bedrag van f12,080.noodig zijn. Men veilieze hierbij evenwel niet uit het oog, dat bij de bovenstaande be rekening niet is gerekend op de ver pleging van patiënten, welke niet ten laste van de Gemeente komen. Het komt ons evenwel beter voor, deze berekening afgescheiden te houden van de vorenstaande. De inkomsten toch uit de verpleging van patiënten, niet ten laste der Gemeente, zijn zeer wisselvallig, althans zoó onvast en moeilijk te berekenen, dat wij het beter en voorzichtiger oordeelen, eerst de rekening op te maken van de kosten, welke, indien er geen baten zijn, ten laste der Gemeente komen. Men is dan voor latere tegenslagen gevrijwaard. De kosten van verpleging van zelf betalende patiënten moeten per dag op f l.berekend worden (f0 75 voeding en f 0.25 voor verband- en geneesmiddelen, enz) Het hangt dus geheel af van het bedrag, dat men van deze patiënten zal vragen, hoeveel er, na aftrek van de onkosten (f I bediagende) ten bate der Gemeente zal komen, Stelt men dit bedrag op fl.50 en heeft men 1500 verpleeg dagen van zelf betalenden, dan zoude als zuivere bate voor de Gemeente komen 1500 X (fl.50 fl.— f750.—. Voor patiënten le en 2e klasse zal natuur lijk meer gevraagd mogen wor den, maar voor deze klasse patiënten is zeer weinig plaats en zal men iriper dan fl.onkosten moeien maken liet komt ons evenwel beter voor, daar waar wij de ftnancieele gevolgen van aankoop en exploitatie voor de Gemeente beschouwen, op deze wissel vallige baten niet te rekenen. Wij heb ben ze althans buiten onze kosten berekening gelaten. Ten einde misverstand le vooi- komen, willen wij er terloops op wijzen, dat met het bedrag van. f12080.behalve rente en all issing. niet alle kosten van ziekenverpleging betaald zijn. De kosten van geneesmiddelen en traciementen der apothekers, onge veer bedragende f2200 zullen af gescheiden van het Ziekenhuis blijven bestaan. Deze gelden zijn dan ook reeds op de Begieoting voor 1906 gebracht. Ten einde te berekenen, met welk bedrag de jaailijksche uitgaven ten gevolge van plan A. een zwaardere last op de gemeente zullen leggen, moeten van het bedrag van f 12 080 plus rente en aflossing, afgetrokken worden de kosten, welke tot dusver betaald zijn voor ziekenverpleging en voor de barak. Deze kosten bedragen ongeveer f2800. Tegenover de uitgave van f12.080 plus do kosten >an rente en aflossing, staat dus hel bedrag van f 2800. dat de Gemeêrite niet meer zal be hoeven te betalen De jaarlijksclie uitgaven zullen dus meer bedragen f 9280 plus de kosten van rente en aflossing. Op de Begroo- ting voor 1900 is evenwel deze post van f2800.nog niet uitgetrokken, zoodat de uitgaven der Begrooting voor 1900, indien tot uitvoering van plan A besloten wordt, verhoogd zullen worden met het volle bedrag. Duidelijkheidshalve zij er nog eens opgewezen, dat dit bedrag eventueel verminderd kan worden met de bate, welke verkregen wordt tengevolge van de verpleging van niet ten laste der Gemeente komende patiënten. Zooals reeds aangetoond is, zijn deze baten evenwel niet van dien aard. dat er vast op gerekend mag woideu. B. Wij hebben daarna overwogen, of het meer aanbeveling verdient, een nieuw Ziekenhuis te bouwen en te exploiteeren. Hoewel de plannen hiervoor natuurlijk niet in bijzonder heden konden ontworpen worden, komt de Gemeente architect, na ge pleegd overlegd met de geneesheeren, tot de conclusie, dat een som van ruim f 109 000 voor dezen bouw noodig zal zijn, waaronder begrepen zijn de meerdere kosten tengevolge van de omstandigheid, dat de barak afzonderlijk geëxploiteerd moetworden. Voor rente en aflossing zal hiervoor jaarlijks een bedrag van f5000. uitgetrokken moet worden. Dit nieuwe Ziekenhuis zou gelegen heid geven tot verpleging van het zelfde aantal patiënten als ln Alde gonde. Een kleinere bouw verdient geen aanbeveling, aangezien uithrei ding misschien spoedig noodig zul zijn en de kosten dan veel meer be dragen dan wanneer direct een ruim gebouw beplaatst wordt. De exploitatie-kosten van dit Zieken huis zullen even hoog zijn als die van Aldegonde. Omdat wel eens bij geruchte ver nomen is, dat juist de exploitatie van Aldegonde zoo duur zal zijn, hebben wij berekend of een ander Ziekenhuis goedkooper geëxploiteerd kan woiden. Een aandachtige beschouwing van de vorenstaande begrooting leert