NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. fljo. 5*6. Zaterdag 28 October 1905. Vier-en-dertigsten jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Mieuws. HET KIND DER PRAIRIE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Wijziging der Grondwet. Bij kon. besluit is ingesteld een staatscommissie tot onderzoek van de vraag, welke wijzigingen in de grondwet moeten gebracht worden en zijn in die commissie benoemd tol lid-voorzitter mr. W. H. de beaufort, lid der tweede Kamer, te Leusden tot leden mr. E. Fokker, voorzitter van den Centralen Raad van beroep en oud-lid der «Tweede Kamer, te Utrecht; mr. W II. de Savorriin Lohman, lid van den Hoogen Raad, te 's Gravenhagemr. J. J. de Louter, hoogleeraar te Utrechtmr. I. Oppen- heim hoogleeraar te Leidenjhr. mr. Ruys de Peerenbroock, buitengewoon staatsraad en Commissar; - ierk in Limburg, te Maastricht: irir. J. .1 Willtnge, lid der Eeiste Kamer te. Assen. Aan de commissie is als secretaiis toegevoegd rnr. dr. II. J. Romeyn, Commies giiffier der Eerste Kamer, te 'sGravenhage. Spoorweg AmsterdamGrebbe. Als een gevolg van de verschillende besprekingen, welke hebben plaats gehad in een op 23 Sopt. te Utrecht gehouden vergadering van de belan- hebbende dagelijksche besturen, be trokken bij den aanleg van een elec- trischen spoorweg van Amsterdam langs de tusschenliggende plaatsen over Utrecht naar de Grebbe heeft zich een comité van bijstand" gevormd, bestaande uit de heerenjhr. mr. W. Sandberg. burgemeester' van Ab- koude; B. Eekhoudt, burgemeester van Zuilen; jhr. E. Quarles van Uffot d, burgemeester van Maartensdijk H. H. A. J. baron De Geer van Jut- phaas, burgemeester van Doornjiir. G. J. A. Schimmelpenninck, burge meester van Rhenen. Dit comité, hetwelk ten doel heeft den concessionaris bij te staan in de bespoediging van de totstandbrenging van bovengenoemden spoorweg, zal voor de eerste maal heden vergaderen in het Hotel Central te Utrecht. Door »den Bond tot bescher ming van den trekhond" is eene brochure uitgegeven over. Trekhonden en Hondenbespanningen Voor eigenaars van Trekhonden zeer lezenswaardig en ook bijzonder geschikt en aanbevelenswaardig tei verspreiding. Laten wij hopen dat de moeite niet tevergeefs geweest isdat er ten minste eenigen onder de eige naars van trekhonden zich mogen aangespoord voelen om het goede voorbeeld te geven, die wenken en lessen op te volgen, dan zijn wij er zeker van dat goed voorgaan goed |?.al doen volgen. De biochure is gratis te bekomen bij den Secretaris der Af'eeling «Gooi e:i Eemland" der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, J C. v. d. Veen, Brinkstraat, Baarn. Als een bewijs van abnormale koude in de Octobermaand van dit jaar deelt het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut mede, dat in den afge- loopen nacht de thermometer te De Bilt daaldo tot min 4.7 Celsius. De laagste temperaturen in vroegere jai en in October voorgekomen zijn min 3.1 in 1904 en min 2.6 in 1807. De gemid delde temperatuur der eerste 25 dagen van October 1905 was te De Bilt 7.1 Dit is 3.0 graden beneden de gemid delde October-temperatuur sinds 1849. Onderwijs en Dierenbescherming. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende schrijven gericht tot de district-schoolopzieners Van verschillende zijden is er de aandacht van de Regeering op ge vestigd dat het wenschelijk is om het schoolonderwijs niet sporadisch, maar geregeld en allerwege bevor derlijk te doen zijn aan het inprenten in het gemoed der leerlingen van 's menschen zedelijke verplichtingen jegens de dieren. Ook ik acht het richten der op voeding van de jeugd op zachtheid jegens de dieren een groot maatschap pelijk belang. Het streven, dat aan een liefderijke behandeling van dieren ten grondslag ligt, vindt steun in onze wetgeving. Terwijl het. Strafwet boek, dat tegen mishandeling van een dier straf bedreigt, het zedelijkheids beginsel eikent, gaat ook de wet be treffende de bescherming van nuttige dieren zij