even wel, dat dit niet het geval is: tracte- menten, voeding van personeel en zieken zullen niet minder kostbaar zijn Slechts een enkele post zou een weinig lager kunnen zijn, bijv. assuran tie, maar dit heeft op de bovenstaande bedragen geen merkbaren invloed. Men vergete niet dat, al moge de aanbouw van Aldegonde op hoogst degelijke en weing bekrompen wijze hebben plaats gehad, dit op het be drag, noodig voor het onderhoud van het gebouw, slechts een gunsligen invloed kan hebben. Bijzondere voordeelen boven plan A zijn niet aan plan B vei bonnen; eerder nadeelen (bijv. moeilijkheid om geschikt terrein te vinden, ont breken gedurende de eerste jaren van een tuin). Bovendien vergete men niet, dat mocht de Gemeente een nieuw Ziekenhuis houwon en exploiteeren de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat liet bestaande door eene vereeniging of corporatie (die doorgaans goedkooper dan de Ge meerite kan exploiteeren) aangekocht en als Ziekenhuis beheerd wordt, waardoor concurrentie voor het Ge meente-ziekenhuis zal ontslaan. Indien de gelden, bcnoodigd voor plan A. of B. beschikbaar zijn, geven wij, op grond van het bovenstaande, beslist de vooikeur aan plan A C. Thans rest ons nog te bespreken de derde wijze van oplossing Uit hel bijgaand rapport van de doctoren blijkt, dat opname in de andere hier ter slede beslaande Zio- keninrichting niet mogelijk is teachten. Wij hebben ons daarom gewend lot het Be-tuur van het Ziekenhuis aan deri Catharijncnsingel te Utrecht met de vraag of de zieken, welke voor rekening der Gemeente vei pleegd wor den, in dit Ziekenhuis kon worden opgenomen. Hoewel het Bestuur een bepaalde verplichting bij contract niet op zich kan nemen, omdat het wel eens voor zou kunnen, komen, dat de plaatsruimte te klein zou zijn, deelt het mede dat voor opname in den regel voldoende, plaats zal zijn en er overigens tegen opname geen bezwaar bestaat. Wij vertiouwen. dat dit even min als vóór de opname der gemeente lijke patiënten in Aldegonde bezwaai zal opleveren De kosten van plan C. zijn moeilijk te begiooten. Het aantal verpleegdagen ten laste van de Gemeente zal waarschijnlijk ver beneden de 2000 zijn, met het oog op de medische en persoonlijke bezwaren tegen een transport naar Utrecht. Per dag en per patiënt moet aldaar f2.— betaald worden. Wij vermoeden evenwel, dat de kosten niet aanzienlijk veel hooger zullen zijn, dan zij de laatste jaren bedragen hebben. Op grond van het bovenstaande komen wij tot do volgende conclusie Uit een oogpunt van ziekenverple ging veidient natuurlijk plan .4 ofB de voorkeur; het is niet te ontken nen, dat volgens' plan C slechts op gebrekkige wijze iu de verpleging voorzien kan worden. Ook besellen wij ten volle, dat de Gemeente slechts om zeer belangrijke redenen de gele genheid voorbij mag laten gaan om eene bezitting als thans aangeboden wordt, aan te koopen. Wij achten evenwel een jaarlijksche uitgaaf van f 12.080. vermeerderd nog met de kosten van aflossing en rente, waartegenover slechts eene vermindering der lasten van f28000 staat, een zóo zware last voor onze Gemeente, haar financieële draag kracht in aanmerking nemende, dal zij niet opweegt legen het belang Aldegonde te bezitten en te exploi teeren. Een belangrijke belastingver hooging zou niet te vermijden zijn Nu althans in de noodigste zorg voor zien kan worden, achten wij het op leggen van deze zwaardere plichten aan de ingezetenen niet geoorloofd. Mocht in laatstgenoemden zin dooi U besloten worden, dan bieden wij U wel het denkbeeld ter overweging aan, eenige lokaliteiten zóo te doen inrichten, dat indien een patiënt niet vervoerd kan worden althans opera lief ingrijpen mogelijk blijft. Wij vragen tevens, voor het geval tot-niet-aankoop van het Gasthuis wordt besloten, machtiging om de voorloopig meest noodzakelijke maat regelen te treilen ten einde te voor zien in de exploitatie van de barak Zoodra mogelijk zal U een uitge werkt voorstel aangeboden worden tot definitieve regeling dezer exploi tatie. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUIJTlERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE Bij heropening der openbare zitting doet de voorzitter het adres van inge zetenen houdende verzoek om de be slissing in zake de overname van het Aldegonde-gasthuis uit te stellen, voorlezen. Z. li. st. vereenigt de Raad zich daarmede. Eveneens wordt z. d. of h. st. be sloten baron Van Boetzelaer met ingang van 1 November te ontlielïen van de overeenkomst betreflende op neming van zieken voor rekening der gemeente in bovengenoemd gasthuis, zonder gebruik te maken van do door ZEd. aangeboden schadevergoeding. Voor liet sluiten der vergadering richtte de heer Gerritsen nog eenige vragen tot B. en W. in zake de con cessie aan de Utrechtsche Water leiding-Maatschappij verlucnd. Spr. wenschte een rechtskundig advies te doen inwinnen omtrent dn vraag in hoeverre do gemeente zich kan ont slaan van ha ïr contract met genoemde maatschappij. B en VV. zeiden zulks toe en zullen in een volgende vergadering daar- omliept vei*lag uitbrengen. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. RECLAME, l'treelit en Amersfoort. Menigeen lijdt aan de ïueren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor bestaat, dat met succes aangewend wordt. Mejuffrouw II Circk el,"* wonende Bladslraat 9 te Utrecht meldt ons: Sed&t geruimen tijd heb ik veel geled<?n aati hevige jpijnen in den rug en lendenen Het sCas een vlijmende pijn, die mij zee* melancholiek stemde en /lie gepaard ging met zware hoofdpijn en een Algemeen gevoel van af gematheid /Langzamerland had zich hier nog rhcumatiek; in de beejfen bij gevormd Toen ik zooveel go£de berichten vernam omtrent Uwe Fos ter's Rugpijn fycieu^Tillcn wenschte ik ook hier mede eeiy proef tè'hemen en ik moet ronduit zeggen dat één doosje reeds voldoende was nm mij een groote \<erhchting te bezorgen Ik zal thans nog eenigen 'tijd voortgaan met Uwe krachtige pillen en vertrouw dat ik met het tweede doosje geheel genezen? zal zijn. Ik ofidergeteekende vei klaar dat het boven staande; waar is en machtig U het publiek te maken pp elke wijze die U goed dunkt. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, <ïaai* zij gewoonlijk niet begrepen worden; het is slechts aiüi weinig menschen bekend wat de nieren zijn, wqfir zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgotfo'g wanneer zich een teeken van nierziekte voordept (zooals rugpijn, tioebel water, gezwollen voetenjen handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zfcer dikwij's\oor een andere kwaal geh uden wat infusschen de nierziekte tijd geeft zich te ontwikkelen injftijuniatiek. waterzucht, suikerziekte, eiwitviWes enz. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Circkel gehad heeft. Z'j zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den lieer A van de Weg. Toezending geschiedt franco 11a ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Wanneer dit nummer verschijnt is de kermis al reeds voor de helft voorbij en weten velen reeds bij eigen ondervinding boe uitstekend door me juffrouw Harl avond aan avond voor uitverkochte zalen in »de Arend" de titelrol van Brussen's Boefje wordt ver tolkt, of hebben met eigen oogen de ver bazingwekkende toeren der diverse specialiteiten bewonderd in liet The ater National van mevr. de wed. Prin- celli en genoten bij de waarlijk smaak vol gemonteerde ballet-pantomime «Jeanne d'Arc. tie Maagd van Oilé.tns". 01 zoo zij luii> liji konden hebben verdeeld, dan toch zeker al geschaterd hebben van lachen om de ondeugende streken van le nieuwe Ameisfooit- sche loopjongen" en de onverbeterlijke «Oscar" in llommerson's Electro- bioscoop en beet en leeuw en wat al niet meer verscheurende dieren, door een welgericht schot, hebben doen brullen in de Tir de Salon van de wed. Bonefang Hedenavond beginnen de «buiten gewone" voorstellingen van Henri Ter Hall in «Amicitia" met geheel nieuw programma en de sncces-revue «O! die Drankwet". De poffers bij Willem Dekkers de echte altijd, tegenover bet magazijn van den heer Bonnier en de wafels van Loggen, firma Bou- kamp, alsmede de diverse appel- en andere bollen uit Stain's gezonde apotheek, smaken met dit kille, natte najaarsweer, maar oppei best. Voor onze dames blijft een bezoek aan de «Printemps" altijd een der gewichtig ste momenten van de kermis. Zij vonden hem ditmaal op het Havik tegenover het gebouw «de Toekomst". Na een langdurig ziekbed ovor leed iu liet gasthuis «Aldegonde" alhier op 24 jarigen leeftijd de lieer Jarques Vischer. Velen onzer lezers zullen zich den veelbelovenden knaap herinneren, voor wiens zijn leermeester de heer Van Aaken zich zooveel moeite en opoflë- ring getroostte om hem hel betreden der eerste sporten van den ladder naar het ideaal der kunst te verge makkelijken. Menigmaal schonk hij ons gelegenheid ons van zijne vor deringen te overtuigen, maar steeds nog stieefde hij naar hooger. Hij heeft zijn ideaal echter niet mogen beieiken. De onverbiddelijke ziekte waarvoor tot dusverre nog geen kruid gewassen is heeft ook hem tot haar slachtoffer gemaakt. Een go?de zoon, een trouwe vriend, een veelbelovend toonkunstenaar is in hem heengegaan. Zijn stoffelijk hulsel wordt heden ter aarde besteld. Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen naar Leiden en komt tevens op het diietal voor te Rotterdam. Gisteren passeerde de Renard- trein audennaal onze gemeente. Dit maal voor eene proeftocht naar Har derwijk. Een twaalftal passagiers maakten de rit mede. Bij de op 21 October 1905 in liet koffiehuis «de Aierid" gehouden veiling ten overslaan van notaris A. N. J Vos, te Amersfoort, is liet lieerenhuis met kanloorlocalen aan de Muurhuizen te Amersfoort, kadas traal sectie E no. 3508, groot 8 aren 40 renliai en, bowooud geweest door den lieer mr. J. v. d. Leeuw, verkocht voor f 5150 liet pakhuis in de Muurhuizen (zijnde perceel 2) was uit de hand verkocht. De jachtri! van de officieren van het le regiment veld-arlillerie, welke reeds tweemaal moist uitgesteld, werd gisteren gebonden van Punten burg, door de Japansclie bosclijes naar de heide bij do Palts waar de eindrit plaats had. De heer llerms. P. van Haselen is met algenieene stemmen gekozen lot spcietaris-penningmebster van het heemraadschap de rivier de Eem, be ken en aankleve van dien. De lieer E. Kruithof, onderwij zer aan de o. I. s. in de Koningstraat alhier, is in gelijke betrekking be noemd le Zeist. De kapitein C. G. Preuijt, van het Ie reg. veldart., is overgeplaatst van Utiechl naar Amersfoort. Het Koninklijk Gezin hoopt nog tot ongeveer de helft van November te Dobbin ts vertoeven en dan naar Het Loo teiug te keeren. Uit den Haag wordt aan de »N. R. Cl" gemeld, dat Tilly Koenen, toen zij te Dobbin voor liet Koninklijk echtpaar heeft gezongen, van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik eigen handig de eereme.laille voor Kunst en Wetenschap der Huisorde van Oranje- Nassau ontving. Kinderwetten. Naar wij vernemen zullen de be noemingen van de voorzitters en le den der voogdijraden, bedoeld bij de weldra in te voeren kinderwetten, te wachten zijn vóór de benoemingen van het personeel hij de tuchtscholen en kan de samonstelling dier voogdij raden zeer binnenkort worden tege moet gezien. Zoo heel zeker, schijnt de keuze van pi ins Karei van Denemarken tot koning van Noorwegen nog niet te zijn. Gisteravond werd in liet concert gebouw te Christiania een bijeenkomst gehouden belegd door den oud-minister Blehr, die daarin krachtig het repu- blikeinscbe denkbeeld verdedigde. Do vergadering sprak zicli niet daar over uit maar wel over de wensche- lijkheid om een volksstemming le hou den. In den Storthing zouden, naar uit Ciisliania gemeld Weid, ongeveer 20 leden zich tegen de koningskeuze zon der voorafgaande volksstemming, ver zetten. En in den Deenschen staats raad werd eveneens de vraag besproken, of het niet wenschelijk wezen zou, de loestemrriing van den Koning en van prins Karei afhankelijk te inaken van een in Noorwegen te houden volks stemming. Dit werd uiteengezet door den Deen schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Raben, die volgens de Temps verklaarde: In het Deensche kabinet zijn een aantal leden die wen- schen dat in Noorwegen een volks stemming worde gehouden over de bepaalde vraag: «Wilt gij een Koning en zal prins Karei van Denemarken koning van Noorwegen worden? De uiting van Minister Raben bewijst, dat men in Denemarken rekening houdt met derepublikeinschestrooming in Noorwegen. Daarom beeft Raben voorgesteld, op deze volksstemming aan te dringen, wijl daaruit in cijfers kan blijken welke stemming in Noor wegen de overheerschende is. Ook prins Karei zou, volgens de Kopenhaagsehe National Tidende, den wenscli hebben geuit dat zijn keuze niet alleen door den Storting, maar door een algenieene volksstemming zou plaats hebben.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 2