hel dan ook op utiliteits- gronden in die richting. Het doel, dat bij die wetsbepalingen voorzit, zal echter eerst dan tot zijn recht kunnen komen, wanneer het in de zeden van het volk is doorgedrongen, dat het kwellen en noodeloos dooden van dieien afkeurenswaardig is. Dit zal alleen bereid kunnen worden, in dien reeds m het kinderhui t lie.ide voor de dierenwereld opgewekt wordt, den kinderen wordt ingeprent de dieren met goedheid en zachtheid te- behandelen en hun geleerd, dat geen dier door hen roekeloos mag worden vernietigd. Vooral de school kan naar mijne meening op dit gebied krachtig werkzaam zijn. In het bijzonder bij het onderwijs in de kennis der na tuur zou aan dit otulerwcip geregeld de aandacht kunnen worden gewijd, zonder nochlhans de kinderen bezig te houden met hetgeen buiten hunne gedachtensfeer ligt. Het zal mij aangenaam zijn dat deze zaak door u tot een onderwerp van behandeling wordt gemaakt op de eerstvolgende door u met de ar- rondissenients-schoolopzieners te hou den driemaandelijksche districtsver- gadering, om alsdan vast te stellen, welke de beste middelen zijn om het hier beoogde doel te bevorderen. Als een der middelen noem ik en ik zal gaarne zien dat dit wordt toege past dat vervolgens op een dei- eerste met de onderwijzers te houden arrondissementsvergadei ing hetonder werp een opzettelijke bespreking zal uitmaken. Daarbij zou wellicht de weg gekozen kunnen worden om iemand, die van het onderwerp eenigo studie heeft gemaakt en zich warm voor het streven gevoelt, uit te noodigen het punt in de vergadering in te lei den, ten einde bij de onderwijzeis de noodige belangstelling op te wek ken en den lust om bij hun onder wijs in de hierbedoeide richting werk zaam te zijn en hun tevens voor lichting te verstrekken omtrent de beste wijze waarop dit zou kunnen geschieden. (Overgenomen uit het Handelsblad). Eerc Saluut aan den Minister. In 1897 reeds kwam er in België een Minislerieele brief aan den bur gerlijken Hoofdopziener van liet lager onderwijs in dierizelfden geest, Juist! de School en het huisgezin beiden maken het kinderhart ontvan kelijk voor zachtmoedigheid jegens de dieren, dan zijn ze het vanzelf voor de menschen. Zij zullen bemei ken, dat do wreed heid der menschen jegens de dieren een zeker kenteeken is van harteloos heid. Over het algemeen is bij, die de dieren wreed behandelt, insgelijks wreed en onmenschelijk jegens zijne rnedemenschen. Wat hier vooral te bevechten valt, is veel eerder de onwetendheid dan de eigenlijke boos aardigheid zelve. »Door de School zullen wij over winnen". «Goed doen is de eenige vreugde die niet faalt". Baarn, October 1905. J C. VAN DER VEEN Secretaris van de Afdeeling Gooi en Eemland der Ned. Vereeniging tot Bescherming van dieren »Met dank aan de Redactie". Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoo't op Dinsdag den 31 October 1905, des namiddags ten half twee ure. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de zieken verpleging in verband met de sluiting van tiet Aldegonde gasthuis, met de ingekomen stukken op deze zaak be trekking hebbende (met adviezen). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salaris- regeling van leeraren aan de Burger Avondschool welke niet bevoegd zijn. (met adviezen.) 3. Benoeming van leeraren aan de Burger Avondschool. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen geven van gymnastiek onderwijs aan de meisjes school (le. soort) (met adviezen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende de verzoeken van mejuffrouw v. d. Schroell on den heer Snouck tot het mogen ge bruiken van een gemeente lokaal (met adviezen). 6. Adres aan Hare Majesteit de Koningin betredende de gelijkstelling v. d dienstdoende Schutterij en hare leden met eene rustende schutterij en hare leden met (adviezen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van eenige gemeente-eigendommen aan de Vereeniging, Amersfoortsche »Industrie- en Huishoudschool" (met adviezen). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsehe ver huring van de tuinmanswoning, met stal, schuur en moestuin, gelegen aan do Wolferstraat, aan Jan van Ruitenbeek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende de huurprijzen van huizen, waarin muntgas geleverd wordt. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van Leenheer tot kwijtschelding van een hem opgelegde boete, (met adviezen). FRANZ TRELLER. 7. "Er was geen testament en de rechter benoemde tot mijn voogd een broer mijns vaders." Wien vroeg de trapper met zoo harde stem dat Paul er van schrikte. Dit bemerkend vervolgde hij «neem mij niet kwalijk jongen, ik verstond je niet wien dan?" «Een jongeren broeder mijns vaders, Mr. James Osborne." Ja, verder 1" "Ik kende oom James weinig, want hij had vroeger in Colorado gewoond en zich pas enkele maanden voor vaders dood weer in onze buurt gevestigd." "Verder, verder." Hij nam de besturing over van mijn vermogen dat bestond uit uitgestrekte landerijen en eene pannenbakkerij en ik keerde naar Little Rock terng om mijne studies te voleinden. Toen ik met de vacantie naar huis terugkeerde, deed oom mij het voorstel met hem naar de prairieën in Kansas te gaan." «Naar de prairieën Om welke rede «Mijn vader had ook daar een aanzienlijk grondbezit en groote kudden vee onder het opzicht van Cowboys. Oom meende dat het tijd was eens naar zijn eigendommen daar te gaan zien. Een tocht door de steppe lachte mij toe en zoo togen we spoedig op reis. Toen wij ons van de hoeven verwijderden werd de tocht aldoor moeielijker en ook de menschen die wij ontmoetten vonden we aldoor teugelloozer en ruwer. Daar kreeg ik ook voor de eerste maal Indianen te zien die er woest genoeg uitzagen." «Weet je ook van welken stam die waren?" «De mannen die met ons gingen meenden dat zij tot de Cheyennes behoorden." «Zoo? Nu verder maar." «Wij waren sedert zes dagen in de steppe en nog hadden we onze kudden niet gevonden, toen wij 's nachts in ons leger overvallen werden." «Door wie?" «Ik meen door Indianen. Het was een donkere nacht en ik kon weinig zien, ook was ik zoo geschrikt dat ik bijna niet wist wat er gebeurde. Het was vreeselijk. Het woeste geschreeuw, het knallen der buksenhet klinkt mij nog in de ooren. In doodangst vlood ik weg, de steppe in, toen ik plotseling achter mij een paard hoorde snuiven en een sterke hand mij in den nek greep. Ik was zoo door doodsangst aangegrepen dat ik geen geluid kon geven ik hoorde slechts een ruwe stem«Jim, dood hem niet," gevoelde pijn in mijn hoofd en vèrloor mijn bewustzijn. Toen ik tot mij zelf kwam, begon het reeds te dagen en bevond ik mij in gezelschap dier twee kerels, die u gister gezien hebt, alleen in de onvermetelijke prairie." «Hm zoo? Nu en je oom en die anderen, wat gebeurde er met hen?" «Dat weet ik niet mijnbeer, ik weet niet of men ze gedood heeft dan of ze leven" sprak de knaap bewogen. «Ik schrikte op uit mijn slaap en vloog in doodangst weg. Ik had ook geen wapen om mij te verdedigen." «En wat deed men toen met u «Ik werd op een paard gezet, dat een dier beide mannen met zich voerde en moest hen in draf volgen." «Hoe lang waart ge tot gisteravond onderweg?" «Vier volle dagen mijnheer «Weet je ook uit welke hemelstreek ge kwaamt Reden die kerels recht uit of in bochten «Ik geloof dat wij steeds rechtuit naar het westen heen gereden hebben." «Nu, en lieten die kerels die je wegvoerden zich er niet over uit wat die overval beteekende, hoe die afgeloopen, wat het doel daarvan was en waarvoor ze je zoover in de wildernis voortsleepten?" «Zij beantwoordde geen mijner vragen, slecht die eene, Ben geheeten, de langste zeide dat ik aan de Arkansas alles zou te weten komen. Het was een treurige rit met deze zoo vrees inboezemende geleiders." Paul huiverde nog bij de herinnering, toen sprak hij met diep gevoel: «maar God heeft mijn gebed verhoord en u mij tot redder gezonden." Wordt vervolgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1905 | | pagina 1